Kamervragen over eisen HSL-tunnel iuwelen revolutie 'jonkies' Leythenrode Regio esbrug 'in uiterste geval' word met nieuw sportpark Landgoed Oostergeest 150 jaar in handen familie Leemans Jawoord in Zoeterwoudse stal CHDR Vrijwilligers gezocht DAG 16 SEPTEMBER 2000 o< test motorclub tegen rekeningrijden Bjaari De motorclub Voorschoten-Wassenaar roept alle lijders op met de zogeheten Demorun 2000 mee te doen. terdag 23 september houdt de Motorrijders Actie Groep een demonstratieve optocht naar Den Haag. De groep ;teert daarmee tegen het voornemen van minister Nete- som ook hen te laten 'rekeningrijden'. Ze willen dat de er hen vrijstelling geeft, omdat zij niet degenen zijn die fi- roorzaken. Vanuit Utrecht, Amsterdam en Rotterdam, het rekeningrijden het eerst wordt ingevoerd, rijden de emers in optocht naar het Malieveld in Den Haag. De de- tranten uit de regio verzamelen zich zaterdag om half één t kruispunt Den Deijl in Wassenaar, waarna zij zich rond ur aansluiten bij de groep uit Amsterdam komt. tri ntjesactie begint weer x)rp»_ De vreemdemuntjesactie in Leiderdorp begint idag 18 september weer. Kinderen gaan dan op pad om bij )tj je en buren de overgebleven vakantiemunten op te halen, tf ichting Ontwikkelingssamenwerking Leiderdorp (SOL) or eert de actie in samenwerking met de basisscholen. Het taalde geld gaat naar het NOVIB-project 'Tin Tua' in Bur- üso. Association Tin Tua heeft schooltjes opgericht waar '61 iren en volwassenen leren lezen en schrijven in hun eigen iet Gourmantchéma. Het onderwijs richt zich op onder in uit het dagelijks leven op het platteland. Een ander deel lit et geld wordt besteed aan een gezondheidsproject in /e, d-Tanzania. De gemeente heeft toegezegd ook dit jaar het lit igte verdubbelen. Op 23 september maakt de SOL de op- Ee ;st bekend. jj( ihting Comité Doesbrug 'in het uiterste geval' de itsing van sportactivitei- de Bloemerd naar de kenpolder. Dan moet 3n ichting van de polder indschappelijk interes- /orden, stelt woordvoer- ipema-Weiland. >ns Doesbrug doet Lei- de waarheid geweld Dor te beweren dat mi- Pronk plotseling dwars- al sinds 1990 een lak van de Hoge Raad Munnikenpolder tot het Hart behoort. Tegen weten in heeft Leider- jeprobeerd de polder oor woningbouw te be en." vindt het comité dat de ;de tunnelbak 'een der- oge prioriteit' heeft, dat itsing van het sportpark iterste geval acceptabel ir dan alleen als het rijk enkele wijze haar ver- n irdelijkheid wenst te het ministerie van zijn bijvoorbeeld nog speciale potjes voor bescher ming van de volksgezondheid, doet het comité als suggestie. De gemeente Leiderdorp moet de garantie geven dat eventuele bebouwing van de Bloemerd alleen dén gebeurt als de verlengde tunnelbak er ook daadwerkelijk komt. „Want anders hebben we straks een bebouwde Bloe merd, sportvelden in de Mun nikenpolder en een korte bak." Als de gemeente dan toch sportvelden in de Munniken polder wil, zorg dan dat de voorzieningen niet standaard worden, stelt Doesbrug voorts. „Je zou iets spannends met de kantines en clubaccommo daties kunnen doen, in de vorm van grasdaken, die mee doen in het landschap. Ook moeten er mooie oplossingen komen voor de inpassing van lichtmasten in de omgeving. Het moet niet zo zijn dat we zomaar even wat sportvelden in die polder plempen. Stan daard is overal. We hebben nu de kans om er iets bijzonders van te maken, waar heel Lei derdorp trots op kan zijn." Voor de familie Leemans is het een bijzondere maand. Land goed Oostergeest, een van de mooiste plekjes in Warmond, is 150 jaar in de familie. Er is de familie alles aan gelegen om Oostergeest ook in de toekomst te behouden. Want wie kan nu beter zorgen dat het ongeveer tien hectare metende landgoed landgoed intact blijft dan de mensen die de plek het meest koesteren? „Het is zo'n belangrijke histo- risch-culturele plek", zegt de huidige bewoonster I. Leemans. „Je wilt er élles aan doen om het te beschermen." Dat het landgoed er zo goed bij ligt, is met name te danken aan haar inmiddels