Cas Oorthuys: harde werker in zwart-wi Hersenloze vernielers Nuon verdient sponsorgeld via achterdeur terug Nuon moet berekeningswijze van verwachte gebruik bekendmaken Cultuur Kunst DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 In reactie op de ingezonden brieven van de de heren Kwik en Maas over het vernielde Vre- desmonument op de Leidse Garenmarkt (in het Leidsch Dagblad van respectievelijk 12 augustus en 5 september) wil ik het volgende kwijt. Iedereen heeft het recht om iets mooi of lelijk te vinden en zeker als dit om kunst gaat. Niet ieder vindt een hert tegen de ondergaande zon, of een hui lend boefje, of de Nachtwacht in kruissteek, de meest ontroe rende uitingen in de kunst. En datzelfde geldt ook voor het Vredesmonument op de Garen- markt. Maar dat geeft ook niet en het is ook niet waar dit allemaal om draait. Waar het wel om gaat, is dat de vernielers in hun hersen loze en stompzinnige acties moeten worden gestopt. Want een beetje respect voor de ge voelens en gedachten van an dere mensen zou hier al een hoop goeddoen. Dat is tenslotte de gedachte waarvoor het 'Vre- des'-monument is neergezet. Denk ook aan het beeld in Oegstgeest en in Amsterdam en aan alle vernielingen en de graffiti, de lijst is eindeloos. Er zijn al te veel mooie en aardige dingen stukgemaakt. F. Arkeveld, Het Vredesmonument op de Leidse Garenmarkt valt keer op keer ten Leiderdorp, prooi aan vernielers. foto hielco kuipers Het artikel "Wrevel over hoge rekeningen Nuon' (in het Leidsch Dagblad van 2 septem ber) heb ik met veel interesse gelezen. Wat mij het meest op viel, was de toelichting zoals die door een medewerker van Nuon werd verwoord. In deze toelichting op de ho gere voorschotbedragen wordt met geen woord gerept over het feit dat de korting op automa tisch betalen van de voorschot bedragen per 1 juli van dit jaar is vervallen. Deze verandering werd met zeer kleine lettertjes vermeld in een advertentie in de Zuid-Hol land Post van week 27. Veel le zers van het weekblad zullen dit waarschijnlijk niet hebben gele zen, dus weten ook veel 'klein verbruikers' niet dat de eindaf rekening volgend jaar sowieso 10 gulden hoger zal uitkomen. Bij navraag krijgt men alleen te horen dat deze wijziging door het hoofdkantoor is opgelegd. Alle dienstverlenende instan ties geven graag korting van 1 gulden op iedere betaling die automatisch kan worden gere geld Nuon doet het anders en stopt met deze korting en hoopt nu maar dat alle klein verbruikers die sinds jaar en dag automatisch betalen, dit blijven doen. In dezelfde informatie-adver tentie van Nuon in de ZH Post staat ook vermeld dat Nuon da gelijks bijna 3 miljoen particu liere en zakelijke klanten van energie voorziet. Stel dat van dit aantal 50 procent gewend is au tomatisch te betalen, de reken som is dan snel gedaan: 15 mil de voordeur uitgeeft als zoge naamde sponsor, met grote fo to's in de krant en de daarbij behorende cheques en reclame Op voetbalshirts, wordt via de achterdeur zonder al te veel be kendheid weer binnengehaald bij de 'kleinverbruikers'. Uiteraard heb ik de automati sche afschrijving direct gestopt, wie volgt? -C.G. Groeneveld, Leiderdorp. In reactie op het artikel 'Wrevel over hogere rekeningen Nuon' (in het Leidsch Dagblad van 2 september) constateer ik dat het met de beschikbare infor matie niet is na te gaan of de geraamde rekeningen van Nuon juist zijn. Afrekening en prognose zijn gebaseerd op twee componen ten: het volume en het tarief. Bij het prognosebedrag ontbreken de kubieke meters gas/water en kilowattuur elektriciteit. Nuon-woordvoerder Van der Erf heeft vooral het tarief