Huizinga lost met goud belofte ii Ben moet het vanuit zijn diepste 'ik' oproepen oor Moussambani zijn de Spelen één groot feest lister Matthijsse is el boos op zichzelf Sydney 2000 Skiffeur Gerard Egelmeers teleurgesteld na missen fin i; DAG 21 SEPTEMBER 2000 snel klaar met Oremans Miriam Oremans raakte vanochtend alleen de ballen ie ze uit kwaadheid wegsloeg. In haar partij tegen Monica lukte haar daarentegen bitter weinig. Voor de Brabantse ter is het individuele toernooi in Sydney al na twee ron- orbij. Ze werd met twee keer 6-1 kansloos van de baan gemept. ;ilië en Spanje met geluk verder Brazilië en Spanje hebben zich met veel moeite ge- l.i.iist voor de kwartfinales van het olympisch voetbaltoernooi i 11 lannen. Brazilië versloeg gisteren het eveneens gekwalifi- k Japan met 1-0. De Zuid-Amerikanen profiteerden vervol- van de 2-1 nederlaag van Zuid-Afrika tegen Slowakije, r won met 2-0 van Marokko en dankte zijn plaats bij de acht aan het doelsaldo. Dat was beter dan dat van Zuid- dat het eveneens geplaatste Chili met 1 -0 versloeg. Zekerheidjes be staan niet in de topsport. Maar over zeilster Mar griet Matthijsse sul voor het begin van de ipische Spelen weinig twij- 23-jarige blondine, die a alle grote toernooien in i pe-klasse won, zou wel md winnen in Sydney, e dagen is er van haar ubare status echter niet neer over. ■rste middelmatige dag ;i 24ste) kreeg vandaag nlijk vervolg (19de en Daarmee staat de twee wereldkampioene op ie plaats in het klasse- l. een ongewone en zeer ui ge klassering voor Mat- die 'verslaafd' is aan de i e plaats. 'ii geeft aan dat Margriet 1 maar een mens is", gaf roach Jaap Zielhuis aan. denkt misschien dat ze al- 'eet van de wind en de an- oinstandigheden hier in de van Sydney. Maar je kunt alles weten van de ele- Daarom kan je de ook niet de schuld geven je eigen falen." mens Matthijsse gaf tekst en uitleg over de ontnuchterende zeil- in de olympische hoofd- olympiërs die het nog n loeten doen, maken jacht ■pud of ander metaal. Zij ■hun kunstje er al op heb- itten, storten zich in de ti 'i handel. Tickets. Zon- olympische toegangsbewij- je in Sydney niet mee. mebush Bay, daar waar maal gebeurt, is er na- iijk de zwarte handel. Wie woordje tickets fluistert, zo een paar hijgende iwazen aan zijn broek i. Kaartjes voor het men zijn gewild en zelfs gebruikte zwemtickets n verzamelgekke Aas tra in de buidel. In dit land is te dol. Nu de Spelen een ir dagen aan de gang zijn, ook steeds meer Neder- uise sporters opduiken in ions, waar ze uit sportief bekeken niets tezoe- hebben. De volleyballers t ierden gisteren de hoc- fel tennissers Keen en Hei- n -t uitgeschakeld als dub- iren amper van die bekomen, toen een gil- hadmintonster Lotte Jo ts op de tribune duide- i taakte dat ze met het hen geritselde kaartje was ngekomen. Gelukkig hadden die pingpongers trieste dag toch nog een goede daad verricht. Op de hitlijst staan de kaartjes voor de optredens van Pieter van den Hoogenband uiter aard hoog genoteerd. De moe der van Pieter had ook entree bewijzen. Voor een stoeltje er gens bovenin het zwemstadi- on, dat plaats biedt aan 17.000 toeschouwers. Nou, dan weet u het wel. Enige kans op herken ning uitgesloten. Ron Zwerver, één van de ma nagers in het Holland Heine- ken House, zoekt nog kaartjes voor het volleybal. Wie helpt? De geluksvogels van de week zijn daarom de beachvolley- balsters Rebekka en Deborah Kadijk. Twee keer gestrand in het zand, maar 'lucky' in het spel