ritiek ouderen op orten welzijnswerk Fryske Krite: het Friese gevoel in Leiderdorp 1 |A)- Actiegroep tegen bebouwing van De Bloemerd 'Met rondweg loopt alles vanzelf Regio barmond: beperkte stijging in onroerend zaakbelasting Gehandicapten roeien dankzij tillift peelgoed ;in 'Tante Leen' IDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 j jen huis brandweer en gemeente [üdorp Brandweer en gemeente in Leiderdorp houden za- [ag 23 september open huis. De brandweer opent de deuren de kazerne aan de Simon Smitweg van 11.00 tot 16.00 uur [diverse demonstraties. Omstreeks half vier geven brand- dieden met medewerkers van de politie, de eerste hulp- isten de gemeente een grote hulpverleningsdemonstratie, jeren mogen zelf even de brandweerspuit gebruiken en een n een brandweerwagen maken. Verder zijn medewerkers rezig van de Brandweerwinkel en de Brandwondenstich- Het gemeentehuis is open van 10.00 tot 14.30 uur. Leider- iers kunnen hier onder meer een informatiemarkt van ver- ogingen bezoeken. ji Beek directeur Wijckerslooth [tgeest Verpleeghuis Van Wijckerslooth in Oegstgeest heeft \v nieuwe algemeen-directeur. E. van Beek (53) volgt per 1 ok- roi interim-directeur J. Wagenaar op. Als algemeen directeur als ft hij ook de leiding over de Leidse 'zuster' van Van Wijcker- lh: St. Elisabeth Gasthuishof. Van Beek komt van het Lage l-ziekenhuis in Zoetermeer, waar hij algemeen-directeur bi Begin dit jaar slaagde de raad van toezicht er niet in om algemeen directeur te vinden, als opvolger van J. de Soeten, met de vut ging. Wagenaar kwam tijdelijk in dienst. De Soe- 'k bleef daarnaast part-time actief. Hij hield zich de afgelopen fji inden nog bezig met nieuwbouw- en samenwerkingsplan- De Soeten draagt die taken nu over aan Van Beek. leiderdorp jiska van de wetering „Mijn dochter heeft weieens gezegd, toen zij in Friesland ging zeilen: als ik over de Afsluitdijk rij, dan gebeurt er wat met me'. Dat is gewoon een gevoel", vertelt.Froukje Sloos uit Dokkum. Om dat speciale gevoel gaat het op de bijeenkomsten van de Fryske Krite in Leiderdorp. De leden de len wat misschien het best omschreven kan wor den als een nostalgisch verlangen naar vroeger. Een keer per maand komen de Friezen samen en genieten van toneel, muziek, cabaret of boek besprekingen. Natuurlijk in het Fries. „Het leukst vind ik de toneelstukken in het Fries, die spreken mij heel erg aan.", vertelt voorzitter Jan van der Beek (57). In het dagelijks leven is hij werktuig bouwkundige. „Die speciale Friese humor daar bij geeft me steeds een warm gevoel." Uitleggen wat zo speciaal aan de Friese humor is, kan Van der Beek niet. „Daar moet je mee opgegroeid zijn." Voor een buitenstaander is het moeilijk te be grijpen wat de leden nu zo aanspreekt in de Frie se club. „Mensen hebben een band met die Frie se taal, en daardoor ook met de cultuur. Maar die taal, dat is het bindingsmiddel", legt Ekke Atsma, schrijver van het clubblaadje, uit. Zichtbaar in hun element heten de leden elkaar in het Fries hartelijk welkom in het kleine zaaltje in de Scheppingskerk in Leiderdorp. Dat de journaliste van de Leidsch Dagblad de meeste opmerkingen, hoewel in het Fries, toch wel verstaat, geeft aan leiding tot vrolijk gelach. Twintig leden zijn deze keer gekomen om Jan Jongsma aan te horen. Aangekondigd als een spreker met een smoute, wat zoveel betekent als een smakelijke verteltrant, bespreekt hij een boek van D. Tamminga, 'De boumaster fan de Alde- hou'. Aan het gelach en het instemmend ge mompel is te merken dat de presentatie in de smaak valt. Aan de niet-Fries gaat de humor ge heel voorbij. De Fryske Krite