toege licht. Hoe een normale winter wordt berekend is niet duide lijk. In de afgelopen jaren heb ik deze vraag (telefonisch) her haaldelijk gesteld, maar geen duidelijk antwoord gekregen. Er wordt rekening gehouden met de drie of vier afgelopen winters, aldus het antwoord, maar of het om een gewone ge middelde (kwakkel/normaal- strenge winter) gaat of om een andere correctie werd niet dui delijk. Extra probleem bij de prog Voorjaar gas water licht periode Afrekening 1997 Afrekening 1998 Afrekening 1999 Afrekening 2000 4643 3441 4483 3400 148 134 168 154 2402 2414 2493 2015 26/02/96 -13/03/97 13/03/97-09/03/98 09/03/98 - 18/05/99 19/05/99 - 06/04/00 Prognose 00/01 Gemiddeld 4 jr. Gemiddeld 2 jr. 4575 4001 3942 173 151 161 2270 2331 2254 nose is dat de 'Afrekening 1999/2000' een extra lang jaar betrof (bij mij 14 maanden), vanwege de problemen bij Nuon. Voor de prognose kan dit probleem worden opgelost door een (ongewogen) gemid delde te nemen. Hoe vreemd de prognose van de volume-componenten is, laat onderstaand staatje zien met mijn eigen gegevens. Het is duidelijk dat de prognose niet op een gewoon gemiddelde is gebaseerd. Nuon verwacht een strenge winter met weinig re gen en iets meer zon dan ge middeld. De raming van het verwachte verbruik lijkt eerder te zijn ingegeven door hoop en lucratief rekenen. Nuon moet de berekenings wijze van het verwachte gebruik bekendmaken. Cultureel cenl Warmond pea »i vergeleken ra 2 Dom in Kei J'1 Op de rubriek 'R schijnselen' in het I rg Dagblad van 12 sep' wil ik reageren. Ofscitir, moet toegeven dat de 0[( derstelde duur van d |a. van een sociaal m centrum in Warmom jaar) mij wat lang lijk ik toch opmerken bouw 'peanuts' is v met de constructie Dom in Keulen. Voor de bouw van tisch (voor een deel bedshuis had men o 625 jaar nodig als gaat van het sticht 1248 en de wijding op tober 1880. Daarna men nog lang aan dit, door zijn ovi gende decoraties, wekkende gebouw, knutselen is na 19 stevig ter hand genoi alle schade te herstt de Dom had opgeli de vreselijke bombai ten op de stad, 250 in Zo bekeken mop Warmonders blij centrum staat er bin jaar. Peanuts dus! A.A. li O? SCHRIJVENDE LEZERS Belangrijkste fotograaf uit Nederlandse geschiedenis' geëerd met drie exposities in Rotterdam 'Een harde werker in zwart-wit' noemde schrijver Simon Vinkenoog hem in een voorwoord van een herdenkingsboek. De Amsterdammer Cas Oorthuys liet na zijn dood een oeuvre na van meer dan een half miljoen foto's. Rotterdam eert nu met twee exposities de man die de wereld fotografeerde. door Marc Floor Een historisch moment: de lan cering van de Apollo 11de ra ket die de eerste mannen zou brengen op de maan. Simori Vinkenoog en Cas Oorthuys waren erbij, die dag op Cape Canaveral in 1969. Vinkenoog om het in schrift, Oorthuys om het op de gevoelige plaat vast te leggen. Maar op het moment suprème klikte Oorthuys niet het vuurgeweld van waaruit de raket opsteeg. Zijn camera koos voor iets anders: het legertje persmensen dat de gebeurtenis fotografeerde. Oorthuys (1908-1975) was er de man niet naar om - ondanks een carrière vol bedrijfsop- drachten - een zo groot moge lijk publiek te plezieren. Hij fo tografeerde gewoon, zijn lens zoog zich als vanzelf op iets vast. Vaak ging het daarbij om architectuur, nog vaker om mensen. Maar eigenlijk ging het om alles wat hij mooi vond. Of onrechtvaardig. Oorthuys wilde de realiteit brengen en eerde die realiteit, hoe hard die ook was. Omnivoor Het is de enige noemer waar onder het oeuvre van meer dan een half miljoen foto's van Cas Oorthuys is samen te brengen. Hij is misschien wel de belang rijkste fotograaf