Ontdek stap voor stap welke hypotheek het best bij u past. VVD opent aanval op koppeling Binnenland Positie koningin Beatrix nauwelijks ter sprake Blokkade NS-kantoor Transport kernafval verloopt probleemloos Roma nu in Utrecht ANWB-campagne tegen agressie in verkeer Geschrapt in nieuwbouw om nationale veiligheid KLM zint op schadeclaim tegen Schiphol (DERDAG 21 SEPTEMBER 2000 ilitairen naar Den Haag imaag De vakbond voor defensiepersoneel ApMP dreigt met zenden leden op te rukken naai- Den Haag als vanuit de poli- ju niet snel meer waardering komt voor de beroepsgroep. Als ot voor de boeg zijn vanmorgen vijftien bussen met zo'n 750 e leden van de AFMP (marine, landstrijdkrachten en lucht- cht) en de Marechausseevereniging Marver vanuit het hele Jnaar Den Haag getrokken. Volgens voorzitter Heerts van r\FMP is de situatie 'bijzonder schrijnend'. „Maandelijks j iben we tientallen leden minder. Ze stappen over naar het [rijfsleven en tegelijkertijd slagen de strijdkrachten er nauwe- smeer in om vers bloed binnen te halen." üelolukse woordvoerders vrij haag De raadkamer van de rechtbank in Den Haag heeft eren een einde gemaakt aan de voorlopige hechtenis van de ■e woordvoerders van de Vrije Molukse Jongeren. Het duo •ft sinds 9 september vastgezeten op verdenking van oprui- bedreiging en deelname aan een criminele organisatie. De e werden aangehouden nadat zij namens de groepering ge- ddadige acties hadden aangekondigd. Een definitieve beslis- over vervolging moet nog worden genomen. :nde ramkrakers gepakt jrg De politie in Tilburg heeft een bende opgerold die bij tnen ramkraken voor circa 100.000 gulden aan mobiele tele- ns, juwelen en audio-apparatuur stalen en negen ton schade l'" oorzaakten aan auto's, gevels, rolluiken en hekwerken. Dat aj, akte de politie gisteren bekend. De twee hoofdverdachten, ij-j iurgers van 18 en 19 jaar, zitten vast. De overige bendeleden J*op vrije voeten. amerleden naar verkiezingen Servië haag De Tweede-Kamerleden Gortzak (PvdA) en Blaauw D) hebben zich aangemeld om zondag 'getuige' te zijn van •erkiezingen in Servië. Of ze een visum krijgen is nog ondui- jk. Een Kamermeerderheid van PvdA, WD en D66 besloot idag ondanks grote aarzelingen toch maar een afvaardiging uren. De status van waarnemer zullen de parlementariërs rukkelijk niet krijgen. De ministers van buitenlandse zaken de Europese Unie hadden de lidstaten maandag opgeroe- vertegenwoordigers te sturen. ind- en tuinbouw wil compensatie uk» Na de transportsector en de visserij wil nu ook de en tuinbouw compensatie voor de hoge brandstofprijzen. •Nederland hoopt hierover op korte termijn een gesprek te nen hebben met de ministeries van financiën en landbouw, lubbeling van de prijs van diesel leidt bij een gemiddeld [bouwbedrijf tot een lastenverzwaring van 4.500 tot 9.000 len. In de glastuinbouw heeft de brandstofprijs het afgelo- jaar gezorgd voor een lastenverzwaring van 30.000 tot 00 gulden per hectare glas. oeg zuidelijke provincies samen' imond» CDA-senator Van der Linden vindt dat Limburg en jant moeten worden samengevoegd. Tijdens een bijeen- ïstvan Limburgse werkgevers gistermiddag in Roermond leitte hij een provinciale herindeling. .Alleen op die manier jen we voor elkaar dat in Den Haag ook eens naar de pro- li nen ten zuiden van de grote rivieren wordt gekeken." De se- pr maakte zich net als de overige aanwezigen vooral boos rhet feit dat de 2,4 miljard, die het kabinet extra wil uittrek- voor de infrastructuur, volledig naar de Randstad gaat. tsjaar geëist tegen cipier taarEen Alkmaarse officier van justitie heeft gisteren we- s poging tot moord zes jaar gevangenisstraf en tbs met mgverpleging geëist tegen een 50-jarige inwoonster van Wij- es. De vrouw, de leidinggevende bewaarster van de gevan- in Zwaag, duwde op 7 januari van dit jaar een elektrisch leitje in het bad van haar vriendin. Het slachtoffer overleef- le aanslag slechts door toeval. Volgens de advocaat wilde diënte haar levenspartner alleen 'met een schok' bewegen eens te praten over beëindiging van de relatie. llC Utrecht mist vijftig miljoen chlï De boekhouding van het Universitair Medisch Cen- in Utrecht (UMC) is een chaos. Zet is niet duidelijk waar- het ziekenhuis een bedrag van vijftig miljoen gulden heeft 1. Ook zijn er allerlei posten verkeerd