'Armeluis-asperge' nu delicatesse Smaak Listeria ligt altijd op de loer Van de olie in de wijn DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 REDACTIE: RIEN POLDERMAN Salade met schorseneren Schorseneren lenen zich goed voor salades. Bedenk wel dat het aantal ingrediënten zo be perkt mogelijk moet blijven om de smaak van de schorse neer goed te laten uitkomen. Snijd de koude en goed uitge lekte schorseneren in stukjes met een lengte van ongeveer drie centimeter. Leg ze in een kom en voeg het bosuitje en de mayonaise toe. Schep alles enkele malen om. Doe er vlak voor het opdienen de toma- tenreepjes bij en schep daarna alles enkele malen zo luchtig mogelijk om. Presentatie: Scheur de slabla deren in stukjes. Schik ze als bedjes op de borden. Schep de salade er in het midden op en strooi de salamikruimels en de basilicumdraadjes er over. Geef er sneetjes licht ge roosterd witbrood bij en zet een schaaltje met boter(bal- letjes) op tafel. Het witbrood kunt u vervangen door cream- crackers. Benodigdheden voor vier personen: 300 gram gekookte schorseneren; bosuitje, gesnipperd; 2 a 3 eetlepels mayonaise; 2 a 3 grote stevige tomaten, ontveld, vruchtvlees in smalle reepjes (ongeveer 3 centimeter) gesneden; 150 gram salami of andere harde knoflookworst, tot grove kruimels gehakt; 8 verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden; enkele (krul)slabladeren. Schorseneren met zalm De nog steeds vrij onbekende schorseneren gaan de komende dagen de grond uit en worden vervolgens van begin oktober tot half maart weer aangevoerd. De eens als 'armeluis-asperges' aangeduide donkere wortels gelden sinds enkele jaren in de betere restaurants in ons land als een bijzondere delicatesse. Het heeft er tot enkele jaren ge leden naar uitgezien dat schor seneren uit ons groentenassor- timent zouden verdwijnen. Nie mand had er meer zin in om die zwarte wortels schoon te maken. Dankzij de moderne technieken worden ze tegen woordig echter ook schoonge maakt aangeboden. Schorseneren komen in geheel Midden- en Zuid-Europa en in de Kaukasus nog altijd in het wild voor. Ze doen het vooral goed op vocht doorlatende zandgronden en werden bij ons dan ook veel op de oude geest gronden achter de duinen aan de Noordzee gekweekt. Déar werden trouwens ook de eerste asperges in ons land geteeld. Om de smaak werd de schorse neer, ook in ons land, hoog ge waardeerd, en niet zonder re den noemde men hem ook wel de winterasperge. Schorseneren zijn vaste planten die slechts als eenjarigen om de wortels worden gekweekt. Te gen het einde van september worden de wortels boven de grond gehaald en bij de kweker 'thuis' in het zand gelegd. Ge kookte schorseneren behoren tot de licht verteerbare en rede lijk voedzame groentesoorten. Ze bevatten meer vitaminen, mineralen en andere voor onze gezondheid waardevolle stoffen dan de asperges. De weerstand die men heel lang tegen het schoonmaken van schorseneren koesterde, zou helemaal niet nodig zijn geweest wanneer hier bekend geworden was hoe Italiaanse wouwen de schorseneren al honderden jaren schoonma ken. In het noorden van Italië worden de altijd wat zanderige wortels eerst in water schoon geboend en schoongespoeld. Daarna zet men ze op met ruim kokend water en laat men ze acht tot tien minuten koken. Onmiddellijk daarna worden de wortels in ruim ijskoud water gelegd tot ze volkomen koud zijn geworden. Hierna kunnen de