Embryo-onderzoek ma; volgens ethicus Schrote Habitat for Humanity bouwt 100.000e huis Geloof Samenleving Zuster beschuldigd van wreedheid Simonis vindt dat homo's de kerk voor eigen kar spannen Het Markus-evangelie zoals het bedoeld is Maharishi laat eigf klooster 'verrotten m DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 1313 jaar geleden, op 21 september 687, stierf paus Conon na een pontificaat dat nog geen jaar had geduurd. Een hedendaags theoloog beschrijft Conon als 'een onwerelds heilige in zijn manier van doen', en 'eenvoudig van geest en voortdurend ziek'. Gekozen als neutrale compromiskandi daat wist hij zowel de Romeinse clerus aan de ene kant als het leger aan de andere, tegen zich in het harnas te jaren. Dat was vooral te danken aan de benoeming van een op lichter en afperser als diaken van de kerk van Saracuse (Sici lië, Italië). De pachtboeren van de paus kwamen in opstand en de diaken werd door de gouverneur van Sicilië gearres teerd en gedeporteerd. Conon liet een verdeelde katholieke kerk na. Op de 21ste september wordt de heilige Mattheüs herdacht. Jezus riep deze door veel plaatsgenoten verachtte tollenaar tot het apostelambt. Hij schreef naar verluidt ook het eerste evangelie, al zijn de geleerden het daar niet over eens. Afscheid pastoraal werker leiden Nicolette van Spelde-Janssen gaat, na drieënhalf jaar werkzaam geweest te zijn als pastoraal werker en parochierefe rent. de Sint Petrusparochie in Leiden verlaten. In een af scheidsbrief aan haar parochianen laat zij weten op 30 april van het komende jaar haar 'dankbare, maar zware taak' te beëindi gen. Eén van de redenen van haar vertrek is het feit dat toch al een, eventuele part-time, priester zal worden aangetrokken als opvolger van pater J.J. Bol. Deze zal dan zowel in de Herensin- gel- als in de Petrusparochie een frisse start kunnen maken. Brinkman hoogleraar aan de VU Amsterdam De gereformeerde theoloog dr. M.E. Brinkman (50) is per 1 september benoemd tot gewoon hoogleraar oecumeni- ca aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Am sterdam. Hij was sinds vorig jaar in deeltijd bijzonder hoogle raar oecumenische theologie aan de VU namens de Berkelbach van der Sprenkelstichting. Brinkman was sinds 1987 universitair hoofddocent bij het Interuniversitair instituut voor missiologie en oecumenica in Utrecht. Hij promoveerde in 1979 bij prof. dr. H.M. Kuitert aan de VU. Zijn proefschrift behandelde de Duitse theoloog Wolfhart Pannenberg. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Bodegraven (wijk- gem. 1J.A. de Koeijer te Baarn; te Wijngaarden, kand. M.J. Oan Oort te Oudewater. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ouderkerk a/d Am- stel, B. de Graaf te Nunspeet. new york anp Colin en Mercedes Baynes woonden met hun vijfjarig zoontje in de wijk Harlem in New York in een etagewoning waarvan het dak lekte en de ra men moesten worden vastge plakt als het hard waaide. Sinds deze week zijn ze in hun eigen wijk de bewoners van het 100.000e huis dat Habitat for Humanity met behulp van vrij willigers uit 150 geloofsge meenschappen heeft gebouwd. Habitat for Humanity werd in 1976 in de Verenigde Staten op gericht onder auspiciën van oud-president Jimmy Carter, die er nog steeds bij betrokken is. Sindsdien heeft de organisa tie, die steunt op vrijwilligers uit religieuze gemeenschappen, zich naar 68 landen uitgebreid. Met en voor mensen in (wo- ning)nood bouwt Habitat een voudige woningen, die eigen dom van de bewoners worden. Daarvoor moeten zij zelf mini maal 500 uren meewerken aan de bouw. De renteloze lening moeten ze afbetalen. De over heid verstrekt de grond en de infrastructuur. Verder zijn er talloze vrijwilligers die meehel pen bij de bouw. In New York wonen een half miljoen mensen die meer dan de helft van hun inkomen aan huisvesting kwijt zijn, zegt Ro- 'Is weggooien dan zo humaan?' utrecht anp Aberdeen Onder escorte van een politie-agente verlaat zuster Alphonso (58) de rechtbank in het Schotse Aberdeen. Ze