'Nummer 2 kennelijk niet goed genoeg Dat danst en dat springt en dat doet gek' Met 150.000 anderen schuifelen tussen suikerspinnen en gyrosbroodj Eieren vt Jody Bei 'Draaibrug moet h< zondag open kunnex Groep schopt Alphed DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 Dronken op een shovel alphen aan den run Op de Prins Bernardlaan zat gisteravond een man dronken achter het stuur van een shovel. De 27-jarige man uit Zwammerdam was eerder op de avond met zijn machi ne al tegen een houten paal in de Voorstraat gereden. De politie legde de man een rijverbod van zeven uur op. Sleutels liggen klaar voor dief alphen aan den rijn De sleutelbos die uit een fietsslot stak, maakte het een inbreker gisterochtend wel heel erg makkelijk. De fiets stond in de tuin van een huis aan de Braamstraat in Al phen. Aan de bos zat ook een passende huissleutel. De dief heeft onder meer een bankpas meegenomen. Bejaarde fietser geschept alphen aan den run Een 68-jarige fietser is gisteravond op de Lijsterlaan in Alphen geschept door een 35-jarige motorrijder. De bejaarde gaf de motorrijder geen voorrang. Hij is met ver wondingen naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp ge bracht. Vertrouwenscommissie en commissaris van cle koningin willen nieuwe procedure Vervolg van voorpagina De vertrouwenscommissie van Ter Aar en commissaris van de koningin Franssen hebben niet overwogen de kandidaat die ze als tweede selecteerden te vragen voor het burgemeestersambt in Ter Aar. De reden willen voorzitter Jonker van de commissie en de woordvoerder van de provincie niet onthullen. ter aar marieta kroft Jonker. Waarnemend-burge- „Het gebeurt in deze tijd van een krappe arbeidsmarkt wel vaker dat er herhaalde oproe pen worden geplaatst". zegt meester Lyklema heeft wel een idee waarom dit besluit is geno men. „Nummer twee was ken nelijk niet goed genoeg." Op de vacature reageerden in mei van dit jaar totaal 16 kandi daten. Daar zat er één tussen met burgemeesterservaring. Acht van hen hadden ervaring als wethouder. Kraak, fractievoorzitter van de oppositiepartij PAK, kan zich wel voorstellen waarom de be oogd eerste burger zich heeft teruggetrokken. „Hij of zij is na tuurlijk geschrokken van de be richten in de krant, dat de on dernemingsraad gevallen is over de uitgave van vier miljoen voor zes ambtenaren. Die moe ten het bovenkader het werk uit handen nemen, omdat ze dat te laag is. Schandalig." Kraak geeft de man of wouw in kwestie groot gelijk. „De kandi daat is voorgedragen door een vertrouwenscommissie die al leen bestaat uit drie wethou ders. Wij en de DEL (De Echte Liberaal) zijn grof geweerd uit de commissie. Dat was dus geen afspiegeling van de hele raad. Zou jij je handen daaraan willen branden?" Riedel van oppositiepartij DEL wil nog niet reageren op het nieuws. „Offi cieel weet ik nog van niets." Voorzitter Jonker van de ver trouwenscommissie, tevens CDA-wethouder, denkt niet dat de kandidaat zich heeft terug getrokken vanwege Ter Aar. „Het zijn persoonlijke overwe gingen die zijn gemaakt. Dat kan gebeuren." De provincie woordvoerder denkt er net zo over. „Een geluk is dat de mi nister zo snel een herhaalde op roep doet." De nieuwe procedure wordt versneld gevoerd. Kan moeten binnen veertiei reageren. De vertrouwt missie begint zo spoedi lijk met de gesprekken. Overigens verandert nieuwe procedure de bi positiepartijen zo on samenstelling van de wenscommissie niet, 2 ker. Zowel PAK als DEL aangeboden om alsnog te nemen in de club van wethouders. „Maar aan de orde", aldus Jon! Alpheuse Jaannarkt een feest van tradities alphen aan den rijn saskia buitelaar Gemopper klinkt uit de twee