Van der Geest bezwijkt onder druk Koreanen ontnuchteren Murphy's stunttroepen Debutant Gijs van Beek schiet met scherp Joris Keizer motor van estafetteteam Sydney 2000 Dennis is nog niet hard genoeg in zijn kop VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 Fransman Rousseau pakt keirintitel wielrennen Florian Rousseau heeft de eerste gouden olympi sche medaille op het onderdeel keirin veroverd. De Australiër Gary Neiwand won zilver, de Duitser Jens Fiedler brons. Keirin stond voor het eerst als medaillesport op het programma van de Olympische Spelen. Een groep van acht renners laat zich daar bij in eerste instantie gangmaken achter de derny, om vervol gens af te sprinten. De afgelopen twee jaren was Fiedler op het wereldkampioenschap steeds de sterkste. Ook World League in waterpolo waterpolo Naar het voorbeeld van de World League volleybal start de internationale zwemfederatie (FINA) komend seizoen een soortgelijk toernooi in het mannenwaterpolo. In de compe titie starten acht nationale teams, die tussen 24 augustus en 30 september in verscheidene steden in totaal 48 wedstrijden spe len. Het finaletoernooi tussen de beste vier ploegen is van 10 tot 14 oktober. De FINA geeft na de Spelen aan welke landen in de World League mogen starten. Canadese basketballers in kwartfinale basketbal De Canadese basketballers hebben als eerste de kwartfinales van het olympisch toernooi bereikt. Canada ver sloeg gisteren in groep B Spanje met 91:77. Door de derde ach tereenvolgende zege is een plaats bij de eerste vier in de groep zeker. De Canadezen moeten in de groep nog aantreden tegen Rusland en wereldkampioen Joegoslavië. Goud voor Indonesisch dubbel badminton Het Indonesische mannenduo Gunawan/Wijaya heeft het goud veroverd in het dubbelspel badminton. In drie games versloegen zij gisteren de Zuid-Koreanen Dong-Soo Lee en Young-Sung Yoo: 15-10 9-15 15-7. Brons was ervoor hun landgenoten Ta-Kwon Ha/Dong-Moon Kim. Zij waren te sterk voor het duo Tan Fook Choong en Wan Wah Lee uit Maleisië: 15-2 15-8. Roemeen Covaliu wint goud op sabel schermen De Roemeense schermer Mihai Covaliu is gisteren olympisch kampioen op het onderdeel sabel. Hij won in de fi nale van Mathieu Gourdain uit Frankrijk met 15-12. De Duitser Wiradech Kothny pakte het brons door met 15-11 van Dom- onkos Ferjancsik uit Hongarije te wannen. Brouwer/Verbeek tiende zeilen Carolijn Brouwer en Alexandra Verbeek kunnen zich voorlopig nog niet mengen in de strijd om de bovenste plaats in de olympische 470-klasse. Het Nederlandse tweetal eindigde in de vijfde race op de tiende plaats en in de zesde race op de zes de plek. Daarmee is het koppel twaalfde in het klassement. Ivanov heeft maar kwartier plezier zwemmen Ivan Ivanov heeft niet echt kunnen genieten van zijn olympische optreden. De zwemmer uit Kirgizië was vandaag een minuut of zeventien onderweg in de series van de 1500 me ter toen de speaker hem op de hoogte stelde van de jurybeslis sing. Hij werd gediskwalificeerd wegens een valse start. ATieuw is Sydney niet voor 1V me. In 1980, om precies te zijn in de 'herfstmaand' juni van dat jaar, verkende ik de afgelegen wereldstad en haar internationale keuken voor het eerst. Met mijn toentertijd in Melbourne studerende Japanse vriendin, nu al weer vele jaren mijn echtgenote, at ik fish and chips op het drukke terras van het in die dagen pas afge bouwde Opera House. Kijkend over de druk bevaren haven, uitrustend van weer een vermoeiende wandeletap pe langs de bezienswaardighe den, hapten we de weinig ori ginele Australische calorieën moeiteloos weg. Ze vormden de bodem vooreen uitgebreide