rii Verstrikt in het wereldwijde web Gesprek van de Dag De laatste reis per bus DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 umnwntaar Bevoogding tv-sponsoring De rechtbank van Amsterdam heeft deze week een on begrijpelijk vonnis gewezen in de zaak van de sponse ring van programma's bij de commerciële omroep. Het Commissariaat voor de Media is verheugd over de uit spraak die het met name RTL4 en RTL 5 moeilijker maakt programma's als Koffietijd en Eigen Huis Tuin (mede) door het bedrijfsleven te laten betalen. Het is twijfelachtig of deze uitspraak in het al aangekondigde hoger beroep overeind blijft, maar als dat zo is, dan heeft het ook grote gevolgen voor bijvoorbeeld de uit zendingen van de Champions League bij de NOS. De rechter heeft zich namelijk niet uitgesproken over sluikreclame, maar over het zogenoemde billboarding en dat is ook in de voetbalwereld aan de orde van de dag. Als het om commerciële televisie gaat, blijft Nederland een wat hypocriet buitenbeentje in Europa. Het mag wel, als die commerciële omroepen zich maar aan de zelfde regels houden als de publieke. Dat is een idioot uitgangspunt. Nederland zou er juist bij gebaat zijn als publieke en commerciële televisie zich in zo veel mo gelijk opzichten van elkaar onderscheiden. Waarom zouden er anders algemene middelen naar een publie ke omroep moeten gaan, als de financiering van pro gramma's ook privaat mogelijk is? Natuurlijk is het een feit dat een bedrijf als Unilever in grote lijnen bepaalt hoe het RTL-programma Koffietijd er uitziet. En natuurlijk wordt er in dat programma bij de bereiding van het recept van de dag geen gebruik gemaakt van andere, dan Unileverproducten. De kij kers kunnen dat weten als ze de aankondiging en de aftiteling zien. Er is kortom geen wezenlijk verschil tussen het kijken naar zo'n programma en bijvoorbeeld het lezen van het gratis maandblad van Albert Heijn. Beide media bevatten informatie die direct gekoppeld is aan com merciële produkten. Commerciële televisie staat echter onder staatstoezicht en geschreven media niet. Dat is een onhoudbaar onderscheid. Het zal daarom niet lang meer duren of de Nederlandse mediawetgeving legt het af tegen de meer liberale Europese regelgeving. Hoe eerder het afgelopen is met de selectieve bevoogd ing van de Nederlandse media, hoe beter het is. JKle» isii* Fietsen met molentjes Niet alleen de sporters doen hun stinkende best bij de Olympische Spelen. Ook de dames en heren journalisten doen alles mat in hun vermogen ligt om zich van hun collega's te onderscheiden. Het ene programma na het ander wordt de ether ingeslingerd. Voorbeschouwingen, nabeschouwingen, live-verslagen, herhalingen en dan nog tal van andere uitzendingen die nauwelijks iets met de Spelen van doen hebben, maar die toevallig in Syd ney worden opgenomen. Zo zijn daar de interviewtjes na afloop door Jack van Gelder. Enthousiaste man hoor, daar niet van, maar iets te veel supporter en te weinig journalist. Zo zat onze Jack gisteren met gouden medaillewinnaar Mark Hui- zinga aan tafel. In Atlanta had hij judo al zo'n mooie sport gevonden, zei Jack. En voor Huizinga had hij toen ook al zo'n bewondering gehad. Mark vertelde dat hij nog maar even doorging met ju doën. En wat deed Jack? Hij kneep Mark liefdevol in zijn hand, als was het een van z'n beste vrienden. Mee liften op het succes van de Nederlandse sporters, dat kan hij. Jack is bezig met zijn eigen Spelen. En hij niet alleen. Snel en kordaat