'Belangenverstrengeling bij Raad voor Cultuur' Cultuur Kunst Gouden Kalf-nominati voor Lek en Kruimelt! Shanghai Film Festival stort zich op televisiepi Twaalf bekende Nederlanders vatten de liefde in woorde Foto's Yatomi Iwata als plaatjes uit een reisgids VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 Zwarte acteur speelt Henry VI londen The Roy al Shakespeare Company heeft voor het eerst in de geschiedenis de rol van een En gelse monarch aan een zwarte acteur gegeven. De 24-jarige Da vid Oyelowo, wiens familie oor spronkelijk uit Ni geria komt, zal in de komende pro ducties van Henry VI (deel I tot en met 111) de titelrol op zich nemen. De première wordt deze herfst verwacht. foto epa 'Stijlfiguren' in serie Leidse Verhalen leiden Het vijfde deel uit de serie Leidse Verhalen, getiteld 'Stijlfiguren, Theo van Doesburg (1883-1931)', werd gisteren in Stedelijk Museum De Lakenhal aangeboden aan D. Wintgens, conservator moderne kunst van het museum. Het boekje is ge schreven door Carola van der Heyden en Max Dohle en het be handelt het, overigens korte, Leidse leven van kunstenaar Theo van Doesburg. Tussen 1916 en 1921 woonde Van Doesburg in Leiden en veranderde daar van anonieme, conservatieve kun stenaar in avantgardistische duizendpoot, zoals hij later ook be kend zou worden. Spielberg en Scorsese werken samen londen Twee van de bekendste Amerikaanse regisseurs, Ste ven Spielberg en Martin Scorsese, gaan samenwerken aan een film over de Amerikaanse spoorwegen. Spielbergs productie maatschappij Dreamworks produceert de film en Scorsese gaat hem regisseren. De film, die 'Into The Setting Sun' gaat heten, vertelt het verhaal van het ontstaan van de transcontinentale spoorweg die de oostkust van de Verenigde Staten sinds de ne gentiende eeuw met de westkust verbindt. De bouw van het spoorwegnet van ruirri 3000 kilometer kostte het leven aan dui zenden, voornamelijk Chinese, arbeiders. Musea gaan nauw samenwerken groningen/amsterdam Het Groninger Museum gaat op korte termijn intensief samenwerken met het Stedelijk Museum in Amsterdam. „We gaan de krachten bundelen", zegt Groninger Museum-directeur K. van Twist. „Zo lenen we kunstwerken aan elkaar uit en doen gezamenlijk onderzoek. De samenwerking komt voort uit eerdere contacten, die wederzijds goed bevie len." Zo werd recentelijk een belangrijk schilderij van Jozef Isra els door het Stedelijk aan Groningen uitgeleend. Maar deze nieuwe band moet veel hechter worden. De samenwerking biedt vele voordelen voor alle partijen, aldus de museumdirec teur. De medewerkers van de musea zijn volgens Van Twist po sitief over het plan. „Het is goed voor de mobiliteit van de col lecties. Om het kunsthistorisch onderzoek verder te verbeteren, zijn recentelijk door het Groninger Museum tevens de banden met de Rijksuniversiteit Groningen stevig aangehaald. Mimiek's Theater houdt open dag katwijk De Katwijkse theatervereniging Mimiek houdt op 30 september een open dag in haar theater De Zolder. Er is aan dacht voor theatersport en de jeugdafdeling laat verschillende oefeningen zien waaraan ook bezoekers mogen meedoen. De volwassenen spelen het straatstuk 'De Bruidsreportage' en ge ven een open repetitie van 'Hoofdstuk 2' van Neil Simon. De open dag in Mimiek's Theater aan de Ouwenhandstraat 9a in Katwijk is van 10.00 uur tot 16.00 uur. Koren beginnen nieuw seizoen