Eerherstel voor trots Heerenveen Droom Rijnsburgse Boys duurt 77 minuten Giovanni van Bronckhorst zet Glasgow Rangers in zetel Sport JERDAG 21 SEPTEMBER 2000 25 mgers en Celtic uit competitie' Wj Dat Celtic en Glasgow Rangers uit de Schotse com- treden, is volgens Rangers-voorzitter David Murray onaf- Ibaar. Hij is ervan overtuigd dat beide clubs binnen afzien- in een nieuw te vormen Europese competitie, de Euro spelen. ,,Het is onvermijdelijk", aldus Murray, preses |e club van de Nederlandse enclave. In een Europese com- die boven die eigen liga staat, zal het niveau van clubs als en Rangers omhoog gaan. Ik geloof echt in de Euro Lea- Met onder meer PSV en clubs uit Portugal, België en dinavië praten de Schotse clubs over de nieuwe competi- le verwachting is dat de Europese voetbalunie UEFA de iwdenkers' binnen twee weken een antwoord geeft op de sari fluit Cyprus - Nederland De Italiaanse arbiter Graciano Cesari fluit de WK-kwa- liewedstrijd Cyprus - Nederland op 7 oktober. Cesari leid- irige week de Champions Leaguewedstrijd PSV - Dinamö n" Engelsman Graham Poll is aangesteld voor Nederland al op 11 oktober. Hij floot in maart de oefeninterland ■rland - Argentinië. gen geschorst na omkoping srpen De Belgische voetballers Coen Burg en Mare Cox loor de KBVB voor respectievelijk drie en twee jaar ge rst. Dit omdat zij zich voorde wedstrijd Kortrijk - Westerloo ril 1999 zouden hebben laten omkopen. Naar verluidt kre- ij 1350 gulden via de Nederlandse drugsmaffia. Die wilde igen van voetbalwedstrijden kunnen beïnvloeden om zo loor de maffia zelf georganiseerde illegale gokken op resul- ,in de hand te hebben. Direct na de uitspraak die de con- rommissie van de Belgische voetbalbond kondigden beide rs aan in beroep te gaan. „Ik heb niets te verliezen", zei „Drie jaar geen voetbal betekent het einde van mijn loop- "De advocaat van Cox, Arnauts, had kritiek op de uit- ik. „De motivering van het vonnis heeft weinig inhoud en ran enkele flagrante fouten in tegen de rechtsbeginselen, elt de commissie dat het in het belang van Cox en Burg is un onschuld te bewijzen. Bij mijn weten is het niet aan cliënt om zijn onschuld te bewijzen, maar aan commissie, ijn schuld te bewijzen." clrenner Hruska positief ii De Tsjech Jan Hruska is tijdens de Ronde van Spanje op het gebruik van het verboden middel nandrolon. De e wielrenner ziet hierdoor de Olympische Spelen aan leus voorbijgaan. Hruska, uitkomend voor de Vitalicio- zou in Sydney zowel aan de tijdrit als de individuele weg- elnemen. De Tsjech onderging op 13 september een test. aag wordt de uitslag van een nieuwe analyse bekendge- Als ook die positief uitvalt, riskeert Hruska een schorsing wee jaar. urinho volgt Heynckes op ON» De Portugees José Mourinho is de opvolger van de agen Jupp Heynckes bij Benfica. Mourinho was bij Barce- assistent onder Bobby Robson en Louis van Gaal en debu- bij de club van Pierre van Hooijdonk en Dani als Hoofd- Heynckes en Benfica besloten uit elkaar te gaan vanwege •chte resultaten en de bedreigingen van supporters aan het van de Duitse trainer. immelant bij ADO Den Haag ag Er is opnieuw trammelant ontstaan tussen ADO Den en de leden van de businessclub. Aanleiding vormt het at de 150 leden van de club 75 gulden moeten betalen voor tt jwonen van de bekerwedstrijd ADO Den Haag - FC Zwol- navond in het Zuiderpark. Tot nu toe konden leden van de tf essclub dit soort duels gratis bekijken. Theo van der oud-voetballer en sponsor: „Het bestuur neemt altijd jdige beslissingen zonder de sponsors van tevoren in ken- stellen. Aan het begin van het seizoen hebben we al een ngewoon ongelukkige brief gekregen van de club met het ekofwe 'eventjes' vijftienhonderd gulden extra wilde be- Veel leden zien uit protest af van een bezoek aan het CHAJUIPIONS league Groep A Shaktar D, 2 0 0 2 0 2-6 SpartakPr. 