'Oegstgeest verwaarloost ouderenbeleid' Twijfels bij onderzoek daadkracht k ben echt niet zo'n held' Regio Leerlingen Alleman reageren zich af Heineken zoekt bierproevers BAC 22 SEPTEMBER 2000 menant over asielzoekersschool iDORP De Leiderdorpse asielzoekersschool in het oude dvan Gading gaat 1 oktober open. De school wordt een de- idance van de Leidse openbare basisschool Merenwijk. Lo- jeleider van de AZC-school wordt I. van Loenhoud. Gister- is door wethouder Kolman (WD) en haar Leidse colle- |fan der Sande (WD) een convenant ondertekend waarin af- iken over het beheer en bestuur van de onderwijsvoorzie- jzijn vastgelegd. Uitgangspunt is dat Leiderdorp voor de fa- eiten zorgt en Leiden voor de inhoudelijke kant van het on- p. ortraad roept Bloemerdclubs bijeen iDORPDe Leiderdorpse Sportraad vergadert 2 oktober met lenigingen van De Bloemerd over verplaatsing van de Isporters naar de Munnikenpolder. ,,Wij willen van al deze tnigingen weten hoe ze tegen de plannen van de gemeente lijken, en wat daar de mogelijkheden en de onmogelijkhe- ivan zijn", aldus voorzitter R. van der Vlies. Uitgangspunt de Sportraad is om tot een gezamenlijk standpunt te ko- „Eenvoudig wordt dat niet, want de meningen zijn ver- !d. Duidelijk is wel dat wij echt niet staan te springen om het iplex zomaar te verlaten en daar van alle kanten onze mede- üng aan te verlenen. Dan moet er nog heel wat water door lijn stromen. En dan moet de gemeente eerst maar eens met wat extra informatie komen." blieksdebat over centrumplannen rdorp Het Leiderdorpse concept-centrumplan staat dins- 26 september ter discussie tijdens een open publieksdebat eMuzenhof. De organisatie van deze bijeenkomst is in han- van D66 Leiderdorp, en discussie vindt plaats in de zoge nde Lagerhuis-vorm. Aanvang van deze bijeenkomst: 20.00 Verontwaardiging bij Stichting Welzijn Ouderen: Opel accessoires online bestellen en thuisbezorgd? www.motorhuis.nl oegstgeest suzanne barbier Voor de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) is de maat vol. Ze vindt dat het gemeentebestuur al jaren het ouderenbeleid verwaarloost. Nu in het welzijnsplan 2001 een subsidiever laging van 30.000 gulden is aankon- digd, zullen de ouderen daarvan de gevolgen aan den lijve ondervinden. ,,De gemeente heeft geen geld voor ouderenwerk over, maar rekent erop dat wij gewoon doorgaan. Dat kan zo niet langer", vinden directeur G. Groenveld en bestuursvoorzitter G. Schalekamp. Het is ferme taal die de SWOO-be- stuurders bezigen, maar dat werd wel eens tijd, vinden ze. Terugkijkend stelt Groenveld vast dat alle pogingen van de SWOO om 'netjes en beleefd' aan dacht te vragen voor het geldtekort van de stichting, niets heeft opgele verd. De gemeente geeft de stichting niets extra. En dat vinden Groenveld en Schalekamp onterecht, omdat de prijzen stijgen en het aantal ouderen toeneemt. ,,Je proeft hier de onrust", zegt de directeur. De drie grote oude renbonden in Oegstgeest zijn het met de SWOO eens. Gisteren lieten ze we ten 'diep geschokt' te zijn door het kortingsvoorstel van welzijnswethou der De Ruijter (CDA). De harde conclusie van Groenveld en Schalekamp is dat de Oegstgeestse politiek zich niet interesseert voor ou deren. ,,De wethouders denken niet na. Ze stellen eerst een bezuiniging vast en zoeken dan naar argumenten. Dat is schaamteloos. Wij moeten Ta feltje Dek Je, de sociale alarmering en het informatieblad schrappen, maar Dertig vrijwilligers maken elke dag een praatje met de 'vaste klanten' als ze de maaltijden bezorgen. FOTO HIELCO KUIPERS alternatieven zijn er niet. Per dag zijn vorige wethouder riep dat het voorko- de 'vaste klanten', kijken of alles in or- vijfendertig tot vijftig mensen boven men van eenzaamheid een zogeheten de is. Daar hebben de wethouders nu de zeventig afhankelijk van de maaltijd speerpunt moest zijn in het ouderen- geen geld voor over. Ze geven meer aan huis. Die moeten voortaan maar werk. Dat is wat onze dertig vrijwilli- prioriteit aan