'Ik heb een hekel aan goeroes en dogma's' Geloof Samenleving Synodestuk over afscheiding gekraakt VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 1470 jaar geleden, op 22 september 530, werden tegelijkertijd twee nieuwe pausen geïnstalleerd. Diaken Dioscorus van Alexandrië was de kandidaat gekozen door de meerderheid van de geestelijkheid. De verslagen minderheid trok zich boos terug in een aparte ruimte in de Basiliek op het Lateraan in Rome en koos paus Bonifatius II. Di oscorus was de vertrouweling geweest van de twee vorige pau sen en genoot veel aanzien. Maar Bonifatius II was door paus Johannes I op zijn sterfbed aangewezen als opvolger. Lang duurde het conflict niet omdat Dioscurus 22 dagen na zijn ver kiezing al overleed. Bonifatius II werd toen ook maar door de tegenpartij erkend als de paus. Hij regeerde tot het jaar 552. De 22ste september is de heiligenfeestdag van Thomas van Vil- lanueva; een Spaanse kluizenaar en later aartsbisschop uit de zestiende eeuw, die zijn eigendommen aan de armen schonk en ook wel Thomas de 'aalmoesgever' werd genoemd. 'Machtsongelijkheid kern misbruik' utrecht Machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen is de kern van seksueel misbruik. De kerken moeten die machtsonge lijkheid bestrijden om seksueel geweld te voorkomen. Dat zei de theologe Will Verhoef in Utrecht op een studiedag over dit on derwerp van de Samen op Weg kerken. Nu er meer kennis dan ooit over de gevaren van die machtsongelijkheid is, moeten de beleidsmakers dat in hun rapporten opnemen, was haar advies. Verhoef werkt bij de stichting Mirjam, die zich vanuit feministi sche invalshoek bezighoudt met de christelijke traditie. Volgens Verhoef is er onder mannen veel weerstand als machtsongelijk heid aan de kaak wordt gesteld. „De mannen beschouwen het als een probleem van de vrouwen, terwijl het een probleem is van onze kerken, onze theologie en dus van ons allemaal." VS treffen geen blaam voor Waco dallas De Amerikaanse overheid is niet verantwoordelijk voor de dood van zo'n tachtig sekteleden die in 1993 in Waco om het leven kwamen. Dit heeft een federale rechter bepaald. De rech ter hield zich daarmee aan de uitspraak die afgelopen juli al door een jury was gedaan. De beslissing van de rechter betekent waarschijnlijk het einde van een juridische strijd tussen de Amerikaanse overheid en nabestaanden en overlevenden van de tragedie in Waco. In 1993 had de sekte de 'Davidianen' zich 51 dagen verschanst in een boerderij in Waco. De FBI viel de sekte aan met tanks en traangas. Meerdere sekteleden hebben zelfmoord gepleegd. Andere Davidianen zouden elkaar hebben gedood. Schroder belooft joden aanpak rechts berlünBondskanselier Schroder heeft gisteren de Duitse joden een strengere aanpak beloofd van het 'weerzinwekkende' rechtsradicale geweld. „Regering en joodse gemeenschap zullen hierin schouder aan schouder strijden", zei Schroder in Berlijn bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Centrale raad van Duitse joden. De regering zal het 'onverdragelijke geweld' tegen buitenlanders en andere minderheden in Duitsland be strijden ter verdediging van de rechtsstaat, zei de kanselier. Hij kondigde een effectiever opsporingsbeleid aan tegen daders en ultrarechtse organisaties. In Duitsland zijn 83 joodse gemeen ten met bijna 85.000 leden in Duitsland. De grootste gemeente is die in Berlijn met 10.000 leden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lisse (wijk West), A.C. Verweij te Middelburg. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKEN Beroepen: tfe Kornhorn (G), W.J.A.Ester te Nieuwe Pekela. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Borssele, P. Melis te Genemuiden; te Rotterdam-Aal- exanderpolder, A. Schreuder te Beekbergen. jeruzalem anp Ruim honderdduizend christe nen hebben een petitie onder tekend tegen opdeling van Jeru zalem. Het verzoekschrift, een initiatief van de zogenoemde Christelijke Ambassade in Jeru zalem, steunt 'Israëls recht op de soevereiniteit over een ver enigd Jeruzalem'. De handtekeningenactie is geïntensiveerd na het Israë- lisch-Palestijns vredesoverleg in Camp David in juli. Daar kwam ook de kwestie-Jeruzalem op tafel. Toen werden plannen ge opperd om een deel van de stad onder Palestijnse soevereiniteit te plaatsen. Gehandicapte organiseert al tien jaar new age-lezingen en cursussen Mensen met interesse in esoterie of new age willen meestal 'iets doen' met hun verworven inzichten. Vaak komt dan de wens boven een 'spiritueel centrum' op te richten. Sander van Ankeren uit Amstelveen koesterde een soortgelijke ambitie. Als gehandicapte leefde hij in instellingen waar hij vaak met dood en ziekte werd ge confronteerd. Daarom zoekt hij al sinds zijn jeugd ant woord op 'de grote levensvragen'. Zijn eigen zoektocht in de new sector combineert hij nu al tien jaar met het organiseren van new age-lezingen en -cursussen. In het Amstelveense Cultuur centrum Griffioen van de Vrije Universiteit Amsterdam (VU) druppelen vanaf acht uur 's avonds langzaam de studenten binnen. Tussen de circa dertig mensen die woensdagavond de lezing willen volgen, zitten vijf of zes oude getrouwen. Die zijn al wat ouder, geen student meer, maar wel steevast aanwe zig bij alle new age lezingen en/of cursussen die onder de benaming 'Naderend Vuur' worden georganiseerd. Dit jaar bijt psychologisch as trologe Ludy Hoogeveen de spits af met een voordracht over astrologie, Carl Jung, NLP en transactionele analyse. Vol gende maand geeft filosofe Kat- ja Rodenburg een verhandeling over Friedrich Nietzsche. Ver derop in het jaar zijn nog lezin gen gepland over bijvoorbeeld 'de logische Jezus, een ant woord op kerk, bijbel en new age', reïncarnatie, autisme en visualisatie. Wanneer de coördinator van Naderend Vuur, Sander van Ankeren, in zijn rolstoel het centrum inrijdt, volgt een har telijke begroeting. De meeste kennen Sander. Na de lezing gaan ze allemaal als vrienden naar de kroeg, door tot in de kleine uurtjes, 's Morgens bel len voor nog wat informatie over Naderend Vuur is een pro bleem voor Sander: „Ik ben een nachtmens en sta meestal niet voor de middag op." Hij organiseert nu zo'n tien jaar lezingen en cursussen op spiri tueel en esoterisch of alternatief gebied. Het onderwerpenscala moet zo breed mogelijk blijven. Enerzijds omdat de VU niet wil dat onder haar dak één richting of stroming de overhand zou krijgen. Plus dat de universiteit Cultuurcentrum Griffioen van de Vrije Universiteit Amster dam heeft als vast maandelijks onderdeel van haar program mering (beeldend, dans, thea ter, muziek en meer) de lezin gen van Naderend Vuur over allerhande new age onderwer pen. „Van C.G. Jung tot sja maan, van eco-drugs tot isla mitische mystiek: Naderend Vuur is altijd uitdagend, ver nieuwend en verhelderend", zegt coördinator Sander van Ankeren in een folder. Infor matie over het programma is te verkrijgen bij Cultuurcen trum VU, Griffioen, Uilenstede 106 in Amstelveen. Telefoon: 020-4445100. Of via email: na- vuur@dds.nl. De website is te bereiken via: www.hui- zen.dds.nl/ navuur. iets heeft tegen 'ervaringsge richte activiteiten'. Met andere woorden: een lezing geven over bijvoorbeeld meditatie mag wel, mediteren niet. Anderzijds heeft Sander in de loop der jaren zelf ook ontdekt dat er veel mensen op zijn le zingen en cursussen afkomen die zwaar in de problemen zit ten. „Verkrachting, incest, mis handeling, lichamelijke en geestelijke aandoeningen zijn allemaal motieven om het heil in de new age en het paranor male te zoeken", vertelt hij. Van Ankeren noemt het alle maal vluchtgedrag. „En juist in ervaringsgerichte bijeenkom sten komen deze mensen naar voren met hun problemen. Ui teraard in de hoop op genezing, verbetering of op z'n minst aandacht. En daar ben ik hele maal niet voor uitgerust. Wij willen dat mensen te rade gaan bij zichzelf. Niet bij een ander, Cursusleider Sander van Ankeren uit Amstelveen denkt dat een mens al voor zijn geboorte uitkiest hoe zijn leven er uit gaat zien. „Zo heb ik voor mijn handicap gekozen", zegt hij. „Maar bewijzen daarvoor kan ik niet aandragen." foto united photos de boer rob hendriks zeker niet bij ons. Wij zijn erop gericht om, zeg maar 'fragmen tarisch' informatie te verstrek ken, die mensen eventueel zelf kunnen uitdiepen. Ik heb een hekel aan instellingen en centra die het allemaal zo goed weten. En ook aan goeroes en dog ma's." Sander, nu 33 jaar, is als kind invalide en spastisch geworden als