Hockeysters klaar om te gaan knallen drie keer lucky Sydney 2000 Ixcuses hoofdcoach a beschuldiging ver dopinggebruik 'GEQ' meest bejubelde zwemnatie ilgaarse gewichtheffers schorst vanwege doping zes keer luckv Sergej Boebka wil in Sydney nog één keer vlammen J 100 meter Vetten mtmwfw Maurice Greene en het aura van de 'snelle rebel' IDAG 22 SEPTEMBER 2000 ZWEMMEN ANP coach van het Amerikaanse npische zwemteam, Mark ibert, heeft excuses ge kt voor opmerkingen van ondergeschikte Richard i. De Amerikaanse vrou- coach maakte eerder aller- suggestieve opmerkingen dopinggebruik van Inge de jn en Pieter van den Hoo it tand. uitlatingen van Quick '1 sten het Nederlandse kamp ig in het verkeerde keelgat, fa dende reacties van Jacco ie geren en Cees-Rein van Hoogenband volgden. 0! Hubert verklaarde dat de ■rkingen van Quick geen Of ekking hadden op de Ne- indse zwemmers. „Ik hoop het niet op die manier ien opgevat", aldus de mcoach. ,,Ik vind het zeer trlijk om mensen van vals ie beschuldigen als ze goed ro Verhaeren probeerde ren vergeefs duidelijk te en dat er ook eerlijke sport ,aat. Hij werd gisteren zo lunkend benaderd door het enlandse journaille dat hij woedend vandoor ging. •Rein van den Hoogen- nam de handschoen op, in de tegenaanval en gaf de ingende meute er onge- I en van langs. II Is ergens iets mis is met het III igbeleid, dan is dat in de nigde Staten. Daar klopt er van", foeterde de Geldrop- ururg. „Het is gewoon ja- Het moet nu echt een ophouden. Wie nu nog te beweren dat een van zwemmers verboden mid- 1 gebruikt, die sleep ik1 hter." verdachtmakingen zijn Niet Australië, Nederland of de Verenigde Sta ten is de luidst bejubelde zwemnatie in het Syd ney International Aquatic Centre maar Equato riaal Guinee, 'GEQ' in de olympische afkorting. Na Eric Moussambani, 'Eric de badeend' die door Speedo met veel gevoel voor publiciteit in een haaienpak werd gehesen, stal vanochtend in de series van de 50 meter vrije slag zijn land genote Paula Barila Bolopa de show. Onder daverend applaus 'kraulde' ze naar de overkant om na 1 minuut en 3,97 aan te tikken. Moussambani leerde in januari zwemmen in een 20-meterbadje bij een hotel in het Afrikaan se staatje. Bolopa mag waarschijnlijk binnen kort op voor haar A-diploma, want ze was er bij in Sydney. Barila Bolopa vertelde dat de nationale zwem- bond direct na de oprichting op zoek was ge gaan naar geïnteresseerd talent. „Ik ben voet balster. Toen ik van zwemmen hoorde, ben ik eens gaan kijken. Na anderhalve maand te heb ben getraind, deed ik mee aan een wedstrijdje. Dat leverde me meteen kwalificatie op voor de Spelen." Bij de aankoop van een vrij (Pre Paid) krijg je een Lucky Day lot cadeau waarmee je drie keer kans maakt op 250.000 gulden. Ga naar de dealer voor meer informatie, of kijk op www.ben.nl Oranje geplaatst voor finalepoule na gelijkspel tegen Duitsland Jacco Verhaeren accepteerde de excuses van de Amerikanen. FOTO ANP PAUL VREEKER een bloody shame, om in jullie jargon te blijven. Het is altijd hetzelfde met die Amerikanen. En waarom? Ze heeft een Ame rikaanse coach. Een perfecte vent. Neem maar een bloed monster van Inge of Pieter. Vries het in totdat alles op spoorbaar is. Geen probleem mee. Inge heeft niets te verber gen. Ze is volkomen clean." Van den Hoogenband sr. vindt dat de Amerikanen eens bij zichzelf te rade moeten gaan. „Afgetroefd worden door een kikkerlandje is een beetje lullig. Maar als je zes weken voor Olympische Spelen trials houdt, is dat vragen om moei lijkheden." De frontale aanval van giste ren schoot Van den Hoogen band danig in het verkeerde keelgat. „Het getuigt van zo weinig respect. Heb je mij ooit iets horen zeggen over bijvoor beeld Ian Thorpe. Die heeft nooit gebruikt. Je ziet aan die jongen dat 't normaal is. Hij heeft veel talent en goede trai ners. Daar heb ik,diep respect voor." itheffen rtr/afp Bulgaarse