Huizinga gaat op herhaling ;brot ziet veel sporters 'recreatief gewichtheffen' Rob Jonkman coacht vanuit zijn rolstoel Olympische ringen branden tl[MfuAdc cupuk OQO luête: Nederland geen kandidaat Bijna de helft van de bevolking vindt dat Nederland ei kandidaat moet stellen voor de organisatie van de ische Spelen. Slechts drie op de tien Nederlanders vin- n wel. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO. On- >en geslaagd Euro 2000 is 46 procent van de Nederlan- eptisch over een eventuele kandidatuur. Volgens 31 pro- Nederland wel een geschikt gasdand voor de Spelen. Het voor de economie, de sport en een positief imago wor- iorde voorstanders als belangrijkste redenen genoemd. lceyers sluiten goed af Het Nederlans mannenhockeyteam heeft gisteren in een ietwat stroeve oefenperiode, met veel blessures, vol afgesloten. De olympisch kampioen won in een kchappelijk duel met 3-0 van Polen. De doelpunten kwa- naam van Remco van Wijk, Teun de Nooijer en Piet eeris. Bondscoach Maurits Hendriks kon al zijn spelers Jn. Oranje start morgen de Spelen tegen Groot-Brittannië. ssing Baumann valt maandag De arbitragecommissie van het Internationaal Olym- iomité (IOC) beslist maandag of de Duitse atleet Dieter inn mag deelnemen aan de Olympische Spelen. De be- F( jng van zijn zaak werd gisteren na drie uur vergaderen gd. Eerder werd Baumann door een Duitse rechtbank - jroken van dopinggebruik. In de urine van de olympisch jen van 1992 op de 5000 meter, inmiddels 35 jaar, wer- 19 oktober en 12 november van het vorig jaar sporen ndrolon gevonden. 1,6 miljoen kaartjes verkrijgbaar Een dag voor de opening van de Olymische Spelen in zijn er nog 1,64 miljoen kaartjes verkrijgbaar. Zelfs voor mfinales zijn nog 4.000 tickets niet verkocht. Het organi- mité Socog meldde gisteren dat er 5,86 miljoen kaarten man zijn gebracht. Ritmische gymnastiek was de popu- iport met meer dan 99 procent verkoop, gevolgd door i, zwemmen, wielrennen en de openingsceremonie. De animo is er voor zeilen, synchroonzwemmen, schieten, len en boogschieten. lissters ontlopen geplaatste spelers De Nederlandse tennissters hebben gunstig geloot eerste ronde van de Olympische Spelen. Kristie Boo- nanda Hopmans en Miriam Oremans ontlopen in hun jj jartij in Sydney de geplaatste speelsters. Boogert moet s i haar openingspartij opnemen tegen het Oezbeekse ta- n ida Toeljaganova. Hopmans treft Maria Alejandra Vento s ezuela en Oremans, die wegens een blessure van de iV Anke Huber tot het toernooi werd toegelaten, start tegen intijnse Florencia Labat. In het dubbelspel werden Ore- n Boogert gekoppeld aan de Britse combinatie Julie Pul- .orna Woodroffe. entti en Medvedev spelen niet Nicolas Lapentti en Andrei Medvedev hebben zich ge- I in de rij tennissers, die niet deelnemen aan de Olympi- v jelen. De spelers, respectievelijk uit Ecuador en de Oe- meldden zich geblesseerd af. Eerder zegden onder ande- tlre Agassi (VSt), Mare Rosset (Zwi) en S^bastien Gros- ra) af. Bij de vrouwen staan de Duitse Anke Huber en de se Patty Schnyder op de absentielijst. sydney anp Gebroken heup of niet, Rob Jonkman zal de Twente Vier coachen in het roeitoernooi van de Olympische Spelen van Sydney. Vanaf zaterdag