van Leiderdorp is al een eeuw oud. De Krite werd opgericht rond 1900. Na een ruzie onstond enkele jaren later een tweede ver eniging. Na vele jaren van concurrentie - „die twee gunden elkaar het licht in de ogen niet", lacht Ekke Atsma - zijn de twee weer samengeko men. Nu heeft de vereniging 150 leden, afkom stig uit Leiden en omgeving. De meeste leden zijn geboren in Friesland en zijn naar de Randstad gekomen voor werk. Door de machinalisering in de jaren vijftig was in de landbouw en veeteelt weinig werk. Veel Friezen verruilden de 'rust en ruimte' van het Friese plat teland voor de drukke Randstad. In deze vreem de en nieuwe omgeving zochten zij elkaar op. Overal in de Randstad onstonden Fryske Krites, oftewel Friese Kringen, waar de Friese taal en cultuur centraal stonden. Desalniettemin zijn de Friezen wel geheel inge burgerd in de Hollandse samenleving. Zelfs thuis wordt bij veel leden gewoon Nederlands gespro ken, omdat zij met een Hollandse partner zijn getrouwd. De Fryske Krite is dan ook beslist geen nationalistische vereniging, benadrukt Van der Beek. Maai' dat de 'roots' voor veel Friezen wel heel belangrijk zijn, bleek afgelopen zomer wel tijdens Simmer 2000 (Zomer 2000). Friezen van over de hele wereld kwamen naar deze grote reü nie. Ook leden van de Fryske Krite waren bij het evenement, dat eens in de vijf jaar plaatsvindt, aanwezig. De 72-jarige Froukje Sloos vertelt hoe zij ondanks een slechte gezondheid toch bij de 'gaude swiep'-paardenrennen aanwezig wilde zijn. „Ik heb al in maanden niet zelf in de auto gereden. Maar ik heb mezelf helemaal opgefokt, en ben dat hele eind naar Friesland gereden." Sinds enkele jaren bloeien de verschillende Fryske Krites weer op. Veel belangstelling is er vooral van 50-plussers. De jeugd is minder actief. „Er zijn wel jongeren, maar die zijn toch veel be zig met hun werk. Die carrière gaat vaak toch voor", aldus Van der Beek. De vergrijzing in de vereniging is overduidelijk. Het aantal actieve leden van de Fiyske Krite is klein. Veel oudere leden komen niet meer mak kelijk hun huis uit, of gaan 's avonds liever niet meer over straat. De Fryske Krite blijft dan ook enthousiast leden werven. Froukje lacht: „Als Ek ke eenmaal de klauwen in je heeft, ben je nog niet los." Irie grote ouderenbonden in Oegstgeest zijn 'diep ïokt' dat de Stichting Welzijn Oegstgeest (SWOO) nd jaar minder subsidie krijgt van de gemeente d» [geest. Dat schrijven de ANBO, unie KBO en PCOB menlijk in een brief aan welzijnswethouder De Ruij- geest suzanne barbier Jzijnswethouder heeft de voor volgend jaar een "1 gvan 530.000 gulden toe- 'j? d terwijl de ouderenorga- ?had gevraagd om bijna 10 gulden meer. De SWOO volgens plan ruim 30.000 nminder dan dit jaar. belangenorganisaties pro- en tegen deze korting om- lardoor 'een gat geslagen in het voorzieningenni- voor ouderen in Oegst- Als de gemeenteraad in- met het collegevoorstel, de SWOO op met de ijdvoorziening aan huis tje Dek Je), de sociale ering en het kwartaalblad ikt'. De bonden vinden lil itverantwoord. izitter R. Zecha van de voorziet dat vele oude- it een minimuminkomen in de problemen raken als de SWOO Tafeltje Dek je afschaft. Ruim vijftig Oegstgeestenaren maken gebruik van de dagelijk se maaltijdvoorziening aan huis. „Dit is een discussie tus sen rijke en arme mensen in Oegstgeest. Vooral veel alleen staande vrouwen gaat dit tref fen." SWOO-directeur Q. Groen veld liet zich al eerder veront waardigd uit over de verlaging van de subsidie voor ouderen werk. Het betekent dat de maal tijdvoorziening alleen kan blij ven bestaan als Oegstgeestena ren daarvoor het