'Ons geluk houdt een keer op' Overlast jongeren alleen in Benthuizen toegenomen Organisatie teleurgesteld over afloop Jaarmarkt Doorzichtig rolluik werkt 'Alphen is al koploper' Rijn Veenstreek root verjaardagsfeest rumfanfare Mavileo Lint van Veense verenigingen DAG 22 SEPTEMBER 2000 ■alers opgepakt in Roelofarendsveen iOFARENDSVEENOp het parkeerterrein bij voetbalclub DOSR Roelofarendsveen zijn vorige week vrijdag drie mensen opge- idie de harddrug amfetamine op zak hadden. Dat maakte politie vandaag bekend. Agenten hielden het terrein al langer legaten, omdat ze tips hadden gekregen over de handel in ddrugs. Die avond werden vijftien mensen gefouilleerd die ir samenschoolden. Twee mannen uit Oude Wetering (21 en aar) en een 18-jarige vrouw uit Roelofarendsveen bleken [etamine bij zich te hebben. Tijdens het verhoor bekende de jarige dat hij ook speed verkoopt aan kennissen. De drie zijn ;dag vrijgelaten. Ze moeten over enige tijd voor de rechter schijnen. [ito kantelt op Julianabrug m aan den run Een 52-jarige vrouw uit Alphen belandde eren met haar personenauto op haar kant. Ze reed op de !em de Zwijgerlaan en wilde de Julianabrug over. Op dat ment ging de linkerslagboom van de brug naar beneden. De ,-boom op haar weghelft was nog open en de vrouw twijfelde [edoor zou rijden. Ze raakte met een wiel de stoeprand, irdoor de auto kantelde. De vrouw was ongedeerd, maar srauto was flink beschadigd. uto in de sloot iiiiden Een 35-jarige Alphense is gisteren met haar auto in sloot naast de Vriezenweg in Leimuiden terechtgekomen, ivijl ze op die weg reed, kwam een 43-jarige automobiliste Haarlem haar tegemoet. De auto van de Haarlemse kwam ihet rechtervoorwiel in de berm. In een poging uit de berm omen kwam ze op de verkeerde weghelft terecht en reed ze juto van de Alphense aan, die in de sloot belandde. Beide omobilisten zijn met nekklachten naar het LUMC gebracht. pen huis Naktuinbouw iqfarendsveenDe afdeling Rassen Proeven van.Naktuin- 'in Roelofarendsveen houdt donderdag 28 september huis. Belangstellenden kunnen uitleg krijgen en kijken ir demonstraties over verschillende onderzoeken naar ge ssen en rassen in de groente-, bloemisterij- en boomkweke- >ctor. Het open huis duurt 's middags van twee tot zes uur. imelden kan op telefoonnummer 3326181. Jeugdbeleid werpt vruchten afin Koudekerk en Hazerswoude runwoude marieta kroft De nieuwe aanpak van de gemeente Rijnwoude om in samenwerking met de politie en het jonge renwerk de jeugdcriminaliteit te voorkomen, werpt in drie van de vier dorpen zijn vruchten af. In de hele gemeente nam de het aantal meldin gen van overlast af, behalve in Benthuizen. De verklaring is het ontbreken van een jongerencen trum in deze kern, schrijft projectleider I. Gou- wens van Bovos Welzijnsprojecten in haar eind verslag. De gemeente Rijnwoude en de provincie Zuid- Holland stelden twee jaar geleden 130.000 gul den beschikbaar om activiteiten te bedenken ter voorkoming van overlast. De aanleiding was de toenemende criminaliteit onder de jeugd in met name Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude- Rijndijk en Benthuizen. Het project Activiteiten Preventief Jeugbeleid loopt deze maand af. Een jongerenwerker zocht de jeugd op straat op en vormde zo 'de brug' tussen de jongeren op straat en de gemeente en politie. Ook organiseer de Bovos in de vier dorpen enkele bijeenkomsten waarvoor zowel jongeren als jeugdinstellingen waren uitgenodigd. Dit leidde ertoe dat de plaat selijke jeugdcentra meer activiteiten gingen orga niseren voor de tieners. Plannen om meer speelvoorzieningen voor de jeugd te maken