Utrecht speelt met Veendam Gouden gehandicaptenteam geniet van Van Gaal NVB proeft toenemende steun bij europese commissie Sport SCORE bord Machlas wil niet meer over goals praten Kaiserslautem en Hertha naar tweede ronde i JAG 22 SEPTEMBER 2000 haffing transfersysteem voorlopig uitgesteld zegt bij de Europese Com- toenemende steun te proeven e door 'Zeist' recent ingediende ïllen voor een alternatief trans- iel bij de overgang van profvoet- van de ene club naar de ande- zou er volgens KNVB-directeur ijden groeiende belangstelling ffl bij de Europese fracties van WD n PvdA voor de Neder- lobby om de volledige en on- Bijke afschaffing van het vergoe- isysteem, zelfs zonder over- fgeling, zo niet ongedaan te dan toch in elk geval op crucia- len te wijzigen. Voorlopig is de Jig uitgesteld tot 1 januari 2001. ihema wordt door 'Brussel' zo 'genomen dat voor de op 4 ok- ieplande hoorzitting in Straats- Europees commissaris Monti dinging) zijn komst heeft aange- rf. Bekend is dat ook de Engelse stfr Blair en bondkanselier Schrö- Duitsland op hun collega's in Brussel druk uitoefenen om het voor genomen besluit, dat catastrofale ge volgen heeft voor de clubs in de kleine voetballanden, in heroverweging te nemen. Tot eind oktober hebben de verte genwoordigers van de Europese clubs de gelegenheid gekregen om hun voorstellen te formuleren. Een werk groep is sinds 11 september aan de slag. Hiervan maken deel uit afgevaar digden van de wereldvoetbalbond (FIFA), de Europese voetbalbond (Uefa), de Europese clubs en de inter nationale vakbond van profvoetballers (FifPro). De EC pleitte voor een afschaffing van het systeem van vergoedingssom men voor profvoetballers, oorspronke lijk met ingang van de 20ste van deze maand. Met name de recordverkopen deze zomer van Heman Crespo (130 miljoen) en Figo (140 miljoen) vielen verkeerd bij de commissie. Het EC-besluit, zoals dat thans ter tafel ligt, voorziet in een volledige vrij heid voor de profvoetballers die elk ge wenst moment - met inachtneming van een bescheiden opzegtermijn - eenzijdig hun contract kunnen opzeg gen. De nieuwe club zal de oude club nog slechts behoren te compenseren voor de opleidingskosten en de rest waarde van het bestaande contract van de speler, in werkelijkheid een fractie van de huidige afkoopsommen. Van de nieuwe regeling, zo vreest men in Zeist, zullen met name de klei ne voetballanden de dupe worden. Henk Kesler, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB: ,,De op zet is in strijd met de mededinging. De rijke clubs zullen absoluut niet minder rijk worden en de arme clubs alleen maar armer. Als het systeem van de vergoedingssommen verdwijnt, zal een club als Heerenveen die zich nu in de picture speelt weer nadrukkelijk het doelwit worden van de grote clubs. Ta lentvolle spelers zullen worden wegge kocht zonder dat Heerenveen daar voor een redelijke cent ontvangt. Wij zeggen: afschaffing zal in Nederland tot een uitstroom van nog meer spe lers leiden en tot een verdere afkalving van Nederland op de spelersmarkt". In het seizoen 1998/'99 bedroeg het tekort op de exploitatierekeningen van de achttien clubs uit de eredivisie to taal 23 miljoen gulden. Zonder (de uit het buitenland ontvangen) vergoe dingssommen voor afgekochte spe lerscontracten (81 miljoen) zou het ge zamenlijk tekort zelfs 103 miljoen heb ben bedragen. KNVB-penningmeester Bouwer: ,,Ik vrees dat de tekorten in de toekomst alleen nog maar zullen toe nemen. De baten stijgen, maar niet ge noeg om de enorme kosten het hoofd te kunnen bieden". In tien jaar tijd zijn alleen al de spelerssalarissen vervier voudigd. Volgens Bouwer zijn het vooral de voétbalmakelaars die onaanvaardbaar hoge bedragen aan het betaalde voet bal onttrekken, in het seizoen 1998/'99 ruw geschat al zo'n dertig tot veertig miljoen gulden. ,,Een simpele con tractverlenging van