uit de Neder landse geschiedenis, maar laat zich moeilijk in een hoek du wen. Oorthuys was een fotogra fische omnivoor, die even mak kelijk lammetjes in de wei foto grafeerde als de berechting van nazileiders in Neurenberg. Er is Cas Oorthuys de histori sche fotograaf, Cas Oorthuys de reisfotograaf, Cas Oorthuys de sociale fotograaf. Rotterdam kent vooral Cas Oorthuys de stadsfotograaf, maker van het internationaal bejubelde foto boek 'Rotterdam, Dynamische Stad' uit 1959. Het is een mo numentaal werk, waarin de Amsterdammer het herrijzen van Rotterdam uit de as laat zien: van een puinvlakte naar een wereldstad, met trotse schepen, fiere kranen en kloeke gebouwen. Niet zo gek dus dat het Rotter dam is dat een postuum saluut brengt aan de fotograaf. Vanaf zondag met een dubbelexposi tie van zijn werk in de Histo risch Museum-dependance De Dubbelde Palmboom en in ga lerie Duo/Duo, en volgend jaar met een tentoonstelling van zijn reisgidsen in de Kunsthal. Bij de huidige expositie is een boekje verschenen onder de ti tel 'Allemensen!', met foto's die zijn uitgezocht door Duo/Duo eigenaar Aad Speksnijder en door Lydia Oorthuys, de 81-ja rige weduwe van Cas. Als er dan toch een predikaat op Oorthuys moet worden ge plakt, dan komt die van sociaal fotograaf het meest in aanmer king. Als bewonderaar van de socialistische kunst in Duits land en de Sovjet-Unie sloot hij zich in de vroege jaren '30 aan bij de Vereeniging vart Arbei dersfotografen, een amateuror ganisatie met onder meer Jo- rens Ivens als mentor, die ar beiders wilde leren hun eigen omstandigheden vast te leggen. Nog niet eerder was in Neder land de politieke waarde van de foto erkend. Crisis Oorthuys kwam er terecht na te zijn ontslagen als bouwkundige voor de stad Amsterdam. Door de crisis kwam hij als zovelen op straat te staan en zocht hij zijn heil in zijn tweede liefde naast architectuur: de fotogra fie. In de socialistische fotobe weging vormde hij al snel met een stel jonge talenten de fine fleur van de Nederlandse foto grafie. Werd het medium voor heen vooral gebruikt als prakti sche kopieermachine, Emmie Andriesse, Carel Blazer, Eva Be- snyö en Cas Oorthuys wisten er veel meer mee te doen. De groep werkte volgens het principe van de Nieuwe Foto grafie. Deze uit socialistische staten overgewaaide stijl wilde - weliswaar met de beste tech nieken - de werkelijkheid vast leggen zoals hij was, zonder te retoucheren. Zoals Oorthuys het later zou zeggen: 'De groot ste fout die een fotograaf kan maken is de lelijke dingen mooi maken.' Vanzelfsprekend werd de documentaire werkwijze aanvankelijk vooral gebruikt voor de socialistische zaak, maar tegen de jaren '40 werd het al breder toegepast. Anti-fascist Een activist is Oorthuys nooit geweest. Wel een blauwe maandag lid van de Commu nistische Partij Holland, maar die werd hem al gauw te dog matisch. Eerder ontwikkelde hij zich in de jaren '30 tot anti-fas cist, die actief meehielp in de opvang van politieke vluchte lingen. Toen daadwerkelijk de oorlog kwam, gebruikte hij zijn camera als wapen. Lydia Oorthuys, die Cas in 1940 trouwde, herinnert zich de tijd waarin haar man met een ca mera verborgen onder zijn jas stiekem foto's maakte van gefu silleerde mensen. „Een Duits- joodse vriend kwam op het idee om Nederlandse fotografen te bundelen en een eigen taak te geven. Want ze fotografeerden Een foto van Cas Oorthuys. De Amsterdammer liet een archief van meer dan een half miljoen foto's na. foto gpd cas oorthuys allemaal opgeblazen bruggen. Nu kreeg ieder een eigen op dracht zodat de gevolgen van de oorlog voor ons land in alle facetten werd