neemt de 60-jarige Twentenaar vanuit een rolstoel de coaching van de lichtgewicht vier-zonder-stuur- man weer over van invaller Wim Keijzer. Het lijkt op een olympisch wonder maar het dreigt een affaire te worden. Jonkman nam zijn beslissing tegen de adviezen van Neder lands medische begeleiders Cees-Rein van den Hoogen- band en Frits Kessel. De ortho pedisch chirurg en de chefarts adviseerden hem minimaal tien dagen volledige rust te houden. De artsen die Jonk man opereerden en behandel den gingen wel akkoord met de hervatting van zijn coachwerk. De leiding van de olympische roeiploeg trok daarna, ge steund door NOC'NSF, de ver antwoordelijkheid van hem af. Begin deze week brak Jonk man zijn heup toen hij in een afdaling met zijn ultramoderne stepje over de kop ging toen het stuur lossloeg. In het Con cord Ziekenhuis in Penrith, vlak bij de olympische roei- baan, onderging de trainer bin nen enkele uren een operatie die zeer voorspoedig verliep. „Ik heb hier een fantastische behandeling gehad", vertelde Jonkman gisteren monter. „Bij een gebroken heup is het een kwestie van een pin zetten. De artsen hebben me verzekerd dat ik in een rolstoel het ziekenhuis mag verlaten en dat ik ook mijn werk mag her vatten als ik mijn benen maar niet belast." Het coachen van de Twente Vier is het levens werk van Rob Jonkman, die als aanvoerder van een rebellen club, afzijdig van de nationale selectie, het Sydney-project vervolmaakte. Zijn kwartet ging, overigens wel met ondersteuning van de roeibond en NOC'NSF, volle dig de eigen weg. Het ongeluk met het stepje dreigde zijn le venswerk te vernietigen, maar zijn ijzeren wil en een ijzeren pin hielpen hem weer tijdig overeind. „Ik neem het zater dag weer over van Wim Keijzer en zal coachen tijdens het toer nooi. Ik doe het vanuit de rol stoel. Er zit nog een voordeel aan ook, ik kan namelijk de olympische accommodatie tes ten voor de paralympics." Jonkman wenste in het zie kenhuis geen polemiek aan te gaan. „Ik volg gewoon strikt de adviezen van de Australische artsen die mij behandelen. De risico's die ik neem zijn mijn eigen verantwoordelijkheid. Ik ga door met wat ik denk dat nuttig is voor de Twente Vier. Wat de roeibond doet, daar ga ik niet op in. Ik heb van de roeibond geen bloemetje of be- terschapswens ontvangen." Sydney De olympische ringen die zijn bevestigd aan de Harbour Bridge in Sydney zijn ontstoken. Samen met het verlichte Opera House zor gen ze voor een sfeervol beeld. De ringen - voorzien van 175.000 gloeilampen - worden na afloop van de Spelen vermoedelijk verkocht aan de hoogste bieder. foto reuters jerry lampen ittrainer van Kenamju-judoka 's blijft achter in Haarlem blcusv Debrot was het afgelo- n vijf ochtenden in de el !t de judoka's Maarten gi Jennis van der Geest, te nemans en Jessica Gal n achthonk van hun club te vinden. De 48-jari- lemse trainer, geboren id ?ao, voelde zich ont- iv toen de groep vorige 3i landag vertrok naar het •i ainingskamp in Japan, naar de Olympische e Sydney. „Het afscheid n pittig." a gi achttrainer heeft eerst vv 'n geslapen en toen hij to waakte, schafte hij zich efentimeter breedbeeld- aan. Zijn oude toestel erbij om te zappen, geen enkel judofrag- eft te