reiden Regio Leegstand in vernieuwd Zuydtwijck Leids 'bravouremannetje' in Big Brother-huis Een zee van ruimte in Ronald McDonald Huis Koninginnedag kost Leiden ruim acht ton )ileum Beestenspul ^slaafde tasjesrover j toegewijd kerklid Verpleeghuis kampt met personeelstekort Het personeelstekort in de ouderenzorg leidt er in de nieuwe vleugel van verpleeghuis en reactiveringscen trum Zuydtwijck toe dat zo'n dertig van de 192 bedden leeg moeten blijven. Dat heeft gistermiddag algemeen directeur A. Bruseker desgevraagd becijferd, een half uur voordat de commissaris van de koningin van Zuid-Hol land, J. Franssen, de nieuwbouw officieel opende. De vleugel is al sinds maart in gebruik en heeft zo'n 25,4 miljoen gulden gekost. WIM KOEVOET Bruseker noemt de onbenutte capaciteit 'een cynisch pro bleem'. „Ik heb het budget, ik heb een mooi, nieuw gebouw maar niet genoeg handen aan de bedden." De directeur heeft op dit moment tussen de tien en twintig vacatures, maar de verwachting is dat dat er meer worden. Landelijk wordt reke ning gehouden met een tekort aan personeel van zo'n vijftien procent. De hoop van Zuydtwijck is gevestigd op de open dag, mor gen, voor mensen die mogelijk belangstelling hebben om te komen werken in een van de huizen van de Stichting Zorg centra Vlietlanden, waarvan be halve Zuydtwijck ook de Voor- schotense huizen 't Hofflants Huys en Foreschate deel uitma ken. Bruseker is tamelijk optimis tisch gestemd. Hij wijst erop dat Zuydtwijck, zeker met de 'fraaie nieuwbouw' toonaange vend is qua werk en zorg en daardoor aantrekkelijk is voor personeelskandidaten. „Maar die voorsprong ben je over een jaar of tien wel kwijt als andere huizen ons weer hebben inge haald." In het nieuwe deel van Zuydtwijck is plaats voor 75 de menterende bejaarden, afkom stig uit het aanpalende oude gebouw aan de Aaltje Noorde- wierlaan en nog eens 45 men sen die op de wachtlijst staan. Door de vernieuwingen komen zes etages van het oude deel van Zuydtwijck leeg. De bedoe ling is dat die worden omge bouwd tot zo'n 40 woningen voor senioren die geen zorg be hoeven. Over twee jaar moet die klus zijn geklaard. De begane grond en de drie verdiepingen komen in gebruik als somatisch verpleeghuis, dus voor ouderen met lichamelijke problemen. In het totale complex wonen als het klaar is zo'n 240 men sen. De nieuwe vleugel vormt feitelijk het eerste officiële psy chogeriatrische tehuis in Lei den. Inwoners van Leiden met zo'n indicatie zijn nu niet lan ger aangewezen op huizen in omliggende gemeenten of nog verder. De vele gasten op de receptie toonden zich verrukt over de binnenplaats van de nieuwe vleugel. Vooral het transparante 'Arenadak' dat open kan, ver oorzaakte veel oh's en ah's. „Buitenlucht, daglicht, blade ren, musjes en andere vogels zijn hier van harte welkom", al dus een trotse directeur. De tot standkoming van de nieuwe vleugel heeft elf jaar geduurd en kan nog het beste als een puz zel worden getypeerd. „Finan cieel, architectonisch, organisa torisch en ook het vinden van een geschikte locatie was geen sinecure." