Misslag Bartman blijft zonder gevolgen Sydney 2000 ddy Stibbe eindigt als ertiende in 'eventing' o qp Oremans en Boogert naar tweede ronde Roemeense dreumesen grijpen de macht Turnen DAG 22 SEPTEMBER 2000 jng ongenaakbaar uitheffen Gewichthefster Ding Meiyuan uit China heeft met drie wereldrecords olympisch goud in de klasse 75 küo behaald. Ze vestigde bij het trekken een nieuw record 135 kilogram en bij het stoten van 165 kilogram. Ze behaal- daardoor een totaalrecord van 300 kilo. Aartsrivale Agata obel uit Polen behaalde het zilver. Zij verloor twee wereldre is aan Ding Meiyuan. Ze was sind juli dit jaar de beste in het Iken met 130 kilo en had met 290 kilo het totaalrecord in nden. Het brons was voor de Amerikaanse Cheryl Haworth. jndscoaches Marokko en Korea weg tbal» In één moeite heeft de nationale voetbalbond van irokko twee bondscoaches ontslagen. Zowel de Fransman nry Kasperczak, leider van het nationale team, als Said El eider, trainer van het olympisch team, werd aan de kant ge- oven. Reden voor de maatregelen waren de slechte resulta- ivan beide teams. Marokko presteert niet goed in de kwalifi- jereeks voor de Afrika Cup, en het olympisch elftal verloor in iney tijdens de Spelen alle drie de voorrondeduels. Bonds- ichHuh Jung-Moo van Zuid-Korea is opgestapt. Hij voelde ji verantwoordelijk voor de uitschakeling van zijn ploeg in de jrronde van het olympische voetbaltoernooi. Zuid-Korea iie ondanks twee zeges de kwartfinales wegens een slecht llsaldo. piNSPORT anp ■B Eddy Stibbe is op ra de het onderdeel Sm eventing in Hors- ley Park als der- tiende geëindigd, ervaren 49-jarige Neder- militaryruiter, die in En id woont en namens de ien start, maakte met zijn Eton in het afsluitende igconcours twee fouten, ndien had Stibbe, die later voor de dertigste keer mee te doen in Boekelo, ajdsoverschrijding. bbe kwam uit op een totaal '1,60 strafpunten. Hij was name ontevreden over zijn -uurproef op de openings van de individuele wed- ,Die was erg slecht", gaf lige routinier toe. Hij ver- dat zijn paard zichzelf tijdens de proef en even pel was. Het ontging de uiteraard niet. uithoudingsproef was een stuk beter. Stibbe schoof daar mee op naar de veertiende plaats. ,,Eton maakte in de cross maar een paar kleine foutjes. Vandaag bij het sprin gen had het beter gekund. Hij keek naar de hindemissen. Maar omdat we toch niet voor de gouden medaille streden, maakte dat niet zoveel uit." Dat goud was, niet geheel on verwacht, voor de Amerikaan David O'Connor met Custom Made onder het zadel. Hij kon zich op het laatste onderdeel een springfout veroorloven en achteraf wel twee. Zijn naaste belager na de tweede dag, de Griekse debutante Heidi Anti- katzidis gooide met haar rijdier Michaelmas twee balken af en overschreed bovendien de toe gestane tijd. Het zilver ging daardoor naar de Australiër Andrew^ Hoy, die foutloos bleef. De Nieuw-Zee- lander Mark Todd, met al twee olympische titels op zijn naam, finishte als derde. jogschieten anp 0 De Nederlandse handboogschut ters zijn uitge schakeld in de eerste ronde van olympische toernooi voor ateams. Wietse van Alten, van Zutphen en Henk Vo- verloren van Rusland met fgen 241 punten. vroege uitschakeling 3 hard aan in het Neder - kamp. De bronzen me- van Van Alten eerder de- rek in het individuele toer- had verwachtingen voor indenwedstrijden gewekt, lijd tegen de Russen ging tijd gelijk op. Halverwege ine pijlen leidde Oranje 135 - 134, maar daarna ble- de tienen bij Nederland iwege. De Russische onprins Willem-Alexander sieren precies op tijd in Sydney International atic Centre gearriveerd Inge de Bruijn haar twee- iouden medaille te zien oen. „Ik ben rechtstreeks het vliegveld naar het mbad gereden. Een betere ing kan ik me niet voorstel- Onderweg in de auto tde ik van het zilver van otien van Moorsel", zei de inprins, nadat hij De jn met