Nog geen kerkhof o bollengrond in Liss 'Wonen in leegstand valt enorm mee' Duin Bollenstreek Katwijkse brandweei wil van lodi alarm af Katwijk loopt niet warm voor autovrije zondag 00 09 4 Afschaffen ontwikkelingshulp 'idio Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 976 Rectificatie lokalenstrijd noordwuk In het artikel over de lokalenstrijd in Noordwijk, in de krant van gisteren, is een fout geslopen. De melding dat de naschoolse- en peuteropvang van Wakersduin naar de Willi- brordschool moeten verhuizen, klopt niet. Dat moet zijn naar de voormalige Haesduijnen Mavo aan de Duinweg. 'Pioniers' in Katwijkse Rijnstraat zijn negatieve publiciteit zat Vierde veld KRV blijft voorlopig weg katwuk» Het langverwachte en dringend gewenste vierde veld voor de Katwijkse voetbalvereniging KRV laat voorlopig op zich wachten. Volgens wethouder Van Paridon wil de dienst Domei nen vooralsnog niet meewerken aan een grondruil in De Kool tuin. Daardoor kan het vierde veld niet worden aangelegd. KRV, dat de laatste jaren flink is gegroeid, strijdt al jaren voor een ex tra veld omdat de drie velden die de club nu heeft niet toerei kend zijn. De voetbalvereniging telt ruim vijfhonderd leden, on der wie bijna tweehonderd jeugdleden. Aquamar wil beweegbare bodem Katwuk Zwembad Aquamar in Katwijk wil een apart bad met een beweegbare bodem en het huidige vijftig meterbad hand haven bij een eventuele samenvoeging met zalencentrum Tri podia en sporthal Cleijn Duin. Dat heeft directeur D. van der Bent van Aquamar de gemeente laten weten. Hij wil dat bad on- dere andere gebruiken voor schoolzwemmen. Katwijk onder zoekt nog altijd een samengaan tussen Aquamar, Tripodia en Cleijn Duin op de plek van het huidige zwembad. Binnen enke le maanden wordt bekend of er één multifunctioneel centrum aan de Piet Heinlaan komt. Lisse wil dat SDB 's avonds vergadert lisse Lisse wil dat het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollen streek (SDB) niet meer overdag vergadert. De gemeente vindt dat het bestuur van het SDB meer rekening moet houden met het feit dat raadsleden een baan hebben en daardoor vaak niet de vergaderingen kunnen bijwonen. Burgemeester Van Zon heeft gisteren tijdens de raadsvergadering toegezged dat ver zoek over te brengen, nadat raadslid Verburg (D66) daarom had gewaagd. Ook de PvdA wil de vergaderingen van het SDB op een later tijdstip. De Noordwijker voelt zich gefopt noordwuk anton diedrich Fractievoorzitter Van Bockhove van De Noordwijker voelt zich 'gefopt' door burgemeester en wethouders van Noordwijk. De verhoging van de onroerend- zaakbelasting (OZB) is volgens B en W nog niet bekend - dat kan pas als de hertaxatie van de huizen is afgerond. Maar uit de begroting blijkt volgens Van Bockhove overduidelijk dat de OZB dertien procent meer moet opbrengen. „We moeten opener zijn en beter communi ceren met de burger", zegt Van Bockhove. „Maar het college gaat maar door alsof ze met niemand wat te maken heeft." R. Jongerhuis, hoofd financi en van Noordwijk, geeft toe dat de OZB gaat stijgen. „Klopt, 13,4 procent om precies te zijn." Jongerhuis benadrukt dat de totale lasten voor de Noord- wijkers slechts met iets meer dan vijf procent stijgen doordat rioolrechten en afvalstoffenhef fing niet worden verhoogd. „Die vijf procent, dat is een leuk verhaal", vindt Van Bock hove. „Maar het gaat erom dat we opener moeten zijn naar de burger, en dat deze verhoging al lang bekend is. Wij zijn er nog niet klaar mee." Wethouder Smit van financi en wil niet reageren. „Binnen kort wordt de begroting behan deld in de commissies, daarna in de raad. Tot die tijd heb ik geen behoefte om namens het college iets over ons voorstel te