handelen is er niet bij, bij de NOS. Een beetje chauvinistisch gebabbel, meer presteert die omroep niet. Zo moest de kijker na de gouden race van Pieter van den Hoogenband lang wachten op een eerste reactie van de zwemmer voor de camera's. De Ne derlandse camera's dan. Want voor de BBC gaf Pieter, nog druipend van het water, hijgend zijn commentaar op de race. Maar het kan erger. Bij SBS6 bijvoorbeeld. Die presteren het om dagelijks het programma 'In Sydney staat een huis'op de buis te brengen, gepresenteerd door iemand die André van der Toor heet en een oranje jasje draagt. André reed gisteren op een fiets door Sydney, met een molentje op het stuur en klompen aan zijn voeten. En hij reed in een autootje dat beschilderd was met motie ven van Delfts-blauwe tegeltjes. En passant interviewde André ook nog wat sporters. Jes sica Gal bijvoorbeeld. Door wie ze haar dreadlock-kap- sel liet bijhouden, vroeg André. En wat ze het eerst ging doen als ze terug was in Nederland. Ook hier eindigde het gesprekje in een veel te amicaal afscheid. Als de sporters al iets zinnigs te melden hebben, horen we het in elk geval niet, of veel te laat, op de Nederland se televisie. Allemaal armer Gedumpte ex-gitarist Normaal eist geld Meer hehoef,e aan persoonlijke uitvaart Paul Kemper, de ex-gitarist van Normaal, heeft beslag laten leg gen op de bankrekeningen en het onroerend goed van de band. De muzikant werd vorig jaar oktober uit de Achterhoek- se rockgroep gezet. Kemper, die één van de drie aandeelhouders van Normaal was, meent recht te hebben op 1,4 miljoen gul den aan goodwill (marktwaarde van de band) en salaris. „Hij is nog steeds voor eenderde deel gerechtigde. Door hem niet lan ger te laten meespelen is Kern- per ineens brodeloos gemaakt", zegt zijn raadsman mr. J. Leem an. De gitarist met een afgeronde conservatoriumopleiding maakte vanaf 1976 vrijwel onaf gebroken deel uit van de suc cesvolle band. Volgens de ma nager van de band, D. van Ber- kum, lag de muzikant niet meer goed in de groep. De raadsman van Kemper bestrijdt dat. „Van Berkum wilde mijn cliënt via een uitzendbureau inhuren bij Normaal. Kempers inkomsten zouden dan tot dertig procent van het oorspronkelijke salaris teruglopen. Dat weigerde hij. Wi/wsmV De rockgroep Normaal in betere tijden bij een optreden in het stadion van De Graafschap in Doetinchem. Nu ligt ex-gitarist Paul Kemper overhoop met de andere bandleden. foto cpd vincent jannink Vervolgens moest hij opstap pen." Afgelopen maanden werd ge probeerd tot een schikking te komen. Volgens Leeman wei gerde Van Berkum inzage in de boekhouding, waarop de be slaglegging volgde. Die heeft betrekking op de bankrekenin gen en het onroerend goed van Normaal, manager Van Berkum en van de muzikanten Bennie Jolink (zang) en Willem Ter horst (basgitaar). Inmiddels heeft advocaat A. Le ver namens Jolink en bandle den met eigendomsrechten ge vraagd het beslag op te heffen. In de Verenigde Staten is de uit- vaartbus een bekend feno meen. In Europa was tot nu toe nog niemand op het idee geko men. De Rotterdamse uitvaart verzorger CVU zag wel brood in deze 'meer persoonlijke' uit vaart, en liet er een bouwen in België. Volgende maand rijdt de bus, waarin de overledene ligt opgebaard, in Nederland rond. CVU verwacht dat er veel ge bruik zal worden gemaakt van de nieuwe voorziening. Volgens de woordvoerder van de uit vaartverzorger wordt tegen woordig steeds meer gesproken over de uitvaart van familiele den. „Het taboe op