overleden echtge noot W. Leemans. „Hij heeft er ontzettend veel aan gedaan, ui teraard met veel hulp van bui tenaf. Het huis en de tuin, daar moet constant op gelet worden. Er is veel geld, energie, én sub sidies van Monumentenzorg gestopt in onder meer het op knappen van het huis, het top pen en planten van bomen en het opnieuw opbouwen van de bouwvallige muur in de moes tuin met dezelfde steentjes." Het was dezelfde meneer Leemans die besloot het land goed beperkt open te stellen. Wie een toegangskaart koopt, mag overdag de tuin in. Voor de goede orde: het huis is niet te bezichtigen. De openstelling geeft belastingvoordelen. „Die zijn nodig, anders is het hier niet in stand te houden." De Leemans die het landgoed in 1850 kocht was mevrouw De tuin en het bos van Huis Oostergeest zijn aangelegd in Engelse stijl. Leemans-Ganderheijden. De weduwe, moeder van vijf kin deren, was toen al 65 jaar oud. „Het bijzondere is dat ze op la te leeftijd nog de moed had om te veranderen en hier met haar twee ongehuwde dochters te gaan wonen", zegt de huidige bewoonster. „Het moet een heel sterke vrouw zijn ge weest." Haar kleinzoon, Wilhel mus Francois Leemans, erfde Oostergeest, dat hij gebruikte als zomerverblijf. Deze telg uit de Leemans-familie was een bekwaam ingenieur, die erin slaagde de Nieuwe Waterweg van Rotterdam naar zee bevaar baar te maken, nadat deze door Caland was uitgegraven. De oorlogsjaren gingen niet ongemerkt voorbij aan Ooster geest. Op 13 oktober 1943 nam de Wehrmacht het huis in be- FOTO HIELCO KUIPERS slag. Tot woede van de Duitsers had Conradus Leemans al het goede meubilair weggehaald en in veiligheid gebracht. Door wat ordinaire meubelstukken terug te brengen wist Conradus de boel te sussen. Tot ieders op luchting bleek bij de bevrijding dat het huis er nog goed ain toe was. Oostergeest mag dan sinds 1850 eigendom zijn van de fa milie Leemans; de geschiedertis gaat veel verder terug. Oor spronkelijk bevond zich op de plek van huis Oostergeest een boerderij. Tussen 1651 en 1667 liet de eigenaar, Cornelis van Rosenburgh, schout en baljuw van Warmond, een landhuis bouwen tegen de boerderij aan. Het huis wisselde tot 1850 vaak van eigenaar. Sommigen koch ten het als buitenplaats terwijl ze in Den Haag, Leiden of een andere stad woonden. Anderen beschouwden het als hoofdver blijf. Waarom het huis begin achttiende eeuw de naam 'Oos tergeest' kreeg, is niet bekend. Bij het huis hoorde aanvan kelijk slechts een relatief kleine tuin. Predikant Paridanus Schrijver kocht er rond 1730 landerijen bij. Daardoor kon hij een royale tuin aanleggen in de destijds gebruikelijke Franse stijl: recht-toe-recht aan. Het echtpaar Van Limburg Stirum- Van der Wijck, dat het landgoed begin negentiende eeuw in handen kreeg, ging met de mo de mee en gaf de voorkeur aan de lieflijker Engelse land schapsstijl. De tuin heeft deze stijl altijd behouden. Anno 2000 is het terrein nog steeds een oa se van rust is in de drukke Randstad. „Je komt hier in aan raking met iets essentieels, wat je in de stad niet hebt: een stuk je natuur, ook al is het aange legd", aldus mevrouw Leem ans. „Het is een rustpunt. Je kunt hier nog lopen zonder een auto, bus of fietser tegen te ko men." 'Verantwoordelijkheden niet duidelijk' De WD-Kamerleden M. van den Doel en P. Verbugt vin den dat er afspraken moeten komen over veiligheid in tunnels en andere grote bouwwerken. Aanleiding daar voor is de discussie over de veiligheid in de HSL-tunnel. leiderdorp eric went Voor gemeenten die grote infra structurele werken op hun grondgebied krijgen, moet hel der zijn wat de veiligheidseisen zijn, wie ze definieert en wie daarvoor verantwoordelijk is, vinden de WD'ers. „Richting gemeenten is niet altijd duidelijk waar de verschil lende verantwoordelijkheden bij dat soort grote projecten lig gen", legt Van den Doel de re den van de vragen uit. „Met na me op rijksniveau, bij de ver schillende departementen, zijn die niet helder gedefinieerd. Van de minister van Verkeer en Waterstaat