Meer geweld in politieregi Lucas wil aandacht voor jongeren en ouderen Duin Bollenstreek SDB wil meer samenwerken met Leidse regio Gemeentebelangen komt met CDA-tegenkandidaat voor wethouderspost Sassenheim wil mensen u bijstand in zorg aan de sl 24 septembe r autovrije zonda Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 Vandalismerecord in Voorhout voorhout Door de graffiti op de nieuwe gemeentewerf en brandweerkazerne van Voorhout is de 'vandalismemeter' van het dorp voor dit jaar naar een triest record' van 84.400 gulden gestegen. De vandalistische actie leverde een schadepost op van 30.000 gulden. Daardoor zijn de afgelopen drie maanden de kosten bijna net zo hoog als die van de vijf maanden daarvoor. Verder zijn de afgelopen maanden in Voorhout een abri, een NS-automaat, ruiten van basisscholen en het gemeentehuis en speeltoestellen vernield. Nekklachten na botsing op Leidsevaart hillegomEen 60-jarige vrouw uit Hillegom is gistermiddag na een botsing op de Leidsevaart in Hillegom met nekklachten ver voerd naar een ziekenhuis in Heemstede. De vrouw zat in de auto die werd bestuurd door haar 57-jarige echtgenoot. Een 24- jarige Hagenaar reed achter het echtpaar en merkte te laat dat de Hillegommer remde. Hij botste achter op de auto van het Hillegomse echtpaar. Autobedrijf mag naar Taanderstraat katwuk Het Katwijkse autobedrijf Van der Gugten verplaatst binnenkort zijn verkoopafdeling van de Smidstraat naar de Taanderstraat. Het bedrijf heeft van de gemeente toestemming gekregen om aan de Taanderstraat nummer 11 auto's te gaan verkopen. Dat is volgens het bestemmingsplan officieel niet toegestaan, maar dat plan wordt nu in het voordeel van Van der Gugten gewijzigd. Dat gebeurt overigens alleen als er aan de Smidstraat geen nieuwe autoverkoper komt te zitten. Dat heeft Van der Gugten niet in eigen hand, want zijn huidige verkoop punt aan de Smidstraat 2 huurt hij van P. Schuitemaker. Katwijk beloont 'duurzaam veilig' katwuk Katwijk geeft in totaal bijna 800.000 gulden aan subsi dies om bijna achthonderd nieuwbouwhuizen in de Zanderij 'duurzaam veilig' te maken. Alle huizen die het politiekeurmerk veilig wonen verdienen, worden door de gemeente met een subsidie beloond. Lissese wethouder gaat papierprikken lisse De Lissese wethouder van openbare werken Van Zijl gaat woensdag 27 september een ochtend papierprikken in Lisse. Met deze actie wil hij aandacht vestigen op het belang van dit werk. Samen met enkele werknemers van het werkvoorzie ningsschap Het Spectrum in Voorhout begint hij 's morgens om half negen bij het Jacob van Ruysdaelplein in Lisse. Burgemees ter en wethouders besloten in het voorjaar deze extra man kracht van Het Spectrum in te huren na herhaaldelijke klachten over zwerfvuil vanuit het hele dorp. De Lissese medewerkers prikken dagelijks ongeveer zeven zakken afval bij elkaar. Lisse hoopt dat door het inhuren van een extra kracht de omgeving netter wordt. En dat vervolgens de Lissenaren ook minder snel geneigd om afval op straat neer te gooien. Wethouder Van Zijl hoopt dat door zijn actie Lissenaren eens gaan nadenken over hun gedrag. Echtpaar gewond na frontale botsing voorhout Een echtpaar uit Noordwijkerhout is afgelopen nacht vrijdag gewond geraakt bij een verkeersongeval in Voor hout en met nekletsel en een hersenschudding naar het LUMC in Leiden afgevoerd. Het ongeluk werd veroorzaakt door een dronken bestuurder van een personenbusje, die zonder verlich ting op de verkeerde helft van de Teylingerlaan in Voorhout reed. De bestuurder, een 25-jarige man uit Wales, moet zich vandaag voor de rechter verantwoorden. Het paar zat in een busje, dat werd bestuurd door een 51-jarige vrouw uit Buiten- kaag. Zij bleef ongedeerd. sassenheim Sterke mannen uit Sassenheim konden gisteren hun