,eiden Regio Provincie paait regio met miljoenen Een persoonlijke pot voor na de dood èleurstelling over oplossing' tekort urgerraadslieden Bomen Plantsoen krijgen lucht Norder: oplossing dichtbij Werkstraf geëist voor smijten en steken Workshop over EcoTeams IjDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 sigaar uit eigen doos annet van aarsen Stichting Maatschappelijk k Leiden (MWL) is bijzon- teleurgesteld over de voor- en om de tekorten bij het jut Burgerraadslieden te dekken. Burgemeester wethouders menen dat voor vanaf volgend jaar het mag worden gebruikt dat en van het rijk krijgt via de uleringsregeling Algemeen itschappelijk Werk. Die tak dienstverlening krijgt dan blinder. Het IBR, dat sinds aantal jaren bij Maatschap- kWerk Leiden is onderge- 2 ht, krijgt iets meer. !en sigaar uit eigen doos", lz leelt MWL-directeur Van ipen, die overigens bijzon- ;aag ziet dat het IBR meer krijgt. De burgerraadslie- kampen met een vacature, niet vervuld kan worden 'ege de tekorten. Het ge- is dat begin dit jaar het n spreekuur is afgeschaft en ra Je wachttijden voor een af- p. ak bij de burgerraadslieden n inder zijn opgelopen. De Ijj Jioudkundige oplossing lraJ voor het college kiest - liven met de stimulerings- en voor algemeen maat- ppelijk werk - brengt ech- le maatschappelijk werkers in het nauw. ilgens hem doet Leiden met oplossing bovendien iets /olgens de regels van Den niet mag. De stimule- sregeling is slechts bedoeld een versterking van alge- i maatschappelijk werk en burgerraadslieden houden met hun sociaal-juridische jj verlening met een com- andere discipline bezig, Van Kampen. fe pleiten ervoor om van algemeen maatschappelijk en de burgerraadslieden communicerende vaten te en. Hoe noodzakelijk het is om de burgerraadslieden ïancieren, het is aan onze jg, [schappelijk werkers niet leggen dat zij na een stap uit, nu weer een stap ach - moeten doen. Aan de erraadslieden is dit voor- evenmin uit te leggen", ver- de Van Kampen gisteren s>j ns de raadscommissie voor na twijs, welzijn, zorg en ncipatie. nvankelijk trof hij een ge hoor bij de meeste fracties, alleen de oppositiepartijen n weten tegen dit voorstel burgemeester en wethou- te zijn, ook GroenLinks en de PvdA lieten een duidelijk nee horen. Verder bleek iedereen het erover eens dat er - om dit jaar al de nood bij het IBR te le nigen - 70.000 gulden uit het knelpuntenpotje van de ge meente moet worden onttrok ken. Maar al snel ontstond discus sie over de stimuleringsgelden die vanaf volgend jaar volgens het college kunnen worden ge bruikt om het IBR weer wat op te tuigen. J Sorgdrager (D66) nam het voortouw. ,,Is het IBR nu wel of niet gefuseerd met Maatschappelijk Werk Leiden?" vroeg zij zich af. ,,Ik heb de in druk dat het IBR nog steeds een instituut is. Maar volgens mij is het werk van de burgerraadslie den toch zeker ook maatschap pelijk werk. Mijn fractie vindt het geen probleem om de sti muleringsgelden te gebruiken voor de burgerraadslieden." De nieuwe PvdA-wethouder Buijing greep die steun aan. ,,De vraag van D66 is heel te recht", meende hij. Een ambte naar sprong direct bij: ,,Er wordt verondersteld dat er nu beknibbeld wordt op algemeen maatschappelijk werk. Dat is niet zo. Ze krijgen niet minder. Nee, maatschappelijk werk krijgt nog steeds meer. Alleen iets minder meer." Bij een uiteindelijke peiling van de meningen bleek dat de PvdA het eerst zo duidelijke 'nee' tegen de voorstellen in een 'ja' had veranderd. ,,Er valt wel wat te zeggen voor de argu menten dfè we vanavond heb ben .gehoord", aldus raadslid Zsüschen. De WD, die de hele avond nog niets had laten horen, gaf eveneens haar fiat. GroenLinks houdt het