Geen publicatieverbod van boek Hans Dorrestijn uzikale komedie over criminele romance Nieuwe spelregels Museumjaarkaart Het is eigenlijk een hele lange sollicitatie Cultuur Kunst 'Weekend van Negentiende Eeuw' gericht tegen hardnekkige cliché's amsterdam anp Het nieuwste boek 'Finale Kwijting' van de schrijver Hans Dorrestijn wordt niet verboden. Dat heeft vice-presi dent mr. M. Tonkens-Gerkema van de rechtbank in Amsterdam gisteren be paald. De ex-vrouw van Dorrestijn had in kort geding een verbod geëist van het boek van de schrijver en cabaretier. Volgens de vrouw betreft het een afre kening die slechts uit wraak is geschre ven en worden zij en haar familie ten onrechte in een kwaad daglicht ge steld. Tonkens-Gerkema vindt echter dat het boek duidelijk wordt gepresen teerd als een roman. De lezer zal zich realiseren dat de roman een subjectie ve belevenis van Dorrestijn weergeeft „en dat de beschreven gebeurtenissen met een korrel zout moeten worden genomen", aldus de fungerend presi dent. Vooral ook omdat het publiek „Dorrestijn al langer kent als cabare tier en conferencier die in het verleden in conferences en liedteksten veelvul dig de draak heeft gestoken met zijn gezinsleven." De ex-vrouw, inmiddels hertrouwd, vreest dat publicatie psychische gevol gen heeft voor de twee kinderen (16 en 18 jaar) die zij met Dorrestijn heeft. In het boek komt de scheiding, uitgebreid aan de orde. Ook het feit dat de vrouw later is hertrouwd met Dorrestijns bes te vriend komt aan bod. Bovendien wordt de ex-vrouw door Dorrestijn uitgemaakt voor monster, stomme trut, kreng en onmenselijke draak. Volgens de fungerend president weegt het recht van Dorrestijn en zijn uitgever De Arbeiderspers op uitings vrijheid zwaarder dan het recht van de ex haar familie op bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Dorrestijn zei tijdens de zitting be reid te zijn aan het boek de medede ling toe te voegen dat elke gelijkenis van de romanfiguren met de werkelijk heid op louter toeval berust. Ook zal hij een aantal kwetsende passages schrappen. Het boek ligt begin oktober in de boekwinkels. Leidenaars Philip Walkate en Erik Reeringh op podium van Theater PePijn (2 Luciano Pavarotti zwaait het uitzinnige publiek vaar- ijn optreden gisteren in het New Yorkse Madison Squa- ;n. De Italiaanse tenor stond er voor een volledig uitver- iporthal. foto reuters ientheater in Voorschoten oten Poppentheater De la Mar neemt met een specia l's telling afscheid van Voorschoten. Zondag om 14.30 uur kinderen van 4-8 jaar in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan 4, kijken naar de nieuwste voorstelling 'Sel- Hierin vertellen twee speelsters een verhaal van een dat zijn angst overwint. Kinderen mogen meespelen. De la Mar was met poppentheater Wellus Nietus jaren- 'estigd in een lokaal in het Cultureel Centrum. Inmid- verhuisd naar een eigen theater in Den Haag. rlomma-dubbelgangers in Alphen i den run Dubbelgangers van Big Momma - bloeme- enveel te dik - krijgen zaterdagavond een gratis film bij de vertoning van 'Big Momma's House' in Euro Cine- lphen. 