2 0 0 2 0 0-4 (H rerkusen (Dui) - Sporting Lissa- r 3-2 (0-1). 12. Cruz 0-1, 85. uroep L 1-1, 72. Brdaric 2-1, 77. Neu- 79. Sa Pmto 3-2 (strafschop). Olympiakos (Gri) - Olympique Lyon (Fra) hter: Fisker (Den). Rode 2-1 (2-0). 19. Ofori-Quaye 1-0, 34. Silva Jao Pinto (2x geel/Sporting). de Oliveira 2-0, 88. Foé 2-1. Scheids- Nowotny (Leverkusen), Tonito rechter: Poll (Eng). Heerenveen - Valencia (Spa) 0-1 (0-1) 7 drid (Spa) - Spartak Moskou 38. Gonzalez 0-1, Scheidsrechter: l 0 (0-0). 50. Helguera 1-0, Ivanov (Rus). Gele kaart: Lurling (Hee- ftlj thter: Irvine (Ier). renveen), Milla'(Valencia). 2 1 1 0 4 3-2 Valencia 2 0 0 6 3-1 2 10 13 2-1 Lyon 2 10 13 4-3 2 10". 3 3-4 0!y~piakcs 21013 3-3 2 0 111 4-5 Heerenveen 2 0 0 2 0 1-4 a(lta) - Sparta Praag (Tsj) 3-0 Sturm Graz (Oos) - Galatasaray (Tur) 3-0 Snore "zaghi 10. 58. Ver- (l-C). 31. .acan 1-0, 64 Schopp 2-0, 70. Simore n/aghi 3-0. 84. Schupc 3-0. Scheidsrechter Tem chter: Vassa-as (Gr ~:nk(Ned). Eng) - Shaktor Donesk (Oek) 3-2 AS Monaco (Fra) - Glasgow Rangers - Bakharev 1-0, 29. Vorobyey 2- (Sch) 0-1 (0-1). 8. Van Bronckhorst 0-1 Itord 1-2, 85. en 90. Keown 2- Scheidsrechter: Ouzounov (Bui). Scheidsrechter: Strampe (Dui). 45. Popov (Shaktor). Stand: Rangers 2 2 0 0 6 6-0 Stand: Sturm Graz 2 10 13 3-5 2 2 0 0 6 6-0 Galatasaray 2 10 13 3-5 2 2 0 0 6 4-2 Monaco 2 0 0 2 0 2-4 Friezen hebben pech met nederlaag tegen Valencia Rangers Ronald de Boer en Lorenzo Amoruso duelleren met Shabani Nonda van Monaco. foto ap Sturm Graz verrast Galatasaray: 3-0 Lazio Roma, Arsenal en Glas gow Rangers zijn in hun poule de grote winnaars van de twee de speelronde van de Cham pions League. Zij namen af stand van de concurrentie door hun wedstrijd te winnen. De Italiaanse grootmacht La zio had in eigen huis geen kind aan Sparta Praag (3-0), Arsenal kwam tegen het Oekraïense Shaktar van 2-0 achter terug tot 3-2, terwijl Giovanni van Bronckhorst de Rangers bij Mo naco met een afstandsschot de zege bezorgde, 1-0. Sturm Graz, bedwinger van Feyenoord en de ploeg waar mee vooraf niemand rekening hield, versloeg in eigen stadion verrassend Galatasaray met 3-0. Joeran, Schopp en Schupp scoorden en bezorgden de Oos tenrijkse club de eerste drie punten. Bij de Rangers heersten Bert Konterman en Arthur Numan (de linksback is hersteld van een slepende voetblessure die hij tijdens het Euro 2000 opliep) in de defensie, Van Bronckhorst was uitblinker op het midden veld en Ronald de Boer speelde achter spits Michael Mols. „Maar we zijn er nog lang niet", drukte trainer Dick Advocaat de euforie de kop in. „Wel is dit natuurlijk een droomstart, dit moeten we zien vast te houden. Ik ben Gio erg dankbaar." Lazio leek lange tijd de lei ding te nemen in groep B, want Arsenal stond tegen de nihilis ten van Shaktar met 2-0 achter. Sylvain Wiltord maakte vlak voor rust de 2-1, maar de Lon- dense ploeg kon geen vuist ma ken in de tweede helft. Nota be ne de 'oude' verdediger Martin Keown maakte in de 85ste mi nuut de gelijkmaker en in de slotminuut de 3-2. Arsenal was aanvallend onmachtig. Opval lend was dat Dennis Bergkamp was gepasseerd en pas na 66 minuten mocht invallen. Arsenal en Lazio hebben bei de zes punten. Namens de Ro meinen was Simone Inzaghi twee keer trefzeker. De Argen tijn Veron maakte de derde goal. De Engelse en de Italiaanse club lijken zeker van de tweede fase van het poenerige toer nooi. Praag en Shaktar staan nog op nul. De winnaar van vorig sei zoen, Real Madrid, ligt op koers na de 1-0 zege op Spartak Mos kou dankzij Helguera. Bayer Le verkusen won na een spectacu lair duel met