Toyota Prius eerste hybride op de markt E) Mijmeren bij brommers Weg en wiel Hyundai met sportief accent Supersportwagen Audi grijpt terug op Zilveren Pijl Nieuwe Civic komt eraan Megatrucks bij SixFlags Off road op terrein Autotron Kleding hoeft niet strak HUISMAN VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 In het Rotterdamse beurscom plex Ahoy wordt morgen de zesde editie van de 'Eerste Ne derlandse Bromfietsbeurs' ge houden. De beurs is opge bouwd volgens het bekende Ve hikel-concept: van wrak tot splinternieuw en alles wat zich daar tussenin bevindt, zolang het maar vóór 1980 gebouwd is. Evenmin ontbreken bromfiets- merkenclubs en stalletjes met onderdelen en documentatie. Oude brommers zijn gewild, niet alleen als verzamelobject maar ook als alternatief voor een moderne bromscooter. De Puch, Tomos, Zündapp en So lex, ze zijn morgen allemaal te vinden in Ahoy. De toegangsprijs bedraagt een tientje per persoon. Senioren mogen voor 7,50 gulden naar binnen, terwijl kinderen tot twaalf jaar vijf gulden betalen bij de kassa. De beurs is ge opend van 10 tot 17 uur. Ahoy is te vinden aan het Zuidplein in Rotterdam. Hyundai heeft een sportieve uitvoering ontwikkeld van de Accent. Het gaat om de 3-deurs versie van de reeks, die voorzien wordt van een 1.5 liter motor met 102 pk. Daarnaast beschikt de auto over lichtmetalen wielen met brede banden,-dorpelverbreders en witte wijzerplaten in het instrumentenpaneel. Ook heeft de Accent Sport een achterspoiler met derde remlicht, sportieve stoelbekleding en een leren stuurwiel en versnellingspookknop. Vanzelfsprekend heeft de auto standaard ABS en airbags voor de bestuurder en de passagier. De Accent Sport kost 32.245 gulden. HONDA. I E E L DEALER O F F I C HONDA VAN HAASTEREN, LEIDERDORP B.V. TOUWBAAN 18 2352 CZ LEIDERDORP, tel. 071-5895000 Volkswagen heeft de smaak te pakken wat grote, luxueuze en dus dure auto's betreft. De Duitse fabrikant haalde eer der de legendarische merknaam Bugatti binnen en lanceerde onder die vlag in middels diverse aansprekende, maar nog experimentele limousines en sport wagens met 18-cilinder motoren. Maar ook het merk Volkswagen komt binnen kort met een grote, luxe wagen op de markt, die ruim een ton gaat kosten. De ze limo, met een 10- of 12-cilinder mo tor onder de kap, draagt voorlopig nog de codenaam Dl en moet het gaan op nemen tegen auto's als de 7-serie van BMW en de S-klasse van Mercedes. En nu is het weer de beurt aan de doch ter Audi, die een indrukwekkende nieu we bolide laat zien in Autostadt, het net geopende attractiepark van Volkswagen. Historie gaat in deze spectaculaire con ceptauto hand in hand met de moderne tijd. Hij slaat als het ware een brug tus sen heden en verleden, zoals Audi het zelf verwoordt. De monumentale grille roept herinne ringen op aan de historische 'Silberpfeil' van Auto Union, net als de matglanzen de carrosserie van geborsteld alumini um. Maar tegelijk zijn duidelijke TT-in- vloeden te herkennen in de nieuwe boli de. Vooral het interieur is een voortzet ting van wat de ontwerpers in de Audi TT hebben laten zien. De lange wielbasis biedt voldoende ruimte voor twee inzittenden en een flinke motor vóór de achterwielen. Net als bij de oude Zilveren Pijl uit de jaren dertig zou een 16-cilinder middenmotor deze lage coupé kunnen aandrijven. Audi benadrukt dat de (naamloze) ont werpstudie geen rijklaar prototype is en ook geen voorzet voor een productiewa gen. Wel laat deze wagen zien waartoe het merk Audi qua techniek en design in staat is. Vandaar ook dat de nieuwe con ceptauto is neergezet in Autostadt. Deze nieuwe attractie ligt in Wolfsburg, waar de hoofdzetel van het Volkswagen-con cern is gevestigd. Het gaat om een futu ristisch auto-attractiepark 'dat de bele vingswereld van de VW-organisatie neerzet', zo luidt de wervende taal van' de fabrikant. REDACTIE PETERLoc 'Verbruik va brandstof in file vermelde Nieuwe auto's moeten va: 2001 worden