J CSM wil af van Venz, Hak en Honig bedrijven Steeds meer doen zaken via internet. ECB verrast met 'quasi-interventie' euro Aartsen: VN moeten meer istaan voor multinationals Economie Uitbreiding haven op Maasvlakte 'Kernafval kan 300 jaar boven de grond worden opgeslagen' 'Herfstkoninkjes' NUON boekt iets hogere winst Kredietverlening IMF neemt fors af Arbeidsmarkt gunstig voor schoolverlaters Veiling Antonov uitgesteld door ontbrekende papieren Ha velaar komt met jus d'orange De ideële organisatie Max Havelaar hoopt een deel markt voor jus d'orange te veroveren met 'gekeurd' sap. is afkomstig van sinaasappelkwekerijen waar de ar- nstandigheden relatief goed zijn. Het leeuwendeel van p; oncentreerde sinaasappelsap, de basis voor jus d'oran- H uit Brazilië. Daar zijn de prijzen volgens Max Havelaar te jaren flink gedaald. Dat kost zelfstandige boeren de •rknemers van grote kwekerijen hebben slechte arbeids- idigheden. Max Havelaar begon als leverancier van kof- keurmerk. Later zijn daar onder meer chocolade en ba- mjgekomen. I ziet af van bod op Daewoo Ford heeft vandaag bekendgemaakt af te zien van een ef overnamebod op de Zuid-Koreaanse autoproducent o, De twee partijen zouden eind augustus een akkkoord maar dat werd niet gehaald. Ford zou zijn bod van 6,9 dollar willen verlagen omdat Daewoo er financieel ;voor zou staan dan was verwacht. Daewoo Motors i de etalage als onderdeel van een ingrijpende reorgani- het Daewoo-concern. Er werd een soort veiling gehou- tarbij Ford als beste kandidaat naar voren kwam. Analis- i het besluit slechts als een tactische zet. De twee zijn het hen niet eens over de prijs maar zitten waarschijnlijk kort weer om de tafel. ier eens over umts-onderzoek g» De Tweede Kamer heeft overeenstemming bereikt n onafhankelijk onderzoek naar de veiling van umts-fre- !S (snel internetten via gsm) in Nederland. Er wordt ge- iaar externe deskundigen die het onderzoek uitvoeren, ïer spreekt zelf volgende maand met het kabinet over de Alle partijen willen weten hoe de veiling is voorbereid, rol van de overheid is geweest en hoe de geringe op- (5,9 miljard gulden) is te verklaren. Ook de rol van de moet worden onderzocht. De deskundigen moeten bin- e maanden rapport uitbrengen. De WD, die eerder aar had bij een onderzoek, steunt het initiatief. fonische zoektocht werklozen Uitzendbureau Intergom probeert in Groningen en veen telefonisch werklozen te interesseren voor een productiemedewerker. Met advertenties lukt het niet personeel te werven. Van de sociale dienst in Groningen itergom een lijst gekregen met wijken die een hoge werk- d kennen. Intergom belt bewoners om te vragen of hij al :eft of iemand kent die nog een baan zoekt. Volgens een roerder hebben na een dag bellen circa 25 mensen seri- ilangstelling getoond voor een baan. Intergom hield in ven al eerder een proef met een belcampagne onder stu- t FNV Bondgenoten opgeschort Personeel van FNV Bondgenoten heeft gistermiddag test tegen de eigen werkgever opgeschort. FNV Bondge- leeft toegezegd om over een aantal overgangsregelingen euwe sector-CAO, waartegen het personeel te hoop liep, rhandelen. Voor de zes organisaties binnen het FNV nds vorige week voor het eerst een sector-CAO. Perso- n Bondgenoten zegt in tegenstelling tot de collega's van rmaat, Ledenservice, Kiem, Vakcentrale en FNV Bouw i te leveren op hun pensioentoelage, op vakantiedagen en deel van de aanvullende WAO. Gistermorgen waren zeven regiokantoren door de acties telefonisch onbe- 1 eist hogere pensioenen Ci De Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen (NBP) hogere bijstelling van de pensioenen. De verbetering pensioenuitkering van 1,6 procent vindt zij te laag. De st dat de besturen van pensioenfondsen hun uitkerin- t vijf procent verhogen. De Nederlandse Vereniging van iaties van Gepensioneerden (NVOG) staat achter de eis. cretaris Rousseau vindt dat gepensioneerden ook moe- fiteren van de groeiende economie. Hij erkent evenwel p geen enkel middel ter beschikking staat hun wensen )ij te zetten. ïvers zoeken