Sporting Lissabon met 3-2. Olympiakos was te sterk voor de Franse ploeg Olympique Lyon, 2-1, en ontvangt volgen de week Heerenveen. Voor de Griekse club was het de eerste zege. De Ghanees Ofori-Quaye en de Braziliaan Silva de Olivei ra scoorden voor de Grieken, Foé deed wat terug voor Lyon. Het moest de avond van de grote revanche worden. Dat zat er gisteravond te gen Valencia niet in voor Heerenveen. Maar er was wel eerherstel voor de Friezen na het echec tegen Olympique Lyon. De twee de dans op het bal der kampioenen zag er al een stuk beter uit. De liefheb bers uit Friesland gingen weliswaar met 0-1 onder uit tegen Valencia, maar dat was geen nederlaag om het schaamrood van op de kaken te krijgen. Dat was de belangrijkste winst die Heerenveen in het eigen stadion boekte. HEERENVEEN GPD Trainer Foppe de Haan vond dat zijn ploeg wel een gelijkspel tegen Valencia had verdiend. 'Maar meer zou er ook niet hebben ingezeten voor ons', voegde hij er realistisch aan toe. De Haan vond de Spanjaarden net iets slimmer en gerouti- neerder dan Heerenveen. „Ze ker in het eerste half uur heb ben we goed gespeeld, maar daarna slopen er door de ver moeidheid toch wat foutjes in ons spel. Daar heeft Valencia goed van geprofiteerd." Maar de Friese oefenmeester was wel tevreden over het op treden van zijn ploeg. Zeker af gezet tegen de zwakke verto ning van vorige week. „Ik ben blij dat we vanavond in eigen huis toch iets recht hebben kunnen zetten." Vorige week in Lyon was alles nog nieuw. Strakke koppies van de zenu wen en wat onnodige verande ringen in de vertrouwde speel stijl. Het pakte allemaal falie kant verkeerd uit in Frankrijk. De Friezen beleefden een dra matisch debuut in de Cham pions League. Tegen Valencia was Heerenveen gewoon weer zichzelf. Geen ontzag voor de gelouterde tegenstander, lekker vrijuit voetballen met twee ech te vleugelspelers en achterin als vanouds man tegen man verde digen. Dat ging de ploeg van De Katwijkse international Jeffrey Talan probeert Kily Gonzalez de doorgang te versperren. Foppe de Haan een stuk beter af. Valencia, vorig jaar nog ver liezend finalist tegen Real Ma drid, keek raar op van het Friese enthousiasme. Want niet alleen op het veld maar ook op de tri bunes van het uitverkochte Abe Lenstra Stadion zat de stem ming er in. Natuurlijk mocht het Friese volkslied niet voor het begin van de wedstrijd ge speeld worden. De UEFA stelt dergelijke folklore niet op prijs. Maar daar bedachten de fans wel een aardige oplossing voor. Terwijl de aanvoerders Johan Hansma en Gaizka Mendieta druk bezig waren met het uit wisselen van de vaantjes, galm de opeens spontaan het Friese volkslied van de tribunes. Uit volle borst meegezongen door de fans. En daar kon ook de al machtige UEFA helemaal niks aan doen. De zet om Anthony Lurling en Mika Nurmela weer op de flanken te posteren, pakte pri ma uit. Heerenveen koos voor de aanval en Valencia leek zo waar enigszins onder de indruk. Vooral Lurling bezorgde de Spaanse verdedigers in de be ginfase handenvol werk. Twee keer flitste hij door het hart van de defensie, maar beide solo's bleven zonder resultaat. Jeffrey Talan kon net niet voor een doeltreffende afronding zorgen en de strakke schuiver van Lur ling zelf, werd goed gepakt door doelman Canizares. Valencia kwam heel lang niet in het stuk voor en liet alles maar een beetje op zich afko men. De Spanjaarden voelen zich wel op hun gemak tegen een opponent, die graag het spel wil maken. Heel rustig en kalm loeren ze dan op die ene kans, die zich vanzelf een keer tje aandient. Heerenveen leed één keer onnodig balverlies op het middenveld en dat slipper tje werd in de 38 ste minuut ge nadeloos afgestraft door Valen cia. Spelmaker