mensenstromen die langs el kaar schuifelen. Voetje voor voetje gaat het door het cen trum van Alphen aan den Rijn. Hier een kinderwagen tegen je hielen, daar een ballon in je ge zicht. Het lijkt wel alsof aan elk klef kinderhandje een Poké- monfiguur of Winnie the Pooh aan een touwtje zweeft. Uitwij ken voor plakkerige suikerspin nen, druipende gyrosbroodjes en 150.000 andere jaarmarktbe zoekers. Is dit leuk? Geloof het of niet, het is fan tastisch. Mopperen in het ge drang is als gillen in de acht baan: eigenlijk is het gewoon genieten. Waarom loopt anders heel Alphen en omgeving uit voor het grootste feest van het jaar? En waarom is het centrum anders van 's ochtend tien tot diep in de nacht een krioelende bijenkorf. Het zijn de tradities en de kleine dingen die het 'm doen. Vooral de ontelbare kinderen vinden het al snel geweldig. De kinderrommelmarkt aan de Rijn doet het altijd goed. Net als de Kinderstraat achter het stadskantoor, waar voor vijf gulden alle onderdelen binnen handbereik zijn. Bij de schminktafel volgt een prinsesje in wording in opper ste concentratie elke beweging van het penseel op haar ge zicht. Naast haar lacht een clown met een rode mond van oor tot oor. Een leeuwenkop wordt vastgelegd op video. Het prinsesje straalt tevreden naar haar spiegelbeeld. „Stil zat ik, hè mam", zegt ze trots. De mooi geverfde gezichtjes vertrekken in een vieze grijns bij het spel met de snotgurken. Daar mogen de kinderen zachte kleverige balletjes tegen een schuine wand gooien. Met een beetje geluk komen die al glij dend een kommetje tegen om in te blijven liggen. Bij een klei Jong en oud liepen gisteren uit voor de Alphense Jaarmarkt. ne en nog tamelijk ongecoördi neerde werpster blijven de snottebellen iets te lang aan haar vingers plakken en eindi gen allemaal op de grond. Ze kijkt vies naar haar eigen vin gers, die glibberig aanvoelen. Ook op de kermis raakt de jeugd nooit uitgekeken. 'Move it', een nieuwkomer tussen de vertrouwde spin en botsauto's, is immens populair. Nog voor dat de benen van de misselijk gehusselde lichamen de grond hebben geraakt, zijn de plaat sen voor de volgende ronde al verdeeld. Onbegrijpelijk. Want een rondje move-it is vergelijk baar met de bewegingen van een stuiterbal in een keuken machine. Onpasselijk word je ook bijna van alle verschillende etensgeuren die het reukorgaan tijdens een rondje Jaarmarkt moet verwerken. Alhoewel de meeste hapjes op zichzelf zeer smakelijk zijn. Boca Dushi cate ring doet het met de Antilliaan se broodjes kip en stoofvlees erg goed. „Zo, da's lekker, heb ben .jullie ook een restaurant", vraagt een smullende eter. De eigenaar, die met zijn vrouw op zijn gemak de lekkernijen staat te bereiden, bevestigt en geeft een routebeschrijving naar zijn toko in Arnhem. Eten en drinken is er ook bij de Swaenswijkbrug, waar de Molukse wijk zich presenteert. Met een biertje in de hand staan MolUkkers en Nederlan ders tegen elkaar op te bieden tijdens de kunstveiling. Burge meester Schoof opent de vei ling voor het goede doel: een project voor door oorlog ge traumatiseerde kinderen op de Molukken. Hij weet de kunstko pers ruim achthonderd gulden te ontfutselen. „Een heel goed initiatief', zegt de burgemeester vanachter zijn sigaar. Tijdens een infor matief gedeelte hebben de Mo- lukkers verteld over de bloedige strijd waar hun families op de Molukken tussen zitten. Verder staat de dag in het teken van de veiling en is er veel muziek. „De meeste Alphenaren weten dat er een Molukse wijk is. Maar op deze manier maken ze ook ken nis met de cultuur en de ellen de van het land en zien ze hoe FOTO MARK LAMERS veel- energie deze mensen ste ken in