Leidsch Dagblad Koers KLM onderuit na breuk met British Airways Meer Leidenaars, kleinere porties Diploma-aanduiding weer op zwembroek 'Tolpoortjes niet in zuiden van polder' oqp Verzets-Partij in actie op A2 tegen brandstofprijzen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD )A0 22 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42421 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 jen jaar :l door erk voor njerie 17 Voorschotense (89) maakt zich op voor haar eerste parachutesprong 19 Preventief jeugdbeleid werpt zijn vruchten af [wapening op ïor begonnen utwapening van de mili- West-Timor is begon- Dat maakten de Indone- st rijd krach ten vandaag id. Tot nu toe is een klein wapens in beslag geno- De Verenigde Naties eis- de ontwapening na de op drie medewerkers Ie VN-vluchtelingenorga- Unhcr. nsen vliegen naar Irak vliegtuig van de Franse schappij Euralair is van- nd van Parijs vertrokken de Iraakse hoofdstad id. Het is de eerste vlucht i Parijs en Bagdad sinds erenigde Naties na de inval in buurland Koe- in 1990 een embargo te- let bewind van Saddam «n afkondigden. Druk ankrijk om de vlucht te ppen of uit te stellen, niets uitgehaald. huilbaby's bij :nde moeders van moeders die roken meer. TNO onderzocht luilen van zuigelingen, van de moeder, ty- ïelkvoeding, enzovoort, inventarisatie bleek dat ocent van de zuigelingen zogeheten huilbaby's worden gerekend en dat uilen vaker voorkomt als ieder rookt. :eling zonder 'eld beëindigd zeling die sinds gister- id gaande was in een :he badplaats aan de Zee is vanochtend zon- fweld beëindigd. De gij zijn ongedeerd. De gij- ers hebben zich over- |5 irswaarde Intel lert 198 miljard ïeeft zwaar moeten boe- oor de omzetwaarschu- die het gisteren na slui- an de effectenbeurs van ork heeft gegeven, 's We- grootste chipproducent r bij de handel 21 pro- in zijn beurswaarde, of- miljard dollar (198 mil- ulden). Intel drukte van- n de effectenbeurzen in a in de min. ;atief reisadvies nden Maleisië lalamiteitenfonds heeft egatief reisadvies afge- voor de eilanden voor stkust van Sabah. Vol- ïet fonds is er te veel ont- 'aar op de Maleisi- eilanden. Ongeveer 35 landse reisorganisaties reizen aan naar het ge- Wensen die hebben ge- kunnen hun reis gratis eren. IDAAG 28 PAGINA'S en Kunst mie Groen Luchtvaartmaatschappij op zoek naar nieuwe partner amstelveen hans jacobs en Samenleving14 ik van de Dag2 ensten18 :he Diensten18 13,15,16,17,19 Het aandeel KLM is vanochtend na de breuk met British Airways op de Amsterdamse beurs zwaar onderuitge gaan. Het aandeel was een uur na de opening bijna een kwart minder waard. In tegenstelling tot de aandeelhou ders toonden personeel en bonden wel begrip voor het besluit de fusie af te blazen. schappij was bang landings rechten in het buitenland te verliezen omdat de Britten de baas zouden worden. De OR van de KLM is het er mee eens dat het samengaan niet tot elke prijs moest worden doorgezet. De bonden De Unie en FNV Bondgenoten vinden ook dat de KLM een verstandige beslis sing heeft genomen. „Vast staat richard mooyman British Airways liep op de Lon- dense beurs geen kleerscheu ren op. Beleggers hadden daar kennelijk toch al weinig ver trouwen in een fusie. Volgens handelaren was er zelfs sprake van enige opluchting. De nationale luchtvaartmaat- dat we liever geen huwelijk hebben, dan een slecht huwe lijk", aldus FNV-bestuurder Smeets. „Als je geen landings rechten hebt, dan kun je ook niet vliegen", meent Unie-be stuurder Hofland. