Leidsch Dagblad Diaconessenhuis Leiden wil privé-kliniek opzetten Supermoskee in Sarajevo Alweer een leuke uitdaging voor afgestudeerden? SCHOWENHOVE oqp Schrijfwedstrijd om zesde Leidsch Dagblad Pennetje WE ZIJN BEGONNEN! Vissers overwegen blokkade vaarwegen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD JAG 16 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 straf bij ■edingen oudse irfeesten 17 Landgoed Oostergeest 150 jaar van Leemans 21 Driedaags festival vijf jaar na dood W.F. Hermans Molukse vlam blijft branden Liedteksten Lennaert Nijgh verzameld in Pluche-rèeks rotti verrast cd Christina Pavarotti is zeer ver- er de zangkwaliteiten nses Christina- Afgelo- ireekeinde ontmoette erslaggever Imme van Westrum Pavarotti i. Van Westrum liet ly Christmas Album' istina horen. Zijn reac- iet interview zijn mor- tend te horen in het ra- programma Mezzo, een interview met ia zelf. :r Arnhem gekookt •rtigduizend huishou- Arnhem, Westervoort ven moet de komende iet kraanwater voor ge- ijf minuten worden ge- Volgens leverancier Vater bestaat de kans ich ziekteverwekkende acterieën in bevinden, men ernstige maag- en lornissen veroorzaken, igen waarschuwen ,jl zieken, ouderen en ictra risico lopen. viziernng Westenwind igramma Westenwind 4 heeft de Gouden Te- ing van het seizoen 00 gewonnen. Westen- ndigde voor Big Bro- Love Letters. De Ame- serie Friends won de Televiziertulp voor ste buitenlandse pro- a. De Gouden Stuiver !t beste jeugdprogram- Willem Wever. ijns leger valt lnemers aan ipijnse leger heeft de geopend op de rebel- iging Abu Sayyaf, die isen gijzelt op het ei- lo. Militairen verklaar- helikopters en vlieg- worden ingezet voor nvallen. Manila heeft iderden soldaten naar lelijke eiland gestuurd, litair ingrijpen in de e affaire hing al enige e lucht. Directeur onderzoekt 'zelfstandig behandelcentrum Het Diaconessenhuis Leiden heeft serieuze plannen om een privé-kliniek te beginnen. Directeur patiëntenzorg A. Lamping denkt daarbij aan het oprichten van een stich ting die zich lieert aan zijn ziekenhuis. Zijn personeel zou dan op de huidige werkplek bijvoorbeeld orthopedi sche- en oogoperaties en bepaalde radiologische onder zoeken kunnen verrichten. leiden connie van uffelen 'zelfstandig behandelcentrum' - zoals hij het noemt - te begin- Lamping onderzoekt wat er nen, omdat er volgens hem in mogelijk is en aan welke voor- de hele regio een 'overmaat aan waarden moet worden voldaan patiënten' is. om een kliniek op te zetten. Hij Daarvoor zijn volgens hem voelt zich genoodzaakt om een drie oorzaken. Ten eerste zijn er in de regio niet veel reguliere ziekenhuizen: het Rijnland Zie kenhuis, het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en het Diaconessenhuis. Ten tweede is er meer vraag naar zorg. En ten derde vangen het Rijnland Ziekenhuis en het Dia conessenhuis een toenemend aantal patiënten van het LUMC op. Dat komt volgens hem om dat dit academisch ziekenhuis zijn 'academische titel wil waarborgen' en patiënten voor de 'normalere' ingrepen vol gens afspraak doorverwijst. Omdat de zorgverzekeraars Sarajevo Een Bosnische moslim vrouw is in afwachting van de komst van prins Selman Bin Abdul Aziz bij de Koning Fahd Bin Abdul Aziz-mos- kee in Sarajevo. De Saudische prins opende de grootste moskee van de Balkan die werd gebouwd van de ruim 1 miljard gulden steun die Saudi- Arabië gaf aan Bosnië