Tien maanden geëist voor invoer van hasj Leiden HEINE PRIJZEN Twee hoogleraren tegelijk in de fraudebestrijding Snelheidsduivel op verkeerde weg Leiden Regio GERECHT IIDAG 18 SEPTEMBER 2000 TIaDDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, [1 ie buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt L r stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden uurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, •ax: 071-5321921; e mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl KWARTIER Jongeren van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag 27 nber van 13.30 tot 15.00 uur met de IVN Kindernatuurclub Koetshuis in de Leidse Hout helpen bij het onderhoud in rk. Er wordt ook een plekje gemaakt waar kleine beestjes kunnen overwinteren. Inlichtingen bij Els Witte, telefoon 20 of Cobie van Rijn, telefoon 5221111. IDVEST In het COC aan de Langegracht 65 is zaterdag 23/9 ,00 tot 4.00 uur disco, zondag 24/9 van 17.00 tot 21.00 uur yTimes. (EST In de bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat is op do ag 23 september tussen 10.00 en 15.00 uur een rommel- De opbrengst van deze markt gaat naar de door de kerk ge arde gemeenten Adorjan en Havad/Neaua in Roemenië. Dit in het kader van het 10-jarige onderlinge contact en dient 5 een symbolisch geschenk bij het 200-jarige bestaan van de d ;eik in Neaua. De opbrengst is onder meer bedoeld voor de van gas en water in de dorpen. Mensen die belangeloos d n voor de verkoop beschikbaar willen stellen kunnen die op in rdagavond 21 september tussen 19.00 en 20.30 uur en op alt ;22 september tussen 10.00 en 20.00 uur inleveren aan de lai zijde van de kerk. Mensen kunnen ook contact opnemen Bevrijdingskerk telefoon 5765240. V" IAS In buurthuis de Pancrat is op zondag 24 september een sjoelavond Binnendijks. De aanvang is om 12.00 uur in urthuis aan de Middelstegracht 85. Voor meer informatie gebeld worden naar telefoon 5126243 [AS In buurthuis de Pancrat is op woensdag 27 september igoavond voor 50-plussers. De aanvang is om 13.30 uur in ^urthuis aan de Middelstegracht 85. Voor meer informatie igebeld worden naar telefoon 5126243 ;elvereniging Philatelica houdt op donderdag 21 september ling als eerste ruil- en contactavond van het nieuwe sei- t ai .eden, introducés en belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur lei nin de kantine van de dependance van Visser 't Hooft Ly- Anthonie Duycklaan 1. ui" lentrale Bibliotheek is op vrijdag 22 en zaterdag 23 septem- uitgebreide verkoop van boeken en materialen die uit de ie zijn verwijderd. Het grote aanbod bestaat uit jeugdboe- imans en informatieve boeken. Jeugdboeken en pockets ilwassenen zijn 1 gulden. Gebonden exemplaren voor vol len kosten 2,50 gulden. De verkoop is op vrijdag 22 en zater- september van 11 tot 17 uur in de Centrale Bibliotheek aan ivstraat. aefte. Taft stylingsproducten }{ouxLt 6c ook -20 troM, sbkkjLsc Pheijffer en Schaap brengen verschillende disciplines samen op academisch niveau Fraude is van alle tijden. Maar de manier waarop mensen frauderen wordt steeds ingenieuzer. Lang zamerhand zijn alleen spe cialisten nog in staat te zien waar het misgaat. En vooral: hoe malversaties zijn te voorkomen. Des kundigheid op alleen juri disch of financieel terrein is niet meer voldoende. Om hoogwaardige onder zoekers op te leiden, bren gen de nieuwbakken hoog leraren Marcel Pheijffer, Cees Schaap en Bob Hoo- genboom verschillende disciplines samen. Hoo- genboom is aangesteld op Nyenrode, Pheijffer en Schaap treden vandaag aan in Leiden. leiden onno havermans Een flitsprofessor, noemen ze Marcel Pheijffer op de rechten faculteit. Geen gekke bena ming. De 32-jarige stafmede werker van de FIOD in Haarlem promoveerde vanmiddag op het proefschrift De forensisch accountant: het recht meester, om amper een uur later in toga de spreekstoel van het Acade miegebouw