leiden/alphen aan den run Liefhebbers van Leidse koren kunnen voor concertdata terecht op de website www.dsl.nl/clk Deze si te van de Contactgroep Leidse Koren geeft een overzicht van al le zestien aangesloten koren. De kinder- en tienerkoren van Collegium Voci uit Alphen aan den Rijn zijn voor het nieuwe seizoen op zoek naar versterking. De repetities zijn op dinsdag middag, aanmelden kan telefonisch: 0172 241391. Sjoerd Kuyper in Noordwijkerhout noordwukerhoutDe schrijver van het kinderboekenweekge schenk van dit jaar. Sjoerd Kuyper, ontmoette gisteren in de openbare bibliotheek van Noordwijkerhout drie groepen leer lingen van groep 5 van de basisschool. Kuyper las voor uit eigen werk, beantwoordde vragen van kinderen en vertelde over zijn schrijversschap. foto hielco kuipers Noordervliet in literair cafe Alphen alphen aan den run Het literair café in Alphen aan den Rijn gaat weer open. De eerste avond op 27 september wordt verzorgd door schrijfster en journaliste Nelleke Noordervliet. Zij werd vooral bekend door haar romans 'Het oog van de engel', 'De naam van de vader' en 'Water en as'. De toegangsprijs tot het li terair cafe aan de Cornelis Geellaan 2 bedraagt 15 gulden. Aan vang 20.30 uur. Alkmaar heeft een Beatlemuseum alkmaar Hysterische tijden herleven morgen in Alkmaar als het Dutch Beatles Museum de deuren opent. Initiatiefnemer en eigenaar van het museum Azing Moltmaker toont een uitge breide collectie memorabilia van The Beatles. „Het is een gigan tische collectie die ik met iedereen wil delen." Volgens de Alk maarder biedt het museum in chronologische volgorde een ge varieerde kijk op de geschiedenis van de groep. Trots is hij op 'de kroonjuwelen'van zijn museum: de officiële platencontrac ten en geboortebewijzen van de bandleden. De vitrines zijn ver der gevuld met souvenirs en platen uit de gehele wereld. Proefrit maken in uw favoriete Opei? www.motorhuis.nl Het Nederlands Instituut voor Mediakunst (NIM) heeft in de Cultuurnota van staatssecretaris Van der Ploeg ruim 1,2 miljoen gulden per jaar gekregen. Dat is een verdubbeling van de subsidie. Volgens weekblad De Groene Amsterdammer van deze week is dat ook geen wonder: zowel de directeur als een bestuurslid van het NIM zitten ook in de Raad voor Cultuur, die Van der Ploeg adviseert. amsterdam/den haag anphet Nederlands Instituut voor Mediakunst: 'Het NIM heeft De Groene schrijft: „In haar zich de afgelopen jaren overtui- evaluatie oordeelde de Raad gend ontwikkeld: de beleids- voor Cultuur enthousiast over voornemens zijn niet alleen ge haald, zij zijn ruim overschre den'. De Raad kwam tot deze conclusie nadat een delegatie uit haar midden twee gesprek ken had gevoerd met Heiner Holtappels, de artistiek direc teur van de instelling die zelf ook weer deel uitmaakt van de Raad voor Cultuur. Een ander lid van de Raad, Dorothee Can- negieter, is bestuurslid van het NIM." Cannegieter, die in het dage lijks leven directrice is van het Rijksmuseum Twente, maakt volgens De Groene zelfs ook nog deel uit van de ad-hoc- commissie beeldcultuur, die zich voor de Raad speciaal be moeit met de meest eigentijdse beeldende kunst. In de afgelopen maanden heeft de kunstwereld en inmid dels ook de politiek veel kritiek op de Raad voor Cultuur gehad. Alom wordt gesproken over on zorgvuldigheid. WD-parlemen- tariër Nicolaï wil zelfs allerlei adviezen van de