krantenbezorgers am» 'Word dagbladbezorger. Want geld maakt wel ge- Onder dat motto begint eert zoektocht naar nieuwe ibezorgers. In 'De Week van de Dagbladbezorger 2000' eert de Nederlandse Dagbladpers (NDP) van 18 tot en september bovendien activiteiten voor de huidige be- Ze worden in het zonnetje gezet met cadeaus en fees- ie mogelijkheid pretparken te bezoeken. Sonja Silva zal trs ontvangen in haar programma op TMF. Zij mogen videoclip aankondigen en een anekdote over hun werk n. „Het is nog steeds moeilijk mensen te vinden. Tegeri- g kun je op zo veel andere manieren makkelijker geld en", aldus de NDP. ON «JOHN WANDERS hebben de Verenigde het bedrijfsleven be- als een natuurlijke te ler. De VN dienen te nnen dat de private -n dominante rol speelt ïreld. En dat de belan- het bedrijfsleven zeker d tegengesteld zijn aan n die de VN nastreven, minister Van Aartsen in zijn jaarlijkse toe- at de Algemene Verga- tnde VN. ereld wordt allang niet fund door staten", be ide Van Aartsen. „Het van globalisering valt oppen." Maar intussen !t Handvest van de VN, ament onder de volke- lisatie, nog altijd geen van de private sector. or uw bedrijf?Het ministerie van Economische Zaken geeft advies. I* op internet: www.nederlandgaatdigitaal.nl of bel 0800-1151 Bedrijf richt zich helemaal op suiker, snoepgoed en bakkerijproducten De Centrale Suiker Maatschappij (CSM) wil af van de voedingsmiddelen. Het bedrijf onderzoekt de mogelijk heid de divisie met bekende merkproducten als Venz (chocoladehagel), Hak (potgroenten) en Honig (pasta), te verkopen. CSM gaat zich terugtrekken op een aantal kernactiviteiten: suiker, snoepgoed, bakkerij-ingrediën ten en melkzuur. De afgelopen jaren heeft het bedrijf di verse overnames gedaan om deze afdelingen te verster ken. amsterdam anp eigenaar van de bakkerijtak van Unilever, voor een overna- Zo werd CSM afgelopen zomer mesom van 1,5 miljard gulden. Deze week maakte CSM bekend vrijwel rond te zijn met de eige naren van de Belgisch-Franse snoepfabrieken Continental Sweets. CSM vindt zichzelf te klein om te groeien in voedingsmid delen. De meeste van haar merknamen zijn alleen in Ne derland bekend. De divisie die te koop staat, heeft een omzet van 770 mil joen gulden en is volgens CSM 'goed winstgevend'. Er werken 1.350 mensen, verdeeld over vijf dochterbedrijven: Honig, Koninklijke De Ruijter, Hak en Foodmark (alle Nederland) en Anco (België). Het was al een tijdje duidelijk dat CSM de voedingsmiddelen- tak niet koesterde. Het concern heeft eerder al een aantal doch ters uit deze categorie verkocht, zoals California (soep), het Itali aanse Audisio en het Duitse M/S/C Lebensmittel. Met het afstoten van de voe dingsmiddelen is CSM weer te rug bij de oorsprong. De NV Rotterdam Op de Maasvlakte wordt op dit ogenblik gewerkt aan een uitbreiding van de Amazonehaven. Hier is men bezig met de nieuwe ka demuur die waarschijnlijk in gebruik wordt genomen door de steeds groeiende containeroverslagbedrijven ECT en Kramer. In juli stemde het ka binet in principe in met de aanleg van de Tweede Maasvlakte. De landaanwinning is nodig om de positie van Rotterdam als container- en petro chemische haven te versterken. Als compensatie voor de natuur die erdoor verloren gaat, wordt elders een nieuw 750 hectare groot natuur- en re creatiegebied aangelegd. Onderzoekinstituut KEMA-Nucleair: den haag gpd Kernafval kan veilig en relatief goedkoop 300 jaar boven gronds worden opgeslagen. Tot nu toe werd uitgegaan van een opslag van maximaal 100 jaar. Het is 'technisch goed mogelijk en financieel aantrekkelijk' die termijn te verlengen conclu deert onderzoeksinstituut KE MA-Nucleair in een rapport dat is opgesteld in opdracht van het ministerie van economische za ken. Alle Nederlandse kernafval gaat naar de Centrale Organisa tie Voor Radioactief Afval (Co- vra) in Zeeland. Daar staan al gebouwen voor laag- en mid- delradioactief afval die volgens de KEMA na renovatie 300 jaar mee kunnen. De opslagruimte voor hoog radioactief afval is over twee jaar gereed en bevat zes