eiden Regio Kritiek op privékliniek De Rijnsons spelen dit jaar niet in het Antonius ijblijvende interesse en milde zendingsdrang Charme offensief van links bolwerk aan Koppenhinksteeg Hogeschool nog onderaan maar niet meer hopeloos )AG 18 SEPTEMBER 2000 auto's in brand gestoken er" ^oorschoten Op een parkeerplaats in de Magdalena itraat is dit weekeinde een auto in de brand gestoken. Of nd verband houdt met de branden die zijn aangestoken >n e zogenoemde Merenwijkpyromaan kon de politie nog ■vestigen. uw mishandeld door rivale Een 18-jarige vrouw werd afgelopen zaterdag zodanig ikeld door de vorige vriendin van haar huidige vriend dat .onder behandeling van een huisarts moest stellen. De was met haar vriend in de discotheek aan de Lammer- toen ze een aantal stompen van de ook daar aanwezige ip haar neus kreeg. De vrouw heeft inmiddels aangifte i bij de politie. lerscheiding onderzoeker LUMC tiKEMADE De arts - onderzoeker A. Pena (1943) uit Roelof veen is zaterdag geridderd in de Orde van de Nederland- Ijw. Burgemeester Meerburg van Alkemade overhandigde et lintje na afloop van een congres over coeliakie in het us Laboratorium in Leiden. De medewerker van het heeft veel betekend voor het onderzoek naar coeliakie, ikte aan de dunne darm. Mensen die aan die ziekte lijden nzich aan een glutenvrij dieet houden. gratis uw hypotheekofferte en bespaar! 5 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: LEIDEN PABLO CABENDA financetester.nl „Het CDA heeft netjes afge beld", laat Gerard van Hees, van de Vereniging Vrienden van de Vrijplaats Koppenhinksteeg weten. Verder is er niemand van de kleine christelijke partij en en niemand van de VVD. En dat terwijl Van Hees de wet houder en alle commissieleden van Ruimtelijke Ordening had uitgenodigd. „Maar ik kan met alle eerlijkheid zeggen dat de kwaliteit niet heeft geleden on der het lage aantal aanwezi gen," aldus Van Hees. Lacherigheid bij hen die er wél zijn. Ed van der Veen (PvdA), Olav Welling (D66) en Harry Schoch (LWG/de Groe nen). Het gezelschap ondergaat vandaag een charme offensief van de VWK (Van Hees in smaakvol ensemble. Donker colbert, dito broek en blauwe stropdas). Want de VWK wil de politiek overtuigen dat het links bolwerk aan de Koppenhink steeg moet blijven. De gemeen te heeft plannen voor de sloop van het complex. En dat zou betekenen dat alle linksen en strijdbaren die nou nog in de panden worden gedoogd het veld moeten ruimen voor luxe appartementen en kantoren. Welling: „Ik heb begrepen dat de WVK alternatieve plannen heeft en dat die nu zijn uitge werkt." Dat is iets te hard geformu leerd. Want wat de overhead projector op de krakkemikkige barkruk laat zien, is een kleuri ge presentatie van het bekende voorstel: de Leidse politiek be taalt de renovatie van de bui tenkant van de panden en de gebruikers nemen de binnen kant geheel voor eigen reke ning. Met dit verschil dat de WVK zich vandaag nadrukke lijk in een historische context van verzet plaatst en daaruit nog wat bestaanrecht probeert te peuren. Eén van de eerste dia's toont termen die ronken als wapenspreuken. 