de dure broodjes en en- zelf wat organiseren." Inconsequent is gers iedere dag doen die de maaltijden veloppen van Van Eisen." De directeur het college ook, vindt Groenveld. „De bezorgen. Even een praatje maken met doelt op de omstreden verkeersdrem pels die her en der in Oegstgeest zijn te vinden. De SWOO hoopte juist op een forse subsidieverhoging. Ze vroeg de ge meente 140.000 gulden meer dan ze waarschijnlijk krijgt: 528.000 in plaats van 666.000 gulden. Volgens Groenveld is die hoge be groting geen nattevingerwerk geweest. „Laat ik het zo stellen: 620.000 gulden hadden we echt nodig. Daar rekenden we op. Je krijgt namelijk nooit wat je vraagt, is onze ervaring, maar altijd een percentage. Dus vraagje meer, an ders draai je zelf voor de kosten op. Onze grootste kostenpost is de huur, bijna twaalfduizend gulden per maand, en het personeel. Die 'over head' is doorberekend in alle projec ten. Als de gemeente sommige van on ze activiteiten niet zou subsidiëren, moesten we toch uit de kosten ko men." De SWOO zat vorig jaar met een tekort van 40.000 gulden. Via sponso ring haalde ze 15.000 gulden op. Hoop dat de gemeenteraad meer geld over heeft voor het ouderenwerk, hebben Schalekamp en Groenveld ei genlijk niet. De raadsleden knuffelen de ouderen alleen dood in verkiezings tijd, luidt hun boodschap. De enige hoop voor ouderen is vol gens hen dat de gemeente de bijzon dere bijstandsregeling koppelt aan het ouderenwerk van de SWOO. Dan kun nen individuele ouderen een gemeen telijke bijdrage aanvragen voor deelna me aan activiteiten. Groenveld verwijst naar de gemeente Leiden, die een der gelijke regeling heeft voor ouderen die gebruik maken van de diensten van de Stichting Dienstverlening Leiden. iderdorp: lerenwerkster kt zeer nuttig oorp erna straatsma n half jaar is de gemeente rdorp ervan overtuigd dat iderenwerkster een 'zeer >e functie' binnen de ge le inneemt. Voor volgend willen burgemeester en luders daarom een aan- subsidie verstrekken activiteiten van Anne- van Lelyveld. Zij is per 1 iri in dienst bij de stich- lusplunt. stichting ontvangt vol- jaar enkele duizenden ns extra voor het afleggen Ij iiisbezoeken aan 75-plus- )eze visites worden geco- ;erd door de ouderen ter en uitgevoerd door .iigers. Doel van deze 11 fzoeken is het in kaart ra van problemen en n van alleenstaande be lt otaal vraagt ouderenorga- Pluspunt volgend jaar 'e n extra gemeentelijke bij- van bijna 70.000 gulden, root deel van deze aanvul- subsidie, 49.000 gulden, :C|ioeld om de activiteiten ouderenwerkster voort 11 ten. Voor 2000 is voor dit t een eenmalige subsidie 15.000 gulden verstrekt, voor de klus-aan-huis- en het herdrukken van ,c intelzorggids waagt Plus- een hogere bijdrage. Van 1 lid merkte bij aanvang 1 sar werk dat er een grote fle aan ouderenwerk. v lit jaar staan in totaal 150 w Koeken gepland door een tan tien vrijwilligers. warmond De leerlingen van de Warmondse basisschool De Alleman mochten vanochtend even zoveel herrie ma ken als ze wilden. Al 'spelend' op hun zelfgemaakte mu ziekinstrumenten hielden ze een lawaai-optocht, als reac tie op de herrie van de hei-werkzaamheden op enkele meters afstand van de school. Daar verrijst het sociaal- cultureel centrum. De school is blij dat de aannemer heeft doorgewerkt en dat vandaag de laatste palen de grond in gaan. Reden voor een lawaaifeest, volgens de school 'om de overgang van herrie naar rust niet al te abrupt te laten verlopen'. De afgelopen veertien dagen hebben kinderen en leerkrachten behoorlijk moeten afzien. Ondanks het mooie weer moesten de ramen dicht blijven. Kinderen moesten spreekbeurten houden tussen het heien door. foto henk bouwman Warmondse politiek stelt eisen De Warmondse politiek voelt nog niet veel voor een ex tern onderzoek naar de bestuurskracht van haar ge meente. Het is de voltallige gemeenteraad nog veel te onduidelijk hoe het onderzoeksbureau Van Naem en Partners daarvoor precies te werk gaat. warmond judy nihof Pas als de