acties voor hun familie." Een echte 'Marianne Mees ter' verlaat even later de veiling voor zevenhonderd gulden. Burgemeester Schoof knikt goedkeurend. Voor de gelegen heid gaat hij casual gekleed. Geen pak met stropdas dus, en geen ambtsketen. Hij grijnst. „Vandaag ben ik vrij." En van daag is het feest voor alle Al phenaren. Jody Bernal, de hoofd] tl de Jaarmarktoptredei teravond, legde direct komst zijn show stüm voor hij goed en wel h gonnen met zijn zon Que si, Que no vlogen ren en tomaten hem dansers om de oren. paar minuten herval E het concert met twee guards naast het podiu een enkel ei na, kon toen ongestoord verdei De afsluiting van di markt viel in vergelijldi de afgelopen jaren no et' gen. Vanwege de boi v; ten in het centrum tv col optreden op het voor de Rabobank. D me toeschouwers hadden slecht zicht op het 1; um. Het dak van Zorgwijzer was voor een goed alternatief. Ongetwijfeld haddi geruchten over het gooien, die de hele circuleerden, extra ve geren naar het podii trokken. Maar vooraan 0 ook een grote groepme fans, vooral jonge me»In zwaaien met bloemen.eet Het repertoire van groot. Na zijn openin] |l mer zong hij nog vierl1,1 om weer met zijn hi sluiten. Hij kwam nau boven het gestamp bassen uit. Maar mis E lag ook dat aan de eiei het optreden stond e< dewerker van de disco nog de struif mengpaneel te vegen Koudekerks pension onthaalt katten warm De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt Annemarie de Leeuw uit Koudekerk aan den Rijn over haar kattenpension: Felix Tweede Thuis. Een huiskatje, stalkatten, dumpkatten en vakantiekatten. Annemarie de Leeuw heeft ze allemaal. Ze is gek op deze beesten en heeft dat niet van een vreemde. Met haar moeder Nel Bruynes heeft ze aan de Lagewaard in Koudekerk aan den Rijn een kattenpension: Felix Tweede Thuis. Maximaal vijftien katten kunnen hier voor acht gulden per nacht lo geren. Bovendien vangt De Leeuw er 'dumpkatjes' op, die de dierenbescherming bij haar brengt. Soms zijn de dieren nog maar enkele dagen oud. Voor de opvang van kittens, babypoezen, zijn ze bij specia liste De Leeuw aan het goede adres. Micky, haar enige huiskat, zit tijdens het interview op de bank in de huiskamer. De drie jarige Danielle wil er naartoe lopen, maar haar moeder An nemarie houdt haar tegen. „Hier blijvenroept ze haar dochter toe. „Micky is hartstik ke moe. Ze wil slapen." De Annemarie de Leeuw: „Het klinkt misschien zelfingenomen, maar ik weet wat er in die beestjes omgaat." Leeuw heeft gelijk. Even later sluit het jonge dier haar ogen. „Het klinkt misschien zelfinge nomen", vervolgt ze. „Maar ik weet wat er in die beesten om gaat. Als ze ziek zijn weet ik vaak al wat ze schelen voordat we ermee naar de dierenarts gaan." Poezen met een ziekte gaat ze niet uit de weg. „In de meeste pensions mogen alleen maar gezonde katten komen van onder de tien jaar. Hier ko men ook katten met suikerziek te, beesten met een hartkwaal of epilepsie. Bejaarde katten zijn ook welkom. Zo logeert Jo ris van 17 hier nogal eens, een heel lief beest." De enige kat ten die ze de toegang weigert, zijn katers die 'niet geholpen zijn'. Behalve dat ze geen onge wenste uitbreidingen op haar geweten wil hebben, vindt De Leeuw deze beesten te veel stinken. Niet alle logés zijn lief, zeker niet als ze net zijn gebracht. De Leeuw: „Een kat ziet thuis bij het pakken van de koffers al dat ze naar een andere omge ving moet. Ze komt hier, ziet allemaal katten om zich heen en raakt gestresst. De meeste katten die hier komen gaan daarom eerst een halve tot een hele dag in het tijgerhok, een soort konijnenhok. Daarna zijn ze meestal wel gekalmeerd en kunnen ze bij de