met de kaarten. Eén van hun sponsors had nog wat weg te geven. Hij verontschuldigde zich bij Rebekka, omdat het geen volleybalkaarten waren, maar zwemtickets. Voor woensdag, 19.00 uur. Wist hij veel dat Pieter the Great' in die sessie het water zou induiken voor zijn tiveede goud. Heeft Pieter zelf eigenlijk al een kaartje? Hij mag het mijne hebben: afgescheurd op de dag waarop hij naar zijn eerste goud zwom. Dat kaartje was alleen wat meer waard geweest als hij het daarbij had gelaten. EDWIN ALBLAS stad. De gevallen favoriete, die gisteren door een verkeerde bootmanoeuvre al ver weg viel in de tweede race, had zelf ab soluut geen trek haar wedstrij den te analyseren. ,,Ze is boos, vooral op zichzelf', liet Zielhuis weten. Zielhuis vindt Matthijsse op afstand de beste Europe-zeil- ster van de wereld. Maar het natuurtalent uit Maasdam heeft een probleem. „Ze is soms te gretig", liet Zielhuis weten. „Ze kan geen genoegen nemen met een andere plaats dan de eer ste. Die instelling heeft haar in de derde race opgebroken. Mis schien heeft het ook wel te ma ken met misplaatste arrogantie. Maar ze staat nu wel mooi met haar rug tegen de muur." Het 470-zeilduo Carolijn Brouwer/Alexandra Verbeek lijkt bij het olympisch toernooi in de haven van Sydney lang zaam op gang te komen. Het Nederlandse tweetal eindigde vanmorgen in de derde race op de achtste plaats. Dat is de bes te klassering tot dusver, na de elfde en zestiende positie in de voorgaande races. In het alge meen klassement nemen Brou wer/Verbeek de veertiende plaats in. Laser-zeiler Serge Kats is op zijn beurt tijdens de derde olympische race op de elfde plaats geëindigd. In het klassement staat Kats twaalfde. Mark Huizinga schaarde zich gisteren als derde in het illustere rijtje Neder landse olympische judo kampioenen. Na Geesink (1964) en Ruska (1972) kon hij eindelijk zijn talent met de grootste titel bekronen. In Sydney loste hij zijn be lofte in. Met de uitstraling van een ware kampioen. „Ik wist voor de finale de uitslag al." JUDO* ANP De judowereld is het er al jaren over eens: Huizinga is een van de mooi ste judoka's om naar te kijken. Een prachtige at leet, die altijd probeert zijn te genstanders met fraaie worpen te vloeren. Hij won genoeg, maar zijn risicovolle stijl be roofde hem ook van vele prij zen. Domme kracht, sluwheid en anti-judo zegevierde regel matig over de superieure tech niek van Huizinga. In Australië vond de 27-jarige Vlaardinger het antwoord op al zijn tegenstanders. Vooral de zege op de Cubaan Yosvane Despaigne was een bevrijding. De spierbonk had al twee WK's voor Huizinga verpest en de luchtmachtofficier werd in de eerste ronde weer aan hem ge koppeld. „Ik moest om de lo ting lachen. Ja hoor, het is weer zover, dacht ik." Huizinga had het weer moei lijk tegen de ijzeren greep van Despaigne, maar legde hem in de slotfase toch op de rug. Daarna was er geen houden meer aan. De Amerikaan Brian Olson, de Roemeen Adrian Croitoru van wie hij nog de EK- finale verloor, de Canadees Keith Morgan en in de eind strijd de Braziliaan Honorato, ze gingen er allemaal af. De prachtige zege maakte veel los. Zelfs Huizinga's judo- coach Chris de Korte en diens gezworen vijand Cor van der Geest pakten elkaar broederlijk vast. Een regiment Nederlandse bobo's glunderde aan de kant. Vriendin Edith Bosch, die de zelfde dag moest judoën maar niet verder kwam dan de zeven de plaats, viel haar held huilend in de armen. Edith Bosch, een