Heineken kijkt verlekkerd naar Zuid-Amerika en Azië Mondiale onderneming met een lekker luchtje Philips gaat met hoofdkantoor divisie Componenten naar VS Economie BEDRIJVEN EN ONDERWIJSINSTELLINGEN Economie van de zorg (slot) 4015 SEPTEMBER 2000 7 en autorijden wordt flink duurder ik Autorijlessen worden duurder door de gestegen brand den. Een woordvoerder van de bij de Bovag aangesloten ijschoolhouders zei gisteren te verwachten dat binnen nu n paar weken alle rijschoolhouders hun uurtarieven ver- i. „Ze moeten wel, want het is hard nodig." Autorijschool- ers bepalen overigens zelf of en met hoeveel zij hun tarie- erhogen. Maar de Bovag meent dat er wegens de gestegen istofprijzen geen ontkomen aan is. Bij de organisaties zijn nd autorijschoolhouders aangesloten die meer dan 50 ntvan de markt in handen hebben. De Bovag gaat uit van emiddelde prijsverhoging van 2,50 gulden per uur voor nenauto's. Dat betekent volgens de woordvoerder dat het rief ergens tussen de 75 en 80 gulden komt te liggen. Leren i in een vrachtwagen wordt gemiddeld tussen 6 a 7 gulden ur duurder, schat de Bovag-woordvoerder. eds meer Denen tegen invoeren euro hagen In Denemarken wordt de kloof steeds groter tus- oor- en tegenstanders van de euro. Momenteel is 49 pro lan de bevolking tegen, en 40 procent voor. De Denen en op 28 september een referendum over het invoeren van ro. Volgens de voorgaande peiling, op 1 september, zou 44 int tegen stemmen, en 43 voor. Voor de prognose, van on- eksbureau Megafon, zijn ruim duizend Denen onder- d. Elf procent gaf aan het nog niet zeker te weten. Vooral iren zijn er tegen dat Denemarken de euro gaat invoeren. ien zal 55 procent tegen stemmen en 32 procent voor. Uit »re peilingen bleek al dat Denemarken afstevent op een tegen de euro. Van de uitkomst van het referendum hangt )enemarken toetreedt tot de Economische en Monetaire ital faillissementen stijgt licht burg» Het aantal faillissementen is in de eerste helft van ar met 3,5 procent gestegen tot 2.039, zo meldt het Cen- Bureau voor de Statistiek (CBS). Bijna 60 procent van deze sementen betreft bedrijven en instellingen, iets minder ten jaar geleden. De faillissementen onder particulieren n met 40 procent tot 390. Een verklaring hiervoor ont- t vooralsnog, aldus een woordvoerder in een toelichting, ees er op dat dit aantal nog 'meevalt' vergeleken met twee [eleden, toen er in de eerste zes maanden 566 particulieren t werden verklaard. Uit de CBS-cijfers blijkt verder dat het nmanszaken beter afging in het afgelopen halfjaar. Er gin- r450 op de fles, zeven procent minder dan een jaar gele- V laakt werving uitzendbureau ngen Het telefonisch werven van personeel in wijken met werkloosheid gaat vakbond FNV Bondgenoten veel te ver. ordt wel erg creatief gewerkt, maar het kan vooroordelen nensen in achterstandswijken bevestigen', aldus FNV-be- der Jeanette Brouwer. Brouwer zegt dat in reactie op de van uitzendbureau Intergom in Groningen. Het bureau is mingen en Heerenveen begonnen met het willekeurig bel li mensen in wijken met hoge werkloosheid. Het doet dit t het moeilijk op de normale wijze personeel kan vinden, ciale dienst in Groningen heeft Intergom laten weten m wijken de werkloosheid hoog is. „Mensen worden thuis allen en bovendien is het stigmatiserend om mensen in i met veel werkloosheid te bellen", vindt Brouwer. fords-winkels in Duitsland dicht richt Macintosh sluit alle negentien Halfords-winkels in land. Het bedrijf zegt geen uitzicht te hebben op het beha- n winst. Eerdere reorganisaties hebben geen effect gehad, de 150 werknemers wordt nog een oplossing gezocht. Het en, gedacht wordt aan een management buy out door de b directeur, zal geen invloed hebben op het resultaat van itosh over 2000. AMSTERDAM/ZOETERWOUDE PIETER VAN HOVE In Polen, waar de brouwerij een meerderheidsbelang heeft in Zywiec S.A., gaan de zaken na de integratie in '98 van de Zy wiec brouwerijen met de Poolse bierbrouwer Brewpole nog niet naar tevredenheid. De ver wachting is