opsla geenheden, die zijn ontwikkeld voor een gebruik gedurende 100 jaar. Daarna moet voor dit afval een nieuwe ruimte wor den gebouwd. Nieuwbouw en renovatie kosten veel geld, maar daar staan grote besparingen tegen over, rekent de KEMA voor. Dat komt door het 'verval' van ra dioactieve stoffen. Het grootste deel van het afval is laag- en middel radioactief en de radio activiteit vermindert na 100 jaar met een factor tien en na 300 jaar zelfs met een factor 1.000. Definitief opbergen in onder grondse zoutkoepels of kleila gen is voor het overgrote deel van het afval niet meer nodig. Door een lange opslag boven de grond is de aanleg van een ondergrondse opslagmijn veel eenvoudiger. Dat levert aan zienlijke besparingen op, bere kent de Kema. In de jaren ze ventig wilde de overheid kern afval zo snel mogelijk opslaan in ondergrondse zoutkoepels in het noorden van het land. Ver zet leidde tot tijdelijke boven grondse opslag voor maximaal vijftig jaar. Die termijn werd vervolgens verdubbeld. Van Aartsen: „Het handvest is gebaseerd op een regeringsmo del dat zo oud is als de Vrede van Westfalen. Het is een sys teem dat terugvoert naar het midden van de zeventiende eeuw". Hoewel de private sector een krachtige speler is op zowel na tionaal als internationaal ni veau, werd zij tot voor kort door de VN-diplomatie hoegenaamd genegeerd. Die confronterende opstelling van de VN was op zichzelf niet onbegrijpelijk, sus te Van Aartsen. Maar de tijden zijn veran derd: „Vandaag de dag zien we in het bedrijfsleven een groeiend bewustzijn van de noodzaak om verantwoordelijk beleid te voeren. Private ondernemingen streven tegenwoordig doelen na die uitstijgen boven winst maximalisatie". opheusden Aardbeien hebben sinds jaar en dag de bijnaam 'zo- merkoninkjes'. Maar mede door import zijn ze tegenwoordig het hele jaar verkrijgbaar. In eigen land worden ze op dit ogenblik ook nog volop geoogst. Het gaat dan om het gloednieuwe zoghe- ten 'doordragersras' Everglade. Teler I. van Dam uit Opheusden heeft de planten staan onder spe ciale plastic tunnels. Dat is nodig ze omdat anders door lagere tem peratuur moeilijk zouden rijpen. Bovendien zouden de vruchten snel verrotten door de hoge lucht vochtigheid. Nu kan er tot de vorst invalt nog geplukt worden. De veilingprijzen liggen met vijf gulden per kilo een stuk lager dan vorig jaar. foto anp vidiphoto BAARN ANP Energie- en waterbedrijf NUON (ex-ENW en EWR) heeft de nettowinst in het eerste halfjaar met vijf pro cent opgevoerd tot 372 mil joen gulden (exclusief een malige posten). De omzet is met hetzelfde percentage gestegen tot 3,9 miljard gulden. De hogere omzet hangt samen met de hogere brandstofprijzen (olie en gas), die direct worden doorberekend en dus de winst niet aantasten. Wel had NUON last van de eis van toezichthouder DTe om de marges te verlagen. Ook ging de afzet van gas omlaag door het relatief warme weer. NUON manifesteert zich steeds duidelijker als een 'multi-utility' bedrijf. Voor al de waterpoot groeit. In april stopte het nutsbedrijf 120 miljoen gulden in een joint venture met het Britse Biwater. Het bedrijf is daar mee mede-eigenaar gewor den van waterconcessies in Mexico, Chili, Zuid-Aftika, Indonesië en de Filippij nen. Verder kocht NUON deze zomer samen met Unit Energy France twee water krachtcentrales bij Rouen voor 42 miljoen. Verder heeft NUON in april een in formeel bod gedaan op Waterbedrijf Gelderland. Centrale Suiker Maatschappij werd in 1919 opgericht als het fusieproduct van de Wester Sui kerraffinaderij, de fabriek voor gecondenseerde melk Hollan- dia uit Vlaardingen en de biet- suikerfabriek Van Loon uit Steenbergen. In 1977, toen 'diversificatie' het modewoord was in het Ne derlandse bedrijfsleven, kocht CSM met Honig het eerste branchevreemde bedrijf. Later volgden Venz, De Ruijter, Roos- vicee en Karvan Cévitam. Voormalig Vopak-bestuurdcr R. Hendriks (45) wordt op 1 okto ber directeur bij CSM. Per 1 fe bruari 2001 neemt hij vervol gens de verantwoording voor de bedrijfsvoering over van M. Arentsen, die