LKE DAG PEN DAG Kamerleden willen actie van kabinet Transporteur: Dieselprijs is normaal ondernemingsrisico Binnenland Donald Duck symbool voor actie eigen rijders Burger betaalt de oplossingen van Zalm 'We zijn te ver gegaan met vrije markt' Blokkades België weg 1.0 x 1 miljoen ruim 7 miljoen! k 15 SEPTEMBER 2000 ster vreest acties Minister Netelenbos (Verkeer) zou ze maandag alle- ïtmoeten in Hilversum: Transport en Logistiek Neder- _N), de Bovag, Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) en I meer organisaties uit de transportsector. Maar ze komt minister is bang voor acties. In Hilversum zou de offici- entatie zijn van de dodehoekspiegel, die in samenwer- t de sector is ontwikkeld. De spiegel verbetert het zicht chauffeur, waardoor ongelukken kunnen worden verme- jtelenbos zal nu later, als de gemoederen tot rust zijn ge- het 'actieplan dodehoek' met de sector ondertekenen. ag naar olie groeit te snel' e vraag naar ruwe olie groeit te snel voor de producen- [bij te houden. Dat stelt minister Saoud Nasser al Sabah iken van Koeweit vandaag in een vraaggesprek met de taant Le Figaro. De minister riep op tot een serieuze dia- [t de industrielanden over lange-termijn-oplossingen [bilisatie van de brandstofprijs. Behalve de grote vraag e noemde hij ook de hoge belastingen die het westen op [of heft als belangrijk element in de recente prijsstijgin- vraagt productieverhoging De zeven grootste industrielanden (G-7) gaan de Orga- yan Olie-Exporterende Landen (OPEC) om productie- ng vragen. Dat zullen ze doen op hun topontmoeting le week in Praag. Dat schrijft het Britse zakendagblad Fi- I Times vandaag in zijn Duitstalige editie. Afgelopen zon- iloot het kartel die productie al met 800.000 vaten per ;am te voeren- Dat had vooralsnog echter weinig invloed op ontwikkeling op de olietermijnmarkten. Z vertraagd door blokkades am» De postbezorging dreigt door de blokkades van ragenchauffeurs in het nauw te komen. PTT Post waar voor vertragingen van een dag. Het bedrijf zet extra in om de achterstallige post in het weekeinde weg te De PTT verwacht dat door de landelijke acties van de irtsector de postbezorging in het gehele land wordt ge- „Door de regionale blokkades loopt het postverkeer naar Zeeland en het oosten van het land nu al een dag ng op", verduidelijkt een woordvoerster. iumentenbond klaagt Shell aan Ci De Consumentenbond heeft bij de Reclame Code ssie een klacht ingediend over de advertentie van Shell olieconcern in kranten publiceerden om het publiek er- ivertuigen dat het maar drie cent winst maakt op een li- tvrije benzine. Volgens de belangenorganisatie maakt ch schuldig aan misleiding door een onjuiste voorstel- zaken te geven. Shell verzuimt volgens de belangenclub en hoe groot de winst is, uitgaande van inkoopprijs en itieprijs.De paginagrote advertentie van Shell werd eer- ekeld door minister Zalm van financiën. „Ik maak mij tei Dat bedrijf staat aan de rand van de afgrond", spotte mn insdag in de Tweede Kamer, "0 indicaptenraad ook boos i Ook de Gehandicaptenraad ageert tegen-de hoge ;er! ofprijzen. In een verklaring die ze donderdag uitbracht, roe e organisatie dat gehandicapten extra zwaar worden ge- 'O0 omdat ze vaak niet uit kunnen wijken naar het openbaar Bovendien zijn ze aangewezen op een 'karige vergoe- iar' in de gemeente en kunnen ze daarvan steeds minder /Ars naar Brussel verwezen De Nederlandse vissers hoeven voor hun hoge 11 ofkosten niet te rekenen op een tegemoetkoming van de indse overheid. Dat bleek gisteren na overleg tussen het |n j ledrijfsleven en staatssecretaris Faber (Visserij). De vis- Iden om een tegemoetkoming gevraagd omdat hun collega's wel flinke korting hadden gekregen. Van Faber ze echter te horen dat alle vissers in Europa in principe ihandeld moeten worden. Een korting kan wat haar be ien in Europees verband. 