Leger Joegoslavië zal Kostunica accepteren Rebellenleider Burundi duikt op in Nairobi germacht Peru blijft liter Fujimori staan Buitenland Frankrijk gaat accijns benzine toch verlagen EU brengt problemen transportsector in kaart Schauble rekent af met Kohl DERDAG 21 SEPTEMBER 2000 enslang voor Duitse moordenaars Een rechtbank in de Oost-Duitse stad Halle heeft giste- jfje Duitsers tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld de moord op een gehandicapte man. De officier van justi- 3d straffen van elf en twaalf jaar geëist, maar de rechter (evoor de 'irrationele en verachtelijke daad' een veel 5 irdere straf gerechtvaardigd. De drie, in leeftijd variërend !5 tot 27 jaar, sloegen hun 37-jarige slachtoffer vorig jaar in u.Twee dagen later vielen zij hem opnieuw aan. Ze zetten Idem in een rioolput en duwden hem daarna in het koude rvan een zandafgraving. Vervolgens sloegen ze de man tot- iij amper meer ademde. De man stierf kort daarop. nger Tom Petty weigert Bush steun vORiLt De Amerikaanse presidentskandidaat Bush mag tij zijn verkiezingscampagne het nummer 'I won't back ii'van Tom Petty niet meer gebruiken. De Amerikaanse zanger liet weten niet in te stemmen met het gebruik van single uit 1989. Petty zei niet met Bush te willen worden ge deerd. aat Suu Kyi afgesloten 1. on_» Ordetroepen hebben vandaag in Yangon, de hoofd ei Myanmar (Birma) de straat afgesloten die leidt naar suis van oppositieleidster Aung San Suu Kyi. Zij had giste- sangekondigd dat ze vandaag opnieuw zou proberen de ie verlaten. Ze wilde in het noorden een bezoek brengen ei antoren van haar partij, de Nationale Liga voor Democra- ILD). Al diverse malen hebben de autoriteiten haar belet tochten te maken, de laatste keer vorige maand. jrd-Korea benadert Nederland i Noord-Korea heeft diverse Europese landen, waaronder rland, voorgesteld om diplomatieke betrekkingen aan te en. Het staatspersbureau KCNA maakte dat vanochtend nd. Minister van buitenlandse zaken Paek Nam-sun zou ngs brieven met het voorstel hebben gestuurd aan België, )9- sland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Luxem- Nederland en Spanje: Italië, Zweden, Finland, Portugal, [marken en Oostenrijk hebben al diplomatieke banden met d-Korea. ïbaanse piloot verzon kaping' uacios De piloot van het Cubaanse vliegtuigje dat dins- nzee belandde, heeft de kaping waarvan sprake was uit luim gezogen. In werkelijkheid zocht hij asiel in de Ver- Ie Staten. Dat heeft boordwerktuigkundige J. Galiano giste- erklaard. „Toen we dinsdag ons werk begonnen, liet hij me ;en smoes achter. Hij vloog naar een andere airstrip om fa len vrienden op te pikken", aldus Galiano. Het toestel :e dinsdag op weg naar Miami neer in de Straat van Flori- 01 eddingwerkers borgen één dode en redden negen mensen. ee dozijn artsen bekijken Soeharto I [Ai Voormalig president Soeharto van Indonesië zal door I inafhankelijk team van 24 artsen worden onderzocht. Ze en vaststellen of Soeharto fysiek en mentaal sterk genoeg ivoor de rechtbank te verschijnen. Dit heeft het bureau - Ie procureur-generaal gisteren bekendgemaakt. De 79-jari- eharto wordt beschuldigd van corruptie. Hij is aange- - dvoor misbruik van 1,3 miljard gulden. Maar critici in In- sië menen dat hij en zijn familie meer dan 100 miljard gul- lebben gestolen. Gisteren begon in Jakarta het corruptie- is tegen Soeharto's vertrouweling Mohammed 'Bob' rak Erika op zeebodem laten liggen' De beide