kracht laten zien tijdens het touwtrekken. Aan de wedstrijd, die een onderdeel was van de najaarsfeesten, deden zeven heren- en drie da mesteams mee. Mannenteams bestonden maar uit vier personen en mochten in totaal niet meer dan 398 kilo wegen. Dat leverde de nodi ge schuifpartijen tussen de teams op tijdens het wegen van de deel nemers. Als een team 'te zwaar' werd bevonden, veranderde een touwtrekker gewoon van team. De winnaars bij de heren was het team 'Appeltje Eitje', de winnende dames kwamen van het team 'Bassets'. En dat kon ook niet anders, want alle drie de damesteams bestonden uit leden van die rugbyclub. FOTO DICK HOCEWONING De Duin- en Bollenstreek en de Leidse re gio moeten nauwer gaan samenwerken. Maar hoe dat precies kan of moet, zal de tijd moeten leren. De samenwerking tussen de Bollenstreekgemeenten in het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) verschilt namelijk nogal van die van de gemeenten in het Samenwerkingsor gaan Leidse Regio (SLR). Of en hoe die twee goed bij elkaar kunnen komen, moet het komende jaar blijken als SDB en SLR gaan proberen het eens te worden over belang rijke thema's als wonen, werken, verkeer, landschap en milieu, schrijft het SDB-be- stuur in een notitie over verdere samen werking. Intensieve(re) en succesvolle regionale samenwerking kan een belangrijk wapen zijn in de strijd tegen een gemeentelijke herindeling, staat tussen de regels door in de notitie te lezen. Vandaar dat ondanks de problemen binnen het SDB de gemeenten de samenwerking willen uitbreiden met de overige gemeenten in de Leidse regio. De wijze van samenwerking verschilt echter binnen de twee regio's. Het SDB is een zo geheten basisregeling waarbij het SDB fei telijk beleidstaken uitvoert, het SLR is voor namelijk een ontmoetingsplaats waar de regionale portefeuillehouders zaken onder ling proberen af te stemmen. Het uit burgemeesters bestaande SDB- bestuur wil de samenwerking minder vrij blijvend maken. Het feit dat brede overeen- 'Nieuwe' Voorhoutse wethouder aan de slag voorhout wim van wanrooy Zelf zegt ze geen rekening te hebben gehouden met een te rugkeer als wethouder in Voor hout. Maar gisteravond nam Renée Lucas (PvdA) voor de tweede keer de plaats in van de vorige maand plotseling opge stapte Paul Jochemsz. Niet met de intentie om slechts de rit tot de gemeenteraadsverkiezingen in 2002 uit te zitten maar juist vol plannen. Vooral voor jonge ren en ouderen moet in de ko mende tijd flink wat gebeuren, meent de nieuwe wethouder. En daarvoor mag best een greep in de gemeentelijke huis- houdpot worden gedaan. Lucas (48) begint aan haar tweede periode - of liever: in valbeurt - in het Voorhoutse college van B en W. Ook in 1996 volgde ze Jochemsz op, toen die door een politieke bestuurs crisis met het voltallige college het veld moest ruimen. Twee jaar later maakte Lucas met frisse tegenzin - het wethou derschap beviel haar goed - op last van de partij weer plaats voor Jochemsz. De getoonde animositeit gaf veel stof tot speculeren en pra ten. Nu ze de rollen weer om draaien, met dien verstande dat dit keer Jochemsz ook uit de raad verdwijnt en vervangen wordt door Joost Peetoom, valt in politieke kring weer te be luisteren dat het (nog steeds) niet botert tussen de twee. „De reden van Jochemsz vertrek heeft niets met onze samen werking te maken. Ik ontken niet dat we over en weer klap pen naar elkaar hebben uitge deeld. Maar de laatste tijd ging het weer goed en konden we constructief samenwerken. We zijn er dus wel uitgekomen, wil den beiden ook doorgaan. Dat betekent niet dat je je eigen wethouder niet kritisch moet kunnen volgen", vindt Lucas. Ze krijgt dezelfde portefeuil les als Jochemsz: onderwijs en welzijn. Lucas: „Dat heb ik eer der ook gedaan. Ik hoef me daarom niet lang in