voorstel nu nog even in beraad, terwijl CDA-fractie- vorzitter M. de Jonge nogmaals wil overleggen met haar fractie. ,,Ik breng het voorstel dus maar in de raad", constateerde wet houder Buijing. MWL-directeur Van Kampen laat het er niet bij zitten. „Ik denk dat we de fracties en de wethouder nog maar eens af zonderlijk gaan benaderen om het nog eens uit te leggen. Het werk van de burgerraadslieden valt niet onder het kopje alge meen maatschappelijk werk." Hij neemt dan zeker ook de brief mee, die Buijings voorgan ger Baaijens nog geen twee jaar geleden aan minister Borst schreef. Daarin pleitte de PvdA- wethouder voor een forse ver sterking van algemeen maat schappelijk werk. Vervolg van voorpagina Zekerheid over de aanleg van de sneltram van Leiden naar Noordwijk, geld voor een verdiepte A4 en oplossin gen voor verkeersproblemen in de Bollenstreek. Provin ciale Staten van Zuid-Holland hebben zich gisteren vooral bekommerd om de belangen van de Leidse regio en de Bollenstreek. Die dreigden er bekaaid af te komen zodra de plannen voor invoering van een spitstarief zou den doorgaan. In de dans om de miljardeninvesteringen moesten de gemeenten ten noorden van Den Haag langs de zijkant toekijken. den haag robbert minkhorst minister en gedeputeerde sta ten te mager. Collegepartij Provinciale Stater» vergaderden GroenLinks kwam samen met gisteren over het bereikbaar- partners CDA, PvdA en heidsoffensief van minister Ne- SGP/RPF/GPV en oppositiepar- telenbos. Een ruime meerder- tij D66 met aanvullende voor heid vond de voorstellen van de waarden. In het pakket maatre gelen zat met name onvoldoen de 'smartengeld' voor de regio's die aan Haaglanden en Rijn mond grenzen. Leiden, de Duin- en Bollenstreek en de Hoekse Waard (onder Rotter dam) hebben straks net zo goed te lijden onder het spitstarief en daar mag dus best het nodige tegenover staan, meenden de fracties. In elk geval beduidend meer dan wat GS aanvankelijk voor ogen hadden. Netelenbos moet het tekort van 64 miljoen gulden voor de aanleg van de sneltram van Gouda naar het transferium bij Leiden bijpassen. Ook wordt zij verplicht aan te geven wanneer het resterende deel van die Rijn Gouwe Lijn, naar Katwijk en Noordwijk, kan worden aange legd. De minister moet boven dien beloven op tijd het geld daarvoor vrij te melken. Ge meenten in de Bollenstreek wa ren teleurgesteld dat over dat deel van de lijn eerder geen ga ranties werden gegeven. Volgens de huidige plannen verrijst bij Hoogmade een per gola, een bouwsel dat gemeen ten verfoeien. Geld voor een 'betere inpassing' heeft de mi nister niet, zegt ze, maar daar nemen de fracties geen genoe gen mee. Netelenbos kan dan ook meteen met extra geld (honderd miljoen gulden) over de brug komen voor de verbre ding en een verdiepte aanleg van de A4 bij Leiderdorp. Van dat laatste project, W4 gedoopt, is de financiering nog duister. Behalve een bredere snelweg in een tunnelbak moe ten er woningen, bedrijven en extra natuur komen. Leider dorp onderzoekt zelfs of de sportvelden in De Bloemerd kunnen verhuizen naar de Munnikenpolder, om zo de tunnelbak te kunnen betalen. De meerderheid in PS wil alvast afspraken maken met het rijk over 'de benodigde extra bijdra ge van honderd miljoen'. Het rijk heeft aangeboden de maatregelen die nodig zijn om sluipverkeer te weren ook te be talen. Het aanbod van de mi nister gaat echter uit van maat regelen achteraf, de partijen in PS eisen dat die maatregelen al genomen zijn voor er ook maar een tolpoort staat. Onderzoek en overleg met gemeenten moeten uitwijzen welke voor zieningen nodig blijken. Dat kunnen ook extra tolpoorten zijn. Vooralsnog komen er drie rondom Den Haag: een