Beter imago weggooifles gemaakt van afvalplastic np Economie Toch nog doorbraak voor overdekte fiets egener mag regionale anten alsnog inlijven Willie Wortel' gaat weer uitvinden Nieuwe Volkswagen rijdt een op honderd Betaald rouwverlof voor werknemers in deel textiel Meer efficiëntie nodig bij productie energie Lufthansa neemt belang in KLM-partner Eurowings Boete van 95 miljoen voor Opel Nederland echt» Een medewerker van Makro-online maakt in een grote lagloods bestellingen op die via internet zijn doorgegeven. Pro- sionele afnemers kunnen sinds kort een deel van de 50.000 arti- n|ai van het warenhuis online bestellen. Het gaat voornamelijk om a? idbare waar als kantoorartikelen en frisdranken. Dit experiment Makro met e-commerce beperkt zich vooralsnog tot de regio Jen. Als het internet-shoppen een succes is volgt de rest van Ne- and. foto anp ton borsboom zetrecord Mercedes en Smart att DaimlerChrysler verwacht in 2000 een afzetrecord van miljoen wagens bij de dochterondernemingen Mercedes- en Smart, zo heeft bestuursvoorzitter J. Hubbert van de sonenwagendivisie gisteren gezegd. In de eerste acht maan- werden wereldwijd 676.500 auto's verkocht, een toename 4,5 procent. In Duitsland werden tot augustus 258.000 Mer- essen verkocht, een stijging van 2 procent. Hubbert rekent jdat de Smart vanaf 2003 of 2004 winstgevend is. Dit jaar ile afzet boven de 100.000 stuks uitkomen. De tweezitsauto Üt in negen landen verkocht en zal vanaf volgende maand |in Japan verkrijgbaar zijn. indelstekort VS loopt op naar record hinctonHet Amerikaanse handelstekort is in juli door de olieprijs gestegen naar het recordbedrag van 31,9 miljard r (79,9 miljard gulden), een tekort dat in geen tien jaar is leten, zo heeft het ministerie van handel gisteren gemeld. 7S hadden met name tekorten in de handel met China, Ja- West-Europa en Canada. Volgens het ministerie was het irt in juli 6,9 procent hoger dan het tekort van 29,8 miljard ar in juni. In maart werd een tekort van 30,4 miljard dollar leten. ieverbruik tien procent hoger De grote industrielanden hebben de afgelopen tien jaar procent meer olie verbruikt*, zo heeft het Instituut van de tse Economie in Keulen gisteren gemeld. De Verenigde Sta- nemen de helft van het meerverbruik voor hun rekening, lanks de stijging is de invloed van de olieprijs op de econo- geringer dan in 1990, omdat bijna alle landen relatief min- energie verbruiken voor hun productie. Zo wordt in Duits- 1 negen procent minder olie gebruikt om 1.000 dollar aan binnenlands product te maken. In de VS, waar in het al leen meer olie wordt verspild volgens het instituut, is de da- zelfs twaalf procent en in Groot-Brittannië bijna achttien ber treedt hard op tegen vissers haag Staatssecretaris Faber van visserij heeft gisteren de ffen verzwaard voor IJsselmeerVissers, die weigeren zich aan vangstverbod te houden. Vanaf gisteren mogen de drie vis- idie voor de tweede keer het verbod overtraden, volgend twee weken niet vissen. Wie een derde keer wordt gepakt, helemaal geen vergunning meer. Een woordvoerder van er heeft de nieuwe bestuurlijke straf gisteren bekendge- ikt. Tot dusver kregen overtreders een boete van 20.000 a 00 gulden. Het vangstverbod voor een week is afgekondigd Jat de vangstcapaciteit met 46 procent is verminderd in ts van de afgesproken 50 procent. Een kleine veertig vissers inmiddels bekeurd. stiging Edwards Uden zeker dicht De vestiging van Edwards in Uden gaat volgend jaar sep- ler vrijwel zeker dicht. De Amerikaanse fabrikant van medi- lapparatuur ziet geen mogelijkheden meer de productie in Ierland voort te zetten. Dat hebben de 186 werknemers gis- Jnvan de directie te horen gekregen. Ongeveer tien mensen inen waarschijnlijk over naar Gammaster, dat de kantoren, Wek en sterilisatie-activiteiten overneemt. De overige werk- lers moeten uitzien naar een arldere baan. 