'Oranje is een bange ploeg' Zwemcoach Verhaeren houdt vast aan dagelijks ritueel We zijn hier natuurlijk wel gekomen om te presteren drie keer lucky zes keer lucky Sydney 2000 Chauvinisme Ook Australië niet tegen Nederland opgewassen Een barrière doorbroken ÜNSDAG 19 SEPTEMBER 2000 Richards dreigt met vertrek ^nETiEKDe Jamaicaanse atlete Sandie Richards heeft gedreigd [iel olympisch dorp te verlaten wegens de selectie van sprintster Merlene Ottey op de 100 meter. De 40-jarige Ottey werd giste- [fn verkozen boven Peta-Gaye Dowdie, de nationaal kampioe- ie. Ottey eindigde in juli tijdens de nationale Jamaicaanse se- fctiewedstrijden als vierde. Richards zegt dat de onrust over Ottey haar voorbereidingen in de war stuurt. De Jamaicaan Ke rnel Thompson, uitkomend op de 400 meter horden, vindt dat de rechten van de atleten in het geding zijn. „Dowdie is de toe- iomst van de sprint in Jamaica. Als ze nu niet mag meedoen ün de Spelen, doe je haar tekort." Haterpolosters gaan door ^tfrpolo De Nederlandse waterpolosters zijn zeker van een plaats in de halve finales van het olympisch toernooi. De ploeg non dinsdag met 7-4 van Canada. De periodestanden waren 3- 0,0-2, 2-2 en 2-0. Magnien niet naar Sydney en WK wtfi rennen De Franse wielrenner Emmanuel Magnien mag met starten in Sydney en op de wereldkampioenschappen in piouay volgende maand. Het Internationale Hof voor Arbitrage inde Sport te Lausanne schorste hem gisteren voor zes maan den, waarvan drie voorwaardelijk, omdat hij tijdens de laatste Ronde van Frankrijk positief werd bevonden. Magnien werd tij dens de Tour de France betrapt op het gebruik van corticoste- roïden. fdneyanp f^gjggg Het Nederlands Pjllj mannenvolleybal- p$|gj team draait voor- lopig lekker in Sydney. De titel- juder won vanmorgen in het itertainment Centre ook de eede groepswedstrijd. Oranje isloeg gastland Australië vrij npel met 3-0. De setstanden iren: 25-19 25-17 en 25-15. Eerder won de ploeg van Midscoach Toon Gerbrands al verrassend met 3-0 van uba. Donderdag wacht con- inent Brazilië, dat evenals «Ierland aast op de eerste aats in groep A. „Dit is voor ons een droom- igin van de Olympische Spe- n", sprak spelverdeler Peter angé tevreden. „We spelen ter dan verwacht. Dat ver ast mij ook eigenlijk wel. Vol- ns mij is het puur een kwestie n zelfvertrouwen. Die slepen- 1 kwalificatieprocedure heeft igals een molensteen om on- nek gehangen. Nu zijn we n die last verlost en is boven- en ook iedereen fit van het isjsteam. In de vorm waarin nu steken, kunnen we van i ploegen hier in Sydney innen." Richard Schuil, evenals tegen isteravond hoorde ik Mart U Smeets op cynische wijze ïïkondigen dat die Austra- iérs toch wel een tikkie chaiC- inistisch zijn. Ik vond dat een yappige constatering van ie- mnd die tijdens de laatste 'our de France zó hard éreeuwde, dat ze zelfs op de man moeten weten wie Erik Mker is. Wet andere woorden: wij Hol- mders hebben er ook een \andje van. Als de Nederland- driekleur met verve wordt wdedigd, gebeurt er iets neemds met ons. Want hoe mklaar je anders dat er tij lens een Europees kampioen- ihapje voetbal hele volkswij ken tot Oranjestad worden mgebouwd. En de grootste vrenruzies worden bijgelegd hjeen barbecue, die vooraf- oande aan Nederland tegen mueggistan in de straat ordt aangestoken, kunt je afvragen waarom ederlanders door het lint m als er goede sportpresta- ts worden neergezet. Als je int heb je vrienden', zong enny Vrienten ooit in koor iet onze cultjunk Herman rood. En Herman, die in zijn ven zoveel speed heeft gespo- dat-ie afgekickt en wel ipingcontrole zou komen, keft gelijk. Win naars spreken tot de verbeelding, har wil iedereen mee vereen- wlvigd worden. een serieuze krant als de erns gisteren bevangen door li olympische koorts. De eind- 'tdacteur van de voorpagina typte met