stond gisteren terecht na beschuldiging van wreedheden tegen meisjes in een tehuis tussen 1965 en 1980. De kinderen zijn nu rond de 40 en-eisen alsnog genoegdoening en smartegeld. De non zou de meisjes tegen radiatoren hebben gesmeten en geslagen. De kinderen kregen pas toestemming om te gaan zwemmen, als ze de voeten van de non hadden gekust. Zuster Alphonso ontkent alles en viel zelfs tij dens het proces flauw. Een jury heeft inmiddels een deel van de beschuldigingen gegrond verklaard. De hoogte van de schadeclaim moet nog worden vastgesteld. foto epa De ethicus prof.dr. E. Schroten is het in grote lijnen eens met minister Borst die voor weten schappelijke doeleinden em bryo-onderzoek wil toestaan. Hij wijst er daarbij op dat het bij embryo-onderzoek gaat om een heel delicatie kwestie waar bij zeer zorgvuldige regels no dig zijn. Het komende wetsontwerp was oorspronkelijk onderdeel van een wetsontwerp mensge bonden onderzoek, zegt Schro ten, hervormd hoogleraar theo logie en tevens directeur van het centrum voor bio-ethiek en gezondheidsrecht van de Uni versiteit Utrecht. Er wordt heel verschillend over gedacht. Het officiële standpunt van de Rooms-Ka- tholieke Kerk is ,,neen, neen en nog eens neen". In de Duitse wet is embryo zo gedefinieerd dat niets mogelijk is. De Engel se wet staat onder voorwaarden wel onderzoek op embryo's toe. Tot aan het uitvinden van de techniek van in-vitrofertilisatie (IVF), kwamen embryo's alleen in de baarmoeder voor. IVF en de mogelijkheid van het invrie zen hebben hierin verandering gebracht. Om verschillende re denen zijn er embryo's over, in Europees verband zelfs hon derdduizenden. Besloten is dat die niet voor zwangerschap worden gebruikt. „De vraag is: ,Wat dan wel?"', aldus Schro ten, die ook lid is van de ethi sche commissie van de Europe se Unie. Het gaat volgens hem om een aparte categorie embryo's, die niet mensen-in-spe zijn, in die zin dat ze niet tot kinderen zul len uitgroeien, maar wel men selijk leven. In de ethiek wordt een onderscheid gemaakt op basis van de bedoeling van ie mand, bijvoorbeeld tussc Üe bankdirecteur en een ovei die beiden de kas leeg maar met verschillende lingen. Het onderscheid tussec soorten embryo's is dus a relevant. De tegenwerpt e8 behoudende zijde dat e sprake is van potentieel q lijk leven, overtuigt Sd niet. Dat is afhankelijk y f - terne factoren, zoals de sing in een baarmoeder, teling en een gezonde zw he schap. Dan pas is er spral en een kind in wording. Dit specifieke wei geen huid of bloed is, m Pu der speciale omstandig ler voor wetenschappelijk o zoek worden gebruikt, vii ethicus. Het alternatief embiyo's weg te gooien, zo humaan?" Kardinaal blijft tegen echtverbinding tussen mensen van hetzelfde geslacht utrecht anp Kardinaal Simonis noemt het streven van homoseksuelen om hun huwelijk kerkelijk te laten inzegenen, een po ging de kerk voor de eigen kar te span nen. Hij zegt dat deze week in een in terview met De Gay Krant. De kwestie van het homohuwelijk staat in dat vraaggesprek centraal. „Als je meent tegen de richtlijnen van het evangelie in te kunnen gaan, moet je die verantwoording zelf dur ven nemen. Je moet er dan niet toch een soort zegen over afsmeken", zegt Simonis in het gesprek met hoofdre dacteur Henk Krol. De kardinaal wijst de echtverbinding tussen twee men sen van hetzelfde geslacht resoluut af. „Het huwelijk is ons voorgegeven als een levensverbintenis tussen man en vrouw. Nu gaan we bij de wet bepalen dat een cirkel voortaan ook vierkant kan zijn", zegt Simonis. Hij volgt daar mee de officiële leer van het Vaticaan. „Ik geloof in het dogma van onze kerk. Een ander omschrijft dit als funda mentalistisch." Simonis betreurt het dat zijn kerk door het afwijzen van homoseksueel gedrag anderen krenkt. Maar hij denkt dat dit onvermijdelijk is als hij als kerkleider de waarheid wil verkondi gen. Simonis wil niemand persoonlijk kwetsen. Hij voelt juist veel empathie voor homoseksuelen die volgens hem worstelen met een