Leidsch Dagblad Historische begroting toont voorspoed aan Kok: Iets meer ruimte voor Beatrix Estafetteploeg zwemt naar bronzen plak Politie: Latere sluittijden op 3 oktober verkopen !P 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IAC 19 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 14 Lakenhal ontdekt uniek schilderij over Leidens ontzet 15 Wijzigingen in buslijnennet vallen slecht in Leidse regio 19 Ut Sloepie in Warmond moet ook leuk worden voor niet-housers 24 Gierwagen verjaagt krakers uit woning in Noordwijkerhout i Pakistan twaalf levens bomexplosie op een de Pakistaanse tad Islamabad heeft ag zeker twaalf levens Ongeveer zeventig n raakten gewond. Vol le Britse omroep BBC i bom verstopt in een net fruit. De afgelopen |en ontploften geregeld en in Pakistan. De auto zeggen vrijwel altijd geheime dienst van vaal India achter de gen zit. Het omgekeerde E bij aanslagen in India. ducteur roept Dt klagen nducteur van een over- stoptrein naar Hoofd- ïeeft vanochtend even station Duivendrecht rs opgeroepen massaal NS te klagen. „Onge- I' noemde hij via de in- het tekortschietende treinstellen. De con- r gaf de reizigers het te- lummer van NS-Klan- ades door ihoolhouders schoolhouders hebben itend korte tijd protest- 0 evoerd op twee snelwe- blokkeerden rijksweg Amersfoort naar Am- m. Ook hinderden zij op tussen Lelystad en Em- rd richting Amsterdam ferkeer. Volgens een voerder van de ver- intrale ging het om kor- !s tegen de hoge brand- - den willen in vier procent tnden van de FNV en IV eisen volgend jaar in \0's minstens vier pro- rbij. Daarnaast vragen iden extra geld in de ■an aandelen- en optie- in. Ook de dertiende staat op de verlanglijst, de vakbeweging is kinderopvang hard ijl ^betering toe. 1 liter wijst papillen toe m irkeersslachtofïer heeft rechtbank in Hong ifgedwongen dat hij een ig gratis Viagra krijgt, had van de veroorza- it dat hij het middel zou krijgen. Het fer heeft seksuele pro- heeft sinds hij van zijn werd gereden. [en Samenleving pan de Dag 16 15,17,19,21,24 25 t/m 29 |eprogramma's13 11 11,16 Extra geld voor zorg en onderwijs in Miljoenennota Wachten op de koningin. Met enige improvisatie hoeft dat niet echt lang te duren. Een beter gevulde portemonnee voor vrijwel iedereen, miljarden voor nieuw beleid en voor het eerst sinds vijf tig jaar een overschot op de begroting. In wat nu al een 'historische begroting' wordt genoemd levert het kabinet vandaag volgens minister Zalm van financiën het bewijs van de enorme voorspoed die ons land overspoelt. DEN HAAG GPD ,,De jongensdroom van elke minister van financiën", zei Zalm hij bij de presentatie van de Miljoenennota. Hoewel het heel goed gaat met de Neder landse economie, laat het kabi net voorzichtig al waarschu wende geluiden horen. Zo zegt premier Kok in een interview met deze krant dat het 'niet te dol' moet worden met de loon stijgingen. Minister Vermeend (spciale zaken) doet een onver hulde oproep tot loonmatiging. De angst voor oververhitting van de economie, waardoor een stijgende inflatie het leven alleen maar duurder maakt, be gint steeds meer de kop op te steken. Met de huidige olieprijs dreigt de inflatie volgend jaar al zo'n vier procent te worden, te gen 2,5 procent nu. Maar pre mier Kok benadrukt dat de eco nomie verder kerngezond is. De groei schommelt volgend jaar rond de vier procent. Elke burger gaat er vooral als gevolg van het nieuwe belas tingstelsel zo'n drie procent in koopkracht op vooruit. Voor het eerst sinds een halve eeuw houdt het kabinet geld over, zo'n 0,7 procent van wat we met z'n allen verdienen. Tege lijkertijd lukt het om voor ruim 14 miljard gulden nieuwe maat regelen te nemen voor de aan pak