te beklimmen voor zijn oratie als hoogleraar foren sische accountancy. Als je het zo bekijkt is Cees Schaap een laatbloeier. De 46- jarige directeur van Ernst Young Forensic Services promo veerde 'pas' vorig jaar op een onderzoek naar het witwassen van geld en de strafbaarstelling daarvan door middel van he- lingbepalingen. Maar Schaap heeft als officier van justitie en commissaris van politie weer beroepservaring, die Pheijffer mist. Ook hij hield vanmiddag zijn oratie, als hoogleraar foren sische expertise. Ze kennen elkaar al jaren. Zit ten samen in werkgroepen van de overheid over fraudebestrij ding en delen de wetenschap pelijke interesse voor het snij- Cees Schaap (links) en Marcel Pheijffer, hoogleraren fraudebestrijding. vlak van recht en accountancy. Beiden zijn behept met een brede belangstelling voor de raakvlakken van hun vakgebied met economie, ethiek en psy chologie. Hun aanstelling aan de Leid se universiteit omvat slechts een dag in de week. Meer willen ze niet, want ze willen de prak tijk van advies en onderzoek niet loslaten. ,,De universiteit heeft nog wel eens de neiging tot studeerkamergeleerdheid", zegt Pheijffer. „Als je dit wilt ontwikkelen, moet je wel in de praktijk actief blijven", vult Schaap aan. Pheijffer werkt als vakgroep- coördinator financieel recher cheren/forensische accountan cy bij de FIOD. Schaap is speci alist in het tegengaan van fi- nancieel-economische crimina liteit. „Cees is jurist, ik ben ju rist en accountant, Cees werkt in de private sector, ik in de pu blieke. We vullen elkaar goed aan", vindt Pheijffer. „Door met elkaar te discussiëren ko men we steeds meer blinde vlekken tegen", zegt Schaap. In feite vormen ze trouwens een driemanschap met Bob Hoogenboom, die op Nyenrode als hoogleraar is benoemd. „Hij bekijkt meer de criminologi sche kant", aldus Pheijffer, die zelf ook een dag in de week aan Nyenrode is verbonden. „Ik fungeer een beetje als de scha kel tussen ons drieën." Voor de wetenschap is frau debestrijding nog vrij nieuw. Instellingen als de FIOD en de CRI houden zich echter al lan gere tijd bezig met onderzoek naar geldstromen in strafrech telijk complexe zaken. Soms is dat een doel op zich, om ver duisterd geld te achterhalen, soms is het een middel om ver dachten te achterhalen of te be wijzen dat er sprake is van een strafbaar feit. Relatief nieuw is dat ook gro te kantoren als Ernst Young zich met forensische accoun tancy (accountantsonderzoek ten behoeve van rechtszaken) bezighouden. Zij adviseren (grote) ondernemingen bij het opstellen van gedragscodes en het treffen van maatregelen om fraude te voorkomen. Daar naast groeit de behoefte aan deskundigheid bij offcieren van justitie en rechters om fraude gevallen vanuit verschillende invalshoeken (multidisciplinair) te benaderen. „Twee jaar geleden hebben FOTO HIELCO KUIPERS het Koninklijk Nederlands In stituut voor Registeraccoun tants, Universiteit Nyenrode en de Leidse universiteit besloten een postacademische opleiding tot financieel rechercheur op te zetten voor mensen met een achtergrond als accountant", aldus Pheijffer. „De bedoeling is dat we nu ook juristen en mensen vanuit andere discipli nes gaan opleiden tot zeer hoogwaardige onderzoekers." De noodzaak van een derge lijke opleiding werd aange toond door de Pluk Ze-wetge- ving, die bedoeld is om beslag te leggen op winsten van crimi nele praktijken. Ook de parle mentaire enquêtecommissie Van Traa naar opsporingsme thoden van politie en justitie gaf het nieuwe vakgebied een impuls. Pheijffer: „We moesten meer gaan doen aan de bestrij ding van financieel-economi- sche criminaliteit en op zoek gaan naar alternatieven voor opsporingsmiddelen als infil tratie en het inzetten van een kroongetuige." Daarnaast richt het bedrijfs leven zich steeds meer op pre ventie. „Het thema is van alle tijden, maar de aandacht ver schuift van