op de A4 bij Leidschendam, een bij Delft en een bij Zoetermeer. Het bereikbaarheidsoffensief heeft, als alle partijen het eens worden, nog meer in petto voor de Leidse regio en de Bollen steek. Er is twintig miljoen gul den beschikbaar voor het laten rijden van snelbussen tussen Leiden en Den Haag tijdens de spits. Voor maatregelen die voor een betere doorstroming van het verkeer door Leiden- Zuidwest moeten zorgen, ligt tien miljoen klaar. Verder komt er geld voor 'knelpunten' in de Bollenstreek, onder andere voor de aanleg van een rond weg om Hillegom. leiden connie van uffelen De gemeente is vanochtend be gonnen met een 'reddingsope ratie' voor de bomen in het Plantsoen. Uit een onderzoek is gebleken dat de conditie van de bomen achteruitgaat omdat de wortels door verdichting van de grond niet genoeg zuurstof krij gen. Om ervoor te zorgen dat de bomen weer beter gaan groeien, moet de grond snel worden gespit en belucht. Tijdens de recente snoei bleek dat de conditie van een aantal bomen in meer of min dere mate achteruitgaat. Daar op onderzocht adviesbureau Van Jaarsveld/Van Scherpen- zeel de mogelijke oorzaken hiervan. De eerste resultaten van dit onderzoek wijzen uit dat de wortels van de bomen zuurstofgebrek lijden. Om be schadiging van de wortels te voorkomen, gaat de gemeente nu bij en onder de meeste bo men - behalve die langs de Sin gel - de grond beluchten door middel van een injectiesysteem en het boren van gaten. Ook gaat zij op de meeste plaatsen in het Plantsoen het gras en de beplanting verwijderen om de grond om te spitten. Na de win ter wordt deze grond weer ge ëgaliseerd. Waar mogelijk wordt nu al de beplanting te ruggebracht en aangevuld. Het gazon kan pas in het voorjaar worden ingezaaid. Wijkchef R. Verdel kan over de oorzaak van de grondver- dichting nog niets met zeker heid zeggen. Wel zou het vol gens hem te maken kunnen hebben met het feit dat de re novatiewerkzaamheden aan het park onder extreem natte weersomstandigheden hebben plaatsgevonden. In verband daarmee is er met aangepast materieel gewerkt. De gemeen te onderzoekt nu welke werk zaamheden wanneer zijn uitge voerd met welke apparaten. „Het zou kunnen zijn dat de grond te vochtig was en dat je met de werkzaamheden op dat moment de grond verstoort. Je zou dan kunnen merken dat de grond een soort klei-achtige structuur krijgt en harder is ge worden", zegt Verdel. Volgens H. van Scherpenzeel van het adviesbureau ontstaat verdichting 'uitsluitend door druk of trilling'. Hij legt uit dat bij druk op natte grond het wa ter uit de grond loopt waardoor grote en kleine deeltjes worden gescheiden. „De fijne delen ko men op een hoop en de grove delen blijven achter." Binnen kort heeft hij resultaten van aanvullende onderzoeken. Op korte termijn worden er drie bomen uit het Plantsoen ■weggehaald. Twee daarvan zijn dood. De derde boom moet uit veiligheidsoverwegingen weg omdat deze is aangetast door een zwam. Komend voorjaar wil de gemeente in overleg met de werkgroep Beheerplan Plantsoen nieuwe bomen plan ten. De gemeente stelt dat op ba sis van eerdere onderzoeken bekend was dat er sowieso een aantal bomen uit het park moet verdwijnen omdat hun conditie door natuurlijke oorzaken af neemt. Dit proces staat volgens de gemeente los van de kwestie rond de bodemstructuur en kon niet worden gekeerd door maatregelen bij de renovatie. De gemeente is nu zo snel mogelijk begonnen met de red dingsoperatie omdat het be langrijk is dat er niet weer een natte herfst of winter overheen gaat. Een natte laag bovenop de huidige grond zou alleen maar een extra afdeklaag opleveren. De renovatie van het Plant soen houdt de gemoederen al enkele