zeggen." katwuk dorine van kesteren De entree van het nieuwe ap partementencomplex aan de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn oogt nog altijd wat kaal. Er is ruimte voor zes naamplaat jes, maar er hangen er maar twee. Vier van de zes woningen staan nu al ruim een jaar te koop. En het loopt nog altijd niet storm om de lege plaatsen in te nemen. Dat komt vooral door de ne gatieve publiciteit, denken Ro- bert-Jan Minnee en Ada de Held, de twee pioniers die in middels hun intrek hebben ge nomen in het nieuwe gebouw. „Ik word zo langzamerhand moe van alle vervelende verha len die over dit project verschij nen", zegt Minnee. „Dit deugt niet en dat is slecht, de kranten staan er vol mee. Ik kan me voorstellen dat dat mensen er van weerhoudt om hier een huis te kopen." Dat het eigenlijk best mee valt, is niet de meest positieve reactie die je op je gloednieuwe huis kunt krijgen. Minnee en De Held overkomt het voortdu rend. De meeste bezoekers be treden hun woning niet zonder vooroordelen. „Ze stappen hier binnen met het idee dat het niets is, maar als ze eenmaal binnen zijn, vinden ze het prachtig", vertelt Minnee. „En dat is volkomen terecht. Deze appartementen zijn ruim en mooi." Ook buurvrouw De Held ziet de visite met open mond rond lopen in haar huis. „Iedereen is enthousiast. Ik ben zelf ook blij dat ik het heb gedaan. Een heerlijk appartement, midden in het centrum van Katwijk aan den Rijn, wat wil je nog meer?" Alle perikelen rond de komst - of beter: het wegblijven - van de supermarkt maken de ap partementen er niet populair der op. Welke winkel de bene denverdieping gaat bezetten en wanneer het zover is, weet nie mand. De onzekerheid is voor potentiële kopers niet prettig, stelt Minnee. „Als je niet weet wat er boven je hoofd hangt, stap je minder snel in zo'n pro- Robert Jan Minnee en Ada de Held voor het appartementencomplex aan de Rijnstraat. „We worden moe van al complex." ject. De makelaar heeft ons slecht voorgelicht. Heel lang heeft hij volgehouden dat er op korte termijn een supermarkt kwam. Ik heb in de krant moe ten lezen dat dat niet zo is. Maar ik zie die winkel liever vandaag dan morgen komen. Het is niet gek om op je pantof fels je boodschappen te kunnen doen." In het complex zit een lift, maar die is alleen via de winkel ruimte te bereiken. Dat bete kent dat de bewoners van de appartementen alleen tijdens winkeluren van de lift gebruik kunnen maken. Zo lang er geen supermarkt is, is dat zelfs hele maal niet mogelijk. Oudere ge gadigden zagen om die reden al van koop af. Makelaardij Anco- ra, die het project onder haar hoede heeft, geeft toe dat een volledig beschikbare lift voor meer interesse had kunnen zor gen. „Voor ouderen is het een nadeel. Wij hebben geprobeerd de lift dag en nacht toegankelijk te maken, maar het recht was al vergeven aan de huurder van de supermarkt." „Stom", zegt Minnee. „Met een kleine aanpassing had de lift altijd voor de bewoners van de appartementen open kun nen zijn. Een deur in onze cen trale hal naar de liftruimte en het probleem is opgelost. Ik weet zekervdat dan alle apparte menten al verkocht zouden zijn." Ancora wijt de geringe in teresse voor de huizen aan de verkoopprijzen. De bedragen variëren van 449.000 tot 509.000 gulden en dat is volgens de ma kelaar aan de hoge kant. „De opdrachtgever, Crescendo In vestment Group uit Den Bosch, stelt de prijzen vast en bepaalt of en wanneer het nodig is om minder te vragen. Wij geven een advies, maar Crescendo hoeft dat niet te volgen." De projectontwikkelaar zegt op zijn beurt zich aan het ad vies van Ancora te houden. Over een eventuele prijsdaling doet het bedrijf geen uitspra ken. „Wij kunnen niet in de die vervelende