extravert, druk meisje en in alles een te genpool van de rustige Huizin ga, kon niet begrijpen dat haar vriend zo koel bleef onder zijn zege. „Hij had gewoon moeten gaan janken", zei ze. „Hoe hij ook op dat podium stond, een echte militair." De twee waren voor de halve finale even voor een lichte lunch naar het Holland House Mark Huizinga scoort ippon in de finale tegen Carlos Honorato. foto» afp» kim ik geslopen. „Daarna gaven we el kaar een kus en zeiden: We gaan ervoor. Met mij lukte dat niet, maar voor hem vind ik het prachtig. Hij is de echte olym pische kampioen, want hij gooide iedereen met een vol punt." Huizinga en Bosch gingen de laatste maanden hun eigen weg. De twee slapen in Sydney met de selectie in hetzelfde huis, maar niet bij elkaar. „Dat willen we niet. Maar vanavond mag het wel. Vanaf nu heb ik altijd een olympisch kampioen in mijn armen", zegt Bosch. Nederland beschikt over een bijzondere judogeneratie en Huizinga is de meest bijzonde re. Zijn leergierigheid en talent leidden hem snel naar de inter nationale top. Al in 1996 pakte hij in Atlanta brons. Dat jaar luidde hij ook een trilogie aan Europese titels in. Maar op we reldniveau bevestigde Huizinga nooit zijn klasse. „Ik moet ge woon voorzichtiger zijn. In de finale wilde ik ook absoluut geen risico nemen. Ik heb een hoop mogelijkheden laten lo pen tot ik zeker wist dat het zou lukken." Huizinga is na zijn titel nog niet verzadigd. Hij wil ook een wereldtitel. „Ik wil zoveel mo gelijk winnen. Ik sluit zelfs niet uit dat ik tot 2004 doorga. Maar dit is het mooiste dat je kunt hebben als judoka. Het goud heb ik en dat neemt niemand me meer af." Geesink herkent zijn 'genenin Mark Huizinga Anton Geesink zat gisteren in Sydney aan de rand van de mat toen Mark Huizinga zijn olympische prestatie evenaarde. „Voor mij is dit het hoogtepunt van de Spelen, ze mogen wat mij betreft meteen afgelopen zijn", zei de kampioen van Tokyo 1964. Geesink glom van trots bij het zien van de prachtige worpen waarmee Huizinga de olym pische titel pakte. Voor de finale had hij met het publiek op een groot scherm in het Exhibi tion Centre in Sydney de historische beelden van zijn eigen olympische finale bekeken. „Wat een mooie film, die had ik nog nooit zien. Mark lijkt nu op de man die ik toem Ook zo met die stekels. Hij zou een zoon me kunnen zijn." Volgens Geesink hebben de meeste mei niet in de gaten hoe indrukwekkend de van Huizinga is. „Als je toch weet hoe stei 1 technisch je moet zijn om die lui te oven nen. Hij durft risico te nemen, maar ook schaken." Geesink reikte niet de medaille uit aan! zinga. Hij komt morgen in actie tijdens de digingsplechtigheid van de zwaargewichtei Herman Debrot is krachttrai ner van de judoka's Patrick van Kalken, Jessica Gal, Maar ten Arens, Ben Sonnemans en Dennis van der Geest. Hij maakt voor deze krant een analyse van de verrichtingen van zijn pupillen. Vandaag: Ben Sonnemans 's Ochtends is het bij mij thuis een gezellige boel. Noodgedwon gen gaan we vroeg op en zitten mijn 10-jarige dochter en ik naar tivee tv's te kijken. De één om te zappen, de ander om te kijken. Óp de NOS hoef je niet te rekenen. Die zenden slechts her halingen uit. Zwemherhalingen als er gejudoot wordt, juodher- halingen als er niets anders meer te herhalen valt. En dan nog maar te zwijgen van het wezensvreemde en essentieloze gewauwel van commentator Pierre Zenden. Gelukkig is er Eurosport, Can vas, BBC, TVE, ARD en ZDF. Eén voor één komen dan de Kenamju-judoka's binnendrup pelen. Schenken koffie en ma ken hun eigen ontbijtje. De jon gens en meiden die niet naar Sydney gingen, omdat ze niet goed genoeg waren, ofte jong waren, het niveau überhaupt nooit zullen halen, of gewoon fan zijn van onze helden. Het is een soort gezelligheid waar Ben Sonnemans van houdt. Lekker onder ons. Ben houdt van lekker eten en een biertje. 