'Steeg van verzet, knooppunt van cultu ren, voorbeeld van diversiteit'. Want zat hier niet al de linkse boekhandel Manifest? En ves tigden zich hier in de jaren ze ventig niet al de Katholieke Werkende Jongeren die later werden opgenomen in de FNV? En voor het geld hoeft de poli tiek het volgens de VWK het ook niet te laten. Deskundige André deed een haalbaarheids onderzoek en probeert de ge nodigden te overtuigen dat het plan geen linkse, naïeve lucht fietserij is. Soortgelijke projec ten hadden al succes in andere steden. De Blauwe Aanslag in Den Haag, de zogeheten Broed plaatsen in Amsterdam. Het geld zou moeten komen uit gif ten, eigen inkomsten en klein schalige bedrijven die solidair zijn met de extremisten. Van Hees: „Er moet natuurlijk wel Bezoekers van de presentatie van de VWK. Van links naar rechts raadslid Olav Welling (D66), bestuurslid van de VWK Gerard van Hees, en raadslid Ed van der Veen (PvdA). foto hielco kuipers eerst een politiek draagvlak zijn." Als het aan de aanwezigen ligt, is er al een begin. Er heerst een welwillendheid over en weer tijdens de rondleiding door de vrolijke en bonte bouwvalligheid aan de Koppen hinksteeg. Welling voorziet Van Hees van enige tips voor een volgende presentatie. Met een kwinkslag interpreteert Van Veen de naam van het veganis- tische café verkeerd: Heet het lablo cabenda n ongetwijfeld nog be- ie vader en moeder fs van de wijk die, in lappelijk verband en uit gevoel, belangenloos jen. Maar de vrijwilliger "lartige Samaritaan is niderd begrip. Tegen- kun je als student ippelijk werker studie- |binnenhalen als je een pikt met een ïiatrische patient. On- levert wat op. weet niet of die barm- [Samaritaan vrijwilliger heeft bestaan. Ik noem villigerschap liever een inde behoefte om zin zijn." Besemer, coördinator iject Vriendendienst, de vrijwilligersmarkt ridse Beestenmarkt en mensen warm te ma- ei het buddy project voor iï hiatrische patiënten, sociaal isolement te- an kan iedereen zich zefe op de Beestenmarkt iau i om een dagdeel per nfc !ts leuks' met ze te on- koi en. het weer werkt niet echt het loopt niet echt h )ok aJ verzorgt muziek- sh ng K&G de muzikale /Va ig voor de uitwisseling [uc [blijvende interesse en fö endingsdrang. Loesje is esty International is er, iel de Leidse Reddingsbrigade geeft ,een demonstratie. Stich ting Thuiszorg, Tafeltje Dek Je en de Wereldwinkel zijn er. Met die organisaties vergele ken is Vriendendienst een be trekkelijk nieuw gezicht. Het project is in '97 door onder meer de Leidse Welzijnsorgani satie gestart en nog immer groeiende volgens Besemer. Sinds kort krijgt het project ook hulp van studenten uit het be roepsonderwijs die hun sociale steentje kunnen omzetten in studiepunten. En nu is Vrien dendienst aan het bekijken of er iets soortgelijks mogelijk is met studenten van de universi taire faculteit geneeskunde en psychologie. Vriendendienst is een onder deel het project WAVES van de Leidse Welzijnsorganisatie. En ook daar hebben ze een nieuwe vrijwilliger bespeurd. „Sinds begin 1999 is er een explosieve aanwas van asielzoekers en vluchtelingen. Omdat per 1 ja nuari vorig jaar de wet van kracht ging die zegt dat die groepen onbetaald werk mogen verrichten. „Je ziet dat ze de ge legenheid aanpakken om in de maatschappij te integreren en Nederlands te leren." Hoeveel die van het totale aantal vrijwilligers uitmaken kan coördinator van het WA VES project en LWO-medewer- ker Elly van der Horst niet met een zeggen. In de buitenlucht onder een kraampje waar de folders wegvliegen heb je geen harde cijfers bij de hand. „Daarnaast heb je natuurlijk ook de groep mensen die pro beren werkervaring op te doen in het vrijwilligerswerk. Het ver schil met vroeger is dat het steeds meer gezien wordt als een heel bewuste stap naar een bepaalde baan." Het vrijwilli gerswerk als entry op het CV. Van der Horst kan nog niet zeggen of de vrijwilligersmarkt dit jaar een goede oogst ople vert. „Omdat de meeste men sen zo'n besluit later thuis ne men, na veel afwegingen. Bij het kraampje van Amnesty In ternational zijn er echter al vijf die zich hebben aangemeld. Dat lijkt misschien weinig, maar op een bestand van dertig man