Mendieta pikte de bal van de schoen van Arek Radomski en rukte in een keer op naar het strafschopgebied. De sliding van aanvoerder Hansma kwam te laat om het naderende onheil-nog te voor komen. Mendieta kon met een puntertje nog net Kily Gonzalez in stelling brengen en via het li chaam van Ronny Venema ver dween de bal onhoudbaar voor doelman Hans Vonk in de tou wen. Eén kans, een goal. Zo werkt dat op het hoogste Euro pese niveau. Ook in de tweede helft bood Heerenveen volwaardig tegen stand aan Valencia. Maar het waren de Spanjaarden, die de regie van de wedstrijd steeds stevig in handen hielden. Het enthousiasme van Heerenveen deed aandoenlijk aan, maar was niet voldoende om de Spanjaarden daadwerkelijk in de problemen te brengen. 'Su per Friezen, super Friezen', bleef het legioen heel ritmisch en verwachtingsvol zingen. Maar mooie liederen leveren geen doelpunten op in de Champions League. Zelfs niet in het Abe Lenstra Stadion. Heerenveen: Vonk; Venema. I lansma, Ebbinge en Gerard de Nooijer; Talan, Radomski en lensen (82. Denneboom) Nurmela, Huizingh en Lurling. 1 GERTJAN VAN GEEN nim de kop van scheidsrechter all|Vink er wel afrukken. Cock Jol de nederlaag tegen AZ (3-2) ol ongeloof. Rijnsburgse Boys ojuist een zekere overwinning handen laten glippen en de wees met de beschuldigende naar de arbiter. Vink had in jen dertien minuten voor het de stand was 0-2 in de Alk erhout - AZ weer in het zadel ien door een penalty te geven. Jruikte het cadeautje door in Ifase nog twee keer te scoren, de wereld van Jol en heel 'g even instortte. „Ik denk vannacht een paar verschrik- nachtmerries zal hebben van ïVink", aldus Jol. „Ik zal zwe- Bkker worden en mijn vrouw i uitleggen, dat dat niet door mt." Rijnsburgse Boys zat er na mende treffer van Jamal Dibi eet doorheen en terecht. De «lasser had zich in de eerste iut-ronde van de Amstel Cup en heldhaftig gepresenteerd Alkmaarders. Zelden zal Jol 'der hem spelend elftal gepas- sioneerder te werk hebben zien gaan als Rijnsburgse Boys gisteren. Zelden ook zal hij zich zo bekocht hebben gevoeld. Alles wees er im mers op, dat geelzwart voor een enorme stunt ging zorgen in Alk maar. Met aanvoerder Martin den Haan als extra assistent voor de defensie trad Rijnsburgse Boys het zo geres pecteerde AZ tegemoet. Al snel had den de bezoekers door dat de ploeg die zondag nog Ajax versloeg met 3- 2 niet gevreesd hoefde te worden. De elf van Gerard van der Lem, die Barry Opdam en topscorer Robin Nelisse op de bank hield, was ken nelijk vergeten dat het in de voor ronde met de nodige moeite van Ter Leede had gewonnen. De lamentabele instelling van de gastheer maakte van Rijnsburgse Boys kanshebber. Zelf had de ploeg zaterdag ondervonden dat gebrek aan agressiviteit tot zware nederla gen kan leiden tegen gelijkgeschik- ten als Scheveningen (0-3), gisteren merkte Rijnsburgse Boys dat met de juiste instelling 'grootmachten' op de knien gedwongen kunnen wor den. De onverzettelijkheid van de ver dedigers inspireerde de rest. Bartjan Onderwaater hield John Bosman uit de wedstrijd, terwijl Stefan Roodak- kers als rustpunt fungeerde. Backs Michel Roest en Norbert van Lo- chem, die beiden weinig te stellen hadden met respectievelijk Max Huiberts en Jamal Dibi, zochten af en toe zelfs brutaal de aanval. Rob bert Jansen, Johan Boer en Martin den Haan toonden zich op het mid denveld mannetjesputters die geen blocktackle schuwden, terwijl Berry Charité, Smerko Kroszynski en Tes- so de Munck de AZ-verdediging menig hoofdbreker bezorgde. Met name Charité, de beste man van het veld volgens Jol, deed van zich spreken. De Hagenaar, overge komen van UVS, speelde alsof hij een contract als profvoetballer kon verdienen. Al