verhalen over dit foto henk bouwman toekomst kijken. Vooralsnog gaan wij ervan uit dat alle ap partementen voor de huidige prijzen worden verkocht." Inmiddels is de eerste prijs daling overigens al een feit. De twee duurste appartementen zakten van 518 naar 509 mille. De Held en Minnee zien het met lede ogen aan. „Ik stoor me er aan, maar wat kun je ertegen doen?", zegt De Held. „Ik denk dat de prijzen nog verder om laag gaan", vult Minnee aan. „En dan is het buitengewoon zuur om te zien dat grotere ap partementen voor een even groot bedrag als die van ons of misschien zelfs voor minder de deur uit gaan." Katwijk wil zo snel mog in van het hoge aantal brandmeldingen af. Da gen burgemeester Van we en brandweerconu je dant Kuijpers. Het Katu korps rukt in veertig pro van alle driehonderd al tl meldingen per jaar niets uit en dat percent! i- veel te hoog, vinden bi gi meester en commandaa onnodig uitrukken leg me brandweer in de toeh blf een boete van 350 gi op. „Maar liefst tachtig cent van alle loze alarm dingen zijn te wijten slecht onderhoud of o; j lettendheid", stelt Kuiji „En dat geeft te denken drijven moeten gewoon gen dat hun alarminstaï technisch in orde zijn komt het vaak voor niet deugen en dat bt ons volkomen onnodigi 1 werk. Al die onzorgvii heid, onoplettendheid onwetendheid legt een beslag op ons korps l kunnen onze tijd en en 10' wel beter gebruiken." De Katwijkse brandi [m commandant benadruk nf hij de scepter zwaait ,n een vrijwillig brandi korps. „Als mijn brand lieden regelmatig vooi worden weggeroepen hun gewone werk zijn werkgevers ook niet lukkig. Je bent als vrij) korps voor een belai |j t deel afhankelijk van d; reidwilligheid van de gevers van de mannen. Die staan hun soneel af voor de goede Jjj voor het blussen van n brand. Dan kun je het niet verkopen als je ka keer voor niets op Dan zijn werkgevers toekomst ook niet mee reid om hun personee maar aan ons af te staan d rif Autovrije zondag 19 september 1999 Het fenomeen van de autoloze zondag heeft de smaak van de jaren zeventig. Toen hadden de mensen nog principes en waren zij bereid om zich daarvoor in te zetten. Inmiddels zijn idealen ver te zoeken in Nederland. Iedereen is verza digd. Wij vinden het allemaal wel goed en we leunen liever achterover dan dat we op de barricaden springen. Een au tovrije zondag? Ach, wat kan ons het schelen. Het selecte gezelschap mensen dat wel een maatschappelijk doel nastreeft, heeft het daarom niet gemakkelijk. Neem nu Marcel Boland en Marijke van der Snoek, het echtpaar dat met het Co mité Autovrije Zondag Katwijk strijdt voor bewuster autogebruik. Vechten te- Het landelijke affiche voor de autovrije zondag. publiciteitsfoto gen de bierkaai, water naar de zee dra gen, een druppel op een gloeiende plaat: het zijn zomaar wat uitdrukkingen die naar boven komen bij de gedachte aan hun werk. Katwijk loopt niet voorop in de strijd voor de autovrije zondag. Zoals alle ge meenten in Nederland kreeg het dorp een aantal maanden geleden een ver zoek van het Landelijk Overleg Autovrije Zondag (LOAZ) om op zondag 24 sep tember mee te doen. Maar de gemeente zag geen heil in het initiatief en gooide de brief in de prullenmand. Maar zon der steun van de plaatselijke overheid krijgt het geheel een wat mager aanzien. Het Katwijkse comité is teleurgesteld. „Als de gemeente zich achter ons had geschaard, had de autovrije zondag veel meer impact gehad", zegt Van der Snoek. „Volgens mij waren zij bang dat wij straten gingen afzetten, terwijl dat nooit onze bedoeling is geweest. Maar in Katwijk duurt het altijd wat langer voordat er iets op gang komt. Ik ver trouw erop dat de gemeente zich over een paar jaar wel bij de plaatsen