haren bezig. Omwonen den klaagden bij het begin van de werkzaamheden al over het ophogen van het terrein. Zij vreesden dat de grond de bo men zou verstikken. Bewoners hielden ook vol dat er verkeerde grond in het Plantsoen is ge stort, namelijk klei. De gemeen te liet daarop enkele keren on derzoeken uitvoeren, maar die brachten destijds geen veront rustende feiten aan het licht. Gedeputeerde Norder kon zich prima vinden in het pakket extra voorwaarden, dat hij omschreef als 'een aanscherping' van zijn ei gen voorstel. „Het is be langrijk dat we die punten verzilveren." Dat daarmee zijn eigen onderhande lingsvrijheid in het verdere overleg met de minister flink is ingeperkt, - alles staat of valt bij het ant woord van Netelenbos - deerde Norder weinig. „Dit uitgebreide pakket is voor mij een sterke steun in de rug." Overigens is Zuid-Hol land alsnog bereid mee te betalen aan een lage krui sing van de HSL met de A4. Gedeputeerde Norder denkt aan een bedrag van enkele miljoenen guldens. Verder moet wat hem be treft ook het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij meebetalen, naast de departementen van de ministers Netelen bos en Pronk. „Een oplos sing is nu heel dichtbij. Het gat in de begroting was 150 miljoen, nu nog maar 46 miljoen gulden. Verder vindt de Tweede Kamer het van buitengewoon groot belang dat die pergola er niet komt." pi kan een urn niet kzijn? eidenaar Eric Hubers op legraafplaats komt, valt het steeds weer op hoe die bakstenen :n zijn met die vazen in het «rkte kleurengamma van paars, fletsgeel en irgengroen. Wat hem 'ft komt er zo snel mogelijk ind aan die dodelijke Qtonie en wordt de laatste hen die meerd worden een Alessi asbak niet aan kan tippen. Hubers, die in het dagelijks leven beveiligingsgbeambte is bij Schiphol, ontwerpt urnen voor hen die hun permanente verblijfplaats graag wat stijlvoller zien. „Ik heb' altijd al een bepaalde fascinatie voor de dood gevoeld. Als kind tekende ik al begraafplaatsen. Ik vind het plekken die zuiver en oprecht zijn waar mensen hun gedachten laten gaan en zichzelf kunnen zijn." En ook al vergaan we allemaal tot stof, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad dat hoeft nog niet te betekenen dat we ook in hetzelfde blik moeten. Urnen kunnen anders. Urnen komen niet tot hun recht. Als Hubers bij mensen thuiskomt die hun geliefde(n) in een potje hebben geconserveerd merkt hij dat de laatst rustplaats een beetje weggestopt is. „Terwijl ieder mens een stukje kunst is met mooie en minder mooie kanten. Ze verdienen na hun overlijden een kunstwerk dat gezien mag worden." Op dit moment heeft Hubers acht standaardontwerpen van ornamentele urnen. Twee grote staanders die in de tuin of op de begraafplaats kunnen worden geplaatst. Desgewenst met verlichting. Drie soorten wandurnen en 3 pleximodellen in combinatie met metalen bollen. „Een vorm zonder begin en eind. Dat is voor mij het symbool voor de oneindigheid." De prijzen variëren van ruim drieduizend gulden tot vijf mille. Prijzig misschien, maar daar krijg je in het geval van de staander ook een roestvrijstalen model voor, dat bestand is tegen alle weersomstandigheden. „De urnen die ik maak kun je niet vergelijken met die urnen die je nu ziet. Dat zijn standaard stenen potten. Je moet ze eerder zien als alternatief voor een grafsteen. Die variëren ook van drie- tot negenduizend gulden. Ik maak er zelf weinig Eric Hubers met drie van zijn umontwerpen. winst op, hoor." En dat is nog niet alles. Binnenkort ligt voor iedereen een op maat gesneden asbestemming binnen handbereik. Aan de hand van een profile ontwerpt de 36- jarige urnenspecialist een persoonlijke pot die helemaal hoort