wrakdelen van de vorig jaar gezonken olietan- lika moeten op de zeebodem voor de kust van Bretagne n liggen. Dit heeft een Franse commissie van experts giste- anbevolen. Volgens de leider van de commissie, Paul Ron- is dit uit veiligheidsoverwegingen de beste oplossing. De Ijkse tanker brak in december 1999 in slecht weer voor de pan Bretagne doormidden. Een kuststrook van ongeveer lometer raakte ernstig vervuild. Twee weken geleden werd alste olie uit de gezonken tankerdelen gepompt. intig jaar cel voor Serviër Ai Een internationaal gerechtshof in Kosovo heeft giste- en Serviër wegens oorlogsmisdaden veroordeeld tot een ïgenisstraf van twintig jaar. Dit meldde een woordvoerder «Verenigde Naties in Pristina. Milos Jokic werd veroor- wegens de moord op Albanezen in Kosovo in de maan- pril en mei vorig jaar. Hij is ook schuldig bevonden voor etting tot moord en het verjagen van 2.500 Albanezen uit rpen Verbane en Smira in het oosten van Kosovo. rijdkrachten van Peru vandaag formeel ver dat ze achter president iri staan. De houding leger was onderwerp tecidatie sinds Fujimo- nkondiging van afgelo- iterdag dat hij nieuwe ïntsverkiezingen wil ijven en zelf geen kan- meer zal zijn. lankondiging volgde op Enbaarmaking van een and waarop te zien is adimiro Montesinos een nentariër omkoopt. 23 24 SEPTEMBER IN FILIAAL HAARLEM i'dagen lang KORTINGEN TOT 60% op: kleding schoenen fietskarren diverse bergsportartikelen rugzakken slaapzakken etc maandag 25 september filiaal Haarlem gesloten l.v.m, inventarisatie Outdoor World Haarlem: Wade 22 2021 BN Haarlem tornar) Ruime parkeergelegenheid 5258 5 28 KOMPAS Bliksembezoek Milosevic aan Montenegro Montesinos leidt de geheime dienst, heeft goede banden met de strijdkrachten en geldt als de sterke man van het regi me. Tien van de dertien topbe- velhebbers van de strijdkrach ten zijn 'klasgenoten' van Montesinos. Diens zwager, ge neraal Luis Cubas Portal, voert bevel over de militaire regio nummer twee, de machtigste in omvang en uitrusting. De generaal heeft Montesinos naar verluidt onder zijn hoede genomen. Van ontslag of ver volging van Montesinos is geen sprake. PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT De accijns op benzine in Frankrijk gaat per 1 oktober omlaag met 20 centimes (bij na zeven cent) per liter. Dit heeft premier Jospin gisteren meegedeeld na afloop van de ministersvergadering waar de begroting voor volgend jaar werd besproken. Het is de tweede keer bin nen enkele weken dat Frank rijk eenzijdig een belasting verlaging op brandstoffen doorvoert. Eind vorige maand kreeg het beroepsgoe- derenvervoer een korting op de zogeheten TIPP, een extra belasting op diesel. Vrij snel daarna werd de roep om een algehele belas tingverlaging voor alle auto mobilisten hoorbaar maar premier Jospin wilde daar aanvankelijk pas begin vol gend jaar een begin mee ma ken. Uit zijn mededeling van gisteravond blijkt dat die maatregel naar voren is ge haald. Volgens minister Fabius (fi nanciën) zal de Franse eco nomie volgend jaar 3,3 pro cent groeien. Het begrotings tekort zal 62 miljard gulden zijn, in absolute getallen ge lijk aan vorig jaar. Als percen tage van het bruto nationaal product loopt het tekort terug van 1,4 procent naar 1,0 pro cent voor 2001. Werkgroep begint volgende maand Meer dan 100.000 Serviërs kwamen gisteravond in Belgrado bijeen voor een manifestatie van de oppositie tegen president Milosevic. FOTO AP ZEUKO SAFAR