'eljevreden over kabinet De Europese Commissie is volgens een woordvoerder 8' ocommissaris Bolkestein (Interne Markt) „erg tevreden" Z1)J it snelle antwoord van Nederland over de wegblokkades. a-s de woordvoerder heeft de Nederlandse regering ook aa ledig overzicht gegeven van alternatieve routes en de gvan de blokkades. De commissie is er verder tevreden t Nederland de Europese Commissie van tevoren op de heeft gesteld van de landelijke demonstratie vandaag. 8e duidelijk dat in Nederland alleen korte blokkades wor- ,et gestaan, die het vrije verkeer van goederen niet in gevaar m i", aldus de woordvoerder. oord met Italiaanse truckers De Italiaanse regering heeft vanochtend een akkoord be et transportbonden over de verlaging van brandstofprij- prijs van diesel voor vrachtwagens, zwaarder dan 3,5 it omlaag met ongeveer 22 cent. Bedrijven met kleinere zouden compensatie via fiscale maatregelen kunnen De kortingen gelden in ieder geval tot het einde van het >k zullen transportbedrijven met terugwerkende kracht ijker belastingvoordelen krijgen die al eerder waren afge- Met het akkoord hoopt de minister van Transport blokkades af te wenden. Uii Wilt u alles weten over ontwikkelings samenwerking volgens het Foster Parents Plan? Voor alle informatie over onze organisatie en onze projecten bent u 7 dagen per week welkom op www.fosterparentsplan.nl ANP Algemeen Nederlands Per CPD Geassocieerde Pers Oienslen rw.fosterparents plan.nl joure»anp De transportbedrijven die deze week wegblokka des hebben opgeworpen, wenden zich tot het verkeerde adres. Niet de overheid moet worden aangesproken op de gevolgen van de hoge die selprijs, maar de vervoersbedrijven zelf. Dure diesel is een risico van het ondernemer schap en daarmee moet een bedrijf weten om te gaan, zo is de boodschap van transporteur T. van der Hoek. De Friese ondernemer stelt dat de re gering geen partij in deze kwestie is. „Vervoer ders moeten in de slag met diegenen van wie ze de centen moeten hebben: verladers en expedi teurs." Aan de vooravond van de landelijke actiedag in Den Haag stelt hij dat meer dan de helft van de verladers een dieseltoeslag accepteert. De trans porteur die de dieselprijs niet doorberekent aan de klant en de lage vervoersprijs accepteert, 'moet dan ook de gevolgen daarvan dragen'. Vol gens Van der Hoek, die momenteel vier van zijn acht vrachtwagens buiten bedrijf heeft staan, 'ré kenen de vervoerders helemaal niet of ze reke nen te laat'. Van der Hoek stelt dat 'de ondernemer die niet mee kan komen in de vervoerswereld, eruit moet stappen'. Door deze sanering gaat de vrachtprijs vanzelf wel weer omhoog. Dan draait uiteindelijk de consument op voor de hogere vervoerskosten doordat de producent zijn artikelen duurder gaat verkopen. De regering dient volgens hem vast te houden aan haar belasting- en milieubeleid. De energie moet duur worden betaald. „Als de regering extra dieselkosten compenseert is dit, naast het om gooien van het tot nu toe gevoerde beleid, con currentievervalsend." De vrije markt moet zijn werking kunnen hebben. Namens de eigen rijders biedt Gerard Pols (rechts) de algemeen voorzitter van Transport en Logistiek Nederland, Karei Noordzij, Donald Ducks aan met het verzoek om die op Prinsjesdag aan het kabinet te overhandigen. foto anp cor mulder zoetermeer anp Donald Duck staat symbool voor de acties van de eigen rij ders voor een verlaging van de dieselaccijns. Gisteren over handigden vier actievoerders een stapel stripboeken aan de vertegenwoordigers van Transport en Logitistiek Ne derland (TLN), Koninklijke Vervoer Nederland (KVN) en de Vereniging Eigen Rijders Nederland (VERN). De vrachtrijders hebben TLN-voorzitter K. Noordzij ge vraagd het pakket vandaag aan minister Netelenbos (Verkeer) te overhandigen. Zij willen met het cadeau duidelijk ma ken dat de regering een 'Duck- stadbeleid' voert. De actie voerders roepen