Schakelen als in Formule 1-wagen Weg en wiel Seat Arosa leuker Koepelbeurs niet in koepel Daewoo Tacuma duurder Hyosung wil marktleiderschap segment middenklassescooters Actie zuinig rijden: Hoge toerentallen vermijden HUISMAN Toyota komt met nieuw dieselfilter Ziekenhuisbed model voor zadel Brits weekeinde op circuit Zandvooi 7 Ford Galaxy zoekt het hogerop ^3 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2000 964 foto pon car Op de Autosalon van Parijs, die eind deze maand wordt gehouden, presenteert Seat een vernieuwde Arosa. Het is na de Toledo, Ibiza, Cordoba, Leon en Alhambra het zesde nieuwe of vernieuwde model dat het Spaanse merk in twee jaar tijd introduceert. Alle Seat-modellen zijn nu voor zien van de karakteristieke grille met de gestileerde S in het midden. De nieuwe Arosa wordt ge kenmerkt door zijn straldce, ietwat sportieve vormgeving. Het front herbergt dubbele ronde koplampen achter een heldere, glazen overkapping. De vernieuwde bumpers zijn in alle versies in de carrosse- riekleur gespoten. De achter lichten zijn eveneens nieuw en in de achterklep fungeert het Seat-logo weer als hand greep. Seat zal de Arosa in een groot aantal uitvoeringen gaan aan bieden. Er komen vier uitrus tingsvarianten, te weten Se lect, Stella, Signo en Sport. Daarnaast is er keuze uit drie benzinemotoren (50 pk, 60 pk en 100 pk) en twee diesels (60 en 75 pk). Vlak voor de jaar wisseling start de levering in Nederland. Prijzen zijn nog niet bekend. Liefhebbers van miniatuurau to's kunnen komende zondag (17 september) weer terecht in Raamsdonksveer bij Toyota- importeur Louwman Parqui. Daar organiseert het tijdschrift Modelauto samen met het Na tionaal Automobielmuseum voor de vijftiende keer de zoge heten Koepelbeurs. Vanwege de bijzondere aflevering (derde lustrum) wordt de beurs dit keer echter niet in de Toyota- koepel gehouden, maar in het museum ernaast. Op bijna 300 tafels vindt de bezoeker een breed scala aan automodellen: van klein tot groot, van goed koop tot bijna onbetaalbaar en van versleten tot fonkelnieuw. De Koepelbeurs is zondag ge opend van 10 tot 16 uur, de en treeprijs bedraagt zes gulden per persoon, kinderen tot 13 jaar betalen de helft. Toegang tot de tweede hal van het muse um kost zes gulden extra. Wat bij de introductie van de Daewoo Tacuma al gevreesd werd, is waarheid geworden: de indertijd genoemde prijs was een lokkertje. Per 1 september heeft de Nederlandse im porteur de prijs van deze nieuwe Koreaanse midi-ruimtewa- gen met 2.000 gulden verhoogd. De basisversie met 1.8 liter motor kost nu dus 37.995 gulden, de 1.8 SX 40.995 gulden en de 2.0 liter CDX moet 44.995 gulden opbrengen. Met de nieuwe Fast SF 50 pro beert Hyosung nog meer grip te krijgen op het populaire mid denklasse bromscootersegment in ons land. Om dit streven te onderstrepen, is een vlot ogen de volautomatische tweewieler gepresenteerd met aluminium velgen, dubbele koplampen en een verchroomde uitlaat. Met een opgegeven vermogen van 4,2 pk bij 7.000 tr/min en een maximaal koppel van 6.700 tr/min zal deze scoot ongetwij feld fel optrekken, omdat het gewicht van de tweewieler maar 94 kilo bedraagt. De SF is voorzien van een enkele rem- schijf voor (162 mm) en een trommelrem achter (100 mm), terwijl er 4,8 liter brandstof in de laaggeplaatste tank ver dwijnt. Onder het zadel (met een zithoogte van 740 mm) is ruimte aanwezig voor een val helm. De Fast SF50 gaat 3.399 gulden kosten. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Hoge toerentallen bevorderen het zuinig rijden niet. Deze wijsheid is opnieuw 'uitgevon den' door het GDi Informatie centrum, een initiatief van Mit subishi om automobilisten meer te laten profiteren van de zuinigheid van motoren met di recte benzine-inspuiting. On der de noemer Het Nieuwe Rij den publiceert het GDi Infor matiecentrum regelmatig aller lei tips. Volgens het centrum bespaart een automobilist bij constant 50 km/uur 21 procent brand stof als hij in de vierde versnel ling in plaats van de derde, en zelfs 35 procent als hij die snel- Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. heid