van problemen in onder meer de zorg en het onderwijs. De daling van de werkloos heid gaat gestaag door, tot on der drie procent van de be roepsbevolking. Volgend jaar komen er nog eens 150.000 ba nen bij. Voor werkloosheids projecten is volgend jaar 308 miljoen gulden extra beschik baar, waarmee 40.000 langdurig werklozen aan een baan gehol pen worden. Desondanks kunnen al die inspanningen de spanning op de arbeidsmarkt nauwelijks verlichten. De tekorten in per- FOTO GPD IRIS LOONEN soneel blijven oplopen. De zorg is de grote winnaar geworden in het jaarlijkse spel om de miljarden. Minister Borst (volksgezondheid) heeft vol gend jaar 3,7 miljard gulden meer te besteden. Een groot deel daarvan gaat naar de aan pak van de wachttijden. Ook haar collega Hermans (onder wijs) heeft enkele miljarden guldens meer te spenderen. Dat geld gaat vooral naar de knel punten op de arbeidsmarkt. Verder valt op dat er voor het eerst extra geld gaat naar mi lieubeheer, om de schadelijke gevolgen van de economische groei op te vangen. De komen de vier jaar is daar 1,3 miljard gulden extra beschikbaar. Pagina 3 en speciale bijlage: Meer nieuws over Prinsjesdag DEN HAAG GPD Koningin Beatrix zou iets meer ruimte moeten krijgen om vrijuit te spreken. De gulden regel dat het kabinet verantwoorde lijk is voor elk woord van de vorstin mag best met een beetje meer souplesse worden toegepast. Deze oproep doet premier Kok in een toelichting bij een vandaag gepubli ceerde kabinetsnotitie over de monarchie. Meer speelruimte voor het staatshoofd kan niet worden voorgeschreven of afge dwongen, maar moet het resultaat zijn van een gewijzigde opstelling van parlement en pérs, aldus Kok. „We moeten niet al te be nauwd zijn als ergens in de omgeving van de koningin een microfoon openstaat. Als men prijs stelt op enige menselijkheid, mag zij wel wat ruimte nemen. Wij moeten dat met zijn allen mogelijk maken." In zo'n situatie is het volgens Kok niet meer nodig dat de Tweede Kamer tijdens het wekelijkse vragenuurtje op dinsdag de minister-president ter verantwoording roept voor elke opmerking die uit de mond van de koningin is opgetekend. Dergelijke ophef ontstond nog eind vorig jaar, toen Beatrix tijdens een ontmoeting met het col lege van hoofdredacteuren had gescham perd: „De leugen regeert." De kabinetsnotitie over het koningschap komt er op aandringen van D66-leider De Graaf, die in mei vraagtekens plaatste bij de rol van het koningshuis in Nederland. Vol gens De Graaf moet de positie van Beatrix in kabinetsformaties, als lid van de regering en als hoofd van de Raad van State op nieuw tegen het licht worden gehouden. Alleen de eerste suggestie werd opgepikt: PvdA-fractievoorzitter Melkert pleitte on langs voor een actievere rol van het parle ment, voorafgaand aan de vorming van een nieuwe regering. Volgens de kabinetsnotitie bieden de huidige regels voldoende ruimte om de monarchie met haar tijd te laten meegaan. Er zou geen reden zijn te tomen aan de for mele bevoegdheden van het staatshoofd. Het voorzitterschap van de Raad van State is louter ceremonieel, de inbreng in de re gering is 'waardevol' - want adviserend - en de rol bij de vorming van een nieuw kabi net (de koningin wijst de informateur en formateur aan) hoeft ook niet te worden herzien, aldus de notitie. Wel zou het parlement zelf bij de forma tie het voortouw kunnen nemen, bijvoor beeld door in een debat kort na de verkie zingen mogelijke coalities te bespreken. Kok: „Niets kan de Kamer dat beletten". De Tweede Kamer bespreekt de notitie over het koningshuis deze week al, tijdens de al gemene beschouwingen. Hockey-intemational Mijntje Donners maakt een verslagen indruk na de