eiden Regio Sneltram in uil voor )1 poor ten' Wordt Leiden een vrolijke of een treurige Duckstad? 'College heeft ideeën politie naast zich neergelegd' Juize Avondrood is dood --- -xss>> Half jaar cel voor dichtknijpen keel Cursus 'Puber in huis' ©AG 18 SEPTEMBER 2000 id in bovenwoning fc. In een bovenwoning in de Clarenssteeg is gisteren uilgebroken. Een buurtbewoner zag rook uit het huis ko en waarschuwde de bewoner. De brandweer die vervol- ■werd gealarmeerd, bluste het vuur. De bovenwoning liep jj e schade op. Hoe de brand is ontstaan is nog onduidelijk. ie arrestaties voor inbraak 'e fjj Op verdenking van diefstal heeft de politie gistermiddag jonge Leidenaars aangehouden. Even daarvoor had een ge- p gezien dat er werd ingebroken aan de Haverstraat. Een 1,1 tocht in de omgeving leverde de politie het gewenste resul- op. Het drietal, dat ontkent te hebben ingebroken, zit op dit pent nog vast voor verder verhoor. rincie wil dat rijk meer investeert iter Netelenbos (verkeer en waterstaat) moet met 64 en gulden extra over de brug komen voor de aanleg le Rijn Gouwe Lijn tussen Gouda en Leiden. Die p «aarde stelt de provincie Zuid-Holland wil zij ak- 1 gaan met de invoering van het spitstarief (reke- I ijden) in de regio's Haaglanden en Rijnmond. ts .ROBBERT MINKHORST de aanleg van de snel- "ierbinding tussen Gouda, n aan den Rijn, de Leidse d istad en het transferium d p snelweg A44 komen to lolland en de gemeenten miljoen gulden tekort, dels is duidelijk dat twin- d iljoen beschikbaar komt zogeheten bereikbaar- Dffensief Randstad. Over it wil Zuid-Holland ook leid. Daarom moet, kon een woordvoerder op het to ciehuis vanmorgen aan, er Netelenbos een garan den. gaat dan via het conve- dat de provincie met het luit. „We willen een arti- het convenant opnemen 'b n de minister zegt hoe zij oor de Rijn Gouwe Lijn taakt. Dan kunnen wij wel voorfinancieren", al- voorlichter. Morgen ne- Provinciale Staten daar- fl en besluit. Vervolgens is ''lord aan Netelenbos. akkoord tussen het rijk [el lid-Holland behelst een reeks investeringen in wegen en in openbaar vervoer voor de komende jaren. In ruil voor tolpoorten op de snelwe gen deelt Netelenbos honder den miljoenen guldens uit, te besteden aan projecten waar anders de eerste tien jaar geen geld voor was geweest. De re gio's Haaglanden, Rijnmond en de provincie zelf dragen even eens geld bij. Een aanzienlijk deel van alle bijdrages moet worden geïnves teerd in de regio's Den Haag en Rotterdam. „Want de gevolgen van het rekeningrijden houden niet op bij de grenzen van beide stadsgewesten", vindt Zuid- Holland. Er gaat dan als het aan de provincie ligt bijvoorbeeld ook geld naar extra busdiensten in de Leidse regio en de aanleg van een terrein voor park ride bij het NS-station van Voor schoten. De eerste sneltrams tussen Gouda en Leiden moeten in 2003 rijden. De aanleg van het tracé tot aan het transferium kost 317 miljoen gulden. Wan neer het resterende deel van het traject .wordt aangelegd, naar Katwijk en Noordwijk, is nog niet bekend. Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden houdt burgerschapsdebat Greta Moleman en Marianne Samson worstelen zich een weg langs obstakels. foto taco van der eb LEIDEN ANNET VAN AARSEN Tamelijk bizar: als opwarmertje voor het grote burgerschapsde bat over gelijke kansen voor ge handicapten, mocht het Over leg Gehandicaptenbeleid Lei den (OGL) een tentoonstelling samenstellen in het stadhuis. Maar rolstoelers kunnen de ex positie - Sta in de Weg - niet zo maar bezichtigen. Zij moeten zich melden bij de portier op dat er iemand mee kan gaan om de weg te wijzen via de lift naar de toegang tot het balkon op de