en van de staats secretaris van Binnenlandse Zaken wil hij weten hoe de vei ligheidseisen van de HSL-tun nel zijn vastgelegd, en welke in stantie toezicht houdt op de toepassing daarvan. Bovendien vraagt hij zich af hoed de in spectie is geregeld als de HSL- tunnel eenmaal gebouwd is. Achterliggende gedachte van de WD'ers, is te komen tot een overkoepelende richtlijn. Vier maanden geleden dreig de de Leiderdorpse burgemees ter M. Zonnevylle de bouwver gunning voor de HSL-tunnel nog tegen te houden, totdat alle veiligheidsaspecten goed gere geld waren. Inmiddels heeft de Regionale Brandweer Rijnland een positief advies over die vei ligheid uitgebracht, en is de kwestie opgelost. Toch is Zonnevylle blij met de Kamervragen. „Want het is natuurlijk uitermate merkwaar dig dat brandweercommandan ten tot aan de Belgische grens gedwongen worden om tot één filosofie te komen, omdat het veiligheidsconcept dat er ligt totaal niet op de praktijk toege sneden is. Gemeenten kunnen daar best een rol in spelen, maar over heel belangrijke za ken mag je niet met elkaar van mening verschillen." Ook ande re gemeenten kunnen grote bouwwerken op hun grond krij gen, stelt hij. „Dan is het goed als die verantwoordelijkheden goed geregeld zijn. Want het moet niet zo zijn dat bij elk pro ject opnieuw moet worden be paald wie verantwoordelijk is voor de veiligheid." ei drp'eric went it een frisse wind door derdorpse verpleeghuis ie nrode. Onder aanvoering ie 44-jarige Raymond Gue- lc rrelen vijftien jongeren ki leling 4 aan de vastge- patronen en de 'eeuwen egeltjes. De tijden veran- Weg met de aardappelen if dderlapjes: ruim baan rii ista met een biertje. De b i regel, dat de lichten in pleeghuis om elf uur 's uitgaan is hier al lang 'n tijd. Die wordt door de niet geaccepteerd, ind Guerin zit al van if aan in een rolstoel. Hij ti tisch, en dat wordt ii een graadje erger. Tot ja- 'oonde hij zelfstandig, at kon hij niet volhou- twerd steeds instabie- Thuiszorg kon niet ga- en dat ik hulp kreeg als ik 1. Probeer maar ?n paar uur te wachten naar de wc moet." nrode werd zijn nieuwe omen. Dat kende hij al leger. „Toen werkte ik op linistratie bij Gading, en k regelmatig even naar kant om te kopiëren." ij de stuwende kracht De Basisbende, een van vijftien bewoners, in variërend van 18 tot 55 ie worden in de wereld verpleeghuizen 'de jon- ïnoemd. Sommigen van bben een aangeboren li- lijke of geestelijke aan- g, anderen een niet aan- n hersenafwijking. Zij sinds kort op afdeling 4, nen daar een wereld in reld. nrode is het eerste ver- uis in de regio dat zo'n •nafdeling heeft. Voor aten deze jongeren over- ireid: thuis bij hun ou- verstopt in verpleeghui zen de ouderen. Daar- erden ze gedwongen om snel 'oud' te voelen, ze samen te brengen zijn 'taat de kwaliteit van de verbeteren", zegt Rick in, hoofd Behandeling en Jing van Leythenrode. lien hebben jongeren behoeften. Ze houden pmuziek en willen veel it." Raymond Guerin kan dat vol mondig beamen: „Er is zonder meer een groot cultuurverschil. De doorsnee bewoners komen naar kookles om koekjes te bak ken. Wij willen een complete maaltijd maken." Ook stellen de jongeren andere eisen aan hun behuizing. Zo moet de huiskamer van afdeling 4 nodig een verfje krijgen, vindt Ray mond. „In lekker felle kleuren." En er moet een keukentje ko men, zodat ze zelf koffie en thee kunnen zetten. „Dan zijn we tenminste niet afhankelijk van de verzorgers." Dat jongeren vaker de deur uit willen klopt ook als een bus. Raymond kan het weten, want hij is excursiecoördinator. „Wat je ziet is dat we geleidelijk ook de oudere bewoners vaker naar buiten trekken. Binnenkort gaan we bijvoorbeeld met twee touringcars naar Madurodam. Dat er zoveel mensen meegaan, dat is al in zes jaar niet meer Raymond Gue rin, excursieco- ordinator van de jongerengroep in Leythenrode: „Wij willen wat vaker de deur uit dan reguliere bewoners van een verpleeg huis." FOTO HIELCO KUIPERS voorgekomen." 