echter dat de fusie over niet al te lange tijd de ge wenste voordelen oplevert. Daarmee is de Europese koek voor Heineken op. Tijd dus om verder te kijken. Heineken-topman K. Vuur steen gaf gisteren tijdens een toelichting op de halfjaarcijfers aan dat in grote delen van de wereld sprake is van een sterk versnipperde biersector. En juist daar zijn volgens hem vol op kansen om de omzet en de winst van het bedrijf verder op te krikken. De eerste zes maanden van dit jaar haalde het bierconcem een winst van 548 miljoen gul den bij een bierafzet van 36,2 miljoen hectoliter. Voor dit jaar wordt een winststijging van vijf tien procent verwacht vergele ken met 1999 toen de winst bij na één miljard gulden bedroeg. In Azië lopen de zaken voor Heineken op rolletjes, en dan met name in China. De brou wer exporteerde het eerste half jaar 500.000 hectoliter bier naar dit land. „Relatief gezien nog niet zoveel", aldus Vuursteen. „Maar we opereren pas negen jaar op de Chinese markt. In Amerika duurde het 41 jaar voordat we dit volume bereik ten." De bestuursvoorzitter ver wacht dat China binnen enkele jaren de Verenigde Staten als grootste biermarkt voorbij streeft. Ook ziet Vuursteen kan sen op de Australische markt. Het concern is daar onlangs ge start met een verkoop- en mar ketingorganisatie. De Verenigde Staten is en blijft voorlopig Heineken's grootste afzetmarkt buiten Eu ropa. Het - duurdere - premi um Heineken en Amstel Light kenden een groei van respectie velijk dertien en tien procent. Steeds vaker stappen goedver dienende Amerikanen over van het Mexicaanse Corona op het Nederlandse importbier. Vuur steen liet blijken in zijn nopjes te zijn met de stijgende verkoop van de merken Heineken en Amstel, die in veel landen als een luxe specialiteit verkocht worden. Als voorbeeld noemde Vuur steen Argentinië waar de ont wikkeling van het twee jaar ge leden geïntroduceerde Heine- ken-merk 'uitstekend' verloopt. In Zuid-Amerika is de bier markt volop in beweging na de vorming van de Braziliaanse biergigant Ambev, die in eigen land een marktpositie van ze ventig procent heeft. De be stuursvoorzitter vertelde in ge sprek te zijn met een aantal kleinere Zuid-Amerikaanse bierbrouwerijen over mogelijke samenwerking. AMSTERDAM ANP Het elektronicaconcern Philips verplaatst het hoofdkantoor van de divisie Componenten van Eindhoven naar Sunnyvale in Californië, het zogeheten Si licon Valley. De 44-jarige Ame rikaan Matt Madeiros, sinds 1988 groepsdirecteur bij Phi lips, wordt hoofd van de divisie. Hij is de opvolger van Gerard Kleisterlee, de nieuwe kroon prins van het concern. Philips verplaatst het hoofd kantoor met het oog op de 'snelle groeistrategie'. Het con cern ziet Silicon Valley als het kloppend hart van de digitale technologie in de wereld. Phi lips Componenten legt zich toe op de productie van elektroni sche en digitale onderdelen voor computerapparatuur. De verhuizing heeft verder als doel de aanwezigheid van Philips in de VS te versterken. ECONOMIE WIJZER Volgens de laatste OESO-cijfers geeft japan 7,2 procent van het bruto nationaal product uit aan gezondheidszorg; een vol pro cent minder dan Nederland en minder dan de helft van de VS. De belangrijkste oorzaak is waarschijnlijk de goedkope ou derenzorg. Bejaarden- en ver pleeghuizen bestaan daar vrij wel niet. De zorg voor ouderen ligt in fapan bijna helemaal in handen van dochters en schoondoch ters, zoals in soortgelijke landen twintig, dertig jaar geleden het gebruik was, maar daar inmid dels is vervangen door profes sionele ouderenzorg. In Japan wonen ouderen zelfstandig en belanden ze bij ziekte in een gewoon ziekenhuis, ook in ge val van dementie en bij proble men die geen medische oor zaak hebben. Niet alleen is dat goedkoop, ook zou deze zorg door de kinderen wel eens kun nen bijdragen aan de relatief hoge Japanse levensverwach ting. Het is de vraag hoelang dat zo blijft. Want ook in Japan staat de vergrijzing voor de deur. Binnen nu en twintig jaar zal het 65-plus