eiden Regio Oranjerie gaat na tien jaar ruzie door Zandstraal je strak met zeezout traatrover wilde ilechts helpen' Meer macht voor huurders Portaal Fraai hersteld 'Leiden moet meer met Rembrandt doen' DAG 22 SEPTEMBER 2000 ibreker meldt zich bij politie Hij had dringend onderdak nodig en zag geen andere össing voor dat probleem dan zich bij de politie te melden op te biechten. Een 31-jarige Leidse inbreker bekende afge- en nacht op het bureau Langegracht dat hij begin september istereo-installatie had gestolen uit een woning aan de Oude gel. Hij hoopte dat zoveel eerlijkheid zou worden beloond een tijdelijk verblijf aan de Langegracht. Dat gebeurde dus de man is direct aangehouden en ingesloten. Dat het ook zijn verjaardag was deed daar niets aan af. jk slaag wegens ritsen Een 25-jarige automobilist uit Voorschoten heeft gister- md na een invoegmanoeuvre een pak slaag van een mede- >ebruiker moeten incasseren. De man reed met de auto uit de richting Voorschoten de Lammenschansweg op en levvaar de tweebaansweg overgaat in een eenbaansweg. irbij moest een 33-jarige Leidenaar hem voor laten gaan. Dat tot ruzie. De man uit Voorschoten heeft licht letsel en ,»st zich onder doktersbehandeling laten stellen. De politie ft de 33-jarige Leidenaar inmiddels aangehouden. lecom thema-avond MKB In samenwerking met de stichting Telecomgebruikers Ierland organiseert de ondernemersvereniging MKB Leiden thema-avond met de titel 'Telecom: communicatie, com- rde en centen'. Aanstaande maandag worden in de Holiday aan de Haagse Schouwweg in Leiden van 19.30 uur tot 10 uur lezingen gehouden over de algemene trends en onw- elingen in de telecommarkt en de invloed daarvan op het rijfsleven. De toegang is gratis. Geïnteresseerden moeten aanwezigheid vooraf melden: tel. 0348 495052/fax 0348 150 of e-mail: e.deboer@stn.nl. jreau cerberus 35-jarige Leidenaar pro- - de de rechtbank in Den er gisteren van te overtui- dat hij zich niet schuldig gemaakt aan een straat maar dat hij het 18-jarige oi iioffer juist had proberen Ipen. en mijn vriend zagen die :n in zijn eigen braaksel zijn fiets liggen. We hiel- hem overeind en vroegen of we zijn ouders of een noesten bellen. Dat hoefde larde 'nobele bedoelingen' en gisteren door officier liistitie M. Horstman niet - us genomen. De hulpvaar- mannen zouden het toffer volgens haar op 7 lof ran dit jaar van zijn geld en iets hebben beroofd, nadat m in de Haarlemmerstraat zijn fiets af hadden ge- De verdachte zou het toffer bovendien een mes keel hebben gezet tijdens eroving. Horstman eiste en achttien maanden on voorwaardelijke celstraf tegen de Leidenaar. Bij die eis speelde ook een hennepkwekerij in de Prinsen straat een rol en een 'gewone' fietsendiefstal. Als verzwarende omstandigheid liet de officier verder meespelen dat de ver dachte al veel vaker was veroor deeld en al vaker voor langere tijd achter de tralies was gezet. Precies diezelfde omstandig heid werd door "de verdachte gebruikt om zich deels vrij te pleiten. De man hield bij hoog en bij laag vol dat hij niets af wist van de hennepkwekerij in 'zijn' woning aan de Prinsen straat. Dat adres diende name lijk alleen als postadres gedu rende een periode dat hij een gevangenisstraf uitzat. Tijdens zijn detentie zou een bekende van hem zijn vertrouwen heb ben misbruikt door zonder zijn medeweten een hennepkweke rij in de woning te beginnen. Net als alle andere verklaringen wees de officier ook dit verhaal van de verdachte naar het rijk der fabelen. De rechtbank doet over twee weken uitstpraak. st gratis uw hypotheekofferte en bespaar! 