schorseneren, net als bij ge kookte rode bietjes, worden af gestroopt. Na even naspoelen worden de boven- en onderein den van de wortels er afgesne den. Vervolgens kunnen ze worden gekookt. Vroeger trok men voor het ko ken van schorseneren soms meer dan een uur uit. Dat is niet nodig, want voor het koken behoeft u op niet meer dan 20 tot 25 minuten te rekenen. De schorseneren hebben dan nog een zekere beet en zijn beslist niet te zacht en ook niet pappe rig, zoals dat bij langere kooktij den wel kan voorkomen. Na volgende week zijn de eerste schorseneren bij de groente specialist te verwachten. Ont dek dan waarom die bijna ver geten schorseneren tegenwoor dig in de betere restaurants in ons land steeds vaker op tafel komen. Ze verdienen het om thuis te worden gegeten, want om voor het eten van schorse neren naar een restaurant te gaan, lijkt mij overdreven. HANS BELTERMAN Dat je schorseneren niet zoals asperges bij gerechten met vis kunt opdienen, is een in de kokswereld veel voorkomend misverstand. Het kan namelijk wel, ook met gerookte vis soorten. Met gerookte zalm laten schorseneren zich graag combineren. Zalm en schorse neren gaan onder in een lichte kaassaus van Leerdammer kaas, waarna het gerecht on der de grill bovendien wordt voorzien van een krokant korstje. Laat de schorseneren goed uitlekken en zoveel mogelijk opdrogen. Verdeel ze in twaalf porties. Schik ze op de zalmplakken en rol ze op. Leg ze in een beboterde ovenvaste schaal. Maak de saus door eerst een pannetje met dikke bodem te verhitten. Laat 30 gram boter er in smelten en wacht tot het schuim begint weg te trekken. Roer de gezeefde Bloem er door en Blijf roeren tot een volkomen gladde massa is verkregen. Schenk de melk (warm of koud: dat maakt echt niet uit) erbij en blijf dan zo lang met een garde roeren en kloppen tot het kookpunt is bereikt en een gebonden saus is verkregen. Laat de saus vijf minuten zachtjes sudderen. Roer vervolgens 40 gram Leerdammer kaas door het gerecht en blijf dan roeren tot ae kaas volledig in de saus is opgenomen. Voeg naar smaak wat zout en/of p< toe. Schenk de saus over zalmrollen. Vermengde S van de geraspte kaas m( N broodkruim. Leg er hieri daar een flintertje botert sprenkel er wat gesmoH ii boter over. Plaats de sch Z het midden van de tot 2 A voorverwarmde oven. U ongeveer 20 minuten ec fraai goudbruin en lekke knapperig korstje op he 0 recht bakken. Presentatie: Dien het gei in de ovenschaal op. Get een tomatensalade (mei ir snipperde bosuitjes) bij. R een mand met lekker wa vi knapperig stokbrood op b Benodigdheden voor vier eters: 650 - 750 gram gekookt! schorseneren; ongeveer 300 gram gerookte zalm, 12 grote dunne plakken; ongeveer 45 gram boter, 25 gram bloem, gezeefd, 2,5 deciliter melk; 60 grj geraspte Leerdammer k» zout; witte peper uit de molen; twee eetlepels droog kruim van witbroo HM Schorseneren met ham en kaas Klassiek gerecht dat vooral in ons land beneden de rivieren vroeger vaak op tafel kwam. Ook asperges en witlof kunnen op dezelfde wijze worden bereid. Het schoonmaken van de zwarte wortels wordt een stuk gemakkelijker wanneer u ze eerst schoon boent, daarna 8 tot 10 minuten in ruim water kookt en ze vervolgens in ijskoud water legt Nadat ze zijn afgekoeld, kunt u de schillen er, net al bij gekookte bietjes, gemakkelijk af trekken (stropen). Maak de schorseneren zorgvuldig schoon. Spoel ze na het schillen, raspen of stropen