voegt die meedoen." Of Katwijk het plan nu wel of niet steunt, het comité laat zich er niet onder krijgen. De autovrije zondag gaat ge woon door. Van der Snoek roept de be volking op om komende zondag de auto te laten staan en voortaan bewuster met de auto om te gaan. „Autorijden is niet erg, daar ontkomen we niet aan", zegt zij met realiteitszin. „Maar wij storen ons ongelooflijk aan mensen die voor elk wissewasje in dat ding stappen. Je kind drie straten verderop van school halen met de auto, een brief posten met de auto, op zaterdagmiddag met de auto naar het dorp, dat soort dingen. Ik hoop dat de mensen daar eens wat beter over nadenken. Meer is niet nodig." Deelname aan de autovrije zondag is vrijwillig. Burgers die zondag toch ach ter het stuur kruipen, krijgen geen boete of berisping. Het risico bestaat dat de meeste mensen het dan wel geloven en zonder scrupules in de auto stappen. Zijn de inspanningen van het comité nu niet tevergeefs? Van der Snoek blijft op timistisch. „Nogmaals, wij proberen mensen alleen bewust te maken. Als dat niet lukt, is het jammer, maar dan heb ben we het in ieder geval geprobeerd. Dit jaar organiseren we voor de tweede keer een fietstocht op de autovrije zon dag. Vorig jaar fietsten er slechts twintig mensen mee, maar de dag was geslaagd. Het gaat ons niet om het aantal inschrij vingen." Het comité richt zich ook tot de kerk gangers. Het vraagt Katwijkers om zon dag te voet ofrper fiets de kerk te bezoe ken. Dominee W.J. Gorissen van de her vormde gemeente Katwijk aan Zee loopt niet erg warm voor het voorstel. „Ik vind dat wij in het algemeen wat rustiger aan moeten doeh op zondag. Minder auto rijden hoort daar natuurlijk ook bij, maar niet alleen op de vierentwintigste. Marcel Bo land maakt zelf oorkon des voor Kat wijkers die meedoen aan de autovrije zondag. Structureel moeten wij de rustdag in ere houden. Ik ga mijn gemeente niet vra gen om zondag de auto te laten staan. Veel Katwijkers gaan 's zondags naar de kerk en ik heb het idee dat dat de orga nisatie van die autovrije zondag wel goed uit komt. Zo hebben zij weer een groep mensen die zij kunnen benade ren." Ook zijn collega P.J. Stam is niet van plan om duidelijke inspanningen te ver richten om zijn gemeenteleden zondag uit de auto te krijgen. Hij vindt het ka rakter van deze dag te vrijblijvend om serieus te nemen. „Ik heb ook geen en kel officieel bericht gekregen. Een auto loze zondag heeft alleen zin als de lan delijke en plaatselijke overheden zich er mee bemoeien. Ik roep mijn gemeente dan ook niet speciaal op om mee te doen. En ik zelf? Als ik in Katwijk moet preken in de Oude of Nieuwe Kerk, ga ik altijd lopen. Zondag moet ik naar Rot terdam dus dan komt de auto er aan te pas. Maar ik heb zelf geen rijbewijs, ha ha. Ik laat me rijden." dorine van kesteren Burgemeester en wethouders stellen aankoop twee maanden u deelde dat optimisme niet. „We staan met de De gemeente Lisse gaat nog één keer proberen de pro vincie en de stichting Zuid-Hollands Landschap om de ,,r r i i c j v» u Ren de muur. We hebbt wd tafel te krijgen om te zien of de begraafplaats Duinhof |elijk al,es maar dan - toch kan uitbreiden in het zogeheten vak B in het Keu- kenhofbos. De aankoop van 2,7 hectare bollengrond aan de overkant van de weg - om daar een begraafplaats te kunnen creëren - wordt om die reden voor twee maan den uitgesteld. lisse arie in tveldben, doen ze dat niet", rede neerde D66'er Verburg." Alleen WD'er Van Gelder bleef vierkant tegen te aankoop van het bollenland. „Het Pact van Teylingen moet onvermin derd in stand blijven. Dit voor stel is daarmee in strijd en wij zijn er dan ook tegen", aldus de liberaal. Andere fracties gingen zover