Raad zelf gaan navlooien, voordat de Cultuur nota half november in de Ka mer komt. pieter van lierop De misdaadfilm 'Lek' heeft zich geplaatst als grootste favoriet voor de Gouden Kalveren van het jaar 2000, die volgende week vrijdag worden uitgereikt. Toen gisteravond tijdens het Nederlands Film Festival de jury de nominaties bekend maakte, bleek dat 'Lek' in alle vijf de categorieën voor lange speelfilms tot de laatste drie kanshebbers is doorgedrongen. Opvallend is dat Utrechter Jean van de Velde persoonlijk drie nominaties op zijn naam bracht: als regisseur van 'Lek', als scenarist en als producent. Voor 'Kruimeltje', de jeugd film van Maria Peters, kwamen drie nominaties beschikbaar. De films 'Wilde Mossels' (van Erik de Bruyn), 'De Füke' (van Steven de Jong) en 'Lijmen/Het Been' (van Robbe de Hert) ont vingen elk twee nominaties. 'De Omweg' (van Frouke Fok houdt één kans om een den Kalf te winnen. I Prominent afwezig op zijn de films 'Do Not Di (van Dick Maas), 'Rj 0 Friend' (Eddy Terstall) eerder door de festival m Rotterdam en Cannes teerde 'Jacky' (van Fow ;t Hu en Brat Ljatifi). Van (3 genoemde film kan mem bijna blind aannemen 1 straks zal worden M met de Prijs van de Film si En 'Rent-A-Friend' staal d drie nominaties voor de jn sch Filmprijs (waar ee a blieksjury de uiteindelijk j ze bepaalt) tegenover '1 (l 'Kruimeltje'. De eindstrijd om het k< l de beste lange docume g zal gaan tussen: 'Andréi H Zij Gelooft in Mij' (van Jo ju pel), 'Crazy' (van Heddyl iei mann) en 'Het Laatste Joi ek vische Elftal' (Vukjanic), rotterdam gpd Het International Film Festival Rotterdam heeft de Chinese film altijd een prominente plek gegeven in de programmering. Daardoor lijkt het Shanghai Film Festival, dat morgen in Rotterdam begint, op het eerste gezicht nogal overbodig. Maar het zesdaagse evenement gooit het over een hele andere boeg. Concentreert het Rotterdamse filmfestival zich op de bio scoopjuweeltjes, het Shanghai Film Festival stort zich op de te- levisiepulp. Shanghai, zusterstad van Rot terdam, heeft evenveel inwo ners als heel Nederland. In de aanloop naar 2001, het jaar waarin Rotterdam culturele hoofdstad is van Europa, wil festivalhonk Calypso laten zien waar de gewone Chinees 's avonds naar kijkt op de buis. Een achttal films, vervaardigd voor het lokale tv-station van Shanghai, moet een impressie geven van een Chinees weekje televisie. „We zitten zo'n beetje in Chi natown met al die Chinese win keltjes en restaurants om ons heen", verklaart Calypso-pro grammeur Mieke van der Lin den de link met het Chinese thema. „En we hebben vanaf het begin veel Chinezen gen die een bezoekje bi u aan Calypso (Mauritsw ,n Het eerste welkomstbloi j was zelfs van een p buurman." Een Chinees bedrijf m vestiging in Rotterdam aan met het idee voor hl val. Calypso, dat als thu van Rotterdam 2001 van; n, maand een eigen progi ring gaat voeren, was en vinden. Het festival is gens uitgebreid met eet talkshow onder leidingvi fried de Jong, die gasb ondervragen als fotogra z cent Mentzel en schrijvi Glastra van Loon. „Al cj mensen met een fascinai je Shanghai", weet Van di_ den. Het festival wordt o 1 middag geopend door U meester Opstelten in hel van een uitgebreide delegatie, onder wie 1 kang, directeur van hei m tion Shanghai, actrice W - en acteur Wang Yanan.l g( is het zes dagen lang films, met op woensdag f( tember