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: financetester.nl leiden Maarsmansteeg 8 is volgens de deskundi gen één van de fraaiste Jugendstilpanden van Lei den. Alleen, jarenlang liep het niet zo in het oog. Het gebouw was hard aan een grondige restauratie toe. Maar na een opknapbeurt van maanden is het winkelpand weer in volle glorie hersteld. Het ge bouw stamt uit het begin van deze eeuw: de Leid se architect Jesse ontwierp het in 1905, samen met een collega. Het Noordwijkse architectenbureau Van Manen, dat de restauratie begeleidde, had er een zware klus aan om in de voetsporen van de oude architect te treden. De bijzondere staalcon structie bleek de zwakke plek van het gebouw: die moest helemaal worden vervangen. Precies op de manier zoals Jesse het gedaan zou hebben. FOTO HENK BOUWMAN Piotesten omwonenden tegen bouwplan lialen niets uit Tientallen bezwaarschriften, een lange rij insprekers en veel rumoer op de publieke tribune en op de gang, heb ben de bewoners van de Maredijkbuurt geen stap dich terbij hun doel gebracht: het tegenhouden van het bouwplan Oranjerie tussen de Rijnsburgersingel, Mare- dijk, Marislaan en Aloëlaan. Een ruime raadsmeerder- heid legde gisteravond de vele bezwaren naast zich neer en gaf haar zegen aan het project waar al tien jaar over wordt geruzied. leiden wim koevoet Oranjerie, een milieuvriendelijk woonwijkje, behelst de bouw van twaalf eengezinswoningen en twaalf appartementen. Ver der voorziet het plan in een ge meenschappelijke binnenruim te en vijf parkeerplaatsen die louter zijn bestemd voor de nieuwe bewoners. Zij mogen geen gebruik maken van de reeds bestaande parkeergele genheid. De bezwaren van de omwo nenden zijn net zo talrijk als uiteenlopend. Ze vinden dat de bouwstijl niet past in de omge ving, ze vrezen dat ze geen zon licht meer in hun huizen en tui nen krijgen en ze denken dat de bouw van de nieuwe huizen ten koste gaat van die van henzelf. Ze kunnen het bovendien niet verkroppen dat aan het plan het dierenweitje wordt opgeof ferd, ze verwachten parkeer problemen, ze vinden dat er in de omgeving al zo veel is ge bouwd en dat verdere verdich ting de leefbaarheid te zeer aantast. En ze betreuren het dat een pand aan de Aloëlaan moet worden gesloopt. De bewoner van het bewuste huis meldde dat de alternatieve woonruimte die hem is aangeboden 'onac ceptabel' is. Ook suggereerde een be woonster dat het nieuwe wijkje van belangenverstrengeling aan elkaar hangt en dat het alleen maar wordt doorgedrukt omdat er twee Leidse gemeenteambte naren komen te wonen. Wet houder Hillebrand (PvdA) nam onmiddellijk grote afstand van deze suggestie. Hij ontkende niet dat er Leidse ambtenaren komen te wonen maar hij stel de nadrukkelijk dat zij in hun werk op geen enkele manier be trokken zijn geweest bij het bouwplan. Er waren nog meer verdacht makingen aan het adres van het stadsbestuur, vooral aan Hille- brands voorganger Van Rij. Die zou de toekomstige bewoners reeds jaren geleden toezeggin gen hebben gedaan. „Ze kun nen al tijden precies aanwijzen waar ze komen te wonen." Van BLOEMIST tot PIANIST haarlemsdagblad.nl ie vochtinbrengende uit het raam en stort u ut! Wie met zijn rimpels ?lt en zich stoort aan wie een velletje glad als lerzikbilletjes wil, laat zijn tr huid behandelen met Titkristallen. Hightech en os. Het heet jjg idermabrasie maar Salt an Ibekt beter, dus zo n ze dat genoemd bij de Clinics in Leiden (met inieken in Hilversum, nburg, Londen, Barcelona eraard Boston), techniek werd onlangs in geïntroduceerd door het dat onder leiding van Dr. J. Greveling in zijn nimmer aflatende strijd voor huidverjonging, supermoderne en tegelijkertijd oeroude principes (dat zijn altijd de beste) heeft ontdekt en verfijnd. Bij Salt-A-Peel wordt onder hoge luchtdruk de buitenste laag dode cellen van de huid gezandstraald door duizenden zoutkristallen. Is die eenmaal weggeschuurd dan worden rimpels, plooien, acne, striae en littekens direct minder zichtbaar. Althans zo beweert het persbericht. Het stralen met kristallen stimuleert ook nog het onderhuids bindweefsel, dat de rimpels wegdrukt. En voila, het rozijntje wordt weer De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad opgepomt tot een blakende druif. In 20 minuten'10 jaar jonger! Zelfs de traditie pleit voor het uitwendig gebruik van zeezout. In het begin van deze eeuw, ver voor laserbehandeling en huidtransplantatie, schuurden zeelieden net zolang totdat de kleur van hun tattoeages was verdwenen. Als zoiets al op de getaande stoere zeemannenhuid werkt, besef dan wat Salt-A-Peel voor u kan doen. We hebben toch achterdocht. Wij dachten dat generaties gezichtsmayonaises met kapsonesnamen als anti-aging vochtinbrengende skin-gels met dermolipiden en een