enkele zoenen had liciteerd met haar succes. Prins, tevens IOC-lid, had verblijf bij de Olyrripische fen onderbroken voor sjesdag. De wedstrijden de hij in Nederland voor „Dan zie je het welis- 'beter, maar je mist de burgemeesters van Rotter- 'en Boekei hoeven niet |6r ruzie te maken wie na dympische Spelen in Syd- wielerkampioene Leon- Zijlaard-Van Moorsel mag Igen. „Ik ga zowel naar del als aar Rotterdam", de succesvolle wielrenster tten na het veroveren van alver op de puntenkoers to. Van Moorsel had ver ten dat er enig gesteggel ontstaan tussen beide burgemeesters. Zij bracht haar jeugd'door in Boekei. Na haar huwelijk met Michael Zijlaard verhuisde zij naar Rotterdam. De PSV-zwemmers in Sydney zijn niet alleen goed voor een indrukwekkende verzameling medailles. Ze hebben er de af gelopen dagen ook voor ge zorgd dat de telefoon bij de zwemvereniging van PSV roodgloeiend staat. Volgens een woordvoerder zijn er in middels enkele honderden nieuwe leden aangemeld. Daaronder bevinden zich ook ukkies van vier jaar die door hun ouders lid zijn gemaakt. Die gokken wellicht op de Olympische Spelen van 2016, aldus de zegsman. PSV maakt voor de trainingen onder meer gebruik van het vijftig meterbassin van het zwembad de To'ngelreep in Eindhoven. Opvallend veel bewindslieden hebben gisterochtend tijdens de gouden zwemrace van Inge de Bruijn een plaspauze inge last. Zij lieten de Algemene Beschouwingen in de verga derzaal van de Tweede Kamer achter zich om op een tv op de gang te kijken hoe hun landgenote zegevierde in het olympisch bad. De ministers Loek Hermans, Willem Ver meend, Jozias van Aartsen en de staatssecretarissen Margo Vliegenthart en Dick Ben schap zagen De Bruijn als eer ste aantikken. De overwinning ontlokte het gezelschap een bescheiden gejuich. Maar dat was luid genoeg om door te dringen in de vergaderzaal. Vermeend: „Ik ben naar bin nen gegaan om te zeggen dat we goud gewonnen hebben. Kok zei dat die mededeling overbodig was. Hij had ons al gehoord." in Alten voelt zich schuldig uitschakeling tegen Rusland schutters wisten wel geregeld het midden van het bord te vin den en beslisten de partij met duidelijke cijfers: 248-241. „Er zat niet meer in", aldus Van Zutphen. „De Russen heb ben gewoon een hele goed pot geschoten. Vogels deed het bij ons goed. Maar Wietse en ik konden niks extra's brengen. We zullen wel even nodig heb ben om dit te verwerken." Met de winnaar van de Gol den Arrow Grand Prix in 1999 en de nummer drie van het WK in 1997 had Nederland in de eerste ronde een zware tegen stander getroffen. „Dat is geen excuus", vond Van Alten. „Als je een medaille wilt winnen, moet je iedereen kunnen ver slaan. Ik voel me schuldig te^ genover de andere jongens dat ik nu minder schoot dan in het individuele toernooi Michiel Bartman reageerde na afloop laconiek op het incident, maar Diederik Si mon was zich rot ge schrokken. Door het losra ken van Bartmans riem was de olympische finale voor de dubbel-vier bijna in rook opgegaan. Nu kon de slagroeier met een snel le reactie onheil voorko men en mogen de Neder landers zondag om de me dailles strijden. roeien henk stouwdam Het ongelukje ge beurde kort na de start. Een verkla ring voor de mis greep kon Bart man niet geven; hij wist alleen in een reflex zijn fout te herstel len. In tegenstelling tot Simon, die in de boot achter hem zit, was de slagroeier niet in paniek geweest. Hij pakte het ritme snel weer op, waarna het viertal aan de inhaalrace begon. Alleen de sterke Italianen bleken on bereikbaar in de halve eind strijd. Simon, in Atlanta nog lid van de gouden Holland Acht, was terug op de wal nog onder de indruk van Bartmans foutje. Hij realiseerde zich dat een tweede olympisch succes aan een zij den draadje had gehangen, maar nu het goed is afgelopen, groeit zijn hoop op succes. „Al leen, zo sterk als de Italianen varen we