in de vijfde versnelling vasthoudt. Weinig toeren ma ken is het devies volgens het centrum: men pleit er zelfs voor om bij 2.500 toeren al te scha kelen. Het is alleen jammer dat men dan niet profiteert van de maximale trekkracht van de GDi-motor, die pas bij 3.750 toeren wordt geleverd. Overi gens is ook de uitstoot van schadelijke uitlaatgassen gerin ger bij lagere toerentallen. Toyota heeft een nieuwe tech niek ontwikkeld om de uitlaat gassen van dieselmotoren schoner te maken. Het Japanse merk noemt het een Diesel Par- ticulate-NOx Reduction-system (DPNR). Het zorgt voor een for se reductie van de uitstoot van stikstofoxide en roetdeeltjes bij dieselmotoren. In 2003 ver wacht Toyota het op de markt te kunnen brengen. Het DPNR-systeem is geba seerd op Toyota's speciale stik stof-reducerende driewegkata lysator, die ook in de armmeng- sel benzinemotoren van het merk worden toegepast. Net als bij deze katalysatoren slaat een poreus filter de stikstofoxide op zodra de motor op een arm mengsel loopt. Bij een rijker mengsel wordt de opgeslagen stikstofoxide weer verbrand. Tegelijkertijd wordt zo de uit stoot van roetdeeltjes vermin derd. W iekenhuisbedden, W rolstoelzittingen en massagetafels heb ben model gestaan voor de za dels met gel van Selle Royal. Het Italiaanse bedrijf heeft de exclusieve rechten van Bayer Chemical Components gekre gen om het product Royalgel in zadels te verwerken. Zadelpijn kan het fietsplezier behoorlijk vergallen, want niets is zo persoonlijk als een fietsza- del. Wat de een een fantastisch zadel vindt, is voor de ander een ramp. In grote lijnen gaat de regel op dat een zacht zadel geschikt is voor iemand die weinig fietst. Op lange tochten gaat zo n zadel irriteren door wrijving en warmte. Wie vaak fietst heeft wat eelt gekweekt op kwetsbare plekken aan het ach terwerk en is daardoor gebaat bij een harder zadel. Dat geeft geen irritatie op langere toch ten. Een compromis is het za del met een laagje gel aan de oppervlakte. Dat kneedbare materiaal vormt zich naar het achterwerk van de fietser en neemt zo de ideale persoonlijke maat aan. Precies de plaatsen die gevoelig zijn voor druk wor den zo gespaard. Royalgel is een product uit de medische industrie. Om door liggen van patiënten te voorko men worden matrassen van ziekenhuisbedden voorzien van gel, net als zittingen van rol stoelen en massagetafels. Selle Royal heeft inmiddels een paar jaar ervaring met het maken van fietszadels met gel van het type Lookin. Het maken van een goed zadel is meer dan zo maar een hoeveelheid gel onder het zadeldek inspuiten. Afhan kelijk van het type zadel wordt de gel op bepaalde plaatsen aangebracht. Bovendien ver schillen de gelzadels van man nen en vrouwen van elkaar. De houding op een racefiets of mountainbike is sterk voorover in een hoek van ongeveer dertig graden. Daardoor worden niet zozeer het achterwerk, maar de genitale zone sterk belast. In de zadels van racefietsen en mountainbikes bevindt de gel zich daarom aan de voorzijde. Op een toerfiets zit de berijder een stuk rechter op in een hoek van zestig graden. De druk wordt gelijkmatiger verdeeld over zitbotjes en genitaliën. De gel is daarom verdeeld over het hele zadel. Op een stadsfiets is de houding volledig rechtop: negentig graden. De zitbotjes worden het zwaarst belast, pre cies daar bevindt zich de mees te gel. Alle zadels zijn voorzien van stroken doorzichtig plastic die de gel zichtbaar maken. Vol gens Selle Royal kan de gel na verloop van tijd niet verharden. Onder zoek door de universi teit van Padova heeft aangetoond dat Royal gel een goed middel is om de schaamstreek op het fietszadel beter te beschermen, omdat het gevoelloosheid voor komt en voor een com fortabeler zit zorgt. De prijzen van de Lookin-zadels liggen rond de 89 gulden. De gel-zadels zijn voor mannen en vrouwen ver schillend. foto selle royal Circuit Park Zandvoort biedt dit weekeinde onderdak aan het zevende British Race Festival. Zoals de naam al aangeeft draait het op het duincircuit twee dagen lang om sportieve Engelse auto's, en het merk Ja guar