sloegen minder aan. Tot nu toe kwamen ze niet van de grond vanwege protesten uit de buurt. Een recent voorbeeld is de skate- voorziening in Hazerswoude-Rijndijk. De politiek wees onlangs voor de tweede keer een plaats voor een skatebaan af vanwege een lawine aan bezwaren van omwonenden. Ook een ontmoe tingsplek in de A. van den Bergweide in Benthui zen - een plan van de jongeren - riep zoveel pro testen op dat het plan werd afgeblazen. De Stichting Bovos vindt het een trieste zaak dat de jongeren die worden betrokken bij cfe plannen, geen beloning krijgen. „Voorlopig staan de jongeren nog steeds met lege handen. Dit komt het vertrouwen in de gemeente niet ten goede." Wethouder Van der Lecq heeft begrip voor de kritiek. „Het is moeilijk om iets voor jon geren te doen als volwassenen het laten afweten. Het zijn toch echt jongeren uit ons dorp", ver zuchtte ze laatst in de discussies rond de plek voor een skatebaan. Volgens projectleider Gouwens is het een lan delijk verschijnsel dat omwonenden geen jeugd voorziening in de buurt willen. Ze hoopt dat de gemeenteraad in een volgende ronde wel de daadkracht heeft om wensen voor de jeugd in te willigen. Om ook in Benthuizen de overlast terug te dringen, probeert de werkgroep zo snel mogelijk weer het in financiële problemen geraakte jonge rencentrum Boe in Benthuizen te openen. Vol gens Gouwens is er een aantal kandidaten voor een nieuw bestuur. Verder moet nog een ge schikte ruimte worden gevonden, omdat het hui dige gebouw niet voldoet. Chef J. Oppelaar van de politie Rijnwoude/Zoeterwoude is enthousiast over de nieuwe aanpak. In plaats van afgaan op een mel ding en het probleem oplossen, steekt de politie met de andere instanties meer tijd in het voorko men van problemen. „Mijn pleidooi is om pre ventief jeugdbeleid in de normale gemeentelijke organisatie op te nemen." De gemeente Rijnwoude is daarvoor wel ge voelig. Hoewel het project deze maand officieel is afgelopen, stelde de de commissie welzijn on langs 10.000 gulden beschikbaar om de activitei ten in elk geval dit jaar nog voort te zetten. Ver der blijft het overleg over de binnengekomen meldingen tussen politie, jongerenwerker en ge meente voorlopig in stand. Alphen voert veiligheidsmaatregelen in najaar in Dorpsplein van Leimuiden mt zaterdag vol met trom- in, tamboerijnen en ander en koperwerk. Ter gele- ;id van zijn 25-jarig be houdt de Leimuidense ifanfare Mavileo een a opgezette Jubileumtap- driehonderd leden acht muziekkorpsen uit de omtrek reizen af naar Lei- len om mee te musiceren, igemeester Van Beek van svvoude opent de taptoe 9.30 uur. De acht fanfares vervolgens horen wat ze •en. Na Mavileo zijn dat itoand Prins Willem ander uit Zwanenburg, boer- en Trompettenkorps rswoude, Drum- en Show- ire Door Vriendschap Sterk atwijk, Tamboer- en Trom- rkorps Noméro uit Rijpwe- tering, Marching and Cycling Band uit Haarlem, Muziekver eniging Kunst na Arbeid uit Uit hoorn en Drum- en Showband Dice Musica '83 uit Ter Aar. Deze laatste club heeft even na 22.30 uur de eer om het tap toesignaal te latei\. klinken. Daarna speelt de jubilerende vereniging het-Wilhelmus. De korpsen beginnen vervolgens aan de afmars. Zodra ze ver trokken zijn kan het publiek ge nieten van een vuurwerkshow. Mavileo gaat na de taptoe nog enkele weken door met feesten. Op 7 oktober is er een receptie voor genodigden. Op 10 oktober zijn alle oud-leden en belangstellenden welkom op een reünie in het gebouw naast de kerk aan de Dorpsstraat tus sen 19 en 22 uur. Op 14 okto ber, de echte 'geboortedag', vieren de leden feest in café Keijzer. Is LPG voor mijn Opel