de dood verdwijnt langzamerhand, en de behoefte aan een meer per soonlijke uitvaart wordt gro ter." CVU speelt met de bus in op deze behoefte. De bus, die voorzien is van een pantry, maakt het bijvoorbeeld moge lijk dat nabestaanden bij elkaar kunnen zijn en dichtbij de overledene tijdens de tocht naar de begraafplaats of het crematorium. Bij het gebruik van volgauto's is dat minder het geval, aldus de woordvoerder. De uitvaartbus, een grote tou ringcar, biedt plaats aan 24 mensen. De kist van de overle dene staat achterin het voer tuig. Getinte ramen garanderen de privacy van de nabestaan den. De bus heeft een toilet, airconditioning, audio- en vi deoinstallatie en een lift voor rolstoelgebruikers. Een luifel aan de buitenkant biedt bij slecht weer beschutting aan de nabestaanden en belangstellen den. De kosten voor een uitvaart met de bus zijn iets hoger dan die voor het huren van volgauto's. „Maar het verschil is mini maal", verzekert de woordvoer der. De uitvaartbus wordt op 28 september gepresenteerd op Uitvaart 2000, de vakbeurs voor uitvaartzorg in de Utrechtse Jaarbeurs. Direct daarna kan de bus in gebruik worden geno- Ziekenhuis papegaaie Het Nederlandse Opvaq z' trum voor Papegaaien N 1 Veldhoven neemt zaterd 0 heus papegaaienziekenl e gebruik. Zieke vogels kuic' daar in alle rust herstelle dus een woordvoerder v; centrum. Het NOP is set 1992 actief. Het centrum papegaaien op van mem 1 er niet meer voor kunne willen zorgen. Bovendie C geert het als landelijk op centrum voor inbe~'- men vogels. Momenteel verblijven et4 2000 dieren. „Veel vand 1 ten zijn ziek. Ze krijgen mogelijkheid om onder; e mogelijke omstandighet beetje op te knappen.") kenhuis beschikt onder; over een groot aantal verfcl de glazen bakken. Er gel strenge regels ten aanzii de hygiëne. Aan het ziek 11 is ook een in exotischens gespecialiseerde diereniDC bonden. Het NOP draait op giften en sponsorbijj,u Elektronische geheelonthouding geen oplossing Terwijl de opmars van internet nauwelijks te stuiten is, ontvan gen de verslavingsklinieken de eerste signalen dat een deel van de gebruikers verstrikt dreigt te raken in het wereldwijde web. De term verslaving durft niemand nog in de mond te nemen, daarvoor ontbreekt de wetenschappelijke eensgezindheid nog te veel. Maar de symptomen van de mensen die zeggen dat ze in de problemen zijn geraakt door het web, lijken sprekend op die van gokverslaafden en probleemdrinkers. En een remedie is er nog niet. Met de omzichtigheid wetenschappers ei gen zoekt Regina van den Eijnden naar de juiste woorden. Wat de onderzoekscoördi nator van het Instituut voor Onderzoek naar Leefwijzen Verslaving (IVO) in Rot terdam te vertellen heeft is niettemin hel der genoeg. Een behoorlijk deel van de sur fers op internet raakt in de problemen. Een conservatieve schatting duidt erop dat tien duizenden van de ruim twee miljoen inter netgebruikers in ons land 'afhankelijk- heidskenmerken' vertonen. De conclusies zijn gebaseerd op een drietal onderzoeken die dit jaar gehouden werden onder vijf tienhonderd internetgebruikers in Amster dam. De onderzoekers van het Amsterdam se Bureau voor Onderzoek en Statistiek kregen vooraf speciale instructies bij een ingesprekstoon nog vier nieuwe pogingen te wagen respondenten te bellen. De in vloed van internet laat ook telefonisch on derzoek niet ongemoeid. Van den Eijnden schetst het profiel van de 'internetverslaafde'. „Het zijn meer man nen dan vrouwen en meer alleenstaanden