'dam anp ner mag de Arnhemse int en de drie edities van elders Dagblad alsnog in- De rechtbank in Rotter- heeft gisteren een eerder gesteld besluit van de Ne- L j idse Mededingingsautori- Ma) van deze strekking ;iigd. Ook hoeft het uit- 'ncem de onafhankelijk- an de Zeeuwse dagbladen e Stem en de Provinciale Courant niet te garan- |>tember vorig jaar kocht Der vijf regionale kranten Dncurrent VNU voor een van 1,8 miljard gulden, art dit jaar stelde de NMa aarden aan de overname, Frisbranche paait ministerie van milieu met hergebruik den haag anp Frisdrankbedrijven gaan de steeds populairdere plastic wegwerpflesjes van een halve liter deels van hergebruikt kunststof maken. Op die manier willen ze de flesjes een beter imago geven. Dat is nodig omdat het ministerie van milieu bezwaren heeft tegen de verpakkingen zon der statiegeld. Pronk denkt dat de flesjes zonder statiegeld in strijd zijn met het zogenoemde Verpak kingsconvenant. Daarin staan afspraken tussen de overheid en het bedrijfsleven hoe de hoeveelheid verpakkingsafval kan worden verminderd. De frisdrankfabrieken willen niet af van de halveliterfles. „Het succes heeft te maken met de individualisering van de sa- Tot grote schrik van minister Pronk van milieu zijn de weg werpflesjes in een paar jaar tijd helemaal ingeburgerd. Secreta ris J. Schat van de NFI, de bran chevereniging van de frisdrank fabrieken, denkt dat er jaarlijks tussen de 30 en 50 miljoen van worden verkocht. En weer weg- menleving", denkt Schat. Een kleine fles voor in de auto of de trein. Met als voordeel boven het al langer bestaande blikje, dat er een schroefdop op zit. Nederlanders vormen geen uit zondering, weet Schat: „In het buitenland is het flesje ook in een paar jaar tijd populair ge worden." De modieuze flesjes - het is 'in' om er een in of bij de hand te hebben - worden vooral ver kocht bij kiosken. „Die hebben geen infrastructuur om het fles je terug te nemen. De afnemers hebben ons al gezegd: Als jullie de flesjes hervulbaar maken, hoeven we ze niet meer", zegt Schat. Nike plaatst eerste bestelling voor eigen personeel hilversum gpd Vijftien jaar na de uitvinding ervan door oud-provo Luud Schimmelpenninck lijkt de overdekte fiets toch door te breken. Maar dan wel zonder betrokkenheid van de geeste lijke vader. Een consortium van TNO, Stork, Gazelle en Ni ke presenteerde gisteren de MITKA, een milieuvriendelij ke, overdekte 'concept-fiets' voor woon-werkverkeer tot 20 kilometer. Met een afklikbaar elektromotortje. De belang stelling van bedrijven en over heden is enorm, zegt Gazelle directeur K. Dantuma. Dat de automobilist zijn auto niet uit wil, weten de deelne mers in MITKA heel goed. On danks files en dure benzine rij den dagelijks drie miljoen Ne derlandse auto's van huis naar werk, waarvan 85 procent 'kor te ritjes' van minder dan 20 ki lometer. Maar de verkeersdruk te, de parkeerproblemen en het milieubeleid van de overheid leggen zo'n druk op het autoge bruik, dat die als breekijzer zal gaan fungeren voor de milieu vriendelijke MITKA, verwach ten de ontwerpers. De ingenieurs van TNO, de technici van Stork en de marke- tingspecialisten en ontwerpers van Gazelle zijn vervolgens aan de slag gegaan. Ze hebben nu een driewieler gemaakt waarin iemand zonder nat te worden door de regen kan en zonder te zweten toch met een kilometer of dertig per uur langs de file kan rijden. De fiets is op de schaats na het meest efficiënte vervoermiddel op aarde. Energiezuiniger dan een zwemmende zalm en vier maal zuiniger dan een auto, al dus ir. J. Dekker van TNO. „De mensen hebben ook geleerd groenafval te scheiden van de rest, dus ook met automobilis ten moet het lukken." Het gemeentebestuur dat Texel autoluw wil maken, dierentuin Blijdorp met parkeerproblemen en de projectleiders van de 'fietssnelwegen' die de overheid wil gaan aanleggen, hebben al belangstelling getoond. De eer ste MITKA wordt volgend jaar op de AutoRAI en de Tweewie- lerRAI tentoongesteld. Nike neemt ze daarna als eerste in gebruik. De eerste exemplaren kosten meer dan tien mille, daarna in serie 5.000 gulden, ruim drie maal zoveel als de ge wone fiets en kaskraker