regulerende zuurtegraad geen moedertjelief hielpen tegen lusteloos hangende huidplooien. En dit dan wel? Dokter Pavel, dermatoloog van het LUMC, hield een lezing bij de presentatie van de nieuwe vochtinbrengende crème en kan misschien uitkomst bieden. Pavel: „Nou ik heb meer een algemeen praatje gehouden over het mechanisme van de verouderingsprocessen in de menselijke huid. Ik houd me als dermatoloog bij het LUMC bezig met huidziekten, niet met de cosmetische kant van de dermatologie.'" Maar werkt het? „Ik denk het wel. Ik weet alleen niet in welke mate." Hij heeft geen ervaring met de nieuwe techniek. Dus als wij van de Blauwe Steen een mooie vrouw van meer dan middelbare leeftijd zouden zijn die haar schoonheidsfoutjes wil laten corrigeren, zou hij ons dit dan aanraden? „Dan zou ik u moeten verwijzen naar mijn collega Velthuis." Dokter Velthuis in Eindhoven (drie klinieken, veel ervaring) heeft al gelezen over macrodermabrasie en was er nogal door verrast. Hij kende de techniek nog niet. Van wat hij op foto's heeft gezien, vindt hij het een goede tussenvorm tussen de laser surfacing techniek (wegbranden) en de microdermabrasie (wegschuren). „Maar de echte vernieuwing is dat dit heel erg aan het huidoppervlak gebeurt en een pijnloze methode is. De lasertechniek, die betere resultaten oplevert, is een aantal minuten zonder verdoving wel uit te houden. Maar daarna wordt het echt afzien, hoor." Dus het werkt? „Dokter Greveling is een goede bekende van mij. Ik heb er het volste vertrouwen in." Is het net zo goed als bijvoorbeeld Oil of Ulay? „Nou, grappig dat u dat zegt. Mijn leraar zei vroeger al dat het niets uitmaakt wat voor zalfje je op je huid smeerde. Inmiddels zijn we erachter dat er crèmes zijn die weldegelijk werken. Die heten dan ook geen cosmetica meer, maar worden in navolging van de zogenoemde farmaceuticals, cosmeceuticals genoemd. Als ik mijn klanten foto's van de resultaten zou laten zien van déze methode, zouden ze niet helemaal tevreden zijn. Het Abed Baghat (18), krantenbezorger van het Leidsch Dagblad, kreeg gisteren in het kader van de week van de dagblad bezorger een kleuren televisie. Als beloning voor de trouwe dienst. Baghat loopt al drie jaar lang zijn krantenwijk, wat een behoorlijk lange periode is in een baan waar het verloop hoog is. Daarnaast doet hij vaak nog de nabezorging en is nooit te beroerd om een dienst van iemand anders over te nemen. Inmiddels heeft Abed zijn zes dagen in de week moeten omruilen voor vijf dagen omdat hij dit jaar zijn HBO-studie is begonnen, foto mark lamers heeft volgens mij ook geen blijvend effect. Het is prima als aanvulling voor die technieken die ik net noemde." En er is natuurlijk ook de nuloptie: alles laten hangen. pablo cabenda Volgens Hillebrand is het niet vreemd dat mensen die al tien jaar op het bouwplan zitten te wachten, inmiddels weten waar hun huis komt te staan. „Elke toezegging die is gedaan, is er een geweest met het voorbe houd dat de gemeenteraad met het plan moet instemmen." De wethouder wilde niets we ten van het voorstel van hét CDA om nog eens met de om wonenden over planaanpassin gen te overleggen. „Het heeft al veel te lang geduurd voordat er een knoop is doorgehakt. Het plan dat nu voorligt is verant woord en het wijkt in zeer ge ringe mate af van het bestem mingsplan." Ook over het slooppand aan de Aloëlaan was hij duidelijk. Dat heeft de gemeente al tien jaar geleden gekocht met de be doeling het te slopen. Met de bewoners is dan ook 'slechts' een gebruiksovereenkomst ge sloten. Deskundigen hebben vastgesteld dat het pand geen monumentale waarde heeft. Alleen LWG/De Groenen stemde tegen het bouwplan. Het CDA behield zijn stem voor. leiden robbert minkhorst Leiden, de stad waar Rem brandt is geboren en 26 jaar leefde, moet de grote meester in zijn armen sluiten. Leiden moet zich afficheren met Rem brandt, zoals Delft dat doet met Delfts Blauw en Stratford upon Avon met Shakespeare. „Leiden heeft een beeld op een sokkel, een schilderij in bruikleen en een plaquette. Meer is het niet, geloof ik", zegt O. Zwart van onderzoeksbureau Marktplan Adviesgroep. Dat presenteerde vanochtend samen met de gemeente