koeienletters dat iïiter, Inge en Leontien goud hdden veroverd. Normaalge- ftoken is het journalistiek ge- öen een doodzonde om alleen - laat staan drie achter elkaar - in een kop te zetten. Want die mensen heten voor een krant gewoon Van den Hoogenband, De Bruijn en Van Moorsel. Maar tijdens een groot sporttoernooi waarin 'onze jongens en meisjes' uit blinken, is er geen kniesoor die daar over valt. En terecht. Een stukje gezond chauvinisme is helemaal niet zo slecht. Het verandert pas als je iemand de hemel inschrijft terwijl die eigenlijk niets ge presteerd heeft. Wat te denken van de Belgische ochtendkrant Het Nieuwsblad. Die raakten gisteren niet uitgepraat over 'hun' judoka Ann Simons. Het Vlaamse meiske had in de klasse tot 48 kilo een bronzen plak gewonnen. Of beter ge zegd: gekregen. Want terwijl de Belgische postzegelgewicht door haar Aziatische opponen- te Hyon Hyang snoeihard op de zij werd gesmeten, was de scheidsrechter zo dom om de yuko en daarmee de partij aan Simons toe te kennen. De judo verslaggever van Het Nieuwsblad zal dit onverkwik kelijke schandaal ongetwijfeld hebben waargenomen. Maar hij zweeg in alle toonaarden. Of niet? Want na een tijdje zoeken las ik dat er toch nog een smetje op de tot nu toe eni ge Belgische medaille zat. Ging de reporter nu melding maken van het grote onrecht dat Hyon Hyang was aangedaan? Nou nee dus. Het vlekske op den bronzen plak was het feit dat moeder Simons tijdens de partij van haar dochter niet in de zaal aanwezig was. Sorry hoor, maar in mijn me- dailleklassement staat België nog gewoon op nul. zwemmen hans vos 'Pieter de Grote brengt Thorpedo tot zinken'. Een galmende kop op de voorpagina van de Australische Daily Telegraph, de ochtend na Pie ter van den Hoogenbands overwin ning in Sydney. Jacco Verhaeren, de coach van de olympisch zwemkampioen, beweert dat hij na het ontwaken in het atletendorp geen kranten heeft gelezen. Fluks het ontbijt verorberd en linea recta naar het Aquatic Center voor een nieuwe zwemdag. Jacco Verhaeren houdt na de tweede gouden Ne derlandse slag vast aan het dagelijkse ritueel. De triomftochten van Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband hebben zijn hoofd niet op hol gebracht. Hij zegt het op die voor hem kenmer kende toon. „Ik ga al die kranten deze week niet lezen, ik houd het even rustig. Ze worden voor me bewaard. Na de Spelen duik ik er met plezier in." De druktemaker hangt Verhaeren niet uit na de imposante dubbelslag van twee van zijn Teerlin gen', hij waakt voor euforie. „Natuurlijk zit ik in een roes, maar ik wil heel geconcentreerd blijven. Het is heel gemakkelijk om nu met beide armen in de lucht te gaan lopen en te roepen dat je het heel goed hebt gedaan. Maar wij zijn nog niet klaar in Sydney." De sprints op de vrije slag, over 50 en 100 me ter, zijn met Van den Hoogenband en wereldre cordhoudster De Bruijn in blakende vorm nieu we mikpunten. Verhaeren: „Ik vind dat we het op deze Spelen pas goed hebben gedaan wanneer we elk nummer benutten, het maximale eruit ha len. Ik moet goed bij de pinken blijven. Fouten in de coaching mag ik niet maken. Ik moet mijn zwemmers attent blijven maken op foutloze starts, goede warming-ups en noem het allemaal maar op." Verhaeren zegt met z'n zwemmers na het acht daagse zwemtoernooi uit z'n bol te zullen gaan. Locaties voor vertier in Sydney te over, grofweg tussen Holland House en Opera House. „Nu laat ik mijn kop niet gek maken, dat komt volgende week wel. Het klinkt misschien raar met twee gouden plakken in de zak, maar elke dag is er weer een. Ik moet scherp blijven. Het is zo verlei delijk te zeggen dat het allemaal al mooi genoeg is. Inge kan nog hoog scoren op de vrije-slag- nummers, Pieter natuurlijk ook en we hebben nog een paar belangrijke estafettes." Verhaeren heeft de draad weer opgepakt, ge