speelt daarbij een hoofdrol (zie ook Blik in het Verleden). Traditiegetrouw zullen vele his torische raceklassen uit bin nen- en buitenland hun op wachting maken. Tijdens het Britse racefestival valt er buiten de baan net zoveel te genieten als op het circuit. Zo zullen na genoeg alle Britse merkenclubs naar het Zandvoort komen met hun mooiste auto's en hun in formatiestands. In en rond het pitsgebouw zijn er verder stands met Britse producten, modelauto's, onderdelen, boe ken en andere 'automobilia'. Op zaterdag worden tijdtrainin- gen verreden, op zondag is er BLIK IN HET VERLEDEN Een van de hoogtepunten van het Britse weekeinde op Zandvoort (zie bericht) wordt het optreden van Jan Lammers en de Jaguar XJR-9 nummer 22 waar mee hij in 1988 de 24-uursrace van Le Mans won. Zondagmiddag, even over twee, komt hij in actie als onderdeel van een demonstratie van hoofd sponsor Jaguar Nederland. De overwinning was destijds het resultaat van vele jaren inspanning van het Britse merk om weer een succesvolle raceauto te bouwen. De laatste overwinning op Lel dateerde immers van 1957, toen de Jaguar na 24 uur winnend over de streep was gek Onder leiding van Tom Walkinshaw zette in 1988 vijf XJR-9's in op Le Mans. De wa( hadden een V12-motor met een inhoud va 7.0 liter en een vermogen van 670-800 pk snelheid lag in de buurt van de 400 km/uu foto Samen met Volkswagen en Seat bouwt Ford in Portugal al enke le jaren een ruimtewagen. Na de facelift die beide VW-part- ners gaven aan hun VW Sharan en Seat Alhambra, kon een op- frisser voor de Ford Galaxy niet uitblijven. Voor een grote ruimteauto kan men bij de concurrentie 'al' on der de 60 mille terecht. Het gaat dan meestal om (voor auto's van dit formaat en gewicht) re delijk krap gemotoriseerde mo dellen, waarbij ook vaak op de uitrusting is bespaard. Ford laat na de facelift van de Galaxy dit 'voordelige' gebied opzettelijk links liggen en zet de Galaxy hoger in de markt. De goed koopste kost namelijk 65.495 gulden. Maar daarvoor levert Ford de auto wel met een sterke en soepele 2.3 liter motor en een betere uitrusting. Die benzinemotor brengt niet alleen 30 pk meer op de been dan de 2.0 liter motoren in de technisch verder identieke Sha ran en Alhambra, maar levert ook meer trekkracht en dat bij een aanzienlijk lager toerental. Ford houdt niet alleen aan een eigen motor vast voor de basis versie van de Galaxy - de 2.3 li ter is niet leverbaar bij VW en Seat - maar ook aan eigen ver snellingsbakken. Bij de overige motoren die in de Galaxy lever baar zijn is er geen verschil met VW en Seat. Er is een 2.8 liter V6-motor met 204 pk en nog twee versies van de 1.9 liter tur bodiesel van Volkswagen, res pectievelijk 90 en 115 pk sterk. Ford geeft de Galaxy ook een andere uitstraling. Met weinig middelen hebben de ontwer pers de auto enkele New Edge- ken merken gegeven (van de Ka en de Focus), waardoor de MPV nu beter in het Ford-modelpro gramma past. Wat de uitrusting betreft zijn airconditioning, elektrisch bedienbare ramen vóór, airbags voor bestuurder en passagier en zijairbags nu op elke versie standaard. Echt luxueus is echter pas de Galaxy Ghia, die er vanaf 75 mille is. Na Opel maakt ook Daihatsu nieuwe exclusieve trend bereikbaar voor groot publiek AUTO'S OP Opmerkelijk genoeg wordt de nieuwe Galaxy standaard niet met zeven zitplaatsen geleverd. De ene fabrikant noemt het Tip- tronic, de andere Easytronic. Hoe wel de systemen onderling nogal verschillen, gaat het in feite om hetzelfde: de automatische hand schakeling of handgeschakelde automaat. Tot voor kort een ex clusieve optie voor prijzige sport wagens, inmiddels te koop op be taalbare kleine middenklassers. BOSCH EN DUIN Sportwagenmerk Porsche heeft de Tip- tronic bekend gemaakt. Tien jaar gele den bood de Duitse fabrikant deze auto matische transmissie voor het eerst aan op haar sportwagens uit Stuttgart-Zuf- fenhausen. De keuzepook was als een soort 'tiptoets' te gebruiken, waarmee de bestuurder zelf het moment van overschakelen kon bepalen. Vanaf 1994 bood deze automaat als noviteit de mo gelijkheid tot 'duimbediening' via