te werken. De financiële situatie van de ge meente is bovendien beter ge- De nieuwe wethouder van Voorhout Renée Lucas. „Ik ontken niet dat Jochemsz en ik over en weer klappen naar elkaar hebben uitgedeeld. Maar de laatste tijd ging het weer goed en konden we constructief samen werken." FOTO DICK HOGEWONING worden. Daardoor kan ik mak- een greep in de reserves te kun- mede door de onduidelijkheid keiijker aan de slag." nen doen om de achterstand op over het aantal te bouwen wo- Als het aan Lucas ligt, gaat er het gebied van voorzieningen te ningen, nooit een totaalplan de komende tijd vooral veel kunnen inlopen. geweest. Daar moet je van le- voor jongeren en ouderen ge- „Nee, het wordt geen inhaal- ren. Leo van der Zon (WD) beuren. Ze denkt regelmatig slag. Maar in Voorhout is er roept niet voor niets dat er nu een plan voor de periode tot 2015 moet komen. Ik ben het daarmee eens. Voor de voorzie ningen ligt er nu een goede no ta, die alweer wat is opgefrist. Maar pas als duidelijk is wat er met het centrum gaat gebeu ren, kunnen er weer dingen worden ingevuld. Het is goed dat 1 november de eerste paal voor het schoolverzamelge- bouw de grond ingaat. Maar te gelijk weet je dat je daarna hard door moet om nog eens zo'n gebouw te realiseren. Want op het moment dat het er staat, zit het al vol. En Voorhout groeit door." Hoewel dat schoolverzamel- gebouw 5,3 miljoen gulden duurder uitvalt dan gepland, heeft Lucas de zware kritiek op haar partijgenoot Jochemsz niet gesteund. „Ik vond het ook wel een forse overschrijding, maar ik wilde het gebouw niet verder uitkleden. Ze wil in het onder wijs verder werken aan samen werking, eventueel door be stuurlijke fusies. In het open baar onderwijs heeft ze daar nog niet goed zicht op, zegt ze. Over een samenwerken van katholiek, christelijk en open baar onderwijs is ze niet opti mistisch. „Dat laatste hebben we al geprobeerd voor de bouw van deze nieuwe school. Het is alleen met praktische zaken als kopiëren en zo gelukt. Ik ben voorhout annette van der elst De CDA'er Van Velzen is gister avond door de fractie van Ge meentebelangen naar voren geschoven als kandidaat voor de vacante wethouderspost in Voorhout. De wethoudersplek was vrijgekomen door het op stappen van de PvdA'er Jo chemsz. Zijn partijgenoot Lu cas werd gisteravond met acht tegen drie stemmen als nieuwe wethouder verkozen. De tweede kandidaat voor de wethouderspost kwam gister avond als een complete verras sing. Fractievoorzitter van Ge meentebelangen Beelen: „De komende anderhalf jaar willen we geen sociaal-democraat uit het assortiment dat ons op dit moment ter schikking staat, achter de collegetafel zien zit ten. De kandidaat die wij op het oog hebben is iemand die geworteld is in de Voorhoutse gemeenschap. En die, als ie mand op een gezamenlijk in genomen standpunt terug komt, niet komt aandraven met de argumentatieve dood doener van het 'gepasseerde station' of de 'gelopen koers'. En iemand die vooral geen din gen zegt als 'ik heb nou even geen zin in die discussie'. Het mag duidelijk zijn dat we Kees van Velzen voorstellen als kan didaat voor die lege stoel." Ook bracht Beelen de perike len na de gemeenteraadsver kiezingen binnen de PvdA ter sprake. Hij citeerde in dit ver band de zeventiende-eeuwse filosoof Spinoza over de emo ties: ,Als we het idee hebben dat iemand vreugde ontleent aan een zaak die maar één per soon kan bezitten, dan zullen we er alles aan doen dat hij die zaak niet krijgt. Volgens Spino za is deze emotie zeker bij kin deren waar te nemen." Beelen paste deze uitspraak toe op het gedrag van de leden van de fractie van de PvdA van de afgelopen tweeënhalf jaar: „Met andere woorden: Spinoza wijst op de infantiele oor sprong van het gedrag van de Voorhoutse sociaal-democra ten. We vinden