dubbele willen betalen. Dat komt neer op bijna twintig gulden per maaltijd. „Van Eisen heeft geopperd om dat wel te doen: de kosten voor maaltijden inkomensafhanke lijk te maken. Wij voelen daar helemaal niets voor." Ook Zecha voelt niks voor de ze suggestie. „Ook Oegstgeeste naren die meer kunnen betalen voor hun maaltijd maken ge bruik van de SWOO, maar dat is een minderheid. Als de stich ting ouderen vooraf naar hun inkomen gaat vragen, komen ze niet meer. Oudere mensen wil len niet weten dat ze het finan cieel moeilijk hebben. Dat is precies de reden waarom de ge meente zoveel overhoudt aan bijzondere bijstand." De ouderenbonden hebben bovendien geen begrip voor de korting omdat Oegstgeest de af gelopen jaren al niets extra kreeg, terwijl het aantal oude ren toeneemt. Dat de SWOO ondanks de jaarlijkse bezuini gingen evenveel voor ouderen heeft weten te doen, vinden ze een hele prestatie. In het voorlopige welzijns- programma schrijft wethouder De Ruijter dat de SWOO met minder toe kan omdat 'andere aanbieders' in Oegstgeest acti viteiten zoals de maaltijdvoor ziening kan overnemen. De Ruijter weigert commentaar te geven op de kritiek van de bon den voordat de gemeenteraad het programma heeft beoor deeld. bf wd «judy nihof ijging van de onroerend lasting (OZB) blijft vol- nt aar beperkt in Warmond. ildoende geld te hebben ïieuw beleid wil de ge- deze belasting met vier verhogen, zo blijkt uit voor 2001. Het be- vc leste voornemen betreft b antal aanpassingen aan ra|al De Geest. Zo is het no- douches te verbeteren, ai nera's te plaatsen in de iel al. Ook wil de gemeente ndoorzichtige glaswand vii igen door een doorzichti- de activiteiten te vol- in vanuit de kantine. De ka singen kosten 90.000 -H nd wel Warmond er dankzij en 'gere uitkering uit het ge- ni efonds goed voorstaat, gemeente een belasting- ing niet doorschuiven toekomst. Dat heeft te met een aantal flinke in vesteringen die eraan zitten te komen. Zo is het al langer dui delijk dat de brandweer een an dere kazerne nodig heeft. De huidige voldoet niet meer aan de eisen. Noodzakelijke ruim ten zoals een leslokaal, kantine, kleedruimte, magazijn, werk plaats en goede sanitaire ruim ten zijn er niet of nauwelijks. Ook is veel geld nodig voor het maken van een nieuw be stemmingsplan voor de be bouwde kom. Het bestem mingsplan voor het buitenge bied is onlangs herzien en ligt ter goedkeuring bij de provin cie. Nu is de bebouwde kom aan de beurt. Hoewel een combinatie van grondstort en zandwinning in 't Joppe Warmond veel geld op kan leveren, durft de gemeente hierop nog niet te rekenen. Eerst moet onderzoek uitwijzen of het storten van overtollige grond en het winnen van zand zonder problemen mogelijk zijn. Dit onderzoek is inmiddels begonnen. Uit de begroting blijkt verder dat de huizen in Warmond 124 procent in waar de zijn gestegen ten opzichte van de vorige gemeentelijke taxatie in 1992. De waardestijging ligt hoger dan het landelijk gemiddelde en ook in de Leidse regio vormt Warmond een uitzondering. Ter vergelijking: in Leiderdorp is de waarde gestegen met 107 procent. De gemeente wil de waardestijging niet doorbere ken via de OZB. Door het zoge heten normtarief voor de OZB laag te houden, wil de gemeen te de negatieve gevolgen van de waardestijging voor de inwo ners opvangen. Dat heeft wel gevolgen voor de gemeente. Hoe lager het normtarief, hoe meer Warmond wordt gekort op de algemene uitkering van het rijk. Daar staat tegenover dat de uitkering uit het ge meentefonds sterk is gestegen, nu het rijk de ene meevaller na de andere heeft. leidschendam Ook mindervaliden moeten op