Japanse maaltijd, later op de dag. Sydney was in 1980 mijn nadere kennismaking met de lekkernijen uit het land van herkomst van mijn partner. In Sukiyaki House, aan de voet van het uitgaanscentrum Kings Cross, streelden we een hele avond lang onze tongen. Het was het culinaire hoogte punt van de mini-vakantie die wij, na een treinreis van liefst achttien uur uit onze 'thuisba sis' in Melbourne, doorbrach ten in wat nu een echte olym pische metropool is geworden. We ontdekten de smakelijk in gerichte eetplek bij toeval, toen we na een nacht bij gebrek aan kamers zonder pardon uit het Canberra Oriental Hotel wer den gezet. Onderdak vonden we vlakbij in het Crest Hotel, waar het naamkaartje van het Sukiyaki House standaard in het welkomspakketje zat. Met sushi, tempura en yakitori werd onze energievoorraad voor nieuwe stadswandelingen op sterkte gebracht. Tijd om uit te vinden of deze hapklare plek na twintig jaar nog op de kaart van Sydney staat, heb ik nog niet gehad. Ik stel me vooralsnog tevreden met andere Aziatische speciali teiten, logisch vooreen olym pische gast van een aan China Town vastgeketend hotel. De collega's drongen aan. Ik moest maar eens Vietnamees gaan eten. Eetlust kreeg ik niet direct bij binnenkomst van restaurant Saigon, moet ik bekennen. Op het bord met dagschotels werd, naar mijn smaak, in iets te vette letters dronken krab' aangeprezen. Voor 19,80 Au stralische dollars. Deze 'nuch tere' Hollander zette zijn tan den maar in iets gewoons, in Vietnamese loempia's.... HANS VOS Honkbalteam stelt zich in op loodzwaar duel met eeuwige rivaal Italië honkbal rene banierink Een beroerde openings inning en een stilgevallen slagploeg hebben de Ne derlandse honkballers vandaag ruw uit de mooie droom van de historische zege op Cuba gewekt. De 2-0 nederlaag te gen Korea betekent dat de laatste groepswedstrijd tegen aartsrivaal Italië weer een ouderwetse thriller wordt. ,,En dat wordt een lastig potje", denkt werper Jurriaan Lobbezoo. Nederland heeft na drie nederlagen en twee zeges nog steeds kans op een plek bij de laatste vier. Daarvoor moe ten echter wel de twee laatste wedstrij den gewonnen worden van respectie velijk Zuid-Afrika (morgen) en Italië (zondag). Op papier een makkelijke klus maar in werkelijkheid kan het wel eens een loodzware opgave worden. Niet zozeer wat de Zuidafrikanen betreft, die zijn voor elke ploeg kanon- nenvoer tot nu toe. Maar de Italianen zijn een ander verhaal. Zij vechten al decennia met Oranje om de heer schappij in Europa en de nederlaag in de finale van het EK vorig jaar, in Ita lië, zijn de Zuid-Europeanen nog steeds niet vergeten. „Ze hebben daar om hun beste pitcher voor ons be waard", zegt Jurriaan Lobbezoo. Lobbezoo is op dit moment Neder lands beste werper. Dat de linkshan- der van HCAW het vanochtend opnam tegen Korea gaf ook een beetje het be lang van het duel aan. Na de nipte ne derlaag van het gastland Australië te gen Cuba, zijn de Aziaten de enig over gebleven concurrent van Nederland voor de laatste plek in de halve finales. De andere drie plaatsen zijn al min of meer vergeven aan de Verenigde Sta ten, Cuba en Japan. Een triomf op de Koreanen zou Nederland in veilige ha ven hebben geloodst. Het belang van het duel was dus groot, wist ook coach Pat Murphy. Hij had na afloop een tweeslachtig gevoel. ,,lk ben teleurgesteld dat we niet heb ben gewonnen. Aan de andere kant hebben we een hele goede wedstrijd gespeeld, het was een 'close game'. En dat is een prestatie op zich. Die Korea nen zijn allemaal professionals, spelen in een professionele league. Alleen als alles goed gaat, hebben