Tn Bedrijf Studentenstop nog wel even nodig Pythagoras bewijzen op het net ,ange wachttijden bij alp aan gehandicapten' uurtcentrum De Kooi iert 20-jarig bestaan Leiden Regio Justitie wil opname winkeldief NDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 ie wachttijden voor taxiver- thuishulp, aanpassingen /oningen en hulpmiddelen [olstoelen. Dat zijn slechts ele klachten die de Socialis- ie Partij (SP) in Leiden na onderzoekje heeft binnen- regen over de voorzieningen ajn geregeld volgens de Wet izieningen Gehandicapten G). SP wil de resultaten in de eenteraad en morgen tij- het Burgerschapsdebat het Overleg Gehandicapten :n (OGL) aan de orde stel- eSP onderzocht wat gehan- pten de belangrijkste knel- len vinden bij de uitvoering ^deWVG in Leiden. Daartoe ie de partij op 22 en 23 juni telefoonnummer open voor ien die te maken hebben de WVG. Volgens de SP de 21 bellers vooral hten en opmerkingen over oer, thuishulp, woonvoor zieningen en hulpmiddelen. De meeste klachten betroffen het vervoer voor gehandicap ten. Zo zou het regelmatig voorkomen dat taxivervoer veel te laat komt, waardoor bus- of treinaansluitingen worden ge mist of een afspraak niet kan worden nagekomen. Volgens de SP melden bellers dat de wachttijden kunnen oplopen tot meer dan een uur. Ook heerst er onvrede over sommi ge tarieven en over de weige ring van chauffeurs om mensen te helpen bij het in- en uitstap pen. Over thuishulp kwamen vijf klachten binnen, variërend van klachten over lange wachttijden tot het voortdurend wisselen van hulpen. Over woonvoorzie ningen meldden bellers onder meer dat zij te lang op een aan passing moeten wachten en dat het moeilijk is een herkeuring te krijgen. Zwaar gehandicap ten zouden geen anderen kun nen machtigen om een vergun ning op te halen. 10 rtcentrum de Kooi aan de ftraat bestaat 20 jaar en dit met een grote feest- id op donderdag 28 sep- ier. Alle bewoners uit de zijn welkom op het feest, ook alle ex-bezoekers, dlligers en bestuursleden, buurtcentrum was des- e kroon op de renovatie e Kooi. De activiteiten kinderen, tieners en vol lenen vonden vóór die tijd p is in een woning aan de La- ijndijk (de Mirt) en drie ge- nschappelijke ruimten on- de flats aan de Suriname se Honken). Het buurt ing dan ook Mirt/Honken heten. Behalve de uiteenlopen de buurtactiviteiten, vonden ook het wijkcomité de Kooi, speeltuinvereniging Ooster kwartier en het Dienstencen trum voor ouderen er onder dak. Tijdens de feestavond zal de geschiedenis van het buurtcen trum in het kort voorgedragen worden. Verder kunnen bezoe kers fotoboeken bekijken waar in activiteiten uit het verleden zijn vastgelegd. Ook kunnen ze de video zien die ter ere van het 20-jarige bestaan van buurtcen trum de Kooi is gemaakt. De aanvang van het buurtfeest is om 20.30 uur en de toegang is gratis. De band de Rampestam pers zorgt voor de muziek. W.I if IH» Kooyker Ginsberg Workshop Enneagrammen door Willem Jan van de Wetering Zondag 24 september, 13.00-15.00 uur Afd. Esoterie, Eerste Etage, Breestraat 93, Leiden «Hk' Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356430, Fax: 071-5321921. één van die ideeën die zo de hand liggen dat je je waarom niemand er aan heeft gedacht. Bijles iternet. Leidenaar Quirijn 'ill (53) heeft wel een aring. „Zoals ik het wilde iet tot voor kort bijna 'gelijk. De technologie en ftvvare waren te ichtig. Wat je wel ziet is oort vraag- en bin 'ordspel via e-mail." Maar *9' gen op het internet