onderzoek naar fraude steeds meer naar het voorkomen van fraude", aldus Schaap. „Bedrijven zien het voordeel van een gezondere or ganisatie met een betere werk sfeer, waar je kunt praten over zaken die gevoelig liggen. Wat doet een verkoper met het doosje wijn dat bij hem thuis wordt bezorgd, waar kun je je verhaal kwijt als een collega zich vreemd gedraagt? Deze tijd is helemaal ingesteld op het af leggen van verantwoording, maar in de private sector is nog weinig geregeld." Het vakgebied is nieuw voor Nederland, maar internationaal zelfs revolutionair, stelt Schaap. „Nederland loopt hiermee ont zettend ver voorop. „Ik zie het er wel van komen dat we met onze deskundigheid de grens over gaan." De hoogleraren zijn niet bang dat criminele organisaties straks misbruik kunnen maken van door hen opgeleide onder zoekers. Schaap: „Onze studen ten worden grondig gescreend. Aan de andere kant zijn het ook geen geheimen die wij bespre ken. Iedere wetenschapper kan zijn kennis misbruiken. Daar om zit er in de opleiding ook een stuk ethiek en natuurlijk bespreken wij de dilemma's waar je voor kunt komen te staan." Pheijffer: „Kun je, bij voorbeeld, van een werknemer die wordt verdacht van fraude zomaar de computercode kra ken?" Schaap: „Of stel dat je een fraudezaak onderzoekt en ontdekt dat de kwestie in feite wordt gebruikt om iemand te ontslaan. Dan moet je goed we ten wat je doet en wat je eigen verantwoordelijkheid is." Pheijffer: „Daarom moet een fraudeonderzoeker altijd onaf hankelijk zijn." den haag/leiden persbureau cerberus Een 41-jarige Leidenaar kwam gisteren bij de Haagse recht bank terug op een eerdere be kentenis dat hij hasj uit Marok ko in Nederland heeft inge voerd. De man zei de verklarin gen bij de politie ondertekend te hebben omdat hij overspan nen was en naar huis wilde. Wel gaf de Leidenaar toe dat zich op 15 mei 1998 bij een in val in zijn coffeeshop aan het Havenplein in Leiden en in zijn woning meer hasj bevond dan volgens het Nederlandse ge doogbeleid is toegestaan. Offi cier van justitie E. Visser gelooft zijn plotselinge ontkenningen niet. Hij eiste een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. Daarbij baseerde de officier zich onder andere op afgeluis terde telefoongesprekken, waarbij de Leidenaar in Spanje vijf of tien schoenen bestelde. Andere gesprekken gingen over bloemen, pakken en briefjes. „Als wij in plaats van deze spul len verdovende middelen invul len, worden de gesprekken een stuk duidelijker", zei de officier. De Leidenaar was volgens de officier geen 'grote jongen'. Bij een inval in de coffeeshop van de man werden geen tientallen kilo's gevonden. De man be middelde voor hoeveelheden van een halve tot een hele kilo. „Die manier van werken brengt het risico met zich mee dat jus titie er vat op krijgt", zei de offi cier. Naast een verblijf in de ge vangenis wil de officier dat de man de met de drugshandel ge maakte winst inlevert. Deze wordt becijferd op 223.000 gul den. Een medeverdachte werd in maart tot betaling van een even hoog bedrag veroordeeld. Samen zouden de twee674 kilo hasj in Nederland hebben inge voerd en per kilo een winst van negenhonderd gulden hebben gemaakt. Als de man het geld niet kan opbrengen wil de offi cier hem 950 dagen extra laten zitten. De advocaat van de Leide naar, M. Weski, vroeg de recht bank om af te zien van de ont neming van de winst omdat de redelijke termijn om deze te in nen, is verlopen. Daarnaast zet te zij vraagtekens bij de bereke ning van de winst. Zij wees erop dat de Leidenaar eveneens een belastingaanslag van 450.000 gulden kreeg, omdat hij de winst op de verdovende midde len niet opgegeven heeft. Aan gezien de man niet in staat is justitie en de belastingdienst te betalen zou hij 950 dagen in de cel moeten doorbrengen zon der dat voor deze straf een rechtvaardiging te geven is, vindt zijn advocaat. Uitspraak