nog niet. Maar we hebben nog een paar dagen om daar aan te werken. Om een medaille te winnen, zal het echt harder moeten", plaatste Si mon de prestatie van de dub bel-vier in perspectief. Naast de concurrentie van Italië, Duitsland en Australië vreest Bartman zondag met na me het weer. De wind in Pen rith wil nog wel eens uit onver wachte hoek waaien en dat maakt het roeien op de olympi sche baan er niet voor iedereen eerlijk op. Maar als het weer zondag niet wezenlijk veran dert, heeft Simon goede hoop dat de Nederlandse boot zich in Jochem Verbeme, Dirk Lippits en Diederik Simon zijn blij met het bereiken van de olympische finale voor de dubbel-vier. FOTO AP/Alexander Zemlianichenko de strijd om de olympische titel kan mengen. Speciaal ter voorbereiding op de finale hebben Bartman Si mon, Lippits en Verberne be sloten om zaterdagnacht niet in het olympisch dorp te slapen. Zij hebben voor een nacht on derdak gevonden in Penrith bij familie van Bartman. „Zo voor komen we die vervelende lange busreis vanuit Sydney en kun nen we uitgerust aan de wed strijd beginnen", verklaart Si mon de logeerpartij. „Boven dien is het nogal rumoerig in het atletendorp, omdat veel sporters klaar zijn. Het dorp dan bepaald geen ideale plek om je op een finale voor te be reiden." Naast de dubbel-vier plaatste ook de lichte vrouwen twee zonder zich voor de finale. Kir- sten van der Kolk en Mailt van Eupen presteerden daarmee naar verwachting. Het gevecht met de Zwitsers om de tweede plaats deed er niet echt meer toe, omdat beide klasseringen recht gaven op een finaleplaats. Maai' het tikje wilden de Ne derlandse i Twente Vier: meer gevoel voor drama dan realiteit roeien gpd Met meer gevoel voor drama dan voor realiteit sprak Rob Jonkman, dat de Twen te Vier strijdend ten onder was gegaan in het enorme geweld bij de lichte vier-zon- der. Daarmee deed de coach de werkelijk heid enigszins geweld aan, omdat de que rulanten uit het Oosten eenvoudigweg kwaliteit tekort komen voor een plaats in de olympische finale. Natuurlijk verdedigde Jonkman zijn roeiers, maar meer dan een halve finale zat er gewoon niet. Op basis van de resul taten in het laatste jaar is de vijfde plaats in de halve eindstrijd een klassering over eenkomstig het huidige niveau van de Twente Vier. Jonkman ziet dat een beetje anders en zou een plaats in de finale alleszins reëel hebben gevonden. „Omdat we de laatste weken heel effectief hebben getraind", verklaart hij zich nader. „Wat onze presta ties wel nadelig heeft beïnvloed, was vorig jaar de druk om ons voor de Spelen te kwalificeren." Over de toekomst van de Twente Vier spraken Jonkman en de roeiers vanoch tend nog in raadselen. Het staat vast dat Joris Trooster en Jeroen Spaans uit de boot stappen. Bovendien beraadt de coach zich nog op zijn toekomst. Jonk man, strijdlustig: „Als ik doorga, verzeker ik dat de volgende boot het hele lichte veld in Nederland aan gort zal roeien." Als Jonkman aanblijft als coach zal dat deels uit gramschap over het amateurisme van de roeibond zijn. „Het wedstrijdroei en stelt in Nederland toch weinig voor. Kijk naar de boten die hier de finale halen. In alle gevallen het resultaat van persoon lijk initiatief en niet omdat de bond het wedstrijdroeien structureel aanpakt." De roeibond en Jonkman zullen voor al tijd vijanden blijven. Kort voor de Olympi sche Spelen werd de verhouding nog slechter, omdat Jonkman toen een ont slagbrief op de mat vond. In het schrijven deelde de KNRB mee dat Jonkmans con tract als bondscoach niet wordt verlengd en dat de bond niet van plan is hem ooit nog een contract aan te bieden. „Lekker motiverend, zo kort voor een belangrijke wedstrijd", wordt de coach al niet eens meer kwaad. „Nee, nadere uitleg werd niet gegeven. Ze vinden me gewoon te lastig, dat is de enige reden." rent graag uitdelen en dus werd Met de andere boten