Omzetverlies winkeliers Splinterlaan Politiek Voorschoten ongelukkig met kinderdagverblijf oeilijke tijden >r Mariënstaete Bestuur VVD Leiderdorp roept fractie op het matje KEGIO its Impeesa zien niets in uizing naar Adegeest Oegstgeest mort over samenwerking Oegstgeest 'mild' voor huiseigenaren ficatie In een aankondiging over de nieuwe voorzitter van jng Winkelcentrum Lange Voort, H. Kamphuisen, is »en storende fout gemaakt. Er stond dat de Oegstgeest- -ethouder twee jaar geleden moest aftreden omdat de efinanciën niet op orde waren. Dat is onjuist. Kamp- iok bekend als de 'slaapprofessor', heeft zijn wethou- I gewoon aan het einde van de raadsperiode neerge- p i financiële problemen was geen sprake. L aanvragen voor bordeel Tot nu toe heeft in Oegstgeest nog niemand een i jng aangevraagd om een bordeel te beginnen. Dat zei jester Timmers gisteren in de gemeenteraad bij de be- ig van het prostitutiebeleid. Oegstgeest is gedwongen iktober een of meer sekshuizen toe te staan. De ge- vijst dit najaar een locatie aan waar een bordeel zich i. De raad ging gisteren akkoord met het voorstel en een escortservice toe te laten. A. Koningsveld isitiepartij D66 wilde zich niet vastleggen op een getal. i( ;de regels zijn hoeft Oegstgeest niet bang te zijn voor denkt zij. v bestuur Wijk en Wouden Ie Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbe- k en Wouden (VANL) krijgt volgende maand een com- uvv bestuur. Dat gebeurt tijdens een jaarvergadering ilijk gisteravond zou plaatsvinden, maar is verzet naar y 2 oktober. Het huidige bestuur houdt het voor gezien, e bestuursleden onderling te veel van mening verschil- /ANL is een vereniging van boeren en burgers die in d opgericht met als doel behoud en ontwikkeling van >n landschap in de polders tussen en rond LeidschenL 01 etermeer, Alphen, Hazerswoude en Zoeterwoude. vsbrieven AZC op internet ti|p. De nieuwsbrieven van het Asielzoekerscentrum Lei- over de gang van zaken bij Driegatenbrug, staan voort- op de internetsite van bewonersvereniging De Leyhof. nt omdat de gemeente Leiderdorp nog niet over een ei- site beschikt, terwijl het vanwege de maatschappelijke vel belangrijk is dat er goede voorlichting en informatie urgers gegeven wordt", legt R. Koo van de bewoners- ig uit. Het webadres is www.leyhof.myweb.nl. Wethouder Draijer moet alternatief zoeken VOORSCHOTEN 'JIMMY GODDUN De bouw van een kinderdagverblijf aan de Van der Waalslaan in Voor schoten gaat mogelijk niet door. Nu blijkt dat veel buurtbewoners in Vliet- wijk grote bezwaren hebben tegen de bouw, heeft de gemeenteraad wethou der Draijer gevraagd te zoeken naar een andere plek. Ook gaat hij onder zoeken of de drie lokalen voor kinder opvang bovenop de peuterspeelzaal in de Vlietwijk kunnen komen. Buurtbewoners protesteerden gis teravond in een commissievergadering tegen de plannen. De bewoners zijn bang dat de nieuwbouw ten koste gaat van de speelgelegenheid en het groen in de wijk. „Wij gunnen de kinderop vang ook de ruimte, maar het kan niet de bedoeling zijn dat er straks meer hondenuitlaatstroken zijn dan speel ruimte voor kinderen," aldus een woordvoerster. De omwonenden vre zen ook verkeersoverlast van ouders die hun kinderen halen en brengen. Twee kinderen uit de Vlietwijk boden de wethouder handtekeningen aan, die ze in de buurt van de Van der Waalslaan hadden opgehaald. De bezwaren van de buurtbewoners vonden gehoor bij de gemeenteraad. Alle partijen drongen er bij de wethou der op aan de komende tijd nog eens op zoek te gaan naar een alternatieve plek voor de kinderopvang. „Dit is het laatste stukje groen in de buurt. Moet dit nou op deze plaats? We hebben hier toch wel erg veel problemen mee." verwoordde C. Regoor het ge voel van de