een voetballer kost de club tegenwoordig soms 400.000 gulden", aldus de penningmeester. .Voetbalmakelaars hebben een gigan tische invloed op de mobiliteit van de spelers. Hoe meer transacties hoe meer feest. Wat krijg je straks: rijke clubs die kopen om het kopen en spe lers die niet spelen maar op de bank zitten of op de tribune. De verhoudin gen zullen, als niet wordt ingegrepen, zo uit elkaar groeien dat straks in Eu ropa nog drie, vier clubs kwalitatief voetbal kunnen bedrijven". Directeur Van Eijden heeft hoge ver wachtingen van de Nederlandse lobby. "Bij de Europese Commissie begrijpt men dat bij afschaffing van het vergoe dingensysteem in landen als Neder land een groot probleem ontstaat. Men heeft ons gevraagd met voorstel len te komen: geeft u aan hoe het an ders moet. Wij zijn vervolgens, als eer ste land, met een financieel goed on derbouwd verhaal gekomen. Voor de sport vragen wij geen specifieke wet geving, wel een apart protocol om on der bepaalde, voorwaarden voor de sport een uitzondering te maken. Dat is het maximale wat we eruit kunnen halen", aldus Van Eijden, op de dag dat hij als directeur afscheid nam van de KNVB. Hij treedt als algemeen di recteur in dienst bij Ajax. Lucky Day, trekking 21 september: 10 - 13 - 16 - 17 - 20 - 25 - 28 - 34 - 36 - 42 - 46-52-54-58-59-61-72-73-79- 80. (Onder voorbehoud). Toto-13, 38A: Eerste prijs (13 goed): 2 winnaars, elk bruto f. 2426,60; tweede prijs (12 goed): 60 winnaars, elk f. 53,90; derde prijs 11 goed): 565 winnaars, elk f 14,30. (onder voorbehoud) VOETBAL AMSTEL CUP, eerste ronde: ADO Den Haag - FC Zwolle 1-3 (0-2). 16. Roelofsen 0-1, 33. Schol 0-2, 53. Roelof sen 0-3, 60. Leonardo 1-3 (strafschop). Gele kaart: Kahya, Van Berkum (ADO Den Haag), Schol, Van der Haar (FC Zwolle). Achilles'94-FC Utrecht 2 2-1(1 1) Elinkwijk - FC Twente 2-3 na verlenging (2-1). Doelpunten FC Twente 18. Booth 0-1 90. Booth 0-2, 97. Van der Paar 2-3. Rode kaart: 41. Van der Leegte (FC Twen te). RKC Waalwijk - Heracles 0-2 (0-1). 44. Van Dijk 0-1, 68. Van Dijk 0-2. Go Ahead Eagles - Excelsior 1-5 (1-0). 9. Muhlack 1-0, 54. Buffel 1-1, 56. Den Ou den 1-2, 64. Den Ouden 1-3, 78, Polak 1- 4, 89. Onyeike 1-5, Gele kaart Van Arum Go Ahead Eagles). Dordrecht '90 - PSV 2 1-4 (0-0). 49. Van der Pennen 1-0, 54. Bogelund 1-1, 58. Iwan 1-2, 69. Gakhokldze 1-3, 84. Stinga 1-4. FC Utrecht - Veendam 10-0 (6-0). 13. Van den Bergh 1-0, 30. Touzani 2-0, 34. Tanghe 3-0, 39. Van den Bergh 4-0 (straf schop), 41. Heidens 5-0 (e d 44. Kuyt 6-0, 65. Tchoutang 7-0, 72. Gluscevic 8- 0, 77. Tanghe 9-0, 89. Gluscevic 10-0. Rode kaart: 39. Seip (Veendam), Gele kaart: Van der Ree (FC Utrecht), Hendrik- sen, Seip (Veendam). UEFA CUP, eerste ronde. Hertha BSC (Dui) - Zimbru Chisinau (Mol) 2-0 (2-0). 23. Hartmann 1-0, 26. Daei 2 0. Scheidsrechter: Dorinov (Bul). Eerste wedstrijd 2-1, Hertha BSC naar volgende FC Kaiserslautem (Dui) - Bohemians Dub lin (Ier) 0-1 (0-1). 37. Crowe 0-1 Scheids rechter Vuorela (Fin). Toeschouwer-, 15.000. Eerste wedstrijd 3-1, Kaiserslau tem door naar volgende ronde. Straffen betaald voetbal: geschorst voor vier wedstrijden: Kooijman (Go Ahead Eag les). Geschorst voor één bekerwedstrijd: Matthijs (AZ), Heering (Fortuna Sittard), Knokke. Belgisch Open, Europese Tour, 2,2 miljoen gulden. Stand na eerste ronde: 1. Otto (ZAf) 64 slagen (-7), 2. Westwood (Eng), Harrington (Ier), Farry (Fra), Karls son (Zwe), Scahill (NZI) 65, 7. Affleck (Eng), Evans (Eng), Remesy (Fra), Raitt (Eng) 66, 72, Lafeber (Ned) 71 ilder speelt misschien tegen Ajax dj. Glenn Helder maakt vandaag mogelijk zijn debuut bij de wedstrijd tegen Ajax. Volgens een woordvoerster van ,redivisieclub uit Roosendaal is de Leidse aanvaller weer jield van de terugval die hij kreeg nadat hij anderhalve week den voor het eerst voluit meetrainde. Helder kampte met enkelblessure. „Hij