'Big Momma's House' is de nieuwe actiekomedie rtin Lawrence. Wie zich in Big Momma-outfit hijst en de filmversie van Big Momma, mag zo doorlopen. Bo- worden de verkleedpogingen vereeuwigd en is er een ijs beschikbaar voor de beste dubbelgangers. Euro Cine- vinden in de Van Boetzelaerstraat 6 in Alphen. ir Peter de Boorder overleden Mï De tenor Peter de Boorder is woensdagavond in Hil- overleden. Hij is 85 jaar geworden. De Boorder werd gelopen eeuw vooral bekend door het Vara-radiopro- 'Flierefluiters' van Wessel Dekker. Hij was tevens actief 01 bij het Groot Omroepkoor. De Boorder schreef ook zelf oo wint Jonge Componistenprijs S De 23-jarige Matijs de Roo heeft de NOG Jonge nistenprijs 2000 gewonnen. De Roo studeert aan het ratorium in Den Haag. Hij is in de prijzen gevallen voor estwerk 'Lines concerning the unknown soldier'. De imuleringsprijs gaat naar Merlijn Twaalfhoven voor zijn iitie 'Gush'. De prijzen zijn gisteravond uitgereikt in de lamse Beurs van Berlage. leiden lesley grieten Een biertje en een kant en klaarmaaltijd op tafel, op de stoep voor een rommelige Leid- se studentenkamer. Het is een studentikoos beeld dat past bij Philip Walkate en Erik Ree ringh. Maar niet voor lang. Wal kate is al afgestudeerd, Ree ringh is nu negendejaars be stuurskunde en hoopt binnen een jaar zijn studie af te ron den. Daarna verlaten ze defini tief de studentenwereld om hun weg te vinden in de wereld van het cabaret. Met hun programma 'Juist' stonden ze onlangs in het Am sterdamse Pleintheater en in de Engelenbak. Als het het duo ligt is dat slechts het begin, maar ze weten ook dat er nog een lange weg te gaan is. „Om door te breken moet je tegenwoordig een festival hebben gewonnen of op televisie zijn geweest. Tot die tijd blijven impressario's, theaters en regisseurs afwach tend." Om een doorbraak te forceren doet het tweetal daar om mee aan de komende editie van het Camarettefestival. Tot nu toe regelen ze alles, noodgedwongen, zelf. Het licht, het theater én het publiek. Een kwestie van veel mensen bellen en posters ophangen. „Geluk kig waren ook de reacties van mensen die we niet kennen goed. Dat is een reden om door te gaan", vertelt Walkate. „Zo iemand als Floor Kist die vroe ger cabaret deed met Paul van Vliet had hele goede opmerkin gen." Via het bureau Actor Factory doen ze ook commerciële op tredens, op feesten en congres sen. Tussen de gangen van het diner zorgt het duo voor caba ret op maat. „Dat is leerzaam en we verdienen er ons geld mee", luidt de simpele verkla ring. Maar de heren willen meer. „Het mooiste is toch als mensen speciaal voor ons ko men, om naar ons programma te kijken." De twee Minervanen leerde elkaar kennen bij het Leids Stu denten Toneel. Als bestuur ver zorgden ze daar regelmatig kor te optredens. Een deel van hun huidige show probeerden ze in die tijd al uit. Ter beoordeling werd soms een groepje i Walkate en Reeringh: „Misschien is het tegenwoordig wel een taboe om niet grof te zijn." uitgenodigd wiens mening op prijs werd gesteld. De volgende stap is werken met een regis seur. „Een regisseur ziet nu eenmaal dingen die je zelf niet ziet." „We hebben als voorberei ding op ons programma ook veel voorstellingen van anderen gezien. Bijvoorbeeld om er ach ter te komen waarom zij wel in de Kleine Komedie staan en wij nog niet. „Thomas van Luyn is erg leuk, maar iets als Niet Schieten vind ik niks. Cabaret gaat niet aleen maar over seks", vindt Reeringh. Walkate la chend. „We kunnen er wel een paar grappen over maken, want in het studentenleven hoor je er genoeg. Maar we willen vooral muzikaal en grappig zijn met een serieuze ondertoon." De cabaretiers willen het pu bliek met zichzelf confronteren zonder al te grof te worden. „Je kunt ook hard zijn zonder men sen te