'Het zwaarste wat je kunt verzinnen' Barbara Nieuwenhuys wil nare smaak kwijt Sport Nieuwe spelers Blitz moeten wennen aan speelstijl Docos mikt ook zoni Van den Berg op toj ZATERDAG 16 SEPTEMBER 2000 982 LEIDEN RON HOOGENDAM De eredivisie is ai drie weken bezig, maar morgen beginnen de teams die uitkomen in de landelijke klassen aan de herfst- competitie tafeltennis. Zij zul len nog met de oude vertrouw de 38 mm bal spelen, in tegen stelling tot de clubs in de eredi visie die al een paar weken hun kunsten vertonen met het nieu we celluloid (40mm). Opvallend is dat de meeste clubs weinig of geen jong talent zien doorbre ken. Opmerkelijk is ook de te rugkeer van Herman van den Broek op het oude Pecos-nest. De Oegstgeestenaren zijn dit seizoen ingedeeld in de sterke eerste divisie groep 1 waarin Kluis de favoriet is voor de titel. Docos komt uit in de zeker niet mindere eerste divisie groep 2 en behoort tot de kanshebbers. De Leidse ploeg opent meteen met de derby tegen het gepro moveerde Avanti. Docos: René Hijne, Fred van Oostenrijk, Dennis Post. Bij Docos doet Ed van den Berg vrijwillig een stapje terug. De 53-jarige veteraan gaat het tweede versterken. Van den Bergs plaats wordt ingenomen door de van Ankerstars geko men Dennis Post, die bij de Groningse ereklasser weinig aan spelen toe kwam. Fred van Oosten rijk denkt aan een plaats bij de top 3. „Voor mij heeft tafeltennis niet meer de hoogste prioriteit. Het fanatis me is wat minder, maar in m'n hoofd wil ik toch zo hoog mo gelijk eindigen", aldus Van Oostenrijk. Avanti: Martin Groenewold, Ronald Peeters, Jaap Schilper- oort, Patrick van Meverden, coach Louis van der Gaag. Het Hazerswoudse Avanti is na een tiental jaren weer terug in de eerste divisie. De meeste punten zullen moeten komen van de ervaren kopman Martin Groenewold, die dit niveau meer dan aan kan. Voor de en thousiaste Ronald Peeters en Jaap Schilperoort, die beiden hun debuut maken, is het af wachten hoever zij kunnen ko men. „We proberen bij de top 3 te komen, maar eerlijk gezegd is handhaven ons doel", zegt Pee ters. Pecos: Friso Reitsma, Ron Schipaanboord, Herman van den Broek, Robbert TJiijssen. De mannen van Pecos uit Oegstgeest speelden in het re cente verleden een aantal jaren op het hoogste niveau. De laat ste tijd gaat het wat minder goed. maar toch wist de club het een na hoogste niveau vast te houden. Uit de Voscuyl ver trokken in de zomer Marco van der Meijden (Taverzo), René Waterreus en Remco van der Does (beiden naar Branderstad, het voormalige De Korenbeurs) Terug op het oude nest is Her man van den Broek, die na drie jaar de handschoen toch weer oppakte. „Het ging me aan 't hart dat de club aan het aftake len was en bovendien was het lastig om een goed team op de been te brengen. Maar ik zal ze ker niet meer dan vijl den meespelen, toch te druk met ken", aldus de gewei geester sportman De Treffers: Ron Rico van Veen, De Treffers zoen over een gloedi gen sporthal. Het o zijnde vlaggenschip, i derhalf jaar terug is de divisie, opent wedstrijd tegen Victoria. Eerste Veen kijkt uit naar di ting met de Hilversum al een vooruitgespee! gen voorname Cosmos 2 met „Voor ons zijn eigenl genstanders onbekei graag mijn met handharing in se." Rijnsoever: Armin Marcel Warmerdam, Roodenburg. De Katwijkers hebb lid Solutions een niet sor. Tegenover het 'vt Marco Cecchi, die zie training van de jeugc zighouden, en de na Groep verkaste Hiddt staat de terugkeer van Roodenburg, die eer ervaring heeft opgeda Lim 'Het ging me aan het hart dat de club aan het aftakelen was sieavontuur. Play Fair: Björn Voort, Fred Mollers, gendam, Arnold Heui Het Leimuidense maakt zich op voor e treden in de vierde t ploeg was eigenlijk deerd, maar kreeg op het niet geringe aantal punten (49) een op plek in deze klasse, der Voort en Fred Ml len het opnieuw nietj lijk krijgen. Temeer man Dick Hoogend; zondsheidsredenen niet van de partij is. Vrouwen Pecos: Iris Sjaardem da Karsdorp, Veroni