eerste etage. „We willen gewoon als iedere normale bur ger onze weg kunnen gaan", zegt voorzitter Greta Moleman van het OGL. Secretaris Mari anne Samson: „Het is lastig om telkens maar weer mensen te moeten wagen of ze je willen helpen. Je voelt je al snel een zeurpiet." Vast een onderwerpje dat ter tafel komt tijdens het grote bur gerschapsdebat dat de organi satie op vrijdag 22 september in de raadzaal houdt. Maar obsta kels en ontoegankelijke gebou wen zijn niet de enige items die besproken moeten worden. Het OGL heeft zijn zinnen gezet op ondertekening door de ge meente van de '22 standaardre- gels' van de VN, vervat in reso lutie 48/96. De resolutie, jaren geleden al ondertekend door het rijk, handelt over allerlei za ken waar niet-gehandicapten vaak een stapje voor hebben op gehandicapte burgers: bijvoor beeld toegankelijkheid, onder wijs, werkgelegenheid, sociale zekerheid en inkomen, sport, recreatie en cultuur. Maar de gemeenten volgen het voor beeld van de rijksoverheid nog niet van harte. Slechts vier plaatsen in Nederland hebben inmiddels ook hun handteke ning gezet en zich op die ma nier gecommitteerd aan de VN- regels. Het burgerschapsdebat door Moleman en Samson graag betiteld als buitengewone gemeenteraadsvergadering - is 'waarschijnlijk de belangrijkste bijeenkomst' in het tienjarig be staan van het OGL. De organi satie heeft een Treurhoek sa mengesteld, met voorbeelden van onmogelijke oversteken en door obstakels versperde blin- dengeleidestroken. En ook is er een Vrolijkboek, met daarin af beeldingen van wél geslaagde voorzieningen voor mensen met een functiebeperking in Leiden. „Wordt Leiden een vro lijke of een treurige Duckstad?", is de vraag die de deelnemers aan het debat krijgen voorge legd. „Ja, ja. Het debat heeft een hoog Duck-gehalte", zegt Dekkers. „We hebben van Walt Disney toestemming gekregen om de stemming tijdens het de bat te onderstrepen met Do nald Duck-kopjes met verschil lende gelaatsuitdrukkingen." De bijeenkomst moet enigszins speels zijn, vandaar. Maar het burgerschapsdebat is wat het OGL betreft een serieuze aan gelegenheid. Het gekke is dat - zodra het over voorbeelden gaat - meestal juist de bouwkundige missers het eerste worden genoemd. „De oversteek bij de Korevaar- straat en de Jan van Houtkade", zucht Marianne Samson. „De ene stoeprand na de andere. Als je in een rolstoel zit is het niet te doen." Dekkers: „Wat dacht je van die 'schuttersput jes'? Die gaten die in verband met werkzaamheden her en der in de stoep en de straat worden gegraven. Ze zetten zo'n gat al leen af met een stukje rood-wit lint. Maar als je niet kunt zien, als je afhankelijk bent van je blindenstok, gaat het mis. Met zo'n stok veeg je zo onder het lint door. Echt gevaarlijk. „Ja", zegt Greta Moleman. „De obstakels op de weg zijn makkelijke voorbeelden. Maar eigenlijk staan ze symbool voor ons hele leven. Als het over ons gaat, worden we toch vooral ge zien als object van zorg. Men denkt er niet over na, dat wij bijvoorbeeld óók willen werken. Dat we gewone mensen zijn en dat we niet alleen maar zorg nodig hebben. Het gaat niet al leen om trottoirs. Het gaat om de bereikbaarheid van een goed inkomen, van een goed leven." De initiatiefnemers van het burgerschapsdebat hebben in de wandelgangen vernomen dat het college huiverig is om tijdens de bijeenkomst de VN- regels te ondertekenen. Grote angst is dat dat enorme kosten posten tot gevolg zou hebben. Klopt niet, zegt Dekkers. „Het gaat eerder om een mentali teitsverandering. Als je nou eens bij elk nieuw project direct bedenkt hoe je het ook toegan kelijk maakt voor mensen met een handicap, als dat automa tisme er nu eens in zou zitten... Dan hoeft het helemaal niet veel geld te kosten." Het Burgerschapsdebat is op vrijdag 22 september in de raadzaal van het stadhuis. Aan vang 14.00 uur, einde 20.00 uur. Met interviews, forumdiscus sies en een optreden van Gerda Havertong. LEIDEN WIM KOEVOET Bespaar veel tijd, geld en moeite bij het afsluiten van uw hypotheek! 