scha kelaars in het stuurwiel. De sportieve, handmatig te bedienen automatische transmissie van Porsche wordt steeds populairder. Zo kiest in middels 29 procent van alle Porsche-ko- pers ter wereld voor deze uitvoering. In Nederland neemt zelfs 60 procent van de 911-kopers en 26 procent van de Boxster-kopers een Tiptronic. Kort geleden kwam Opel met een we reldprimeur in de vorm van de Easytro nic. Dat is een vorm van normale hand schakeling, die geheel geautomatiseerd is. Alles gaat vanzelf, maar ook hier biedt de pook de mogelijkheid zelf het scha kelmoment te kiezen, als bij de eerste generatie Tiptronic van Porsche. De Easytronic is binnenkort voor slechts 1.500 gulden te bestellen op de nieuwe Corsa. En nu komt de Japanse fabrikant Dai hatsu ook met een dergelijke schakeling op de Sirion. Deze schakeling heet Tip tronic en lijkt ook het meest op het Por- sche-systeem. Nieuw is dat dit (voor 3.500 gulden) te koop wordt aangebo den op een goedkope, kleine auto. Het schakelen zonder de handen van het stuur te hoeven halen en zonder te hoeven koppelen, verhoogt het rijcom- fort en de actieve veiligheid. Nog beter zou het overigens zijn als de knopjes op het Sirionstuur iets hoger waren ge plaatst. Deze manier van schakelen brengt ook meer rijplezier, omdat er sterke overeenkomsten zijn met het schakelen in moderne Formule 1 race wagens. 4.000 auto's op één schij Wie van plan is eem auto aan te schaffen zich op verschillend! ren oriënteren. Er is tie genoeg over de m modellen die in ons koop zijn, en tegenv ook op cd-rom. Een van die elektron mogelijkheden heet Actueel, die uitgever in samenwerking mi blad AutoWeek op d brengt. Sinds kort lij actualiseerde 'najaa van CarBase in de w De interactieve auto op schijf bevat infon over meer dan 4.000 dellen. Van elk type lei gegevens (in tota; kenmerken per auto vragen, zowel overu en opties als over de sche uitvoering. Het is met CarBase i om vijf auto's naasti vergelijken. Bovendi de gegevens op versi manieren in beeld b Zo kunnen bijvoorh prijsverschillen in ei tot uitdrukking won bracht, maar ook vel vergelijkingen. De gi kunnen op de printt den uitgedraaid. En 3.500 kleurenfoto's i ornaat op het compi beeldscherm te betó CarBase beschikt ov adressen en telefooi mers van alle auto-i teurs en -dealers pet Het intikken postcode is voldoeni dichtstbijzijnde deal een merk op te vrag! is een module aanw de persoonlijke auto op een rijtje te zettei CarBase cd-rom kos tientjes. motor leverbaar was. Op zich geen ver keerde motor, maai" de meeste kopers van een auto in de klasse net boven de 27 mille willen toch wat meer pit onder de motorkap. Dat biedt de nieuwe motor volop. Hij is met een vermogen van 102 pk opvallend sterk en dat kunnen we deels toeschrij ven aan de variabele klepbediening. De leeg slechts 850 kilo wegende Sirion kan met dit vermogen leuk presteren. De Sirion 1.3 16V is wat luxueuzer en completer uitgerust dan de 1.0 liter mo dellen. Zo heeft deze versie standaard ABS met elektronische remkrachtverde- ling, centrale portiervergrendeling, elek trisch bedienbare ramen, elektrisch ver stelbare buitenspiegels en sportstoelen met speciale bekleding. Het gaat dan om de VTi-versie. De Sirion S heeft ook nog zijairbags, een spoiler op de achterklep en lichtmetalen wielen. Aan de buitenkant kan men de sterkere versie van de Daihatsu Sirion herkennen aan de verchroomde strips op de bum pers en de flanken en aan de in kleur ge spoten buitenspiegels. De Daihatsu Si rion 1.3 16V VTi kost 27.295 gulden, de S-versie moet 30.495 gulden opbrengen. Naast de Tiptronic bestaat de belang rijkste uitbreiding van de Sirion-reeks uit een nieuwe 1.3 liter motor. Deze krachtbron was volgens de Nederlandse importeur dringend gewenst. Te veel potentiële kopers lieten de compacte, maar ruime hatchback namelijk staan omdat hij alleen met 3-cilinder 1.0 liter Een automaat met de hand bedienen via knopjes op het stuur: tot voor kort een exclusie ve optie voor sportwagens, nu te koop op de Daihatsu Sirion. foto's daihatsu

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22