na de oorlog in het land. foto reuters damir sagou in Samenleving :van de Dag .13,15,16,17,19 33 t/m 37 programma's28,29 Dode man uit vliegtuig gevallen De dode man, die vorige week dood en met veel inwendig let sel werd aangetroffen in een sloot in Zaandam, blijkt uit een KLM-vliegtuig te zijn gevallen. De man, afkomstig uit Rusland, had zich verschanst in de wiel kast van een Boeing 737, die over Zaandam naar Schiphol vloog. Hij werd in zijn geboor teland samen met een kame raad verdacht van verkrachting. www.cbs.nl Zaterdag 23 september van 10:30 - 16:00 uur Maak vrijblijvend kennis met 'n bijzondere huurserviceflat SERVICEFLAT Daar voelt u zich écht thuis HOUWENHOVE 27 2332 DP LEIDEN L071 - 531 20 21 www.schouwenhove.nl Tegenstrijdigheden over resultaten dopingcontroles sydney dpa De 418 voor de start van de Olympische Spelen uitgevoerde dopingcontroles in Sydney zijn alle negatief uitgevallen. De testen stonden onder supervisie van de World Anti Doping Agency (WADA). In totaal zijn 269 urine-onderzoeken en 149 bloedtesten uitgevoerd. De aantallen zijn gisteren bekendgemaakt door Fran$ois Carrard, generaal-directeur van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC). Hij werd later wel tegengesproken door de Amerikaan Barry McCaffrey, directeur van het bureau drugsbestrijding van het Witte Huis. Hij liet we ten dat bij de onderzoeken die de afgelopen maanden onder de atleten zijn uitgevoerd enke le positieve gevallen zitten. ,,Er zullen atleten naar huis moeten en er zullen atleten zijn die niet naar Sydney komen", zei McCaffrey. /ozn> Protestacties van aborigines nog beperkt Hoogtepunten morgen SYDNEY AFP-DPA De protestbijeenkomsten van de aborigines rond de start van de Olympische Spelen in Syd ney zijn gisteren redelijk be perkt gebleven. In de ochtend uren voerden zo'n driehon derd vertegenwoordigers van de eerste groep inwoners van het continent actie. Zij bezetten een groot kruis punt in het centrum van de stad. Ze protesteerden tegen hun slechte sociale positie in Australië en eisten hun eeu wenoude rech'ten op. De pro testbijeenkomst verliep tot de middag zonder al te veel pro blemen. De organisatoren hadden vooraf aangekondigd met dui zenden aanwezig te zijn en een menselijke keten van het vlieg veld naar het stadscentrum te vormen. Aan een mars deden ongeveer honderd mensen mee. Onderdeel üjd* Roeien 00.10 Zeilen 00.30 Tafeltennis 01.00 Triatlon 01.00 Hockey 04.30 Volleybal 05.30 Judo 06.00 Baanwielr. 09.25 Waterpolo 10.15 Honkbal 10.30 Zwemmen 10.10 10.25 10.35 11.25 11.45 I Maandag Roeien 00.00 Beachvolleybal 00.00 Boogschieten 00.00 Tafeltennis 01.00 Hockey 01.30 Waterpolo 04.00 Judo 06.00 Zwemmen 10.10 10.30 Honkbal 10.30 Baanwielr. 10.40 Nederlandse tijd Bijzonderheden Series: skiff im/v), twee zonder stuurman (mao, dubbel twee (m/v>, vier zonder stuurman (m) Open Soling met Heiner, V. Niekerk, De Ridder Voorrondes enkelspel (m) met Heister en Keen Finale (m) met Barel, Van der Linden en Looze Nederland-China (v) Cuba-Nederland (m) -66kg (M) met Van Kalken en -52kg (V) met Gravenstijn. Finales om 11,30uur Individuele achtervolging (v> met Van Moorsel Kazachstan - Nederland (v> Australië - Nederland Halve finale 200m vrij (M) met Van den Hoogenband (ov) Finale 100m vlinder (v> met De Bruijn (ov) Finale 100m school (m) met Wouda (ov) Finale 400m vrij (v> met Vlieghuis en Geurts (ov) Finale 