bij degene die erin zit. Hij is al in Den Haag naar een uitvaartbeurs geweest en daar werden zijn ideeën enthousiast ontvangen. Inmiddels lobbyt hij met een portfolio van zijn ontwerpen bij uitvaartwinkels en begrafenisondernemingen. Met resultaat. Van 27 september tot en met 13 oktober exposeert hij bij de uitvaartwinkel van uitvaartzorg BV in Deventer. „Ik wil dat taboe graag doorbreken dat begrafenissen altijd triest moeten zijn. Natuurlijk, er is een rouwperiode. Maar waarom moet dat trieste blijven hangen? Ik merk zelf bij begrafenissen of crematies dat je allerlei bekenden tegenkomt van jaren geleden en dan komt vanzelf de gezelligheid los." Of zoals het persbericht zegt: „Het kopje koffie maakt plaats voor een borrel met swingende muziek" Hubers bespeurt signalen dat er meer ruimte komt voor de alternatieve begrafenis of crematie. Met dank aan pioniers als wijlen Manfred Langer, voormalige FOTO HENK BOUWMAN eigenaar van de Amsterdamse discotheek de iT en kunstenaar/ontwerper Peter Giele wiens lijk dit jaar op georganiseerde wijze door de Amsterdamse grachten dreef. „Al vind ik de flamboyante manier waarop Langer is begraven nogal bizar. Je dwingt mensen om toeschouwer te zijn van een heel spektakel. Zo hoef ik niet gecremeerd te worden. Van mij mogen mijn vrienden en familie de kroeg afhuren en een fijn feest geven. Wat voor urn ik voor mezelf zou ontwerpen? Daar heb ik eerlijk gezegd nog niet over nagedacht." pablo cabenda den haag/leiden Een 63-jarige Leiderdorper voelde zich in de zomer van het vorig jaar zo bedreigd door een plaatsgenoot dat hij de man binnen een week twee keer te lijf ging. Bij de Haagse recht bank moest hij zich gisteren verantwoorden. Op 25 juli vorig jaar smeet de Leiderdorper vanaf een brug in de Leidse binnenstad zijn fiets naar de passerende boot van zijn 'belager'. Vier dagen later stak hij de man in de Sumatra- straat met een voegijzer in het gezicht. Voor officier van justi tie C. van Dam was het gedrag van de Leiderdorper aanleiding een celstraf te eisen van twaalf maanden waarvan de helft voorwaardelijk. De officier zei een milde straf te vorderen om dat hij de 63-jarige man, die met zijn gezondheid tobt, niet naar de gevangenis wil sturen. Achtergrond van het geweld waren de goede contacten van de Leiderdorper met de vrouw van het slachtoffer. Hij was de ze vrouw tegengekomen tijdens het uitlaten van de hond en gaandeweg ontstond er een vriendschap, waarbij de vrouw voor hem de was ging strijken en boodschappen deed. De vrouw klaagde over mishande ling door haar man. De echtgenoot kreeg meer dan genoeg van de contacten van zijn vrouw met de Leider dorper en ging zijn gram halen. Daarbij dreigde hij volgens de Leiderdorper met een kapotte fles. Bij andere gelegenheden zou hij met een bezem geslagen hebben en een op een vuurwa pen lijkend voorwerp onder zijn kleding gedragen hebben. „Als iemand mij zo bedreigt dan kan het mij niet meer sche len", zei de Leiderdorper. „Toen ik op straat zijn gezicht zag, kon ik mij niet meer be heersen". Uitspraak volgt over twee we ken. In het Stadsbouwhuis is op donderdagmiddag 28 'september een workshop over Ecoteams voor particuliere huishoudens en op de werkplek. Dit is een praktische cursus waarin mensen stap voor stap leren hoe ze in hun gedrag meer rekening kunnen houden met het milieu. De thema's afval, energie, water, vervoer en inko pen komen aan de orde. De workshop is van 15.00 tot 17.30 uur. Deelname is gratis. Voor meer inlichtingen: 5167593. Test gratis uw hypotheekofferte en bespaar! Tot 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: financetester.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13