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel is ook opge lucht. De stap wordt 'moedig en juist' genoemd. Minister Ne telenbos (verkeer) kan zich ook vinden in het besluit. Het fusieoverleg werd gister middag plotseling afgebroken. Volgens KLM-topman Van Wijk omdat de Britten te veel risico's wilden nemen met de landings rechten. Zijn BA-collega, Ed- dington, verklaarde dat de Brit ten volledige zeggenschap over de nieuwe onderneming wil den. De KLM weigerde dat. „We zijn terug bij af', aldus Van Wijk. Hij geeft de Britten de schuld van de mislukking. „Het is een bittere pil dat deze grote stap voorwaarts niet is gelukt." De president-directeur ziet geen reden om af te treden. In april blies Van Wijk al een bij na-fusie met Alitalia af. Pagina 2: Commentaar Pagina 7: KLM zal weer op zoek moeten naar nieuwe partner leiden Een uur voor aanvang stonden de ech te 'Leienaars' gistermiddag al weer bij de Waag in een lange rij om zich te laten inschrij ven voor haring en wittebrood. Het waren er dit jaar waarschijnlijk wat meer dan vorig jaar, nere porties bestellen. „Men is minder op ha ring en wittebrood uit, maar meer op traditie", zegt J. Kleijne van het bestuur van de haring en wittebrood-commissie. Desalniettemin moet de 3 October-Vereeni- zo schat de 3 October-Vereeniging in. Het lijkt ging dit jaar weer meer dan 30.000 vissen en er echter op dat deze stadsgenoten wat klei- zo'n 5.000 broden bestellen. Nieuw was gis teren dat alleen leden van de vereniging zich konden inschrijven voor een ander 3 oktober- gerecht: de hutspot. Die regel is ingesteld om dat de vereniging toch wat meer leden wil. Het leverde direct 110 aanmeldingen op. foto hielco kuipers alphen aan den run saskia buitelaar Jonge zwemmers in Alphen aan den Rijn moeten het ouderwet se diploma-embleem weer op de zwembroek naaien. Recrea tiezwembad De Hoorn neemt maatregelen om de veiligheid van vooral kinderen in het wa ter te vergroten. Aanleiding daarvoor is het ongeval in au gustus, waarbij een driejarig jongetje bijna verdronk. De zwembadleiding wil dat badmeesters aan het embleem kunnen zien welke diploma's iemand heeft. Kinderen onder de vijf mogen alleen naar bin nen onder begeleiding van ie mand die minstens zestien jaar is. Ook moeten zij verplicht vlinderbandjes dragen, die in het zwembad te koop zijn. Op 2 augustus ontsnapte een peuter aan de aandacht van zijn ouders en viel in het diepe bad. Een andere moeder haalde het kind van de bodem, waarna het gereanimeerd werd en naar het ziekenhuis ging. De peuter kon in goede gezondheid naar huis, maar voor het zwembad was daarmee de kous niet af. In overleg met de inspectie van de provincie Zuid-Holland is het toezicht in De Hoorn on der de loep genomen. In de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemaangelegenhedett staat dat bij elk bad tenminste één zwemonderwijzer aanwezig moet zijn. Bij grote drukte of als de springplank wordt gebruikt, moeten dat er meer zijn. Zowel De Hoorn als De Thermen vol doet aan deze eisen. In zwembaden in Leiden, Katwijk, Lisse en Noordwijk spelen de problemen in minde re mate. Daar pleit de leiding vooral voor meer toezicht, maar acht zij het strenge beleid dat Alphen bepleit niet nodig. Pagina 19: 'Ons geluk houdt een keer op' Minister onderzoekt omlegging A9 haarlemmermeer ilse thoonsen Minister Netelenbos verwerpt het voorstel van de gemeente Haarlemmermeer om de tol poortjes op de A4 ten zuiden van de N207 te plaatsen. Vol gens haar wordt het probleem van sluipverkeer dan op de pro vincie Zuid-Holland afgewen teld. Wel wil ze de Haarlem- mermeerse omleggingsvarian ten voor de A9 bestuderen. Dat heeft ze in een brief laten weten aan wethouder Schoenmaker. In een urenlange vergadering sprak de Haarlemmermeerse gemeenteraad zich gisteravond uit tegen de invoering van het spitstarief. Alleen als aan een aantal dwingende eisen wordt voldaan, is de raad bereid tol- dat de tolpoorten de gemeente in tweeën deelt. Ook wil hij dat de openbaar vervoervoorzie- ningen worden uitgebreid, zo dat de Haarlemmermeerders een alternatief hebben. In haar brief zet Netelenbos de gemeente