raadsleden weten welke normen het bureau han teert, willen ze instemmen met het onderzoek. Door middel van een onderzoek wil het bu reau erachtig komen of War mond daadkrachtig genoeg is om zelfstandig te blijven. Tijdens een raadsvergadering van gisteravond bleek dat de fracties in principe graag willen meedoen aan het onderzoek en dat ze veel vertrouwen hebben in een positief resultaat. „Het is goed om jezelf een spiegel voor te houden. Natuurlijk zullen er ook zwakke plekken zijn. Daar kun je dan aan gaan werken", stelde A. Lemmers (CDA). Maar zowel burgemeester en wet houders als de fracties willen eerst Van Naem en Partners ho ren aan welke normen je als ge meente moet voldoen om het stempel 'krachtige gemeente' te krijgen. „Het is anders net alsof we een auto gaan kopen terwijl we de folder nog niet eens heb ben gezien", aldus G. van Pan- huys (WD). Het onderzoek naar de be stuurskracht gebeurt op initia tief van de provincie Zuid-Hol land. In afwachting van dit on derzoek heeft Warmond geen opvolger gekregen voor burge meester Van der Wel, maar een waarnemend burgemeester. Warmond gaat ervan uit dat zij voortdurend op de hoogte wordt gehouden van het ver loop van het onderzoek. Verder zou de politiek het liefst zien dat alle gemeenten in de omge ving van Warmond een derge lijk onderzoek moeten onder gaan, en dat niet alleen War mond eruit wordt gepikt. Het gaat met name Progressief War mond en het CDA echter te ver om ook dit als voorwaarde te stellen. Voorschotense 89) maakt zaterdag parachutesprong in »p maar dat ik goed neerkom", zegt Rika itum-De Graaff (89) zonder blikken of blo praat rustig over haar parachutesprong orgen. Om twaalf uur 's middags klimt de hotense ('helemaal ingepakt', zo stelt zij h voor), in een vliegtuigje. Ergens vlakbij egveld Zestienhoven bij Rotterdam springt samen met haar instructeur, uit het vlieg- i'aar precies weet ze nog niet. „Tja, ze kun- lat natuurlijk niet bóven Zestienhoven dan word ik straks nog meegenomen door iegtuig." onderlijk lijkt de Voorschotense het niet te i, parachutespringen op zo'n hoge leeftijd, mijn kinderen vinden het niet zo prettig, iden het gevaarlijk." Schouderophalend K de bezwaren van haar familie weg. „Met i rijden is ook gevaarlijk." Ze heeft er de niet meer voor om angstig te worden, Ie Voorschotense. Haar dochter Tiny Voge- ndt het ronduit eng wat haar moeder on- emt. „Ik ben ontzettend bang voor het imen, voor botbreuken. Toch ben ik ook el nieuwsgierig. Ze heeft toch een heel ho- öjd. Maar ze houdt vol dat ze het wil." Van verwacht dat er veel familieleden en ken- komen kijken. vontuurlijke Voorschotense ging acht jaar n ook al de lucht in, met behulp van een allon. Ze kreeg het luchtreisje als een ver- - Jscadeautje van haar kinderen toen zij werd. Vergezeld door haar zoon en izoon steeg zij tot een hoogte van 3500 Nee, ook toen was ik niet bang. Ik vond st heel fijn, lekker vrij. Alleen die gasbran- t vond ik wel even eng. Het grappige is dat ik nog niet over een plank over de sloot durf te lopen. Ik ben echt niet zo'n held. Op de weg met de auto ook niet." Oorspronkelijk uit Hoorn afkomstig, woont de 89-jarige al elf jaar in Voorschoten. Eerst in ver zorgingstehuis 't Hofflants Huys, en na het over lijden van haar man in een aanleunwoning bij het verzorgingstehuis. In haar jeugd verbleef zij door het overlijden van haar moeder in een weeshuis. Zij ging werken in de verpleging. De zusters vond ze altijd erg streng, bekent ze, ze had maar weinig vrijheid. Behalve in het Binnen gasthuis in Amsterdam, waai' zij het 'heerlijk' vond. Zij trouwde met een Leidse man en ver huisde verschillende keren binnen Zuid-Holland en werd moeder van acht kinderen. Van Latum heeft altijd al iets gehad met para chutespringen. „Op Texel heb ik vaak staan kij ken naar de parachutespringers. In 1982 ben ik er nog met mijn man geweest. Nooit het idee gehad dat ik het ooit zou doen. Ik heb altijd gezegd dat ik niet in zo'n klein vliegtuigje zou