de wethouders- stoel geen geschikte locatie om genoemd gedrag tentoon te spreiden. In onze optiek zijn accommodaties als Ikkedie en peuterspeelzaal Dribbel meer geschikt voor de tendensen waarvan de Voorhoutse PvdA in haar jeugdige frisheid zo on bevangen blijk van geeft." Beelens pleidooi, waarover het CDA - de partij van Van Velzen - zelf het zwijgen toedeed, leverde drie stemmen voor Van Velzen op. Drie raadsleden onthielden zich van stemming. Op Lucas werden acht stemmen uitgebracht. Ruzie en agressie thuis neemt toe Het aantal geweldsdelicten en bedreigingen in het tiedistrict Duin- en Bollenstreek-Zuid is het afgeli jaar sterk gestegen. Met name het geweld binnen huisgezin nam in 1999 flink toe. Het aantal geweldsd ten steeg vorig jaar van 230 naar 330, het aantal be gingen nam toe van 150 naar 190. De drugsoverlast in 1999 licht af, net als het aantal woninginbraken. stemming nu voorop staat, leidt te vaak tot vage standpunten, constateert het bestuur. Dat moet veranderen, bijvoorbeeld door met meerderheidsbesluiten te gaan werken waarbij de minderheid zich dan moet neer leggen. Een belangrijke toetssteen voor het sla gen van verdere samenwerking wordt het Marinevliegkamp Valkenburg. Hoewel er nog steeds geen besluit ligt over een slui ting, heeft Leiden het vliegveld al min of meer opgeëist als woningbouwlocatie. De Bollenstreekgemeenten, Valkenburg zelf voorop, eisen echter ook de zeggenschap op over de invulling van het eventueel vrij komende vliegveld. Hoewel Leiden al wat water in de wijn heeft gedaan, is overeen stemming nog lang niet bereikt. duin- en bollenstreek peter blok In Katwijk, Rijnsburg, Oegst- geest en Warmond was vorig jaar sprake van een geweldsex plosie. In Katwijk stegen de ge weldsdelicten van 110 naar 170, in Rijnsburg van 20 naar 40, in Oegstgeest van 40 naar 60 en in Warmond van 10 naar 20. In Valkenburg (10 naar 5) en Sas senheim (40 naar 35) was spra ke van een geringe daling. De politie wil de komende jaren meer tegen geweld op straat en in het gezin en aan bedreigin gen te doen, zo staat in het be leidsplan voor de jaren 2001 en 2002. Districtschef N. van Ooik van Duin- en Bollenstreek-Zuid wil het geweld aanpakken door meer en gerichter te surveille ren op plekken waar met name jongeren in de weekeinden sa menkomen. „Onze aanwezig heid kan preventief werken." Van Ooik wil ook een betere sa menwerking met de horeca tot stand brengen. „Door een ac tief alcoholmatigingsbeleid door gemeenten en horeca kan geweld worden teruggedron gen. Alcohol is de belangrijkste oorzaak van geweld." Geweld binnen het huis en in de relationele sfeeri vooral flink in Katwijk (va naar 48) en Oegstgeest (v naar 15). Volgens Van Oj dat slechts 'het topje vanij berg'. „Het komt waarsch veel meer voor. Maar n> zijn nu eenmaal niet ergi hartig over wat er zich thi speelt. Meestal besche slachtoffers toch de dadi het belang van de reiai denken ze dat het wel gaat." De politie in het d Duin- en Bollenstreek heeft het streven om in 2( 2002 meer problemen inl lijke kring in een vroegtijdi dium te signaleren en pro in samenwerking met heti schappelijk werk het rek weid meer en beter aani ken. Het aantal bedreiginga vooral sterk toe in Sasse (30 naar 40) en Oegstge naar 50). In Rijnsburg en mond was sprake van een stijging. In Katwijk (55) e kenburg (5) bleef het aan! dreigingen gelijk. Volgen Ooik moet de politie me straat op om conflicten kiem te smoren. om vrouwen die tevens zijn en regelmatig op de kinderen passen. Daarvo. len ze hun handen vrij hoi Daarnaast benaderde sociale diensten van de di trokken gemeenten. Het terie van sociale zaken he melijk sinds een paar ji zogeheten sociale acti omarmd: proberen om m die moeilijk aan de slagk met behoud van uitkeri onbetaald werk (en op t wellicht weer