Rol Keen en Heister uitgespeeld oq»p even in een getto, tussen hekken en vuilnishopen De markt is rijp voor een commerciële zwemploeg Sydney 2000 Mevrouw Samaranch I0ERDAG 21 SEPTEMBER 2000 art Bailey twijfelachtig 0(_» Het is onzeker of de Canadese sprinter Donovan Bai- yjru)lympische titel op de 100 meter kan verdedigen. Hij jipt met een virusinfectie en is momenteel niet in staat te inen. „Ik voel me heel moe en kan zelfs geen 20 meter hard- len", zei Bailey, die vier jaar geleden in Atlanta met 9,84 se- iden een wereldrecord liep. De coach van Bailey, Dan Pfaff, jjaarde te betwijfelen of zijn pupil hersteld zal zijn voor de iesvan vrijdag. „Hij kan nauwelijks rechtop lopen", zei hij „ber. Het is ook de vraag of Christine Arron, Europees kam- >ne sprint, kan meedoen. De Frangaise is ziek. trste goud voor Azerbeidzjan Met 25 treffers in de finale veroverde Zemfïra Meftakhet- Jjva de eerste gouden medaille uit de olympische geschiede- van Azerbeidzjan. In de voorronde had ze op het onderdeel et al 73 schijven geraakt, waardoor ze met een olympisch re- dvan 98 punten de wedstrijd afsloot. Meftakhetdinova bleef Russische rivale Svetlana Demina drie treffers voor. ZWEMMEN GUS VAN OOSTEN estrijd om de meeste be iers op olympische inter - iites is voorlopig een Ame- anse aangelegenheid. De bsites sports.yahoo.com en [olympics.com zijn verwik- |in een nek-aan-nek-race, blijkt uit cijfers van onder- isbureau Nielsen/ /Netra- i, Yahoo krijgt weliswaar meeste bezoekers, maar de ran de officiële olympi- zendgemachtige NBC tdt beter gelezen. De top ivan best bezochte olym- :he websites bestaat verder ifdzakelijk uit Amerikaanse bieders. Opvallend is de notering van de Japanse itsite van Yahoo (www.s- ahoo.co.jp), die de op best bekeken site blijkt, eerste Europese sportsite, .olympiaden.nu is te vin- op plek dertien. Opmer- jk genoeg is dat geen En- maar een Zweedstalige Australische belasting- Et lijkt de olympische uiers minder streng te gaan jakken dan men aanvan- t'van plan was. Dat meldt belastingadviesbureau en nsorvan de Nederlandse tg in Sydney Ernst j. Vorige maand maakte Australische fiscus nog he il dat alle sporters in prin- laangifte zouden moeten nvan medaillebonussen, nsorgelden en andere in- isten uit hun deelname ide Olympische Spelen, ivoor zou zelfs een apart ioor in het Olympisch pworden geopend. De be- hgdienst in Sydney vindt ;steeds dat men het volste it heeft om aanslagen op 'Sgen maar geeft nu toe dat het vrijwel onuitvoerbaar is om alle sporters fiscaal aan te pakken. Volgens belasting specialist Frits Algie van Ernst Young zullen de Australiërs zich daarom vooral richten op de grootverdieners onder de sporters. D66 in Amersfoort wil een nieuw te bouwen zwembad in die plaats vernoemen naar olympisch medaillewinnares Inge de Bruijn. Het zwembad moet als het aan de democra ten ligt de plek worden voor de top van de Nederlandse zwemsport. Het nieuwe 50- meterbad moet het huidige Sportfondsenbad, dat in slechte staat verkeert, vervan gen. Het zwembad is de thuis basis van de landelijk succes volle waterpolovereniging AZPC. Het vernieuwde bad - D66 spreekt van een WaterA- rena - zou een uitstraling moeten krijgen vergelijkbaar met die van de Galgenwaard in Utrecht of het Gelredome in Arnhem, aldus het plan van de lokale politici. Minister De Grave (Defensie) heeft judoka Mark Huizinga gisteren direct na het behalen van zijn gouden plak een feli citatiefax gestuurd. Huizinga werkt in het dagelijks leven als IT'er bij de Koninklijke Lucht macht. Hij heeft de rang van eerste-luitenant. „Wij kunnen je verzekeren dat hoewel ook wij wat de begroting en de staatskas betreft een gouden tijd hebben, het toch heel an ders is dan het eremetaal waar jij je mee mag tooien", schrijft De Grave. Ook Huizinga's baas, luchtmacht-generaal