dan mensen die een relatie hebben. Maar opvallend is dat ook veel mannen met een gezin vaker achter de computer zitten dan hun gezin en zijzelf aanvaardbaar vinden. Vooral die laatste categorie lijkt vluchtge drag te vertonen." Het onderzoek naar internetverslaving staat nog in de kinderschoenen. Zelfs in Amerika, waar veel meer uitwassen bekend zijn dan in Nederland. Van der Eijnden: „Je hoort daar dramatische verhalen. Zo werd een moeder die probeerde haar zoon ach ter de computer vandaan te houden door zijn computer te verkopen, door de jongen vermoord. Zover is het hier nog niet. Maar tijdens ons onderzoek zijn we wel mensen tegengekomen die tot 80 uur per week aan het surfen zijn. Dat heeft ook te maken met het specifieke karakter van het internet. Het gaat 24 uur per dag door. Iets kopen kan al tijd, de winkel gaat nooit dicht. En als je cy bervriendje hier naar bed gaat kun je door- chatten met een andere in Amerika." Hoe internetverslaving moet worden aan gepakt is een probleem. In Nederland heb ben verslavingsklinieken als Kentron in Til burg en Parnassia in Den Haag wel enige ervaring, maar een pasklare therapie ont breekt. Kentron heeft de afgelopen vier jaar ongeveer vijftig mensen behandeld. Daar bij wordt een soort gedragstherapie toege past die ook ingezet wordt bij de bestrij ding van gokverslaving. „Een belangrijk probleem is dat geheelonthouding geen optie is", legt Martin Reddemann van Ken tron uit. „Je kunt mensen adviseren niet naar het casino of de kroeg te gaan, maar bij internet werkt dat niet. Daarvoor vervult de computer een te nuttige functie in de Internet biedt ongekende mogelijkheden, zoals het uitzoeken en elektronisch boeken van een vakantie. Uit recer zoek blijkt dat veel internetters zo lang achter de computer zitten dat er sprake is van 'verslaving'. foto 'A samenleving. Je moet het dus zoeken in een soort dieet." Het wetenschappelijk bewijs ontbreekt nog, maar Van den Eijnden vermoedt dat erotiek een belangrijke oorzaak is van de obsessie van mensen voor het net. „Ik sluit niet uit dat een aantal huisvaders in die ca tegorie thuishoort. Internet ontremt men sen. Er staan geen sociale sancties op ge drag dat in het dagelijks leven onaanvaard baar is. Mensen doen onmogelijke liefdes verklaringen op het net of beledigen elkaar tot op het bot, zonder consequenties. De straffeloosheid haalt het primitieve in de mens makkelijker naar boven. Je kunt een rol spelen en de bijbehorende beloning, status of troost incasseren. Dat kan heel spannend zijn. Het wordt pas problema tisch als die passie omslaat in een obses- RENS KOLDENHOF Verslavingstest De test waarmee de onderzoe kers problematisch internet gebruik vast stellen is een lijst van tien stellingen. Wie zich in vijf of meer beschrijvingen herkent wordt gezien als een probleemgebruiker. 1. Internetten helpt me mijn problemen te ontvluchten of negatieve gevoelens te verlich ten. 2. Wanneer ik eenmaal begon nen ben met internetten vind ik het moeilijk om te stoppen. 3. Ik ga wel eens door met in ternetten terwijl ik me voorge nomen had om te stoppen. 4. Mijn partner, kinderen en/of ouders zeggen wel eens dat ik minder zou moeten in ternetten. 5. Ik raffel mijn werk afi kunnen internetten. 6. Door het internetten minder contact met vri|ie en/of familie. 7. Ik voel me wel eens loos, gehumeurd, depre of geïrriteerd wanneer i kan internetten. 8. Ik heb wel eens geprc om minder tijd aan int! ten te besteden, maard niet gelukt. 