raad. De raadsleden willen een lijst met andere locaties, zodat ze een afweging kunnen maken. „Ook als dat misschien iets langer duurt," aldus WD'erT. Schimmel. Wethouder Draijer heeft juist grote haast met het vinden van een nieuwe plek voor kinderopvang. Hij wees de raadsleden erop dat de Centrale Stich ting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) volgend jaar zomer grote pro blemen krijgt als het kinderdagverblijf in verzorgingshuis Adegeest dicht moet. Dat leidt tot problemen bij de kinderopvang, die nu al kampt met wachtlijsten tot een jaar. Draijer: „De vraag naar kinderopvang is gigantisch. Ook de ondernemers in Voorschoten hebben een dringend beroep op ons gedaan om de capaciteit te vergroten." Volgens de wethouder hoeft de uit breiding van de peuterspeelzaal met drie lokalen nauwelijks ten koste te gaan van groen of speelvoorzieningen. „Het speelveldje dat daar ligt, blijft volledig intact." De wethouder ver wacht niet veel van een onderzoek naar een andere plek. „Er is de afgelo pen tijd al uitgebreid gekeken naar al ternatieve locaties." 'Afsluiting kost ons allemaal de kop' fEN 'JIMMY GODDUN schotense scouting- leesa ziet niets in een naar gymnastiekzaal aan de Richard Wag- Het bestuur had in tantie positief op de gereageerd, maar dat de medewerkers isa niet akkoord gaan. ving van de gymzaal zijn. Ook zijn er medewerkers te wei- ijkheden voor buiten- n. Een meerderheid meenteraad is wel te er de plek. eente wil de gymzaal tot multifunctioneel waar ook de Model niging en de kinder- ebruik van kunnen Dit voorstel is er tij- akantie gewoon door- zei één van de boze Impeesa's groeps- tavond in de commis- Volgens haar heeft ur alleen positief op 'e locatie gereageerd ;k met de ge- aande te houden en in tijd om met de me te overleggen. Wethouder W. Carabain (wel zijn) wees de kritiek van de hand. Volgens hem is er her haaldelijk goed overleg geweest. „Mijn gesprekspartners daarbij zijn bestuurders", verweerde hij zich. Carabain verbaasde zich over de brief van de groepsraad. „Die is nogal in te genspraak met opmerkingen van het bestuur." Het bezwaar van de mede werkers dat de nieuwe plek aan de Wagnerlaan niet veilig zou zijn, vond gehoor bij D66. „Een paar jaar geleden is een jonge rencentrum op ongeveer de zelfde plek nog afgewezen van wege de sociale onveiligheid," aldus Molenkamp. De meeste andere partijen hadden minder begrip voor de bezwaren van scouts. Wethouder Carabain was ook niet gevoelig voor het protest. „Naar mijn smaak is het een prachtige plek." Op verzoek van de gemeenteraad gaat Ca rabain opnieuw met bestuur en medewerkers overleggen. „Wat ons betreft gaat het er daarbij om Impeesa in totaal te over tuigen dat de veiligheid niet in het geding is", zei CDA'er Van Eyk. De Leiderdorpse Span jaardslaan is nog geen week dicht, of de winke liers van de Splinterlaan hebben hun omzet al met een kwart zien dalen. „Het gaat hier precies dezelfde kant op als aan de Lage Rijndijk", voorspelt groen teman R. Prins somber. „Dit kost ons allemaal de kop. Als de gemeente niet ingrijpt, dan hou ik het voor gezien." LEIDERDORP ERIC WENT De noodkreet van de winkeliers staat haaks op de blijdschap van de bewoners van de Span jaardslaan: „Eindelijk kunnen onze kinderen weer veilig bui tenspelen." Acht dagen is de Spanjaard slaan nu afgesloten voor auto verkeer. Bij bakkerij De Sleutels is het een stuk rustiger gewor den. „Ik merk nu al dat ik een heleboel klanten kwijt ben", zegt L. Preenen. Zij mist vooral de Leidenaars die op de Baan- derij werken. „Vaak stonden die hier al om acht uur 's morgens voor de deur, om nog snel even een broodje te halen. Dat is nu afgelopen." Bij snackbar De Splinter is het hetzelfde laken een pak. Voor de