en dan nmet de leraar naar J Ifde whiteboard kijken, sis nuniceren en tekeningen iefi n waarin je beiden kunt pen, daarmee is Ter Spill ij derland in elk geval de Ook al moeten de u®gen nog volgen. I. hij geeft even een nstratie. „Jos, kun jij even inter heen en weer Een paar honderd eter verderop in I ngen verschuift een laars natuurkundestudent luis en op het scherm van 'ill danst het pijltje over van Pythagoras. Wat ;rii fn aanleiding is voor de om Pythagoras' gelijk 'ustraties te bewijzen. Op herm verschijnen mten en driehoeken, en ogen en pijltjes totdat delijk het triomfantelijke draat b kwadraat c kwadraat verschijnt. Ter Spill draait zich om in zijn bureaustoel.Soepel hè?" Hij heeft er vier jaar aan gedacht en gewerkt en dit seizoen is het er: www.teleles.nl. Een internetsite waar iedereen met een internetverbinding en ISDN bijles kan krijgen op voortgezet- onderwijsniveau. En hij zou er eerder mee zijn begonnen als de benodigde software eerder voorhanden was. „Niets wat er tot nu toe was vohd ik bevr edigend. ICQ bleek bijvoorbeeld niet te beveiligen en chatten is te beperkt en langzaam. Netmeeting van Microsoft dat gewoonlijk wordt gebruikt voor videoconferencing, (met behulp van webcams op afstand vergaderen) bleek een uitkomst. Het biedt de mogelijkheid om on line hulp te bieden. En dat wilde ik graag omdat het de meest directe manier van communicatie mogelijk maakt." Op het whiteboard kunnen leraar en leerlingen net zoals op eeh echt schoolbord tekenen en schrijven. Binnen een paar maanden stond het allemaal op papier en een half jaar later was het systeem operationeel. „Je geeft twee- tot driemaal zo efficiënt les omdat een hoop tekeningen, bewijzen, ACHTERGROND LEIDEN ONNO HAVERMANS Chirurg, verpleegkundige en anesthesist aan het werk in de operatiekamer. Niet iedere vwo-gediplomeerde kan arts worden. Voor de studie geneeskunde melden zich elk jaar twee tot drie keer zoveel gegadigden als er plaatsen zijn. foto paul dijkstra Onno Buruma krijgt zijn zin. De bestuursvoorzitter van het Leids Universitair Medisch Centrum dreigde in zijn nieuwjaarsspeech op eigen houtje het aantal stu denten te verhogen om een drei gend tekort aan artsen tegen te gaan. Dinsdagavond, Prinsjesdag, kreeg hij onverwacht bijval van premier Kok. Die zei voor de ca mera van Netwerk dat de nu merus fixus voor de studie ge neeskunde snel moet verdwijnen. Maar dat betekent niet dat ieder een straks zomaar arts kan wor den. De studentenstop blijft nog wel even nodig. Meike Vernooy is het bekendste slachtoffer van de loting voor een stu dieplaats. De briljante gymnasium leerlinge uit Maassluis had niets aan de reeks negens en tienen op haar eindlijst. Drie opeenvolgende jaren werd ze uitgeloot voor 'medicijnen'. Loten is een uitvloeisel van 'gelijke kansen voor iedereen'. Jaarlijks is het aantal gegadigden twee tot drie keer zo groot als het aantal plaatsen op de acht Nederlandse universiteiten die een medische opleiding verzorgen. Dit jaar waren er 4500 aanmeldingen voor 2010 plaatsen. Dat viel nog mee. Terwijl het kabinet juist geld had uitgetrokken voor 135 extra plaatsen, nam de belangstelling in vergelijking met voorgaande jaren enigszins af. Voor het eerst mochten de universiteiten dit jaar zelf een klein deel van de studenten uitkiezen. Al leen Utrecht en Leiden maakten ge bruik van deze zogeheten decentrale toelating. Naast de 235 gewone plaat sen kon het LUMC zo 24 studenten de gehate loting