geboekt of verge- Dat blijkt uit de rapportage van prof. Ros die op verzoek de Raad van Bestuur van het UMC oorzaken en omvang het miljoenentekort heeft onderzocht. Ros vindt het ook na inl studie 'moeilijk' een mening te geven over de financiële si- tiï ie bij het UMC omdat zoveel gegevens ontbreken. Liberalen raken open zenuw PvdA en GroenLinks De WD heeft de gemoederen in de Tweede Kamer hoog doen oplopen met het voor stel de koppeling tussen lonen en uitkeringen los te laten. WD-leider Dijkstal wil zo voorkomen dat de overheid in problemen komt door de hoge loonstijgingen. De uit keringen gaan immers automatisch mee met de lonen. den haag gpd „Moeten de loonstijgingen, bij voorbeeld vijf procent, volledig doorwerken in de uitkeringen? vroeg Dijkstal gisteren tijdens de algemene politieke beschou wingen. Met name PvdA en GroenLinks reageerden getergd. De koppeling geldt als een van de politiek meest gevoelige kwesties in Den Haag. PvdA- fractieleider Melkert: „Ik ben argwanend. Dat u met dit punt komt is niet voor niks." Volgens Dijkstal is het loslaten van de koppeling een goede prikkel voor mensen met een uitkering om weer aan de slag te gaan. De koppeling was niet het enige punt dat voor tweespalt binnen de coalitie zorgde. On danks lovende woorden over de 'droombegroting' werd er stevig geruzied over nog meer extra geld voor zorg, onderwijs en veiligheid. D66 wil de begroting structureel verhogen, zodat er al volgend jaar miljarden gul dens extra zijn te besteden. De PvdA wil pas volgend voorjaar bekijken hoeveel geld er nodig is om de grootste knelpunten bij de overheid op te lossen. De VVD wil eerst zien dat de minis ters het geld dat is begroot ook daadwerkelijk kunnen uitgeven. Grootste probleem daarbij is den haag gpd Het 'grote debat' over de monarchie in Ne derland is als een natte vuurpijl geëindigd. Tijdens de algemene beschouwingen giste ren in de Tweede Kamer werd maar kort en hooguit zijdelings stilgestaan bij de konin gin en haar staatsrechtelijke positie. De no titie over het koningshuis die premier Kok gisteren tegelijk met de Miljoenennota ver spreidde, heeft de gemoederen niet kun nen beroeren. Om die notitie was gevraagd na een hef tig politiek en maatschappelijk debat over de bevoegdheden van majesteit, in mei ter discussie gesteld door D66-leider De Graaf. Het kabinet pleit in de notitie voor moder nisering binnen de huidige regels; zo zou de koningin meer vrijheid van spreken moeten krijgen. CDA-leider De Hoop Scheffer maakte geen woord vuil aan de bespiegelingen van de regering over het moderne koningschap. Alleen PvdA-fractieleider Melkert en D66- fractievoorzitter De Graaf pakten de hand schoen op. Beide politici stellen voor dat de Kamer na de volgende verkiezingen het voortouw neemt bij de formatie. In plaats van achter hoge paleismuren een advies uit te brengen, zou in alle openheid over de nieuwe coalitie moeten worden gedebat teerd. Na zo'n debat moet overigens de ko ningin alsnog met een bezoek worden ver eerd: aan haar macht wordt niet getornd. Het oogt allemaal weinig revolutionair, concludeerde GroenLinks-fractieleider Ro- senmöller. „Het is erg afhoudend. Wat ik niet begrijp: hoe kun je nu moderniseren door alles bij het oude te laten?" het tekort aan personeel. D66 en PvdA pleitten daarom voor extra geld voor loonsverhogin gen in de collectieve sector. De WD was daar terughoudend over. Dijkstal wil de salarissen voor ambtenaren en de collec tieve sector maximaal vier pro cent laten stijgen. Op één punt kon een grote meerderheid van de Kamer zich gemakkelijk vinden. CDA, WD en PvdA willen een verlaging van de motorrijtuigenbelasting voor alle automobilisten. Hier is ongeveer 300 miljoen gulden mee gemoeid. CDA en WD vroegen de regering ook af te zien van de verhoging van de accijns op brandstoffen per 1 januari 2001. De opstelling van de PvdA leidde tot een verhit debat tus sen Melkert en zijn GroenLinks- collega Rosenmöller. De laatste noemde het 'stuitend' dat Mel kert wel direct compensatie wil voor de hoge brandstofprijzen, maar maatregelen in de publie ke sector uitstelt tot het voor jaar. „Je zult maar met een tik kende tumor in je lijf op een wachtlijst staan", aldus Rosen möller. Van Rupsje Nooitgenoeg tot Koekjesmonster den haag anp PvdA-fractieleider