we een kans." Die kans vervloog eigenlijk in ander halve innings. In de eerste gelijkma kende slagbeurt kon werper Lobbezoo er maar niet achter komen hoe de slagzone volgens de Cubaanse hoofd- scheidsrechter eruit zag en kreeg met een een serie honkslagen om de oren, waaruit de Koreanen twee keer scoor den. „Op dat moment baal je als een stekker", zegt Lobbezoo. „Het is pas de eerste inning en we staan gelijk met 2-0 achter." Pas na een knap dubbel spel was hij uit de zorgen om er daar na nooit meer in te komen. Hij kreeg daarna nog maar twee honkslagen te gen. Zijn teamgenoten lieten hem echter aan slag in de steek. Alleen in de eerste helft van de tweede inning kreeg Oran je een serieuze kans om op het bord te komen. Maar met de honken vol en twee man uit, sloeg Evert-Jan 't Hoen de bal recht omhoog het veld in voor een makkelijke vang en de derde nul. Daarna kwam alleen Eenhoorn nog een keer op de honken, voor de rest kregen de Nederlandse slagmensen to taal geen vat op de Koreaanse starter Seok-Jin Park, een rechtshander die zoals veel Aziaten is uitgerust met een bijna onderhandse aangooi. „Een originele submarine-pitcher, die de bal laag laat vertrekken en ook laag houdt. Deze pitcher was goed", aldus vervangende werper Ferenc Jon- gejan, die opnieuw indruk maakte en slechts een van de zeven slagmensen die hij tegenover zich kreeg op de hon ken toeliet. „We kregen geen vat op die werper, dat was ons probleem", zei Pat Murphy. De Amerikaan ziet echter nog! sen genoeg voor Nederland, als tenminste zijn plicht doet en m.. van Korea wint. Oranje zal wel afri nen met Zuid-Afrika en dan komi aan op de laatste wedstrijd, tegen lië. Lobbezoo verwacht een hard vecht. „Italië is maar met twee do hier gekomen: winnen van Zuid-Al en van ons. Ze hebben ons met verslagen in een oefenduel hier in stralië. En eigenlijk is dat maar Als we dat duel ook weer met 10° zo hadden gewonnen, waren we wust gemakzuchtig geworden, zal nu geen sprake van zijn", Lobbezoo. Werpcijfers: Nederland: Lobbezoo 6 inning 1 man: 3-4-5-1, Jongejan 2 innings: 5-14] Zuid-Korea: Park Seok-Jin: 7 innings: 7-2 Lim Chang-Yong 1 inning: 1-0-0-0. Olympische spirit verandert in olympische spanning De olympische spirit ver anderde voor Dennis van de Geest in olympische spanning. Met verstrek kende gevolgen, want de judoka uit Haarlem strand de vanochtend in de her kansing. De teleurstelling bij Van der Geest was der mate groot, dat de zwaar gewicht pas ver na afloop van zijn laatste partij tot het geven van commentaar in staat was. Bondscoach Louis Wijdenbosch, die wel bereid was tot het geven van een analyse, was kort en duidelijk: Van der Geest is ten onder gegaan aan span ning. „Hij was de laatste Neder landse judoka die in actie kwam en ik had het vooraf ver teld, dat hoe de resultaten van de andere jongens ook zouden zijn, hij altijd met druk te ma ken zou krijgen. We hebben al les gedaan om die spanning bij hem weg te halen, maar uitein delijk moet Dennis het zelf doen. Met zijn kwaliteiten kan hij de hele wereld 'gooien', maar dat moet op het juiste moment wèl gebeuren." Een andere verklaring voor het teleurstellende olympische Dennis van der Geest tracht zijn nederlaag tegen Song Pan te verwerken. foto anp/toussaintkluiters debuut van Van der Geest was zichzelf opgeblazen: het kostte is dat loodzwaar. Naar mijn in- der Geest nog wel korte metten volgens de bondscoach zijn ne- hem te veel energie, niet alleen zichten was de uitschakeling al met de Duitser Möller, maar derlaag in de openingspartij te- fysiek, ook mentaal. En als je een feit na de nederlaag tegen vervolgens werd de