beledigen. Het hoeft niet altijd zo te gaan als bij Hans Teeuwen. En taboes doorbre ken houdt ons ook niet zo be zig. De meeste taboes zijn al ge broken. Misschien is het tegen woordig wel een taboe om niet grof te zijn." Inspiratie is geen probleem voor het duo. „Er is de hele dag cabaret om je heen", vertelt Reeringh. „Als we alleen al naar de supermarkt gaan, komen we zoveel grappige dingen tegen. Die belanden allemaal in de computer. Walkate is iemand van de korte dialogen. Reeringh is in zijn langere verhalen wat be schouwenden „Het meest seri euze moment dat ik in de voor stelling heb duurt een minuut", zegt Walkate om het verschil te onderstrepen. De cabaretiers zijn niet bang ondergesneeuwd te raken door het grote aanbod van jonge ca baretiers, standup comedians en Nederlandstalige popgroe pen. „Wat wij met onze voor stelling doen, wordt nog niet gemaakt", zegt Walkate. „Wij komen niet van de toneelschool en er zijn niet zoveel mensen die vanuit de studentenwereld doorgaan in het cabaret. Ik ben foto mark lamers nu zesentwintig en zie het als een uitdaging in het cabaret iets te bereiken. Solliciteren naar een gewone baan kan altijd nog: je schrijft een brief, hebt een gesprek en dan ben je het, of niet. Wat ik nu doen is totaal anders. Je weet voorlopig niet of je het bent. Het is eigenlijk een lange solliciatie." Reerigh: „Maar het moet niet zo lang duren dat het zielig wordt. Het is niet de bedoeling dat we op onze vijftigste in een glitterpak nog voor dezelfde ge huurde zalen staan." Walkate en Reeringh spelen hun voorstelling 'Juist' op 19 en 20 september in Theater PePijn in Den Haag. Voorstel nieuw subsidiebeleid voor orkesten amsterdam anp De Nederlandse toonkunste- naarsbond (NTB) heeft een nieuw systeem voor subsidi ering en beoordeling van or kesten voorgesteld aan staatssecretaris Van der Ploeg. De staatssecretaris moet voor prinsjesdag be slissen of drie orkesten wor den opgeheven. Dat doet hij in zijn Cul tuurnota ofwel Kunstenplan, dat voor vier jaar geldt. Er is kritiek op de eisen waaraan een orkest moet voldoen. Die wisselen elke vier jaar. De NTB stelt nu voor alle Nederlandse orkesten en in stellingen op het gebied van muziekdrama nu concessies voor de duur van tien jaar voor. In de looptijd van zo'n concessie heeft het orkest re gelmatig contact met een evaluatie- en beoordelings commissie. Na vier jaar zou dan de eerste evaluatie plaats moeten vinden. Na zeven jaar is er opnieuw een evaluatie. Op grond daarvan kijgt het orkest een jaar de tijd om, indien nodig, het beleid bij te stellen. Daarna beslist de commissie over een nieuwe concessie, aldus het plan van de NTB. NTB-voorzitter B. de Ron den: „Ik ben van mening dat op deze manier orkesten en gezelschappen op verant woorde wijze een lange ter- mijn-beleid kunnen uitzet ten, waarbij een gedegen be oordeling door een door de rijksoverheid ingestelde commissie mogelijk is." „De manier waarop het nu gaat, is niet verantwoord", aldus De Ronden. „Nu weet men pas na de behandeling door de Tweede Kamer, in dit geval rond half novem ber, zes zeven weken voor dat een en ander ingaat waar men aan toe is. Dat kan tot gevolg hebben dat Neder landse muziekinstellingen niet meer als betrouwbare partners worden gezien door bijvoorbeeld dirigenten en solisten." te Kaandorp werkt met 'Babs' aan filmdebuut Na Zwolle geen fraudegevallen meer ontdekt marc floor n week vonden in Rot- le opnames plaats van •e filmmusical: 'Babs'. 