anderen." De pensionhoudster loopt naar de zolder van de voormalige boerderij. In een in gele tinten geverfde ruimte kijken tien poezen nieuwsgierig op. De een rekt zich uit, de ander loopt op de bezoeker af om zich te laten aaien. Het is rus tig, zo midden op de dag. ,,'s Nachts is dat wel anders", zegt De Leeuw lachend. „Dan ko men ze tot leven. We horen ze heen en weer lopen." Buiten komen de vakantiegasten niet. „Daarvan raken ze alleen maar gestresst", aldus De Leeuw. Ze loopt de trap af en zet koers naar de koeienstal. Koeien staan er niet meer. Wel katten en Fleur, de geit. Hier vangt De FOTO HENK BOUWMAN Leeuw de 'dumpkatten' op. Omdat ze vaak vlooien hebben, blijven ze strikt gescheiden van pension Felix Tweede Thuis. Een katje zit weggedoken in een soort konijnenhok. „Die is gisteren gebracht", zegt De Leeuw, terwijl ze het angstige beestje met zichtbaar medelij den oppakt. „Hij trilt nog over zijn hele lichaam. Zijn buikje staat bol van de wormen." „Iedere kat is weer anders", zegt ze. „Dat danst en dat springt en doet gek. Oude kat ten hebben van die doorleefde smoeltjes. Die stralen iets van levenswijsheid uit. Dat vind ik prachtig." marieta kroft gru m. erd, nieuwe wetering janneke dejonge De draaibrug over de Ringvaart bij Nieuwe Wetering moet op zondag de hele dag open kun nen. Dat vindt de regionale af deling van de Koninklijke Ne derlandse Watersport Vereni ging (KNWV). Sinds jaar en dag blijft de brug tussen één en twee uur dicht, omdat de brug wachter dan pauze heeft. Daar door ontstaat op mooie dagen een enorme botenfile in de Ringvaart. De KNWV wil nog veel verder gaan, vertelt Henk Jesse van de regionale club rond Kaag en Braassem. „Wij willen eigenlijk die hele brug weg hebben. Daar kan nog geen kano onderdoor. Er zou een brug met een door- vaarhoogte van 2.60 of 2.70 me ter moeten komen, in de rich ting van het aquaduct." Als de gemeente Haarlemmermeer dat te duur vindt, mag de brug ook best helemaal weg, vindt Jesse. „De mensen in Nieuwe Wetering moeten dan drie tot vier kilometer omrijden. Dat vind ik wel acceptabel." Het verzoek om de openings tijden aan te passen heeft Jesse nog niet besproken met de ge meente Haarlemmermeer en ook niet met de provincie Noord-Holland, de werkgever van de brugwachters. A. Se- verens, die zich namens Noord- Holland bezighoudt met de be dieningstijden, weet andere watersportvei dezelfde vraag vorig heeft gesteld. „Ik wai steeds op een voorstel gemeentebestuur van mermeer. Zij moeten schikbaar stellen voor kosten voor dat extra de gemeente Haarlemi !ui kan niemand dit bevest Het voorstel om de b te halen, schiet bij vert houder Beelen van Al" het verkeerde keelgat, je voor het plezier va de bereikbaarheid van Wetering een stuk onjj üjn maken." De wethoud (ris dat een vreemde manie n deneren. „Je moet niet' dat die mensen voor zier op het water zijn. aan de gejaagdheid pen. Je moet in je vrije f eens even wachten. Da ook toen ik vroeger had en naar Friesland g Dat alleen de bevvoi Nieuwe Wetering eindje' moeten omi_ strijdt Beelen. „Die bi voor bereikbaarheid Kaag. Mensen uit Nie tering die naar Oude moeten, gaan over die dan al het verkeer nog, inclusief de 1 Beelen begrijpt het oi van de waterspor» „Maar je moet niet ven." 'A dit ort. nbt alphen aan den rijn Een 17-jarige Alphenaar is gisternacht in elkaar gescfl leeftijdsgenoten. De jongen liep met een vriend over de F weg toen hij door een groepje jongens werd tegengehoi e jongens begonnen hem te schoppen. Toen een automob te maakten zij zich uit de voeten. Het slachtoffer heeft bij' aangifte gedaan van mishandeling.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18