enkele malen onder stromend koud water. Snijd de dikkere exemplaren altijd in de lengte doormidden. Zet ze op met ruim kokend water waaraan wat zout en het limoen- of citroensap is toegevoegd. Laat de schorseneren in 20 tot 25 minuten net niet helemaal gaar ko ken. Laat de schorseneren na het koken even op een zeef of in een vergiet uitlekken. Snijd ze in stukken van ongeveer 10 centimeter. Verdeel de schorseneren in 12 gelijke porties. Strooi er wat peper en nootmuskaat over. Rol ze in de plak ken ham op en leg ze in een beboterde ovenvaste schaal. Be strooi het gerecht met de geraspte kaas. Plaats de schaal on der een reeds hete (oven)grill. Presentatie: Zodra de kaas op de hamrollen met schorsene ren is gesmolten en er zich een mooi lichtgoudbruin korstje op het gerecht heeft gevormd, kan het gerecht in de oven schaal worden opgediend. Geef er gekookte aardappeltjes en eventueel een botersausje bij. Benodigdheden voor vier eters: Een kilogram schorseneren; zout; eetlepel limoen- of citroensap; witte peper uit de molen; nootmuskaat, ver geraspt; 12 plakken gekookte (achter)ham, niet al te dun gesneden; 75 gram fijngeraspte extra belegen of oude Goudse kaas. i Over de bacterie Listeria hoeft men zich geen overdreven zorgen te maken, maar kwetsbare groepen doen er verstandig aan alert te zijn op besmetting. Dat geldt zeker voor zwangere vrouwen. Dagelijks hangen ze met vragen bij het Voedingscentrum aan de telefoon. De meeste vragen gaan over wat je nou wel of niet kan eten en hoe je weet of je een besmetting hebt opgelopen. De gevoeligheid van mensen voor een-Liste- ria-infectie loopt nogal uiteen. Bij gezonde volwassenen verloopt een voedselvergifti ging door Listeria meestal zonder ernstige gevolgen. De verschijnselen zijn dan grie- pachtig: koorts, hoofdpijn en misselijkheid. Het kan zelfs zijn dat de infectie onopge merkt blijft. Aangenomen wordt dat men na een besmetting lange tijd immuun is voor de bacterie. Er zijn echter een aantal kwetsbare groepen, vaak mensen met een verminderde weer stand. Hiertoe behoren zwangeren en hun ongeboren kinderen, pasgeborenen, ernstig zieken en ouderen, kankerpatiënten die be handeld worden met chemotherapie of mensen die een antibioticakuur volgen waardoor hun darmflora ernstig is ver stoord. Bij deze groepen kan een Listeria-in- fectie veel ernstigere gevolgen hebben. Deze kan leiden tot een hersenvliesontsteking en bij zwangeren tot een spontane abortus. De incubatietijd (de tijd tussen het binnen krijgen van de bacterie en het optreden van ziekteverschijnselen) kan uiteenlopen van een dag tot ruim drie maanden. Daardoor is achteraf vaak niet meer na te gaan of ie mand met Listeria is besmet en welk voe dingsmiddel de boosdoener was. De Listeria-bacterie kan zich overal in onze normale omgeving ophouden: in de grond, het oppervlaktewater, op planten en in de darminhoud van mensen en dieren. Dit le vert geen acuut gevaar voor de volksgezond heid op, maar de bacterie kan ook voorko men in rauwe voedingsmiddelen zoals rau we melk, kaas die van rauwe melk is ge maakt, rauw vlees, rauwe kip, rauwe vis, rauwe groente en rauwe schaal- en schelp dieren waardoor infecties kunnen ontstaan. Listeria is een bijzondere bacterie, omdat zij een aantal behandelingen kan overleven waar andere bacteriën niet tegen kunnen. Zo is deze ziektekiem bestand tegen zout en diepvriezen. Ook kan Listeria zich handha ven