Indonesië akkoord met missie naar West-Timor Economische sabotage doet inspanning Wahid teniet Mugabe draait oppositie duimschroeven aan Hij heeft wel Ees voorletters. Hebtu daar iets aan?" Buitenland Israëlische volk milder over status Jeruzalem Aanslag is antwoord ETA op arrestatiegolf Myanmar geeft Suu Kyi meer bewegingsruimte Bush en Gore gaan toch op tv in debat Kostunica bekogeld in Kosovo )AG 15 SEPTEMBER 2000 Hid vonnis Barnabei voltrokken yri De wegens verkrachting en moord veroordeelde Derek iabei (33) is gisteravond in de gevangenis van Jarratt in de irikaanse staat Virginia geëxecuteerd. Barnabei is van Itali- ;e afkomst, maar oproepen van regering en parlement in ie en van de paus aan de gouverneur van Virginia om van xecutie af te zien had geen effect. Het Amerikaanse hoogge- itshof weigerde gisteren de executie uit te stellen. Barnabei ter dood veroordeeld wegens de verkrachting van en ird op een zeventienjarig meisje in 1993. Maandag bleek dat Uan bloed op de vingernagels van de vermoorde Sarah nosky overeenkomt met DNA van Barnabei. Gouverneur Gilmore van Virginia sloot op grond daarvan gratie uit. Bar- eis advocaten hebben aangevoerd dat is geknoeid met het i-materiaal dat wees op de schuld van hun cliënt. atersnood dreigt in Mekong-delta ji.pHNQM penh Het Rode Kruis en premier Hun Sen van ibodja hebben gisteren alarm geslagen wegens de overstro- g van de Mekong-rivier in Vietnam, Laos en Cambodja. In Irie landen zijn al 600.000 mensen dakloos geraakt. Ook hun wland is verloren gegaan. Er zijn inmiddels bijna honderd isen verdronken. Vietnam kreeg bovendien zondag ook nog ropische storm Wukong te verwerken. Die maakte in één 100.000 mensen dakloos. Oorzaak van de ongebruikelijk re overstromingen zijn de dit jaar uitzonderlijk vroeg be nen en ongewoon zware moessonregens. Het is de zwaarste stromingsramp van de afgelopen veertig jaar. Het peil van fekong stijgt nog steeds. Verwacht wordt dat de rivier tegen »ind van de maand het peil van het rampjaar 1961 bereikt. lina executeert ex-parlementariër NG' In China is gisteren de voormalige vice-voorzitter van parlement, Cheng Kejie, geëxecuteerd. Kejie werd op 22 au- tus in hoger beroep ter dood veroordeeld wegens het aanne- ivan ruim tien miljoen gulden aan steekpenningen. Hij is loogste Chinese regeringsfunctionaris die tot dusver wegens uptie is veroordeeld. De veroordeling vloeit voort uit de an- irruptiecampagne van Peking. Het persbureau Xinhua dde niet hoe Kejie werd geëxecuteerd. De meeste doodstraf- China worden uitgevoerd met een kogel door het achter - fd. Volgens Xinhua is het openbaar ministerie in China begin dit jaar meer 23.000 onderzoeken begonnen naar jelijke corruptie. In totaal zou het gaan om een bedrag van half miljard gulden. ak schendt luchtruim Saudi-Arabië' york» Voor het eerst in meer dan tien jaar heeft een Iraaks ■chtsvliegtuig boven Saudi-Arabië gevlogen. Het Amerikaan- ïinisterie van defensie heeft dat gisteren gezegd. Volgens zegsman wilde Irak de Verenigde Staten uitdagen met de oden vlucht. Ook hebben zeker twee Iraakse vliegtuigen op ptember boven het zuiden van Irak gevlogen, aldus Penta- woordvoerder Craig Quigley. De Amerikaanse en Britse [tuigen die toezicht houden op het vliegverbod dat Irak in tuiden en het noorden van het land is opgelegd, waren toen in de lucht. Quigley wilde niet speculeren over de mogelijke ieven van Bagdad om toestellen de verboden zone in te stu- in zei dat het aan Riyad is om verder uitleg te geven over de nding van het Saudische luchtruim. ell moet toch voor rechter VS komen Een rechtbank in de VS heeft gisteren een rechtszaak ihandeling genomen tegen oliemaatschappij Shell wegens lanzetten tot marteling en moord in Nigeria. De aanklacht ;ediend door activisten van het Nigeriaanse Ogoni-volk, dat :en campagne voert tegen de plaatselijke oliewinning door Shell zou de Nigeriaanse autoriteiten hebben aangezet tot inderdrukken van het protest van de Ogoni. De Brits-Ne- andse oliemaatschappij zou ook actief hebben bijgedragen de door velen bekritiseerde bewijslast tegen twee Ogoni-lei- Ken Saro-Wiwa en John Kpuinen. Zij werden in 1995 op- ingen door de Nigeriaanse autoriteiten. De aanklacht tegen werd in 1996 in New York