voordeliger? www.motorhuis.nl iscussie er toekomst roene Hart Vervolg van voorpagina De bij na-verdrinking in De Hoorn noopt tot strenge veiligheidsmaatregelen, vindt de gemeente Alphen. Zo mogen ouders hun kin deren straks niet meer bij het zwembad droppen en oudere broertjes of zusjes op kinderen zonder zwem diploma laten passen. De maatregelen gaan vermoe delijk dit najaar in. alphen aan den run saskia buitelaar „De regels moeten strenger, hoe spijtig dat voor ouders is", zegt P. Vrisekoop van de taak groep sport en recreatie van de gemeente. „Natuurlijk is het voor ouders gemakkelijk, maar het gaat een keer fout. Of zoals wij onze medewerkers op het hart drukken: ons geluk houdt een keer op." Naar aanleiding van het zwembadongeval met de peu ter stelde de taakgroep sport en recreatie van de gemeente een lijst met adviezen op. De gepri vatiseerde stichting Sportcen trum, die de zwembaden be heert, moet die officieel nog overnemen. Maar omdat de taakgroep per 1 januari opgaat in de stichting, is dat volgens Vrisekoop een formaliteit. Vrisekoop zou dat liever van daag doen dan morgen. Een duidelijk zichtbaar A- en B-em bleem op de zwemkleding voorkomt volgens hem veel problemen. „Wij kunnen aan hun neus niet zien of kinderen kunnen zwemmen. -En als je vraagt of ze een diploma heb ben, zeggen ze altijd ja." Wie voor zijn kleine kinderen geen vlinderbandjes heeft, moet ze in het zwembad kopen of huren. Verder spreken de badmeesters ouders meer aan op hun verantwoordlijkheid om op hun kinderen te letten. „Als we een verloren kind terug brengen, zeggen ouders dank jewel en gaan verder. Wij gaan ze er strenger op wijzen, dat ze het toezicht niet alleen aan ons moeten overlaten. Dat staat wel in de reglementen, maar wie leest die nou." In het advies brengt de ge meente ook een nieuw detec tiesysteem onder de aandacht. Daarmee houden computers en onderwatercamera's in de ga ten of iemand langer dan tien liestuurders die te maken en met het Groene Hart issiëren vandaag over de an de landbouw en pen ruimte in het gebied, name de economische po- van de veehouderij in het ie Hart blijkt onder steeds re druk te staan. Om open in het gebied te hou- landbouw en veeteelt lig: boeren zorgen er- open ruimtes ook nog ipleveren. Andere ontwik- jen waarmee 'de achter- an de Randstad' te maken zijn waterberging en het ttelen van recreatiemo- iheden. bestuurlijk platform e Hart houdt de bijeen- in Kasteel Groeneveld in waar ook een tentoon- l over het Groene Hart de gang is. Sprekers zijn anderen staatssecretaris van Landbouw, Natuur sserij en J. de Graeff, dijk- 'van het Hoogheemraad- pvan Schieland. roelofarendsveen Een keer per jaar is het feest: dan mag je je voetbal tenue, je balletpak je of je judokleding op straat dragen. Net alsof het je ge wone kleren zijn. 4 Met je clubvriend jes en -vriendinne tjes vorm je een lange optocht door het dorp in de hoop dat jouw ver eniging dit seizoen nog veel meer le den krijgt. Leden van de verenigin gen uit Roelof arendsveen en Ou de Wetering vorm den gisteravond een lang lint tussen de Westmeerlaan en de kermis bij voetbalclub DOSR. De verenigingen manifestatie is een traditioneel onder- deel van de jaar lijkse Oranjefees ten. FOTO TACO VAN DER EB W BUITELAAR aarmarktorganisatie noemt het in het water vallen het eind van de Jaarmarkt spijtig. Tieneridool Jo urnal vervolgde weliswaar zijn optreden nadat hij ajn dansers met eieren waren bekogeld, maar de van Radio Fresh staakten hun show voortijdig, optreden van een salsaband ging evenmin door, t dat had volgens organisator H. Tangerink niets 'het eierengooien te