deel van de bevolking zich verdubbelen tot 32 miljoen mensen of wel een kwart van de bevolking. Dit geeft de bekende proble men met de belas tingopbrengst, de ar beidsmarkt en de fi nanciering van medi sche zorg. Op het ogenblik con sumeren ouderen 30 procent van het totale zorgbudget. In 2025 zal dat naar verwachting zijn gestegen tot 50 procent. Bovendien klagen bedrijven dat de hoge pensioenlasten ze in ternationaal op concurrentie- achterstand zetten. Een van de oplossingen is meer vrouwen te laten toetre den tot de arbeidsmarkt. Dat kan alleen als zij worden ontlast van de ouderenzorg. Om dat te bereiken heeft de overheid een tienjarenplan in gang gezet. In ijltempo worden bejaardenhui zen, verpleeghuizen, service flats en thuiszorg opgezet. Ja pan doet dat met de voortva rendheid waarmee in het verle den al menige achterstand werd omgezet in een voor sprong. Nog dit jaar wordt het verzorgend en verplegend per soneel vervijfvoudigd, het aan tal tijdelijke bedden verveer- tienvoudigd; het aantal dagcen tra verzeventienvoudigd en het aantal permanente bedden ver tienvoudigd. Het grootste deel van het Ja panse zorgbudget gaat op aan ziekenhuizen en medicijnen. Volgens Amerikaanse expor teurs van medische technologie is Japan nogal traag met de in voering van medische technie ken en heeft ze daar maar 7 procent van het zorgbudget voor over. Dit is geen kwestie van technische achterstand Op het hoofdkantoor in Eind hoven werken 65 mensen. Tien tot vijftien functies worden overgeheveld naar Californië. Volgens een woordvoerder gaat het slechts om een kleine ver- huisoperatie. „Componenten maakt deel uit van het hart van Philips en het hart van Philips blijft in Eindhoven", aldus de zegsman. In 1998 verhuisde Philips zijn concernhoofdkan toor naar Amsterdam. Om de verhitte Eindhovense gemoede ren te sussen, werd toen gezegd dat Eindhoven het technolo gisch centrum van Philips zou blijven. De kersverse topman van Philips Componenten maakte ook bekend circa 100 miljoen dollar te zullen investe ren in de ontwikkeling van kleurenschermpjes voor tele- comaparatuur. Deze activiteit wordt ondergebracht in een nieuwe groep, Philips Mobile Display Systems Kobe in Japan. maar van terughoudendheid. Implantaat-hartdefibrillators (hart-apparatuur) zouden er tien jaar later zijn geïntrodu ceerd dan in Europa en de VS. De eerste orgaantransplantatie vond pas plaats in februari 1999, nadat er eerst een wet op orgaantransplantatie was goed gekeurd. Ook met gentherapie zijn ze terughoudend. Japan heeft één volksverzeke ring voor iedereen. Iedere kost winner zit met zijn/haar gezin in een van de ziekenfondsen die zijn ingedeeld naar be roepsgroep. De fondsen wor den gefinancierd door premies. Globaal is dat 8,5 procent van het brutosalaris, waarvan werk gevers en werknemers ieder de helft voor hun rekening nemen. Patiënten betalen een pittige ei gen bijdrage van 20 tot 30 pro cent. Daarvoor kunnen ze zich aansluitend verzekeren, maar er blijft toch nog een eigen risi co bestaan. Het verschijnsel 'huisarts' be staat niet. Japanners gaan met al hun klachten naar een zie kenhuis of kliniek in de buurt, onge acht of het een operatie of een ver koudheid betreft. Een afspraak ma ken is niet nodig. Als gevolg daarvan zitten de wachtka mers meestal goed vol. Eén ander half uur wachten - bij ons toch even min een uitzonde ring - leidt in de Japanse effici- ency-cultuur tot veel ergernis en een stroom van klachten. Overigens heeft Japan geen wachtlijstprobleem voor opera ties en andere behandelingen. Wat de levensverwachting betreft, maakten de Japanners een opmerkelijke ontwikkeling door. In 1960 begonnen ze ach ter Nederland, België, Duits land, Frankrijk, Engeland en de VS. Inmiddels staat het land nummer één, zowel voor man nen als vrouwen. Misschien dat ouderenzorg die in de handen van de kinderen ligt, hier iets mee te maken heeft. Ook valt te denken aan de vele bevolkings onderzoeken en een nadruk op preventie. Bovendien zijn er verschillen