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het bezoek van de koningin aan Leiden heeft de gemeente 815.000 gulden gekost. Burge meester Postma vindt dat 'een passend bedrag'. Dat pas in het najaar bekend is geworden hoeveel de ge meente moest uittrekken om van Koninginnedag 'een waar volksfeest' te maken, was on vermijdelijk, laat de burge meester namens een woord voerder weten. „Toen we hier aan begonnen, was het een vol strekt nieuw evenement. Pas in de loop der maanden ontstond een beeld van de kosten." Be halve de gemeente heeft ook de Vereniging Koninginnedag Lei den betaald voor het bezoek. Zij stelde een groot deel van haar eigen vermogen beschikbaar. In een notitie aan de ge meenteraad schrijven burge meester en wethouders: „Hoe wel het weer niet erg heeft mee gewerkt, is het feest bijzonder geslaagd. Maandenlang hebben medewerkers van de oranjever eniging, de gemeente en vele vrijwilligers van tal van organi saties hard gewerkt om er een grootse gebeurtenis van te ma ken." Snorfietsster raakt gewond 'Een zeer plezierige bijkom stigheid' was de rondvaarttocht over de singels en grachten, vinden B en W. Daardoor duur de het bezoek van de Koningin twintig minuten langer dan ge bruikelijk. Dankzij de uitgebrei de tv-registratie heeft Leiden 'zich op een prima wijze aan de kijkers kunnen presenteren'. De woordvoerder zegt dat als Lei den zelf een dergelijke promo tiecampagne had moeten ma ken, de kosten beduidend ho ger waren uitgevallen. Ook in vergelijking met ande re gemeenten is de viering van Koninginnedag niet duur ge weest. De notitie vermeldt dat een aantal steden meer dan een miljoen gulden kwijt was aan het bezoek van de koninklijke familie. Overigens willen burgemees ter en wethouders de kosten betalen uit de reserves van de gemeente. „Het bezoek raakt de hele Leidse gemeenschap en er is bijna geen gemeentelijk on derdeel aan te wijzen dat niet op een of andere wijze hierbij betrokken is geweest", aldus B en W en daarom mogen de kos ten ook niet ten laste komen van een of enkele afdelingen. Een 63-jarige Leidse vrouw is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Hoge Rijndijk. Het ongeluk ge beurde volgens de politie toen een 14-jarig meisje met haar fiets plotseling een uitrit uit reed. De 63-jarige vrouw kon haar vervolgens niet meer ont wijken. Het meisje bleef onge deerd. De vrouw is met ver moedelijk een botbreuk opge nomen in het LUMC. Bespaar veel tijd, geld en moeite bij het afsluiten van uw hypotheek! Tot 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: financetester.nl 15 SEPTEMBER 2000 I leindierenmanifestatie ml is op zaterdag 23 ig 24 september voor keer in de Groenoord- 'ijdens dit evenement meest uiteenlopende zien: van honden en t cavia's en fretten, en n en slangen en vogel- Er zijn bovendien veel iar verenigingen en in- informatie geven over ^hende diersoorten. Ook B ewerkers van de Die- f ilance en de Dierenbe- lg aanwezig, enspul zijn er, naast de estelde dieren en de iestands, ook verschil- :ties en wedstrijden, tot 16 jaar kunnen A( speurpuzzeltocht mee doen. Erg populair is doorgaans de knuffelhoek, dit is een ter rein afgezet met strobalen waar kinderen met kleine diertjes kunnen knuffelen. In de hondenring zijn op beide dagen behendigheids- en ge hoorzaamheidsdemonstraties met de trouwen viervoeters. Verder is er een bijendemon stratie. Imkers tonen bij een stand hoe de bijen vroeger en nu gehuisvest worden. Ook zul len er vogelspinnen en slangen tentoongesteld worden. De Kleindierenmanifestatie Beestenspul is op zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur in de Groenoordhallen te bezichti gen. Toegangsprijzen zijn 10 gulden voor volwassenen en voor kinderen