maken. Hij betreurt het bal- Sge gedrag van een groep jongeren, maar geeft toe dat het avondprogramma hen dit jaar onvoldoende bood. „Er was te weinig voor de jeugd, daarmee ben ik het eens. Normaal gesproken hebben we een house-feest bij de Aarkade. Maar op een laat moment kwam de gemeente met stringente geluidsregels voor dat eve nement. Toen lukte het niet meer om nog sponsors te vinden en iemand te contracteren. Spreiding van de festiviteiten heeft ook onze voorkeur, we verzorgen liever een breder aanbod." De organisatie gaat het verloop van de Jaarmarkt binnenkort evalueren met alle betrokkenen, dus ook met Radio Fresh. Waarom het hen op het laatste mo ment niet lukte de salsaband naar Alphen te halen, weet Tangeririk niet. „We hadden de organisatie van de hele dag in handen, alleen dit laatste stukje was uitbesteed. Het is jammer dat het dan misgaat." Hij hoopt dat het volgend jaar beter gaat, maar legt uit dat veel afhangt van de sponsors. „Er zijn een paar grote sponsors afgehaakt, niet vanwege de Jaarmarkt, maar omdat ze hun sponsoring landelijk anders aan pakken. De grote radiozenders bijvoorbeeld treden veel minder in het land op dan vroeger. Dat treft ook de Jaarmarkt." seconden bewegingsloos op de bodem ligt. Voor zo'n installatie in De Hoorn en De Thermen is circa 1,2 miljoen gulden nodig. Daar wil de gemeente nog niet aan. Vrisekoop: „De investering voor dat systeem is enorm, ter wijl het niet garandeert dat er nooit meer iets misgaat. Boven dien is er nog nauwelijks erva ring mee opgedaan. Als de vei ligheid met deze nieuwe regels straks nog niet voldoende is, hebben wij liever meer bad meesters. Dat geeft een betere garantie voor veilig zwemmen." In Leiden verwacht A. van der Luit het meeste heil van goed toezicht en goed geïnstrueerd zwembadpersoneel. „Het di ploma-embleem garandeert de veiligheid niet", zegt de evene menten-coördinator van het sportbedrijf. Het broertje van iemand met een zwemdiploma kan het broekje ook aandoen. Je garandeert de veiligheid wél door alert te zijn." Ook de regel dat een kind on der de vijf begeleid moet wor den door iemand van ten min ste zestien jaar hanteren de Leidse zwembaden niet. „Dan leg je de verantwoordelijkheid bij een ander", aldus Van der Luit. Volgens hem is Leiden een van de weinige gemeenten die bij het zwembadverhuur aan derden eigen personeel inzet ten om toezicht te houden. Voor J. Mollerus, directeur van het Noordwijkse Bollenbad, gaat de maatregel om kinderen van zwememblemen te voor zien, te ver. „De emblemen zie ik meer als hulpmiddel. Ik zie ook praktische problemen, want een kind heeft natuurlijk meerdere zwembroeken. Maar we moeten er wel alles aan doen om zwembaden veilig te maken. Bij ons in het Bollenbad is er een grote herkenbaarheid. We hebben zien gelijk als er een vreemd kind binnenkomt." F. van Trigt, directeur van De Lis, zegt dat hij voldoende toe zicht kan houden in zijn zwem bad. „Het aanbrengen van het diploma-embleem op de zwembroek hoeft wat ons be treft niet. Wij hebben de regel dat een kind zonder zwemdi ploma onder begeleiding het bad in mag. Kinderen die niet goed zwemmen sturen wij als nog het instructiebad in. Het probleem dat ouders hun kin deren droppen, speelt bij ons niet zo. En als het gebeurt, mo gen de kinderen er bij ons niet in. We hebben de regels on langs aangescherpt." Winkeliers Ridderhof blij met maatregel annette lameuer De nieuwste aanwinst van het Alphense winkelcentrum De Ridderhof, een groot doorzich tig rolluik, blijkt een succes. Overlast van hangjongeren noopte de winkeliers ertoe te zoeken naar een oplossing. Vol gens