voorzien vaj kaarten met daarop het brandstofverbruik. In een instantie wordt dat geba seerd op het aantal vierfc meters dat een auto in neemt. Verder worden he verbruik in de stad en erb ten plus het gemiddelde* bruik vermeld. Directeur G.Th. van Balen van Daih su Nederland vindt dit ei ter onvoldoende. Hij zou graag het 'verbruik in del vermeld zien. Daar is best wat voor te zeggen. Imme volgens de adviesdienst^ keer Vervoer zijn de file 1999 met 20 procent toeg nomen tot bijna 30.000d bij elkaar voor bijna 19 m joen 'voertuigverliesuren' hebben gezorgd. „Zelfsbi onze Sirion met zijn nieu zuinige 1.3 liter-motorve het in de file staan een ha liter brandstof per uur.Oi basis van dit type autob- kent dit al dat bijna tieni joen liter brandstof en de nodige C02 (broeikaseft de lucht in wordt geblazi Bij een benzineprijs van gulden per liter komen w dan op een bedrag van 31 miljoen gulden". Iets later dan verwacht, komt Honda dit najaar met een com pleet nieuwe Civic. De reeks zal gefaseerd worden gepresen teerd, beginnend met de 5- deurs hatchback en de 2-deurs coupé op de Autosalon van Pa rijs, begin oktober. Eind okto ber wordt dan op de Autoshow van Berlijn een derde variant gepresenteerd: de 3-deurs. De eerste twee komen begin vol gend jaar op de Nederlandse markt en de 3-deurs versie staat gepland voor najaar 2001. Over prijzen is nog niets bekend. De nieuwe Civic-serie is ge bouwd op een platform dat we reldwijd wordt ingezet. Het nieuwe 5-deurs model wordt gekenmerkt door een korte, sterk oplopende neus en een relatief groot binnencomparti- ment. De auto heeft volgens Honda een ruimtebesparende wielophanging en zeer com pacte motoren om maximale interieurruimte te kunnen bie den. Daar draagt ook de op het dashboard geplaatste versnel lingshendel aan bij. De Civic zal worden geleverd met keus uit benzinemotoren van 1.4, 1.6 en 1.7 liter, waarbij de laatste twee gebruik maken van de nieuwste technologie voor variabele klepbediening, genaamd VTEC. Standaard be schikken de Civics over elektri sche stuurbekrachtiging. TOYOTA TOYOTA DIJKSMAN B.V. Noordwijk, Rijnsburg, Hillegom, Herenweg 21-23 Tel: 071-3614535 Oegstgeesterweg 17-23 Tel: 071-4020500 Marconistraat 37 Tel: 0252-515329 Het Mega Truck Festival is een nieuw evenement voor liefheb bers van alles wat met trucks en transport te maken heeft. Het vindt dit weekeinde plaats op het evenemententerrein van pretpark SixFlags Holland in Flevoland. Het terrein meet 450.000 vierkante meter en heeft plaats voor meer dan 2.000 trucks. Het festival biedt een scala aan activiteiten zoals presentaties, wedstrijden en di verse aantrekkelijke shbwpro- gramma's. Er is een oldtimer show met historische trucks en een bedrijvenshow biedt alles op het gebied van restauratie, miniaturen en onderdelen. De toegangsprijs voor bezoekers is 32,50 gulden. Het entreebewijs voor het Mega Truck Festival is ook geldig voor het attractie park SixFlags. Voor meer infor matie: tel. 016 5503 554. 1 Yamaha-pas bppj Batavus 1 Batavus elektra 1 Tomos BPMj Vespa W 1 Loekie Een 'hybride' is een auto die hinkt op twee gedachten. Hij heeft een elektromotor, maar ook een brandstofmotor. Die twee zorgen samen voor de aandrijving. Dat kan op verschil lende manieren. De elektromotor drijft bijvoorbeeld de auto aan en de brandstofmotor zorgt voor de stroomvoorziening. Een andere manier is dat de brandstofmotor de aandrijving verzorgt, op kritische (onzuinige) momenten bijgestaan door de elektromotor. Het resultaat is een auto die zuinig omspringt met brandstof en niet de nadelen heeft van een puur elektri sche aandrijving, zoals beperkte actieradius, grote hoeveelheid zware accu's en de lange oplaadtijd daarvan. Bij Toyota staat vanaf half oktober de eerste, in serie ge produceerde hybride-auto in de Nederlandse show rooms. De prijs van deze Prius (voorloper) is vastgesteld op 52.990 gulden. Het Autotron in Rosmalen staat in het weekeinde van 30 septem ber en 