besparen. Achteraf bleek dat slechts acht van hen zo'n gunstig lotingcijfer hadden, dat ze het toch zouden hebben gehaald. Toen Meike Vernooy in 1996 van het gymnasium kwam, bestond deze rege ling nog niet. De Erasmus Universiteit in Rotterdam had haar op grond van haar eindcijfer - gemiddeld 9,6 - zon der meer willen toelaten, maar toen malig onderwijsminister Ritzen stak daar een stokje voor. Regels zijn regels, daar kon zelfs een morrende Kamer meerderheid niets aan doen. Uiteindelijk is het met Vernooy alle maal nog wel goed gekomen. De Eras mus nam haai- in dienst als junior-on derzoeker en twee jaar geleden mocht ze dankzij een juridisch foefje alsnog aan de begeerde studie beginnen. Daarvoor deed ze een beioep op de hardheidsclausule van het Centraal Bureau Aanmelding en Plaatsing van de Informatie Beheergroep in Gronin gen, die voorziet in bijzondere om standigheden. Vernooy voerde aan dat ze als werknemer van de Rotterdamse universiteit een wetenschappelijke op leiding nodig had om wetenschappe lijk onderzoek te kunnen doen. Als het aan premier Kok ligt, is zo'n lange, frustrerende omweg binnenkort overbodig. Kok werd in Netwerk aan gesproken op de nijpende tekorten in de gezondheidzorg die onder zijn ka binet ontstaan. De premier noemde dat zelf 'een zwaktebod van de samen leving' en wees er op dat in de begro ting voor 2001 opnieuw meer geld is uitgetrokken om extra studenten toe te laten. Op korte termijn moet de nu merus fixus - een vastgesteld aantal plaatsen - bij de medische opleidingen helemaal verdwijnen, aldus Kok. Zo simpel is het echter niet. De univer siteiten kunnen een verruiming van het aantal plaatsen tot driehonderd per vestiging aan, zo blijkt uit een tele fonische rondgang. Helemaal loslaten van de studentenstop is er dus nog niet bij. Voorzitter Onno Buruma van het col lege an bestuur van het LUMC is na tuurlijk verheugd dat 'de premier het in principe met hem eens is'. Buruma dreigde aan het begin van het jaar al met universitaire ongehoorzaamheid wanneer het ministerie dwars zou blij ven liggen bij de Leidse uitbreidings plannen. Nu al dreigt een tekort aan met name huisartsen en dat wordt de komende jaren alleen maar erger als niet snel meer artsen worden opgeleid. Maar zomaar iedereen met een vwo- diploma toelaten is weer het andere uiterste. Om te beginnen zijn de uni versiteiten niet berekend op meer dan verdubbeling van het aantal studenten geneeskunde. Daarvoor moeten do centen worden aangetrokken, hoogle raren benoemd, collegezalen gebouwd en apparatuur gekocht. Daarover moet minister Hermans van onderwijs en wetenschappen in de slag met de uni versiteiten. Bovendien is de studie nogal duur, dus is het zaak om eerst grondig na te gaan hoe groot de behoefte aan artsen de komende jaren is. Dat is de taak van minister Borst van volksgezondheid. Of die de afgelopen jaren heeft zitten slapen of dat het kabinet nu pas de in grijpende gevolgend onder ogen ziet van jarenlange bezuinigingen op on derwijs en zorg, wie zal het zeggen? Justitie wil een 35-jarige Leidenaar die wordt ver dacht van winkeldiefstallen en geweldpleging, la ten opnemen. De man heeft bekend in juni van dit jaar bij de Aldi en Albert Heijn in Leiden le vensmiddelen te hebben gestolen. Bij een diefstal op 24 juni van dit jaar bij een Aldi-supermarkt probeerde de man nadat hij ontdekt was te vluchten. Op de Garenmarkt kwam het tot een schermutseling. Drie mede werkers van de supermarkt zeggen door