Melkert voelde na zijn betoog tijdens de algemene politieke be schouwingen de bui al han gen. Hij had gepleit voor méér geld voor het onder wijs, méér geld voor de zorg en méér geld voor de kunst. De WD zou hem wel weer Rupsje Nooitgenoeg gaan noemen, dacht Melkert. Om eraan toe te voegen dat een rups niet alleen potverteert maar, investeert in een nieu we toekomst, in een toe komst met vlinders. En op het moment dat uit de cocon van het kabinet 'een won dermooie vlinder komt, zijn wij tevreden'. Melkert sloeg tijdens zijn uitsmijter een groot boek open en toonde kabinet en Kamer een kleur rijke plaat van een vlinder. WD-fractieleider Dijkstal was er als de kippen bij dit 'zeer poëtische slot' van Mel kerts betoog van commen taar te voorzien. Hij herin nerde eraan dat een vlinder slechts een zeer kort leven wacht. Bovendien hebben ze al lang een andere benaming voor Melkert: het Koekjes monster. nieuwdorp gpd Het transport van hoogradioac- tief kernafval van Petten naar de Covra bij Borsele is gisteren vlekkeloos verlopen. Een po ging van de Socialistische Partij om net over de Zeeuwse grens het transport op de A58 te blok keren, werd door een peloton van de mobiele eenheid onmo gelijk gemaakt. De politie had ongeveer 250 agenten en ME'ers ingezet voor de begelei ding van het transport. Een he likopter van de dienst lucht vaart van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) hield toezicht vanuit de lucht. De vrachtwagen van de Covra met het kernafval is inmiddels geparkeerd in de loods waar het afval wordt opgeslagen. Van daag worden de containers uit gepakt. Covra-directeur Codée was opgelucht over de goede afloop van het transport. Hij sprak van 'een mijlpaal'. „Wij zijn al sinds 1991 bezig met de opslag van laag- en middelhoog radioactief afval. Dat hoogra- dioactief afval is toch iets bij zonders. We waren er al twee jaar klaar voor. De ruimte was technisch helemaal geschikt ge maakt. Maai' zonder vergun ning kan het natuurlijk niet ko men en de Raad van State heeft in augustus pas een finaal ooi- deel geveld." De komende maanden staan nog drie trans porten gepland, het eerste op 4 oktober. utrecht gpd utrecht Ongeveer tweehonderd conducteurs en machinisten hebben vanmorgen de ingangen van het NS-hoofdkantoor in Utrecht geblokkeerd. Zij protesteren tegen de plannen van de Nederlandse Spoorwegen de werkroosters efficiënter te maken. De vakbonden zijn buiten de actie gehou den. De Spoorwegen willen machinisten en conducteurs aan routes binden. Tot vorig jaar reden ze door het hele land, de NS willen dat beperken tot twee routes per etmaal. „Rondjes rond de kerk", zo noemt het ontevreden personeel dat. foto anp vincent boon Een deel van de Roma-zigeuners die sinds half juli door de provin cie Utrecht zwerven, is gisteren in de stad Utrecht neergestreken. De familie heeft drie caravans geparkeerd bij een pompstation in de wijk Lunetten. De politie heeft de Roma in opdracht van de ge meente gelast de stad te verlaten. De rechter gaf Utrecht op 18 au gustus in kort geding toestemming om de toen voltallige groep uit de stad te verwijderen. Op een speelterrein in Zeist staat nu nog een uitgedund gezelschap. De families weken maandagavond uit naar Zeist, toen ze gedwongen werden te vertrekken uit Bunnik, een eerdere standplaats. In Zeist bevindt zich nu alleen nog de fa milie van patriarch Nicolich en diens dochter. Burgemeester Boek hoven van Zeist doet geen mededelingen meer over het overleg. Hij liet eerder weten de groep definitieve huisvesting in de regio te kunnen aanbieden als ze de helft van de afkoopsom terugbetalen die Driebergen hen in juli uitkeerde. den haag gpd 3) www.postbank.nl/wonen Alles over heikopen van een huis. Houd voldoende afstand, geef tijdig rich ting aan en rijd niet onnodig links. Ver keersregels die alle automobilisten ken nen, maar die volgens de ANWB nog eens moeten worden benadrukt. Dat gebeurt in de campagne 'Beter een klein duimpje dan een grote vinger', die agressief rijge drag moet tegengaan. Uit onderzoek blijkt dat 84 procent van de automobilisten wel eens slachtoffer is ge worden van agressieve weggebruikers. In 1992 begon de ANWB met het ontwikkelen van de campagne tegen verkeersagressie. In samenwerking met drieduizend leden van de organisatie werden tien punten