durven. Maar nu moet het wel." Met weidse gebaren legt ze uit wat het nu het mooie is aan een parachute sprong. „Ik vind dat heerlijk. Die vrijheid. De open ruimte om je heen." Verbazingwekkend genoeg vergt de sprong weinig voorbereiding van de Voorschotense. Zij springt niet alleen, tijdens de sprong hangt zij voor haar instructeur, die de sprong onder con trole heeft. Pas iets voor twaalven krijgt zij in structies voor de 'duo-sprong'. Ook een medi sche test hoefde de Voorschotense niet te onder gaan. „Ik zou niet weten waarom. Ik ben toch ge zond." Het enige wat haar nu nog kan tegenhou den is het weer. Voor morgen wordt mooi weer voorspeld. Maar in Nederland weet je het maar nooit. Bij storm of regen wordt de sprong uitge steld. Rika van Latum-De Graaff: „Het grappige is dat ik nog niet over een plank over de sloot durf te lopen." foto henkbouwman zoeterwoude jiska van de wetering Een paar uur per week uittrek ken voor het proeven van een biertje. Glaasje op en je dan la ten rijden. En dan ook nog een vergoeding van 40 gulden per uur krijgen voor het drinken. Wie lijkt dat niet aantrekkelijk? Toch heeft de Zoeterwoudse bierbrouwer Heineken de uit zendorganisatie Randstad moe ten inschakelen om 40 geschik te bierproevers te verzamelen. Tientallen ruikers en proevers hebben zich gisteren al aange meld bij Heineken brouwerijen in Zoeterwoude. Zij reageerden op een brief die Randstad deze week in Zoeterwoude en Ha- zerswoude verspreidde. Rand stad zoekt in eerste instantie naar een groep van bijna vier honderd enthousiastelingen, om daaruit een selectie van veertig bierproevers samen te stellen. Die vormen een 'smaakpanel', dat gedurende twee jaar moet snuiven en proeven aan allerlei brouwsels. De panelleden krijgen een scala aan nationale en internationale bieren voor hun neus, dat kan variëren van Desperados en Amstel 1870 tot Oud Bruin en Heineken pils. De brouwerij werkt sinds 1991 met 'externe' proefpanels. Omdat Heineken meer werk heeft voor de proevers is de bierbrouwer op zoek naar kan didaten voor uitbreiding van het bestaande panel. Voor 1991 proefde het eigen personeel de bieren om te kij ken of ze goed van smaak en geur zijn. „Wij denken dat mensen van buiten dichter bij de consument staan dan onze eigen mensen. Personeel dat hier werkt let meer op die spe cifieke Heinekensmaak. Wel licht dat zo'n extern panel iets objectiever is", aldus een woordvoerster van Heineken. Daarnaast is het lastig om per soneel te laten proeven. „Om dat zij dat naast hun reguliere werkzaamheden moeten gaan doen. Wij zijn bang dat ander werk dan blijft liggen. Ik ben zelf ook al eens benaderd en het lijkt mij ontzettend leuk, maar ik weet niet waar ik de tijd vandaan moet halen." Kandidaten hoeven geen doorgewinterde drinkers te zijn. Zij moeten echter wel een goed geur- en smaakvermogen bezit ten. Dit najaar heeft de voorse lectie plaats. De kandidaten worden dan getest op hun ver mogen om goed te kunnen rui ken en proeven. Om nieuwsgie rige concurrenten buiten de deur te houden, voert Heineken in de voorrondes gesprekken met de aspirantproevers om hun achtergrond na te trekken. De uitverkorenen worden vanaf januari 2001 gedurende zes tot acht maanden opgeleid tot professionele proevers. De training vergt veel tijd omdat proeven iets is wat je niet de hele dag door kunt doen. „Ie mand kan maar een korte tijd blootgesteld worden aan geu ren en smaken, zonder zijn on derscheidingsvermogen te ver liezen. Goed leren proeven is een kunst apart." Twee keer per week worden de kandidaten opgeroepen om hun oordeel uit te spreken over de brouwsels van Heineken. Toename van het aantal geval len 'rijden onder invloed' hoe ven de gemeenten Hazerswou- de en Zoeterwoude niet te ver wachten; de proevers worden netjes vervoerd door Heineken. Bovendien, zo benadrukt de woordvoerster: „Het is niet drinken, maar proeven." Afspraak maken voor een onderhoudsbeurt? www.motorhuis.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17