1 oktober weer in het teken van het Interstate Off Road spektakel. Bij dit evenement worden eigenaren van een vierwiel- aangedreven terreinauto in de gelegenheid gesteld om kennis te maken met de terreinautosport en deze eventueel zelf te beoefe nen. Voor het evenement is het terrein van het Autotron uitgebreid tot 15 hectare. Daarop zijn enkele parcoursen uitgezet, zowel voor beginners als voor gevorderde terreinrijders. Ook is er een promo dorp opgezet, waar nieuwe en gebruikte terreinauto's kunnen worden bekeken. Deelname aan het evenement kost inclusief de auto en maximaal vier inzittenden 67,50 gulden. Niet-deelnemers betalen 21,50 voor de toegang, kinderen van 4 t/m 11 jaar 17,50 gulden. Voor meer informatie en aanmelding: tel. 073 5233 300. Autoproducenten zien de hy bride-auto als brug tussen de huidige generatie motorvoer tuigen en schonere toekomstige technologie als brandstofcellen en puur elektrische aandrijving. In dat licht is de Prius een inte ressante tussenstap, een slim me auto ook, die zelf bepaalt wanneer hij op benzine moet rijden of op stroom. Beide mo toren kunnen afzonderlijk, maar ook tegelijk werken. Ge heel afhankelijk van de gevraag de snelheid en acceleratie, be paalt een elektronische rege- leenheid welk aandeel van de elektromotor wordt gevraagd en welk aandeel van de ver brandingsmotor. Bij het starten en bij lage snelheden is de elek tromotor actief, omdat de ver brandingsmotor dan veel min der efficiënt is. Op dat moment is er geen uitstoot van uitlaat gassen. Afhankelijk van de om standigheden activeert de re- gelunit de benzinemotor. Wan neer de laatste aan het werk is, vergeet hij zijn collega niet: hij laadt onderwijl de batterijen op. Ook de energie die bij het remmen vrijkomt, wordt opge slagen in de accu's. Daardoor hoeft de Prius niet, zoals bij zijn concurrenten wel vaak het ge val is, aan het stopcontact te worden opgeladen. Dit maakt de actieradius stukken groter dan die van een elektro-auto. En de rijder merkt nagenoeg niets van al dat geregel. Het hybridesysteem, waar To yota al enige jaren ervaring mee heeft (in Japan is de Prius sinds 1997 te koop), levert een flinke besparing aan brandstof op (hij rijdt ongeveer 1 op 20) en zorgt voor een veel geringere uitstoot van schadelijke uitlaatgassen. Deze kwaliteiten waardeert de Nederlandse overheid zo, dat voor de Prius tot 1 juli 2002 geen BPM (Belasting Personen- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. auto's en Motorrijwielen) hoeft te worden betaald. En dat is maar goed ook, want anders zou de auto bijna 70 mille heb ben gekost en daarmee onver koopbaar zijn. Overigens valt de Prius ook in een lagere ge wichtsklasse, doordat de hou derschapsbelasting niet wordt berekend over het hybridesys teem en de accu's. Toyota maakt in de Prius ge bruik van geavanceerde nikkel metaal accu's. Deze batterijen zijn licht, compact en krachtig, hebben een hoog vermogen en MILJONAIRS OPEL Op 27 juni om 11.11 uur rol de in de Opel-fabriek te Ant werpen het 11.111.111ste voertuig van de band sinds het ontstaan van het bedrijf in 1924. Opel Belgium, geves tigd in de Antwerpse haven, assembleert de Astra, waar van er vorig jaar 322.911 van de band liepen. Hiervan werd ruim 96 procent geëxporteerd naai' in totaal 58 landen. Ne derland kreeg 6 procent. VOLKSWAGEN In Emden is onlangs de 10- miljoenste Passat van de band gekomen. De productie van de VW Passat begon in 1973 in Wolfsburg, maar in 1977 werd de fabriek in Em den de hoofdfabriek. Tegen woordig verlaten elke dag 2.700 Passats de VW-fabrie- ken in Duitsland, China en Brazilië. Wereldwijd zijn 21.500 medewerkers betrok ken bij de Passat-productie. MAZDA Sinds Mazda in 1967 zijn ex port naar Europa begon, von den ruim 5,5 miljoen Mazda's hun weg naar Europese klan ten. In juli 1992 nam Mazda een grote autoterminal met een opslagcapaciteit van 40.000 auto's in de Antwerpse haven in gebruik. Daar werd deze zomer de miljoenste 