De Joegoslavische strijdkrachten zullen de uitslag van de presidentsverkiezingen accepteren, ook als die zondag worden gewonnen door oppositiekandidaat Vojislav Kostunica. Chef-staf Nebojsa Pavkovic heeft dat vanoch tend laten weten. Hij is een vertrouweling van president Milosevic. PODGORICA-BERGRADO AFP-Rtr Pavkovic verklaarde dat de strijdkrachten Milosevic steu nen omdat deze nu eenmaal het staatshoofd is. Wordt Kos tunica president, dan kan ook hij rekenen op de steun van de strijdkrachten, aldus Pavkovic. Kostunica ligt in de opinie peilingen voor op Milosevic. Maar velen vrezen dat de zit tende president zijn machtspo sitie continueert met behulp van stembusfraude. Oppositiekandidaat Kostuni ca beloofde meer dan 100.000 in Belgrado samengestroomde aanhangers gisteren een 'vrij, onafhankelijk en democratisch' Joegoslavië, gesteld dat hij pre sident wordt. De Democrati sche Oppositie van Servië (DOS) had de bijeenkomst ge organiseerd. Dit verbond van oppositiebewegingen heeft Kostunica naar voren gescho ven als alternatief voor Milose vic, die al elf jaar met harde hand regeert. Milosevic bracht gisteren een bliksembezoek aan Berane in Montenegro, waar ongeveer 15.000 aanhangers hem toe juichten. Het was de eerste keer sinds de NAVO-bombardemen ten van vorig jaar dat Milosevic zich buiten Servië begaf. In veel landen loopt hij het risico te worden opgepakt, omdat het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag hem voor oorlogsmisda den heeft aangeklaagd. De regering van Montenegro, die naar samenwerking met het Westen streeft en tegen Milose vic is gekant, boycot de presi dentsverkiezingen. Naar haar mening heeft Milosevic de grondwet ten onrechte gewij zigd om voortzetting van zijn presidentschap mogelijk te ma ken. De Montenegrijnse presi dent, Djukanovic, waarschuw de gisteren nog eens dat zijn land zich zal verdedigen als Belgrado op een militaire con frontatie aanstuurt. Hij zei dat Milosevic weinig kans maakt de verkiezingen op een eerlijke en legale manier te winnen en daarom de Joegoslaven schrik aanjaagt. LUXEMBURG-DEN HAAG ANP Er komt een Europese werk groep die de problemen van de transportsector in kaart moet brengen en oplossingen moet zoeken. De ministers van ver keer van de Europese Unie hebben dat gisteravond in Luxemburg besloten. De werk groep wordt volgende maand geïnstalleerd. De bewindslieden spraken verder af dat ze in de toekomst compensatiemaatregelen beter op elkaar zullen afstemmen. Minister Netelenbos sprak van een 'hotline, zodat we elkaar sneller kunnen informeren'. Voor het begin van de bijeen komst had Netelenbos nog kri tiek geuit op fungerend EU- voorzitter Frankrijk, dat volgens haar eerder een overleg had moeten organiseren over de ge volgen van de hoge olieprijs. In plaats daarvan besloot Frank rijk als eerste EU-lidstaat de ei gen stransportsector te com penseren. Diverse andere lid staten, waaronder Nederland, volgden. Netelenbos had liever een 'EU-wijde aanpak' gezien. Ook de Duitse verkeersminis ter, Klimmt, liet dergelijke kri tiek horen. De ministers van verkeer be vestigden nog eens de uitspraak die hun collega's van financiën anderhalve week geleden de den, namelijk dat accijnsveria- Oud-voorzitter CDU schrijft geruchtmakend boek BERLIJN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT „Van mijn krap bemeten leven, heb ik te veel jaren met jou doorgebracht." Met deze woor den zegde Wolfgang Schauble op 