na twee minuten ver snelde hij richting doelman Henk Timmer, die zijn schot keerde. Diep in de tweede helft was hij weer snel ler dan de Alkmaarse defensie. Cha rité was zelfs voorbij Timmer ge sneld, maar omdat hij een moeilijke hoek had besloot hij voor te zetten. De inzet van meegekomen Van Lo- chem werd op de doellijn gekeerd. Ook Tesso de Munck liet zich niet onbetuigd. Eerst kopte hij de bal uit een voorzet van Den Haan tegen de lat en later volleerde hij vrij voor de keeper naast waar hij de bal had kunnen aannemen. Pas in de tweede helft was Rijns burgse Boys slagvaardiger. Nadat Bastiaan de Mooy, ingevallen voor De Munck, een knap gedrukte vol ley van de lijn gehaald zag, be kroonde Charité 'zijn' avond met een beauty in de 72ste minuut. Hij stiftte de bal met een sierlijke boog over Timmer voor de openingstref fer. Charité kreeg er een appiaus- wissel voor. Vervanger Jimmy Si mons koos in zijn eerste actie vijf minuten later voor de moeilijkste oplossing en zag die keuze be kroond met opnieuw een wonder schone treffer. Simons liet Timmer met een subliem afstandsschot uit stand kansloos: 0-2. Het was het sein voor Van der Lem om Opdam en Nelisse binnen de lijnen te brengen. Waar de 1024 toeschouwers - merendeels Rijns burgers - geen rekening meer mee hielden, geschiedde toch. Scheids rechter Vink zag in een onschuldige actie van Onderwaater tegen Nelisse en strafschop, die door de invaller feilloos werd benut. Schoten op de lat (Opdam en Dibi) gingen aan de gelijkmaker vooraf. Johan Boer ver slikte zich op de achterlijn in Nelis se, die zijn voorzet door Barry van Galen benut zag. In de laatste mi nuut capituleerde Rijnsburg com pleet toen Dibi vrij voor Lennert Hegie een voorzet van Miel Mans over de lijn liep. Het voorkwam opperste euforie bij Rijnsburgse Boys en dieprode wEmgen van schaamte bij AZ, dat zelfs vier gele kaarten moest incas seren om de amateurs van het lijf te houden. Jol slikte twee keer, dronk zijn glas bier leeg en nam plaats voor de mi crofoon voor een fraaie monoloog: „Afgelopen zaterdag speelden wij een beladen wedstrijd tegen Sche veningen. We bakten er niets van en kregen terecht met 3-0 klop. Dan ga je aan de slag, je probeert maandag de boel te repareren en stuur je te gen AZ een ploeg het veld in met het idee de schade zo veel mogelijk beperkt te houden met het oog op de wedstrijd tegen Barendrecht aanstaande zaterdag. Na tien minu ten zie je elf tijgers lopen die niet af willen gaan. We speelden in de eer ste helft goed in de formatie en cre- eren vier opgelegde kansen waar niets mee wordt gedaan. In de rust zie je iets ontstaan waardoor je denkt: het zou wel eens kunnen. En wat schetst onze verbazing: door een fantastisch doelpunt van de beste man van het veld kom je voor. Omdat hij leeggespeeld is, breng je een getergde Simons in het veld, die binnen twee minuten een mis schien wel nog mooiere goal maakt. Dan zie je de scheidsrechter kijken en gebruik maken van een situatie waarvan je denkt: moet dat nou? Bij het tweede doelpunt maakt een AZ- speler een overtreding op mijn cen trale verdediger. Dan denk je: we kunnen wel eens verliezen. Samen vattend: we hebben onterecht verlo ren afgemeten aan de kansen en de inzet. Het is triest dat we zijn uitge schakeld. We werken hard om een paar centen te verdienen en de scheidsrechter zorgt dat je een hoop geld misloopt." Van der Lem nam even pauze na het aanhoren van zijn collega „Al les is gezegd, lijkt me. Ik schaam me een beetje." Rijnsburgse Boys: Hegie; Roest, Roodakker. Onderwaater, Van Lochem; Hen liaan, Boer, Jansen; He Munck (50, De Mooij), Charité (75. Simons), Kroszynski (69. Ket ting).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25