9. Soms ga ik liever inte ten dan dat ik mijn tijd anderen doorbreng. 10. In gedachten ben i! met internetten bezig, i ik niet online ben, tl enselijk blijven, om je te handhaven. Omdat publieke voor zieningen zoals gezondheidszorg, onderwijs en vei ligheid de laa tste jaren voortvarend verder zijn uit gekleed, zal gewoon blijven bovenmenselijke in spanningen van ieder van ons gaan vergen. Want Nederland zal alleen 'absoluut zeer aange naam' zijn als je zelfweet te voorkomen dat je be roofd wordt of mishandeld, geen ziekte krijgt, jeug dig ontspoort of bejaard afhankelijk wordt. Als je midden dertig of daaromtrent bent en blijft, kinder loosheid verkiest of alleen middenmoters verwekt: niet te slim, niet te dom, niet gehandicapt. Want ge woon onderwijs is al moeilijk genoeg te verwezenlij ken in Nederland. Gewoon zijn en blijven vereist een niet te ambitieuze baan waarin je je niet onder scheidt en derhalve werk en (mantel)zorg in een ge kocht rijtjeshuis of sociale huurwoning kunt combi neren. Word als het even kan, niet chronisch ziek, probeer een acute ziekte te bemachtigen of krijg een verkeersongeluk in een regio met traumahelikopter. Dan is er altijd nog wel ergens snel een ziekenhuis bed voor je te vinden. Natuurlijk mag je ook naar een ziekenhuis als je een bypass nodig heb, een nieuwe heup, een staar operatie, maar de behandeling van bijna elke kwaal moet tegenwoordig wachten. Maak er in die tussentijd gewoon het beste van. Lees dan maar een paar maanden geen boeken en kranten, loop ge woon een tijdje mank, hijg bij inspanning wat har der door dat hartfalen of Iaat de kankercellen maar doorwoekeren, die bestralen ze later wel met een ex tra dosis. Echt kwaad schijnt wachten niet te kun nen. Er is hooguit een kleine kans dat je op de wachtlijst overlijdt, meestal wordt je leven alleen een stuk pijnlijker en minder leuk. Heb je eenmaal een bed veroverd in een ziekenhuis, reken er dan niet op dat je er ook uitgebreid in ligt. Alleen in beduidend conservatievere landen zoals België, Frankrijk, Duitsland en Italië liggen burgers nog in ziekenhuizen. Daar heeft men voldoende bedden, dokters, verpleegkundigen en vooral: bud get. Nederland is vooral heel erg progressief als het gaat om ontslag na ziekenhuisopname. Het is al heel wat als je met je net dichtgehechte borstkas of buik één of zelfs een paar nachtjes in het ziekenhuis mag blijven. De meeste ingrepen, zoals bijvoorbeeld een blinde darmoperatie, gebeuren bij voorkeur poliklinisch, dus lig je 's avonds te kreunen in je eigen bed. Met 'mantelzorg' van je naasten om je heen. Dat is goed koper. Gewoon zijn in Nederland betekent: gelaten leven met de wetenschap dat wat je ook doet en wilt, er altijd vele wachtenden voor je zijn. Want Nederland zelf mag dan zogenaamd niet vol zijn, verder is al les vol. Omdat de bureaucratische boekhouders in Den Haag een monomane fascinatie hebben voor kostenbeheersing, zijn er overal tekorten en krijgt de burger steeds minder keus. Ergens 'een plaatsje' ver werven is een nationale sport geworden. Het gaat goed met Nederland, vooral economisch, vernemen we steeds. Individueel zijn we de laatste jaren steeds welvarender geworden. En tegelijkertijd zijn we allemaal aanzienlijk armer geworden, om dat we door voortdurende bezuinigingen niet meer kunnen rekenen op degelijk onderwijs, goede zorg voorzieningen, voldoende veiligheid, zaken die nog niet zo lang geleden in Nederland heel gewoon wa ren. In de meeste andere Europese landen