de man met een stuk hout geslagen te zijn. Zelf ontkent de Leidenaar geweld te hebben gebruikt. Officier van justitie N. Boersma eiste ontslag van rechtsvervolging omdat de man niet toereke ningsvatbaar is. Wel wil zij dat de Leidenaar wordt opgenomen in een psychiatrische inrich ting. Hij zegt te luisteren naar stemmen in zijn hoofd en al jaren door het Openbaar Ministerie gehypnotiseerd te worden. Deze vervolgingsin stantie zou hem via de radio en televisie aanzet ten tot het vertoonde gedrag. Een medewerkster van de Aldi-supermarkt diende een schadeclaim in van 1200 gulden om dat zij een verwonding aan het gezicht heeft op gelopen en door de schrik een week niet kon werken. Als het aan de officier van justitie ligt, moet de Leidenaar de claim betalen. Advocaat M. Brouwer pleitte voor ontslag van rechtsvervol ging zonder opname in een psychiatrische in- richting.Zelf wil de Leidenaar niets weten van een verblijf in een psychiatrische inrichting. Uitspraak over twee weken. Quirijn ter Spill: „Je geeft twee- tot driemaal zo efficiënt les omdat een hoop tekeningen, bewijzen, stan daardformules en opgaven al in de software zitten." foto henk bouwman standaardformules en opgaven al in de software zitten." Vraag om de brug van Wheatstone, de wet van Ohm of de relativiteitstheorie, en Ter Spill klikt het tevoorschijn. Maar hoe hoog hij ook opgeeft over zijn paradepaardje, de techniek is alleen een middel. Het doel is veel hoger. Als natuurkundeleraar was hij al lang ontevreden over de manier waarop natuurkunde op de universiteit wordt onderwezen. En ook de manier waarop tegenwoordig natuurkundeles aan de middelbare school wordt gegeven kan zijn goedkeuring niet wegdragen. „Leerlingen worden te veel aan hun lot overgelaten. Zelfwerkzaamheid is steeds maar weer het motto. Zelf ploeteren aan je sommetjes. En ik geef toe, dat kan nuttig zijn. Maar als in een studiehuis een leerling een bepaalde vraag stelt en de leraar heeft uitleg gegeven, dan kan vijf minuten later een andere leerling precies dezelfde vraag stellen. Dat werkt niet. Het is zo inefficiënt als de pest." Maar hij verzekert: het idee voor de online-bijles is zeker niet uit onvrede geboren. Hij had het sowieso gedaan. „Het klinkt misschien als een cliché, maar dit is echt de toekomst van het onderwijs. Kinderen zullen binnenkort zelf uitmaken of ze naar school gaan of dat ze thuis hun pc- lessen volgen. En als je ziek thuis moet blijven of invalide bent, dan is er nog geen enkel beletsel om je toch met je studie bezig te houden." Vooralsnog zijn vooral de leraren overtuigd dat deze vorm van studeren de toekomst is. Ter Spill heeft een indrukwekkend bestand aan wiskunde-, natuurkunde-, scheikunde- en biologieleraren tot zijn beschikking, samen met de computerexperts die de ins en outs kunnen uitleggen van onder meer Excel, Java of Powerpoint. Veel idealisten volgens ter Spill. Taal- en geschiedenisleraren heeft hij nog niet. Dat laat hij even rusten. Met pijn in zijn hart. „Omdat ik als 'bèta' niet zo goed een inschatting kan maken wie nu als bijlesleraren Engels, Frans of geschiedenis echt boven de stof staan." Blijft nog de partij aan de andere kant van het scherm. Hoeveel leerlingen heeft Teleles inmiddels? „Nul. Zevenendertig leraren, de meesten van het net geplukt, zijn nu nog werkloos. Iedereen die het ziet is vreselijk enthousiast over het systeem. Maar het grootste struikelblok blijft de prijs. We reken 150 gulden per uur