probleem en hulp behoeven. „Het enige wat ik kan zeg gen is, hoe moeilijk ook, leef in ont houding en beheersing. Dat is het meest menswaardig." De kardinaal wil homo's niet uit zijn kerk weren. Hij vindt echter wel dat homoseksuelen die seksueel zondigen, eerst moeten biechten voordat ze ter communie kunnen gaan. Dit geldt vol gens Simonis overigens ook voor he tero's die hun seksualiteit verkeerd be leven. In een commentaar meldt de Gay Krant bewondering te hebben voor Si monis, die het kritische vragenvuur van hoofdredacteur Krol niet weg gaat. De krant is overtuig zijn oprechte bedoelingen, maa er moeite mee dat Simonis v aan het afwijzen van het homol lijk. Volgens Krol is dat een j haald standpunt dat hij vergelij de door Galilei bestreden ideef aarde plat is. Na ruim vier werd Galilei door Rome teerd. J land Lewis van HFH-New York City. Een gemiddeld gezin moet er acht jaar wachten voordat een gemeentewoning beschik baar is. Tienduizenden New Yorkers hebben geen fatsoenlij ke woning. Aan het begin van de vorige eeuw was Harlem de culturele hoofdstad van de zwarte Ameri kanen. In de Cotton Club en het Apollo Theater traden be roemdheden op als Duke El lington, Cab Calloway en Ella Fitzgerald. Na de succesvolle strijd tegen de rassenscheiding trokken succesvolle bewoners van Harlem naar de voorste den. Een bevolking die relatief zeer arm was, bleef achter. In de jaren '70 en '80 was Harlem een gevaarlijke wijk. Veel woonblokken werden door de eigenaar verwaarloosd of in brand gestoken. Een zwart get to. Vanaf 1985 investeert de stad New York weer in huisves ting. Kerken, synagoges en moskeeën doen hieraan mee. De Cotton Club en het Apollo Theater zijn weer in volle bloei. Habitat for Humanity Neder land, dat sinds 1993 bestaat, werft vrijwilligers en fondsen. De Nederlandse tak heeft in middels 500 woningen in de ze ven partnerlanden kunnen rea liseren: Bolivia, Filipijnen, Gha na, Guatemala, India, Roeme nië en Zuid-Afrika. BOEKBESPREKING Nieuw boek in simpele en populaire verteltrant ook op CD "Van Markus heeft men lange tijd gedacht dat hij onder de vier evangelisten het zwakke broertje' was. Hij zou slechts een verkor te en vereenvoudigde versie van het Mattheüsevangelie geschre ven hebben. Nu weten we dat zijn evangelie het oudste is, dat hij de schepper is van het literaire genre dat wij een 'evangelie' noe men," schrijft de jezuïet Frans van Bladel die ruim twintig jaar geleden een nieuwe vertaling van het Markusevangelie schreef. Deze is nu opnieuw, in bij gewerkte vorm, uitgegeven. In eerste instantie was het de Belgische soloactrice Tine van Ruysschaert die om de vertaling vroeg. Van Ruysschaert staat al 25 jaar op de planken en kreeg daarvoor onder meer de Visser-Neerlandia prijs, als beloning voor haar inzet voor de Nederlandse taal en het promoten van het lezen. Eind jaren zeventig kreeg ze het idee om het evangelie van Markus, in een 'woordtheater' in één keer ten gehore te brengen. Het Markusevangelie was tenslotte van 'zwakke broertje' w plots veranderd in het meest 'oorspronkelijke', en de meest directe vertelling. Van Ruysschaert wist dat zo'n tekst in de oudheid in één keer en hardop werd voorgelezen aan een ge meente. Een ruim twee uur durend tafereel. Heel wat anders dan slechts een passage voorlezen, zoals dat nu doorgaans gebeurt. Vandaar haar wens om de meest oorspronkelijke tekst op de meest oorspronkelijke wijze voor een publiek op te lëZen. Het Markusevangelie zoals het bedoeld is. De moeilijkheid was echter dat geen enkele van de gangbare verta lingen zich goed leende voor haar 'Markus voorstelling'. Daarom riep ze hulp in van Van Bladel. Hij wilde^'de simpele, populaire verteltrant van Markus handhaven'. „Vooral in de eerste hoofd stukken is het of je iemand bezig hoort die een fantastisch avon tuur heeft meegemaakt en er maar niet over uitgepraat raakt", schrijft hij. MARKUS EVANGELIE t u ff ft Dat effect moetje vooral 'horen', vonden Van Ruysschaert en Van Bladel. Dus werd een het