in life-style. Men beweegt zich veel en het voe dingspatroon is anders. Onderzoekers vermoeden al vele jaren een verband tussen een lage calorie-inname en een lange levensduur. Voor dieren werd deze relatie onlangs her bevestigd. Volgens vrij oude cij fers van de OESO (uit 1970, af komstig uit de Health Data '99) nemen Japanners dagelijks ge middeld een kwart minder ca lorieën tot zich dan de inwo ners van de andere onderzoch te landen. Japans mannen heb ben bij de geboorte een levens verwachting van 77 jaar en Ja panse vrouwen 83,6 jaar - roy aal het hoogst van alle vergelijk bare landen. Bierbrouwer zoekt groei buiten Europa Bierblikjes op de transportband in een van de productiehallen van Heineken in Den Bosch. Heineken zal zijn groei in de toekomst moeten halen buiten Europa. De Europese biermarkt is zo'n beetje verdeeld tussen de grote brouwerijen. Alleen al de vier hoofd rolspelers - Heineken, Interbrew, Carlsberg en S&N/Kronenbourg - hebben 38 procent van die markt in handen. De laatste jaren heeft de Nederlandse brouwer naast Neder land leidende posities verworven in Zuid-Europa, zoals in Frankrijk, Italië, Grieken land en na de overname van El Aguila en Cruzcampo ook in Spanje. ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. FOTO ANP HANS STEINMEIER Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. tel. 040 - 2808409. fax 040 - 2979495 PAULINE VAN DE VEN econome en publiciste Boekhouder van kapperszaak bouwt parfum-imperium op aren '50. Op gezette tij- it Bastiaan Parson per i Amsterdam Oud-West it oude Schiphol. Als luder heeft hij in de iren nog tijd voor de evan de administratie isalon Frans Kappé. Hij ïlijven hangen. Anno de eenvoudige kappers- n weleer uitgegroeid tot fumerieconcern met al- op Schiphol elf vestigin- samenwerkingsverban- Maleisië en Griekenland, letje trots', is-ie wel wan- j langs de fonkelende vi- oopt van 'zijn' vestigin- t heb het niet alleen ge- relativeert hij. „Je bent lallen bezig." ïeim van het succes? het de psychologie van en. Je zou alle mensen moeten geven die vlak in vertrek nog even wil- kelen. Die de laatste lingen meepikken voor- n het vliegtuig stappen, tker geurtje bij voorbeeld lautje of verfrissing on- Vooral wanneer de goedkoper dan elders 'erkrijgen. >u de carrière van 178 jaar inmiddels, be- met journaalposten, de- creditzijde. De Amster- ir doet in de naoorloog- i als bijbaantje de boek- gvan een aantal bedrij- laronder die van de pas 'de kapperszaak van 'appé, gevestigd in een Kje aan de Schipholdijk ver het stationsgebouw luchthaven. De klandizie voornamelijk uit werk- ivan de luchthaven, ■t knippen van passa- ildt een andere procedu re informatiebalie wordt "geseind wanneer er nt is. De dienstdoende stapt dan met z'n hele ng de weg over en knipt agier op het heren- of oüet. Kappersartikelen Hingen wordt verkocht louten loket, imitieve situatie duurt 'r het jaar waarin Kappé [umeriewinkel start in inal. Af en toe valt in als verkoper. Gegre- Het kappersbedrijf F.AJ. Kappé aan pen door de geuren van de pro ducten volgt hij in Den Haag een opleiding tot parfumoloog. De zaken lopen voorspoedig en twee jaar later stappen Parson met twee partners in de v.o.f Kappé. „Eigenlijk werd de win kel pas een succes na de ope ning in 1967 van het nieuwe Schiphol. We kregen een on derkomen in de huidige termi nal 1. De toeloop was enorm. Veel Amerikanen die niet op een dubbeltje keken. En Fran sen, uiteraard. De meeste klan ten komen uiteraard uit Neder land, maar die besteden over het algemeen niet zoveel." De winkel wordt ingewisseld voor een nieuw onderkomen bij de vertrekhal. De kapafde- ling zou tot '87 blijven bestaan. „Helaas was de salon niet ren dabel", zegt zoon Jacques (46) die datzelfdè jaar het roer over neemt. De afgestudeerde be drijfseconoom ('Aan de VU, dat was vlak bij huis') koopt de drie de Schipholdijk, waar alles begon. FOTO PUBLICITEITSFOTO vennoten uit en besluit een nieuwe koers uit te stippelen. Kappé zal zich in de toekomst meer ontwikkelen