Gazelle Primeur. Dat prijskaartje hoeft geen be lemmering te zijn. verwacht J. Stalknecht van Nike.Als het maar een hip-en-kek apparaat is waar de werknemer zich mee bij de sportschool kan verto nen. Het gaat om het verhaal erachter, dat moet gaan leven. Daarna loopt het vanzelf." Om tegemoet te komen aan de verstokte automobilist die wei gert te zweten, hijgen of nat te regenen bij zijn verplaatsing, Een schaalmodel van de Mitka. De rugleuning heeft verschillende standen. foto gpd phil nijhuis fiankelijkheid Zeeuwse bladen op de tocht omdat de kartelwaakhond vree st voor een te sterke positie van Wegener op de markt voor re gionale kranten. De uitgever te kende beroep aan en in april schortte de rechter het besluit van de NMa op in afwachting van de rechtszaak. Wegener reageert opgelucht op de uitspraak van de rechter, die nog geen motivering voor het vonnis heeft gegeven. „We zijn blij dat die onzin nou ein delijk van tafel is", aldus een woordvoerder van de uitgever. „De integratie van de nieuwe kranten kan nu beginnen." De NMa is teleurgesteld. „We wachten de motivering van de rechter af en besluiten dan of we in hoger beroep gaan", ver- Jdaart een woordvoerster. Prolion-directeur Oosterling legt functie neer vijfhuizen pieter van hove Na tien jaar leiding te hebben gegeven aan het bedrijf Prolion uit Vijfhuizen stapt oprichter P. Oosterling op als directeur. Hij gaat zich weer toeleggen op zijn oude liefde: het uitvinden en vernieuwen van producten. Prolion is gespecialiseerd in het ontwerpen van automatische syste men in de voedingssector en in melkro- bots. De wertuigbouwkundig ingenieur maakte dit gisteren bekend tijdens de presentatie van de prachtige jaarcijfers. Tussen juli vorig jaar en juni 2000 maakte het snel groeiend bedrijf een winst van tien mil joen gulden, een stijging van 110 procent. Voor volgend jaar wordt opnieuw een ver dubbeling van de winst verwacht. Oosterling blijft aan de onderneming ver bonden als adviseur van de nieuwe direc tie en Raad van Commissarissen. Daar naast gaat hij voor een periode van mini maal vijfjaar fungeren als denktank voor de firma. „In het algemeen management gaat honderd procent van je tijd zitten, ten koste van de innovatie", luidt zijn mo tivatie. Voor het geld hoeft hij het overi gens niet meer te doen. Twee jaar geleden stoof Oosterling de Quofe-lijst van de 500 rijkste Nederlanders binnen. Oosterling laat een nationaal en interna tionaal expanderende firma achter. De producten vinden - naast Nederland - gretig aftrek in onder meer de Scandinavi sche landen, de Verenigde Staten, Japan en België. Sinds eind vorig jaar maakt Prolion deel uit van een verkooporganisa tie, die de melkrobot in Noord-Amerika aan de boer moet brengen. In feite bete kende de ontwikkeling van dezelfde melkrobot MIROS (Milk Robot System) de grote doorbraak voor het op 1 maart 1990 opgerichte Prolion. Vóór die datum was Oosterling werkzaam bij Greenland in Nieuw-Vennep, de divi sie-landbouwwerktuigen van de Thyssen Bornemisza Groep. De ingenieur besloot echter eind jaren '80 een eigen bedrijf te beginnen. Op 1 maart 1990 richtte hij Prolion B.V. op, een club van enthousias te ingenieurs die moesten zorgen voor de ontwikkeling van nieuwe producten voor de agrifood-sector. Het bouwen en de verkoop van de apparaten zou worden uitbesteed aan toeleveranciers. Het bedrijf groeide in de loop der jaren zo snel dat in '97 een beursnotering werd aangevraagd op de Nieuwe Markt van de Amsterdam Exchanges (NMAX), een ba- bybeurs voor jonge en veelbelovende be drijven. Prolion hoopte op die manier nieuw geld aan te trekken. Het perso neelsbestand is in de afgelopen tien jaar uitgebreid van twintig tot zestig. Hun uitvindingen worden met wisselend succes op de markt geïntroduceerd. De Snackcorner, waarmee in korte tijd snacks vet- en olievrij worden afgebakken, wacht nog steeds op z'n eerste ldant. De FreSHopper daarentegen, een apparaat dat volautomatisch vleeswaren kan snij den, is kort na de testfase overgenomen