is dat een behoorlijke aan winst. Daarbij wil penning meester van de Leidse sub groep Onno van Arkel nog even opmerken dat de meeste vrij willigers binnen worden ge haald tijdens de eigen voorlich tingsavonden en de El Cidweek, de kennismakingstijd van de eerstejaarsstudenten. „Dan heb je ook meer aanloop dan op zo'n druilerige dag als deze. Trouwens zou u niet heel mis schien..." dsn w lan vijftien jaar vierden isons grote successen a en 3 oktober. In het An- Gr Zalencentrum aan de Mare, beter bekend als aaftonius Clubhuis. Maar schittert het muzikale door afwezigheid. Van- hi ien financieel geschil tn tbater René van den n lij voelt zich 'genomen' ngi iet duo. Maar drummer :es van den Burg houdt er dere mening op na. „Hij eon kinderachtig bezig, d niet meer dan een kin- tig financieel misver- or ftook zij, in de nacht ;ui 'ktober 1999 ging het niis. Nadat de Rijnsons natste noten de uitbundi- in hadden geslingerd ne it hoog tijd om de heren etalen. Probleem voor Van den Berg was alleen dat de muzikanten een extra bedrag verlangden voor de toegiften die ze op 2 en 3 oktober gaven. Hij betaalde wel, maar gaf met een te kennen dat de Rijnsons het volgende jaar niet meer welkom waren. De Rijnsons, Van den Burg en Paul Meij- aard, op hun beurt stelden dat ze recht hadden op dat extra geld, omdat het twee bijzonder lange toegiften betrof. Gösta van den Burg wil wel even tekst en uitleg geven. „Dat kun je geen normale toegiften meer noemen. Het ging niet om vijf minuten, het ging niet om tien minuten, maar om een half uur. Een half uur op 2 ok tober en een half uur op 3 ok tober. Dat zijn geen toegiften meer, dat zijn complete sets. Dan vind ik het normaal dat we daar iets extra's voor krijgen. Je De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. o Cabenda en Eric-Jan Berendsen moet niet vergeten dat we op die twee dagen 's middags al om vier uur aanwezig waren. En pas om vijf uur 's nachts weer thuis. Om hoeveel geld het ging, zeg ik niet, maar het was een relatief klein bedrag hoor." „Kijk, met de vorige uitbater, Ab Huijbens, hebben we nooit problemen gehad. Nooit. Die vyas zelf altijd hartstikke en thousiast als we optraden. Dan klom hij soms op het podium en schudde zijn hoofd van: tsjongejonge, wat is dit gewel dig. Of hij gaf je een aai over je bol. En aan het eind vroeg hij: 'Jongens, hoeveel krijgen jullie van me, hoeveel extra hebben jullie gespeeld?' Dat respect missen we een beetje bij René van den Berg. Toen wij extra geld vroegen voor die toegiften zei hij dat de Golden Earring dat ook nooit deed. Nee, dat begrijp ik. Maar die geven een toegift van een paar minuten. En die krijgen 30.000 gulden voor een optreden." René van den Berg houdt er een andere lezing op na. „Ik heb geen zin om na te trappen. Feit is dat Gösta kort erna weer naar mij toe is gestapt om de boel uit te praten. Ik heb toen gezegd dat hij het extra geld kon terugbetalen. Dat daarmee voor mij de kous af zou zijn. Nou, ik moet het geld nu nog zien." Fout. Niet waar. Klopt niet. Zegt Gösta van den Burg op zijn beurt. „Inderdaad was het de bedoeling om het geld terug te betalen. Want we spelen ontzettend graag met 3 okto ber. Vanwege de geweldige sfeer in het Antonius. Uniek, dat maak je nergens anders Gösta van den Burg: „Het is niet meer dan een kinderachtig financieel misverstand." foto taco van der ee mee. Weet je wat nou het pro- wel sprak, wilde hij wel het bleem was: Ik heb een paar geld terug, maar wilde hij niet keer een afspraak met hem een nieuw contract tekenen. Ik proberen te maken. Maar dan heb gewoon de indruk dat hij kwam hij gewoon niet opda- meteen al het idee had