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: financetester.nl VERVOLG VAN VOORPAGINA De WD ergert zich aan de col legevoorstellen om strengere sluitingstijden te introduceren op 3 oktober. „Het college is hiertoe gekomen, juist omdat het werk wil maken van de handhaving. Zie ons voorstel als een manier van meedenken met het college", probeert WD'er A. Geertsem? zich zo constructief mogelijk op te stel len. Maar hij kan zijn ongenoe gen, net als in de gemeente raad, vorige week, maar moei lijk verborgen houden. „Ik hink eigenlijk op twee ge dachten", zegt Geertsema. „Ik wil dat dit goed wordt geregeld en ik ben ervan overtuigd dat mijn voorstel beter is dan dat van het college. Maar het zou toch niet nodig moeten zijn dat ik met dit voorstel kom. Dat ik hier tijd in moet steken, is ei genlijk al van de gekke. Ik zou liever met andere dingen sco ren. Dit hele gelazer begon er mee dat het verloop van de feesten in betere banen moet worden geleid. Van de politie wordt verlangd dat ze de regels handhaaft vanwege het toene mende aantal klachten. En dan komt het college met een voor stel waarmee het een averechts effect sorteert. Dat ragfijne sys teem van een geleidelijke ver plaatsing van de feestelijkheden van buiten naar binnen de ho reca-inrichtingen zit er immers niet in. Een systeem waarvan de politie zich een voorstander heeft getoond. Maar kennelijk heeft het college de ideeën van de politie naast zich neerge legd. Zelf houd ik het erop dat er slecht is gecommuniceerd." Geertsema wil dat het college zijn voorstel intrekt en het zijne overneemt. Ook vraagt hij burgemeester en wethouders na te gaan of voor het voorstel van de WD voldoende draagvlak bestaat bij de politie, de horeca en de 3 October-Vereeniging Leiden. „Dat is een retorische vraag, hoor, die heel snel met 'ja' kan worden beantwoord. Mijn voorstel is namelijk beter." Geertsema dringt er ook op aan de eindtijden te bespreken met de dienst milieu en beheer in verband met het begin van de schoonmakactie van de stad, direct na de feesten. Bij zijn we ten was dat ook nog niet ge beurd. Het collegevoorstel is onlangs ter kennisgeving aan de ge meenteraad gegeven. Het is niet gebruikelijk om dergelijke mededelingen te amenderen, zoals de WD nu feitelijk doet. Puur formeel kan het college het WD-schrijven naast zich neerleggen, maar dat gebeurt dan wel met tegenzin van de beide WD-wethouders. Zij hebben in het fractieberaad van gisteravond hun fiat gege ven aan het voorstel van Geert- Geertsema rekent dan ook op de redelijkheid van burgemees ter en wethouders, al was het maar omdat ook D66 en Groen- Links, eveneens collegepartijen, de voorstellen van burgemees ter en wethouders niet zien zit- ideropvangcentrum in zorgingscentrum is niet n een café, een heek, een winkeltje ook :lfs niet als ze voor m in de wijk toegankelijk et is gewoonweg een e manier om met zorg gaan. dse Verzorgingscentrum lijn is al drie jaar lang de n tussen buurt en gingscentrum aan het imen. Sinds afgelopen staat er het nieuwste tdat ouderen midden in lenleving moet zetten: nioren internet nie. Want bejaarden niet weggestopt worden euwig zingende bossen, den willen midden in de aan. Huize Avondrood is ief weggezakt achter de elkom in het community nter! lijn zal volgend jaar afsluiten met wat in het nieuwe beleidsplan