eenieder op een Donald Duck achter de voorruit van de auto te plak ken. Noordzij kreeg ook een hen gel met lokaas in handen ge drukt om minister van financi en Zalm 'binnen te halen'. De voorzitter merkte op dat hij wel een goede hengel kan ge bruiken, omdat de minister een 'zwaargewicht' is. den haag gpd Accijnzen zijn een populair middel om de belastinginkom sten van het rijk te vergroten. De afgelopen tien jaar ging de accijns op euro ongelood an derhalf keer over de kop. Deels is dat inflatie, maar voor een nog groter deel was accijnsver hoging hét middel om de trein te stimuleren, het milieu te spa ren of gewoon het begrotingste kort te verkleinen. De verhoging van de accijns is iets van alle tijden. In 1970 was de accijns op een liter su- perbenzine 37,08 cent. Dit jaar is dat 131,51 cent, ruim 3,5 keer zoveel. De afgelopen tien jaar is de benzineaccijns, inclusief het 'kwartje van Kok', met twee kwartjes gestegen. Dat is meer dan in de twintig jaar tussen 1970 en 1990 (43 cent). De paarse kabinetten, en daarvoor het CDA-PvdA-kabi- net, hebben dus een flinke slin ger aan de accijnsmachine ge geven. Het begon allemaal met het befaamde 'kwartje van Kok', de accijnsverhoging van 19 cent in 1991. Het waren de jaren van forse bezuinigingen, een mage re economische groei en moei zaam zoeken naai inkomsten om het begrotingstekort te re duceren. Hogere accijns leek daarvoor het aangewezen mid del. Het ministerie van financi en ontkent tot op de dag van vandaag dat het kwartje een tij delijke maatregel zou zijn. Lo gisch, want dankzij de drie dubbeltjes die er onder het be wind van Gerrit Zalm nog eens zijn bijgekomen, bedraagt de accijnsopbrengst inmiddels 11,5 miljard gulden. Daar komt dan nog eens 2,2 miljard gul den aan BTW bij, zodat de brandstofheffingen ruim 7 pro cent van de totale belastingin komsten uitmaken. Tien jaar geleden waren benzineaccijn zen 'slechts' goed voor 5,5 mil jard gulden. Als het aan het kabinet ligt, zal de accijns eerder nog stijgen dan dalen. Het kabinetsbeleid is erop gericht het bezit van de auto goedkoper te maken, maar het gebruik duurder. Dat moet de automobilist prikkelen om wat vaker de trein te nemen. De accijns wordt zo ingezet als mi lieu-instrument. Daarom krij gen automobilisten volgend jaar een korting op de wegen belasting. Het bedrag is nog niet bekend, maar 200 miljoen gulden lijkt het maximum te zijn waarop gerekend kan wor den. Daar staat een verhoging van de accijns met minimaal 4 procent tegenover, zijnde de in flatiecorrectie van 2,5 procent en een BTW-verhoging van 1,5 procent. Dat leidt bij gelijkblij vend rijgedrag tot een extra op brengst van 460 miljoen gul den. Daarmee slaat Zalm twee vliegen in één klap, de milieu vervuiling neemt niet toe, maar de inkomsten wel. De burger betaalt deze zogenaamde 'win- win-situatie' van Zalm. Prof. Peter Odell noemt verhaal over olieschaarste onzin Rotterdam peter otteMet benzine en andere olieproducten ge beurt dat net zo. De Piatt's markt in Lon- Afgelopen weken had iedereen het maar over één ding: de benzineprijzen die als een jojo heen en weer gingen. Pomphou ders kregen kromme vingers van het veran deren van de prijzen op de prijszuilen en automobilisten zochten de goedkoopste pomp in de regio. Kartelvorming? Het wordt uitgezocht. Dan is het verfrissend weer eens met 'the good old professor' te spreken. Prof. Peter Odell, tot 1990 hoogle raar economische geografie in Rotterdam. Hij is met pensioen, maar volgt de olie- markt nog van uur tot uur. Bij hem thuis rolt het nieuws van persbureau Reuters binnen en hij schrijft regelmatig voor de Fi nancial Times. „Die maffe olieprijzen van de laatste tijd zijn de schuld van de compu ter. We leven in een virtual reality, een schijnwerkelijkheid die niets meer van doen heeft met de echte vraag naar olie." Volgens Odell zijn de oliehandelaren in Londen, New