was het er de laatste meter nog even gas een en al treurnis. De prestaties gegeven. Met succes, want de van de mannen lichte twee- finish werd een fractie eerder zonder was ronduit bescha- bereikt. mend. Pepijn Aardewijn en Maarten van der Linden, vier een finale. De vijfde plaats in de jaar gelden in Atlanta nog goed lichte vier-zonder betekent een voor zilver, werden in hun heat olympisch afscheid in de B-fi- op grote achterstand laatste. nale. Voor de Twente Vier evenmin tennis anp Miriam Oremans en Kristie Boogert hebben de tweede ronde van het dubbelspel van het olympische tennistoernooi bereikt. Het Nederlandse duo was in de eerste partij met 6-2 6-1 duidelijk te sterk voor het Britse tweetal Julie Pulin en Lorna Woodruffe. In de tweede ronde moeten Oremans en Boogert het opne men tegen de winnaars van de ontmoeting tussen het als zesde geplaatste Australische koppel Dokic/Stubbs en Malhotra/Vai- dyanathan uit Indonesië. Ore mans en Boogert werden giste ren beiden uitgeschakeld in de tweede ronde van het enkelspel tegen respectievelijk Seles en Dementjeva. Patrick Rafter zal Australië niet aan een gouden medaille helpen. Daniël Nestor uit Cana da schakelde gisteren de pu bliekslieveling in de tweede ronde uit. Hij had aan twee sets voldoende om zich van de als dertiende geplaatste tennisser te ontdoen: 7-5 7-6. Rafter maakte ongewoon veel fouten aan het net en werd tel kens weer gepasseerd. Hij is na Lleyton Hewitt de tweede Au straliër die het tennistoernooi verlaat. Zijn landgenoten heb ben hun hoop nu gevestigd op Mark Philippoussis, die in twee sets klaar was met de Canadees Christian Pless. De nieuwe olympisch turnkampioene Andreea Raducan tijdens haar vloeroefening. FOTO REUTERS MIKE BLAKE turnen frans dreissen Ze was voorbestemd voor het goud in de individuele meer kamp. Maar turndiva Svetlana Khorkina raakte gisteravond de weg kwijt in de bomvolle SuperDome. Terwijl de Russische haar emoties de vrije loop liet, wierpen drie Roe meense dreumesen kushandjes naar het publiek en zwaaiden extatisch naar de tal loze camera's. Goud voor Andreea Radu can, zilver voor Simona Amanar en brons voor Maria Olaru. Voor het eerst sinds Na- dia Comaneci in 1976 greep Roemenië weer de absolute macht in het vrouwentur- nen. De bijna zeventienjarige Raducan vorm de het stralende middelpunt van de Roe meense ploeg. Nadat zij haar expressieve en artistieke vloeroefening had voltooid vielen de turnsters Amanar en Olaru elkaar in de armen. Het aantal van 9.825 punten was niet alleen de beste score van de avond op de vloer, het was ook de sleutel voor goud. Het trio wist dat de avond voor hen een historische was geworden. Voor het eerst sinds de Sovjet-Unie in 1960 werd een compleet podium gevuld met turnsters uit één land. Teamcoach Octavian Belu tilde winnares Raducan op zijn schouders en was buiten zinnen. De verrassing was com pleet en Andreea Raducan een heldin voor het leven. Zij trad in de voetsporen van haar illustere landgenote Nadia Comaneci, die de Spelen van Montreal regeerde. „Een mooier compliment kunnen ze me niet maken", aldus Raducan, die op het WK vo rig jaar nog met een vijfde plaats genoegen moest nemen. Topturnen is een kwestie van hard wer ken, veel zweten en soms een beetje pijn. Het vergt volledige toewijding en concen tratie. In de wereld van de Tsukuhara's en Joertjenko's wordt vaak menig (kinder)hart gebroken. Gisteren was het de torenhoge favoriete Khorldna die onder de immense druk bezweek. De Russin, die na haar eer ste rotatie (vloeroefening) nog het veld had aangevoerd, viel volledig uit de toon op het paardspringen. Het zelfbewustzijn van de charmante sportster in het glitterpakje, ver dampte in een geladen atmosfeer. De zenuwen gierden door haar keel tij dens haar moeilijkste onderdeel. En de tol was hoog. Khorkina viel na de landing op de knieën. Over en