met pensioen gaat. Vorig jaar trad Hendriks af als vice-voorzitter van de raad van bestuur van het Rotterdam se distributiebedrijf. Daarvoor was hij werkzaam voor Van Om meren, dat in 1999 met Pakhoek fuseerde tot Vopak. WASHINGTON ANP De verbetering van de econo mische situatie in de wereld heeft het beroep op leningen van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) fors doen slin ken. De financiële positie van het fonds is daardoor weer op een gezond niveau gekomen, zo blijkt uit het vandaag gepu bliceerde jaarverslag. In het eind april afgesloten boekjaar leende het IMF 21,1 miljard gulden aan lidstaten met problemen. Dat is minder dan een derde van de 71,9 mil jard in het voorgaande jaar. Vooral het onverwacht snelle einde aan de in 1997 uitgebro ken crisis in Oost-Azië was daar debet aan. Het IMF leende niet alleen minder uit, maar kreeg ook meer binnen aan aflossing van oude leningen. Daardoor ver minderde het bedrag aan uit staande leningen van 226 tot 167 miljard gulden. De verhouding tussen be schikbaar en uitgeleend geld, ging omhoog van 89,2 naar 153,1 procent, het niveau van voor de Azië-crisis. Eind april 1998 was een ge vaarlijk dieptepunt bereikt van 45 procent, maar het IMF heeft nu weer voldoende financiële slagkracht om eventuele nieu we crises te lijf te gaan. Het jaarverslag bevat voor het eerst salarisgegevens van het IMF- personeel. Directeur Kohier, die in mei Camdessus opvolgde, ontvangt per zo'n 925.000 gul den. De 24 leden van het dage lijks bestuur, die direct of indi rect alle 182 lidstaten vertegen woordigen, ontvangen elk ruim vier ton per jaar. foto anp wim vlieghaar maastricht anp De werkloosheid onder school verlaters daalde in 1999 ten op zichte van een jaar eerder van drie naar twee procent. Daarbij steeg het afgelopen jaar het bruto uurloon van de starters op de arbeidsmarkt flink en kwam uit op twintig gulden. Dat blijkt uit een vandaag ge presenteerd rapport van het re- searchecentrum voor onderwijs en arbeidsmarkt (ROA) van de universiteit van Maastricht. De conclusies zijn gebaseerd op gegevens van 44.000 personen van alle opleidingsniveaus. Na het beëindigen van de op leiding was de schoolverlater in 1999 gemiddeld amper een hal ve maand werkloos. Alleen af gestudeerden van de richtingen HBO kunst en cultuur en van de landbouwuniversiteit had den opvallend meer moeite de arbeidsmarkt te betreden. Zij zaten vorig jaar gemiddeld iets langer dan twee maanden zon der werk. In 1996 hadden schoolverla ters gemiddeld twee keer zo veel tijd nodig om een baan te vinden. Een vergelijking met dit gegeven is volgens onderzoeker M. Wolbers niet de beste maat staf om aan te tonen dat de werkloosheid onder schoolver laters de laatste jaren snel is af genomen. „Het belang zit hem meer in de omvang van de werkloosheid dan in de duur. In 1996 was de werkloosheid onder alle schoolverlaters nog negen procent." Ook onder zocht het ROA de mate waarin de baan van de schoolverlaters aansloot op hun studie. Twee derde van de starters slaagde erin een baan op het eigen op leidingsniveau te vinden. HBO- studenten scoorden hier met 81 procent het hoogst. Ook het aantal flexibele aan stellingen (uitzendwerk, op- roepwerk of een contract korter dan één jaar) neemt verder af. In 1998 moest nog achttien procent van de hoolverlaters genoegen nemen met een tijde lijke aanstelling. Vorig jaar was dit vijftien procent. veghelanp De veiling van het Russische transportvliegtuig dat op Maas- tricht-Aachen Airport aan de ketting ligt is gisteren afgelast. Dit is het gevolg van korte ge dingen die in Den Bosch en Maastricht door potentiële ko pers waren aangespannen om dat de papieren van de Antonov 124 ontbreken. De technische vlieghandboe- ken heeft de bemanning in 1997, toen beslag was gelegd op het toestel, meegenomen naar Rusland. Daar zijn ze verkocht aan een bedrijf dat nu ook een bod op het toestel heeft uitge- Nederland gaat digitaal. frankfurt anp/afp/bridge De Europese Centrale Bank heeft de financiële mark ten gisteren verrast met