18 januari de vriendschap mét Helmut Kohl op. Het was de ontlading van maandenlang opgekropte woede en het einde van het succesvolste partner schap van de naoorlogse Duitse politiek. De CDU, die dankzij Kohl en Schauble zestien jaar onafgebroken aan de macht was geweest, raakte in een cri sis die ze nog steeds niet te bo ven is. Wolfgang Schauble heeft zijn eigen crisis van zich afgeschre ven. In 352 pagina's met de titel 'Midden in het Leven' rekent hij af met de man wiens rechter hand hij jarenlang is geweest en die hij in november 1998 einde lijk opvolgde als CDU-voorzit ter. Begin dit jaar sneuvelde hij in de zwart-geld-affaire waarin Kohl de hoofdrol speelde. Schauble had op een cruciaal moment gelogen. Het meest dramatische mo ment vindt plaats op 18 januari, als het zwart-geld-schandaal in volle omvang duidelijk is ge worden. Schauble meldt zich bij Kohl. „Treed je af?", vraagt de oud-kanselier en zet daar mee de toon van het gesprek dat een half uur zal duren. Schauble verstart. Hij is geko men om te horen wie de wel doeners waren die Kohl aan het begin van jaren negentig ano niem en daardoor illegaal een paar miljoen hadden gegeven. Kohl weigert. Hij had beloofd de namen niet te zullen noe men. Schauble eist dat Kohl zijn lidmaatschap van de Bondsdag opgeeft, maar de oud-kanselier geeft geen krimp. Hij verwijt Schauble de affaire op te bla zen. Een groot deel van de kie zers heeft volgens Kohl begrip voor zijn standpunt. Hij depo neert de schuld bij Schauble. De zaak is pas uit de hand gelo pen door diens leugens over een ontmoeting met een van de sleutelfiguren uit het schan daal, wapenhandelaar Schrei- ber. Schreiber had Schauble bij die gelegenheid 100.000 mark voor de partijkas gegeven, wat Schauble eerst ontkende, maar later moest toegeven. Na deze aantijging is voor Schauble de maat vol. Woe dend verlaat hij Kohls kantoor. De vriendschap is kapot, zijn carrière gebroken. Een maand later treedt hij af als partijvoor zitter. Kohl en hij hebben elkaar sindsdien nooit meer gespro ken. Het weekblad Stem heeft vandaag de eerste aflevering van Schaubles afrekening gepu- Schauble (rechts) en Kohl in betere t ber 1996 gemaakt in Hannover. bliceerd en twee delen zullen nog volgen. Het boek verschijnt op 5 oktober en zal waarschijn lijk grote consternatie veroorza ken. De gekozen tijdstippen zijn niet toevallig. Op 3 oktober viert Duitsland de tiende Dag van de Eenheid en de hereni ging van beide Duitslanden is Kohls historische wapenfeit. Het boek en de publicaties in Stern werpen een onbarmhartig licht op de schaduwkanten van het karakter van de 'kanselier van de eenheid'. Sprankje hoop bij moeizame vredesbesprekingen NAIROBI EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT „Weten jullie wie ik ben?" Priemende ogen kijken glinsterend rond. Een klein groepje toehoorders zit in de tent waar een ontmoeting is georganiseerd met een van de twee rebellengroepen die al zeven jaar vechten tegen de regering van Burundi. Wie die man in dat nette pak is die veel en hartelijk lacht, weet nie mand. „Ik ben Kabura Cossan", zegt de man. „Commandant van de PalipeHutu- FNL." Hij is zich bewust van de scoop: nooit eerder verscheen de hoogste leider van deze groep Hutu-rebellen in het openbaar. Hij is naar de Kenyaanse hoofdstad Nairobi gekomen, omdat hij de tijd rijp acht voor echte onderhande lingen over vrede in het kleine Centraal- Afrikaanse land. Op zijn voorwaarden. Het