in de formule van de levensmiddelencon- cernen Cl000 en Delhaize (België). De MIROS blijft echter het paradepaardje. De markt voor melkrobots blijft groeien en daar zijn ook de meeste vernieuwingen te verwachten: grotere machines voor Amerikaanse veestapels, en meer boerde rij-software. Zo kómt de onlangs aange kochte automatiseerder Agis met een da tabank met duizend stieren. Belangstel lenden kunnen dan via internet sperma bestellen voor kunstmatige inseminatie bij koeien. De industrie hoopt nu met drie compenserende maatrege len voor het milieu onder het statiegeld uit te komen. Naast het hergebruik van plastic gaat het om de inzet van 'groene' stroom bij de productie en om een project om het zwerfvuil te verminderen. Maar het ministerie van mi lieu is sceptisch. Op langere ter mijn noemt Pronk statiegeld 'waarschijnlijk onontkoom baar'. Partijen hebben nu afge sproken om te kijken hoe men elders in Europa met de flesjes omspringt. Zo zijn er landen met speciale afvalbakken voor de flesjes, wat het hergebruik vergemakkelijkt. Realisatie nog voor afscheid topman Piëch hamburg dpa/anp Volkswagen zal binnen drie jaar een personenauto bou wen die maar één liter brand stof per honderd kilometer verbruikt. Dat heeft de top man van het Duitse autocon cern, Ferdinand Piëch, ver klaard in een interview met het weekblad Stern. „Ik weet zeker dat ik nog tijdens mijn ambtsperiode in zo'n auto zal rijden", aldus Piëch. Zijn termijn loopt af in 2003. Volgens Stern zullen voor de auto ultralichte, maar zeer stabiele materialen wor den gebruikt. Piëch was nog niet zo lang geleden heel wat minder op timistisch over zuinige auto's. Vorig jaar juni verklaarde hij dat Volkswagen was gestopt met de ontwikkeling van een wagen die maar twee liter no dig heeft voor honderd kilo meter omdat die 60.000 mark (67.500 gulden) zou moeten kosten. Dat betaalt niemand voor een kleine auto, zei Piëch toen. Inmiddels is er wel wat ver anderd. Volkswagen heeft met de Lupo een auto op de markt gebracht die maar drie liter per 100 kilometer ver bruikt en heel redelijk ver koopt. Verder zijn de brand stofprijzen fors gestegen, wat de ontwikkeling van zuinige auto's veel aantrekkelijker maakt. De Lupo werd vorig jaar november geïntroduceerd en kost in Nederland zo'n 35.000 gulden, voor zijn omvang een zeer behoorlijke prijs. Vol gens importeur Pon zijn er in ons land nu ongeveer 300 verkocht. „Het is natuurlijk absoluut niet vergelijkbaar met de aantallen voor model len als de Golf, maar het valt zeker niet tegen", aldus een woordvoerster. krijgt de MITKA een elektromo tortje dat de benodigde trap- kracht met vijftig procent ver mindert, waardoor de fietser 'altijd wind mee heeft'. Het hulpstuk kan er eenvoudig van af geklikt worden, zodat spor tieve klanten gewoon kunnen fietsen. Voor de zomer is er een kort windscherm, voor de winter een doorlopende overkapping. De zithoek kan traploos worden versteld, waardoor je in de stad rechtop kunt zitten voor meer overzicht en in de polder on deruit kunt voor meer snelheid. De ligfiets-met-dakje borduurt voort op de uitvinding van Luud Schimmelpenninck in 1985. Hij noemde zijn vinding de Solo. Verder bedacht hij het 'witte fietsenplan' in de jaren zestig en de 'witkarren' in de ja ren zeventig. Schimmelpen ninck wordt geroemd om zijn voorzienige blik, maar heeft zijn uitvinding nooit tot een zakelijk succes weten te maken. utrecht anp De 20.000 werknemers in tex- tielgrootwinkelbedrijven krijgen voortaan volledig doorbetaald bij verlof voor stervensbegelei ding en rouwverwerking. Aan het verlof is geen maximumtijd gesteld. Dat staat in het nieuwe CAO-akkoord dat de werkge versorganisatie VGT en de vak bonden gisteren zijn overeen gekomen. De CAO geldt voor twee jaar. De lonen gaan op 1 oktober 2000 omhoog met 3,5 procent en op 1 juli 2001 met drie pro cent. De toeslagen voor werk op zaterdag en zondag verdwij nen. Het personeel krijgt een compensatie van drie procent. Wie toch achteruit dreigt te gaan, ontvangt een