weg naar gen de Rus Tmenov. Wijden- vervolgens nog kort tweemaal Tmenov." brons geblokkeerd door de Chi- bosch: „Daar heeft Dennis achter elkaar de mat op moet, In de herkansing maakte Van nees Pan. Herman Debrot is krachttrainer van de judoka's Patrick van Kalken, Jessica Gal, Maarten Arens, Ben Sonnemans en Dennis van der Geest. Hij maakt voor deze krant een analyse van de verrichtingen van zijn pupillen. Van daag als laatste van de vijf: Dennis van der Geest. ,,Het is een bekend gegeven in topsport dat als je niet in staat bent de wedstrijd- druk te beheersen, dit een grote handicap vormt om te presteren wat je conditio neel en technisch-tactisch waard bent. Dat een verwend Bloemendaals jongetje als Dennis, geboren met een gouden lepel in zijn mond, geen Mike Tyson-mentali teit heeft, mag niet als verwonderlijk worden beschouwd. Een jaar geleden werd Dennis derde op het WK. In de evaluatie van het toernooi concludeerden we dat het technisch alle maal redelijk in orde was. 'Maar ik ben niet sterk genoeg, zei Dennis. Ik dacht: 'Fysiek niet, maar mentaal helemaal niet.'Behalve niet met de spanning kun nen omgaan, gewoon niet hard in zijn kop. Vier ochtenden in de week met de groep krachttraining, en een keer one-to-one met mij. In het afgelopen jaar heeft Den nis het gepresteerd om tien kilo in spier massa zwaarder te worden. Bovendien probeerde ik tussen de bedrijven door iets van mijn straatvechtersmentaliteit op hem over te brengen. Dat is helemaal niet zo gemakkelijk. Als 'down-to-bot- tom'het enige raakvlak judo en ijzer is. Toch werden we gabbers, zelfs privé. Dat we op de goede weg waren bleek in mei toen in de finale van de EK tweevoudig Europees kampioen en Russisch oermens Tamerlan Tmenov verrassend en verplet terend werd verslagen. Uitgerekend deze Tmenov was Dennis' eerste tegenstander. Door het slecht ver zorgen van zijn pakking liet Dennis het initiatief aan de gretige Rus en kwam achter te staan op een arbitrale straf voor te defensief judo. De worp die hij vervol gens inzette, miste elke vorm van balans- verstoring en werd dus eenvoudig overge nomen voor ippon. Weer volgden de bange momenten of de herkansingsronde zou volgen. Het criteri um is dat je tegenstander de halve finale haalt. De gedrongen en fysiek buiten-ca tegorie sterke Duitser uit de oude DDR- school Frank Möller ging er flitsend afin een goede pot. Pan Song, de Chinese mastodont met 40 kilo meer op de weeg schaal, bovenop die 120 kilo van Dennis, kreeg eerst een yuko en een koka aan zijn broek. Daarna ging Pan op de slooptoer en zette de partij onder zware druk. Den nis moest heel diep gaan, knokte voor wat hij waard was, kreeg straffen omdat hij de grip op de partij verloor. En moest uiteindelijk de partij uit handen geven. Een schrale troost is dat voor Dennis het mooiste nog moet komen. Met zijn 25 jaar is Dennis nog erg jong voor een su perzwaargewicht. En als sportman is hij nog lang niet uitgegroeid. Om maar een voorbeeld te noemen: Anton Geesinken Wim Ruska waren allebei in de dertig toen ze olympisch goud wonnen. Uithui len, opnieuw beginnen en Athene we ko men eraan." Het dieptepun aller tijden'vai Ben Sonnema Na de glorie van Mark Huiz volgde gisteren weer de bit realiteit. Een afgang voor Sonnemans (-100 kg) enK Kienhuis (-78 kg). Geen ma geen frisheid, geen vuur. AI maar verfoeilijke blokkades. is op Mark Huizinga na mand die boven zichzelf stijgt, terwijl dit toch hetp um is waar het allemaal moet gebeuren", foeterde van der Geest, de trainer Sonnemans. Ben Sonnemans thisch vastgeplakt op de „Ik heb geen moment kui verrassen", sprak de zwaa1 wicht