'Socio-Bennoemen wij hem, een lieve charismatische jongen. Maar als je als trainer Ben aan de hand meeneemt, en streng voor hem bent, dan kan hij trainen als een beest. Goed in vorm is hij in staat om op de wedstrijdmat heel ver boven zichzelf uit te stijgen. Dan is hij Big Ben Sonnemans, de killer. Zo werd hij Europees kampioen en won hij Tournoi de Paris. Maar Ben kan het niet altijd. Want hij moet het vanuitzijn diepste 'ik' oproepen. De Cana dees Nicholas Gill was zijn eer ste tegenstander. Een oersterke woeste kerel maar ook sluw en slim omdat hij al jaren mee draait. Het afgelopen WK won hij nog brons. Ben belandde kansloos in een houdgreep en verloor. Gelukkig won Gill de poule en was er voor Ben het lange her kansingstraject naar brons. 'Pretty Boy' en eeuwig talent Soares liit Portugal was een zeer lastige tegenstander, die met een mooie maar risicovolle waza- ari-offerworp opzij werd gezet. Jikirauli uit Georgië vormde de voor de steeds slechter presteren de Sonnemans een te groot ob stakel. Met een keikoku-straf verdween ook Ben roemloos uit het toernooi. Criminele1 houden vdf de Spelen ALGEMEEN ANP Sonnemans snel uitgeschakeld Ben Sonnemans (-100) en Karin Kienhuis (-78) zijn vanochtend beiden in de tweede ronde van de herkansing uitgeschakeld. De Georgiër Jikurauli schakelde Sonnemans uit op straffen en Kienhuis dolf het onderspit te gen de Italiaanse Pierantozzi (ippon). Sonnemans, vier jaar geleden in Atlanta nog vijfde, verloor in de eerste ronde van het hoofd toernooi van Gill uit Canada door een houdgreep. Kienhuis werd door de Belgische Rakels verwezen naar de herkansin gen. In de eerste ronde van de herkansing versloeg Sonne mans nog wel de Portugese ju doka Soares, maar werd daarna uitgeschakeld. Kienhuis won van Monney uit Ivoorkust in de eerste herkansingsronde. Criminelen in Sydney ook zeer geïnteresseerd Olympische Spelen. Volg yr politie is het aantal inbra de binnenstad sinds hel van de Spelen ongeveer! cent minder vergelekenn zelfde periode vorig jaar. „Ongelofelijk", noen politiewoordvoerder de „Dag en nacht zijn hie derdduizenden mensen om feest te vieren. Mi hebben bijna niets te do Ie' dereen heeft een goedl» id niemand maakt prol n Misschien komt het dofd medailles die de 1 kb winnen." kaanse 'drenkeling' heeft een nieuw doel: Athene 2004 Vierde plek in halve eindstrijd niet genoeg Zijn zwemdiplo ma haalde hij in januari. Acht maanden later verdronk Eric mbani bijna tijdens de sche Spelen. Zijn slak- v e op de 100 meter vrij van de sporter uit iriaal Guinee wel de pu- lieveling van Australië. In- ws op tv, opdringerige tekeningjagers; de 'paling' in Sydney. irtelende solo over hon- meier in het olympisch 1 ten van Moussamba- lield. De 22-jarige stu if was blij levend aan de omen. „De eerste baan g wel, maar in het twee- I begon ik toch ongerust 11 len. Ik dacht dat ik het II redden. Plotseling ge er iets: alle toeschou- n achter me staan. Zonder die steun had ik het niet gered. Ik voelde me heel trots toen ik aantikte." Zijn tijd, 1.52,72, was ruim een minuut langzamer dan de win naars