vers, Mirjam van 't Lo De vrouwen van Pee haafden zich vorig s de tweede divisie op pertje. Deze competiti zij het stellen zonda Westa vertrokken Ghii rink. Docos: Li Jing Wu, 1 der Meer, Marijn 1 Olden, Simone van D Docos mag zich wee gen op de diensten v Wagenaar Olden. Niet Hoge Morsweg is hei Fair afkomstige tale: van der Meer (16), die buut maakt in de (lef (groep 1). De Treffers: Vera Katja de Koning, Cyn ker. De vrouwen van Dt maken na een jaar af weer hun opwachui derde divisie 3. Mi Beek is lager gaan spel Noordwijker Simon Apperloo wint mountainbiketocht in Australië In de spelregels van de landelijke basketbalcompeti tie zijn enige wijzigingen aangebracht. De belang rijkste verandering is dat er in vier kwarten van tien minuten gespeeld wordt, wat als gevolg heeft dat de teamfouten-regel is aangepast. De basketbalclubs uit de regio spelen alle in de zelfde klasse als vorig jaar. Er veranderden wel veel spelers en speelsters van club. Mannen Promotiedivisie: Blitz lijkt de rol over te gaan nemen van MSV als sterkste regionale mannenvereniging. Coach Sid Bruinsma: „De nieuwe spelers brengen energie in de vereniging. Ze moeten nog wennen aan onze speelstijl - veel vrijheid met een grote eigen verant woordelijkheid - maar de voorbereiding heeft aan getoond dat de jongens bereid zijn om voor elkaar te knokken. De laatste weken zijn vrij zwaar ge weest, ik wilde zorgen dat we ook nog kunnen blij ven basketballen als we erg moe zijn. We mikken vooralsnog op een plaats in de middenmoot, met eventueel een uitschieter naar de plaatsen net onder Twee centers weg bij MSV de top." Wee Henk-Jan Piket, Mark Knijnenburg, Richard den Os (blijft als bankspcler uit het tweede beschikbaar in noodgevallen). Nieuw: Pearl Ponit (guard. Team Dreamers), Bob Smeding (for ward. Voorburg). Erik kortekaas (center, MSV). Albert Stuijf- zand (center, BS Leiden). MSV verloor twee van zijn drie centers. De ploeg haalde jong talent binnen. Coach Burhan Alibego- ric: „Er moest nieuw bloed in het team komen. We hebben nu jongens die een goede gelegenheid krij gen om zich tussen de vaste waarden te spelen. De nieuwe spelers gaan voor het eerst in de senioren competitie spelen. We zullen dus niet zo hoog ein digen als vorig jaar. Er moet aan de toekomst ge werkt worden." Weg: Jan Koek. Erik Kortekaas. Nieuw- Kevin Jordan (forward), Dave Büchner (forward), Tij- men Moeskcr (guard), (allen Blitz junioren). Matthijs Reitsma (forward). Eerste divisie: BS Leiden zag bijna alle routiniers vertrekken. Het team uit de Vijf Meihal speelt in de andere eerste-di- risiepoule, en komt derhalve veel onbekende tegen standers tegen. Nieuwe coach Martin Hoekstra (vo rig jaar coach van de vrouwen van Grasshoppers): „Ons eerste doel is natuurlijk handharing. Verder wil ik, doordat we nog maar weinig lengte hebben, sneller gaan spelen, en met een full-court' verdedi ging de tegenstander onder druk zetten." Vrouwen Eredivisie: Grasshoppers versterkte zich, maar zag Renske van der Voort en Tinka Bröring met zware blessures tij dens de voorbereiding uitvallen. De nieuwe coach Rick Driessen (vorig jaar meisjes junioren Grasshop pers): „Als ik toch iets moet zeggen, dan maar dat we proberen om bij de eerste vier te komen. Ik vind echter dat je pas echt een beeld van de ploeg kan hebben als je aan de competitie bezig bent. Grass hoppers zit al een paar jaar op de grens van de Elite A en de Elite B, nu moeten we daar maar eens defi nitief boven zien te komen. Als het mentaal goed zit in het team kunnen we ver komen." BV Leiderdorp, dat al twee belangrijke speelsters kwijtraakte, werd vlak voor het seizoen geconfron teerd met een nieuwe tegenvaller: de ernstige bles sure van guard Sandra Wagemaker. Nieuwe coach Laki Miljenko Lakner (vorig seizoen vrouwen US Amsterdam) moet waarschijnlijk door een schorsing die hij meenam van vorig seizoen de eerste duels op de tribune zitten. Hij wordt mogelijk vervangen door oud-bondscoach René van der