teleurstellende 2-2 tegen Zuid-Afrika. Door dit resultaat moet Oranje de komende twee wedstrijden, tegen Duitsland en Nieuw Zeeland, winnen om uitzicht op een medaille te houden. FOTO ANP KOEN SUYK SYDNEY ANP De Nederlandse mannen- zwemploeg heeft vandaag op de Olympische Spelen in Sydney op de 4 x 200 meter vrije slag het brons gewonnen in een Nederlands record (7.12,70). Het kwartet be stond uit Martijn Zuijdweg, Johan Kenkhuis en Marcel Wouda en Pieter van den Hoogenband. Australië be haalde goud in een wereldre cord: 7.07,45. De Verenigde Staten werd tweede, een frac tie van een seconde sneller dan Nederland (7.07,64). De Nederlandse zwemequipe is met twee gou den, een zilveren en een bronzen medaille zeer suc cesvol op de Olympische Spelen. Inge de Bruijn en Pie ter van den Hoogenband zul len later deze week nog een aantal finales zwemmen. Pieter van den Hoogen band ging eerder op de och tend als eerste zwemmer op de 100 meter vrije slag onder de 48 seconden. De olym pisch kampioen op de 200 meter vrij plaatste zich met 47,84 seconden als snelste voor de olympische finale van de 100 meter (morgen 10.55 uur). Het oude wereld record op deze afstand was sinds zaterdag met 48,18 se conden in handen van de Au straliër Michael Klim. Het Nederlands mannen- volleybalteam won vanoch tend ook de tweede groeps wedstrijd. Oranje versloeg gastland Australië met 3-0 (25-19 25-17 en 25-15). Eer der won de ploeg van bonds coach Toon Gerbrands ook al verrassend met 3-0 van Cuba. Brazilië is donderdag de vol gende tegenstander, dat evenals Nederland aast op de eerste plaats in groep A. De Nederlandse hockey- sters speelden vannacht met 2-2 gelijk tegen Zuid-Afrika. De consequentie is dat de ploeg van Tom van 't Hek de duels tegen Nieuw-Zeeland en Duitsland moet winnen om nog aanspraak te mogen maken op een medaille. Pagina 25 t/m 28: Meer nieuws over de Olympische Spelen Roeiers met 'strips' op riemen SYDNEY ANP Nederland roeit op de Olympische Spelen met aërodynamische strips op de riemen. De bedoeling van de strips is de luchtweer- stand te verminderen. Vooral bij tegenwind zouden de roeiers er voordeel uit moeten halen. Het idee is afkomstig van René Mijn- ders, de coach van de Nederlandse vrouwenacht. Hij nam het over van de Nederlandse schaatsers, die er bij de Olympische Winterspelen in Nagano successen mee behaalden. Onderdeel Tijd* Bijzonderheden Boogschieten 00.00 Roeien 00.00 Zeilen 00.30 Honkbal 03.30 Hockey 04.30 9.30 Badminton 05.00 1030 Judo 06.00 Waterpolo 09.00 Turnen 10.00 Zwemmen 10 10 10.55 11.40 11.55 Baanwielren. 11.15 vier zonder <m>, dubbel vier <m/v), Acht <m/v> Laser met Kats, 470 <v> met Brouwer/Verbeek -90kg <M) met Huizinga en -70kg (V) met Bosch. Finales om 11.30 uur. i) halvè finales met Wouda (ov) v -onder voorbflhoud Uw aftrekposten in ft nieuwe belastingstelsel, ftnorgen in deze krant. Verdachte bekent moord Maartje ZWOLLE JACOB VAN DER MEULEN De moord op de 15-jarige Maartje Pieck uit Kampen is opgelost. De 38-jarige ver dachte, die op 5 september werd aangehouden, heeft een bekentenis afgelegd. De voor malige Zandvoorter heeft ver klaard het slachtoffer, dat bij hem in de straat woonde, te hebben gewurgd. Het openbaar ministerie (OM) in Zwolle wil verder nog geen mededelingen doen over de zaak, behalve dat het onderzoek wordt voortgezet. De verdachte zal verder wor den ondervraagd over het motief en de details van de moord.De verdachte, gebo ren in Heerenveen, woonde tot februari dit jaar in Zand- voort. Hij verliet de badplaats nadat hij en zijn 47-jarige vriendin in financiële proble men waren geraakt. Zo gin gen achtereenvolgens hun Ierse bar en een cv-onder- houdsbedrijf failliet. Maartje Pieck