de 'grande finale' van het vorige beleidsplan wordt genoemd. Een nieuwe verpleegunit en zo'n dertig verzorgingsplaatsen buiten de muren van het complex. Daarbovenop komen nog 22 nieuwe appartementen en tweehonderd vierkante meter kantoorruimte voor de thuiszorg. Er lopen al sollicitatierondes die twintig parttimers moeten opleveren. Uitbreiding en luxe zijn troef. Maar de Robijnmethodiek is niks vergeleken met de lichtende voorbeelden van het Leidse verzorgingshuis. Frankenland in Schiedam heeft zelfs een zwembad, en Humanitas in Rotterdam een restaurant als de lunchroom van V&D. Dat alles om te voldoen aan de eisen van moderne ouderen. De Robijn is ook niet de enige De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad zorginstelling in Leiden die zich voorbereidt op ouderenopvang nieuwe stijl. De Lorentzhof heeft over een aantal jaar nieuwbouw gepland. En de Van der Willigenhof heeft negentig luxe driekamerappartementen op het bouwprogramma staan. Maar De Robijn is al het verst met zijn plannen. Wie de centrale hal betreedt, door directeur Daan Iken met gevoel voor moderniteit het Plaza genoemd, valt in een bad van bedrijvigheid. Naast de balie hangen kleurplaten aan een glazen wand waardoor de bewoners een doorkijkje hebben in kinderopvang Prikkebeen. De opvang is in zijn geheel opgenomen in het centrum. En ook de aanleunwoningen aan de overkant hebben zicht op spelende kleuters. Links van het opvangcentrum staat de bescheiden bar, verder in de gang de fitnessruimte. Want de ouderenactiviteiten zijn over de volledige bandbreedte uitgesmeerd. Bingo is net zo populair als de computercursus. Een stevig contrast met de situatie van zo'n tien jaar geleden. Toen verzorgingshuizen nog woonvoorzieningen waren die de sfeer ademden van met kamerplanten gestoffeerde sanatoria. Er kan veel. „Maar het moet wel een duidelijke link hebben met de zorg en de wijk. onze basistaak", verduidelijkt zorgmanager Sabine Horree. Dus binnenshuis wel een vergadering om een burenruzie te beslechten, maar geen bijeenkomst van de plaatselijke jongerenskateclub. De nieuwe koers heeft ook zijn nadelen. Volgens directeur Iken kijken sommige zorginstellingen met scheve ogen naar de verrichtingen van Een kinderdagverblijf in het verzorgingshuis zorgt ervoor dat senioren nog in de samenleving staan, foto henk bouwman De Robijn. Want De Robijn zorgt erg goed voor zijn personeel en dat leidt tot regelrechte concurrentie. „Laten we wel wezen. Met het salaris in de zorg kun je geen nieuw personeel binnenhalen. Dus zoek je het in de werkomstandigheden. We hebben voor onze medewerkers een pc- privéproject en binnenkort is er een cursus zelfverdediging. Dat slaat aan. In weerwil van het schrijnende arbeidstekort krijgen we regelmatig open sollicitaties binnen. Die hebben we voor onze uitbreiding volgend jaar ook hard nodig, daar niet van. Maar met die tekorten aan verplegend personeel weet ik bijna zeker dat elke sollicitant die hier langskomt afkomstig is van een collega-instelling. Ja, je kunt het afsnoepen noemen. Maar wat moet ik anders? En aan de andere kant, andere zorgcentra laten zich door ons juist inspireren. Die komen hier de stulcken lezen en nemen ideeën over." De populariteit van De Robijn bij de bewoners houdt gelijke tred met die bij het personeel. Maar Horree erkent dat er ook bejaarden zijn die juist prijs stellen op een wat bedaardere omgeving. „Dit is iets dat je als bewoner heel bewust moet willen. Als hier nieuwe mensen komen kennismaken, dan regelen we dat het eerste gesprek in de grote zaal of op de receptie plaatsvindt, niet op een kamer. Kunnen ze alvast aan de sfeer wennen. En als de mensen het te druk vinden, adviseren we ze om elders te gaan. Je hebt ook veel rustiger verzorgingshuizen." Toch Nee, in het Antonius Clubhuis spelen de Rijnsons dit jaar niet met 2 en 3 oktober, zoals gisteren in deze rubriek werd gemeld. Maar Gösta van den Burg en Paul Meijaard maken op maandag 2 oktober in elk geval toch muziek. In verzorgingscentrum Roomburgh in het Hof van Roomburgh speelt het duo vanaf ongeveer kwart over tien 's ochtends, twee uur lang. 