missen. De span- nvt zich in de laatste 'eer op. „Mijn werk is- n niets meer doen. Ik het olympische toer- jj deze manier een beetje Bleven." oud-judoka en voor- wedstrijdbodybuilder, alverwege 1999 vrij on- t terug in de schoot van [1( i. Na een conflict met pater familias Cor 3eest was hij twee jaar atie, maar de twee ei- ge karakters sloten een de Olympische Spelen en ineen. De judoka's de krachttrainer hard Herman Debrot: ,„lk beschouw talent als beginnersgeluk. Het is een handvol niks, want er komt nog zoveel meer bij kijken." foto united photos de boer to ma tudor nodig, de ruzie werd bijgelegd en de successen kwamen snel. Debrot: „Het klinkt heel pe dant, maar Kenamju draagt het Nederlandse judo. De drie Ne derlandse bronzen medailles op het WK, dat waren medailles van Kenamju. De twee Europe se titels in mei, die waren van Kenamju. Het rendement is duidelijk. Zeg maar dat het niks De krachttrainer vult Van der Geest aan. Debrot, auteur van het boek De IJzeren Bijbel, roemt de prestatiecultuur die bij Kenamju heerst. Volgens hem is die uniek voor het Ne derlandse judo. „Elke sporter heeft een specifiek project en traject", legt Debrot uit. „Het project behelst de manier van leven, de frequentie en de in houd van de trainingen. Het traject is de route die wordt ge volgd om in een bepaalde pe riode de doelstellingen te ver wezenlijken. Dat lukt het best in een prestatiecultuur. En in zo'n cultuur is er ook aandacht voor een sporter als het slecht gaat. Daar moet echt zorgvuldig mee worden omgesprongen, want zonder sociaal en maat schappelijk draagvlak ben je nergens." Toen Debrot vorig jaar het krachthonk van de sportschool weer binnenliep, trof hij naar eigen zeggen een 'droevige zooi' aan. De een was helemaal uit vorm, de ander deed op een verkeerde manier krachttrai ning en in het algemeen gold dat de moraal niet hoog was. „En daar ben ik wel van. Ik vind zoiets een leuke uitdaging. Top sport draait om emotie. Een oe fening heeft pas zin als je het echt gaan doen, met bezieling." Debrot is van mening dat krachttraining een onderge schoven kindje is in het Neder landse topsportmodel. Hij juicht het toe dat NOC'NSF de psychologische benadering als speerpunt voor 2000 heeft aan gewezen. Van hem mag sport- specifieke krachttraining het speerpunt voor 2004 zijn. „Als ik om me heen kijk, stelt het niet zo veel voor. In Nederland bestaat er geen opleiding tot krachttrainer en daardoor ko men we vaak niet verder dan wat ik noem recreatief gewicht heffen. De nadruk ligt op maxi- maalkracht. De aandacht moet gericht zijn op de spiergroepen, niet op de gewichten. Het gaat om het onderkennen, ontleden en belasten van de bewegings ketens in het lichaam." De toegevoegde waarde van krachttraining kan Debrot niet in cijfers uitdrukken. Hij stelt wel dat de moderne judoka niet 11:30 Mannen 11:30 Mannen 11:30 Vrouwen 11:30 Vrouwen 11.30 Vrouwen 11:30 Mannen 11:30 Mannen 11:30 Mannen -60kg voorrondes -60kg herkansingen -48kg 3e plaats (1) -48kg 3e plaats (2) -48kg finale -60kg 3e plaats (1) -60kg 3e plaats (2) -60kg finale ■tijden zijn de Nederlandse. ven enkelspel 1/32 finales !ngd dubbel 1/16 finales: iwiwatana/Panvisavas (Tha) - ingd dubbel 1/16 finales