'Antwerpse' Mazda feestelijk verwelkomd. behoeven een korte oplaadtijd. Ook de benzinemotor behoort tot de modernste in z'n soort. Het is een 1.5 liter 4-cilinder van 72 pk, die zo geconstrueerd is, dat .er een maximaal rende ment wordt geleverd tegen een laag verbruik en minimale uit stoot. De krachtbron maakt ge bruik van Toyota's WT-i-tech- niek het variabele kleptiming- systeem, en is gekoppeld aan een continu variabele transmis sie (pienter pookje). In totaal beschikt de hybride over 116 pk aan vermogen. De Toyota Prius voldoeti aan de emissie-eisen diei 2005 van kracht worden, moet volgens de Nederla Toyota-importeur, Louw Parqui, ook een van de ai menten zijn om de Prius; schaffen. Bedrijven en ins gen die zich milieuvriendi willen profileren ziet dein teur als potentiële klantei Dit jaar verwacht men in derland nog 200 tot 250F sen te kunnen verkopen, gend jaar moeten dat ern de 400 worden. BUK IN HET VERLEDEN Professor Ferdinand Porsche was de bedenker van de Volks wagen Kever. Hij werd 125 jaar geleden geboren in Tsjechië en overleed in 1951, enkele jaren nadat zijn zoon met dezelfde naam het sportwagenmerk Por sche had opgericht. Porsche se- noir was een man vol tegenstel lingen. Hij bouwde elektrische auto's en aansprekende spo wagens maar ook hield hijj bezig met de ontwikkeling een goedkope, kleine auto. 1934 resulteerde dat in een tract voor een kleine 'volks die later als VW Kever wflj beroemd zou worden. 0p« to de professor bij een pnrt van zijn Kever. fOïq FOTO PON De vormgeving van de Toyota Prius is minder bijzonder dan de techniek die hij aan boord heeft. Het is een nette middenklasse sedan, die elkaar zit, met ruimte voor vier personen, een redelijke bagageruimte en een vrij luxueuze uitrusting. foto louwmmii Fietskleding is niet altijd uitgevoerd in schreeuwen de kleuren en wilde dessins. FOTO AGU Wie graag lange afstan den fietst, weet dat juis te fietskleding daarvoor onmisbaar is. De broek is daarbij het belang rijkste. Langer dan een uur fietsen in een strak ke spijkerbroek of een fladderend aüetiek- broekje is geen pretje. De fietsbroek met inge naaid kruis van zeem leer (echt of kunststof) is licht van gewicht, knelt niet, is elastisch en heeft geen naden die irritatie geven. Het dik ke ingenaaide kruis neemt transpiratie- vocht op en beschermt kwetsbare plekken. Wie niet van zo'n strakke broek houdt en toch van de voordelen van de fietsbroek wil genie ten, kan terecht bij de firma AGU. Die maakt fietsbroeken die er niet uitzien als typische fietsbroeken. Het zijn normale korte broeken van lichte stof, voorzien van een binnenbroekje met daarin het gewenste zeemlederen kruis. De shorts zijn verkrijgbaar in de kleuren zwart, donkerblauw en khaki. Ze zijn voorzien van zak ken en dat is bij echte fietsbroe ken niet het geval. AGU spreekt van professionele fietskleding die tevens mooie vrijetijdskle- ding is. De collecties Authentic en Ran ger omvatten natuurlijk ook shirts en jacks. Net als de broe ken niet in schreeuwende kleu ren en wilde dessins, zoals voor wielrenners, maar effen donker rood, donkerblauw en oker met een streep- dessin. Het materiaal is van ademende stof en reguleert de transpira tie. De shirts zijn van het model polo. De kleding is geschikt voor zowel dames als heren, daarnaast is er een aparte collectie voor dames. De shorts zijn te koop vanaf 145 gulden, de shirts vanaf 161 gulden en de jacks vanaf 238 gulden. Ver krijgbaar bij goed ge sorteerde fiets- en sportzaken. Ligfietsers Ligfietsers kunnen el kaar zaterdag 30 sep tember en zondag 1 oktober treffen op camping de Woens- berg tussen Huizen en Blaricum, vlakbij de natuurgebieden Tafel bergheide en Blaricummerhei- de. Bij regen is een grote over dekte ruimte beschikbaar. Yoka van Dijk (tel. 035 6981 949) weet meer over de activiteiten en re gelt dat ligfietsers uit de diverse windrichtingen samen kunnen rijden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26