'drol is voor Brigitte die hiermee voor het stap van podium naar maakt. roept de regisseuse, zo erg?" reageert Bri- ndorp. Ze heeft het een sr over moeten doen, staat het er op. Kaan- treurend over de kade et op de achtergrond 'erlichte Erasmusbrug. nnaar is net gearres- ndaar. Onderwijl pas tram, geheel beplakt aankondiging van het 'ers Gala of the Year k Lee heeft een rol in talingen. uzikale komedie over ninele romance, dat ibs' worden. Een ge- nusical eigenlijk, iets n Nederland lang niet 'ben gehad. Cabaretiè- lorp speelt de hoofdrol een nogal onhandige het aanlegt met een igenaar van een Rotter- achtclub. Net wanneer nee in volle hevigheid wordt de minnaar, door Michel van ere, gearresteerd op ng van moord op een dat is nog niet alles: [loeder van het 8-jarige 'eert, dat zich in het aalt dat Lee Towers er is. De Rotterdamse ook acte de présence de film, waarvoor 'names zullen worden in Ahoy' als Lee zijn Kaandorp zelf neemt ni een stuk of twaalf 'or haar rekening. Brigitte Kaandorp met haar regisseuse. „Was het zo erg?" Het idee voor 'Babs' is af komstig van de filmmaakster Ir ma Achten. Zij bezocht de thea tershow 'De Musical' van Kaan dorp en werd zo geïnspireerd ook zelf een musical te schrij ven, maar dan voor het film doek. Tijdens de schrijfarbeid kwam haar als vanzelf het ge zicht van Kaandorp voor de geest in de rol van Babs, hoofd persoon van het verhaal. „Ik heb het dus echt om haar heen geschreven", zegt Achten. Nou viel het nog niet mee om Kaandorp daadwerkelijk voor de rol te strikken. Want de ca baretière heeft al een hele serie filmrollen aangeboden gekre gen en wees die stuk voor stuk af. „Ook nu wilde ik in eerste instantie helemaal niet", vertelt foto cpd/cor vos Kaandorp. „Ik voel me namelijk uitstekend op mijn podiumpje. En het is zo lekker om helemaal onafhankelijk te zijn, wat bij het maken van een film wel anders is. Dus moet je van goeden hui ze zijn wil je mij een filmrol ver kopen." Filmmaakster Achten slaagde er toch in. Haar eigengereid heid sprak Kaandorp zodanig aan, dat ze besloot in te stap pen. „Ze zei: 'Kom Kaandorp, zit niet zo te zaniken. We gaan een film maken'. Die totale angstloosheid, dat stond me wel aan." 'Babs' wordt bijna geheel in de Rotterdamse regio opgeno men. Alleen voor enkele interi eurscènes wordt later deze maand nog uitgeweken naar Luxemburg. Al de nodige loca ties in en rond de Maasstad zijn bezocht. Een scène voor de Bij enkorf waarin acteur Victor Löw speelde dat hij een meisje lastigvalt, werd door het pu bliek zo serieus genomen, dat nogal wat mobiele telefoons werden ingetoetst richting poli tie. Hoewel de verhaallijn van 'Babs' moddervet klinkt moet het een tamelijk serieus drama worden. Een tragikomedie die niets heeft van een oubollige musical, maar vol zit met pop liedjes, van de hand van de ge broeders Bolland. „Het wordt geen cabaret", verzekert regis seur Achten. „Het wordt poppy, clipachtig, allemaal heel lekker gesneden." En wat het publiek aangaat: ,,'t Is een klotewoord, maar het moet een familiefilm worden. Met alle ingrediënten: spanning, romantiek, drama en humor. Maar met melancholi sche inslag. Geen dijenkletser." 