gewichtheffers anochtend uitgesloten van 're deelname aan de pische Spelen in Sydney, ternationale gewichtheffe- fl lie (IWF) heeft dat bekend- aakt. „Het hele team is ;ende het onderzoek met - iddellijke ingang geschorst een periode van ten min- lalf maanden." federatie ging vandaag tot het startverbod nadat twee gewichtheffers werden be trapt op doping. Izabela Drag- neva moet haar gouden medail le inleveren, Sevdalin Mintchev moet zijn bronzen plak terug geven. Eerder deze week werd de Bulgaarse heffer Ivan Ivanov al betrapt op het gebruik van verboden middelen. Als van een land in een jaar drie ge wichtheffers betrapt worden op doping dan kan het land voor twee jaar worden geschorst. De bond kan zo'n schorsing echter afkopen. De strakke Smoeltjes bij aankomst veranderden in blije gezichten ha afloop. Voor de Nederlandse hoc keysters is er nog een leven na de olympische voorron de. Met een gelijkspel te gen Duitsland (2-2) plaats te de ploeg van Tom van 't Hek zich vanochtend op het nippertje voor de me- daillepoulê met ?es lan den. „We waren dood, zijn gereanimeerd en nu kun je onze pols wéér voelen", vatte Van 't Hek de eerste week samen. HOCKEY EDWIN ALBLAS Merkwaardig ge noeg was de vreugde minder uitbundig dan twee dagen eerder na de triomf op Nieuw-Zeeland. Toen werd de eerste zege van het toernooi ge vierd alsof er al een plak aan vast zat. Daar is nog geen spra ke van. „Ik ben niet gelukkig als wc hier als zesde naar huis gaan", zei Van 't Hek. „En ik ga ook niet roepen dat ons toer nooi nu al geslaagd is. We moe ten nu om dé mecjailles mee gaan doen. De ploeg had diep in de put gezeten, zei Van 't Hek. „Er hing een schaduw over de groep. Het idee dat we met het slechtste olympische resultaat ooit naar huis mpesten gaan werkte verlammend op de groep, We hadden ;in het atle- tendórp ook het gevoel met de nek te worden 'aangekeken, omdat we het niet goed de den." Dat gevoel is nu wëgge- nomen, vermoedde: Van 't Hek. De hockeystefs hoeven hun koffers nog niet te pakken. Nederland trof vanochtend een lotgenoot, want ook de Duitse ploeg1 had zich in de Opluchting bij de hockeysters nadat voorbije week aardig in de nes ten gewerkt. Voor de onderlinge confrontatie was al zeker dat in ieder geval één van de twee ge tipte kandidaten op olympisch metaal zou worden uitgescha keld. Dat Nederland aan een gelijkspel genoeg had, was nau- Carole Thate (links) tegen Duitsland welijks een geruststellende ge dachte. Daar op gokken zou een te risicovolle onderneming zijn. Tenslotte was Oranje al eerder verrast op momenten, dat de ploeg zich zeker van zijn zaak waande. De overwinning op Nieuw- het tweede doelpunt heeft gescoord. Zeeland (4-3), voor de poorten van de hel weggesleept, had het keerpunt moeten zijn, maar de overdadige complimenten die bondscoach Tom van 't Hek in de euforie uitdeelde, hadden kennelijk weinig psychologi sche waarde. FOTO ANP KOEN SUYK Tegen Duitsland wekte Ne derland niet de indruk alle schroom van zich te hebben af geschud. Na de openingstreffer van Susan van der Wielen was de speaker nog niet uitgespro ken, of Duitsland maakte al weer gelijk. Dergelijke tegensla gen voor Oranje zijn dit toer nooi bijna op voorhand te voor spellen. Het gebeurt zo vaak. In de tweede helft kwam Neder land dankzij Carole Thate weer op voorsprong. Oranje wilde niet de fout ma ken zich te ver te laten terug zakken en daardoor met de rug tegen de muur te worden ge drukt. Die strategie ten spijt kwam het toch nog enigszins in de problemen. Vijf minuten voor tijd prikte Nadine Ernst- ing-Krienke de bal achter keep- ster Daphne Touw: 2-2. Maar het verstand won het in die fase van de angst. Van den Boog aard: „We wisten toen dat we beter af zouden zijn als we gin gen aanvallen. Dat werkt bij ons beter dan verdedigen." Het slotoffensief van de Duit sers stelde weinig voor. Voor hen werd het een