afsluiting wa ren er elke middag drie perso neelsleden nodig om hongerige drie klanten binnen wippen, klanten van patat en kroketten De vijf winkeliers zijn een voorzien. Nu zijn ze blij als er handtekeningenactie begon- OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Een meerderheid van de Oegstgeestse politiek wil meer zeggenschap over zaken die te maken heb ben met regionale samenwerking. Het stoort raadsleden dat het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR) hen vaak voor een voldongen feit stelt. Besluiten worden genomen voordat de raad zich erover heeft uitgesproken. Begrotingen en plannen komen pas op het laatste moment of n de directie had gele- e eerste paal voor de enten op de plek van vallige ldoosterverzor- Mariënweide in War- in de grond. Sterker hadden die apparte- r gewoon gestaan. Al- lirecteur T. Kruis en irecteur J. Seijsener lichting Mariënstaete veeënhalf jaar geleden en vermoeden, dat de iwplannen zoveel ver ouden oplopen. „De met de gemeente heeft veel langer ge- we dachten." i het tij lijkt te keren, niet klagen. „Onlangs eer bij de wethouder Het gaat er nu naar it we groen licht krij- uwbouwplannen van jaar geleden staan ruis nog steeds over- t blijft een schitterend ïdt de directeur. „Er ie gebouwen van allu- isen in de parkachtige Bovendien wordt elgebied gemaakt dat reen toegankelijk is." inweide is gesloopt, rie halfronde gebou- ijzen, met elk drie De 63 koopappar- zijn bedoeld voor ou- af 55 jaar. Als dat no men zij gebruik kun- 'n van de faciliteiten :hting Mariënstaete. appartementenge- ijn nodig om het weg- i het kloosterverzor- te bekostigen. „Ma- is nog maar 25 jaar 'g lang niet afgeschre- nog een boekwaarde miljoen gulden. Dat toch moeten oplos- Omdat de nieuwbouw op zich laat wachten, is Mariën- weide nog altijd niet gesloopt. De bouwkundige staat van het gebouw is verder achteruit ge gaan. Vandaar dat de directie heeft besloten een 'semi-per- manent' gebouw neer te zetten om de ruim dertig bewoners tij delijk in onder te brengen. „We hebben onze verantwoordelijk heid genomen. Het gebouw is zo slecht, dat kan ik aan de mensen niet meer verkopen. Er zit betonrot in en we proberen wel zoveel mogelijk te stutten, maar de boel gaat toch verzak ken. En je krijgt lekkages." Het tijdelijke gebouw voor de bewoners van Mariënweide moet zeker tien jaar meekun nen. Na die tijd wordt gekeken of er nog wel vraag is naaf een plek in het kloostercomplex. Het aantal aanmeldingen religieuzen loopt de laatste ja ren steeds verder terug. De vertraging van de nieuw- bouwplannen is niet het enige waar de directie mee in de maag zit. Ook de werving van personeel gaat moeizaam. De arbeidsmarkt is zo overspan nen, dat zich amper jonge mensen aanmelden voor het werken in de zorg. De directie hoopt belangstelling voor een baan in de zorgsector te wek ken tijdens de open dag, die morgen van 10.00 tot 15.00 uur wordt gehouden. In psycho-geriatrisch cen trum Mariënhaven werken ruim 400 mensen. Hieronder vallen ook de 'ambulante teams' die buiten de deuren van het verpleeghuis begelei ding en zorg bieden aan onge veer 300 hulpbehoevende thuiswonende ouderen en hun familieleden. „Daardoor kun nen we de opname-noodzaak wat uitstellen. Als het echt niet meer gaat, nemen we wel acuut .op." In het kloosterverzorgings huis werken vijftig mensen. Het verloop onder het personeel is gering en dat is op zichzelf een goed teken, vindt Kruis. „De sfeer onder het personeel is vriendelijk, warm. Men heeft wat voor elkaar over." Door be tere loopbaanbegeleiding en betere faciliteiten te bieden hoopt de directie personeel aan te trekken en binnen te hou den. Dat laatste kan door bij voorbeeld regelingen te treffen voor de oudere personeelsle