ontnuchterd. Hij 1 vergeefs naar een vertó voor zijn falen. „Ik kon niet ff uit judoën. Ik kreeg geenv J mijn tegenstanders en daar 1 ik kapot van." De magie van de a\ voor leek volledig uit c Sonnemans kon totaal niets richten tegen de Georgiër I auli. Zeker voor Sonner was het een onverteerbaar de van de Spelen. „Ik hel) - nooit van die Georgiër ren", zei de judoka. „Dit is erg. Het dieptepur Ier tijden. Ik heb nooit de tentie gehad een superiei doka te zijn. Maar waar ik ces had, scoorde ik met ipj ,n Dan is het ontzettend fin rend dat het nou opeens meer lukt. Misschien omd toch wat meer gewicht aan olympische medaille han zou het ook niet weten. II alles gedaan wat ik 1 doen." Cor van der Geest was dend over Sonnemans' uils keling. Het frustreerde hen jj al vier van zijn vijf judoki Sydney geen prijzen haa Patrick van Kalken werd v Sonnemans, Jessica Gal Maarten Arens vlogen sni het toernooi. „We moeten wel realis blijven", zei hij. „Ben enM ten hebben nooit een WK daille gehaald. In Neder f zijn maar drie jongens me echte judogevoel. Patrick,! nis en Mark. Maar ik vim wel erg dat mijn mensen niet hun beste wedstrijden ken. Terwijl ze van de 5 een kick zouden moeten gen." schieten anp Hij werd werkelijk bedolven onder de felicitaties. „Super, te gek man!", zo reageer de onder anderen collega Hen- nie Dompeling, die met drie missers zelf een zware dag had. „Geweldig Champ!", riep een enthousiast bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schut ters Associatie (KNSA). Die goedbedoelde opmerking ging Gijs van Beek toch iets te ver. „Ho, ho zover is het nog niet", sprak hij bescheiden. De 29-jarige lasser uit Eist zorgde op de eerste dag van het olympische kleiduivenschieten (skeet) voor een grote sensatie. De onervaren en ongelouterde debutant schoot in drie-ronden zowaar alle 75 duiven uit de lucht. Met Petr Malek uit Tsje chië en Mikola Miltsjev uit Oe kraïne gaat Van Beek zaterdag als leider de laatste twee kwali ficatieronden in. Dompeling staat op de gedeelde vijftiende plaats. De beste zes van het klassement strijden in een fina leronde van 25 schoten om de medailles. Kleiduivenschutter Hennie Dompeling, die niet geheel fit aan zijn vier de Spelen is begonnen, staat op de gedeelde vijftiende plaats. De beste zes van het klassement strijden in een finaleronde van 25 schoten om de medaiIles. foto anp/paul vreeker „Mooi, dit pakken ze me niet erop zit. Het geeft daarnaast meer af', was het eerste, nuch- heel veel voldoening dat het zo tere commentaar van de ijskou- goed is gegaan. Alleen bij het de Van Beek. „Ik ben opgelucht EK in 1998 heb ik ook foutloos dat mijn eerste olympische dag geschoten op de eerste dag. Bij dat toernooi eindigde ik toen als derde." Vein Beek, die zijn eerste gro te titel nog moet winnen, voel de de olympische spanning vooral in de begin- en eindfase van zijn eerste dag. „Ik stond geloof ik met een hartslag van driehonderd op de baan", grin nikte hij. „Na een paar succes volle schoten was de ergste ner vositeit verdwenen. Mijn twee de rondje ging zelfs heel ge makkelijk. Maar aan het einde van de derde serie kwamen de zenuwen toch weer opzetten. Je telt voor jezelf onbewust het aantal duiven en als het dan zo goed gaat, wil je zeker niet meer missen. Gelukkig kon ik mezelf ook in die situatie goed in de hand houden. Ook van de drukkende warmte had ik geen last." Een echte verklaring voor zijn indrukwekkende stunt had Van Beek niet. „Ik voel me gewoon lekker. Vraag me niet hoe je dat doet, dat gebeurt gewoon. Ik slaap heerlijk in het olympisch dorp. Dat goede gevoel moet ik zien vast te houden voor de