'Babs', moet vanaf 7 decem ber van dit jaar in de Neder landse bioscopen zijn te zien en wil derhalve onderdeel worden van het kerstaanbod. Of het meteen de laatste keer is dat Kaandorp voor de camera's staat weet de cabaretière niet. „Helemaal nog niet over nage dacht. Ik vind het wel leuk om zo'n ding te maken, maar ik heb nog verschrikkelijk veel ideeën voor op het podium. Daar ga ik eerst wat mee doen." zwolle gpd De Stichting Museumjaarkaart (SMJK) heeft naar aanleiding van de fraude in het Zwolse museum De Stadshof de registratie van veertig musea on derzocht. Nieuwe fraudegevallen zijn niet ont dekt, maar er is volgens de stichting wel sprake van oneigenlijk gebruik. De SMJK wil dat 'grijze gebied' aanpakken met de invoering van spelregels. Musea ontvangen een vergoeding voor elke geregistreerde bezoeker met een museumjaarkaart. Uit onderzoek is nu gebleken dat het ene museum bezoekers van bij eenkomsten of recepties wel registreert en een ander museum uit principe niet. Ook zijn er mu sea die de gratis bezoekers tijdens het Museum weekend meetellen. De SMJK heeft nu bepaald dat musea alleen voor een vergoeding in aanmerking komen als het gaat om bezoekers die zonder een kaart en tree zouden moeten betalen. Vrijwilligers, mede werkers, bezoekers van een bijeenkomst, verga dering of receptie en bezoekers tijdpns het Muse umweekend tellen niet mee. In het Zwolse museum voor naïeve kunst en outsiderart, De Stadshof, werd begin dit jaar vastgesteld dat met zelfgekochte museumjaar kaarten de bezoekersaantallen werden verhoogd. In een periode van vier jaar zijn op die manier 34.000 bezoekers ten onrechte geregistreerd. Het museum heeft aan de SMJK 100.000 gulden scha devergoeding betaald. Overigens zal de Zwolse gemeenteraad volgen de week maandag naar alle waarschijnlijk beslui ten het museum te sluiten. amsterdam gpd De negentiende eeuw een duffe tijd die louter zoete schilderijen, lelijke archi tectuur en langdradige do mineesliteratuur voort bracht? Een periode waarin Nederland bezig was aan een winterslaap die pas on geveer eindigde toen de Eerste Wereldoorlog uit brak? Hoogleraar moderne Ne derlandse letterkunde Mari- ta Mathijsen vecht al tien tallen jaren en aanvankelijk als pionier, tegen dit hard nekkige cliché in de publie ke opinie. Aan de voor avond van het 'Weekend van de Negentiende Eeuw' zegt ze onverminderd strijdlustig: „Die eeuw was juist heel spannend! Er wer: den toen bijvoorbeeld veel betere boeken geschreven dan de middelmatige debu ten die tegenwoordig in een oplage van 20.000 exempla ren meteen tot literatuur worden opgeklopt." Mathijsen vertelt nog steeds blij verrast over het onverwacht uitgebreide programma dat morgen en zondag onder het motto 'Vaarwel Negentiende Eeuw' door meer dan 50 musea, instellingen en par ticulieren in 27 steden en dorpen in het hele land in elkaar is gezet. Van Apel doorn tot en met Zaandijk en van Bergen op Zoom tot en met Warffum zal de trek schuit varen, het stoomge maal puffen, of worden les sen in een negentiende- eeuwse schoolklas gegeven. Naast tentoonstellingen en lezingen worden de eerste filmbeelden vertoond en veilingen van negentiende- eeuwse kunst, tochten met rijtuigen, diners, concerten, demonstraties van muziek automaten en stadswande lingen georganiseerd. In Stedelijk Museum De La kenhal in Leiden is een spe ciale opstelling te zien van werk van J.H. van de Laar en er is een stadswandeling. Wie meer wil weten verwijst Mathijsen naar de gedetail leerde website van de initia tiefnemer van de manifes tatie, de overkoepelende Stichting 'De Negentiende Eeuw' (www. negentiende- eeuw.nl).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19