traint weer met de groep mee en is in- aar", aldus de woordvoerster. De Leidenaar speelt voorlo op amateurbasis bij RBC. Pas als de UEFA hem speelgerech- verklaart, kan hij een contract krijgen. De perikelen vloeien it uit een financieel conflict tussen zijn oude clubs NAC, Da- Wanda FC in China en MTK Boedapest. onk jaer slaat aanbod Chelsea af jrdam Jesper Gronkjaer heeft geen interesse in een on- dellijke overgang naar Chelsea. De Deense linksbuiten van [laat via zijn zaakwaarnemer Vicenzo Morabito weten in ie- seval het seizoen in Amsterdam af te maken. Claudio Rani- nieuwe trainer van Chelsea, ziet in de Deense internatio- ?en ideale oplossing voor zijn problemen op de linkervleu- )e opvolger van de ontslagen Gianluigi Vialli wilde de ver bis van de 23-jarige Gronkjaer met ruim dertig miljoen jen afkopen. De Deen staat tot de zomer van 2003 bij Ajax ir contract. Ajax wil niet op de interesse van Chelsea reage- feber laat het afweten as* Na een goede start heeft golfer Maarten Lafeber het ren in de eerste ronde van het Belgacom Belgisch Open af jweten. Hij speelde de par-71 baan van Royal Zoute in 71 n en met die score staat de Eindhovenaar op de gedeelde plaats. „Dit is doodzonde", reageerde Lafeber na afloop, goed beginnen en zo slecht eindigen. Suf, dat is het enige id dat ik er voor heb." De Zuid-Afrikaan Hennie Otto gaat Ie eerste achttien holes van het met 2,2 miljoen gulden ge erde toernooi met 64 slagen aan de leiding. Iimil wint Coppa Sabatini De Belg Andrei Tchmil heeft gisteren de 48e Coppa Sa- i op zijn naam geschreven. De renner van Lotto-Adecco in de slotfase van de rit over 197 kilometer in de omgeving Pisa weg van zijn elf medevluchters en finishte voor de Itali- iGianni Faresin en Sergio Barbero. (VB: doorstroming in Euro League De KNVB is in het kader van 'grensoverschrijdende com- ies' geen tegenstander van een nieuw te vormen internatio- iga, de zogeheten Euro League. Het standpunt van de is wel dat er sprake moet zijn van een open competitie rin doorstroming van clubs uit de nationale competitie mö- is. De KNVB is niettemin nog geen partij in de revolutio- plannen van PSV, Ajax en Feyenoord om met de topclubs Ichotland, België, Portugal, Denemarken en Zweden uit de n competitie te treden en de Euro League op te richten. Wel tsectiebestuur betaald voetbal van de bond door onder an- PSV-preses Harry van Raaij via een presentatie op de jte gesteld. Vanaf 2002 zouden veertien clubs in een nieuwe moeten spelen, waarin een promotie-degradatie-regeling Vandaag houden de nieuwdenkers een presentatie van Jannen bij het bestuur van de UEFA in het Zwitserse msterverbond voor EK 2008 Aartsvijanden Griekenland en Turkije willen een geza- lijke poging wagen het Europees Kampioenschap 2008 bin- le halen. Het sportevenement moet de betrekkingen tussen uurlanden nog verder verbeteren. De ministers van buiten- Ie zaken van de twee landen bereikten vorige week in New al overeenstemming over het initiatief. Afgelopen jaar de relatie tussen de twee landen, die de afgelopen decen- ot drie keer toe bijna met elkaar in oorlog waren, steeds be- !o hielpen ze elkaar de gevolgen van aardbevingen te boven ;n en ondertekenden ze verdragen over enkele oude ge- punten. (hester Jaap Stam besluit vandaag of hij zich operatief laat aan een chronische achillespeesblessure. Bij een in- is de verdediger van Manchester United ruim twee maan- Éde roulatie. „Ik kan niet zo doorgaan. Ik heb al twee jaar an deze blessure. Soms iets meer, soms iets minder. We len er nu echt iets aan doen. Ik heb al genoeg wedstrijden Dat is niet goed voor de club en niet goed voor mij." ireisde deze week met Manchester United naar Kiev en de weer mee met de groep. „Dat ging best goed en voor de theid heb ik ook op de bank gezeten. Maar dat is natuurlijk Je bedoeling. Ik wil weer fit worden en gewoon wedstrijden