400m wissel (m) met Wouda (ov) Series: lichte dubbel twee <v> met Van der Kolk/ Van Eupen, lichte vier zonder stuurman m, dubbel vier (m), Acht <m/v) Voorrondes <v> met zusjes Kadijk 1/32 finales individueel (M) met Van Alten, Van Zutphen en Vogels Voorrondes enkelspel <m> met Heister en Keen Nederland - Maleisië <mj Nederland - Australië (v) -57kg (V) met Gal. Finale om 11,30uur Finale 200m vrij (M) met V. d. Hoogenband (ov) Halve finale 200m vrij (V) met Geurts (ov) Japan-Nederland Finale ind. achtervolging (vj met V. Moorsel (ov) V -vrouwen, M -mannen, ov -onder voorbehoud Siebold: een groot begrip in Japan ook aan budgetten zijn gebon den en niet evenredig kunnen meegroeien, komt Lamping nu uit bij de optie 'privé-kliniek'. „Privé-klinieken zijn niet aan budgetten gebonden. Dan denk ik: ik ben gek, ik ga ook zo'n kli niek beginnen. Ik heb dokters die bereid zijn meer te doen, ik heb de faciliteiten en ik heb pa tiënten zat. Ik laat me niet in de luren leggen door een failliet fi nancieringssysteem. Pagina Leiden: 'Borst wil dat we concurreren, nou dan gaan we dat ook doen' Netelenbos slaat slag met HSL DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Minister Netelenbos heeft een belangrijke politieke overwin ning geboekt nu vier consortia zich hebben gemeld voor de ex ploitatie van het Nederlandse gedeelte van de hogesnelheids lijn. Netelenbos verwierp eer der een slecht bod van de NS, en nodigde andere bedrijven uit een kans te wagen. Bij het sluiten van de inschrijvingster- DEN HAAG GPD Een aantal Nederlandse vissers overweegt blokkades van enke le vaarwegen vanwege de hoge brandstofprijzen. Het gaat om de sluizen bij IJmuiden, de Nieuwe Waterweg en de Wes- terschelde. De Nederlandse Vis sersbond peilt vandaag de ac tiebereidheid onder de leden. De Federatie van Visserij vereni gingen wil daarentegen niets van blokkades weten. Het kabinet besloot gisteren de vervoerssector te compense ren voor de hoge brandstofprij zen. Minister Zalm (financiën) Netelenbos achterop fiets naar ministerie DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Het heeft weinig gescheeld of minister Netelenbos (verkeer) kon gisteren het kabinetsbe raad over hulp aan de trans portsector niet bijwonen. ,,En dan had ik niet kunnen mee werken aan een oplossing", zei de bewindsvrouw, die op weg van haar huis in Hoofddorp met haar dienstauto in Wasse naar vast kwam te staan in het door blokkades getroffen ver keer. Het toeval wilde dat op dat moment een medewerker van het ministerie langs fietste, die haar achterop nam. Inmiddels was op het ministerie een ande re auto op weg gestuurd, waar Netelenbos na een fietstochtje door Wassenaar kon instappen. LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 leiden caroline van ovERBEEKE illustratie dienen in het Leidsch Het Leidsch Dagblad houdt voor de zesde achtereenvolgen de keer een schrijfwedstrijd voor kinderen van de basis school in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar. Dat gebeurt in het kader van de Kinderboe kenweek die van 4 tot en met 14 oktober wordt gehouden. Het thema 'Driftkikkers, feestvar kens en andere boekenhelden' is ook het uitgangspunt van de wedstrijd. Zelf een verhaal schrijven over je favoriete hoofdpersoon uit een bestaand boek (bijvoor beeld Pippi Langkous, Made lief, Harry Potter of Nijntje), is de opdracht die de kinderen meekrijgen. Vorm (gedicht of verhaal) en onderwerp zijn vrij, wel is er een beperking in de lengte, namelijk maximaal 300 woorden. Korter mag ook. Klas sikaal kiezen voor een onder werp is toegestaan. Het is ook aardig om de tekst te voorzien van een tekening (die wordt door de jury buiten de beoor deling gelaten, maar kan wel als De wedstrijd kent twee leef tijdsgroepen: van 8 en 9 jaar en van 10, 11 en 12 jaar. Een jury, bestaande uit redacteuren van het Leidsch Dagblad, kiest de beste tien inzendingen uit; vijf in elke categorie. De verhalen van de winnaars worden gepubliceerd in het Za terdags Bijvoegsel van deze krant op 28 oktober. Daarbij komt ook hun (pas)foto. Op woensdag 1 november is de prijsuitreiking in het gebouw van het Leidsch Dagblad. Naast het Leidsch Dagblad Pennetje ontvangen de winnaars een T- shirt met daarop hun verhaal of gedicht, een oorkonde, een poster en een verrassing. Inzendingen moeten worden gericht aan: Schrijfwedstrijd Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermel ding van naam, leeftijd, adres en school. Pasfoto bijsluiten. De verhalen dienen uiterlijk maandag 9 oktober binnen te zijn. MffiNRÖY^ EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071)5122362 HET WOORD IS AAN Talmoed Zuchten is slecht voor de gezondheid. j slei2f r weer J1 vooruitblik maan dins woens Slïftma*. 12'/20° 13722° 13722° 20% 20% 20% 30% 40% 40% mijn waren gisteren vier kans hebbers, waaronder een com binatie met streekvervoerder Connexxion, en een met onder meer NS en KLM. De minister kan nu waarschijnlijk meer geld binnenhalen. De komende maanden moeten de bedrijven de haalbaarheid van hun plan nen aantonen. Pagina 3: Connexxion geeft zichzelf goede kans bij HSL Kabinet: Compensatie vervoerssector komt vandaag in een besloten overleg met vertegenwoordi gers uit de transportwereld met voorstellen. Volgens premier Kok zal het kabinet voldoende tegemoetkomen aan de noden van de sector. Hij rekent erop dat de blokkades en protestac ties worden opgeschort. Nu ook andere landen hun truckers gaan helpen, wil het kabinet niet langer wachten op Europees overleg in de EU- transportraad van woensdag. Die haast heeft volgens Kok niets te maken met de protes ten. ,,Dit is geen beloning voor acties. Maar we kijken wel met een schuin oog naar wat elders gebeurt." Voorzitter K. Noordzij van Transport en Logistiek Neder land (TLN) toonde zich tevre den met de toezeggingen. De Eigen Verladers Organisatie (EVO) vindt het verstandig dat het kabinet niet alleen met transporteurs, maar ook met ei gen rijders en verladers gaat overleggen. In de ministerraad is gisteren de mogelijke compensatie be sproken. Zalm belooft niet met lege handen te komen en dat is volgens Noordzij maar goed ook. ,,We hopen dat er wijsheid uit de ministerraad komt, an ders zijn de gevolgen waar schijnlijk niet te overzien." Over de precieze compensa tie voor vrachtrijders zijn geen mededelingen gedaan, maar volgens een hoge ambtenaar van Financiën moet vooral ge dacht worden aan tijdelijke maatregelen in de belasting- en premiesfeer. Een algehele ac cijnsverlaging zit er niet in. Zie verder pagina 3. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. ostcodo: elefoonnummer: ontrole bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121 m—ómtm Cp VANDAAG in deze krant circa 170 VACATURES U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1