volgt over twee we ken. jarige Leidenaar kon de irechter haarfijn en waarom hij met zijn er op 24 juni vorig jaar 93 ter per uur had gereden provinciale weg N445 Jerdorp. Terwijl hij daar ijftig mocht, in verband igwerkzaamheden. De P09 aar was er heel stellig in: echt' heel hard gereden er een ambulance achter it. „Ik ben zelfs door een kSSI oplicht gereden", zei hij en.frots. lenaar zei dat hij ,12 iting had gezocht achter «di ht auto's die voor hem n. „Ik ben zelfs de berm den en ben daar vast eh{l te zitten." Allemaal voor )ani 'de doel dus: de weg ken voor een ambulance ote haast. Chapeau! „Dat den dat ik te hard heb n. Ik rij elke dag hier en dat ik gecontroleerd een ambulance voor en gaan, moest door toch wel te controleren ®nt het werd nog nder: „De ambulance ijn weg voortgezet over Spad." Rechter M. Kamp zei dat de overtreding was geconstateerd via een flitspaal. Op die foto moest toch wel te zien zijn dat er een file was. „Ik ben de laatste auto geweest. Ik ben bij het oranje stoplicht gaan rijden en ben de laatste auto in de rij geweest. Ik heb flink doorgereden", haastte de man zich nog te zeggen. Waar hij dan vandaan kwam? „Ik.reed in de aanloop naar het Rijnland Ziekenhuis. Komend vanuit Leiden. Die stoplichten bij de Stierebrug..." Mmm... dat wilde de kantonrechter dan wel eens op de kaart zien. Hij haalde een plattegrond tevoorschijn en vouwde die open. „In de tenlastelegging staat namelijk provinciale weg nummer 5", voegde hij er nog aan toe. Samen met de Leidenaar en de officier zocht hij naar de juiste weg. Daarbij kwam de snelheidsduivel uit bij de ehhh... Persant Snoepweg. Tja... De Leidenaar schrok een beetje. „Dan vergis ik mij enorm. Ik ben er én door rood gereden, en..." Oei. Niet zo best. „Als dat niet zo is... Die overtreding is twee keer begaan..." Stil maar. Foute boel. „Nou ja...", bedacht de man zich opeens. „Als ik die overtreding heb begaan op de provinciale weg en ik ben ervoor geflitst, dan moet ik worden bestraft." En dat gebeurde dan ook. De officier eiste 600 gulden boete. Juist omdat er ook wegwerkzaamheden plaatsvonden. Dat kost een snelheidsduivel een extra mee eens. En over de rest hebben we het maar niet meer... Porsches Zijn driemansbedrijfje repareert alleen snelle auto's. Porsches wel te verstaan. Klanten die langskomen voor een reparatie, krijgen zolang een auto van het bedrijf mee. En hoewel het dan om een bestelauto gaat, kan ook die snel. Op dinsdagochtend 23 maart vorig jaar, om vijf uur, was er met zo'n bedrijfswagen te hard gereden in Voorhout. Daarom stond een van de eigenaren van het bedrijfje nu voor de rechter, hoewel hij vond dat hij daar niet hoorde te staan. „Ik ben telefonisch'benaderd door een of andere politieagent. Ik heb de telefoon opgenomen en toen heeft die agent mij klakkeloos als bestuurder opgegeven zei de 40-jarige inwoner van Kortenhoef. En dat terwijl de auto op naam van de VOF stond. „Degene die de auto te leen had, was niet te bereiken", zo zei de eigenaar van het bedrijfje. „En nu word ik persoonlijk aansprakelijk gesteld. Maar ik heb sowieso niet gereden. Ik lag rond die tijd op bed." Officier van justitie C. Krol zei dat als hij vertelt dat iemand anders de bestuurder is geweest, hij dan ook de naam en het volledige adres van die persoon moet opgeven. De man uit Kortenhoef kon dat echter niet. Wel was hij 'medehouder' van de auto, zo bevestigde hij nog maar eens. Dat was dan ook te zien aan zijn grijze poloshirt met daarop de naam van zijn VOF. „Heeft u dat shirt speciaal hiervoor aangetrokken?", vroeg de rechter. „Ach, het komt toch niet op tv", zo zei de man. Nou... Het kantongerecht had natuurlijk wel camerabewaking kunnen hebben, grapte de rechter. Hoe dan ook, de officier van justitie voelde er wel voor om de zaak aan te houden en de man de kans te gunnen om er toch nog achter te komen waar de snelheidsduivel woont. CONNIE