ingediend. De rechter gaf Shell er gelijk in een verzoek om de zaak door te verwijzen naar herenigd Koninkrijk, waar de betrokken Shell-dochter staat ichreven. Dat besluit is nu in hoger beroep teruggedraaid. if I De Zoekservice van KPN Telecom. Bij 0900-8008 wordt echt voor u gezocht. Met soms minimale gegevens kunt u wel zes nummers per keer opvragen. Dagelijks op ieder moment. En niet alleen telefoonnummers, maar ook postcodes, fax en mobiele nummers. Deze service kost f2,-per gesprek. u naam, woonplaats cn adres? Bel dan 118 (f 0,90 per gesprek). JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De Indonesische regering heeft de bomaanslag van woensdag in de effectenbeurs van Jakarta gisteren onomwonden betiteld als 'economische sabotage'. Bij de zware explosie in de onder grondse parkeergarage van de beurs kwamen vijftien mensen om en raakten 27 anderen ge wond, van wie een aantal ern stig. President Wahid gaf op dracht de verantwoordelijken op te pakken, ongeacht hun po sitie of status, getuige het van daag uitgevaardigde arrestatie bevel tegen Tommy Soeharto: „Want er zijn in dit land geen heilige koeien." Nationaal politiechef generaal Rusdihardjo bood zijn veront schuldigingen aan omdat hij er niet in was geslaagd de aanslag op het hart van het Indonesi sche zakenleven te voorkomen. De explosie maakte een einde aan de illusie dat op betrekke lijk korte termijn economisch herstel voor Indonesië mogelijk is. De inspanningen van de re gering om de Indonesische economie nieuw leven in te blazen, zijn volkomen teniet ge daan. De rupiah maakte giste ren een duikeling van bijna tien procent. De explosie heeft buitenlandse investeerders duidelijk gemaakt dat de strijd om de macht in In donesië ruim een jaar na de de mocratische verkiezingen nog niet is uitgewoed. De rust die nodig is om Indonesië voor de zakenwereld aantrekkelijk te maken, zal voorlopig niet weer keren. Temeer omdat er van eerdere aanslagen nog niet één is opgelost. Indonesië blijkt niet in staat de veiligheid in eigen huis te garanderen. Niet in ver re buitengewesten als Ambon en Timor, maar evenmin in de hoofdstad zelf. Coördinerend minister van economische zaken Ramli bracht de desastreuze explosie meteen al rechtstreeks in ver band met de tweede zitting van de rechtbank in de zaak-Soe- harto, gisterochtend. Hij meent dat de aanhang van de oud president, die na drie beroertes aan hersenbeschadiging zou lij den, achter deze en eerdere aanslagen zit. Wahid gaat daar in een eind mee, gezien het ar restatiebevel tegen Soeharto ju nior. Anderen beschuldigen conser vatieve elementen in het Indo nesische leger van de aanslag. Het was procureur-generaal Marzuki Darusman opgevallen dat onderzoeken altijd stuklo pen zodra er in die richting wordt gezocht. Om die reden heeft Wahid verordonneerd dat de legerleiding zelf moet wor den betrokken bij het onder zoek naar de daders. Gisteren werd bekend dat de bom is ge maakt met materiaal dat ook het Indonesische leger ge bruikt. De bom is identiek aan het explosief dat de Filippijnse ambassadeur in Indonesië in augustus bijna fataal werd. Veiligheidsraad ziet weinig in voorstel Wahid Indonesië nodigt de am bassadeurs van de landen die lid zijn van de VN-Vei- ligheidsraad uit om pools hoogte te nemen in West- Timor. Dat heeft een woordvoerder van presi dent Wahid gisteren ge zegd. Indonesië stuurt dit weekeinde een speciale delegatie onder leiding van' superminister' voor veiligheids- en politieke zaken Yudhoyono naar New York. Daar informeert hij de Veiligheidsraad over de situatie in het gebied. JAKARTA-NEW YORK ANP De Veiligheidsraad vroeg Jakar ta eerder deze week een VN- missie van buiten Indonesië toe te laten. Daar reageerde Jakarta direct negatief op. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) deed toen een beroep op zijn collega Shihab om de VN-mis- sie wel toe te staan. Indonesië lijkt bereid te zijn tot een compromis door met de optie te komen van een missie van ambassadeurs die in Jakar ta zijn gestationeerd uit landen uit de Veiligheidsraad. Of de Veiligheidsraad daar mee in stemt, moet in het gesprek met Yudhoyono blijken. Een bron in de Veiligheidsraad schatte de kans daarop gisteren klein in. Omdat Nederland momenteel lid is van de Veiligheidsraad, is ook de Nederlandse ambassa deur in Jakarta Uitgenodigd. Vorige week werden drie me dewerkers van de VN-vluchte lingenorganisatie Unhcr in Atambua gedood, een plaatsje in West-Timor op de grens met het oostelijk deel van het ei land. Aangenomen wordt dat pro-Indonesische milities hun kantoor hebben aangevallen om de dood van een van hun leiders te wreken. De Unhcr heeft alle activiteiten in West- Timor gestaakt, en zijn mede werkers uit het gebied geëvacu eerd. De Veiligheidsraad ver oordeelde de moorden, en drong aan op de ontbinding van de milities. In de Indonesische hoofdstad Jakarta kwam het gisteren tot een treffen tussen politie en de monstranten die protesteerden tegen de afwezigheid van oud president Soeharto bij het pro ces tegen hem. De rechtszaak werd donderdag tot 28 septem ber verdaagd, omdat rechters een nieuw medisch onderzoek naar de gezondheidstoestand tel aviv ad bloemendaal correspondent Het mislukken van de topcon ferentie van Camp David over vrede in het Midden-Oosten is niet zonder gevolgen gebleven. Volgens een recent opinie-on derzoek onder de Israëlische bevolking is nu 55 procent er van overtuigd dat een regeling van het Israëlisch-Palestijnse conflict niet mogelijk is zonder een compromis over de status van Jeruzalem. Meer dan een kwart van de ondervraagden bleek zelfs be reid verder te gaan dan premier Barak, en wil de soevereiniteit over de Tempelberg, een heilige plaats voor zowel moslims als joden, volledig in handen geven van de Palestij nen. Israëlische regeringen zijn er tot nu toe al tijd voetstoots vanuit gegaan dat het Israëlische volk ten kos te van alles zou willen vasthou den aan het dogma van 'heel Jeruzalem als eeuwige en on deelbare hoofdstad van Israël'. De enquête is vorige week uitgevoerd door het onafhanke lijke onderzoeksbureau Smith onder 501 joodse Israëliërs. Volgens de uitslag is zelfs 73 procent van de Israëliërs die vorig jaar op Barak hebben ge stemd, bereid tot vergaande concessies voor wat betreft de nieuwere Arabische buurten van Jeruzalem. Toch nog 59 procent wil ook veel opgeven in de oude binnenstad. Een groot deel van het publiek heeft geen moeite met Palestijnse soeve reiniteit over de Tempelberg, sinds 600 jaar de plaats is van het Aksa-moskeeëncomplex. De besprekingen tussen Isra el en de Palestijnen zijn giste ren weer voorzichtig hervat in New York. barcelona henk van den boom correspondent De Baskische afscheidingsbe weging ETA heeft gisteravond met een moordaanslag gerea geerd op de golf van arrestaties van de afgelopen weken. In to taal werden 36 Basken gearres teerd op verdenking van sa menwerking met de ETA. Slachtoffer van de jongste aanslag is de voormalige minis ter van justitie en onderwijs van Baskenland, de socialist José Ramon Rekalde. Hij werd gis teravond in zijn woonplaats San Sebastian in het hoofd ge schoten, toen hij dicht bij zijn huis uit de auto stapte. De aan slag werd gepleegd door een gemaskerde man. Rekalde werd ernstig gewond naar het zie kenhuis gebracht. Gisteravond laat verklaarden de doktoren dat hij buiten levensgevaar was. De nieuwe aanslag wordt in Spanje gezien als een reactie van de terreurorganisatie op het harde optreden van politie en justitie in de afgelopen we ken. Woensdagnacht werden twintig mensen opgepakt, die ervan worden verdacht dat zij met de ETA samenwerken. Vo rige week werden zestien ETA- sympathisanten gearresteerd. Terwijl het in het grensgebied met het westelijke deel onrustig blijft, keert in Oost-Timor het gewone leven steeds meer terug. Een jongetje kijkt op het strand bij de hoofdstad Dili naar de aankomst van vier Ameri kaanse marineschepen, die soldaten komen brengen voor het verlenen van humanitaire hulp. FOTO AP JOEL RUBIN van de vroegere leider hebben ben weggesluisd naar familie gelast. De 79-jarige Soeharto en vrienden. Volgens zijn advo- wordt beschuldigd van corrup- eaten is hij te ziek om terecht te tie. Hij zou overheidsgeld heb- staan. Hij kan volgens hen een nieuwe beroerte krijgen van de spanning die zijn verschijning voor de rechtbank bij hem te weeg zal brengen. yangon Rtr-AFP weken zijn deuren openen. De extra beperkingen voor de oppositie werden twee weken geleden