roemloos af scheid. Nederland daarentegen dicht zichzelf weer kansen toe op olympisch succes. „Vanaf nu zullen we moeten knallen, knallen en nog eens knallen", hijgde libero Dillian- ne van den Boogaard na. „We moeten hier enorm blij mee zijn, want twee dagen terug wa ren we nog op sterven na dood. Maar vandaag hebben we loon naar hard werken gekregen." Goed hockey is schijnbaar nog te veel gevraagd aan de ge routineerde ploeg, die er in de medaillegroep niet eens zo be roerd voorstaat. Want hoewel Nederland slechts als nummer drie van groep D overgaat, neemt het net zo veel punten (drie) mee als China en Nieuw- Zeeland. Uit de andere groepen komen ook nog drie landen, te weten Australië, Argentinië en Spanje. Vanaf zondag speelt Oranje een serie tegen de drie teams uit de andere poule. De nummers één en twee van dat eindklassement duelleren ver volgens om het goud, de num mers drie en vier om brons. „Dus volgen er nog gewoon vier finales", zei Van den Boogaard. j atletiek frans DREissENkwel je je over zulke vernede- chaam. En dat geeft een stevig Het zal niet makkelijk wor- al eens de angst in de ogen Bij het afsluiten van een abonnement krijg je twee Lucky Day loten Jadeau waarmee je zes keer kans maakt op 250.000 gulden. Bovendien krijg je t/m 30 september twee maanden lang de vooraf in te kopen belminuten gratis en betaal je geen aansluitkosten. Ga naar de dealer voor meer informatie, of kijk op www.ben.nl De meningen zijn verdeeld. Volgens sommigen is Ser gej Boebka nog steeds de tsaar van het polsstoks- pringen. Volgens anderen, on der wie de Nederlandse pols stokspringer Rens Blom, is de Oekraïner slechts een karika tuur van zichzelf. „Drie keer 5.50 meter dit jaar. Waarom doe je je dit nog aan? Waarom kwel je je over zulke vernede rende hoogten. Laat het toch. Neem afscheid en bespaar je een afgang." Maar wie Sergej Boebka kent, weet dat hij niet zo makkelijk opgeeft. Enkele dagen voor zijn laatste olympische optreden, woensdag komt hij in actie, lijkt hij vastberaden. Straalt hij ver trouwen uit en laat hij zijn op ponenten weten dat hij klaar is voor zijn vijfde optreden tijdens de Spelen. „De enige tegen stander die ik heb is mijn li chaam. En dat geeft een stevig signaal af: ik leef nog", wil hij de wereld doen geloven. Boebka is een onverbeterlijk optimist. Eentje met een olym pisch trauma. „Eén gouden plak slechts. In Seoel 1988. On gelooflijk maar waar", realiseert de wereldrecordhouder (6.15 meter) zich. Pech en blessures vergalden het plezier in de an dere vierjaarlijkse ontmoetin gen. In Sydney wil hij echter nog een keer vechten. „Iets winnen in elk geval." Het zal niet makkelijk wor den. Een operatie vorig jaar en fysieke rampspoed in de zo mermaanden hebben zijn voor bereiding danig verstoord. „Als je de dertig bent gepasseerd lijdt het lichaam meer. Kan het niet meer zoveel verstouwen als de jaren daarvoor. Bovendien wordt het steeds moeilijk om je opnieuw te motiveren." Hij stoort zich niet aan de kri tieken van anderen. Hij heeft ze al vaker gehoord. De Duitser Tim Lobinger meende in 1997 !ti Amerikaanse topsprinter Maurice sne is de jongste atleet ooit die het eldrecord op de 100 meter heeft ver- ten. De vorige recordhouders waren n tussen de 27 en 32 jaar, toen zij nieuwe toptijd op het konings- imer van de atletiek wisten neer etten. De nu 25-jarige Greene is - ydney dé favoriet voor het a npisch goud. m reldrecords 100m mannen Florence Griffith Joyner(t): 10.49 (WR) Leeftijd. 