den, zodat zij lichter werk kun nen gaan doen voor hetzelfde salaris. Over enkele jaren gaat het er- nen. „Aan klanten vragen we sympathisanten hebben dat al uit solidariteit te protesteren te- gedaan. „En daar zitten ook gen de afsluiting." Ruim 200 klanten uit de Spanjaardslaan tussen", weet Prins. Met die handtekeningen op zak gaan de middenstanders opnieuw het gesprek aan met wethouder Molkenboer. „Ons voorstel is om de Spanjaard slaan weer open te stellen voor personenauto's, en desnoods barrières op te werpen om vrachtverkeer te weren." De bewoners van de Span jaardslaan zijn daar in elk geval absoluut tegen. „Als verkeer hier door de straat scheurt, dan staan onze huizen te trillen. Het is een verademing dat daar nu eindelijk een eind aan is geko men", aldus M. Linschoten. „Gelukkig zijn we van al dat sluipverkeer af', verzucht ook bewoner J. van Stolwijk. „Mijn buurvrouw heeft gisteren voor het eerst een driewielertje voor haar dochter gekocht. Dat kind kan nu eindelijk eens op straat spelen." Dat de winkeliers van de Splinterlaan omzetverlies lij den, betreurt hij: „De vraag is alleen of dat iets met de afslui ting te maken heeft. Want dit is natuurlijk geen A-locatie." Ook wethouder Molkenboer is niet van plan de huidige ver keerssituatie weer te verande ren. „Aan dit besluit is een lang traject van inspraak en overleg vooraf gegaan." Wel is hij van plan om de zorgen van de win keliers aan de Leiderdorpse po litieke partijen voor te leggen. „Dan moeten zij maar een uit spraak doen." zelfs achteraf bij de raadsleden terecht. De raad drong gisteravond bij burgemeester Timmers aan op meer zeggenschap. De kosten van de samenwerking zijn hen te hoog. Het idee dat samenwerken efficiënter is klopt volgens hen niet. Volgens Timmers levert de samenwerking wel veel op. Zo wordt gewerkt aan een verkeers- en vervoersplan en een economisch beleidsplan. Timmers zegde toe er bij het SLR op aan te drin gen de raad meer bij besluiten te betrekken. 'Optreden Zilverentant was een afgang' LEIDERDORP' ERIC WENT „Een afgang." Zo noemt WD-afdelingsvoorzit- ter B. Stolk het optreden van zijn eigen fractie tijdens het raadsdebat over De Bloemerd. In dat debat trok fractieleider H. Zilverentant het WD-plan voor de vorming van een A4-werk- groep schielijk in, toen bleek dat burgemeester en wethouders dat 'onaanvaardbaar' vonden. Stolk heeft nu een extra ledenvergadering uit geschreven om de WD-fractie om tekst en uit leg te vragen. „Want dit kan natuurlijk niet zon der gevolgen blijven." De onrust binnen de Leider dorpse WD-afdeling neemt zo langzamerhand epidemi sche vormen aan. Nu is het weer de forse knieval van de fractie, die de liberale gemoe deren in rep en roer brengt. „Vreemd dat het maandag zo gelopen is", zegt afdelings voorzitter Stolk in een terug blik op de turbulente raads vergadering. „Zaterdagmid dag hebben we nog beraad gehad, en heeft de fractie als geheel een stand punt ingenomen. Dan is het een enorme afgang dat de voltallige club, met uitzondering van Pe ter Kanters, als een blad aan een boom omgaat zodra Victor Molkenboer een paar keer kreunt." De fractie heeft nu een groot probleem met haar achterban, vindt de voorzitter: „Tijdens onze après-vacancesborrel hebben de leden na drukkelijk aangegeven dat er een WD-alterna- tief moet komen. Door deze opstelling heeft de fractie ze verschrikkelijk in de steek gelaten. Zil verentant heeft dus heel wat uit te leggen." Dat zelfde geldt voor WD-wethouder P. Kolman, vindt Stolk. „Tot drie keer toe heb ik met haar gesproken over dit voorstel, en zij heeft het vol ledig omarmd. Dan begrijp ik niet dat zij dat zelfde standpunt vervolgens weer te grabbel gooit." 