lallen. Zo snel mogelijk." archieffoto rtr Zijn noppen stonden nog niet in het gras gedrukt, of de vraag vloeide al. Hoe veel doelpunten hij dit seizoen nog gaat maken. Daar wist Nikos Machlas wel een mooi antwoord op. „Ik wil niet meer over doelpunten praten." Gisteravond maakte de Griek zijn langverwachte rentree. Er was veel publiek en veel pers. Ajax wacht im mers met smart op de terugkeer. Machlas droomt niet meer van zijn topclub. Hij droomt ook niet meer van doelpunten. De spits van Ajax droomt alleen nog maar van spelen. Hoe anders was het ruim een jaar geleden. Machlas droomde van Ajax en van veel doelpunten. De Ajacieden onder de vaderlandse voetbalfans wreven zich in de handen. De pro ductie viel vies tegen: drie handenvol goals in plaats van twintig dertig stuks. Machlas bleef op het netvlies hangen als de kansenmisser die in wanhoop vroom zijn handen vouwde en alle beschikbare goden aanriep. Op 26 maart had de Griek dan ein delijk zijn draai gevonden. Hij scoor de twee keer tegen NEC. Totdat, in de 71-ste minuut, hij van het veld werd gedragen. Voorste kruisband ge scheurd. Op 7 april in Athene geope reerd, een lange revalidatie van liefst vijf en een halve maand. Een moeilij ke periode, zei hij gisteravond. Na drie kwartier tegen de reserves van Heerenveen (3-2) brak bij de aanval ler eindelijk een glimlach door. Last van de knie had hij niet. Het kleine geluk sprak uit de ogen. Toegekne pen, maar stralend. Het gaat Ajax slecht, acht verlies- punten, een plek ergens in de mid denmoot. „Iedereen wacht op je, lijkt het wel", was de vraag. En Machlas zei: „Ja, ik wacht ook op mezelf." Na vier minuten had Machlas al weer een kans gemist. Het kon de vreugde niet temperen. Integendeel: „Dit is de mooiste dag sinds maan den." Het was immers zijn eerste wedstrijd - een halve zelfs - in een half jaar. Dan mag hij best nog een kansje missen. Bovendien, het gevoel was goed geweest. Twee wedstrijden nog in het tweede, drie misschien. „En dan ben ik klaar voor de selec tie." Geroutineerd weerstond hij de snel opgebouwde druk. Hij wilde, maakte hij duidelijk, niet meer over zijn bles sure praten. En ook niet over die an dere spitsen, Arveladze en Hosé. Ook wilde hij niets weten van een matig presterend Ajax. „Negatieve geluiden zijn dodelijk voor dit jonge team. We moeten alleen maar positief zijn. Po sitief denken en praten." En al hele maal wilde hij niet praten over het aantal doelpunten dat hij de rest van dit seizoen nog wel even zou maken. Eén ding wilde hij wél kwijt. „Ik ben klaar om mijn team te helpen." FC Twente ontsnapt bij Elinkwijk FC Utrecht heeft in de eerste ronde van de Amstel Cup Veendam vernedert met 10-0. De Oost-Groningers keken bij rust al tegen een 6-0 achterstand aan en speelden met tien man nadat Marcel Siep met rode kaart het veld moest verlaten. Voor de Utrechters was Katwijker Dirk Kuyt bij vier treffers betrokken en scoorde zelf het vijfde doelpunt. FC Twente is gisteravond ont snapt aan een vroege uitscha keling in het bekertoernooi. De ploeg ontdeed zich pas in de verlenging van hoofdklasser Elinkwijk: 2-3. Kurt van der Paar scoorde in de 97ste minuut het winnende doelpunt. Aanvaller ScottBooth maakte in blessuretijd van de reguliere speeltijd de gelijkma ker. Booth had ook al de score geopend. Bij FC Twente werd Tommy van der Leegte in de 41ste minuut met een rode kaart van het veld gestuurd. De enige amateurclub die verder bekert is Achilles '94 dat de reserves van FC Utrecht met 2-1 terugwees. TOP Oss, onder de voormalige w Katwijk-trai ner Wim van Zwam ontdeed zich via strafschoppen van Em- men. Danny Guyt, met Van der Zwam afgelopen zomer mee verhuisd, scoorde de eerste treffer voor Oss in de 31ste mi nuut. Na negentig minuten en na de verlenging stond het 3-3. Oss nam vervolgens de penal ty's beter. VW won ook na strafschoppen