28, Indianapolis,1988. "Flo-Jo" liep het huidige olympisch record (V) van 10.62 in Seoul, 1988. al eens de angst in de ogen van Sergej Boebka te hebben ge zien. Maar de maestro snoerde zijn critici met een zesde we reldtitel de mond. De ruimtereis van de Spoet nik loopt niettemin ten einde. „Ik stop na Sydney. Ik voel dat het een wijze beslissing is. Ik ga op zoek naar andere uitdagin gen." En die liggen ook in de sport. Boebka, de mascotte van voetbalclub Sjachtjor Donetzk (Champions (eague), wil zich na het beëindigen van zijn sportieve carrière het liefst ver dienstelijk maken in de Execu tive Board van het IOC. Volgen de week zijn de verkiezingen. „Mijn hart ligt bij de sport, mijn Zijn onofficiële wereldrecord vo rige week in de training ziet hij als een voorbode/Maurice Gree ne, de 'Kansas Canonball', is vast beraden om morgen 11.20 uur (Nederlanse tijd) de wereld te ver overen. De 26-jarige Amerikaanse sprinter is klaar voor de prestigi euze finale 100 rpqter. „Eentje die men nooit zal vergeten." Twee weken Olympische Spelen draaien uiteindelijk om een lutte le tien seconden en de vraag: wie is de snelste man yan het univer sum? De extroverte sprinter wil de show stelen in Sydney. Trainer John Smith gelooft in een tijd van 9:75 seconden. „Zonder wind", voegt hij eraan toe. „Een zuchtje rugwkid en ik houd mijn hart vast. Goeïè genade, moge God hem dan bijstaan. Dan is een tijd van 9.65 seconden zelfs realis tisch." Gespierde taal aan de vooravond van het aüetiektoernooi. Maurice Greene is momenteel de wereld recordhouder met 9.79 seconden. Ironisch genoeg exact dezelfde tijd als die van dé gedrogeerde Ben Johnson in Seoel '88. Hoe sneller de benen, des te groter de ego's. Greene is een vechtjas die de confrontatie ook buiten de baan niet schuwt. Vraag maar aan Michael Johnson. 'Trashtalk' noe men ze de verbale oorlog in de VS. Het is ordinaire vuilspuiterij, intimidatie tot over het randje. Enkele jaren geleden nog werkte Greene in de haven op het laad platform en had een bijbaantje in een fastfood-restaurant. En in 1997 stond een employé van de bank op de stoep om te informe ren hoe zijn lening op de auto wenste af te lossen. Greene was wereldkampioen sprint, maar naar Amerikaanse sportbegrippen een nobody. Dat veranderde snel toen er aan zijn imago werd ge boetseerd. Greene kreeg het aura van de snelle 'bad boy'. Van de re bel en diens niets ontziende jacht op olympisch goud. Sydney is de bühne waarop hij zich krachtig wil manifesteren. Hij heeft alles wat hij vier jaar geleden niet had. Een wereldrecord, een reputatie, een inkomen van ette lijke miljoenen. Het enige dat ont breekt is olympisch goud. Soms neemt hij een stuk papier, schrijft er een tijd op en duwt dat in zijn schoen. Maar de man die thuis in Los Angeles rondrijdt in een Mer cedes Benz met de nummerplaat 'Mo Gold' (Maurice goud) ver trouwt in Sydney volledig op zijn eigen kunnen. Het 'roofdier' dat vaker onder de tien seconden liep dan wie dan ook, is zeker van zijn zaak. Zeker nu de grootste vijanden, de Cana dees Bruny Surin (herstellende van een blessure en in 2002 opte rend voor een plaats in het olym pisch bobsleeteam) en diens landgenoot Donovan Baily (griep) in mindere vorm verkeren. De enige met wie hij ernstig rekening houdt, is clubmakker Ato Boldon (Trinidad en Tobago). Tijdens de Spelen van Atlanta zat Greene als toeschouwer op de tri bune, omdat hij tijdens de trials een hamstringblessure had opge lopen. „Ik was in tranen nadat Bailey het wereldrecord naar 9.84 seconden had gebracht. En toen heb ik gezworen dat ik er de vol gende keer zou staan. Want dat goud behoort mij toe. En nie mand anders." tekst frans dreissen foto »epa« jeff haynes goud zilver brons totaal Ver. Staten China 10 5 8 I Australië 8 11 9 I Frankrijk 7 10 4 Z Italië 7 3 9' Nederland 6 2 3 1 Roemenië 5 2 4' Rusland 4 8 9 i Z.Korea 4 5 5' Japan 4 3 2 Duitsland 3 5 7' Zweden 3 1 1 Bulgarije 3 1 0 Gr Brittannië 2 5 3 Oekraine 2 4 3 Polen 2 2 Cuba 2 1 2 Hongarije 2 1 1 Spanje 2 - 1 Turkije 2 Zwitserland 1 3 1 Slowakije 1 3 1 Indonesië 12 2 Canada 1 1 1 Mexico 1 1 Tsjechië 1 - 3 Azerbeidjan 1 Columbia 1 Kroatië 1 Litouwen 1 TABEL GRAPHIC NE\ Medaillespiegel bijgewerkt tot vanmorgen 11.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21