Haarlemmermeer voor het blok. Een tolpoortje zuidelijk van de N207, zo als de raad wil, zal er wat haar betreft niet komen. Ze verwacht een ander voorstel. Als dat niet lukt, zal zij zelf beslissen over de plaats waar het heffingpunt komt, waar schuwt Netelenbos. Als tegen prestatie voldoet ze aan de wens van Haarlemmermeer om de plannen voor de A9 nog eens te bekijken. De minister wil de vluchtstro ken inzetten als rijstroken. Haarlemmermeer wil de weg, die dwars door Badhoevedorp loopt, om het doip leggen. sydney cpd Pieter van den Hoogenband heeft vanochtend niet een derde gouden medaille aan zijn olympische oogst kunnen toevoegen. De 22-jarige Neder lander werd achter de Amerikanen Hall jr. en Ervin, die precies gelijk aantikten, derde op de 50 me ter vrije slag in 22.03. Inge de Bruijn plaatste zich met een nieuw wereldrecord (24.13) voor de finale van de 50 meter vrij bij de vrouwen. Die af stand moet haar morgen de derde gouden medaille ople veren. Van den Hoogenband kwam slechts vijfhonderdste van een seconde te kort voor zijn derde goud, die van hem de meest succesvolle Neder landse man ooit bij de Olym pische Spelen zou hebben ge maakt. Hij was niettemin blij met brons. „Het was een lote rij. Maar ja, dat is de 50 meter vrij", hijgde de Nederlander. „En ik had best een goed loot je getrokken." Van den Hoogenband ver- ^J\ Na twee gouden medailles was er dit keer brons voor Pieter van den Hoogenband. foto dpa/stefan hesse Wereldrecord voor De Bruijn, Van den Hoogenband brons beterde met driehonderdste van een secon de zijn Neder lands record, dat nu op 22.03 staat. „Het is een fantastische week en die wil de ik een mooi einde geven. Ik had een super start nodig om eerste te wor den, maar die had ik niet. Het was een redelijke start. Maar toch weer een podiumplaats, het kan niet op. Bovendien heb ik mezelf weer verbeterd. Die 22-secondengrens ga ik in de toekomst zeker breken." De Bruijn heeft haar zinnen op een derde gouden plak ge zet. Ze plaatste zich vanoch tend voor de finale van de 50 meter vrije slag. De 26-jarige zwemster haalde een kwart seconde van haar eigen we reldrecord af (24,13). Op het sprintnummer wil ze morgen haar setje gouden medailles completeren met nummer drie. Pagina 21 t/m 24: Meer nieuws over de Olympische Spelen op pagina Verlies waterpolosters in halve finale De Nederlandse waterpolovrouwen zijn er niet in geslaagd om de finale van het olympisch toernooi te halen. De ploeg van bondscoach Jan Mensink verloor vanmorgen in de halve eind strijd met 6-5 van de Verenigde Staten. De Oranje-vrouwen, die met Australië favoriet waren voor olympisch goud, spelen mor genochtend (11.00 uur) om het brons tegen Rusland. Van der Geest snel uitgeschakeld sydney Dennis van der Geest is van ochtend in Sydney in een vroegtijdig stadium uitge schakeld in het olympische toernooi voor superzwaarge wichten. De 25-jarige Haar lemmer was de laatste judoka uit Nederland die in actie kwam. De oogst van de tien koppige Nederlandse judop loeg bleef daardoor beperkt tot de gouden medaille van Mark Huizinga in de klasse Hoogtepunten morgen tot 90 kilogram. Van der Geest stelde teleur door niet verder te komen dan de tweede herkansings ronde. De regerend Europees kampioen en nummer drie van de wereld verloor van de Chinese mastodont Pan Song op waza-ari (keikoku-straf). In de eerste ronde ging Van der Geest ten onder tegen de Rus Tamerlan Tmenovwaarna hij in de eerste herkansings ronde de Duitser Frank Möl- ler versloeg Onderdeel Tijd* Bijzonderheden Roeien 23.30 Finale skiff (M/v) 00.10 Finale twee zonder stuurman (M/v) 00.50 Finale dubbel twee (V) met Van Nes, Van Dishoeck 01.10 Finale dubbel twee (M) Schieten 00.00 Kleiduiven skeet (m) met Dompeling en Van Beek. Aansluitend fihale. Atletiek vanaf Kogelslingeren <m), zevenkamp <vi, 800m <mi met 01.00 Som, hinkstapspr. <m), polstokhoogspr. (V), 400m (V) 11.05 Finale 100m (V) 11.20 Finale 100m (M) 11.30 Finale speerwerpen (M) Volleybal 01.00 Egypte - Nederland <m> Honkbal 02.30 Nederland - Zuid-Afrika Waterpolo 03.00 Joegoslavië - Nederland <m> Mountainb. 