York en Singapore de schul digen. „Die verkopen papieren olievaten. Die olie bestaat wel ergens, maar niet per se op de dag dat ze 'm kopen of verkopen. Ze specu leren met olie. Een partij ruwe olie in een tanker op volle zeg wordt zo wel vijftig tot zestig keer verkocht tijdens een reis." De computer heeft het volgens Odell mogelijk gemaakt op grote schaal in partijen olie te handelen. In het elektronisch dataverkeer komen vraag en aanbod snel en vrijwel on gemerkt bij elkaar. „Vroeger, in de jaren zestig, was er de Rotterdamse oliemarkt. Dein zat er op het Hofplein in het Shell- hoofdkantoor op de vijfde etage een verko per die een partijtje olie verkocht. De koper zat dan soms in hetzelfde gebouw op de tiende etage. Heel kneuterig allemaal." „Toen ging het om kleine partijen. De Prof. Peter Odell. archieffoto meeste olie werd met tankers tegelijk tegen een afgesproken prijs van winplaats naar afnemer gebracht. De afnemer kocht wat ie nodig had voor zijn productie. Dat gebeurt nu vrijwel niet meer. De oliemarkt is vrijge maakt, is een business, een industrie op zich geworden." Net als op de aandelen- beurs wordt de olie verkocht aan de hoog ste bieder. Er wordt, net als met opties op de beurs, gehandeld in olie die de hande laar helemaal niet heeft. Met benzine en andere olieproducten l beurt dat net zo. De Piatt's markt in Lon den bepaalt dagelijks de inkoopprijs voor benzine. En vrijwel iedereen houdt zich er aan. Odell: „Op die elektronische markten wordt per dag net zoveel brandstof gekocht en verkocht als we in de gehele wereld in een heel jaar nodig hebben." „De jongens en meisjes achter die beeld schermen hebben maar één doel: aan het eind van de dag zoveel mogelijk winst heb ben en aan het eind van het jaar een zo hoog mogelijke bonus scoren." „Ze hebben de hele wereld in hun greep. Ze hebben er lak aan of vervoerders hun diesel nog kunnen betalen. Nee, we zijn veel te ver gegaan met die vrije markt. De overheid moet echt ingrijpen; de stoom van de ketel halen." „Ook het Internationaal Energie Agent schap in Parijs moet ingrijpen. De strategi sche voorraden die we met z'n allen sinds de oliecrisis in de jaren '70 hebben opge bouwd, moeten worden aangesproken om die jongens en meisjes achter die beeld schermen tot de orde te roepen. Dat het zo niet langer kan met dat speculeren. Er is in werkelijkheid helemaal niets aan de hand met de reserves. We hebben voor nog zeker een eeuw, en misschien nog wel een eeuw daarna, olie en gas. Alleen maken die han delaren en de oliemaatschappijen ons wijs dat olie en gas binnenkort op zijn. Dat olie kortom schaars is en dus duur moet zijn. Onzin!" „Als de regeringen samen zouden besluiten een kwart van de strategische voorraad van vier miljard vaten van 159 liter te verkopen, zou dat echt zoden aan de dijk zetten. On geveer een miljoen vaten per dag is dat. Let wel dat is dus meer dan de productieverho ging die Opec zondag heeft afgesproken: 800.000 vaten per dag." WD en CDA voor gesprek transportsector Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabi net vlug de dieselimpasse doorbreekt. De WD en het CDA vinden dat er nu op heel korte termijn een gesprek met de transportsector moet komen. D66 wil dat Neder land het initiatief neemt om snel in Europees verband te praten over de hoge brandstofprijzen. den haag anp Nu staat volgende week woens dag een ingelast Europees over leg over de brandstofprijzen in de Transportraad op de agenda. De WD, het CDA en D66 vin den het te lang duren om daar op te wachten. Het kabinet gaf eerder aan niet eerder tot be sluitvorming te willen komen. WD-fractievoorzitter Dijkstal vindt dat niet langer gewacht kan worden. Hij vreest dat de situatie uit de hand loopt nu ook in Nederland demonstre rende vrachtwagenchauffeurs voor steeds meer blokkades op de snelwegen zorgen. De blok kades moeten volgens