BASKETBAL *en groep B: Polen - Nieuw- »en groep A Brazilië - Slowa- *en groep A Frankrijk - Sene- «n groep A: Canada - Austra- wen groep B Cuba - Rusland ;kfen g oep B Korea - Verenig- 02 45 Schoon-Kadijk/Kadijk - Dosoulido- va/Celbova (Tsj) 05.30 Vrouwen voorrondes 04 00 Bantamgewicht (-54kg) le ronde 04.00 Weltergewicht (- 67kg) le ronde 10 30 Bantamgewicht (-54kg) le ronde 10 30 Weltergewicht (- 67kg) le ronde HANDBOOGSCHIETEN 00 00 Vrouwen plaatsing individueel 00 00 Vrouwen plaatsing team 05 00 Mannen plaatsing individueel (met V Alten. V Zutphen, Vogels) 05.00 Mannen plaatsing team (met V Al ten, V Zutphen, Vogels) 00.30 Military team dressuur PAARDENSPORT 01:00 Mannen dubbelspel kwalificatie 06:00 Vrouwen dubbelspel voorrondes 06.00 Mannen dubbelspel voorrondes, Heister/Keen - Kazeem/Toriola (Nig) 11:00 Vrouwen dubbelspel voorrondes 11 00 Mannen dubbelspel voorrondes. 12:00 Heister/Kéen - Baboor/Subramany- an (Ina) TRIATLON GEWICHTHEFFEN 05 30 Mannen - 05 30 Mannen - groep B 09 30 Mannen -1 09:30 Mannen - groep A 23:30 (vr) Vrouwen groep A- Korea - Ar- gentmië (1) 1:30 Vrouwen groep B Duitsland - groep Nieuw-Zeeland (2) en en stoten 04:30 Mannen groep A: Nederland - Groot Brittannië (3) 06 30 Mannen groep B Spanje - Korea HANDBAL 09:30 Mannen groep A: Canada - Pakistan 00:30 Mannen individueel degen 1/32 fi nales 00 30 Mannen individueel degen 1/16 fi 00 30 Mannen individueel degen 1/8 fina les HOCKEY 00 30 Mannen individueel degen kwartfi nales 08 30 Mannen individueel degen halve fi- 08 30 Mannen individueel degen 3e 08 30 Mannen individueel degen finale 00:30 Mannen groep A. Duitsland - Cuba (1) i groep B; Frankrijk - Slove- i groep A: Joegoslavië - Ko- i groep B Spanje - Tunesië (4) 10.30 Mannen groep A. Rusland - Egypte (5) 12 30 Mannen groep B: Zweden - Austra- (5) 02:30 Mannen g niê (2) 05 30 Mannen g rea (3) 07:30 Mannen g 06:00 Mannen -60kg voorrondes 06:00 Mannen -60kg herkansingen 06:00 Vrouwen -48kg voorrondes 06 00 Vrouwen -48kg herkansingen 11:30 Vrouwen -48kg voorrondes 11:30 Vrouwen -48kg herkansingen SCHIETEN 00 00 Vrouwen 10m luchtgeweer kwalifi catie 00 00 Vrouwen 10m luchtgeweer finale 00 00 Mannen kleiduiven trap kwalificatie 00 00 Mannen 10m luchtpistool kwalifi catie 00:00 Mannen 10m luchtpistool finale TAFELTENNIS 01 30 Mannen kwalificatie 06 00 Mannen kwalificatie 10:30 Mannen kwalificatie 08 30 Vrouwen groep E: Australië - Zwe den (5) 08 30 Vrouwen groep E Duitsland - Brazi lië (6) 09 30 Mannen groep A. Italië - Honduras (10) 10:00 Mannen groep C Tsjechië - Koeweit 11:00 Mannen groep C Verenigde Staten - Kameroen (13) 11:00 Mannen groep A Australië - Nige ria (9) VOLLEYBAL 01:00 Vrouwen groep B Duitsland - Cuba (1) 03.00 Vrouwen groep B Peru - Rusland (2) 03:30 Vrouwen groep A Brazilië - Kenia (3) 05:30 Vrouwen groep A Kroatië - Australië Zware loting judoka 's De Nederlandse judoka's hebben voor het olympisch toernooi in Sydney loodzware tegenstanders geloot. Ti- telfavoriet Mark Huizinga treft in de eerste ronde meteen zijn 'angstgegner' Yosvei Despaigne. sydney anp Huizinga werd drie keer Euro pees kampioen, maar zijn laat ste twee WK's werden vroegtij dig bedorven door de Cubaan. Zowel in Parijs (1997) als