Berlijn, stuurde een felicitatie naar Sydney. Gouden judoka Mark Hui zinga moest voor hij gisteren in Sydney de mat op kwam van judopak wisselen. Zijn ei gen tenue werd bij de war- mingup afgekeurd, omdat het doornat van het zweet was. Huizinga verscheen daarom in een wit tenue zonder num mer en landenaanduiding. Soms maken judoka's hun pak bewust nat om de tegen stander geen grip te laten krij gen. „Maar Mark zweet altijd heel veel", aldus vriendin Edith Bosch. Een professionele zwem ploeg met een betaalde begeleidingsstaf, ruime middelen voor trainings faciliteiten en een ba sisinkomen voor een groep van zes tot acht sporters, komt volgens sportmar- ketingspecialist Patrick Wouters van den Oudenweijer dit jaar nog van de grond. De belangenbehartiger van de toppers Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn weet dat de interesse van het bedrijfsleven als gevolg van de olympische successen in Sydney is ge wekt. De toekomstige commerciële zwem ploeg zal voortborduren op de basis die is gelegd door PSV. De top van de Eindhovense vereniging is na de Spe len van 1996 onder aanvoering van Cees-Rein van den Hoogenband, de vader van Pieter, ondergebracht in de stichting Topzwemmen Zuid-Neder land, met Jacco Verhaeren als coach. Die stichting drijft voor een groot deel op de stuwende klacht van vrij willigers. „Het verhaal van een com merciële zwemploeg gaat al gauw zijn eigen leven leiden", zegt Wouters, één van de directeuren van Topsports Group. „Ik spreek liever van een nog beter geleide professionele ploeg. Veel werkzaamheden worden nu nog op grond van liefdadigheid gedaan. Dat gaat veranderen." Wouters behartigt ruim twee jaar de commerciële zaken van Van den Hoo genband en is in die hoedanigheid ook betrokken bij het overleg met de diver se partijen (het stichtingsbestuur, NOC*NSF, de zwembond en de zwem mers) over de ontwikkeling van een commerciële zwemploeg. „De vraag die we stellen is: hoe kunnen we het Nederlandse zwemmen op weg naar Athene 2004 laten profiteren van het succes van Pieter en Inge? En: hoe kunnen zij er zelf van profiteren?" De goede resultaten van de zwem ploeg in Sydney zullen het streven hel pen, stelt Wouters met gevoel voor un derstatement. De zaakwaarnemer van de schaatsers Ritsma en Postma zegt twee jaar geleden al het bedrijfsleven te hebben geadviseerd om het zwem men in de gaten te houden. Wouters: „Tja, als er ergens kansen liggen. Veel bedrijven zullen nu wel denken: waar om heb ik dat advies niet eerder gekre- gen?" Wouters gelooft heilig in de kansen en de groeimogelijkheden van de zwemsport. Over geld wil hij niet pra ten, maar geeft wel aan dat in grotere bedragen moet worden gedacht dan 'een paar ton'. „Het zwemmen is nog geen vetpot. De sport verkeert com mercieel gezien nog in het beginstadi um, maar zal zich de komende jaren snel ontwikkelen. Het is nog niet te vergelijken met de situatie in het schaatsen, maar het gaat die kant we op. Waar het schaatsen zich vijf jaar geleden bevond, toen Sanex als eerste met een commerciële ploeg begon, daar bevindt zich het zwemmen nu." Het marketingconcept dat Sanex destijds met Ritsma ontwikkelde, dient volgens Wouters als voorbeeld voor het zwemmen. „Het gaat om veel meer dan een sponsornaam of logo op een pak, wat in het zwemmen al wat moeilijker ligt. Ik denk eerder aan een interessant concept. Sanex was succesvol door veel met Ritsma, en later ook met Tim mer, te doen. Een goed marketingcon cept draait om persoonlijkheden en uitstraling. In die zin valt er met de olympische kampioenen Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn veel te doen." Trinko Keen in actie tegen olympisch kampioen Liu. De Nederlander verloor in drie games. FOTO ANP/KOEN SUYK De olympische missie van Trinko Keen en Danny Hei ster zit er al