tot 12 jaar en 65- plussers 5 gulden. vertrouwen, dat kon hij -. Op God vertrouwen, De 29-jarige Leidenaar ;ren voor de Haagse ik verscheen, was in tijd een hele andere worden. Toen zat hij 68 e drugs en pleegde hij asjesroof na de andere. |j j een toegewijd kerklid. ttemin eiste de officier 3 tie twaalf maanden cel, zes voorwaardelijk verplicht reclasserings- in bekende heel vlotjes Ttt isroven in Leiden. Tus- en begin '99 was c( ap drie weken tijd drie - k. De Leidenaar griste tiet alleen tassen op n ig, maar sloop ook een woning aan de Koraal- om een rugzak en een e mee te palcken. je feiten, zo vond de Juist omdat de Leide- genoeg was' om juist kkere slachtoffers uit te bejaarde vrouwen en andicapte. Dat had de wel door, maar hij had maal 'behoorlijk veel' bruikt. ïks het feit dat hij al vegens diefstal met jus- anraking was gekomen, iwoonlijk zes maanden staat per straatroof, zag de offi cier wel wat in het advies van de reclassering om de zes maanden onvoorwaardelijk om te zetten in een taakstraf. Het ging nu immers weer goed met de Leidenaar. Volgens een rap port van verslavingskliniek Par- nassia gebruikt hij sinds januari geen drugs meer. En dat kwam volgens de keurig in het pak ge stoken man allemaal omdat hij christen was geworden. Hij was in contact gekomen met de ver- slaafdenopvang van de Rhema Christen Gemeente, de Leidse Pinkstergemeente. Hij raakte daar zo betrokken bij het kerk- leven, dat hij nu een 'toegewijd gemeentelid' is, zo verklaarde zijn mentor van de opvang. De verdachte werkt in het aanne mersbedrijf van de opvang en woont er intern. Begeleid wo nen zou de volgende stap zijn. Volgens zijn advocaat zit de man daarom al ruim anderhalf jaar op het goede spoor. Een lange onderbreking daarvan zou niet goed zijn. Vandaar dat de raadsman wel wat zag in de geëiste 'korte' straf en dus mo gelijk een taakstraf. „Ik heb er erg veel spijt van en ben blij dat de zaken aan het licht zijn ge komen", zei de Leidenaar. „Het had mijn oma kunnen zijn." Op 28 september hoort de man welke straf de rechtbank hem oplegt. ïeidsduivel op Haagse Schouwweg vaarding tegemoet zien. De agenten klokten hem met een t, heidscontroles gisteren snelheid van 101 kilometer per n heeft de politie 348 uur op de Haagse Schouwweg. uitgeschreven. Gemid- Daar geldt een maximaal toege- d tien procent te hard. stane snelheid van 50 kilometer omobilist kan een dag- per uur. reelste limousine komt len en de camera zoomt ns in op de achterban, lende menigte aan vrien- familie die nog niet n kiezen tussen uitzin- d en gezelligheid maar efden alvast een voor- jeven op de eeuwige Alles ademt de sfeer van jwerpglamour van Vero- De limo-ramen zijn niet deerd maar verduisterd m zwart soort KOMO- Dan stapt hij uit, nog ietje 'shaky'maar vol- ijn pa toch altijd een :re jongen. Een kwestie conden en de Leidse Fer- inet (22) zit in het Big ;r-huis. iad zich in juni al inge- en. Maar daarna hoordq er twee maanden niets Totdat hij eind augustus plotseling werd opgebeld. En de rest ging vreselijk snel. Me dische tests, psychologische tests en antecedentenonder zoek om erachter te komen of Ferdi wel geschikt zou zijn om een langere tijd in de menselij ke legbatterij in Almere door te brengen. Gedurende 108 dagen verblijft de Leidse medewerker van een sportkledingzaak met vijf man nen en zes vrouwen (gekozen uit elfduizend kandidaten) in het BB-huis. Tot