1 De jongeren zorgen voor een fluwelen revolutie in het Lei derdorpse verpleeghuis. De ou dere bewoners zien het hoofd schuddend aan. Toch profite ren ze soms wel degelijk van de verworvenheden die de jonge ren 'bevechten'. De meesten kunnen het ook wel waarderen hoe Raymond, als stoutste jon getje van de klas, een gezel schapsspelletje domineert: Wel ke tak van sport Prins Bernhard ooit beoefende op de Olympi sche Spelen?Anjers schikken. Maar dreunende housemuziek in het holst van de nacht, daar moeten de meeste bewoners toch weinig van hebben. Het personeel heeft ook flink moeten wennen aan de jonkies. Normaal gesproken wil 'de keu ken' een week van tevoren we ten wat iedereen wil eten. Maar de jongeren beslissen dat liever op de dag zelf. „Deze bewoners tonen veel meer eigen initia tief', legt Rick de Bruin uit. „En ze hebben een uitgesproken mening. Niet van: 'Dokter, zegt u het maar', maar: 'Ik wil een rode rolstoel en daar heb ik recht op ook'." Daar komt bij dat de hulpbe hoevende jongeren veel dichter bij de belevingswereld van de verpleeghulpen staan. De Bruin: „Ze zijn vaak van dezelf de leeftijd. Als er dan iemand van de jongeren overlijdt, dan besef je dat het net zo goed je broer, zus, vader of moeder kan zijn." Toch komt het punt steeds dichterbij dat de wegen van jong en oud zich weer gaan scheiden in Leythenrode. „Het liefst hebben we een aparte set ting v oor deze groep. Dat willen ze zelf, en dat is niet zo vreemd ook. Ze passen eigenlijk niet zo goed binnen de verpleeghuis cultuur, terwijl ze wel de zorg nodig hebben", vindt De Bruin. Ook Raymond Guerin is met zijn Basisbende toe aan een ei gen onderkomen. „Nu moet er steeds verschrikkelijk veel en langdurig overlegd en onder handeld worden. Ik zou me kunnen voorstellen dat dit op een eigen locatie voor de jonge ren beter gaat." Het verzoek is al ingediend. Nu is het wachten op de beslissing van het Rijk, want die zal voor het geld moe ten zorgen. Totdat het zover is, experimen teert de groep rustig verder achter de muren van het Lei derdorpse verpleeghuis. Met het actieve 'jonkie' Guerin voorop. „Moet ik nog op de fo to", vraagt hij na afloop van het interview. En met een grijns op zijn gezicht klampt hij één van de verzorgers aan. „Laten we dan samen gaan", stelt hij haar voor. „Dan maken we er een mooi plaatje van. Van the Beau ty en the Beast." zoeterwoupeTrouwen in een stal roept waar schijnlijk bij veel mensen beelden op van stampen de paarden, hooi en een doordringende mestlucht. Zo niet bij Esmée Wolvers en Martijn van Crom- voirt. Zij gaven elkaar gisteren in een stal van een Oud-Hollandse boerderij in Zoeterwoude het ja woord. Een bijzonder moment omdat hiermee het eerste huwelijk op deze plek werd bezegeld. De voormalige stal aan de Noordbuurtseweg is on langs aangewezen als alternatief voor het raadhuis als trouwplek. Burgemeester Koopmanschap vol trok voor deze gelegenheid zelf het burgerlijk hu welijk. Het paar heeft een speciale band met deze plek, zo vertelde zij. De bruidegom speelde in zijn jeugd op de boerderij. FOTO MARK LAMERS Het CHDR -Centre for Human Drug Research- houdt zich bezig met onderzoek naar en ontwikkeling van geneesmiddelen. Wij zoeken vrijwilligers, die tegen een onkosten vergoeding bereid zijn mee te werken aan één ,-j/an onze geneesmiddelonderzoeken. Voor de komende periode zoeken wij gezonde, niet-rokende mannen tussen 18 en 40 jaar De studie bestaat uit vier onderzoeksdagen van 12 uur die vallen in een periode van 4 tot 8 weken. Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071 -524 64 35 tussen 9.00 en 17.00 uur. Buiten kantooruren kunt u uw belangstelling kenbaar maken door uw naam en telefoon nummer in te spreken op de voice mail. U wordt dan zo spoedig mogelijk teruggebeld. U kunt ons ook e-mailen: recruit@chdr.nl Nadere informatie over dit onderzoek is te vinden op onze internetsite: www.chdr.nl Ons onderzoekscentrum is makkelijk bereikbaar per auto en openbaar vervoer: Zemikedreef 10 (Bioscience Park) 2333 CL Leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17