nietend van de ambiance in het mooiste zwem- complex op de aardbol. „Wanneer je met een ge wonnen gouden medaille in je container ligt. val je niet meteen in slaap. Ik heb lekker geslapen, maar te kort. Er zijn een hoop toeters en bellen wanneer er succes is, hoewel we natuurlijk inge calculeerd hebben dat persconferenties, de ver zorging, het uitzwemmen en dopingcontroles lang kunnen duren. Inge en Pieter zijn in vorm, voor hen mag het geen probleem zijn." Cuba de beste aanvaller van Oranje, beaamde de woorden van Blangé. „Het gaat echt uit stekend", stelde hij. „We zijn met elkaar even de weg kwijt geweest, maar nu zijn we weer een echt team. We hebben heel veel kwaliteit en gelukkig laten we dat nu ook zien op het juiste moment. Hopelijk kunnen we de stijgende lijn in ons spel de komende dagen nog een beetje doortrekken." Schuil, die na een zvyare knie blessure zijn oude topniveau weer benadert en misschien nog wel ontstijgt, kijkt reikhal zend uit naar de kraker tegen Brazilië. „In die wedstrijd heb ik heel veel zin. De druk op ons wordt steeds groter, maar dat vind ik niet erg. Hoe groter de druk, hoe beter wij gaan spelen. Laat die Brazilianen maar ko men." - Blangé: „We moeten nu niet de fout maken om te veel te gaan rekenen. Feitelijk moeten we gewoon nog een wedstrijd winnen om de kwartfinales te halen. Welke wedstrijd dat is of wordt, zien we vanzelf wel. We gaan er elk duel vol in. Ik weet wel dat een plaats bij de laatste vier een heel moeilijk verhaal is, hoe goed we op dit moment ook spelen." Moeilijke tijden voor hockeycoach Tom van 't Hek. Zijn ploeg haalde slechts één punt uit twee duels. „We moeten nu winnen van Nieuw Zeeland en Duitsland.' FOTO ANP/KOEN SUYK hockey edwin alblas Nieuw is het niet dat de vrouwenhockeyploeg met zich zelf overhoop ligt, maar bondscoach Tom van 't Hek vindt het nog te vroeg om na de tweede teleurstelling, een gelijkspel (2-2) tegen Zuid-Afrika, in Sydney al de handdoek te gooien. „Veel mensen zijn in het verleden ook al voor de begrafenis van de hockeyploeg naar ons gekomen, maar dan kwamen we altijd weer levend uit de kist." uit. „Maar win je ze niet allebei, dan haal je het waarschijnlijk niet." Na zes jaar is de ploeg nog steeds in staat om Van 't Hek te verrassen. De bondscoach dacht na twintig minuten tegen Zuid-Afrika dat de spanning en stress wel uit de groep waren gevloeid. Een strafbal van Ageeth Boomgaardt, afgedwon gen door een prachtig soleren de Mijntje Donners, en een in- tikkertje van Minke Smabers hadden Nederland op een 2-0 voorsprong gezet. Maar daarna Het water staat Nederland tot aan de lippen. Met de wedstrijden tegen Nieuw-Zeeland en Duitsland nog voor de boeg wordt het programma er be paald niet gemakkelijker op. „Maar in de fase waarin we zit ten maakt het niet uit tegen wie we nog moeten. We zullen die twee wedstrijden moeten win nen. Met zeven punten ben je zeker door", rekende Van 't Hek bespeurde Van 't Hek toch on nodige onrust in zijn team. „We gingen veel te afwach tend spelen, terwijl we gewoon de derde goal hadden moeten gaan zoeken", zei Suzan van der Wielen. Niemand bij Ne derland die de ploeg met suc ces achter zijn vodden zat. Een logische taak voor de routiniers, gaf ook Van der Wielen toe. „Maar de hele ploeg is ervaren, dus dat is eigenlijk iedereen te verwijten." De angst droop van het spel af, zag ook de Zuid-Afrikaanse Marylin Agliotti. De bij Rotter dam onder contract staande in ternational herkende Neder land niet terug. „De ploeg heeft duidelijk een gebrek aan ver trouwen. Bij de Champions Trophy, toen we voor het laatst tegen ze speelden, waren ze nog vol geloof. Nu is het een bange ploeg." Van 't Hek nam als een be zorgde vader de verantwoorde lijkheid Vein de magere presta ties tot nu toe op zich. „Het is makkelijk om de schuld bij de ploeg te