bijles. Ja, erg duur als je uitgaat van één kind per uur. Maar zeg dat een groepje van zeven leerlingen met hun examenproblemen achter het scherm gaan zitten. Dan kost dat iets meer dan twintig gulden per leerling. Ik hoop dat met een flinke stoot publiciteit de eerste schapen over de dam komen." PABLO CABENDA uitdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 21 September NOORDWIJK-AAN-ZEE- 2 K.M. benoorden het dorp is gestrand de schokker 'M.A. 168', schipper H. Bakker; volk gered. Het vaartuig is vermoedelijk verloren. KATWIJK - De Katwijksche bomschipper Keesman kwam aan het strand met de geborgen scheepsgoe deren, als zeep, netten, enz. afkomstig van het te Zandvoort liggende wrak van de verongelukte bom Sch. 282, welke scheepsgoederen door de onderlin ge verzekering binnenkort zullen verkocht worden. KATWIJK - Door den heer C. De Vreugd, te Katwijk- aan-zee, is vergunning gevraagd tot het oprichten eener broodbakkerij in het perceel Weeshuisstraat, hoek Baljuwstraat; bedoeld verzoek met bijlagen is ter secretarie der gemeente ter visie gelegd, waar be zwaren tegen de oprichting kunnen worden inge bracht. KATWIJK - Gisternamiddag en hedennacht kwamen van de haringvisscherij terug: K.W. 44 van den ree der L. Parlevliet met 375 kantjes; K.W. 47 van den zelfden reeder met 340 kantjes; K.W. 38 van den reeder D. Ouwehand Az. met 250 kantjes. ANNO 1975 Maandag 22 september OEGSTGEEST- De aan de Lange Voort gevestigde supermarkt van De Gruyter heeft zaterdag voorgoed de deuren gesloten. Althans als De Gruyter-winkel. In de tweede helft van oktober zal het dan inmiddels aangepaste pand weer opengaan als Kien-winkel. Kien-winkels zijn discountzaken, waar tegen scherpe prijzen een vrij klein assortiment (ongeveer 500 artikelen) verkrijgbaar is. In de nieuwe opzet zullen zg. dagverse artikelen als groenten en fruit ontbreken. De spaarzegels behoren in een Kien-win- kel ook tot het verleden, terwijl de winkelinrichting een vrij sober karakter zal krijgen. De Kien-winkels vormen een gezamenlijke onderneming van de N.V. Gebr. Schuitema (Centra) en het SHV-concern (waartoe De Gruyter behoort). Al gedurende aan aantal jaren is de gang van za ken bij het De Gruyter winkelbedrijf erg slecht. Na dat de mogelijkheden onderzocht waren voor het zelfstandig voortbestaan van De Gruyter, en de uit komst daarvan negatief was, heeft de SHV contact gezocht met Schuitema. Dit contact heeft ertoe ge leid dat beide concerns sinds het voorjaar van 1975 gezamenlijk Kien-winkels zijn gaan opzetten. Een woordvoerder van de SHV deelde vanmorgen mee, dat de De Gruyter supermarkt aan het Bevrij dingsplein voorlopig onder de huidige formule wordt voortgezet. „Per vestiging wordt bekeken wat de mo gelijkheden zijn", aldus de woordvoerder, „maar op dit moment is er geen plan om met de winkel aan het Bevrijdingsplein iets anders te,gaan doen". OEGSTGEEST - De vijftigjarige zwemvereniging 'Poelmeer', die als eerste het prestatiezwemmen in Nederland introduceerde, heeft zaterdag in het Oegstgeester zwembad 'Poelmeer' ervaren dat deze tak van sport nog altijd grote belangstelling geniet. Op de beide afstanden, 400 en 750 meter, versche nen bijna 2000 deelnemers aan de start. LEIDEN - Sinds een jaar of twee kent Leiden de Motor Club Randstad, in de wandeling M.C. Randstad. Op 18 oktober wordt het clubhuis in de Dolhuissteeg, een zijsteeg van de lange Mare, officieel geopend. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15