van de amateurs van TOP. In de reguliere speel tijd bleef het 0-0. FC Den Haag, dat in de afge lopen twee competitieduels elf doelpunten tegen kreeg, heeft het lek nog niet boven. De elf van trainer Stanley Brard kreeg in eigen huis met 1-3 klop van FC Zwolle. Marco Roelofsen (2x) en Schol waren trefzeker voordat Leonardo de eer voor Den Haag kon redden. De enige eredivisieclub die onderuit ging was RKC Waalwijk. De ploeg van Martin Jol miste een hand vol grote mogelijkheden tegen Heracles. Door twee goals van Dennis van Dijk mogen de Al meloërs verder. PSV 2 had geen kind aan Dordrecht '90. Met bekende namen als Van der Doelen, Stinga en Iwan in de basis wonnen de Eindhovena- ren met 4-1. Na rust nam Dor drecht door Van der Pennen nog wel een 1-0 voorsprong maar daarna was het over met de dadendrang van de groen- hemden. Kasper Bogelund, To- mek Iwan, Gakhokidze en Ovi- diu Stinga maakten het kwartet vol. 'Je voelt dat hij bij ons niet anders te werk gaat dan bij het echte Nederlands elftal' ARNHEM GPD Dik betaalde profs van Barcelo na of de selectie van het Neder lands gehandicaptenteam; Louis van Gaal maakt daartus sen geen onderscheid. Gister avond trad de bondscoach op Papendal op als gasttrainer van de Nederlandse ploeg die vanaf half oktober meedoet aan de Paralympics in Sydney. Van Gaal deed op zijn karak teristieke wijze. Met passie en felheid. „Het is een eer om een keer onder Van Gaal te trainer", zei aanvoerder Jaap de Vries." De Vries had genoten, maar ook Van Gaal had plezier be leefd aan de training. „Leuk om te doen. Als trainer wil je altijd je spelers en je team op een ho ger niveau brengen. Met het ge handicaptenteam is dat niet an ders dan met het Nederlands elftal. De doelstelling die je hebt, wil je eruit halen." Het accent op de training van gisteravond was 'aansluiten bij de spitsen'. „Vooraf wist ik niet of de oefenvormen te moeilijk zouden zijn. Maar ik was ver rast door het niveau", zei Van Gaal. De bondscoach legde het positiespel meerdere malen stil en gaf tekst en uitleg. „Je moet het veld langer maken", zei hij tegen doelman Rudie van Bre men. „Nog een paar stappen terug, want dan heb je meer tijd en sta je niet meteen onder druk bij een terugspeelbal". Van Bremen dacht even na. Maar hij had het begrepen. En dan tegen Van Gaal: „Je hebt gelijk". Een training onder Van Gaal. „Dat is toch iets extra's", zei aanvoerder De Vries. „Je ziet het al aan alle media-aandacht en de hoeveelheid publiek. Maar Van Gaal is ook een apart iemand. Zijn beleving slaat over op de hele ploeg. Er is heel goed getraind. Je voelt dat hij bij ons niet anders te werk gaat dan bij het echte Nederlands elftal", vervolgde De Vries. „Percey Enser (ploeggenoot van De Vries, red.) kreeg flink op zijn falie. Gehandicaptensport wordt door heel veel mensen op een wat andere manier be keken. Maar Van Gaal doet dat niet. Hij is een super toptrainer. Dat zie je in alles terug." Op 4 oktober vertrekt de Ne derlandse ploeg naar Sydney om de olympische titel te ver dedigen. Van Gaal doceert bij het gehandicaptenteam. Berlijn Twee Duitse clubs hebben zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde van de UEFA-cup. FC Kaiserslautem verloor verras send in eigen huis van Bohemians Dublin uit Ierland met 1-0. Crowe maakte de enige treffer. Op de foto wordt het doel van de Duitsers belegerd en weet de Egyptenaar Hany Ramzy van de thuisploeg voor redding te zorgen. Aangezien de eerste wedstrijd door Kaiserslautem werd gewonnen, bekeren zij verder. Hertha BSC was enkele uren eer der als eerste club geplaatst voor de tweede ronde van de UEFA-be- ker. De Duitsers versloegen voor eigen publiek Zimbru Chisinau met 2-0. Hartmann en Ali Daei scoorden al voor rust. Hertha BSC won de uitwedstrijd al met 2-1. foto ap im vreest operatie

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25