over de landsgrenzen, zo neemt Parson jr. zich voor. „Daarbij speelt nog dat in die jaren binnen de politiek stemmen opgingen om de taxfree-voordelen af te schaffen, gezien de Europese eenwording. Voor ons kon dat grote nadelige gevolgen heb ben. Dus was het interessant om ons internationaal te oriën teren." In 1997 begint Parson-in Malei sië met het eerste buitenlandse avontuur: een kristalwinkel op het internationale vliegveld van Kuala Lumpur. „Dat was in fei te de sleutel om de deur open te krijgen", blikt junior terug. Niet lang daarna komt een offi cieel verzoek van de Maleisi sche regering: of Parson het management over een winkel en horecaproject op het toeris tische eiland Lang Kawi wil Jacques Parson en zijn vader Bastiaan. voeren. Het concept blijkt een succes. Ook in Griekenland timmert Kappé behoorlijk aan de weg. Onder de paraplu van Hellinic Duty Free Shops voert het Ne derlandse parfumbedrijf het management over 30 verkoop punten: 20 op Griekse luchtha vens, tien vestigingen in havens en zes grenswinkels. Voor Jac ques Parson neemt het leiding geven zoveel tijd in beslag, dat hij in 1999 besluit te emigreren naar Athene. Daar woont hij te genwoordig met zijn vrouw, een Griekse, en hun pasgebo ren zoon. Eén keer per maand vliegt Parson naar zijn geboor teland om kennissen en fami lieleden te kunnen bezoeken. Het concern heeft inmiddels ruim 300 personeelsleden op de loonlijst. Volgens het maand blad Quote neemt het bedrijf de 562ste stek in op de lijst van dé 1.000 grootste Nederlandse on dernemingen met een omzet van 256 miljoen gulden, even- hoog als in 1998. Parson wijt het enigszins tegenvallend re sultaat aan de afschaffing van taxfree-winkelen voor passa giers met Europese bestem ming. „Vooral in het begin be stond daarover onduidelijk heid. Veel mensen wisten bij voorbeeld überhaupt niet of zij bij ons mochten kopen. Ook dachten velen dat we nu stuk ken duurder zouden worden. Vandaar dat we te maken kre gen met een terugval in de klandizie." De belastingvrije winkels.op Schiphol, opererend onder de koepel van See Buy Fly, beslui ten - met uitzondering van de tabaks- en alcoholwinkels - de BTW-heffing van 17,5 procent zelf te betalen. De luchthaven stelt daar een verlaging van de concessie-rechten tegenover. „Daardoor kunnen we nog steeds 20 tot 25 procent onder de gangbare prijs zitten", prijst Parson als een goede verkoper zijn toko's aan. Kappé weet met behulp van advertentiecampag nes de gunst van het publiek weer te heroveren en zet direct het tegenoffensief in: een uit breiding in de centrale Lounge met een winkeleiland voor par fum en cosmetica, plus een aparte ruimte voor de verkoop van zonnebrillen. In de toe komst is een verdere versprei ding van Kappé-vestigingen in de terminals 1,2 en 3 mogelijk, aldus Parson jr. Schiphol wil in de toekomst de verkopen van de winkels om hoog krikken door reizigers via e-commerce producten en diensten te laten reserveren. Parson junior verwacht niet dat deze elektronische voorverkoop problemen voor de Kappé-or- ganisatie oplevert. „Alleen moeten we een geschikte ruim te vinden waar we de spullen kunnen opslaan. In feite is dit een moderne variant op het Flying Dutchmen-concept, waarbij trouwe klanten van de KLM een folder met foto's van aanbiedingen krijgen toege stuurd. Die kunnen ze dan be stellen en voor vertrek opha len." Zijn vader, nuchter: „We zijn eigenlijk bij de beginjaren van Kappé teruggekeerd toen er ook besteld kon worden." De verkopers in de parfumerie zaken hebben vaak te maken met haastige klanten en com municatieproblemen, factoren die kunnen leiden tot stress-si tuaties. Om die te voorkomen, kan het personeel aanvullende opleidingen volgen. Ook be staat voor werknemers de mo gelijkheid orTLtaalcursussen volgen. Zelfs Japans staat op het programma. „Medewerkers zijn voor ons bedrijf van on schatbare waarde", licht Parson jr. toe. „Zonder de juiste men sen waren we nergens ge weest."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7