een veilige manier aan de roeisport kunnen deelnemen. Dat is het standpunt van de Leidschendamse roei vereniging Rijnland, die zich al langere tijd inspant voor speciale voorzieningen voor gehandicapte roeiers. Een tillift heeft Rijnland al. Daarmee kun nen roeiers vanuit de rolstoel op het roeibankje plaats nemen. Gistermiddag bewees de tillift weer eens zijn nut, toen de vereniging een aantal gehan dicapte roeiers van de Rotterdamse stichting Roei- validatie op bezoek kreeg. Zij maakten een tochtje over het Rijn-Schiekanaal en het meer in recreatie gebied Vlietland. Roeivalidatie is een roeibond voor mindervali den. „Zij zijn 25 jaar geleden al begonnen met het gehandicaptenroeien. Ze zijn onze voorbeelden, onze leermeesters. Van hen krijgen we advies en ondersteuning", aldus G. van Leeuwe van Rijn land. In de toekomst wil Rijnland het aantal voorzie ningen voor gehandicapten verder uitbreiden. Zo zijn ook aanpassingen nodig aan het clubgebouw aan de Oostvlietweg in recreatiegebied Vlietland, ter hoogte van Voorschoten. „Voor mensen met een zwaardere handicap zullen bijvoorbeeld de toi letten moeten worden aangepast. Het staat op de rol, maar daar is geld voor nodig." FOTO HENK BOUWMAN Posteractie om politiek onder druk te zetten leiderdorp eric went Leiderdorp een eenheid, de A4 in een verlengde korte bak en handen af van De Bloemerd. Dat zijn de drie eisen van een nieuwe Leiderdorpse actie groep, die bestaat uit veront ruste bewoners van de Leyhof, de Voorhof en de Binnenhof. Zaterdag beginnen zij een pos ter- en een handtekeningenac tie om de Leiderdorpse politiek onder druk te zetten. „Laat de gemeente eerst maar eens ver schrikkelijk veel moeite doen voor een alternatieve financie ring van de tunnelbak", stelt woordvoerder M. Lesuis. De nieuwe actiegroep in wor ding stamt af van de vereniging 'Houdt Leiderdorp Groen' (HLG). Deze club werd in 1994 opgericht om het open karakter van het dorp te bewaren, maar heeft de afgelopen jaren weinig van zich laten horen. Binnen kort houdt HLG een ledenver gadering, en wordt bepaald of de vereniging in ruste de eisen van de verontruste Leiderdor pers overneemt. „De kans dat dit gebeurt is erg groot", ver wacht Lesuis. De verontruste buurtbewo ners vinden dat het college wel erg gemakkelijk De Bloemerd inzet voor financiering van de verlengde tunnelbak. „De wijze waarop dat besloten is, heeft voor heel veel mensen een luchtje", stelt Lesuis. „Als het echt zo is dat Pronk bepaald heeft dat de Munnikenpolder niet bebouwd kan worden, dan moet Leiderdorp simpelweg zeggen: Dan hebben we nu een groot probleem." Lesuis sluit niet uit dat Leiderdorp zelfs be wust op bebouwing van De Bloemerd aanstuurt. „Dat ge nereert namelijk veel meer geld dan bebouwing van de Munni kenpolder." Met een handtekeningenactie wil de actiegroep druk uitoefe nen op het Leiderdorpse ge meentebestuur. „Het wordt tijd dat de relatie tussen bebouwing van de Bloemerd en de verleng de tunnelbak verbroken wordt. Laat Leiderdorp eerst maar eens naar andere middelen zoeken. Bij de provincie bij voorbeeld. En mocht de Bloe merd uiteindelijk alsnog in de picture komen, doe dat dan op basis van een open afweging van argumenten. Want nu is die discussie niet goed gevoerd. Ie dereen voelt zich overvallen." Lesuis is een warm voorstan der van de verlengde korte bak, maar vindt dat Leiderdorp daar met bebouwing van het sport park een hoge prijs voor moet betalen. „De Bloemerd is niet zomaar een sportveldencom plex, een natuurgebied of een recreatiepark: het is alles in één. Worden de plannen voor be bouwing doorgezet, dan voor zie ik een nieuwe