niet, omdat zij in elk geval zeker willen zijn dat er ook in de nabije toekomst voldoende begraafruimte in Lisse is. Maar met name in de vragen die het statenlid Freeke deze week over de kwestie stelde aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, zag Van Zeist van Nieuw Lisse een nieuw licht puntje. Burgemeester Van Zon Alle raadsfracties gaven gisteren wel schoorvoetend toestem ming aan B en W om de bollen grond aan te kopen als het nieuwe overleg geen resultaat heeft. Dat de politiek aarzelin gen heeft bij die beslissing, heeft te maken met het Pact van Teylingen, waarin bollen grond is 'veiliggesteld'. Door nu toch bollengrond (eventueel) voor andere doeleinden te ge bruiken, doet Lisse het Pact ge weld aan. „En dat wil niemand. Want als er een bollenstad op ons af dreigt te komen, gaan we onmiddellijk met het Pact staan zwaaien. Maar als de regioge meenten zelf problemen heb- geprobeerd om de zaakfgii kaar te krijgen. Maar kennelijk mensen die nt 2ar tjes licht zien. Het colt Mi hen het voordeel van de geven en de zaak twee den uitstellen. Maar u geen valse hoop koes rot hield ze de raadsleden vo ksti De bollengrond is b ant om het tekort aan begrai al sen op te vangen. Al zesj leden kreeg de begrai nei Duinhof aan de Spel al voor een symbolisch een stuk bos van 8500 v meter van de graaf van voor uitbreiding, toen d n het Keukenhofbos verko s'i de stichting Zuid-H Landschap. De provinc rel echter niet akkoord toen gei bij paaltje kwam, zelfs ra efo onderzoek uitwees dat gei breiding de ecologie in! ing niet aantast. Sindsdien zaak muurvast. noordwuk anton diedrich De Noordwijkse instellingen voor ontwikkelings hulp zijn verbaasd en vooral teleurgesteld over het voornemen van burgemeester en wethouders om te stoppen met het subsidiëren van ontwik kelingssamenwerking. De laatste jaren was daar voor een budget van 50.000 gulden beschikbaar, volgend jaar helemaal niets. „Een ramp", noemt Y. van der Heijde van Fos ter Parents Plan het stopzetten van de subsidie. „Dat is voor ons een strop van enkele duizenden guldens." Om het jaar organiseert Foster Parents Plan 'schaatsen voor water'. Het bedrag dat kin deren bij elkaar schaatsten, werd steeds door de gemeente verdubbeld. Vorig jaar was dat dik 16.000 gulden. „De bijdrage van de gemeente was voor ons heel veel geld", zegt Van der Heij de. „Ik begrijp niet waarom dit nodig is." Ook M. Bos van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking is verbijsterd. „Een vreemde zaak. Meestal is dit soort hulp iets wat politici hoog in het vaandel hebben staan." A. Eijs, GroenLinks-gemeenteraadslid voor De Combinatie en lid van het Platform Ontwikke lingssamenwerking, vindt het voorstel vi W 'van de gekke'. „In de begroting voor2i een evaluatie aangekondigd van de on lingshulp. Ik heb een briefje gekregen of teresseerd was daaraan mee te doen. Na heb ik daar ja op geantwoord, maar vei heb ik er niets meer over gehoord. Als die tie niet komt, op basis waarvan schaf je' wikkelingssamenwerking dan af?" Noordwijk moest nog drie ton vinden invulling van de kerntakendiscussie, zi „Daarom zijn ze gaan snoeien op sociale bijvoorbeeld ook op welzijn is een ton g de nieuwe begroting. De Combinatie i instemmen met dit voorstel. En ik denk andere partijen zich op zijn minst zulle gen waarom die evaluatie er nooit is g is wat mij betreft een idioot voorstel." De gemeente Katwijk heeft het budj f ontwikkelingshulp juist verdubbeld, vane $te twee gulden per inwoner. Eijs: „Dat is hei n(, waar Noordwijk op zat, en dat was eigi aan de lage kant. In deze tijd waarin hetg n de dijk Hotst, is een verhoging meer plaats dan afschaffen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16