gisteren werd strikt geheim gehouden wie de uitverkorenen zijn die in ruil voor 108 dagen sociaal kluize naarschap Playboyfotosessies, tv-shows, praatprogramma's en platencontracten in de wacht gaan slepen. De bewo ners mochten onder geen be ding laten merken dat ze in een huis in Almere 'back to basics' De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat li^t, is het symbolische middelpunt van de stad Het Ronald McDonaldhuis gezien vanuit de achtertuin. Tijdens de verbouwing is nummer 7 - het tweede puntdak met twee dakkapellen - bij het oorspronkelijke pand (links) getrokken. De foto onder geeft een inkijkje in een van de zitkamers, die volledig opnieuw zijn ingericht. FOTO'S DICK HOCEWONINC er ook uit komt rollen dat hij altijd met zijn beide benen op de grond moet blijven staan." Ferdi woont nog bij zijn ou ders. Maar die zijn na zijn Au- stralië-avontuur gewend om hun zoon voor langere tijd te missen. Verder is de Leidse BB afgevaardigde verliefd, ver loofd, noch getrouwd dus de emotionele schade door schei ding zal minimaal zijn. Na een mbo-opleiding detailhandel liep hij een tijd stage bij de sportkledingzaak waar hij nu een vaste baan heeft. „Hij is vrij en blij. Hij heeft die eerste serie van BB nooit gezien omdat hij toen net in Australië zat. maar toen hij terugkwam zeiden al zijn vrienden: „Joh, dat moet jij ook doen." Omdat hij zo op Bart leek. Nou, hij heeft de formulieren van inter net opgehaald even ernaar ge keken en zichzelf opgegeven. Ja, wat we daarvan vinden? Je kan dat misschien wel gaan aansturen. Maar zo'n jongen vindt dat leuk vooral op die leeftijd. En zo'n kans krijg je maar eens in je leven, toch." Pa en moe Bonnet gaan nou in ieder geval wat vaker tv kijken. Ook al is 'Big Brother niet echt voor ons'. „De Bus en Big Bro ther en zo, het zijn een beetje langdurige programma's, hè." Blijft de grote vraag: Gaat Ferdi winnen? Van Laar: „Wat ik zo hoor van de jongens hier, is dat hij een goede kans maakt. Als hij tenminste zichzelf blijft. Wat zo nu en dan is het een beetje een bravouremannetje. Pa Bonnet: „Ach als hij maar zichzelf blijft." PABLO CABENDA LEIDEN ONNO HAVERMANS Bouwbobo Elco Brinkman opent vanmiddag het ver nieuwde Ronald McDonald Huis aan de Leidse Boerhaa- velaan. Een jaar lang is er ge sloopt, gemetseld, getimmerd en geschilderd om van twee woonhuizen één geheel te ma ken. En al die tijd bleven de gasten komen. Een zitkamer voor rokers, een aparte eetkamer, een kinder hoekje, een ferm stuk bij de tuin en zeven extra kamers. Ze ven jaar na de oprichting zit het Leidse Ronald McDonald Huis eindelijk in de ruimte die nodig is. Vierentwintig gastenkamers telt het huis inmiddels. Blij is huismanager Mieke Crijns vooral met de aangrenzende kamers, waar ouders en hun meegereisde niet-zieke kinde ren afzonderlijk maar toch dicht bij elkaar kunnen logeren. „Sommige gasten verblijven hier maanden. Een beenmerg transplantatie bij een kind duurt minimaal acht weken en dan moeten er geen complica ties zijn. Ouders die al die tijd bij hun zieke kind willen zijn, nemen dikwijls hun andere kin deren mee. Sommigen zitten zelfs hier op school. Vroeger lo geerden ouders en kinderen bij elkaar op de kamer. Dat hoeft nu gelukkig niet meer." Eigenlijk bestaat Ronald Mc Donald Huis uit drie huizen. Na de nummers 3 en 5, die al veel eerder bij elkaar waren getrok ken, zijn het afgelopen jaar ook