VAN UFFELEN t de Leidsch DagbladilliCHIliVIilN1 ANNO 1900 Woensdag 19 September UIT DE TROONREDE - Het is Mij aangenaam, bij het begin van dit zittingjaar, U bijeen te zien tot her vatting Uwer werkzaamheden. Zij zullen ook ditmaal belangrijk zijn, want vele gewichtige wetsontwerpen zijn aanhangig. Tot deze behoort de voorgedragen Ongevallenwet, die in talrijke en dringende behoef ten moet voorzien. Ik doe een beroep op Uw mede werking, om haar binnen korten tijd tot stand te kun nen brengen. De ter Vredesconferentie gesloten verdragen zijn thans door bijna al de Mogendheden bekrachtigd. Ik hoop, dat het eerlang hier te vestigen Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage aan zijn bestem ming zal voldoen door bevordelijk te zijn aan het niet hoog genoeg te schatten belang der vreedzame op lossing van geschillen tusschen de Volken. Moge Uwe beraadslagingen, Mijne Heeren, vruchtbaar zijn en Uw ijver en toewijding, onder Gods zegen, veel goeds doen tot stand komen voor het Vaderland en zijne Koloniën. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal zijn SASSENHEIM- De Sassenheimse tweedeklasser Teylingen heeft gisteravond in het clubgebouw 'afscheid' genomen van Harry van Veelen, die al 49 jaar verbonden is aan Teylingen, waarvan 29 jaar als bestuur der. Tijdens die periode was hij secretaris, voorzitter en de laatste tien jaar wedstrijdsecretaris. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ANNO 1975 Vrijdag 19 september LEIDEN - Volgens wethouder Tesselaar (o.a. sport en recreatie) moet het geplande zwembadcomplex aan de Vondellaan slechts bestaan uit een 25 meter bad, zonder instructiebad. De daardoor vrijkomende grond kan voor een andere bestemming (bijvoor beeld een ijsbaan) worden vrijgegeven. De wethou der voelt er niet voor om het door de Leidsche Duin water Maatschappij aangeboden 'geschenk' in de huidige vorm te aanvaarden. Dat 'geschenk' bestaat uit twee 25 meter baden, een instructiebad en een aantal randvoorzieningen zoals een sauna, een sola rium, een bowlingbaan e.d. De LDM is een gemeen telijke NV, die op de nominatie staat om een regio naal bedrijf te worden. De gemeente wil de reserves van de LDM benutten voor een recreatieve voorzie ning. Daartoe werd een stichting in het leven geroe pen, de Welzijnsbron, die in het geheim bovenge noemd 'geschenk' heeft voorbereid. Tesselaar twij felt er echter aan of de opzet, die de stichting voor Foto's in de/c rubriek kunnen worden tubes leid door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschri|vingskaart) Ier waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) op Ie slurvn naar het Izridsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 5-1, 2300 AB lalden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltslraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken. ogen staat, exploitabel is. Het plan van de Welzijns bron is in feite gebaseerd op de gemeentelijke zwembadnota van maart 1971, waarvan een actuali sering inmiddels gewenst is, aldus de wethouder "Er hebben zich in de zwembadsituatie 'n aantal ontwikkelingen voorgedaan. Er is een afname van het zwembadbezoek geconstateerd, de herbouw en uitbreiding van het gemeentelijk zwembad De Zijl is in volle gang en bovendien zijn de plannen van de gemeente Rijnsburg om een zwembad te bouwen bijna verwezenlijkt. Gezien deze feiten lijken twee 25 meter baden aan de Vondellaan niet reëel". OEGSTGEEST - Het niet goedkeuren door G.S. van het bestemmingsplan Haaswijk hield gisteravond tij dens de raadsvergadering de drie fracties heftig be zig. Het college deelde naar aanleiding van alle vra gen en suggesties mee dat er een nota over Haaswijk zal worden opgesteld. In deze nota zal o.m. aan dacht worden geschonken aan de verdeling van wo ningwet-woningen, premiewoningen en vrije sector bouw.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17