gevolg van een reactie op de pokkenprik. „Aan de hand van mijn spasmen werd geconclu deerd dat ik ook geestelijk niet in orde zou zijn. Vandaar dat ze mij naar een tehuis voor licha melijke en geestelijk gehandi capten stuurden. Daarna ben ik nog in twee andere instellingen geweest. Je wordt daar constant geconfronteerd met de dood. Vrienden van mij stierven. Van zelf ontstaat dan de interesse in spiritualiteit. Het brengt vragen Massaal achter één Jeruzalem LEIDEN ANP De handtekeningen, waaron der 3.300 uit Nederland, wor den in oktober tijdens het Ta- bernakelfeest aan de Israëlische regering overhandigd. Bij dit evenement van de Christelijke Ambassade zijn naar verwach ting ook premier Barak en bur gemeester Olmert van Jeruza lem aanwezig. De Christelijke Ambassade werd in 1980 opgericht uit pro test tegen het besluit van der tien landen om hun ambassa des van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. Nederland was een van de landen die hier, on der druk van de Arabische lan den toe besloot. De Stichting Hervormd Kerkrecht laat geen spaan heel van het hervormde synodestuk over afscheiding van plaatselijke gemeenten. Het is een 'pover werkstuk' van de commissie Kerkor- delijke aangelegenheden (KOA), schrijft secreta ris dr. D. de Vos in een reactie. Het is ongeschikt om te dienen als basis voor een serieuze gedach- tenwisseling op de synode. De Stichting Hervormd Kerkrecht werd enkele jaren geleden opgericht om plaatselijke gemeen ten en gemeenteleden bij te staan die bezwaren hebben tegen de» geplande fusie van de Neder landse Hervormde Kerk met de Gereformeerde Kerken en de Lutherse Kerk. Een nog onbekend aantal Hervormde Gemeenten dreigt niet mee te gaan met die fusie. De notitie 'Om de heelheid van de Kerk' van de KOA is bedoeld als voorlichting aan plaatselijke gemeenten. Daarin komt de commissie tot de conclusie dat een Hervormde Gemeente zich niet van de landelijke Nederlandse Hervormde Kerk kan afscheiden en niet los van de landelijke kerk kan voortbestaan. De Hervormde Gemeenten moeten zich door deze notitie niet laten intimideren, schrijft De Vos. De Hervormde Gemeente kan blijven voort bestaan. Ze kunnen samen overeenkomstig de hervormde kerkorde een kerk vormen. De notitie, die vandaag op de synode wordt besproken, gaat met een 'schaamteloze vanzelf sprekendheid' uit van de vooronderstelling dat het de gemeente is die zich van de landelijke kerk afscheidt. De notitie gaat echter niet in op de vraag wie bij fusie de gemeenschap opzegt. Is dat de landelijke kerk of de plaatselijke gemeente, die de bestaande gemeenschap en kerkorde in tact wil houden, vraagt De Vos zich af. Over deze vragen bestaat geen Nederlandse ju risprudentie, schrijft De Vos. In Engeland heeft aan het begin van de vorige eeuw een dergelijke kwestie zich voorgedaan toen een minderheid van de Free Church weigerde mee te gaan met de fusie van die kerk met de United Presbyterian Church. De Engelse Hoge Raad beliste in 1904 dat de kerkelijke goederen behoorden aan de minderheid die was gebleven. boven als 'is er leven na de dood', 'waarom ben ik gehandi capt' en 'waarom sterft nu juist hij en niet iemand anders?". Via interesse in alternatieve ge neeswijzen kwam Sander in een sekte in Leiden terecht. „Ik kwam daar voor het eerst in aanraking met zaken als hand lezen, tarot en alternatieve ma nieren van denken. Het was leuk al gingen ze in bepaalde opzichten wel ver. Ze geloofden bijvoorbeeld dat er binnen af zienbare tijd UFO's zouden lan den. Alleen 'de uitverkorenen' zouden met hen meegaan. Na twee jaar ben ik er weggegaan omdat ze bezwaar hadden te gen de komst van een homo seksuele vriend van mij. Dat vond ik toch zo erg. Die jongen wilde een keer mee naar een bijeenkomst, maar werd gewei gerd omdat hij homofiel was. Gereformeerden te kritisch over kinderopvang' dalfsen anp Het Gereformeerd Maatschap pelijk Verbond (GMV) wil de argwaan in behoudende kerke lijke kringen tegen kinderop vang doorbreken. Onze kringen staan 'veel te' kritisch en afwij zend tegenover kinderopvang en buitenschoolse opvang, zei GMV-secretaris J. Westert woensdag in Dalfsen. „Ik begrijp de argwaan tegen kinderopvang, omdat die nauw verweven is met emancipatie motieven", zei hij. Maar te lang hebben christenen dit onder werp genegeerd, terwijl bij "goe de opvang de identiteit en de invloed van verantwoordelijke ouders niet mogen ontbreken, aldus Westert. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden, maar in het zuidwesten perioden met re gen. Aan zee tamelijk veel wind. Maxima omstreeks 15 graden. Zweden: Veel zon, maar vooral in de nacht en ochtend ook hier en daar mist of laaghangende bewolking. Maxima rond 15graden. Finland: Droog en flink wat zon. Maxima rond 15 graden. Denemarken: Droog en perioden met zon. Wel een stevige oostenwind. Maxima rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselvallig weer met weinig zon en van tijd tot tijd regen. Zater dag veel wind, maar in Oost-En- geland droger en wat meer zon. Maxima van 16 graden in het westen tot 21 bij Londen. België en Luxemburg: Vrijdag in het westen wolkenvel den en kans op wat regen. Verder droog en vooral zaterdag flink wat zon. Middagtemperatuur op lopend naar 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flink wat zon, maar in het uiterste westen, wat meer be wolking en kans op een bui. Maxima tussen 22 en 26 graden, in West-Bretagne iets frisser. Zuid-Frankrijk: Zonnig. Maxima meest tussen 24 en 29 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten ook een paar wolkenvelden en kans op een regen- of onweers bui. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, in het noordwesten iets lager. Portugal: Veel zon, maar in het noordwes ten wat meer bewolking en mo gelijk een bui. Middagtempera tuur van 21 graden in het noord westen tot 28 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig bij maxima van ongeveer 29 graden. Marokko: Westkust: droog en in het alge meen veel zon. Maxima tussen 23 en 29 graden. Tunesië: Droog en veel zon bij maxima van 28 tot 35 graden. Madeira: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilan den ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtem peratuur tussen 26 en 30 gra den. Duitsland: Vrijdag in Beieren nog bewolkt en wat (mot)regen. Verder droog en vooral zaterdag flink wat zon. Maximum oplopend naar 18 gra den in het noordoosten en 23 in het zuidwesten. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral aan de noordkant van het Alpenmassief eerst nog kans op regen. Zater dag droog en geregeld zon. Mid dagtemperatuur tussen 16 en 21 graden. Zwitserland: Droog en vooral zaterdag flink wat zon. Maxima oplopend naar 23 graden. Polen: Vrijdag in het zuiden misschien ZATERDAG 23 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.29 Zon onder 19.35 Maan op 01.21 Maan onderl7.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.26 00.00 11.59 23.33 Laag 07.15 19.35 06.56 19.16 bewolkt 3L onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront MÉ* opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal nog wat regen. Verder droog en flinke zonnige perioden. Maxima rond 14 graden, in het westen iets hoger. Tsjechië en Slowakije: Vrijdag wolkenvelden en plaatse lijk nog regen. Zaterdag enkele opklaringen. Maxima tussen 13 en 17 graden, zaterdag enkele graden hoger. Hongarije: Vrijdag kans op een regen- en onweerbui. Zaterdag droog en meer zon. Maxima rond 17 gra den. Italië: Veel zon, maar vooral vrijdag ook nog enkele wolkenvelden en lo kaal veel wind. Maxima rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Droog, veel zon en een afnemen de wind. Maxima 27 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden vrij wel overal droog en flinke zonni ge perioden. Zaterdag op de Egeische Zee veel wind. Maxima dalend naar ongeveer 25 graden. Discriminatie. Hitler had ook zo z'n esoterische reden om de jo den te haten." Een korte periode studeerde Sander aan de VU sociale we tenschappen, maar dat vond hij 'te mechanistisch'. En onder wees vanaf dat moment zich zelf. Hij las vele new age-stan- daardwerken van onder meer wetenschappers als Fritjov Ca- pra en Ken Wilber. Gedreven door interesse en enthousiasme begon hij lezingen en cursus sen te organiseren in een buurthuis in Amstelveen. Later deed hij hetzelfde, samen met twee vrienden, in het VU Cul tuurcentrum Griffioen. Sinds vorig jaar coördineert hij met vrijwilligers onder de naam 'Naderend Vuur' een aantal