van de andere series. „Door al het applaus voelde ik me een medaillewinnaar. Het was een prachtig moment toen ik uit het bad kwam." Zijn pres tatie zette hem in de spotlight van de Spelen. Media uit Span je, Frankrijk, Groot-Brittannië, Zweden, Japan, Canada en Au stralië wilden alles van hem we ten. In het olympisch dorp kreeg hij nog meer aandacht dan zwemkoning Pieter van den Hoogenband. Het Amerikaanse tv-station NBC zette hem voor de camera in Today Show, handtekenin genjagers achtervolgden hem, de Duitse zwemploeg nam hem mee op een avondcruise (inclu sief diner) door Sydney Har bour, Time Magazine klopte aan voor een interview. Zijn spartelende solo over honderd meter in het olympisch bad, maakte van Moussambani een held. foto reuters „Het overvalt me allemaal een beetje", zei hij over alle aan dacht. Van het bedrijf Speedo ontving hij een haaienpak. Moussambani zocht de rust aan Coogee Beach. Voor 'de paling', zijn koos naampje in het olympisch dorp, is zwemmer Michael Klim het grote idool. Dus ging de kleine man op zoek naar Klim. Dat hoefde dus niet, want de Australische zwemmer pro beerde hem al te traceren. „In de kleedkamer kreeg ik opeens een hand van hem. Het enige vervelende was dat ik geen fo totoestel had", zei hij over de ontmoeting. Ian Thorpe, die in het olym pisch dorp zelfs door andere sporters bij zijn ontbijt wordt gefilmd, maakte een groot com pliment in de richting van de held onder de olympische krab belaars. 'Thorpedo' volgde de race van Moussambani op tv en zei vervolgens: „Hier gaat het om bij de Olympische Spelen." Moussambani heeft inmiddels een nieuw doel: Athene 2004. „Reken maar dat ik er bij ben." ROEIEN ANP In zijn hart koes terde hij natuur lijk hogere ver wachtingen voor de Olympische Spelen in Sydney. Anders zou hij niet zo teleurgesteld zijn ge weest bij het missen van de fi nale in de skiff. Gerard Egel meers had heel wat tijd nodig om te verwerken dat hij in de halve eindstrijd op vierde plaats was geëindigd. De Nieuw-Zeelander Robert Waddell, de Canadees Derek Porter en de Bulgaar Ivo Yana- kiev eindigden, in deze volgor de, op de eerste drie plaatsen, goed voor deelname aan de strijd van zes om de medailles. De vierde plek van Gerard Egelmeers was verre van slecht. De 31-jarige Eindhovenaar kwam als 24ste en laatste het olympisch toernooi binnen. Eenmaal op Penrith Lakes werkte hij zich verder naar vo ren. Zijn plaats in de halve fina le kreeg in het oranjekamp veel bewondering. „Ik wil vooraan varen in de B-finale", vertelde hij eerder. Zijn vierde plaats is daarvoor bijna een garantie. Toch bleef Egelmeers lang weg om zijn teleurstelling te ver stouwen dat hij niet bij de beste zes in de olympische boeken komt. „De halve finale was niet mijn beste race hier", vertelde hij lang na afloop. „Ik heb mijn finalekansen waarschijnlijk ver knald op de tweede 500 meter. Daarna kon ik mijn achterstand niet meer inhalen. Het stuk was trouwens 1 goed. Ik vind het heelj dat ik niet meer bij <t kon komen. Mijn toen niettemin wel geslaagd B-finale ga ik weer pro!» hard mogelijk te varen winnen." Het trio dat de Ned skiffeur versloeg, best» uit kleine jongens. EfÜ roeide slechts een jaar eenzitsboot. Hij was# ploegroeier, dubbelt* dubbelvier. De 25-jarig™ Zeelandse full prof Rol dell is twee meter lang] 100 kilo. Hij is de 1 wereldkampioen (19! en voorbestemd de Z no Mueller als olympi pioen te onttronen. d

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20