'Dit kan niet zonder gevolgen blijven Fractievoorzitter Zilverentant heeft een com pleet andere opvatting over de gebeurtenissen van maandag. „Het voorstel was een manier om tot extra onderzoek te komen. Als dan door het college het machtswoord wordt uitgespro ken ben ik realist genoeg om mijn voorstel in te trekken. Het was er totaal het moment niet naar om een crisis in de coalitie te riskeren. Als straks de finale beslissing over de financiering van de tunnelbak genomen wordt kan die strijd alsnog losbarsten. Dat is het moment, niet nu." Zilverentant voelt er weinig voor om bij het bestuur op het matje te ko men. „Natuurlijk wil ik best uitleggen waarom de fractie zo gehandeld heeft. Maar het wordt hoog tijd dat nu eens duidelijk wordt wie welke ver antwoordelijkheden heeft bin nen de partij. Als fractievoor zitter heb ik een eigen verant woordelijkheid, net als de af delingsvoorzitter dat heeft. Dan moet hij natuurlijk niet op mijn stoel gaan zitten." Het botert al maanden ab soluut niet tussen de afdelingsvoorzitter en de fractievoorzitter. Zo paradeert Stolk op raads vergaderingen opzichtig door de vergaderzaal, iets waar Zilverentant zich zichtbaar aan ergert. Stolk op zijn beurt vindt, dat de fractievoorzitter te weinig als leider optreedt en te weinig rug gengraat heeft. De extra ledenvergadering van 27 september is bedoeld om orde op zaken te stellen. Maar lukt dat nog wel? „Ik denk niet dat dit nog opge lost kan worden, maar laat de leden zich daar maar over buigen", zegt Stolk. „Ik ga niet zeg gen wat er nu moet gebeuren. Laten we eerst die vergadering maar eens afwachten", vindt Zilverentant. „Ik loop al een hele tijd mee en er is al erg veel met mij gebeurd. Ik heb enorm veel geduld. Maar zelfs daar komt een keer een einde aan." Bij psycho-geri- atrisch centrum Mariënhaven werken zo'n 400 mensen. Kloosterverzor gingshuis Mari- engaerde/Ma- riënweide telt circa vijftig werknemers. FOTO HIELCO KUIPERS om spannen, denkt de directie. „Nu redden we het allemaal nog wel. Maar het gaat om de toekomst. Als ik zie hoe groot het aantal werknemers is dat ouder is dan 45 jaar, hou ik mijn hart vast. Als het zo door gaat, is de ellende over een jaar of vijf niet te overzien." OZB tien procent omhoog SUZANNE BARBIER Oegstgeest compenseert de enorme waardestijging van hui zen door de tarieven voor de onroerend zaakbelasting (OZB) te differentiëren. De belasting verhoging kan daardoor be perkt blijven tot gemiddeld tien procent. Om een gat in de be groting te voorkomen verhalen burgemeester en wethouders het verlies aan inkomsten op de eigenaars van bedrijfspanden en gronden. Uit een begin dit jaar gehou den taxatie blijkt dat het gemid delde Oegstgeestse huis 94 pro cent in waarde is gestegen. Als de gemeente niet met een com pensatiemaatregel zou komen zouden de dorpsbewoners bij na twee keer zoveel kwijt zijn aan belasting voor hun onroe rend goed. Bedrijfspanden zijn 'slechts' twintig procent in waarde gestegen. Burgemeester en wethouders willen de huizenbezitters daar om tegemoet komen. De riool rechten gaan volgend jaar om laag en de reinigingsrechten stijgen niet. De eigenaar van een Oegst geestse tussenwoning betaalt naar schatting zeventig gulden meer OZB dan dit jaar. De hoekwoning kost honderdvijftig gulden meer ten opzichte van vorig jaar en de bezitter van een 2-onder-l-kapwoning is zo'n honderd gulden meer kwijt. Een eigenaar van flat of appar tement betaalt volgend jaar on geveer zestig gulden meer OZB dan dit jaar. Ondanks de compensatie verwacht de gemeente dat vele Oegstgeesteriaren bezwaar aan tekenen tegen de OZB-aanslag. De noodkreet in de etalages van de vijf winkels aan de Splinterlaan laat aan duidelijkheid niets te wensen over. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17