leggen. Je moet niet weglopen, nu we in de regen zitten. Natuurlijk worden er in de kleedkamer hardere woor den gesproken dan hier. Maar ik moet rustig blijven. Ik zie kwaadheid niet als middel om dit op te lossen." Weer praten, met elkaar op trekken, onderlinge gesprekken, veel meer ideeën heeft Van 't Hek niet. „Het is niet zo dat ik nieuwe jokers en azen ga inzet ten. We hebben het zes jaar op een bepaalde manier gedaan en daar kun je niet ineens van af wijken. We zullen dingen met elkaar gaan doen, maar denk daarbij niet aan bowlen en vis sen. Je moet ook oppassen dat je daarbij niet te veel in herha ling valt. Ik vind ook dat de speelsters volwassen zijn en er ook zelf moeten uitkomen. Machteloos voel ik me niet. Niet voordat het over is. Ik zal me daar met elke vezel 24 uur per dag tegen verzetten." Nederland treft morgen Nieuw-Zeeland, dat won van China en Duitsland op een ge lijkspel hield. Nederland moet in groep D bij de eerste drie eindigen om door te gaan naar de medaillepoule. Als Neder land het zo ver schopt, neemt het de punten mee, die het te gen de andere twee geplaatste teams uit groep D heeft be haald. In die medaillepoule speelt Oranje dan nog drie wedstrijden tegen de eerste drie van de andere groep. Het eind klassement is dan bepalend voor de verdeling van de plak ken. zwemmen henk stouwdam Pieter van den Hoogenband lijkt in Sydney gepro grammeerd op het verbeteren van wereldrecords. De Nederlandse ster was vanoch tend de eerste die de 100 meter vrije slag onder de 48 seconden zwom. Met een supertijd van 47.84 verpulverde hij het oude record (48.18) van de Australiër Michael Klim. Het staaltje zwemmen dat Van den Hoogenband ten beste gaf, was indrukwekkend en ver bazingwekkend tegelijk. De ge weldenaar uit Geldrop verklaar de na afloop doodleuk voor zijn gevoel niet eens voluit te zijn gegaan. „Ik kan nóg harder, want zo goed voelde ik me niet eens. Ik heb vannacht maar zes uurtjes geslapen, terwijl ik nor maal gesproken mijn rust hard nodig heb", sprak hij tot zijn verbaasde toehoorders. Klim, de onttroonde koning van de 100 meter, moest in de an dere serie diep buigen voor Van den Hoogenband, die morgen vanzelfsprekend torenhoog fa voriet voor goud is. Zijn Austra lische concurrent won welis waar in een spannende race met een nageldikte verschil van Alexander Popov, maar gaf in tijd bijna een volle seconde op Van den Hoogenband toe. De Australiërs mogen dan compleet zwemgek zijn en zich de longen uit het lijf schreeu wen voor hun landgenoten, ze hebben Van den Hoogenband inmiddels in hun hart gesloten. Het wereldrecord van de man die de Australische feestjes ver stoort werd met bijna evenveel enthousiasme begroet als de overwinning van Klim in de heat ervoor. Van den Hoogenbands uitbar sting op de 1Ü0 meter vrije slag maakte ook diepe indruk op zijn coach Jacco Verhaeren. „Ónder de 48 seconden, onge looflijk", stamelde hij in de ca tacomben van het Sydney Aquatic Centre. „Een barrière is doorbroken. Pieter zwemt zó goed en voelt zich zó sterk, dat het in principe genoeg moet zijn voor een tweede gouden medaille." Ook Popov, de olympisch kampioen van Barcelona en At lanta, lijkt Van den Hoogen band niet te kunnen stuiten. De Russische stilist zwom in de se ries nog met de handrem op, maar was vanochtend in de halve finale, toen hij wel voluit ging, exact één seconde langza mer dan de Nederlander. Pop ov, die vasthoudt aan de tradi tionele zwembroek, stapte met de derde tijd de finale binnen. Tennissters niet als toerist op Spelen tennis rene banierink Kristie Boogert sparde wat met Christophe Pog- non, een exoti sche verschijning uit Benin, Amanda Hopmans kreeg kippenvel bij het goud van Pieter van den Hoogen band en Miriam Oremans lie pen de rillingen over het lijf bij de openingsceremonie. Met al die olympische afleiding