ingesteld, nadat Suu Kyi in een auto de stad was uit gegaan voor een ontmoeting met partijgenoten. Zij werd te gengehouden door de politie en bleef toen negen dagen langs de kant van de weg staan. De NLD-top heeft geen officeel 'stadsarrest', maar wordt con sequent bij de gemeentegrens tegenhouden. De oppositieleid ster is al vaker op militaire blok kades gestuit. Haar partij won in 1990 de verkiezingen, maar heeft nooit mogen regeren. In 1991 kreeg Suu Kyi voor haar vreedzaam protest de Nobel prijs voor de Vrede toegekend. Het militaire bewind van Myan mar (voorheen Birma) heeft gisteren het huisarrest en be- zoekverbod van oppositieleid ster Aung San Suu Kyi na twee weken opgeheven. De Verenig de Staten en de Verenigde Na ties reageerden opgetogen op de veroepeling van de controle op de oppositieleidster. Diplomaten bezochten direct het huis van de 55-jarige Suu Kyi. Volgens een van hen is de politica in goede gezondheid. Ook andere leden van haar par tij NLD mogen zich volgens een persbericht van de junta weer vrij door de hoofdstad Yangon bewegen. Het partijkantoor mocht voor het eerst in twee WASHINGTON Rtr-AFP Na weken touwtrekken hebben de Amerikaanse presidentskan didaten Bush en Gore gisteren overeenstemming bereikt over hun verkiezingsdebatten, die rechtstreeks op de televisie worden uitgezonden. Het eer ste debat is op 3 oktober. Twee dagen later betreden de vice- presidentskandidaten Cheney en Lieberman de ring. Op 11 en 17 oktober debatteren Bush en Gore verder. Wie de debatten zal voorzitten en welke vorm zij krijgen, moet nog worden be paald. CNN zal minimaal één uitzending verzorgen, maar on duidelijk is nog welke. De uit komst betekent een kleine over winning voor Gore, omdat de kemphanen terugkeren naar een principe-akkoord uit au gustus. Bush drong er de laatste weken sterk op aan de debatten te vervroegen. EELCO VAN DER LINDEN Intimidatie is nu wéér het wapen. MDC-leider Chimhi- ni was er gisteren de hele dag druk mee. „In alle vroeg te kwamen rechercheurs en agenten van de veilig heidsdienst de kantorerf binnen. Buiten bleven eenhe den van de oproerpolitie op wacht staan. Op het huis zoekingsbevel stond dat gezocht werd naar 'zwaar wa pentuig'. Waanzin. Ik heb kunnen voorkomen dat ze in de computers doken, maar morgenochtend komen ze terug met een nieuw huiszoekingsbevel dat hen daar wel de bevoegdheid toe geeft." Ironie is er genoeg. Eerder deze week ontplofte 's avonds een handgranaat in hetzelfde hoofdkantoor van de MDC. „We waren weg, maar twee bewakers zijn aan de dood ontsnapt", zegt Chimhini. Volgens hem is het duidelijk dat beide gebeurtenissen geregisseerd worden door dezelfde personen. „Mugabe is wanhopig en probeert de stedelingen angst aan te jagen." In de steden is het verzet tegen Mugabe het grootst en de steun voor de MDC vrijwel totaal. Het zijn verder de Voor het belangrijkste deel is die toe te schrijven aan de wijdverbreide corruptie en het mismanagement van het chronisch vermoeide regime. De bezettingen van 'blanke' boerderijen en een verward programma van landherverdeling hebben de chaos totaal gemaakt. De crisis is dusdanig dat er in een land met een rijke agrarische sector over een paar maanden een voedsel tekort is. Voeg er de schaarse en voor een gemiddelde Zimbabwaan niet meer te betalen brandstoffen en an dere eerste levensbehoeften aan toe, en je hebt een ex plosieve situatie. De MDC is massabetogingen aan het plannen. Daar heeft volgens Chimhini het politieonderzoek alles mee te maken. „Ze willen weten wat er gaat gebeuren. Zijn bang voor de woede van het volk." Volgens de MDC- voorman doen 'ze' precies de verkeerde dingen. „In de hoofdstad Harare en andere steden wordt de waar van straatverkopers in beslag genomep, omdat ze geen ver gunning hebben. Nou, dan hebben weer een aantal fa- KOSOVSKA MiTROViCADeJoego- slavische presidentskandidaat Vojislav Kostunica (midden) weert rot fruit af, dat in de Koso- gegooid. Later volgden ook nog stenen, waarvan er één Kostunica raakte. Hij liep een^nee onder zijn oog op. De oppositiekandi- maar de laatste is onder de Ser viërs in het door de VN bestuurde Kosovo weer veel populairder. FOTO EPA SASA STANKOVIC

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7