Overlast van vogels valt te voorkomen Rijp en Groen Tips voor een duurzame tuin Plant en dier Grimassen en soejJ van pompoenen Nieuwe tomaat gezonder Themadag in Tuinen van Mien Ruys VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN» dat u met plezier mag terugblikken op een fraaie-tuin-zomer wenst u: bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar h| Gevederde vrienden worden soms lastige plaaggeesten Cryptogram Horizontaal: 1. Moet men hebben om getolereerd te worden (6); 4. Weersverwachting als de kinderen onrustig zijn (5); 5. Ja, dat hoort er bij als je kritiekloos instemt! (4); 7. Bezat een boom in de onderwereld (5); 8. Maak een vuist op dit feest! (3); 9 Liever verward met een flikflooier (6); 10. Waardeloze streep? (6). Verticaal: 1Vloerbedekking aan boord van een jacht? (9); 2. Bijgevolg om moeder een Franse auteur te tonen (5); 3. Britse genegenheid voor een tennisser (4); 4 Stonden niet stil op het land (7); 6. Van die jongen krijg je maar weinig hoogte' (3); 8. Wel, hier komt het water vandaan! (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: Veehouder; 8. vol; 9. eer; 10. steno; 13. Ic; 14. ego; 15. vh; 17. frats; 19. zaad; 20. Iowa; 21. terts; 23. go; 24. gei; 25. us; 26. nevel, 28. nno; 30. olv; 33. Silvester. VERTICAAL: 1. Ante; 2. Idh; 3. els, 4. riek; 7. narcose; 9. emt; 10. trekbal; 12. va; 14. om; 16 ato; 17 ets; 22. nu; 24. nog; 25. et; 27. stoa; 28. ener; 30. eel; 31. ere. HET WEER Buien Voor morgen staat de passage van een de pressie op de rol. Dat betekent vooral mor genochtend regen en buien en, zeker in vergelijking met de afgelopen dagen, lagere temperaturen. Vanaf zondag knapt het weer op maar of de weersverbetering lang zal aanhouden is twijfelachtig. Morgen is het vooral tijdens de ochtend uren buiig weer. Onweer is daarbij even min uitgesloten. Later op de ochtend en tij dens de middag kan het tijdelijk wat op knappen. Min of meer in het centrum van de depressie zou het wolkendek namelijk wat kunnen breken en bij weinig wind loopt de temperatuur op naar zo'n 19 20 graden. In de achterkamer van de depressie gaat de wind aan het einde van de middag en 's avonds uit het noordwesten waaien. Bovendien wordt weer onstabiele lucht aangevoerd waarin opnieuw enkele regen en onweersbuien tot ontwikkeling komen. De windsterkte kan aan de kust enige tijd krachtig zijn. Op zondag nemen de buienkansen af, staat er nauwelijks wind en bij nu en dan zon wordt het 's middags 19 graden. Vervolgens is voor maandag een nieuwe depressie van belang. Het systeem arriveert bij Schotland en het koufront veroorzaakt later op maan dag of dinsdag regen of buien. In de zuidwaarts uitzakkende uitloper van de depressie ontwikkelt zich hoogstwaar schijnlijk een nieuwe depressief diept mogelijk sterk uit en bepa: rende de rest van volgende week 5 beeld. ty Dat betekent periodiek regen of soms van onweer vergezeld kuni Aanvankelijk wordt wel warme li ,k gevoerd. Op dinsdag en woensdag kan he graden worden. Gisteren was er zon, het bleef droog en de temp: 5[] steeg tot ruim 20 graden. In Niet r werd het 21,1 en in Bloemendaa den Wat hebben tuin- en ka merplanten van doen met huisdieren? Ogenschijnlijk niets, maar dan ook hele maal niets. Desondanks stellen ze ons voor dezelfde problemen, te weten de voortdurende eis om verzorgd te worden. Op die manier be lemmeren ze zelfs onze va kantieplannen. We moeten er gewoon elke dag zijn. Hoe zit dat dan met planten en dieren in de na tuur? Die kun nen mensen missen als kies pijn. Sterker, die doen het beter als wij uit de buurt blijven. Dat klopt, maar onze kamer- en tuinplanten hebben we naar B,| de lage landen 20J°j en de te