in een zuurstofrijke of zuurstofarme omgeving. Bovendien kan het schadelijke organisme zich vermeerderen bij een tem peratuur tussen 3 en 40 graden Celsius waardoor het kan doorgroeien in de koel kast. Tegen verhitting daarentegen is Listeria niet bestand. Pasteuriseren is al voldoende om de bacterie te doden. En ook in zure of gedroogde producten overleeft zij niet. Van daar dat Listeria zich in een harde kaassoort als Edammer of Goudse, ook al zou die van rauwe melk gemaakt zijn, niet vermeerdert. In Nederland zijn tot nu toe geen grote ex plosies van Listeriose geweest zoals bijvoor beeld wel in Frankrijk. Zwangeren zijn ech ter terecht extra alert op het voorkomen van een besmetting. De belangrijkste besmettingsbronnen zijn zachte kaassoorten die van rauwe melk zijn gemaakt. Voorbeelden zijn brie, camembert, roquefort en vacherin waarbij op de verpak king de tekst au lait cru staat. Daardoor weet je dat ze van rauwe melk zijn gemaakt. Van zachte kaassoorten die niet verpakt zijn, is de herkomst van de grondstoffen niet na te gaan. MARIANNE VAN DER WOONING diëtiste voedingscentrum Meer informatie: Voedingstelefoon 070-3068810, op werkdagen tussen 12 en 16 uur. Adviezen tegen besmetting •Gebruik geen zachte buitenlandse kaas die gemaakt is van ongepasteuriseerde melk. Let op de aanduiding 'au lait cru' op het etiket. •Eet geen rauw vlees en rauwe vis. Eet dus ook geen producten als sushi, car paccio, graved lax, haring en niet door gebakken biefstuk. •Was groente voor rauwkost heel goed en bewaar deze niet langer dan twee da gen in de koelkast. •Bewaar aangebroken producten als paté, zachte kaas en vleeswaren niet langer dan twee dagen afgedekt in de koelkast. •Kook rauwe (boerderij)melk even door voor gebruik. Na de bevalling hoef je niet bang te zijn dat je via de borstvoeding de listeria bacterie aan je kind overbrengt. Je kunt weer rauwe producten eten. Houd ech ter altijd de algemene hygiëneregels voor het gebruik en bewaren van voe dingsmiddelen in acht en houd je aan adviezen op de verpakking en de houd baarheidsdatum. Brood bakken en kaas maken bij Kleine Aarde Bij de Kleine Aarde in Boxtel zijn komend najaar cursussen broodbakken, hartige taarten bereiden en kaas maken te volgen. Deelnemers gaan zelf aan de slag. Hoe maak je een mooi deeg en wat zijn de ide ale omstandigheden voor het maken van een brood: het komt allemaal aan bod. Niet alleen het traditionele gist- en zuurdesembrood wordt be handeld, maar ook het berei den van een Iers brood. De cursus broodbakken is op vrijdag 29 en zaterdag 30 sep tember, en kost inclusief overnachting, maaltijden, koffie en thee, recepten en het boekje 'Brood uit eigen oven', 195 gulden. Wie nog wil mee doen moet snel reageren. Voor wie het brood bakken al onder de knie heeft, is er een vervolgcursus op vrijdag 24 en zaterdag 25 november. Daarin worden specialiteiten als zuurdesembrood, gevuld brood en broodjes behan deld. Ook deze curus kost 195 gulden. Aanmelden uiterlijk 10 november. Beleg op brood is ook nooit weg en daarom komt het goed uit, dat de Kleine Aarde ook een curus kaas maken in de aanbieding heeft. Deelne mers gaan zelf Goudse kaas bereiden, om die aan het eind van de dag mee naar huis te nemen. De cursusdatum is zaterdag 28 oktober (van 9.30 tot 16.00 uur). Kosten 160 gul den, aanmelden tot 13 okto ber. Tenslotte is er op vrijdag 3 en zaterdag 4 november de cur sus hartige taarten