vorige maand door Nelson Mandela afgedwongen vredesakkoord, dat inmid dels door alle negentien betrokken par tijen (Hutu's en Tutsi's) is ondertekend, kent Cossan niet. „Nooit gezien. Heb ben jullie een kopie voor me?" Cossan blijkt wel iéts te hebben gelezen en noemt van alles op wat de Tutsi-min- derheid kippenvel bezorgt en regelrecht ingaat tegen het vredesakkoord: geen staakt-het-vuren, geen etnisch fifty-fifty in het leger en andere overheidsinstel lingen, vrijlating van alle politieke ge vangenen, en weg met Tutsi-president Pierre Buyoya. Toch was de komst van Cossan gisteren het goede nieuws in Nairobi. De staats hoofden van de buurlanden minus Con go waren er gisteren aanwezig om de in spanningen van de eveneens aanwezige Mandela te prijzen en te ondersteunen. Belangrijkste onderwerp was het onder tekenen van een bestandsverdrag. Dat gebeurde niet en de staatshoofden on der leiding van Uganda's president Museveni verloren even hun geduld. „We zullen de rebellen isoleren", bitste Museveni en hij bedoelde eigenlijk Con go's president Kabila, die de rebellen onderdak verschaft. „We kunnen niet accepteren dat Kabila tje hele regio en de hele internationale gemeenschap frustreert", aldus de Ugandese president bij het bezoek van zijn Burundische col lega Buyoya, een dag eerder. Is er geen hoop voor dit conflict, dat zo oud is als de in 1962 door België ge schonken onafhankelijkheid en dat de laatste zeven jaar 200.000 slachtoffers heeft gemaakt? Is de top mislukt? „Nee", zegt Jan van Eek. Deze Zuid-Afrikaanse hoogleraar, tevens professioneel con flictbemiddelaar, kijkt bijna vaderlijk naar de tafel met de Hutu-commandant en zijn mannen. „Je moet ze tijd geven. Ze zijn nog er maar net bij", zegt hij zacht. Van Eek is de centrale figuur in het be middelingsteam van Mandela. Hij heeft ervoor gezorgd dat de rebellen uit de jungle zijn gekomen. „Voor het eerst in de tweeënhalf jaar dat er over vrede wordt gesproken, is rekening gehouden met de twee belangrijkste vechtende groepen, PalipeHutu-FNL en CNDD- FDD. Het succes komt op rekening van Mandela, die heeft begrepen dat vrede zonder die twee niet mogelijk is". Maar wat is er dan bereikt? De twee groepen hebben elk een keer een ge- sprekronde bezocht, maar niets onder tekend en ook niet gepraat met Tutsi- president Buyoya. Het door Mandela ge vraagde staakt-het-vuren is er niet geko men. Wel zegt commandant Cossan dat de Hutu's 85 procent van de bevolking uitmaken en dat ze dat percentage over al terug willen zien. Zeker in het leger, hoewel het vredesakkoord juist daar rept van etnische gelijkheid binnen de strijd krachten. Van Eek lacht minzaam. „Het zijn scho ten voor de boeg. De Hutu-partijen die hebben getekend, zeiden voor de onder handelingen precies hetzelfde." Volgens Van Eek zullen de rebellen dezelfde weg bewandelen. „Geef ze de tijd en vooral het gevoel dat ze er bij horen; dat ze mo gen meepraten en mee beslissen." Van Eek geeft toe dat het zo moeizaam bereikte akkoord nu opnieuw voorwerp van onderhandeling wordt. Maar, zo voegt hij er meteen aan toe, alleen in theorie is dat zo. „Je zult zien dat het snel kan gaan als er eenmaal wordt ge praat tussen de twee rebellengroepen en de regering-Buyoya." Dat optimisme is verbluffend. Temeer omdat de rebellen het leger ervan be schuldigen sinds de ondertekening van het vredesakkoord 850 Hutu's te hebben vermoord. Bovendien zeggen de rebel len dat ze de strijd