weer op voordat het tafeltennistoernooi goed en wel is begonnen. Het Nederlands duo won wel iswaar een paar potjes in de voorronden, maar bij de eerste echte beproeving in het dubbelspel moesten zij het hoofd buigen voor de stugge Oostenrijkers Jindrak en Schlager. En vanmorgen struikelden beiden in de eer ste ronde van het individuele hoofdtoernooi. TAFELTENNIS EDWIN ALBLAS en 21-8 een 2-0 voorsprong en was dicht bij een verrassing. Aanvankelijk leek Maar met de winst binnen Heister nog revan- handbereik blokkeerde de che te nemen op linkshandige speler. De als zes de Oostenrijker de geplaatste Schlager draaide Werner Schlager, de wedstrijd om en trok de Hij nam via 21-13 winst alsnog naar zich toe: 19- 21, 19-21, 12-21. Keen beleefde zijn partij te gen de Chinees Liu Guoliang anders, maar het resultaat was hetzelfde: uitgeschakeld. In drie games (21-14, 22-20, 21-19). Ook hier was dat op papier geen schande, want Guoliang is als de olympische titelverdedi ger opnieuw favoriet voor het goud. Toch bleef er een fors gevoel van onbehagen bij de tafelten nissers hangen, toen ze de speelhal verlieten. Vooral de dubbel was een grote deceptie. Het ontbrak Keen en Heister aan kwaliteit en een beetje for tuin, dat Jindrak en Schlager volgens de Nederlanders wel in grote mate hadden. Geluk be paalde het slot van de eerste game. Dat het dubbeltje naar de kant van de Oostenrijkers rolde, was een voorbode. „Ze durfden meer risico te nemen en werden daarvoor beloond", analyseerde Keen kort en bon dig. „En wat wij van plan wa ren, kwam er niet uit." Keen en Danny Heister zagen de bui in de eerste game tegen de Oostenrijkers al hangen. Steeds op voorsprong maar door 'een paar zwijntjes' liepen Jindrak en Schlager met de winst weg. Die tegenvaller sloeg het tweetal niet meer van zich af. „Ze beukten alles in", pufte Heister. „Ze hakten er op los", klaagde Keen. Maar die jongens waren ook beter, mompelde het teleurgestelde duo in koor. Het dubbelproject Sydney eindigde daardoor triest op Homebush Bay. De investerin gen betaalden zich niet uit, maar lang wilden Keen en Hei ster daar niet bij stil staan. Voor hen is er ook na deze Spelen nog een toekomst samen. Al vonden de twee het nog veel te vroeg om zich uit te spreken over de lengte van die samen werking. „Ik denk dat we nog wel een tijdje met elkaar door gaan", keek Heister vooruit. Eddy Stibbe na cross veertiende PAARDENSPORT ANP Eddy Stibbe door een goe uithoudingsproe in het individuel olympische even- tingtoernooi op geschoven naar de veertiende plaats. De Nederlandse milita- ryruiter, die in Engeland woont en in Sydney op een Antilliaan se licentie rijdt, maakte met zijn in Nieuw-Zeeland gefokte 13- jarige ruin Eton bij de cross country geen fouten. Een lichte tijdsoverschrijding kwam hem op 4,8 strafpunten te staan. Stibbes totaal is nu 58,60. Na de dressuur, niet zijn sterkste discipline, bezette „Steady Ed dy" de 27e plaats. Na twee da gen leidt de Amerikaan David O'Connor met Custom Made (29 strafpunten) voor de verras sende Griekse debutante Heidi Antikatzidis (37,4) en de be faamde Nieuw-Zeelander Mark Todd (39), tweevoudig olym pisch kampioen. Met alleen het springen nog op de agenda kan het eventing- goud O'Connor al bijna niet meer ontgaan. Tienvoudig Ne derlands kampioen Stibbe, die voor de dertigste keer hoopt mee te doen aan de military van Boekelo, kan met een fout loos springconcours misschien de toptien nog binnenkomen. Er zijn na de cross op Horsley Park, waar 50.000 liefhebbers een plaatsje konden vinden, nog 25 combinaties in de strijd. Startverbod Springruiter Eric Lamaze mag niet aan de Olympische Spelen deelnemen. Het Canadees olympisch comité maakt die beslissing in Sydney bekend. Tijdens een dopingcontrole op 29 augustus werden sporen van cocaïne in de urine van Lamaze aangetroffen. Lamaze, die in 1996 voor eenzelfde vergrijp werd bestraft, werd door de na tionale hippische federatie voor het leven geschorst. Die straf werd begin deze week door een rechter in Toronto opgeheven ter en trots bij aborigines itvzien de aborigines hoe er miljarden worden igegeven aan een aantal Mwedstrijden, terwijl ze lamper te eten hebben, ar ze zien ook hun Cathy man het olympisch vuur steken. Afkeer en trots bij ie bodem van het vat' in Sydney. 