maken, met verschillende soorten deeg, zoals kwark- en korst- deeg. De cursus kost 195 gul den. Aanmelden kan tot 20 oktober. RIEN POLDERMAN Meer informatie bij de Kleine Aarde op maandagen van 13.00 tot 17.00 uur. Vragen naar de voedingsvoorlichtster, telefoon 0411-68.49.21. De wereld van de wijn wordt gedomineerd door mannen. Onder de consumenten zijn zij het die graag snoeven over geur, kleur en smaak, terwijl vrouwen zich liever beschei den maar adequaat beperken tot 'lekker' of 'niet lekker'. In zaken voeren de heren al evenzeer luidruchtig de bo ventoon. Maar de vrouwen zijn onstuitbaar in opmars, zoals Regina Meij, eigenares van Imperial Wijnkoperij in Den Dolder. Ingenieur is ze, bij de Shell werkte ze, maar de enige olie die ze nu nog verkoopt is olijf olie en die komt van Oosten rijkse bodem. Net zoals dat an dere product dat ze sinds 1994 naar ons land haalt en waar ze niet over uitgepraat raakt: Oos tenrijkse wijn. Na een voorzich tige start is Regina Meij nu dé importeur van de allermooiste wijnen uit dat land. Meer dan negentig toprestaurants heb ben haar exclusieve vondsten op de kaart staan. Wijnwinkels en particulieren weten haar uit eigen beweging te vinden en bestellen bij haar de soms ui terst zeldzame producten van kleine, veelgeprezen wijnma kers die ze allemaal persoonlijk kent en van wie ze soms niet meer dan twaalf flessen te pak ken kan krijgen. „En elke dag weer geniet ik van mijn besluit om eigen baas te zijn", zegt de altoos met een stralende lach getooide Regina Meij. Samen met haar man en acht maanden oude dochtertje woont en werkt Regina op een droomplek in Nederland: het Utrechtse Den Dolder, een bos rijke omgeving en aan de rand van een fraai natuurgebied. In 1991 kwam ze, ook als Shell- werkneemster, in Wenen te recht. Drie jaar lang was Regi na, in Eindhoven afgestudeerd als informatica-ingenieur, ver antwoordelijk voor de automa tisering. Een prachtbaan, goed betaald ook. Maar: „Ik ben geen mens voor vergaderen, voor een grote organisatie die ver van de basis, haar klanten, af staat. Ik wil erop af, ik wil actie, ik wil naar de mensen toe". Ir.Regina Meij verruilde haar baan fc en is nu wijnimporteur. Regina woonde in die jaren aan de rand van de enorme achter tuin van Oostenrijks wijnindu strie. De belangrijkste gebieden bevinden zich namelijk in een wijde cirkel rondom Wenen. Binnen een uur zit je met de auto midden in Kamptal, Krem- stal, Wachau, Donauland of Carnuntum. Oostenrijkse vrien den namen Regina daar veel vuldig mee naartoe. „We kochten bij de boeren zelf onze wijn. Zo heb ik proeven geleerd". Dat ze ooit eei ner Veltliner van een Rii zou kunnen onderschei ze toen nog niet bevroe „En als iemand mij toe: gezegd dat ik eens zelfi gaan importeren, zou voor gek hebben verklai zegt Regina. Toch begon ze eraan en iUM mag een moedige stap' genoemd. Oostenrijk hi os nog een slechte reputaö je wijngebied. Het wijnscl |Ee| uit 1985 echode vooral land nog fors na. Terwij ons omringende landen n aan het vergeten waren aantal wijnboeren in da hun wijnen hadden gen WL met een bijna dodelijke ;e(j antivries, negeerde de) ,m landse consument wijn p0, tenrijk volkomen. Regin wijl het eigenlijk alleen ging om één of twee bo [E1 Bovendien had dat schi e tot gevolg dat de Oosta chL wijnboeren de wereld g he| bewijzen dat ze tot top; i ties in staat waren. Nu zelfs niet mee om daars de wijnen te vinden". Vriend