Bir mingham (1999) verloor hij in de eerste ronde van Despaigne. Mocht Huizinga (klasse tot 90 kilogram) winnen, dan treft hij in zijn schema de sterke Ameri kaan Olson en de Roemeen Croitoru, van wie hij in mei de EK-finale verloor. Europees kampioen Dennis van der Geest (+100 kg) treft een goede bekende in Tamer- lan Tmenov. De Rus was hem tot het laatste EK altijd de baas. In Wroclaw versloeg de Haar lemmer Tmenov in de finale. Maarten Arens (-81 kg) krijgt meteen een mooi gevecht met olympisch kampioen Djamel Bouras. Arens is zeker niet kansloos. In de onderlinge duels die hij met Bouras uit vocht is de score in zijn voor deel. In februari versloeg Arens de Fransman nog voor eigen publiek in het prestigieuze A- toernooi van Parijs. Europees kampioen Patrick van Kalken (-66 kg) moet tegen een onbekende op de mat, Poerevdorj Nijamlkhagva uit Mongolië. Ben Sonnemans (- 100 kg) heeft een pittige tegen stander in Nicolas Gill. Hij won nog nooit van de Canadees, die vorig jaar derde van de wereld was. „Maar als je goed bent. dan win je dit soort partijen", zei bondscoach Wijdenbosch. Bij de vrouwen heeft Jessica Gal een redelijk programma. Gal (-57 kg), die aan haar vierde Spelen begint, ontmoet de Roe meense Cristea. Deborah Gra- venstijn (-52 kg) is de eerste ronde vrij, maar moet het dan opnemen tegen de Koreaanse Kye of de Amerikaanse Wolf. Daniëlle Vriezema (-63 kg) be gint tegen de sterke Braziliaan se Ishii. Edith Bosch (-70 kg) komt na een vrije ronde uit te gen de Chinese Qin. De tiende Nederlander, Karin Kienhuis (- 78 kg), judoot tegen de haar be kende Belgische Heidi Rakels. meer zonder kan. „Ik beschouw talent als beginnersgeluk. Het is een handvol niks, want er komt nog zoveel meer bij kijken. Je moet als topsporter een door zetter zijn, je moet het er alle maal maar voor over hebben. Het klopt dat je van judo sterk wordt, maar het niveau van de Olympische Spelen vraagt van een sporter veel meer kracht dan hij ooit met alleen judotrai ningen kan opbouwen. Een topsporter zal additioneel moe ten trainen op kracht, zoals er ook additioneel op uithou dingsvermogen en psychische vaardigheden moet worden ge traind. Anders doe je niet mee voor de medailles." Debrot beschouwt Arens, Gal, Van der Geest, Van Kalken en Sonnemans op basis van hun resultaten van de afgelo pen jaren als kanshebbers voor een olympische medaille. Maar, zegt hij, ze zullen zichzelf op de beslissende dag moeten ontstij gen. „Ze hebben de lat heel hoog gelegd. Ze hebben er veel voor gedaan, maar zelfs dat is geen enkele garantie tot succes. Maar ik vind wel dat die gou den medaille ons gewoon toe komt. Helaas werkt het in de sport niet altijd zo." Herman Debrot zal volgende week bijna dagelijks in deze krant zijn persoonlijke visie ge ven op de prestaties van zijn ju doka's in Sydney. 