Wielen „We moeten proberen om niet in de onders nen te eindigen. Onze nieuwe speelsters z tiek, maar zullen aan het niveau moeten We hebben in de voorbereiding redelijk i gescoord. De verdediging kan echter nogl verlang in ieder geval een goede mentale i van mijn ploeg. Ook zullen we onze junioi gaan gebruiken doordat we een smalle selei ben." Weg: Sanne Bakker, Lonneke Bransz. Iris van der M Mosman, Renske van der Voort. Nieuw: Annet Haan. Laurien Teunis (beiden US Antf Eerste divisie: BV Lisse doet opnieuw een gooi naar hei oenschap in de eerste divisie. Coach Hans' ten: „Dit jaar hebben we een uitgebak groep. Met de komst van Monique Kortman we sterk op de centerpositie. Het lijkt niet om ons te plaatsen voor de kampioenspoul we eenmaal daar zijn moeten we ook gelijk top gaan." Weg: Saskia Koolhof. Monique IJssels, Ypke Hemrnin Nieuw: Monique Kortman (center, Den Helder). LU re (guard), Mirelle Hulsbos (lisse 2). Herman van den Broek keert terug op het oude Pecos-nest archieffoto dickh, Van ver is al te zien dat er in dat ene huis in het Lan- geveld iets bijzonders aan de hand is. Rood-wit-blau- we en oranje vlaggetjes wapperen in de voortuin en de weg naar de voor deur wordt geheel ver sperd door een spandoek: 'Eén keer toeteren voor de kampioen'. NOORDWUK MAARTEN DEKKER „Dat hebben mijn vrienden ge daan", verklaart Simon Apper loo lachend, als voor de zoveel ste keer de claxon van een voorbijrijdende auto klinkt. De Noordwijker werd vorige week verrassend winnaar van de Cro codile Trophy, een twee weken durende mountainbikewed- strijd in de Australische woes tijn. Op de keukentafel van de ou derlijke woning staat een opge zette baby-krokodil met twee gifgroene kraaloogjes. Hij is ge monteerd op een houten sokkel en draagt een miniatuurfiets op zijn rug, in de houding die cy- clocrossers aannemen wanneer ze een obstakel tegenkomen. Het opgezette reptiel is de tro fee voor de winnaar van de Crocodile Trophy en sinds zon dag is het kleinood dus in Noordvrijkse handen. Daar had vooraf niemand re kening mee gehouden. Simon Apperloo, twintig jaar pas en eerstejaars semi-prof, werd als knecht meegenomen naar down under. Maar al snel eiste de loodzware etappekoers de eerste slachtoffers bij de moun- tainbikers. Onder hen was ook Jure Robic, de Sloveense favo riet voor de eindzege en ploeg genoot van Apperloo. Robic brak zijn elleboog bij een val partij. Toen later ook nog eens routinier Eric Vanderaerden uitviel met zadelpijn, mocht Apperloo voor zijn eigen kan sen gaan rijden. Dat resulteerde in een ritoverwinning en twaalf keer een klassering in de top vijf. In het klassement leek hij plaats in de Crocodile Trophy. Hij was toen helemaal op eigen gelegenheid naar Australië ge- gaa, samen met een vriend uit Noordwijkerhout. Hij had gele zen over het evenement en di rect besloten dat hij mee wilde doen. „Het is een kwestie van je grenzen willen verleggen. Door de omstandigheden is dit echt het zwaarste wat er te verzin nen valt." De andere deelnemers deden eerst nog wat lacherig over die jonge, onervaren Nederlander, maar toen Apperloo in de ko- ninginnerit bij de besten mee reed, moesten ze daar wel van terugkomen. Zijn sterke optre den van vorig jaar trok de aan dacht van de Fuji-ploeg en hij kreeg prompt een contract aan geboden. „Het komt er op neer dat zij mijn fiets betalen, het onderhoud, de verzorging bij wedstrijden regelen en me in schrijven voor de grote wed strijden." Geld houdt hij er niet aan over en trainingsschema's moet Apperloo bijvoorbeeld helemaal zelf in elkaar zetten. Hij denkt een week nodig te hebben om helemaal te herstel len van zijn inspanningen in Australië. Daarna wil Apperloo wat selectiever worden bij het kiezen van zijn wedstrijden. Hij wil de kleinere rondes links la ten liggen en zich vooral rich ten op de belangrijke ritten koersen. Op termijn droomt hij van een optreden tijdens de Olympische Spelen. „Maar voor het zover is, moet er eerst wel het een en