hete huiskamers gehaald uit alle delen van de wereld. Stre ken met een totaal ander klimaat en met andere grondsoort, en zonder blik ken of blozen maken we van oorspronkelijk struik - vormige gewassen potplan ten (Pelargonium) en van forse klimmers zoals Bou- gainvillea hetzelfde. Om van de huisdieren maar te zwijgen. De wilde wolf fungeert nu als kwis pelend en onderdanig hondje in alle formaten en denkbare kleuren, als slaaf van mensen en zelfs de trotse kat heeft zich min of meer gevoegd naar onze wensen. Maar we zouden het in deze rubriek hebben over planten en dat doen we dan ook. Een ieder die een stukje tuin heeft (niet betegeld naar ik hopen mag) weet dat de planten die wij koes teren voortdurend be schermd moeten worden tegen het opdringend ge was dat wij gemakshalve 'onkruid' noemen. Geen wonder. Dat zogenaamde onkruid hoort hier, in dit klimaat, op deze grond, thuis. Hier kan het zich naar hartenlust vermenig vuldigen, tot groei en bloei komen als wij er niet hard handig een stokje voor ste ken. Opdat het onze geïm porteerde plantenlievelin- gen niet overwoekert. Ik heb het hier over zeven blad, brandnetel, kweek- GREET BUCHNER geeft antwoord op gras, schaafstro, ster- remuur, herderstasje en nog veel meer van deze 'onkruiden'. Ieder die een border heeft of een vak met planten, kent de strijd. Ieder die echt van planten houdt, wiedt met de hand en niet met de schoffel, vooral om de tweejarige planten, die nu overal op komen, te sparen. Mijn ervaring is dat dege nen die het 'schoonhou den' van de border uitbe steden, nim mer kunnen letten op ma delieven, teunisbloem, n naar scharlei, ju- haVrum daspenning en vinger hoedskruid om de meest bekende planten van dit soort te noemen. Die blij ken simpelweg als 'on kruid' te zijn weggeschof- feld. Daarom op de eerste plaats de goede raad om met de hand te wieden. Maai' ook het advies om goed te kij ken in hoeverre de planten, die zich kennelijk uitge zaaid hebben, lijken op de uitgebloeide stammoeders. Vaak lijken de blaadjes van het jonge goed op de oude plant. Dat geldt bijvoor beeld voor vergeet-mij- -niet, ook voor scharlei met het zilverkleurige blad. Piepjong vingerhoedskruid heeft dezelfde bladeren als de oude uitgebloeide plant, alleen veel kleiner. Moeilijk wordt het met de teunisbloem die dit jaar overal rijker bloeit dan ooit, mede omdat de eendags- bloemen in de koelte de hele dag open blijven. Maar de prachtige rozetten met lange smalle, iets spits toe lopende bladeren van het rozet dat teunisbloemen vormen lijken niet op het verdorde blad van de oude plant. Wie de jonge planten niet kent, doet er goed aan om een paar onbekende rozetten van jong goed op een speciale plek te zetten en te kijken wat ervan komt. Een vriendin van mij heeft tot haar verbazing zo maar wat vingerhoedskaar sen in de tuin gekregen. 13 en zaterdag 14 oktober De cursus kost 195 gulden. Daarbij zijn de kosten van een overnach ting, maaltijden en een cursusboek inbegrepen. Aanmelden moet uiterlilk 29 september. Deelnemers aan de cursus 'De ecologische moestuin' krijgen bij de Kleine Aarde te horen dat gezond eten uit eigen tuin begint met het weglaten van chemische bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Gezien de reputatie van de Kleine Aarde ligt dat voor de hand. Maar bij het telen van gezonde groenten komt meer kijken, zoals bodemanalyse, bemesting, vruchtwisseling, de opstelling van teeltplan, combinatieteelt en het voorkomen van ziekten en plagen. Dat alles komt bij de cursus over de ecologische moestuin aan de orde. Cursusdata: vrijdag 20 en zaterdag 21 oktober. Ook deze cursus kost 195 gulden, inclu sief overnachting, maaltijden en