en vijand zijn haar eens. Overal ter \fl pen Oostenrijkse wijnn yS| de allerhoogste prijzen wacht. Wijnkenner Hul Duijker schreef onlangs van zijn meest memon wijnreizen hem door 0 voerde. Hij ontmoette! ven wijnmakers, was vo perplex over hun grote digheid. Regina: „Bijna alle wijn werken er zeer kleinscb is dus moeilijk om bedt vinden die volume kuni veren. Gemiddeld bezit wijnbouwer daar niet n anderhalve hectare. Dal kent dus dat ze nauw bt zijn bij alle aspecten va wijnmaken". Dat Oostenrijk nu op e< re, negatieve manier in bliciteit is, begrijpt ze. alleen Oostenrijkers dit Haider geloven. En dal graag zo houden" PETER VAN DER HOEST mêêêHËm 1 E WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtm HINM Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Voorzetsel; 4. venijn; 7. houtsoort; 10. langspeelplaat; 12. domoor; 13. achter; 14. getal, 15. doorwaadbare plaats; 16. bazige vrouw; 17. Palestijnse Bevrijdingsorganisatie; 19. bevestiging; 20. ontkenning; 21. projectieplaatje; 22. grondtoon; VERTICAAL: 2. Tandeloos zoogdier; 3. nieuw; 4. erfelijkheidsdrager; 5. voorzetsel; 6. oord; 8. niveau; 9. automerk; 11. poten; 13. iemand die iets nastreeft; 17. stimulerend middel; 18. lofdicht; 22. gebruik; 24. spoorstaaf; 26. deelbaar door twee; 30. slaapgelegenheid; 31. afstammeling; 33. boksterm; 34 familielid. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Fataal; 4. sterk; 5. jura, 7. ritme; 8. bom; 9. liever; 10. nesten. Verticaal: 1. Feestneus; 2. tikje; 3. amer; 4. stralen; 6. arm; 8. bron. HET WEER Wolkenvelden Langs een front, dat bij ons de warme lucht verdreef, maar dat inmiddels tot overgangsgrens is verworden tussen koude lucht- massa's uit het oosten van Eu ropa en Atlantische lucht, heeft het in het oosten van het land geruime tijd geregend. In het Gelderse Brum men werd van ochtend 28 millimeter afgetapt en in Apeldoorn 23 millimeter. Bij ons viel vrijwel niets. Op de marinebasis Valkenburg bleef het droog en Waddinx- veen en Nieuw-Vennep verza melden niet meer dan een mil limeter. Vooral 's middags brak de zon af en toe door en werd in Nieuw-Vennep nog een maximumtemperatuur van 17,2 graden gemeten. Het was hier heel wat warmer dan bijvoor beeld op de vliegbasis Leeuwar den, waar slechts 11,7 graden kon worden genoteerd. Ther mische uitschieters waren Woensdrecht in het zuidwesten van Brabant met maximaal 22,6 graden en Prinsenbeek met 20,6 graden. Afgelopen nacht is er in de vochtige oceaanlucht plaatselijk mist ontstaan. Over de Britse eilanden komt inmiddels een nieuwe storing dichterbij. Wolkenvelden reiken morgen tot over onze streken en op een enkele plaats zou een bui kunnen vallen. In de mid dag is er kans op wat zonne schijn en loopt het kwik op naar circa 20 graden. De wind waait uit richtingen tussen oost en zuid en is matig van sterkte. Het weekeinde staat in het te ken van nazomers weer. Er zijn zowel zaterdag als zondag flin ke perioden met zon en de tem peraturen bereiken 's middags NO waarden van 22 tot 23 Deze gunstige vooruiC zijn een verdienste van meer dan 1035 hectop 1 (millibar) aanzwellend drukmaximum boveni zeeregio en de Baltiscb Na het weekeinde K kans op een bui toe. D doordat een nieuwe sl ven de Britse eilanden poten van het hogedru 111 voorrt Wot -7iot or oohtf! zaagt. Het ziet er echt! naar uit dat het om eet schalige verstoring gat!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10