ander veranderen. Als ik doorga met mijn sport zoals ik dat nu doe, zal ik nooit goed genoeg worden voor zo'n groot evenement. Ik moet een goede trainer zien te vinden." Wellicht gaat dat binnenkort lukken, want Apperloo is in middels benaderd door een Belgische wielerploeg. Daar kan hij een gedegen opleiding krij gen, maar hij aarzelt nog. „Ik zit ook nog op school, een marke- tingopleiding in de bloemenex port. Dat kan ik nu nog wel combineren met het wielren nen, maar als ik in België moet gaan trainen lukt dat niet meer." De vrouwen van Grasshoppers openen hun eredivisieseizoen tegen BV Leiderdorp. Barbara Nieuwenhuys (28) begint aan haar zevende jaargang in dienst van de Katwijkse basketbalclub. De 1.84 meter lange forward- /center heeft er zin in. De Delft- se wil graag de nare smaak van vorig seizoen kwijt. Wat ging er mis vorig jaar? „Veel, bijna alles eigenlijk. Het was dramatisch. We speelden de tweede helft in de Elite B (degradatiepoule, red.) en hoe wel we daar alles wonnen, was er natuurlijk niets aan. We heb ben het in het begin laten lig gen, verloren een paar 'close' wedstrijden, en hebben verder een teleurstellend jaar gehad." Waarom gaat het nu dan wel lukken? „We zijn sterker geworden. Ten eerste door onze nieuwe coach, Rick Driessen. Die gaf vorig jaar ook al de trainingen, maar Mar tin Hoekstra deed de coaching. Dat vond ik heel verwarrend, want je kunt je dan niet opti maal voorbereiden op de wed strijden. Je hoorde tijdens het spelen weer heel andere dingen dan tijdens de training. 'Wat is nu eigenlijk de bedoeling?', deqk je dan. Martin weet veel van basketbal, maar hij kan het niet altijd goed communiceren. Nu Rick de training en de coa ching doet gaan we snel voor uit. Je ziet waar hij naartoe wil. Verder hadden we ook wel erg veel blessures vorig jaar, hope lijk dit seizoen niet. Helaas zijn Renske van der Voort en Tinka Bröring al uitgeschakeld, maar wie weet komen ze er snel weer bij." Wat is de kracht van Grass hoppers? „We zijn inside sterker gewor den. Met de komst van Lonne ke Bransz en Renske hebben we nu vier speelsters die goed on der het bord kunnen spelen. Onze kleine speelsters zijn erg goed, alleen nog jong en dus onervaren. Onze guard Carola de Jong kan echt goed wor den." Is er wel plaats voor zoveel centers? „Ja hoor. Ik kan af en toe aan de buitenkant gaan spelen, meer als forward, en dan mijn schot gebruiken. Ik doe tegen sommi ge grote meiden toch wel eens een paar stappen van de basket af, en als ze me dan niet volgen, schiet ik gewoon." En waar kan het mis gaan? „We zijn niet erg snel. Dus soms kan het tempo voor ons te hoog liggen. Maar inside kun nen we domineren, ik heb nog nooit in een team gespeeld dat zo'n combinatie van speelstij len in huis heeft. Er valt veel uit te halen. Een plaats bij de eer ste vier zou mooi zijn, en is ook wel mogelijk." Voel je je al een echte Katwijk- se? „Nee, als je er niet geboren bent, word je er nooit een. Ik heb het hier prima naar mijn zin, hoor, anders zou ik hier niet zo lang blijven." Hoe ben je met basketballen begonnen? „Ik ben geboren in Bromborou- gh in Engeland, en heb later ook nog in Antwerpen en Ham burg op de internationale school gezeten. Om de taal te leren en mensen te leren ken nen, ben ik gaan basketballen, omdat de gymleraar ook de coach van het basketbalteam was. In het begin, toen ik nog in de groei was, was ik nog zo on handig dat ik over de midden lijn struikelde, maar het is alle maal goedgekomen." Jc speelt ook in het Neder lands team. Hoeveel inter lands heb je al achter je naam staan? „Een stuk of vijftien, geloof ik. Dat houden ze niet zo bij. Erg leuk om te doen. je speelt toch met de besten van het land en dan doe je op training wel een stapje harder. We hebben niet echte sterspeelsters, dus moe ten we voor elkaar knokken. Het is echt een leuke groep." Heb je wel eens overwogen om bij een topclub te gaan spelen? „In Nederland is dat dus alleen Den Helder. Het had vroeger