1 heeft hij niet meer, itr is bijna op, maar Nicki tdgemutst. „We waren zó op Cathy Freeman, dat we net z'n allen voor de tv tn gejuicht en gehuild. Wij sok Australiërs, en wij zijn roor de winnaars en wij en mee met de verliezers. ?het maar één groot feest ben ik blij. Deze Spelen tn alle rassen samen |en." leeft in The Block, een fan de aboriginalwijk Red- Sydney. Het zijn maar ?aar straten, afgezet met n> waar huizen slechts "zijn en het vuil ligt opge- '<k In dit getto leven de Sines die niets hebben. Ze Wslaafd aan alcohol of on worden geregeld in el- Nagen, niet zelden door tie. Het de onderkast if samenleving in Sydney. 1 dat ze het liefst door ie- n met rust worden gela- Maar dat zal niet gebeu kt dan verliezen we elk if zelfrespect", zegt Mi- Mundine, baas van het igbureau voor aborigines, aborigine reinigt de waarop hij woont. In een doopt hij niet zelden de En uit de vloer en stookt Uurtje, zoals ze dat in de tois van Australië ook Daarmee is het een bij- ri I M Kinderen in de wijk Redfern in Sydney. Veel huizen zijn er zo verwaarloosd dat ze niet meer op te knappen zijn. De overheid wil de boel het liefst slopen en er nieuwbouw neerzetten. zondere plek geworden en daar kun je een aborigine niet zo maar van verdrijven. Veel hui zen zijn echter zo verwaar loosd, in menige woning zitten ook kogelgaten, dat ze niet meer op te knappen zijn. De overheid wil de boel het liefst slopen en er nieuwbouw neer zetten. „Dan zijn we dit stuk grond kwijt, terwijl we al zo weinig van onszelf hebben", zegt Mundine, die zichzelf een on verbeterlijke vechter noemt. „We zijn twee jaar door een hel gegaan, iedereen in Sydney heeft ons gekruisigd, omdat The Block zo'n verschrikkelijke puinzooi is. Maar ik ben door gegaan met mijn strijd om op deze plek mensen betere hui zen te geven. De overheid zou moeten zien dat we ons best doen en zeggen: oké, we helpen jullie, zeg maar hoe het moet. Er móet nu iets veranderen, en ik weet dat het gaat lukken." Op het kale grasveldje ver kondigt een groep jongeren de blijde boodschap met muziek en dans. „Ik was ook verslaafd, tot ik Jezus ontmoette en mijn leven veranderde." Niemand luistert. „Wij zijn wel een spiri tueel volk", zegt Michael Mun dine. „Wij leven ook volgens strenge regels." Hij weigert bui tenstaanders door The Block te FOTO SOENAR CHAMID begeleiden. „Iedereen komt hier voor zijn eigen, persoonlij ke belang. Wij als gemeenschap schieten daar helemaal niets mee op." Sandra Bailey is nog een stuk feller. Ze is hoofd van het bu reau gezondheidszaken in Red fern. „Blanke Australiërs wor den gemiddeld twintig jaar ou der en verdienen ruim twee keer zo veel. Bij sollicitaties krij gen blanken de voorkeur. Als een aborigine op een taxi staat te wachten, stopt er bijna nie mand. Als hij in een restaurant eten wil bestellen, worden eerst alle blanke gasten geholpen. En het is toch een schande dat in een westerse, welvarende sa menleving als Australië een aborigine niet in aanmerking komt voor iets eenvoudigs als een staaroperatie. Officieel wor den aborigines niet gediscrimi neerd, maar in het dagelijkse le ven wel. Het is verborgen racis- „The bloody games", ver zucht Sandra's collega Naomi Mayers. Die verdomde Spelen. „Er is nota bene gekort op de gezondheidszorg, maar voor de Spelen is er geld genoeg. We zouden dolgraag