voorzitter W. ten Wolde van de winkeliersvereniging is er dankzij het rolluik geen spra ke meer van overlast door ver nielzuchtige jóngeren. Het rolluik vormt van kwart over zes 's avonds tot zeven uur s' ochtends een barrière tussen het grote middenplein en het zuidelijke gedeelte van De Rid derhof. Het rolluik is geplaatst ter hoogte van grand-café Santé en drogisterij Kruidvat. Tevens zijn de uitgangen naar het Aïd- aplein en het postkantoor afge sloten. W. ten Wolde: „Jongelui zorgden voor overlast in dat deel van het centrum. Het be vat nogal wat onoverzichtelijke hoeken." Eind vorig jaar besprak de winkeliersvereniging het pro bleem met de vereniging van appartementen-eigenaren van De Ridderhof, waar Ten Wolde ook in zit. „De overlast veroor zaakte een onveilig gevoel en betekende een kostenpost van duizenden guldens", zo ver klaart hij de stap. Na overleg met de gemeente en de wijkagent is besloten een rolluik te plaatsen. De levertijd van het luik was lang. Maar het was het wachten waard, zegt Ten Wolde. „De overlast van vernielzuchtige jongeren is ge reduceerd tot nul. Wij hebben bewust gekozen voor een door zichtig rolluik. Op die manier blijft het mogelijk om vanaf het middenplein een oogje in het zeil te houden op het afgesloten alphen aan den run saskia buitelaar De Alphense politiek voelt er niets voor om mee te doen aan een proefproject voor bestuur lijke vernieuwing. Dat project moet de functies van raadsle den en wethouders duidelijker scheiden. Met andere woorden: zorgen voor een meer duaal systeem. De meeste fracties, ook de twee grootste college partijen WD en CDA, vinden dat Alphen al goed op weg is. Bovendien vinden ze dat de ambtenaren en zijzelf met het nieuwe stadshart al genoeg om handen hebben. Dat bleek tij dens een gemeentelijke com missievergadering gisteravond. Het proefproject van het mi nisterie van binnenlandse za ken is gebaseerd op de aanbe velingen van de commissie-El- zinga over vernieuwing van po litiek en bestuur in Nederland. Naast een duidelijker taakver deling moet dat ook leiden tot grotere betrokkenheid van bur gers bij politiek en besluitvor ming. Maar burgers vinden het he lemaal niet zo prettig om bij be sluiten te worden betrokken, denkt WD-raadslid Blom. „Daar hebben we raadsleden voor, is een veel verkondigde mening." Hij betwijfelt de noodzaak om voorop te lopen met veranderingen. „Is er dan zoveel misgegaan in Alphen de afgelopen jaren? We moeten hier even niet teveel tijd in ste ken." Dat vindt ook De Haan van het CDA. „Alphen is al koplo per. Welke meerwaarde levert dit project op en kan de ambte lijke organisatie het aan?" Al- phenaren zijn al betrokken en geïnteresseerd, meent De Haan. „Kijk maar naar een in formatieavond over betaald parkeren in Alphen. Dan zit ho tel Toor stampvol." De PvdA gebruikte soortgelij ke bewoordingen, maar dan cy nisch bedoeld. „De afgeladen publieke tribune bewijst hoe zeer dit onderwerp leeft onder burgers", zei fractievoorzitter Zandvliet, wijzend naar een handjevol commissieleden en ambtenaren op de tribune. Ook de andere partijen zien weinig in een proefproject. Een warm pleidooi van burgemeester Schoof voor een efficiëntere rol van raadsleden bracht daarin geen verandering. Alleen D66 en de Socialisti sche Partij adviseerden positief. Maar het college moet zonder steun van de rest van de raad afzien van de proef. Keus uit 500 occasions? www.motorhuis.nl Zwembad De Hoorn moet veiliger worden. Zonder vlinderbandjes en begeleiding door een 16-plusser komen jonge kinderen het water niet meer in. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19