het plan euro's aan te kopen. Daarvoor heeft de bank 5,5 miljard gulden gereser veerd. Veel haalde de aankondiging niet uit. De euro steeg weliswaar heel even fors tot 0,87 dollar, maar aan het eirrd van de Europese handel werd 0,8615 dollar genoteerd. Daarmee belandde de munteenheid zelfs onder de slotkoers van 0,8640 dollar van de dag ervoor. De motieven van de ECB waren gisteren onduide lijk. Volgens bankpresident Wim Duisenberg is de ac tie voor een deel ingegeven door tactische overwegin gen. Maar een interventie wilde hij haar niet noemen Daarvoor is het bedrag dat voor de aankopen is gere serveerd ook veel te klein. Analisten spraken van een 'quasi-interventie'. De ECB zou met de aankondiging de financiële markten willen waarschuwen dat er in de toekomst forse inter venties zullen aankomen om een verdere verkoop van euro's tegen te gaan, aldus enkele experts. Duisenberg wilde daar gisteren niet op ingaan na afloop van de tweewekelijkse vergadering met de cen- tralebankpresidenten in de eurozone, waarin werd besloten om de rentetarieven ongemoeid te laten. De ECB heeft de centrale banken van de VS en Ja pan op de hoogte gesteld van de plannen. Deze ban ken zijn de voornaamste partijen als het gaat om ge zamenlijke interventieaankopen. Alleen met een ge meenschappelijke actie kan de euro overtuigend in koers stijgen. Er gaan de laatste tijd steeds meer stemmen op dat de centrale banken gecoördineerd euro's moeten aankopen om die weer wat aanzien te geven, maar de ECB heeft daar tot nu toe niet van willen weten. Toch heeft de bank herhaaldelijk laten blijken bezorgd te zijn over de lage koers van de euro, die in korte tijd het ene na het andere dieptepunt bereikte ten op zichte van de dollar. De zwakke euro is vervelend voor Europa omdat die de inflatie opdrijft. De ECB ziet dat gevaar als hoe der van de prijsstabiliteit des te meer. Maar om op de valutamarkten invloed op de koers uit te kunnen uit oefenen, zal de bank flink in de buidel moeten tasten. Zo heeft de Japanse centrale bank sinds begin 1999 bijna 200 miljard gulden uit haar reserves gebruikt om de koers van de yen te drukken, overigens zonder groot succes. De mogelijkheden voor de ECB zijn veel kleiner. De goud- en deviezenreserve van de ECB bedroeg bij de oprichting van de bank ongeveer 88 miljard. Daarvan was echter 15 procent goud. De deviezen zijn in het buitenland ondergebracht en leveren de ECB rente op. Ook in de toekomst wil de ECB rente-inkomsten gebruiken voor het opkopen van euro's. Analisten houden er rekening mee dat de ECB het plan voor de euro-aankopen heeft willen gebruiken om de reactie van de Financiële markten te testen. bracht. Eerdere pogingen van veilinghuis Meerman om de papieren terug te krijgen heb ben volgens directeur Marinus niets opgeleverd. De Bossche rechtbank heeft nu bepaald dat de veiling uitge steld moet worden tot de pa pieren beschikbaar zijn. Zijn collega in Maastricht heeft het Russische bedrijf opgedragen die documenten binnen vijf da gen beschikbaar te stellen. Voor elke dag dat de onderneming in gebreke blijft, verbeurt het een dwangsom van 250.000 gulden met een maximum van tien miljoen gulden. Volgens Marinus zijn de pa pieren niet noodzakelijk om voor het vliegtuig een bewijs van luchtwaardigheid te krij gen. De koper heeft ze nodig om de waarde van het toestel te kunnen bepalen. Als de papie ren niet boven water komen, gaat de veiling na 1 december gewoon door. Een expeditiebedrijf heeft destijds beslag laten leggen op het toestel omdat het van de Moskouse eigenaar nog zeven ton tegoed zou hebben. Inmid dels hebben zich nog veel meer schuldeisers gemeld, waaron der de luchthaven. Het parkeer- geld is opgelopen tot ongeveer 1,6 miljoen gulden. De 300 ton wegende Antonov is een van de grootste vracht vliegtuigen ter wereld. De nieuwwaarde bedraagt zo'n 90 miljoen gulden. Het toestel le vert volgens het veilinghuis ver moedelijk tussen de acht en vijftien miljoen gulden op, min der dat de totale schuld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9