zijn ze dat nog steeds. De kwaliteit en leefbaarheid van ons bestaan is massaal in het geding. Paars zou eens wat roder moeten worden: van schaamte. Een in 1997 ontdekte orchidee heet voortaan de Oncidium Raissaiana, als eerbetoon aan de gisteren een jaar geleden overleden voormalige first lady van de Sovjet-Unie, RAISA GORBATSJOV. Dat heeft de Duitse Maatschappij voor Technische Samenwer king (GTZ) gezegd. De uit de Boliviaanse Andes af komstige bloem springt in het oog door de stralende kleuren en de bijzondere bloei. De bedoeling is dat oud-sovjetpresident MICHAIL GORBATSJOV, die komende maand in Berlijn de viering van de tiende verjaardag van de Duitse hereniging bijwoont, de or chidee zal dopen. Gorbatsjov moet nog wel toestem ming geven voor het gebruik van de naam van zijn overleden echtgenote voor de orchidee. De voormalige persoonlijke assistente van de herto gin van York, JANE AN DREWS, is gisteren gearres- teerd in verband met de moord op haar vriend, de miljonair TOM CRESSMAN. De politie vond de 33-jarige Andrews na een zoektocht van twee dagen in Cornwall in het zuidwesten van Enge land. Cressman werd maan dag dood aangetroffen in zijn huis in Londen. Hij was met messteken om het le ven gebracht. Andrews werkte van 1988 tot 1997 voor de hertogin van York, voorheen SARAH FERGU SON, die tot 1992 getrouwd was met de Britse prins AN DREW. Koningin BEATRIX onth vrijdag 29 september se stad Dillenburg eens beeld van WILLEM VAN JE. De stamvader van Oranje-Nassau werd op 1533 op slot Dillenburg ren. Het bronzen stand! vervaardigd door EVA SCHEK uit Herborn. K onthuld ter gelegenheid 125-jarig bestaan vand lemstoren, die de pleki waar het slot heeft gesl lem van Oranje woonde elfde jaar op slot Dillen Vanuit het slot bereidd de opstand in de Nedei van 1568 voor, die het vormde van de Tachtigjs Oorlog. Na de onthullinÉ standbeeld en een kortl aan de Willemstoren, Koningin een privé-bea de Evangelische Stadtk Aansluitend maakt zij wandeling door het stad trum van Dillenburg ent zij een stoeterij die histi banden heeft met het H Het Sociaal en Cultureel Planbureau had geen beter moment kunnen kiezen om zijn Rapport 2000 te lanceren. Net voor Prinsjesdag en voor de Algemene Beschouwingen. We beschikken nu over voorkennis, weten hoe Nederland er werkelijk aan toe is en kun nen de minzame mededeelzaamheid van de paarse coalitie over de eigen politieke prestaties en goed geefse voornemens met de nodige scepsis bezien. Er is immers helemaal niet zoveel reden is om ons op de borst te kloppen over het poldermodel of als Eu ropees kampioen verzorgingsstaat. Wel zijn we, zo valt er tussen de regels door te lezen, kampioen ni vellering. Ook het denkbeeld dat wij een gidsland zijn op het gebied van moder ne leefvormen en tolerantie, blijkt voornamelijk een Haagse wens droom te zijn. We zijn, in vergelij king met andere Europese lan- den. op bijna alle fronten een 'middenmoter'. Als je een gewoon iemand Ir bent, is Nederland absoluut zeer aangenaamis dan ook de conclusie van Paul Schna- bel directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau. En hij voegt er aan toe: 'Wanneer je rijk en machtig bent, dan zijn bijna alle landen van de wereld leuker om te leven'. Het is die conclusie die mij nog het meest verontrust. 'Doe maar gewoon' is een kunst die iedere Neder lander noodgedwongen min of meer beheerst. Maar nu moet je het ook werkelijk zijn en vooral: 4

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2