een kindémj waarop liedjes worden gen uit landen als China, en Thailand, begeleid ;a] filmpjes uit die landen. Edinburgh Deze Boeddhistische tempelschildering uit de twintigste eeuw maakt deel uit van de expositie 'Heaven and Hell and Other Worlds of the Dead' in het Royal Museum in Edinburgh, Schotland. De tentoonstelling bestaat uit 350 objecten die het museum vooral uit haar eigen collectie heeft opgedoken. Rituelen, bijgeloof en tradi ties uit verschillende culturen worden behandeld. De expositie is te zien tot 11 februari. foto Af Een leaseofferte vo een nieuwe Opel? www.motorhuis.nl ■l™ Er coen polack Wat de liefde is tussen tiuee mensen valt nauwelijks in woorden te vatten. Als we het proberen, blijft het bij een onbevredigend tasten van woor den. Dat maakt liefde ook zo fascine rend. Wij kunnen haar niet benoemen, wij kunnen haar niet dwingen en toch is zij bij de meeste mensen de grote kracht waar ten diepste alles om draait. Tot deze stelling komt prof. dr. Pim Fortuyn in de catalogus die is versche nen na afloop van de beeldententoon stelling Jardin d'Amour, van 1 juli tot 3 september gehouden in het park rond Kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest. Toch is Fortuyn is één van de twaalf bekende Nederlanders die dat juist wél moeten doen: liefde in woorden vat ten. In de catalogus doen ze hun visie over de liefde uit de doeken en net als de kunstenaars op de voorbije ten toonstelling komen de auteurs tot zeer verschillende beelden van de liefde. Zo was er in de liefdestuin van Oud- Poelgeest het werk 'Amour fou La Fe mme éternelle Freudian Drag I Love Crazy' van Mariëtte Linders, bestaan de uit vijf grillig gevormde, in de grond verzonken keramieke trechters. Kunst historicus Renée Steenbergen, die de inleiding van de catalogus schreef, as socieert het werk met het vrouwelijk geslachtsdeel: 'een grasveld vol vulva's, nu eens zinderend in de zomerzon, dan weer bevochtigd door een regenbui'. Steenbergen refereert ook aan het idee van dichteres M. Vasalis van de natuur als geliefde: een thema dat ook auteur Jojanneke Claassen in haar bijdrage aan de catalogus aansnijdt: 'Met grote slagen de golven wegduwen of loom hangen op het wateroppervlak - water zou een minnaar kunnen zijn. De catalogus bevat verder bijdragen van onder anderen Jetteke Bolten- Rempt, directeur van Stedelijk Muse um de Lakenhal, die in een ingezon den mededeling symbolisch een kunstwerk te koop aanbiedt. Verder is van de volkszanger André Hazes de songtekst 'Liefde, Leven, Geven' afge drukt en bekijkt cabaretier Paul van Vliet in de tekst 'Voor de Liefde' het fe nomeen vanuit alle mogelijke hoeken. Ook rector magnificus prof. dr. W.A. Wagenaar schreef een bijdrage. Hij denkt bij de liefde aan het landse schip 'De Liefde' dal landde in Japan. 'Öud-7 vanuit de lucht gezien als 0 dat zojuist heeft aangelegd, kant tegen de wal en verder m het water: De Liefde! Een tuin dit prachtige kasteel kan alle? Jardin d'Amour heten. 