een cursusboek. Aanmelden uiterlijk 6 oktober. Dan is er bij de Kleine Aarde nog een praktijkdag 'Fruitbomen snoeien', en wel op zaterdag 16 de cember. Cursisten leren er achterstallige snoei, vormsnoei, snoei voor een optimale productie en snoei van bij jonge bomen verrichten. Ze gaan zelf aan het werk. De kosten, waarbij inbegrepen die van de lunch, koffie, thee en een snoeihand- leiding, zijn 110 gulden. Aanmelden ra lijk 2 december. RIEN POLDERMAN I Tl Het postadres van de Kleine Aarde is postbus 1515280 AD, Boxtel. Voor meer S' informatie over de cursussen is er het Yi telefonisch spreekuur (maandag van 13-1 Vragen naar de voedingsvoorlichtster, 0411-684921Fax: 0411-683407. E-mailadres: info@dekleineaarde.nl Er Internet: www.dekleineaarde.nl ld Vi - rl wen en huismussen. Vandaar dat het verboden is om deze fladderaars te vangen en te do den. Ook op eieren uit het nest halen staat een boete. Huis-tuin-en-keuken oplossin gen om vogels te weren bieden in de meeste gevallen voldoen de soelaas. Een net (bijvoor beeld een visnet) over dakgoot of balkon is vaak afdoende. Het is wel van belang om het net strak te spannen, zodat de vo gels er niet in verstrikt raken. Een goed en voordeliger alter natief zijn enkele dunne ijzer draadjes, want daar rusten vo gels niet graag op. Speciale on opvallende naaldstrips bieden ook uitkomst, maar deze zijn niet overal verkrijgbaar. Alleen bij gespecialiseerde bedrijven zijn dit soort hulpmiddelen te koop. Vogels hebben een hekel aan lichtflitsen, dus ook met lichteffecten vallen de beesten op afstand te houden. Wie omvangrijke vogeloverlast grondig wil bestrijden, kan een gespecialiseerd bedrijf in de arm nemen. In Nederland zijn ongeveer vijftig van dit soort bedrijven te vinden. De bonafi de ondernemers zijn verenigd in twee brancheorganisaties: de AVO (Algemene Vereniging van Ongediertebestrijdingsbedrij- ven) en de NVO (Nederlandse Vereniging van Ongediertebe- strijdingsbedrijven). Hoewel de gevederde dieren op allerlei manieren zijn weg te pesten, moeten wapens tegen de overlast spaarzaam worden ingezet. Caroline van der Hoop Milieuvriendelijke mensen met groene vingers kunnen dit najaar bij de Kleine Aarde in Boxtel, het Centrum voor een duurzame leefstijl, cursus sen volgen over de ecologische moestuin, de na tuurrijke siertuin en het snoeien van fruitbomen. Wie zich inschrijft voor de cursus 'De natuurrijke siertuin' krijgt onder meer instructie hoe de plantkeuze kan worden aangepast aan de grond soort, de grondwaterstand en de hoeveelheid zon en schaduw. Ook leren de cursisten meer reke ning te houden met vogels en insecten. Verder komen op de cursus natuurlijke tuinmaterialen en snoeihout aan bod. De cursusdata zijn vrijdag Meestal houden mensen van vogels. Maar soms ontpoppen onze gevederde vriendjes zich tot plaaggeesten. Vooral als ze met velen tegelijk bergen uit werpselen produceren en nach telijk kabaal veroorzaken. Ogenschijnlijk is daar niets aan te doen, maar dat blijkt mee te vallen. Met enige handigheid zijn de kwelgeestjes uit de di recte woonomgeving te verban nen. Van de bijna negenduizend vo gelsoorten wereldwijd zijn gere gistreerd, komen er in Neder land zo'n vierhonderd voor. Van de meeste hebben we geen last, maar er bestaan ongeveer tien soorten die ergernis kun nen oproepen. De ammoniak- houdende uitwerpselen van de ze fladderaars tasten baksteen en sierornamenten aan (een duif produceert jaarlijks onge veer veertien kilo mest) en de poepjes vormen een broed plaats van mijten, teken, vlooi en en andere parasieten. Bo vendien kunnen aandoeningen als de papegaaienziekte, her senvliesontsteking en vogeltu- berculose door de