evangelie niet alleen op papier maar ook op twee CD's gezet. Die vindt de 'lezer/luisteraar' aan beide bin nenzijdes van de harde kaft van het boek. Daarmee was een boek/CD geboren. Flet is de bedoeling te luisteren terwijl je leest. Afgezien van een voorwoord, inleiding en kort hoofd stukje over de vertaling, bestaat het gehele 112 pagi na's tellende boek uit het Markusevangelie zelf. Om het meelezen aantrekkelijker te maken, zijn er ook ve le illustraties in het boek gezet. Het betreft hier repro ducties van middeleeuwse houtsneden die elk een on derdeel van het Markusevangelie uitbeelden, zoals het genezen van een melaatse door Jezus, de kruisiging en Jezus' Hemelvaart. De lezer hoeft van Tine van Ruysschaert geen specta culair voorgelezen Markusevangelie te verwachten. Ze leest tamelijk ingetogen voor. Wanneer Jezus bijvoor beeld aan het kruis uitroept: Eloï, Eloï, lama sa- a bachtani of in het Nederlands 'Mijn God, Mijn God, waarom hebt gij mij verlaten?', dan wordt er niet ge- J&jg schreeuwd door de vertelster. Ze blijft beschaafd en JBBmm met een licht Belgisch accent de tekst voorlezen. Toch gaat zo'n tekst ook zonder veel uithalen, in gesproken woord meer leven dan louter en alleen gelezen. En dat maakt deze uitgave van het Markusevangelie alleszins de moeite waard. onno van 't klooster Titel: Het Markusevangelie Auteur: Frans van Bladel Verteld doon Tine van Ruysschaert Uitgeverij: Davidsfonds Leuven/ Lannoo Prijs: 49,90 gulden Rechtbank trekt sloopvergunning in O nsc roermond anp De rechtbank in Roermond heeft een sloopvergunning voor het Sankt Ludwigklooster op het terrein van de Maharishi- beweging in Vlodrop van tafel geveegd. De gemeente Roerda len had twee jaar geleden ver gunning voor de sloop ver leend. Een plaatselijke actiegroep die ijvert voor behoud van het 20ste-eeuwse klooster, stapte naar de rechter. De rechtbank is het met de actiegroep eens dat de eigenaar niet heeft aan getoond dat sloop onvermijde lijk is. Maharishi Mahesh Yogi, de grondlegger van de transcen dente meditatie, wil het kloos ter slopen omdat het niet ge bouwd is in overeenstemming met de Vedische principes. De Veda's zijn duizenden jaren ou de boeken waar, menige India se religie zich op baseren. Ver der zit er asbest in het gebouw. Opknappen van het pand zou 58 miljoen gulden kosten. De gemeente Roerdalen gaf daarom een sloopvergunning gir af, maar kort daarna w gebouw op de lijst van Ri numenten geplaatst. Het klooster staat inn De maharishi laath eigen zeggen willens en verkommeren. Enkele den geleden liet hij weti hij het klooster desnoo verrotten, zodat het vai elkaar zakt. De maharishi is inmid jaar. Hij woont nog sti tx één van de zeven bunga) het klooster in Vlodrop.I harishi heeft naast hetl een nieuw gebouw late zetten. Vandaaruit vind reldwijde TV-uitzen plaats, 24 uur per dag. Begin dit jaar verhuisd 120 mensen uit Vlodro een vedisch spiritueel o in Noord-Carolina Ook wil hij dat 250 aart het vroegere jezuïeten) in Valkenburg verlaten, ook dat niet in overee ming met de Vedische gebouwd. Naar een niet derkomen wordt nog g Dat klooster staat wel tel WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden, maar zowel in het zuidwesten als in het uiterste noorden wolkenvel den of mist. In het zuiden vrijdag kans op regen. Soms veel wind. Maxima omstreeks 15 graden. Zweden: Zonnige perioden en droog. In het noorden enkele wolkenvel den of mist. Maxima rond 14 graden. Finland: Flinke zonnige perioden. Droog. Maxima uiteenlopend van 8 gra den in het noorden tot 14 in het zuiden. Denemarken: Af en toe zon en waarschijnlijk droog. Eerst wel veel wind. Maxi ma rond 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 17 graden, in het zuidoosten iets warmer. België en Luxemburg: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend mogelijk mist. Middag- temperatuur rond 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en meest droog. In het uiterste westen en oosten wel kans op een bui. Maxima rond 20 graden, vrijdag warmer. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Don derdag in het uiterste westen en oosten kans op een bui. Middag- temperatuur tussen 20 en 26 graden, vrijdag overal rond 25 graden. Spanje: Flink veel zon en droog. Langs de Golf van Biskaje kans op wol kenvelden en wat regen. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, in het noordwesten onder de 25 graden. Portugal: Droog en meest zonnig. Middag- temperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 26 in de Al- garve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flink wat zon en droog. Maxima ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, Droog. Maxima ongeveer- 27 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Aan zee maxima rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden. Droog. Maxi ma rond 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en flink veel zon. Middag- temperatuur tussen 26 en 30 graden. Duitsland: Donderdag half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd regen, plaatselijk veel neerslag. Vrijdag op de meeste plaatsen droog, al leen in Beieren nog wat motre gen. Maximum rond 17 graden. Op vrijdag iets hoger. Oostenrijk: Bewolkt en enkele regen- en on weersbuien met vooral donder dag plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Zwitserland: Wolkenvelden met donderdag in het oosten enkele buien. Vrijdag droog en meer zon. Maxima rond 20 graden. Polen: Donderdag een stevige oosten wind. Verder half tot zwaar be wolkt en in het zuiden af en toe regen. Maxima van 14 tot 18 graden. Tsjechië en Slowakije: Meest bewolkt en regen- en on weersbuien. Soms veel neerslag. Vrijdag minder buien. Middag- temperatuur ongeveer 15 gra den. Hongarije: Wolkenvelden, soms zon, maar ook enkele regen- en onweerbui en. Met maxima van 16 tot 20 graden minder warm. Italië: Donderdag enkele buien, moge lijk met onweer. Vrijdag perioden met zon en droog. Maxima tus sen 24 en 30 graden. Vrijdag minder warm. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden. Maxima 27 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden. Vrijdag kans op enkele regen- of on weersbuien. Maxima van een graad of 30 langs de stranden tot meer dan 35 lokaal in het bin nenland. Vrijdag in het noorden minder warm. Malta: Perioden met zon maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 28 gra den. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Alleen op vrijdag in het westen kans op en kele buien mogelijk met onweer. Maxima ongeveer 30 graden. Weerrapporten 21/09, 08.00 uur: VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.27 Zon onder 19.37 Maan op 00.17 Maan onderl7.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.49 23.25 10.22 22.58 Laag 05.55 18.35 05.36 18.16 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) c£2i bewolkt 3K onweer W warmtefront «5* regen sneeuw V koufront A*. opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr.18.00-19.30uuren - Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag. chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman. chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to: 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vefl Qge het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen V )ru betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin Oor worden verzonden geldt een toeslag gen aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, sfc OUr hebben of blind zijn (of een andei|n u leeshandicap hebben), is ec van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette beschi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu, lge internet: w.leidschdagblad.nl MAIL' redactie ld@damiate.hdc.nl 14 23.8 6 15.0 18 0.0 24 0.0 19 0.0 24 0.0 22 0.0 14 0.0 23 0.0 13 IX) 0.0 Z I K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Eiisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond1 feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. iet 1 k late: f

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14