gewoon voortzetten. Rasonderhandelaar Van Eek is niet on der de indruk. Hij vindt het belangrijker dat commandant Cossan zegt dat hij aan vrede wil werken en dat hij daartoe bereid is omdat Nelson Mandela dat vraagt. Mandela is voor Cossan een lichtend voorbeeld. Zo zegt de rebellenleider: „Ik snap niet waarom de Tutsi's denken dat wij ze allemaal zullen vermoorden als we de macht hebben. Kijk naarZuid- Afrika, waar Mandela en het ANC ook niet alle blanken hebben afgeslacht na de machtsovername." De Afrikaner Jan van Eek glimlacht en denkt er het zijne gingen niet het goede antwoord zijn op de hoge olieprijzen. Netelenbos verwacht geen problemen met de Europese Commissie over de compensa tiemaatregelen waartoe Neder land afgelopen weekeinde heeft besloten. De commissie heeft Nederland hierover om ophel dering gevraagd. Volgens de minister past het Nederlandse pakket binnen de Europese af spraken, al moet voor het com penseren van taxibedrijven wel apart toestemming worden ge vraagd. Frankrijk zal zaterdag, op de vergadering van de zeven be langrijkste industrielanden (G7) voorstellen om op zeer korte termijn een informele bijeen komst te houden over de olie prijzen. Deelnemers aan die bijeenkomst zijn de Europese Unie, de Verenigde Staten en een aantal olieproducerende landen. Intussen gaan in Europa de acties tegen de hoge dieselprijs door. In Nederland gingen rij schoolhouders de straat op. Ze blokkeerden enige tijd de snel weg Al6 bij Dordrecht. De transportbedrijven dreigen in tussen met nieuwe acties, dit maal tegen de grote opdracht gevers. Aanleiding is dat weinig opdrachtgevers bereid zijn ho gere vervoerstarieven te beta len. Clintons gaan vrijuit inzake Whitewater WASHINGTON AP In de Whitewater-affaire is on voldoende bewijs om de Ameri kaanse president Clinton en zijn vrouw voor de rechter te slepen. Speciaal aanklager Ro bert Ray is na een uitgebreid onderzoek tot die conclusie ge komen. Whitewater was een onroerend-goedproject in de staat Arkansas dat aan financië le malversaties ten onder ging. Ook het echtpaar Clinton had er geld in geïnvesteerd. Het on derzoek begon in 1994 en heeft de Amerikaanse schatkist meer dan 50 miljoen dollar gekost. Spaanse politie staakt zoektocht naar cocaïne BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De Spaanse politie heeft het zoeken naar cocaïne op het vrachtschip Privilege gestaakt. Tachtig specialisten hebben het schip bijna drie weken lang binnenste buiten gekeerd in de haven van Las Palmas op Gran Canaria, maar de verwachte vondst van de verboden lading is uitgebleven. - Het schip werd op 31 augus tus op volle zee door Spaanse politie geënterd na een tip van de politie uit Venezuela dat het minimaal vijf ton cocaïne zou vervoeren. Óndanks minutieu ze naspeuringen, waarbij het schip vrijwel geheel werd ont manteld, is geen grammetje co caïne gevonden. De bemanning moest twee weken geleden al worden vrijgelaten. De Spaanse minister van bin nenlandse zaken, Jaime Mayor Oreja, moest gisteren in het parlement opheldering ver schaffen. Volgens hem was de tip honderd procent betrouw baar. Terwijl de Spanjaarden de Privilege enterden, hield de Ve nezolaanse politie een ander schip aan waarop tien ton co caïne werd aangetroffen. De waarschijnlijkste verklaring voor de mislukte Spaanse actie is dat de bemanning kort voor de entering de lading in zee heeft gegooid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5