is het i de aankoop van een vrij (Pre Paid) krijg je een Lucky Day lot cadeau waarmee je drie keer kans maakt op 250.000 gulden. Ga naar de dealer voor meer informatie, of kijk op www.ben.nl oppassen geblazen om als ten nisster niet voor toerist te wor den versleten. Miriam Oremans maakte vandaag in ieder geval duidelijk dat zij niet voor lang leve de lol naar Sydney was gekomen. Ze versloeg, geconcentreerd spe lend, in twee sets de Argentijn se Labat: 6-2, 6-4. Of een ver lenging van het avontuur in het enkelspel erin zit, moet overi gens betwijfeld worden. In de tweede ronde krijgt ze te maken met Monica Seles, de als vijfde geplaatste Amerikaanse. Óre mans speelde in 1998 twee keer tegen haar en verloor twee keer kansloos. „Maar ja, dit zijn de Olympische Spelen en dat is toch anders", verklaarde de sla gersdochter. De drie Nederlandse speel sters in Sydney voelen dat alle maal zo. Óremans: „Voor ons is het wel minder ingrijpend dan voor bijvoorbeeld de zwem mers. Zij leven vier jaar lang naar dit evenement toe, wij hebben bij wijze van spreken iedere week een groot toernooi. Ik kreeg mijn olympisch gevoel pas bij de opening", aldus de Brabantse. „En als je zoals gis teren bij die race van Pieter van den Hoogenband bent", vult Amanda Hopmans aan, „dan heb je toch wel in de gaten dat dit heel wat anders is." Dat had Oremans ook gevoeld. „Man, ik' stond te trillen op mijn benen. Onwijs gaaf. Als je hem op dat podium ziet staan met die gou den medaille, dan denk je: dat zou ik ook wel graag willen." Of Christophe Pognon dat ge voel ook heeft, valt te betwijfe len. De tennisser uit Benin, lid van een vijfkoppige ploeg (twee atleten, een taekwondoka en een wielrenner completeren het Afrikaanse team) is waarschijn lijk naar Sydney gekomen van uit de aloude Olympische ge dachte: meedoen is belangrijker dan winnen. In voorbereiding op zijn (kansloos met twee keer 6-1 verloren) ontmoeting met de als derde geplaatste Gustavo Kuerten zocht hij een sparring- partner en vond die in Kristie Boogert. „Hij kwam naar me toe en vroeg of ik met hem wil de trainen. Hij had er geen pro bleem om met een 'woeman' te sparren, zei hij", lacht Boogert. „Die jongen weet niet wat hem overkomt, hij is drie dagen on derweg geweest om hier te ko men." De speler uit de Westafri- kaanse volksrepubliek, die in Frankrijk competitie speelt bij La Rochelle, is volgens bonds coach Hans Felius „op de we- reldranking nergens te vinden. Hij heeft een paar aardige sla gen, maar verder stelt het niet veel voor." Verdere afspraken heeft Boogert nog niet gemaakt. „Wie weet", zegt de Zuid-Beij- erlandse. „Maar voor de zeker heid ben ik alvast met hem op de foto gegaan." Zo lopen er wel meer vreem de snuiters rond. Een uurtje tennissen en voor de rest vooral genieten. Dat doen .de Neder landse tennissters ook wel, maar toerist, nee, dat zijn ze toch absoluut niet. „We zijn hier natuurlijk wel gekomen om te presteren", zegt Amanda Hopmans streng. En Oremans: „Ik heb gisteravond nog een tijdje gewacht in het atletenhuis in het dorp op Van den Hoo genband en Van Moorsel. Maar ik had van tevoren gezegd dat wanneer ze er om half elf nog niet zouden zijn, ik naar bed zou gaan. Ik vind het een hele eer om voor mijn land te spe len. En Sydney heeft al een hele tijd in mijn kop gezeten. Ik voel me een bevoorrecht mens dat ik hier mag zijn. Dan ga je dat niet verknallen door de avond voor een wedstrijd te gaan feestvieren." Bij het afsluiten van een abonnement krijg je twee Lucky Day loten cadeau waarmee je zes keer kans maakt op 250.000 gulden. Bovendien krijg je t/m 30 september twee maanden lang de vooraf in te kopen belminuten gratis en betaal je geen aansluitkosten. Ga naar de dealer voor meer informatie, of kijk op www.ben.nl _/a^

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25