's Middags van twee tot vier treden de Rijnsons op in Dienstencentrum Rondedans, in de Julianastraat. Twee optredens dus. „Via de 3 October-Vereeniging", lacht Van den Burg. Het optreden in Rondedans is gratis toegankelijk. Het is wel bedoeld voor 55-plussers. „En we spelen vooral meezingers." Geen snel en luid top-40- materiaal dus. Waarmee hij maar wil zeggen dat het niet de bedoeling is dat half Leiden naar het dienstencentrum komt om helemaal uit zijn bol te gaan. PABLO CABENDA LEIDEN CONNIE V „Als ik met twee handen had geknepen, was ze dood ge weest! Binnen een halve secon de!" Twee weken geleden hield een 32-jarige man de Haagse rechtbank voor dat hij de keel van een vrouw helemaal niet had dichtgeknepen. En dat er dus geen sprake was van een poging tot doodslag. Gisteren sprak de rechtbank hem daar van vrij, omdat er geen vol doende wettig en overtuigend bewijs voor is dat de man de vrouw dood wilde hebben. Wel vonden de rechters dat er met het dichtknijpen van de keel sprake was van een poging tot zware mishandeling. En met het trekken aan de haren van de vrouw, van 'eenvoudige' mishandeling. Al met al 'goed' voor een half jaar cel, 750 gul den smartengeld en 200 gulden schadevergoeding. De man ging op 23 juli door het lint toen twee vrouwen een drankje van hem afsloegen tij dens een avondje swingen bij danssalon In Casa. Eenmaal op de parkeerplaats vroeg de man om tekst en uitleg, waarna een van de vrouwen riep dat ze niet van 'een dief wilde drinken. Zij had de man twee flessen drank zien wegnemen. Volgens de vrouw schreeuvyde de man daarop dat hij ze wel kon 'doodschieten'. Hij trok aan haar haren en kneep haar keel dicht, totdat zij bewusteloos raakte. De vrouw hield er bloeduitstortingen in de hals en op haar arm en stuitje aan over. De officier eiste twee weken geleden vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk, met daarbij tienduizend gulden smartengeld en ruim honderd gulden schadevergoeding. De rechters vinden een voorwaar delijke straf echter niet pas send, omdat de man ten tijde van het voorval nog in een proeftijd van een andere straf liep. Ook een taakstraf - moge lijk bij een straf tot zes maan den cel - vinden de rechters niet op zijn plaats, omdat de man al eerder is veroordeeld wegens geweldsdelicten, en hij al twee keer een taakstraf heeft gehad. Voor de rest van het smartengeld - de vrouw wilde oorspronkelijk twintigduizend gulden - verwijzen de rechters haar door naar een civiele rech- bedragen vijftig gulden voor één ouder, echtparen betalen 75 gulden. De eerste bijeenkomst is op donderdag 28 september in het Da Vincicollege aan de Ka- gerstraat 7. De aanvang is om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich inschrijven bij het Da Vincicollege. Voor verdere informatie: LWO Project Op voedingsondersteuning, tele foon 5766531. Ouders en opvoeders met kin deren tussen de twaalf en acht tien jaar kunnen zich opgeven voor de cursus 'Puber in huis'. Deze bestaat uit vijf bijeenkom sten van twee uur en behandelt onderwerpen als de ontwikke ling van een puber, regels en grenzen, omgang met conflic ten en communicatie tussen ouder(s) en puber. De kosten

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15