ac tiviteiten. Het loopt volgens Sander buitengewoon goed. Zijn lezingen zitten doorgaans vol. „Ik heb alles waarvan; vroeger droomde: een eigj woning, interessant werk,i centrum, vriendinnen. Bui de Griffioen organiseer ik( jaar ook nog een cursus p; psychologie met de parajg choloog Hein van Dongea danks mijn voorkeur voot! mentarische programmer! toch een beetje verdieping het esoterische totaalaanbi Toch wordt ook daarin het de veld van de parapsychd vanuit verschillende invalt ken belicht. Er zijn spreker vanuit diverse disciplines o nodigd." Sander gaf de laatste vierja ook zijn eigen interesse in| spirituele meer diepgangn een opleiding gnostiek J gnostici", vertelt hij in hetj „gaat om het goddelijkeim mens. Geen kerk die je prtj vertelt hoe en wat. Geen go roes. Niemand van buitenj heb inmiddels te veel ment gezien die gingen zweven.1 gaat om jezelf. Je eigen onfl kelingsproces. Vorig jaar, i dens een trance-oefening kreeg ik een spirituele eivj voelde mij één met alles, t voor alles ook aards. Heth wel spiritueel, maar hetze mij met beide benen op de grond." Opnieuw realiseerde hij zk dat hij 'nuchter en kritisch moest blijven en zeker nia aan mensen wilde opl „Dat ik in bijvoorbeeld rei natie en vorige levens gelo wil niet zeggen dat ik dato gaan uitdragen. In nevvagi kringen worstelt men aljai met het begrip karma. Iem kiest voor zijn eigen levea voor de geboorte. Dat ond schrijf ik. Ik heb voor mijn ven en ook voor mijn ham gekozen, weet ik nu. Maat wijs daarvoor zal ik niet kt aandragen. Vandaar datje voorzichtig moet blijven.1 in de loop van de tijd zelfi veranderd. „Waarheid isr statisch. Het gaat in Nadö Vuur ook om wat ik noem anderende denkbeelden wetenschap, cultuur, s: ving en geloof." onno van 'T klooster PEKING Rtr-AFP China tegen heiligverklarinj van 120 katholieke martelai katholieken die zijn sinds de Communistische in 1949 aan de macht kws China en het Vaticaam ken hun diplomatieke 1 kingen in 1957. Het corai tische bewind verboo Roo ms - Katholieke richtte een eigen 'patriot! kerk op. Die heeft nu on 4 miljoen leden. Bij de pt trouwe 'ondergrondse' lieke kerk zijn naar sd tien miljoen Chinezen i sloten. Curiekardinaal R. Etch besprak begin deze week king de mogelijkheid vai stel van de diplomatiel trekkingen tussen het Va en China. Hij keerde gj huiswaarts. Over het ger niets bekend gemaakt. China heeft geprotesteerd tegen het voornemen van paus Jo hannes Paulus II 1 oktober 120 Chinese martelaren heilig te verklaren. Op die dag viert het land de 51ste verjaardag van het communistisch bewind. „Deze daad van het Vaticaan is uiterst kwetsend voor de gevoe lens van het Chinese volk en de waardigheid van de Chinese natie", aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens bronnen in Rome heeft Peking het Vaticaan onder druk gezet de heiligverklaring uit te stellen. De meeste van de nieuwe heiligen werden hon derd jaar geleden vermoord in de zogeheten Bokseropstand in China. Bij de 120 zit overigens geen enkele van de vele rooms- WBBBBÊÊÊÊB8BÊBÊËI L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en- Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J, Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T, Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317331 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301011' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tot' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vent het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen ƒ1,-li betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (brt worden verzonden geldt een toeslag^ aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEllf Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een same" Si van het regionale nieuws uit het Lf« ,T Dagblad op geluidscassette beschiS p informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur 8 Malta: Droog en veel zon. Eerst nog veel wind. Maxima rond 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar bij de Dardanellen kans op een regen- of onweers bui. Maxima ruim 30 graden, langs de Turkse westkust vooral zaterdag minder warm. K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden) feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14