wel gekund, alleen heb ik er de tijd niet voor. Ik ben net afge studeerd in architectuur, en ik wil op een architectenbureau gaan werken. Dat laat zich niet echt combineren met elke dag trainen in Den Helder. Voordat ik ging studeren heb ik erover gedacht om in de Verenigde Simon Apper loo, net thuis na zijn verrassende zege in de Cro codile Tropy: „Ik moet een goede trainer zien te vinden." foto dickho- cewoninc echter niet verder te komen dan de tweede plek. Totdat ook voor de enig overgebleven kopman van zijn ploeg en nummer één van het klassement, Roger Smeets, het noodlot toesloeg. Smeets kreeg last van hevige koortsaanvallen en verdween uit de koers, terwijl er nog maar twee etappes te rijden waren. Zo kreeg Apperloo de zege in de schoot geworpen. Uit respect voor Smeets be sloot de Noordwijker de over winningstrui niet aan te trek ken. Nog altijd heeft hij een erg dubbel gevoel over zijn zege. „Aan de ene kant heb ik het er wel moeilijk mee, want Roger verdiende het echt om te win nen. Maar uiteindelijk geldt na tuurlijk gewoon het recht van de sterkste. Je kunt de wedstrijd alleen uitrijden als je gezond blijft. Dat is mij wel gelukt en dus heb ik terecht gewonnen." Gezond blijven was nog niet zo eenvoudig in de Australische hitte. Hoewel het er nog winter was, liep de temperatuur in de dustbowl geregeld op tot boven de 35 graden Celsius. Apperloo: „En daarbij reden we niet over verharde wegen, maar gewoon door het stof van de woestijn. Er stond daar geen zuchtje wind. De drinkbussen waren niet aan te slepen. Vijftien liter water drinken tijdens een etap pe stelde niets voor." Hij had natuurlijk geen tijd om van het landschap te genie ten, maar dat bleek ook niet echt nodig. „We zijn wel wat dingo's en een verdwaalde kan goeroe tegengekomen, maar veel stelde het niet voor. Ja, er waren wel een heleboel slan gen. Een ploeggenoot van me is een keer vol over zo'n beest heengereden." Helemaal uit het niets kwam het succes van Apperloo nou ook weer niet. Vorig jaar debu teerde de Noordwijker namelijk al met een verdienstelijke vijfde reau werk, kan ik echt niet elke dag om vijf uur naar huis gaan omdat ik moet trainen, dat heb ik al gezien tijdens mijn stu die." Dan ga je toch cricket spelen. „Ja, dat doe ik dus al in de zo mer. Ik speel bij Klein Zwitser land, samen met mijn oude teamgenoot Nike Hartlief. Nike geeft gymles op de Engelse school in Voorschoten. En daarom moest ze ook cricket le ren spelen. Toen ze een keer niet kon, vroeg ze mij om voor haar in te vallen, en ik dacht 'dat wordt niets'. Maar ik vond het erg leuk. Je moet voor cric ket weer heel andere vaardighe den hebben. En wat ik ook mooi eraan vind, is dat je je fouten moeilijk kan herstellen. Als ik bij basketbal mis gooi, kan ik nog mijn eigen rebound pakken en het nog eens probe ren. Als je bij cricket even niet oplet, liggen je wickets om of word je uitgevangen, en is het over." Wat gaan jullie doen tegen BV Leiderdorp? „Als het goed is, gaan we vet winnen. Ik heb geen last van de rivaliteit die er tussen beide clubs is, maar ik denk dat zij zwakker zijn geworden, en als ik op de wedstrijden afga die wij in de voorbereiding hebben gespeeld, denk ik dat we er klaar voor zijn. We hebben in de eerste fase van de competitie relatief makkelijke tegenstan ders, dus kunnen we nog groei en voordat we de topclubs te genkomen." Basketbalster Barbara Nieuwenhuys begint aan haar zevende seizoen bij het Katwijkse Grasshoppers. foto taco van der eb Staten te gaan spelen en stude ren, maar de opleiding die ik wilde was niet mogelijk in com binatie met basketbal." Kon je niet naar het buiten land? „Ik heb wel eens een aanbie ding uit België gehad. Dan had ik professional moeten worden, maar dan had ik er niet bij kun nen studeren. Je kunt ongeveer tot je 35ste basketballen, wat moet je dan daarna? Er is meer in het leven dan basketbal. Als ik straks op een architectenbu-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 36