op gesteld die moeten worden verbeterd om agressie tegen te gaan. „De uitkomsten waren boeiend", vindt Van Woerkom, hoofddirecteur van de ANWB. „Zo bleek dat mensen bij verkeersagressie niet zozeer denken aan honkbalknuppels en messen. Veel vaker noemen ze snijden, bumperkleven en schelden: noem het de kleine agressie." De ANWB wil deze vorm te lijf gaan door automobilisten op de ver- keersetiquette te wijzen. Simpele verkeersregels en dooddoeners als 'gebruik geen alcohol en drugs' en 'haal veilig in' moeten voor veiliger en socialer rijgedrag zorgen. Het gaat om regels die ie dereen al kent, maai' ter zijde schuift zodra de motor wordt gestart. Van Woerkom; „We hebben niet de illusie dat we iedereen direct kunnen bereiken en dat mensen au tomatisch minder agressief gaan rijden. Maar we geloven wel in de kracht van her haling. Gedrag is iets dat je je op termijn aanleert en dat kun je ook op termijn weer afleren." De ANWB wil naast de campagne discus sies organiseren, onder meer op internet. De verkeersveiligheidsorganisatie 3VO wordt hier ook bij betrokken. „We hebben elkaar nodig om zo veel mogelijk aandacht te krijgen", motiveert 3VO-woordvoerder Woudenberg de samenwerking. Wouden berg is overtuigd van het nut van deze vorm van campagne. „Je hebt de harde aanpak, dat is het rijbewijs afpakken, en de vriendelijke benadering. Die moet je ook een kans geven en daar is dit een onderdeel van. Een gewaarschuwd mens telt voor twee." numegen anp Staatssecretaris De Vries (wa terstaat) heeft de gemeente Nij megen gisteren laten weten dat een deel van de noordelijke stadsuitbreiding boven de Waal -de 'Waalsprong'- moet worden geschrapt vanwege de nationa le veiligheid. De staatssecretaris heeft haar besluit genomen in overleg met het ministerie van VROM. De Vries wil op die plaats ri- vierverruimende maatregelen nemen om dijkdoorbraken en overstromingen in de toekomst te voorkomen. Na uitvoerig on derzoek is gebleken dat het te rugleggen van de Waaldijk bij Lent aan de overzijde van Nij- schrapt. Daarnaast moeten vijl - megen de beste oplossing is om tig tol honderd bestaande hui- hoog water te kunnen verwer-, zen en bedrijven verdwijnen, ken in de grote rivieren. Nijmegen is akkoord gegaan De Waalsprong is een Vinex- met het besluit onder voor locatie. Nijmegen bouwt in de waarde dat de rest van de Waal - Over-Betuwe 20.000 woningen, sprong ongehinderd door mag Door de maatregel van De Vries gaan. moeten nu ongeveer zeshon derd woningen worden ge- III Postbank hF 1/l.s 11-1 schiphol richard mooyman De KLM overweegt een schadeclaim in te dienen tegen Schiphol vanwege de plotse ling ingevoerde beperkingen van het baan gebruik. Door deze milieumaatregel kamp te de vliegmaatschappij afgelopen week einde met annuleringen en vertragingen die opliepen tot zes uur. Noodgedwongen moesten 250 passagiers op veldbedden in een busstation op Schiphol overnachten. De KLM is woedend dat Schiphol zo hard heeft ingegrepen om te voorkomen dat de wettelijk vastgelegde geluidszone aan de zuidkant wordt overschreden. Als de lucht haven het baangebruik eerder goed had bijgestuurd, waren de gevolgen volgens de KLM veel minder ingrijpend geweest. Het doorzetten van een schadeclaim zou een barst betekenen in het luchtvaartfront dat meestal gezamenlijk optreedt. Volgens Schiphol zijn al eerder maatre gelen genomen om binnen de zone te blij ven. „We dachten dat het zou helpen, maar het bleek niet genoeg te zijn", aldus een woordvoerster. De komende weken drei gen opnieuw beperkingen van het baange bruik. Pas op 1 november begint het vol gende 'geluidshinderjaar' met volop nieu we ruimte om te vliegen. De milieumaatregel leidde tot duizenden klachten over geluidshinder, met name uit Amsterdam. De klachtentelefoon van de Commissie Geluidshinder Schiphol is over belast geraakt. De commissie vraagt omwo nenden hun klachten schriftelijk door te geven als de telefonisten door drukte onbe reikbaar zijn. De problemen komen de KLM bijzonder ongelegen. De reputatie van de maatschap pij liep deze zomer al een deuk op door problemen met de bagage-afhandeling. Net nu de meeste koffers weer op tijd in de vliegtuigen worden geladen, zorgen de moeilijkheden met de geluidszone weer voor boze reizigers.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3