individuele vergoeding. Verder zijn onregelmatige tij den aan banden gelegd. Perso neel hoeft niet vaker dan twee keer per week en maximaal 200 uur per jaar onregelmatig te werken. De hulpkrachten vallen voortaan ook onder de CAO. Dat betekent dat zij aanspraak kunnen maken op doorbetaling bij ziekte, arbeidsongeschikt heidsregelingen en bijzonder verlof. De CAO geldt voor modebe- drijven als Foxy Fashion, C&A, We Mode en Marks en Spencer. VN: Voorwaarde voor toekomstig leefmilieu onbedoelde klimaatveranderin gen. De wereld moet haar aan pak nu veranderen, stellen de onderzoekers, omdat energie systemen veelal kapitaalinten sief zijn en een lange levens duur hebben. Verkeerde inves teringen nu kunnen leiden tot onhoudbare patronen van stroomproductie en -verbruik later. Ondanks de huidige over vloedige energiebronnen moet eenderde van de mensheid nog altijd vechten voor basisbehoef ten omdat de toegang tot ener gievoorziening beperkt is, aldus het rapport. Per jaar sterven zelfs drie miljoen mensen, vooral vrouwen en kinderen, door luchtvervuiling binnens huis en verbranding van brand stoffen als hout, steenkool, pa pier of wat maar kan branden. geneve «anp Alleen als regeringen wereld wijd zorgen voor een efficiënte re energieproductie en -ver bruik kunnen economische groei en bescherming van het leefmilieu samengaan. Dat con cluderen de VN en de Wereld- energieraad in een gezamenlijk rapport. Ook moeten zij meer gebruik maken van milieu vriendelijke alternatieven voor fossiele brandstoffen. Het wereldenergierapport zet het wijdverspreide idee dat de wereldvoorraad fossiele brand stoffen vlug opraakt, over boord. Wel stellen de VN en de Energieraad dat de huidige me thoden van productie, distribu tie en gebruik van energie we reldwijd grote veroorzakers zijn van milieuproblemen, inclusief bieden. Eurowings (42 toestel len) vervoerde vorig jaar 3,04 miljoen passagiers. De invloed van Lufthansa op Eurowings heeft ook de belang stelling van KLM. Eurowings verzorgt momenteel voor de Nederlandse luchtvaartmaat schappij vluchten naar vijftien Duitse steden. Maar over enke le maanden verdwijnen Leipzig en Dresden als bestemming. Begin deze week bereikten KLM en Eurowings nog over eenstemming over een aanpas sing van hun contract. KLM kan volgens het akkoord op kortere termijn vluchten beter plannen, wat kosten bespaart. frankfurt anp Lufthansa neemt een belang van 24,9 procent in Eurowings, de derde luchtvaartmaatschap pij van Duitsland. Lufthansa sluit niet uit dat het in de toe komst zijn greep op Eurowings verder opvoert. Financiële de tails over de aandelenovemame zijn niet bekendgemaakt. Het weekblad Der Spiegel meldde afgelopen weekeinde zoals gemeld al over Lufthans a's belangstelling voor Euro wings. De Duitse luchtvaartreus wil vooral zijn klanten in Noord-Rijnland-Westfalen meer zakelijke bestemmingen Opel Nederland is gisteren door de Europese Commissie ver oordeeld tot een boete van 43 miljoen euro (95 miljoen gul den). De importeur van de Duitse autofabrikant heeft tus sen september 1996 en januari 1998 verhinderd dat buiten landse klanten in Nederland auto's konden kopen. Dealers werden door tal van maatrege len van verkoop aan buitenlan ders weerhouden. Binnen de EU bestaan flinke verschillen in de netto-prijzen van auto's. In Nederland zijn de prijzen vóór belastingen over het algemeen aanzienlijk lager dan in andere lidstaten. Het onderzoek kwam op gang na klachten van consu menten die er niet in slaagden in Nederland auto's te kopen tegen lagere prijzen. „Dergelij ke maatregelen vormen een zeer ernstige inbreuk op de Eu ropese mededingingsregels en moeten streng worden aange pakt", zei Commissaris voor Concurrentie Mario Monti gis teren. „Het recht om producten in andere lidstaten goedkoper aan te schaffen is een van de belangrijkste voordelen van de interne markt." Eerder dit jaar werd Volkswagen AG voor soortgelijke overtredingen ver oordeeld tot een boete.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7