verdween op 11 juli in Kampen, toen zij 's avonds folders rondbracht. Na twee dagen werd ze dood en ont kleed aangetroffen in het Roggebotsebos bij Kampen. Ouders Maartje Pieck opgelucht na bekente- LEIDEN WIM KOEVOET De politie heeft grote moeite met het voorstel voor de nieu we, aangescherpte regels voor de Leidse feesten op 2 en 3 ok tober. De onvrede hierover is aan het licht gekomen door een gesprek dat het Leidse WD- raadslid A. Geertsema heeft ge voerd met 'een betrouwbare bron, iemand hoog in de hië rarchie van de politie', zoals hij zelf zegt. Het raadslid komt daarom met een voorstel dat aan de po- litiewensen tegemoet komt. Het komt er op neer dat de eindtij den voor de buitentaps en de buitenmuziek met een half uur worden verlengd. Krijgt de col legepartij WD haar zin dan gaan de buitentaps in de nacht van 2 op 3 oktober om één uur dicht en van 3 op 4 oktober om half een; de terrassen om twee uur, respectievelijk half twee. Op deze wijze kan de door de politie bepleite fasering in de sluitingstijden worden aange bracht. „Eerst kan nu het ker misterrein worden leegge maakt, vervolgens de terrassen in de. rest van de stad, waarna de feestvierders indien nodig van buiten naar binnen worden gestuurd. In het voorstel dat burgemeester en wethouders hebben gedaan, wordt de poli tie geacht op drie plaatsen tege lijk in de stad te zijn: op de ker mis, de terrassen en op de plek- NR. 42418 LOSSE NUMMERS/ 2,00 ZATERDAG 2,50 IHIIHM L £2 HET WOORD IS AAN Harvey Mackay Bepaal zelf welke zaken je het belangrijkst vindt en hoeveel tijd je eraan wilt be steden. Anders doet een an der het voor je. .Ar buiéri -- V vooruitblik DON VRU ZAT 10718° 12"/20° 12*/22 f££2i 40% 30% 20% SSS3SÏ 30% 30% 40% Slaapgebrek erger dan drank achter het stuur LONDEN ANP Gebrek aan slaap heeft een sterkere invloed op het reactie vermogen dan een alcoholpro millage van 0,5. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd aan de Universiteit van New South Wales in Australië. Proefpersonen die minder dan acht uur hadden geslapen, werden in de loop van de dag getest op hun reactievermogen. Ze bleken net zo langzaam te reageren als mensen die 0,5 promille alcohol in hun bloed hadden. In sommige gevallen lag het reactievermogen van de 'slapelozen' zelfs flink lager dan van de groep die had gedron ken. In Nederland is 0,5 promil le alcohol in het bloed het maximum om een auto te mo gen besturen. Er zijn plannen dat te verlagen naar 0,2. Het Britse blad The Daily Te legraph berichtte vanochtend dat de opmerkelijkste conclusie van het onderzoek is, dat zelfs een relatief klein gebrek aan slaap al grote gevolgen kan hebben. Nachten van minder dan acht uur zijn voor veel mensen normaal, al dan niet gedwongen door werk of privé- omstandigheden. Ja, ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad. Na do oerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) ken waar muziek wordt ge maakt Dat is natuurlijk vol strekt onwerkbaar", aldus Geertsema. „Naar onze infor matie vergt het op deze manier controleren van de eindtijden zo veel menskracht dat het twij felachtig is of het beleid van de gemeente wel is te handhaven." Geertsema kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het college niet of nauwelijks heeft overlegd met de politie over de aanscherping van de regels. Po litiedistrictschef B. Wijbenga was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Pagina Leiden: 'College heeft ideeën politie naast zich neer- gelegd' I I r Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzogel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 4001 14" i vrijdag Belastingdienst leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1