dat wij gen. En de paar keer dat ik hem daar nooit meer zouden spe len. Zo zei hij een keer: „Als je nou zou weten dat je niet zou spelen, zou je me dan nog het geld terugbetalen?" „Als je er verlegen om zit, krijg je het zo van me terug", heb ik toen ge zegd. Maar daar is geen reactie op gekomen. We hebben ons van onze goede kant laten zien, maar dan houdt het natuurlijk een keer op." René van den Berg heeft niet zo'n trek er verder nog veel woorden aan vuil te maken. „Ik zit niet op negatieve publiciteit te wachten. Voor mij niet. En ook niet voor de Rijnsons. Maar ik vind het wel een raar verhaal wat Gösta vertelt. Hij had inderdaad een paar keer een nieuw contract bij zich. Maar niet het geld dat hij zou terugbetalen! En dat ik mijn af spraken niet zou nakomen, is ook onzip. Ik ben altijd te be reiken." Flinke bonje dus. In elk geval zo flink dat de Rijnsons dit jaar niet spelen met 3 oktober. „We hopen er stiekem een beetje op dat er nog iemand is die snel even iets organiseert", zegt Van den Burg. „In een tent of zo. Of in de Stadsgehoorzaal. Spelen met 3 oktober is het mooiste wat er is." Is het dan absoluut uitgesloten dat de Rijnsons nog in het An tonius spelen? Van den Berg: „Leidse Kees zingt gewoon, net als in voorgaande jaren. En ik ben op dit moment aan het on derhandelen met een andere band. Dat gaat ook wel lukken. En wat de Rijnsons betreft: je moet eerst oud zeer oplossen, voor je iets nieuws begint." HERMAN JOUSTRA Las Vegas hier zo omdat het al tijd een gok is om hier te eten? En, gebaar van de andere kant, bij Bar en Boos staat Tsjaikovsky op in plaats van hip hop of punk. Dat u niet denkt dat alleen punkers, krakers en andere links subversief de Kop penhinksteeg frequenteert. Lex Willem van Rijn bijvoorbeeld, gerespecteerd CDA lid in Oegst- geest eet elke woensdag zijn ve- ganistische maaltijd in Las Ve gas en draagt toch een strop das. .Alleen zijn die boeken iets te links voor mij." Of het nog iets uithaalt alle maal? Van der Veen betwijfelt het. „De grond waar deze pan den op staan, is gewoon te duur. Ik denk niet dat je een meerderheid in de gemeente raad meekrijgt voor deze plan nen. Temeer ook omdat clubs als Eurodusnie bij bepaalde partijen in de raad een imago probleem hebben. Verhuizen is wat mij betreft nog een optie." LEIDEN WIM KOEVOET Het plan voor een privekliniek van directeur T. Lamping van het Diaconessenhuis valt in slechte aarde bij H. van Dongen, directeur van het Patiënten/Consumenten Plat form Zuid-Holland Noord. Van Dongen voorziet dat Lamping met zo'n kliniek het tegenovergestelde bereikt van wat hij beoogt. ,,Dit plan gaat ten koste van de regu liere basisgezondheidszorg", aldus de directeur van het platform. van zo'n raad nodig." Veel enthousiaster op Lam- pings plan reageert de voorzit ter van de raad van bestuur van het Leiderdorpse Rijnlandzie kenhuis, E. van Royen. Net als zijn Leidse collega ziet hij in een privékliniek de enige oplos sing voor het probleem waar mee ziekenhuizen kampen: steeds meer patiënten, een krap budget en een rijksoverheid die grenzen aan de noodzakelijk geachte groei stelt." „Wij hebben ongeveer een jaar geleden ook een studie ver richt naar de mogelijkheid tot een privékliniek onder de vlag van het 'gewone' ziekenhuis. We zijn tot de voorlopige con clusie gekomen dat er veel ha ken en ogen aan zitten. Je zou kunnen zeggen dat we het plan nog steeds in beraad hebben en dat het ons niet slecht uitkomt dat een collega-ziekenhuis in de buurt kennelijk op het punt staat te gaan pionieren. Lam ping heeft mijn zegen. Ik volg de ontwikkelingen met belang stelling en ik hoop dat hij suc ces