04.00 Cross country (v) met Dotland Zwemmen 06.30 Finale 50m vrij (V) met De Bruijn en Vari Rijn (ov) 07.15 Finale 4 x 100m wissel (V) 07.35 Finale 4 x 100m wissel (m) met Nederland Trampoline 10.00 Kwalificatie <M) met Villa/uerte Later op de dag finale. Badminton 10.30 Finale Enkelspel (m) Hockey 11.30 Nederland - Duitsland (M> i, ov -onder voorbehoud utrecht/bloemendaal jacob van der meulen Leden van de extreemrechtse Verzets-Partij uit Bloe- mendaal voerden vanochtend actie op de A2 richting Utrecht. Ze reden met vier auto's langzaam richting Breukelen, waar ze korte tijd de weg blokkeerden. Er ontstond een file van tien kilometer. Ze protesteerden tegen de hoge brandstofprijzen. Op aandringen van de politie beëindigden ze hun actie eerder dan gepland. De politie sommeerde de automobilisten door te rij den, aldus een woordvoerder van het korps in Utrecht. Wanneer ze dat niet zouden doen, dreigde de politie ze weg te slepen. Dat zou dan de eerste keer zijn geweest. Blokkades van vrachtwagenchauffeurs en taxichauf feurs werden de afgelopen weken vrijwel ongemoeid De Verzets-Partij wil dat automobilisten de hoge brandstofprijzen krijgen gecompenseerd. Volgens voorzitter R. Hubbers, een voormalig lid van de Cen trumdemocraten, bestaat de actiegroep een half jaar en heeft ze ongeveer dertig leden. Eerder dit jaar voerde de Verzets-Partij al actie tegen het zogenaamde kwartje van Kok. Leden van de partij verzamelden enkele honderden handtekeningen tegen de gestegen benzineprijzen. De hoge brandstofkosten vormen niet het enige ac tiepunt van de Verzets-Partij. De politieke groepering, die in 2002 aan de kamerverkiezingen denkt mee te doen, nam eerder vooral standpunten in tegen asiel zoekers, de aanpak van de criminaliteit in Nederland en de wachtlijstenproblematiek. Hubbers raakte tijdens zijn lidmaatschap van de Centrumdemocraten in opspraak toen hij een Bloe- mendaalse jongen mishandelde. Dat gebeurde toen hij bij een middelbare school partijfolders uitdeelde. Gratis toegang! laatste weekend Sneller, hoger, sterker sport en wetenschap Jubileumtentoonstelling Leidsche Postzegelverzamelaars Museum Boerhaave, Leiden De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! -^sCieba Kmtoormeubelen HET WOORD IS AAN Femand Lambrecht Geen olie op het vuur, ze is veel te duur. 13-/220 12"/19° 10718° 20% 30% 50% 40% 30% 40% Thuis trouwen in Alphen-Chaam na herindeling chaam anp Trouwlustigen in de Brabantse gemeente Alphen-Chaam hoe ven niet meer naar het gemeen tehuis. Als het aan burgemees ter en wethouders ligt, sluit de ambtenaar van de burgerlijke stand voortaan ook huwelijken aan huis. De gemeenteraad moet het voorstel nog wel goedkeuren. Alphen en Chaam zijn door de gemeentelijke herindeling sa mengevoegd. Het gemeente huis in Alphen in Noord-Bra bant heeft geen trouwzaal. Het college ging in op het verzoek van een aanstaand bruidspaar om in de ouderlijke woning van de bruid in Alphen te mogen trouwen en maakte er meteen een algemeen voorstel van. Aan de wettelijke voorwaarde dat huwelijken alleen in open bare gebouwen mogen worden gesloten, denken burgemeester en wethouders te kunnen vol doen door de voordeur van de betreffende woning gewoon open te laten staan. Ja, ik wil een abonnement! op het Leidsch Dagblad. Telefoonnummer: I i I i i i i •orglig) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: I 1 Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch ©Dagblad DE WERELD OM JE HEEN.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1