09:30 Vrouwen groep B: Korea - Italië (5) 11:30 Vrouwen groep A: China - Verenigde Staten (6) 04 00 Vrouwen: Kazachstan - Australië (1) 09:00 Vrouwen. Canada - Rusland (2) 10:15 Vrouwen Nederland - Verenigde Staten (3) WIELRENNEN (BAAN) 09:00 Mannen individuele achtervolging kwalificatie 10:15 Vrouwen 500m tijdrijden 11:20 Mannen lkm tijdrijden 12 55 Mannen individuele achtervolging halve finales ZWEMMEN 01 02 Vrouwen 400m wissel series 0r 33 Mannen 400m vrij series 0212 Vrouwen 100m vlinder series (met De Brui|n) 02:36 Mannen 100m school series (met Wouda) 03:06 Vrouwen 4 100m vrij series (met Ned) 03:21 Mannen 4 x 100m vrij series (met Ned) 10.03 Vrouwen 400 m wissel finale 10 15 Mannen 400 m vrij finale 10 23 Vrouwen 100m vlinder halve finales (met De Bruijnov) 10 43 Mannen 100m school halve finales (met Wouda ov) 11:05 Vrouwen 4 x 100m vrij finale (met Ned ov) 1115 Mannen 4 x 100m vrij finale (met Ned ov) Bokser Bradley Hope is bij de Olympische Spelen niet verder gekomen dan de weeg schaal. De Australiër was 49 kilo, schoon aan de haak, één kilo boven de limiet. Hij kon naar huis. Hope had voor ei gen publiek willen uitkomen in het lichtvlieggewicht. Maar hij is pas 18 en nog in de bloei van zijn leven. En in de groei, want de afgelopen maanden kwamen er centimeters bij. En kilo's. Voorzitter Hans Blankert van de sportkoepel NOC'NSF heeft het Holland Heineken House op Pyrmont Bay in Darling Harbour geopend. Het Holland Heineken House is een tijdelijke accommodatie op de kade. Het complex is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is het open voor gasten. Het is bedoeld voor sporters, supporters en oud landgenoten. Tijdens de Olympische Spelen zullen on der anderen Paul de Leeuw, Gordon en de groep Blof op tredens verzorgen. De buschauffeurs van de Olympische Spelen krijgen een loonsverhoging van 4 dol lar (6 gulden) per dag. Met te rugwerkende kracht tot de dag van indiensttreding. Maandag namen 40 chauffeurs ontslag, een dag later nog eens 110. Ze klaagden over abominabele werkomstandigheden, onder komen en catering. Twee Chinese zeilsters heb ben hun deelname aan Syd ney 2000 moeten afzeggen. Ze misten hun vlucht. Tot de fa vorieten behoorde het duo niet. Xu Chunjuan (23) werd vorig jaar bij de WK in de Eu- rope-klasse 49ste, landgenote Shen Sheng (21) was 52ste bij de WK Laser. Muhammad Ali, de Sport man van de Twintigste Eeuw, bezocht met een hele 'hof houding' een perslunch op de Rosehill Racecourse even bui ten Sydney. De komst van de oud-wereldkampioen, die als gast de Spelen bijwoont, leid de tot een chaos. Bij zijn en tree op de immense drafbaan veroorzaakte Ali onder de honderden journalisten, foto grafen en cameramensen groot tumult, waarbij net geen gewonden vielen. „Hij is niet voor niets The Greatest", riep zijn spreekstalmeester. De Amerikaanse gewichthef ster Suzanne Leathers is giste ren in Sydney in het huwelijk getreden met haar coach Don McCauley. Het pas getrouwde paar nam voor één nacht zijn intrek in een hotel en keerde vandaag terug naar het olym pisch dorp. Leathers is reserve voor het team van de Verenig de Staten en zal tijdens de Olympische Spelen niet in ac tie komen. Toch zorgt man en coach McCauley ervoor dat ze zo snel mogelijk de training hervat. „In 2004 in Athene is Suzanne één van de toppers", zei hij. De overige leden van het gewichthefteam waren bij de plechtigheid in Sydney aanwezig. Suzanne Leathers en haar man Don McCauley. foto reuters yves herman VOETBAL I akahara '1 l lira in gen dool)?90 Alex Groep (I-I). 31. No

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23