de muren naar nummer 7 doorgebroken. „We hadden plannen voor uitbreiding in de tuin, maar toen kwam de buur vrouw vertellen dat haar huis te koop was", vertelt Crijns. „Dat was natuurlijk een buitenkans je." Behalve extra kamers kon ook de lang gekoesterde wens van een aparte eetkamer en een scheiding tussen rokers en niet- rokers worden vervuld. Dat zijn tegelijk ook de ruimtes waar gasten elkaar opzoeken en, in dien nodig, opbeuren. „Ze zit ten allemaal in hetzelfde schuitje, ze hebben vaak veel steun aan elkaar", aldus Crijns. „Dat is ook de opzet van het zouden gaan. Geen lichte op gave. Ferdi vermeldt in een be dankbriefje aan zijn werkgever, sportkledingzaak de Zwarte Wolf, dat het niet meeviel om een paar weken de boel bij el kaar te liegen. „Toch niets van gemerkt", vertelt mede-eige naar Govert van Laar. „Hij was wel een beetje zenuwachtig de laatste tijd. Maar daar zoek je niets achter." Op het allerlaatste moment, De Leidse BB'er Ferdi Bonnet. 'Een avontuurlijk type', volgens zijn voormali ge werkgever. PUBLICITEITS FOTO zo'n twee weken geleden, moest hij zijn werkgever op biechten dat hij niet meer kon werken. Zodat Van Laar nog op tijd voor vervanging kon zor gen. „Laatst kwam hier nog een vrouwelijk kennisje van hem vragen waar hij nou de laatste tijd toch uithing. Moet je toch je mond houden." Hij is optimistisch over Ferdi's kansen in het huis. „Avontuur lijk type, hè. Zo'n jongen die nergens echt zijn draai kan vin den. Een jaar geleden ging hij voor een half jaar rondtrekken door Australië. Je weet wel: rei zen totdat je geld op is en dan weer werken en dan weer rei zen. Ik denk dat hij dit doet om zichzelf een beetje uit te testen. Maar hij kan soms ook heel verlegen zijn." En nuchter vindt pa Bonnet. „We hebben tegen hem gezegd dat wat er ook gebeurt en wat grenzende wasruimte staan wasmachines en strijkplanken. „Ze doen hier wat ze ook thuis doen. Je moet het niet verleren. Koken en wassen leidt trou wens ook af. Ouders zitten ten slotte niet de hele dag in het ziekenhuis." De vrijwilligers die de hele dag in het huis aanwezig zijn zorgen dat de ouders zich op hun gemak voelen. Ze doen wat huishoudelijk werk en bieden waar nodig een luisterend oor. Crijns: „We zijn geen professio nele hulpverleners, eerder een soort buren waar je even tegen aan kunt praten. Wanneer er echt problemen zijn verwijzen we mensen door. Dergelijk op vang is er in het ziekenhuis. Hier moeten ouders zich vrij en thuis voelen. Hier komt geen dokter, pastor of maatschappe lijk werkster." huis. Gasten kunnen zich te rugtrekken op hun kamer, maar ze kunnen ook contact zoeken met elkaar." Met de opening van een nieuw huis bij het VU-zieken- huis in Amsterdam Buitenvel- dert, morgen, telt Nederland negen Ronald McDonaldhui- zen. „En er komen er nog meer", weet Crijns. „Een hotel is voor onze gasten geen optie en familie evenmin. Als ze hier komen hebben ze al een heel proces achter de rug. Dit huis is dan een uitkomst, omdat je dicht bij je kind kunt zijn en toch even los kunt komen van het ziekenhuis. Dit huis ligt bo vendien ideaal, vlak bij hét LUMC, maar ook dicht bij de stad en bij de Leidse Hout." De gasten zorgen voor zich zelf. De keuken is uitgerust met vier gasstellen en in de aan- Van 2 BLOEMIST tot ruin wt PIANIST Morgen vindt u de baan die bij u past in www.haarlemsdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13