tweede dag. Even lekker wat eten en drinken, misschien wel buiten het atletendorp. Ont spanning is nu heel belangrijk." In de lange aanloop naar Sydney 2000, met veel trainin gen in het nieuwe schietcen trum van de KNSA in Emmen, gaf bondscoach Nel Heemskerk nog te kennen dat Van Beek stabieler moest worden. „Er zit ten te veel ups en downs in zijn prestaties", liet ze weten. Indien een inzinking zaterdag uitblijft, heeft Nederland er een nieuwe (verrassende) medaille bij. Maar Van Beek rekende zich vandaag terecht nog niet rijk. Ook hij kent de historie van Dompeling. Zijn collega debu teerde in Seoul (1988) eveneens met een 'volle bak' op de eerste dag, waarmee hij het veld al leen aanvoerde. Op de tweede dag bezweek hij evenwel onder de spanning en eindigde hij als dertiende. „Ik weet wat me te doen staat, maar ik weet niet hoe ik mij zaterdagochtend voel", liet Van Beek monter weten. „Ik ga geen gekke dingen doen. Gewoon mezelf blijven, met een vertrouwde voorberei ding. Aan een medaille wil ik niet denken. Dan zou ik alleen maar mijn doel voorbij schie- zwemmen hans vos Vlinderslagzwemmer Joris Keizer stuwde een dag na zijn nationale record in de halve finales van de 100 meter vlinderslag (53,33 se conden) de mannen-wisselslag- ploeg krachtig naar een plaats in de finale, die morgen als laatste onderdeel is geprogram meerd van het olympische zwemtoernooi in Sydney. Keizer, die gisteren net tekortschoot voor deelname aan de finale op de 100 vlinder, lever de met een voor zijn doen 'supersplit' van 52,24 seconden de Oranje-vier af als zesde voor de krachtmeting om de medailles. „De estafette is altijd leuk om te oefenen, hoe raar dat ook klinkt." In de serie nam Mark Veens als slotzwemmer (vrije slag) de plek in van de gespaarde Pieter van den Hoogenband, van wie in de eindstrijd de rol als bruggenbouwer wordt verwacht tus sen de absolute top (Amerika en Australië) en de Europese landen. Een bronzen medaille is morgen een reële optie. Klaas-Erik Zwering (rugslag) en Marcel Wouda (schoolslag) zijn net als Joris Keizer zeker van een finaleplaats. De Nederlandse vier werd in '99 Europees kampioen in Istanbul, olympisch gezien is er amper historie. In 1960 (Rome), 1980 (Moskou) en 1988 (Seoul) had de nationale vier telkens een ondergeschikte rol in de finales van deS len. Die reikte hniet verder dan zevende n, achtste plaatsen. Voor de Nederlandse vrouwenploeg op t(j 4x100 meter wisselslag resulteerden de Zon -lt spelen van 1964 in een van de zeven finale in tredens. Het was verreweg de succesvolste. Kok (vlinderslag) en Erica Terpstra (borstci - beiden in Sydney present - waren de m aansprekende namen in de formatie die ui Vl Japanse hoofdstad het zilver wegnam. In Sydney strandden de Nederlandsen, b $j WK van twee jaar geleden in Perth nog ze vanochtend hard in de serie. Brenda Sta (rugslag), Madeion Baans (schoolslag), Cha Groot (vlinderslag) en Thamar Hennekeni' slag) faalden in hun pogingen zich onder beste acht van de wereld te scharen. Hetb w tet strandde in de serie op een teleurstelt zesde plaats in in 4.12,31 minuten. Brenda Starink, die individueel al een s j|, toernooi afwerkte, opende als rugslagzwen in 1.06,93. Dat was zo'n vier seconden'"' mer dan een middelmatige concurrentie- oorzaak was een uiterst ongelukkig keerp' waarbij ze met haar hoofd tegen de kant bfl je De opgelopen grote achterstand kon dooi t( andere drie niet meer worden goedgemaakt Inge de Bruijn, die werd ontzien, kon ;n door de uitschakeling honderd procent con [e treren op de 50 meter vrije slag, waarop A

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22