Dijkstal onmiddellijk stoppen. „Deze beknotten alleen maar de vrij heid van andere automobilis ten." De WD-leider maakte giste ren duidelijk dat het kabinet te traag reageert omdat het wil wachten tot volgende week woensdag Europese afspraken gemaakt kunnen worden. Vol gens hem kan voor die tijd op zijn minst met de sector wor den gepraat. D66 wil ook dat het kabinet snel actie onderneemt, maar dat moet dan wel in Europees verband gebeuren. Fractievoor zitter De Graaf wil dat Neder land probeert het Europese overleg in de Transportraad naar voren te halen. „Gezien de ernst van de situatie kan Neder land het initiatief daartoe ne men." Het CDA vindt het helemaal niet nodig dat op de Transport raad wordt gewacht. Het kabi net kan ook zonder de overige Europese landen actie onder nemen, meent CDA-fractie- voorzitter De Hoop Scheffer. België en Frankrijk hebben dat ook al gedaan, door zelfstandig afspraken te maken met de transportsector. Hij vindt dat in Nederland premier Kok zich er nu snel mee moet gaan be moeien. De PvdA heeft goede hoop dat er snel een compensatiere geling voor de vervoerders uit de bus komt. Maar volgens PvdA-Kamerlid Crone is het niet eenvoudig om een eerlijke regeling te bedenken. Hij vindt het dus ook niet vreemd dat het kabinet even de tijd neemt. brussel/londen anp Belgische truckers hebben van ochtend rond half negen de laatste wegblokkades, bij de Antwerpse haven, opgeheven. Daarmee is een definitief einde gekomen aan hun acties, die zondag in Brussel begonnen en zich in de loop van de week uit breidden naar vrijwel het hele land. De vrachtwagenchauffeurs, die protesteerden tegen de ho ge dieselprijzen, maakten de wegen vrij nadat hun beroeps organisaties gisteren een ak koord sloten met de Belgische regering over compensatie maatregelen. Die bevatten fis cale tegemoetkomingen voor in totaal 170 miljoen gulden. Bo vendien krijgen transportbe drijven in de toekomst de mo gelijkheid de gestegen diesel- kosten door te berekenen aan hun klanten. In Groot Brittan- nië waren de blokkades van morgen ook vrijwel overal op geheven. Slechts een klein aan tal oliedepots, zoals in Sout hampton, Birmingham en Jar- row werd vanmorgen nog bezet gehouden. De oliemaatschap pijen hopen morgen tenminste 20 procent van alle benzine pompen in het land weer van brandstof te hebben voorzien. Volgens Shell UK-directeur Malcolm Brinded zullen drie honderd aangewezen (nood)lo- caties aan het eind van de dag zijn bevoorraad. Meer dan de helft van de Britse oliedepots en raffinade rijen werkt weer na een week van blokkades, aldus een opge luchte premier Blair. Hij zei niet toe te geven aan de eisen van de actievoerders, maar hij is be reid om naar hun grieven te luisteren. groningen gpd Protestsite Bovag druk bezocht politiek al lang kwijt, verzucht hij op www.BOVAG.NL/accijns- protest „Kok, wat bezielt die man? Dat kwartje, hoeveel heb ik er al te veel betaald aan die inhalige patser en hoeveel moet ik er nog betalen. Ik zou zeg gen: collectief ontslag voor Den Haag, want zo kan het niet lan ger.' In keiharde bewoordingen lucht Andreas Wijting zijn hart: „Gij zult niet stelen, de over heid duldt geen concurrentie." Ene Pieter meldt zuur: „Wij gaan op Prinsjesdag niet tan ken." „Diesel is stinkend duur, dat ruik je al van verre", meldt een verbolgen automobilist op de protestsite van de Bovag tegen de hoge brandstofprijzen. „Te rug dat kwartje", is de slagzin boven de hartenkreet van ie mand die zich 'motormuis' noemt. Een fiks aantal Neder landers pakt sinds woensdag avond uit op internet om, zoals 'motormuis' het stelt, „de over heid eens te laten weten hoe hoog het ons zit". Kees Driehuis voelt zich 'be drogen'. Hij is zijn geloof in de TREKKING 19 SEPTEMBER Hoofdprijzen: Jackpot: Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -♦<

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3