sluiten. De drievoudig Europees kampioene reageerde emotio neel. Met haar tweede poging bracht ze haar gemiddelde weliswaar nog op 9.343, maar dat zou bij lange na niet meer toerei kend zijn voor een medaille. Het drama was compleet na de brug. Kh orkina, de onbetwiste specialiste, greep net als twee dagen geleden bij de kwalificatie mis en scoorde een blamerende 9.012 pun ten. Uiteindelijk eindigde de gedoodverfde gouddelfster op een beschamende en ano nieme elfde plaats. De nieuwe kampioene heet Andreea Ra ducan. De sprankelende sensatie van Syd ney. Ofschoon de kleine turnster ondanks enkele acrobatische hoogstandjes bij lange na niet kon tippen aan de tienen van Co maneci in 1976, bleek ze uiteindelijk wel de meest constante. Met de paardsprong (9.706), de brug (9.575), de evenwichtsbalk (9.787) en de vloer (9.825) totaliseerde ze 38.893 punten. Ruim tweetiende punt meer dan haar landgenotes. De individuele allroundfinale werd ont sierd door een blunder van de organisatie. In de eerste en tweede rotatie bleek het 'paard' vijf centimeter te hoog op de benen te staan. De benadeelde turnsters mochten uiteindelijk hun sprongen een keertje over doen. Maar het kwaad was toen al lang ge schied. Raducan stond erbij en keek er naar. Haar avond kon niet meer stuk. £ens in de vier jaar ben ik he lemaal gek van turnen. Ik vind turnen het allermooiste onderdeel van de Olympische Spelen. En daarna maak ik me er altijd weer druk over dat de media - en dus ook wijzelf- zo weinig aandacht schenken aan deze tak van sport. Na verloop van tijd ebt dat wel weer weg, want in turnloze tij den kun je alleen maar teren op je herinnering, en die ver vaagt. Tot grote opluchting van mijn collega's. Zij vinden turnen eigenlijk niet eens een sport. Ze vinden het net zoiets als ballet, of kunstrijden op de schaats. Zij vinden het kunst. De liefheb ber mag het mooi en prachtig vinden, maar tussen de voet- balberichten zijn artikelen over de turnsport volstrekt misplaatst. Dat leidt dan vaak weer tot andere discussies: is boksen sport? Formule I En mijn nieuwste troef: Golf is geen sport! Je doet het in je spijker broek! Het is snookeren op een groot grasveld!). Wat niet helpt is dat de meeste turnsters erg jong zijn, of er in elk geval zo uitzien. 'Het is voor kinderenHet imago van de sport maakt het nog erger. 'Het is kinderarbeid', en de erg ste: 'Het is kindermishande- ling Uitbuiting en intimidatie van sporters is vreselijk, helemaal als het gaat om jonge mensen. Maar die uitwassen zijn niet alleen voorbehouden aan de turnsport, die er ook niets aan kan doen dat het nu eenmaal zo is dat meisjes onder de twintig het beste presteren. Maar is turnen daarom geen sport? Turnen is een combina tie van kracht, lenigheid, be hendigheid, technieken con centratie. Het wedstrijdele ment is duidelijk aanwezig. En er zijn weinig sporten die zo veel training vereisen als tur nen. Wat moet een sport meer zijn om een sport te zijn? Zachte kreten van bewonde ring klinken als iemand met een salto de evenwichtsbalk opspringt, op de mat de meest prachtige combinatie van sprongen uitvoert of in een paardsprong een serie bewe gingen doet die ik absoluut niet kan navertellen. Turnen is prachtig om naar te kijken, maar mijn collega's op de sportredactie willen het niet geloven. Toen ik me er hardop over verbaasde dat ik alleen nog maar turnen op de BBC had gezien, bromde een colle ga: 'Waarom zou de NOS het moeten uitzenden? Er kijkt al leen maar een stelletje huis vrouwen naar.1 Over turnen zijn hij en ik uit gepraat. Ik hoop dat er nog heel veel turnen te zien zal zijn de komende anderhalve week. Ik kijk er naar uit. Maar ik zie nu al op tegen de tijd daarna, als ik weer zal gaan pleiten voor meer aandacht voor de turnsport. Dat is nou mijn mission impossible. JANET VAN DIJK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23