'Jardin d'Amour' is verkrijgl) - Kasteel Oud-Poelgeest, Boeki De Kier in Oegstgeest en Koo insberg in Leiden en bij hét1 Dagblad. Het kost ƒ19,95. An tl< Japans weeke Hortus Botan I recensie beeldende kunst manon wigny Expositie: 'Traditionele Japanse tempels en tuinen', foto's van Yatomi Iwata Te zien: t/m 30/9; tempels, te zien van 1/10 t/m 15/10; wo t/m zo. 11 00-17.00 uur, Galerie Amber. Hooglandsekerkgracht 8, Liefde voor je vak is een prima gegeven: een nadeel kan zijn dat je in je gedrevenheid het vak niet meer van de liefde weet te scheiden. Zoiets is gebeurd met deze tentoonstelling in Ga lerie Amber. Eigenaren Irma en Octaaf Roefs zijn enthousiaste en toegewijde liefhebbers van Aziatische kunst. Het is dan ook niet verrassend dat zij een bij drage leveren aan het Japanjaar (in het kader van vierhonderd jaar Nederland-Japan, 1600- 2000). Deze tentoonstelling toont kleurenfoto's van Yatomi Iwata (1935), hoogleraar kunst geschiedenis aan de Yamaguchi Prefectural University. Iwata kent vele fascinaties. Een ervan is de traditionele Japanse archi tectuur van tempels en tuinen. In het eerste deel van de ex positie (tot 15 oktober) zien we de foto's die Iwata maakte van tempels uit de zevende tot en met de negentiende eeuw. Vijf entwintig foto's, frontaal ge schoten of 'en detail'. Soms re gent het bij de tempel, soms schijnt de zon. Soms zijn er mensen te zien, soms ligt de tempel er verlaten bij tussen bloesem en ander gebladerte. De bouwwerken zijn indruk wekkend. Zonder toelichting kan iedereen zien, dat het om een heilige plek gaat. Maar goed, we brengen een bezoek aan de galerie om kunstwerken te bewonderen. En die zijn er niet. Ja, op de fo to, maar de foto zelf is niet meer dan een registratie van de werkelijkheid. Het is alsof je vijfentwintig foto's van de Pie terskerk, de Utrechtse Dom en andere bekende kerken op hangt in een Japanse galerie. De kerken zijn niet artistiek vastgelegd: het zijn semi-pro- fessionele opnames, meestal gewoon rechttoe rechtaan, soms heel geslaagd, af en toe onderbelicht of onscherp. Ie mand met een voorliefde voor architectuur of religie zal de kans graag benutten om de fo- Matsumoto-jo kasteel van Nagano (circa 1597). to's te bekijken. Een ander, op zoek naar beeldend werk, ziet afbeeldingen uit een reisgids. De catalogus geeft geen re den dit beeld bij te stellen. Iwa ta doceert hierin architectuur: hij blijft wetenschapper. Dat hij zijn professie combineert met het beeldend kunstenaarschap is voor Japanners een natuurlijk gegeven. Uiteindelijk moet je conclu deren dat Galerie Amber zich zelf met deze tentoonstelling tijdelijk gebombardeerd heeft tot dependance van het reisbu reau. Wie Iwata persoonlijk ontmoet, zoals het echtpaar foto yatomi iwata Roefs, zal onder de indruk zijn van zijn kennis, aan zijn lippen hangen en in de foto's een weerslag vinden van diens ver halen. Helaas, Iwata heeft wel iets beters te doen dan een maand lang aan een tafeltje in Galerie Amber bezoekers te woord te staan. (d Japans bloemschikkei "P sai, origami, kalligrafie kido. H(et zijn nog mi re paar van de typisch cultuuruitingen die di m einde centraal staan Hortus Botanicus. Mee0r< gerenommeerde beoe 5 geven zaterdag en zon Le 10.00 tot 18.00 uur straties en workshops, y De essentie van de vechtsport aikido wot gen en zondag a getoond. De Culturelt ric Bond Nederland pre ijd: in de hortus een de hoogst gegraduee kidoka's uit Nederland Idt In de Wintertuin van tus heeft de Nederlander saivereniging een e: geruimd met tradil bijzondere bonsai In het Siebold H Rapenburg is dit ook een speciale ti ling aan bonsai ge1 legenheid van het herfstfestival Shubi wordt het kleurige schap van Japan gei eerd met bonsai's.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20