betaald realistisch, wil samenwerking bevorderen. Maar als partijen dat zelf niet willen, wie zijn wij dan als gemeente Voorhout om dat af te dwingen? Als er bij voorbeeld niet één organisatie kan komen voor kinderopvang, dan maar niet." Lucas is ook duidelijk als het gaat om voorzieningen voor jongeren. „We hebben veel jon geren in Voorhout. Er moet snel iets gebeuren. Met name op sportgebied is de situatie voor binnensporters nijpend. Over Jongeren Ontmoetings Plaatsen (JOP's) kan ik kort zijn. We kun nen wel steeds naar de rechter stappen om daarvoor te knok ken, maar die hangplekken zijn achterhaald. Kijk maar om je heen in andere plaatsen. We kunnen beter denken aan het aanleggen van trapveldjes en klimreidcen. Ik heb in mijn vori ge wethoudersperiode wel eens gehad over een SRV-wagen voor de jeugd als ontmoetings plek." Wie de wethouder van nabij gadeslaat, weet dat ze weer in haar element is. „Het is ook een leuke baan en een dankbare taak. Er moet veel voor elkaar komen. Als we daar als college samen aan werken, moet dat lukken. Nee, ik weet niet of ik na de komende twee jaar door ga. Daar beslist de politiek over." De gemeente Sassenheim wil proberen bijstandsontvangers zonder sollicitatieplicht aan de slag te krijgen in de zorg. On derzoekster P. van Werkhoven van de universiteit van Utrecht is momenteel bezig om te bekij ken wat de mogelijkheden en knelpunten zijn. Rond de jaar wisseling moet het eindrapport klaar zijn, maar één ding is al duidelijk: al te hoge verwach tingen moeten er niet worden gekoesterd. Het doorlichten van de kaar tenbakken van de sociale dienst is een van de onderdelen van een groter project dat Van Werkhoven uitvoert voor de stichting Arbeidsmarkt Ge zondheidszorg Rijnstreek. Doel daarvan is om in kaart te bren gen wat mensen nu precies weerhoudt om te gaan werken in de zorg. Een aantal factoren is overigens wel bekend, zoals een gebrek aan kinderopvang, een gebrek aan opleiding of ge woon geen affiniteit met 'het echte werk'. Niet bekend is ech ter hoe zwaar die factoren in deze regio wegen en wat eraan te doen is. Van Werkhoven beproefde voor het LAS (de verzorgings huizen Liduina in Warmond, Agnes in Voorhout en De Schutse in Sassenheim) een aantal mogelijkheden, zoals werving op scholen, op peuter speelzalen en in het vrijwilliger- werk. Ook informeerde ze bij vrouwen die nu vrijwillig in de tehuizen aan de slag zijn. Dat leverde echter niets op. De be langstelling van scholieren en jonge moeders was vrijwel ni hil, terwijl de veelal iets pudere vrijwilligers in de tehuizen al evenmin belangstelling hadden voor een 'echte' baan. Vaak gaat het bij deze laatste groep daar geld voor krijgen. De sociale diensten in hout en Warmond gave gens Van Werkhoven aan eigenlijk geen mensen bestand hebben die mog het kader van sociale acti in de zorg aan de slag ki maar in Sassenheim kn wel een aantal namen doi Volgens hoofd welzij Kuiper heeft de gemeeni geveer tachtig bijstandso gers die niet hoeven te so r ren (zoals bijstandsm M met kinderen onder de vi mensen ouder dan 57,5 j mensen met grote psy of sociale problemen), een aantal wellicht kunnen werken. De gei a heeft ook een aanvraag een ton subsidie lopen vc project. Van Werkhoven heeft gelopen tijd een aant standsmoeders benader gens haar hebben ongev van hen wel interesse g Kinderopvang is echte groot probleem. „Als ze werken, is dat vooral on Eü schooltijden van de kinw Maar dat is natuurlijk jui! verzorgingshuizen naufOJ te realiseren". De doorgaande routes in Leiden zijn normaal berijdbaar. Afgesloten zijn: Zoeterwoudseweg tussen Tomatenstraat en Lammenschansweg; Jacob Catslaan tussen Tesselschadestraat er Huygenslaan; en Witte Singel. Dienst Bouwen en Wonen Leid ill. Pc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16