en Lei den Promotie/VW de uitkom sten van de studie 'Remhrandt in Leiden'. Dat is een haalbaar heidsonderzoek naar de eerde re plannen van Leiden Promo tie/VW. De voornaamste aan bevelingen zijn: maak Rem brandt zichtbaar in de oude binnenstad, vind een bezoe kerscentrum en probeer de col lectie etsen tentoon te stellen die nu in bezit is van het Pren tenkabinet en de universiteit. Verder moeten de verschillende partijen nadenken over een (in ternationaal) Rembrandt-jaar. De studie onderschrijft de noodzaak voor Leiden om Rembrandt in de strijd te gooi en als het meer toeristen naar de stad wil krijgen. Het rapport schrijft: „Zonder gebakken lucht en zonder overdreven bravoure kan de stad zich wer kelijk al een stuk beter als 'stad van Rembrandt' profileren dan thans het geval is." Maar dan moet Leiden de kans wel met overtuiging, enthousiasme en ambitie willen benutten, aldus het rapport. „Het mag geen vraag meer zijn óf Leiden über haupt wel wat met Rembrandt zou moeten doen, maar hoog uit nog wat." Leiden moet alleen niet de il lusie hebben om Amsterdam naar de kroon te steken, waar schuwde Zwart. Amsterdam heeft het Rembrandthuis en een aardige collectie werken van de Hollandse meester in bezit. „Die Leidse collectie wordt een lastig verhaal, want schilderijen zijn onbetaalbaar of niet meer in de handel. Lei den moet Rembrandt gebrui ken als adviseur, gids en trek ker." Leiden moet volgens Zwart uitbuiten dat flinke delen van de stad zoals de schilder die destijds heeft gezien, nog steeds bestaan. Leiden kan Rembrandt gebruiken als lokker om de geschiedenis van de Pil grim Fathers onder de aan dacht te brengen en om de bloei van de stad in de Gouden Eeuw te laten zien, meent hij. „Alles zou een Rembrandt- sausje moeten krijgen, als ik het zo oneerbiedig mag uitdruk ken." Voorzitter K. Klerks van Lei den Promotie/WV en M. Schultz, wethouder toerisme, volgen de aanbevelingen van Zwart op. „Dit onderzoek biedt zoveel mogelijkheden om het aanbod in de stad voor binnen landse en buitenlandse toeris ten te versterken", zei Schultz. Zij en Klerks zijn al op zoek naar een goede plek voor een bezoekerscentrum. Daarin staat dan niet Rembrandt centraal, maar de stad waarin hij leefde en leerde schilderen. De stads wandeling over de meester wordt 'aangekleed'. Elders in het centrum komen meer at tenties voor de toerist. Bijvoor beeld l?ij de Latijnse School, waar Rembrandt les volgde. De studie van Marktplan schat de kosten voor een be zoekerscentrum op 4,5 miljoen gulden. De aankoop van het ge bouw is daarin niet meegere kend. Voor extra stadspromotie is vooralsnog ongeveer een mil joen gulden nodig. Wethouder Schultz denkt geld te vinden in de rijk gevulde pot voor het Grote-Stedenbelcid, en bij Lei den Promotie/VW. leiden connie van uffelen' Huurders van woningen van Woonstichting Portaal Leiden hebben sinds gisteren wat meer macht. De stichting en de Huurdersbelangenvereniging (HBV) hebben een samenwer kingsovereenkomst getekend waarbij ze afspreken dat Portaal voortaan bij ingrijpende veran deringen eerst de HBV raad pleegt. De overeenkomst is het gevolg van de omzetting van Woningbouwvereniging Leiden (WBL) tot Woonstichting Por taal en is opgesteld op basis van de Wet op het overleg huurders verhuurder. Deze wet stelt de woonstich ting onder meer verplicht om een huurdersbelangenvereni ging te hebben en financieel in stand te houden. Bij grote ver anderingen, bijvoorbeeld wat betreft onderhoud en huurver hoging, moet de HBV eerst ak koord gaan. De huurdersver eniging kan nu gevraagd en on gevraagd advies geven, waarop de huurder verplicht is tijdig te reageren. Verder maakt Portaal voortaan jaarlijks afspraken over zaken die voor huurders van belang zijn. Het kan hierbij gaan om zelf aangebrachte ver beteringen in de woning, het werk van huismeesters en het hebben van een kwaliteitskeur merk. J. Schipper, voorzitter van de HBV Leiden, is bijzonder tevre den over de overeenkomst. „Onze ervaringen met de WBL waren niet zo prettig. We zijn trots op de manier waarop Por taal ons tegemoet treedt. Dat is wel eens anders geweest."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13