heeft." R. Lancee van het ministerie van volksgezondheid reageert koeltjes op de plannen van Lamping. „Mij is nog niet hele maal duidelijk wat de bedoeling is: een privékliniek of een zelf standig behandelcentrum. De mogelijkheid voor ziekenhuizen om met zo'n centrum uit te breiden, bestaat inderdaad. In zo'n centrum wordt reguliere zorg verleend en het kan wor den opgezet in overleg met het ministerie. Als de heer Lamping dat wil, moet hij bij ons aan kloppen. Wil hij liever een pri vékliniek dan wijs ik erop dat daar alleen maar niet-noodza- kelijke medische ingrepen mo gen worden verricht, zoals plas tische chirurgie. Patiënten moeten in de regel alles zelf be talen. Ik vraag mij af welke pro blemen hij met zo'n kliniek nu eigenlijk denkt op te lossen." „Ik krijg er een raar gevoel bij. Je hoort al tijdenlang van zie kenhuizen dat ze een tekort aan personeel hebben maar kenne lijk kan de heer Lamping behal ve het Diaconnessenhuis ook nog een privékliniek bemensen. Artsen zijn overwerkt maar bij zijn ziekenhuis lopen er rond die ook nog actief kunnen zijn in een privékliniek. Vreemd. Ik vind dat om dit plan de geur van een publiciteitsstunt hangt." Van Dongen stelt dat voor het opzetten van een aan het Dia connessenhuis gelieerde privé kliniek een beginkapitaal nodig zal zijn. „En het is echt uit den boze dat er geld overvloeit van uit het reguliere ziekenhuis naar een commerciëel behan delcentrum. En ik mag toch ook hopen dat het geld dat minister Borst ter beschikking heeft ge steld om wachtlijsten weg te werken, niet wordt gebruikt voor zo'n kliniek." Volgens Van Dongen kan het voor Lamping ook geen financi eel probleem zijn dat zijn zie kenhuis een toenemend aantal patiënten van het LUMC op vangt, opdat dit ziekenhuis zijn academische titel kan waarbor gen. Lamping voert deze ont wikkeling op als een van de oorzaken van de situatie waarin zijn ziekenhuis verkeert en waaruit hij zich probeert te be vrijden met een privékliniek. „Ik mag toch aannemen dat het Diaconessenhuis voor het over nemen van patiënten ook een vergoeding krijgt." Het zit de directeur van het platform verder dwars dat hef gesprek dat hij met Lamping heeft aangeknoopt over de in stelling van een patiëntenraad al maanden stil ligt. „Ik hoor er niets meer over terwijl zo'n raad wettelijk verplicht is. Voor zijn plan heeft het Diacones senhuis toch echt het advies LEIDEN ONNO HAVERMANS Hogeschool Leiden staat nog altijd onderaan de ranglijst van de Keuzegids Hoger Onderwijs, maar de situatie is niet meer hopeloos. Dat blijkt uit de toe lichting op de nieuwe keuze gids, die deze week uitkomt. De redactie van de gids ver wacht dat 'Leiden' volgend jaar omhoog zal klimmen. Vooral de samenvoeging van alle oplei dingen in één nieuw gebouw, aan de Zernikedreef, doet de waardering voor de school goed. Volgens de redactie is de forse Leidse achterstand op 'het peloton' het afgelopen jaar al weggewerkt. De Leidse hogeschool zelf liet in het voorjaar een aanvullend onderzoek uitvoeren door on derzoeksbureau Research en Beleid. Onderzoekers onder vroegen tussen half april en half juni gemiddeld vijftig studenten per opleiding naar hun waarde ring voor zaken als inhoud, sa menhang, docenten, faciliteiten en voorbereiding op een loop baan. Ook vroegen ze de stu denten of ze volgend jaar op nieuw dezelfde studie zouden kiezen. Ook uit deze antwoor den blijkt dat de hogeschool beter wordt gewaardeerd dan een jaar eerder. Vooral de labo ratoriumopleidingen en sociaal kunstzinninge therapie scoren goed: een 7. Verpleegkunde oogst de meeste kritiek: een magere 6.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9