zeggen: Laten we het verleden vergeten en met z'n allen genieten van een olympisch feest. Maar het dage lijkse leven is zó slecht, dat we dat eenvoudig niet kunnen." De Spelen zouden het ideale toneel zijn voor de aborigines om hun grieven wereldkundig te maken. Hoewel ze demon straties hadden aangekondigd, is er weinig van ze vernomen. Mundine: „De felste tegen standers hebben gewoon geld gekregen, ze zijn omgekocht. Maar verder moet je niet verge ten, dat onze eigen mensen ook meedoen en dat de aborigines tijdens de Spelen veel eer heb ben gekregen, bij een groot deel van de openingsceremonie en door Cathy Freeman. Toch heb ik er een dubbel gevoel over, want tegelijk is het een enorme verspilling van geld. Kijk om je heen in deze wijk. De mensen die hier wonen hebben niets, helemaal niets. Geen huis, geen baan, geen geld, geen respect. Ze zijn de bodem van het vat." DICK HOFLAND Klein berichtje in deze krant gisteren onder het kopje 'Samaranch weer terug in Sydney'. 'Juan Antonio Samaranch is gisteravond te ruggekeerd in de olympische stad Sydney. De voorzitter van het Internationale Olym pische Comité OOC) was za terdag naar zijn woonplaats Barcelona afgereisd omdat zijn vrouw stervende was. Kort voor zijn aankomst in Spanje overleed ze. Maandag werd de echtgenote van Samaranch begraven. Slaakte U ook een zucht van verlichting bij de kennisna me van het bericht? Gelukkig zeg, Samaranch is er weer bij, net op tijd om Pieter van den Hoogenband goud te zien ha len op de 100 meter vrije slag. Je moet er niet aan denken, dat cle oppergod van de Olympische Spelen niet in Sydney was, terwijl VDH zijn memorabele race zwom. Waar was U trouwens toen het gebeurde. Was U aan het werk, zat U in de auto naar de radio te luisteren, was U per ongeluk - godbetert - ver geten dat onze Pieter moest zwemmen? Als U het maar niet in Uw hoofd gehaald heeft om naar cle begrafenis van Uw vrouw te gaan tij dens dit historische spekta kel. Op teletekst was zelfs een re actie van de groothertog van de Olympische Spelen te le zen. Als aanvullende infor matie werd opgetikt dat de heer Samaranch meteen na de begrafenis van Maria The resa Salisachs (69, ze leed aan kanker en legde de maanden, weken en dagen voor haar dood het miljoen- voudige van de marathon af als het gaat om pijnlijden, gvg.) op het vliegtuig was ge stapt. 'Ik ben blij om weer te rug te zijn. Ik wil graag wat wedstrijden zien', zei Sama ranch. Blijkbaar is iedereen gek ge worden als de Olympische Spelen bezig zijn. Samaranch was het al als u het mij vraagt. Als hoeder van de olympische gedachte moet al les wijken, zelfs zijn echtge note, de moeder van zijn kin deren. Samaranch wordt be schouwd als halfgod, zelf stelt hij zich op gelijke hoogte met Zeus, de Griekse opper god in wiens naam en eer in het verleden de Spelen geor ganiseerd werden. Zeus was de heerser op de berg Olym pus, Samaranch vindt zich zelf met zijn gedeformeerde geest misschien wel groter. De Spanjaard is de grote voorvechter van de sport. Po litiek en sport gaan niet sa men. Uit de mond van de voormalige vazal van dicta tor Franco zal je niet horen dat Hitler in 1936 de Spelen misbruikte om propaganda te maken. De Black Power- statements van atleten Tom mie Smith en John Carlos in Mexico '68 - een schande voor de olympische gedachte. Palestijnse aanslag op Israë lische deelnemers tijdens München '72 - the games must go on. De sport gaat voor alles. Zo is het en zo zal het altijd gaan. De 80-jarige Sama ranch is er alles aan gelegen om de wereld laten draaien om zijn Olympische Spelen en zijn olympische familie. Meedoen is niet belangrijker dan winnen, macht is be langrijker dan sterven. Mevrouw Samaranch is dood, leve de Olympische Spelen! GERTJAN VAN GEEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23