vastgelegd. Cas wilde dat wel doen, maar heeft van tevoren gezegd dat hij geen springstoffen onder rails zou leggen of mensen zou dood schieten. Dat kon hij niet op brengen." De groep, na de oorlog 'De On dergedoken Camera' genoemd, heeft een uniek document van de oorlog nagelaten. Oorthuys was daar na '45 nog niet mee klaar. Hij toog naar Neurenberg om daar zelf de berechting van de nazibeulen vast te leggen. Zijn laatste politieke statement kwam in 1947 met 'Staat in Wording'. Oorthuys legde de Indonesische kant van de kolo niale oorlog op foto vast, wat hem niet in dank werd afgeno men. De Slegte 'Van Mook spreekt', 'Soekarno spreekt', 'Het kanon spreekt' staat er onder drie opeenvol gende foto's in 'Staat in Wor ding'. Oorthuys liet er een stem mee horen die in Nederland niet was gewenst. „De Neder landers vonden het walgelijk," weet Lydia Oorthuys. „Het is ook het enige boek van Cas dat bij De Slegte terecht is geko- men. Hij had het uitgegeven op goedkoop papier, want ieder een moest het kunnen kopen. Maar niemand had interesse. Dat was hun Indonesië niet."" Na dit fiasco gaf Oorthuys de politieke fakkel over aan een nieuwe generatie. Hij ging zich nu concentreren op wat hij zelf graag wilde. Een tijdperk van bedrijfsopdrachten brak aan, waarin een briljant idee van Jan Brusse een groot succes werd. De Frankrijk-specialist vroeg Oorthuys foto' s te maken voor een reisgids over het land. De gids, in 1951 uitgekomen, zo aan dat deze zou uitgr tot een serie van zo'n vijfi len, met vele internationi gaven. De complete reek straks te zien in de Kunsl I Veelvraat Daarnaast besloot Oorthi een eigen archief aan tek van zijn foto's. Onder hei van een voorziening voot oude dag had hij eindelij legitimatie gevonden voe ie manische manier van feren. Want Oorthuys wa 11 veelvraat op fotografisch bied. Met zijn Rolleiflex-t schoot hij zodanig aan ei door, dat mensen wel e dachten dat hij een film; 'e' maken was in plaats van u' to. „Eva Besnyö zei altijd: Q een mitrailleur", lacht Lj Oorthuys. „Hij stopte nie nooit te wachten op een ment. Hij was voortdure bl beweging, draaide om i derwerp heen, tot er in hoofd ging dagen: nu hé 'P' het. Geef een fotograaf q dracht voor een kalende zal een kleine honderd fc maken. Cas maakt er dar kleine duizend." Het heeft ertoe geleid d Oorthuys een archief ai van meer dan een half foto's. Allemaal keuriggi schikt en onderhouden,i 'JJ dood in 1975 door Lydia 1990 werd het overgedra V( aan het in Rotterdam gei w de Nederlands Fotoarchien kreeg er niet alleen een li 'PI beeld van 50 jaar mee in den, maar ook een collet cumentaire platen vandi "f> derlandse polder, Amerii donesië, Marokko, Grid Frankrijk, en ga zo maar Een fotoboek van de wei re Kunst Wie nu komt in het AmS lu damse appartementjes m dia Oorthuys ziet geen fi de muur hangen. Een et Oorthuys doet tegenwoc internationale galeries 1 gulden, maar de makeri vrouw hebben het nooil als kunst voor aan de ra „Op de vraag of zijn foto ?n kunst waren of niet raak! altijd een beetje geïrritee vertelt Lydia. „Hij zei da lsc schien dat je foto dat eei te halen, maar daar ben u" mee bezig. Cas maakte1 foto's. Dat was het." er De expositie 'Allemense to's van Cas Oorthuys'ins zien in Rotterdam van: n' dag tot en met 15 nova IC| museum De Dubbeldelnv boom (Voorhaven 12) e 'jj en met 5 oktober in Ga! Duo/Duo (Mathenesser 1 304, 010-4778529). Hel bl boek 'Allemensen!' (uit; Duo/Duo, 129 blz.) koü luxe gebonden versie fi gewone versie is ƒ39,90 'Cas Oorthuys. Europal 1965' is te zien van 14 a: en met 1 september 2(H Kunsthal.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12