tweedeling in de gemeente. Behalve de tegen stelling tussen het oude en het nieuwe dorp, komt er dan een emotionele tweedeling bij: tus sen mensen die veel plezier be leven aan De Bloemerd, en mensen die dat allemaal wat minder kan schelen." BANG 6. OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum, Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef, Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak Beeld Geluid, Winkelhof 81 LISSE Johan van Stijn, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST BANG OLUFSEN Roest Lange Voort 11A. VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn„ Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST sferen een speel-o-theek. h® n tot 12 jaar kunnen aan '^Jgaardenlaan terecht voor ïvan speelgoed, bij 'Tan- De uitleen is een initia tie bibliotheek, de Centra- i'opvang, de Stichting leelzaal, het consultatie- en de Leidse Welzijns Or- e(LWO). Het lenen van ed is mogelijk vanaf za- •3 september. FOTO HENK BOUWMAN Leiderdorpse ondernemers tegen beperking autoverkeer Zorg voor een sluitende ring weg om Leiderdorp, maar blijf af van de Persant Snoepweg en de Engelendaal. Dat is volgens de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV), de Kamer van Koophandel, de Baanderij- ondernemers en de stichting Winkelhof dé oplossing voor de verkeersproblemen in Leider dorp. „Met zo'n rondweg loopt alles vanzelf, en hoef je dat waanzinnige idee om verkeer tussen wijken onderling te be moeilijken niet eens uit te voe ren", verwacht LOV-voorzitter E. Rob. Volgens de Leiderdorpse on dernemers moet Leiderdorp sa men met buurgemeente Leiden een oplossing bedenken voor het doorgaande verkeer dat nu voor zoveel overlast zorgt. Het oude plan van het Delftse ver keersbureau Diepens en Okke- keersplan uit te werken. Behal- ma, om de rondweg om Leider- ve de initiatiefnemers worden dorp via een doorsteek op Leids daarvoor ook het Meubelplein, grondgebied 'sluitend' te krij- de Santhorstwinkeliers, de gen, wordt door hen dan ook van harte ondersteund. „Als op de Ka- naalweg een brug over de Rijn komt rich ting De Waard en je maakt vervolgens een schuine over steek naar de Zijldijk, dan is het kringetje rond", rede neert W. Re geer van De Baanderij, 'De tijd is rijp om het dejinitief te regelen Leidse Ver eniging voor Industrie (LVI) en het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) uitge nodigd. „De tijd is rijp om het definitief goed te rege len, zonder dat we alleen naar onze ei gen gemeen tegrenzen kijken", blikt Regeer op die bijeenkomst vooruit. Op 10 oktober komen de Lei- Is die rondweg eenmaal com- derdorpse ondernemers bij el- pleet, dan is het misschien niet kaar om een gezamenlijk stand- eens meer nodig om nog aan punt over het Leiderdorpse ver- vullende verkeersmaatregelen in de kern van het dorp te ne men, menen de ondernemers voorts. „Ik heb een beetje het idee dat ons een probleem wordt aangepraat", vindt Regeer. „Dan wordt er gezegd dat de Engelendaal het dorp in tweeën snijdt, maar waar gebeurt dat niet? Is het dan wel zo nodig om dit soort beperkende maat regelen te nemen? Of is het zo dat een aantal bewoners hard op de trom slaat, en dat de rest van de bevolking vervolgens ge dwongen wordt om vele kilo meters extra te maken?" Ook de Winkelhofwinkeliers zitten absoluut niet op zo'n be perking van het autoverkeer te wachten: „Die ringweg is pri ma, maar je moet wel vanuit el ke wijk in de Winkelhof kunnen komen. Alles moet onderling goed met elkaar verbonden blij ven. Anders gaat dat ten koste van onze bereikbaarheid."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17