beesten wor den verspreid. Andere onge makken zijn stank, schade aan tuinen, verstoppingen van re genpijpen en rookkanalen (waardoor koolmonoxidevergif tiging en schoorsteenbranden kunnen ontstaan) en hinderlijk lawaai. In de overlast-top-tien staat de huisduif met stip op de eerste plaats. Deze vogel nestelt graag in stadscentra, omdat daar re- Duiven in de nok van een fietsenstalling bevuilen de daaronder geparkeerde fietsen. foto gpd gelmatig voedsel op straat ligt. Het liefst zit de duif hoog om snel broodkorsten en patatres- ten op straat te ontdekken. De huisduif is in Nederland niet beschermd, maar dat betekent niet, dat op elke manier tegen deze vogelsoort mag worden opgetreden. Gif, lijmvallen, klemmen, strikken en beugels zijn in elk geval nooit toege staan. Voor het vangen van vo gels is bovendien schriftelijke toestemming van Gedeputeer de Staten van de provincie no dig. Deze instantie (het dage lijks bestuur van de provincie) verleent in uitzonderlijke geval len een vergunning voor het doden van niet-beschermde vogels; in de praktijk komt dit vrijwel uitsluitend neer op de duif. Alleen ongeringde vogels komen in aanmerking om afge maakt te worden, want gering de exemplaren moeten altijd worden aangemeld bij de Ne derlandse Postduiven Organi satie. Behalve de huisduif staan vrijwel alle andere vogelsoorten onder bescherming, met inbe grip van kauwen, spreeuwen, zwarte kraaien, roeken, meeu- Tomaten die weken lang houdbaar blijven. Dat is mogelijk dankzij de inbouw van een gistgen, dat de rij ping vertraagt en de voe dingswaarde verhoogt. De nieuwe tomaat is ontwik keld door onderzoekers van het Amerikaanse ministerie van landbouw. Levende cellen bevatten genen die vele functies controleren. Wetenschap pers kunnen genetische technieken gebruiken om deze genen 'aan of uit te zetten' op elk gewenst mo ment. De Amerikaanse on derzoekers gebruikten hier voor een veranderd gen uit bakkersgist dat dient als schakelaar. Op die manier is men erin geslaagd de genen die zor gen voor verdere veroude ring, uit te zetten nadat de tomaat rood is geplukt. Ook is het gehalte lycopeen tij dens de afrïjping flink op geschroefd. De nieuwe transgene tomaten bevat ten twee en een halve keer zoveel van deze rode kleur stof dan gewone tomaten. Lycopeen is een carotenoï- de, dat vroege blindheid bij kinderen helpt voorkomen, en kanker en hartziekten bij volwassenen tegen houdt. Voordat de transgene to maat als voedsel op de schappen ligt, zijn echter nog jarenlange proeven no dig om de veiligheid te ga randeren voor gezondheid en milieu. PETER DE JAEGER» B t< it t Inlichtingen: NVO (ww33 te.nl), tel. 070-351.48.51 gi w.avo.org), tel. 078- 61f n( gelbescherming Nederl m .vo^elbcscherming.nJ), 693.77.00. 111 P< van Vogel beschermiii land zegt: „Vogels ziji 5' lijkeverschijningen.] u wees blij als je ze in j( 11 ving aantreft, want d< waarschijnlijk in een omgeving. Spreeuwe groepen en kunnen dn' flink herrie maken, n 2< probeert de onderlin verbanden te ontdeld 1 kunnen ze tegelijken n tend fascinerend zijn Van der Hoop krijgt v té gen om tips en adviej 11 vogels kunt aanlokke 0 komt er een telefooni3r vraag hoe vogels te w „Mensen vinden vog 'e het algemeen gezelligir' niet dat ze slechts tijdie ten zijn. Ze trekken ii tijd weer verder." Toi nJ er begrip voor, dat bij J' kige overlast poginge ondernomen vogels! „Het doden van dien 11 uiteraard te ver, maa. vogels op een diervrii j* manier worden gewe problemen bij de brc 'aI aangepakt zijn bepa; methoden geoorloofi Van der Hoop. )r In de Tuinen van Mien Ruys te Dedemsvaart (Overijssel) wordt zondag (17 september) de de jaarlijkse Najaarsdag gehouden. Dit keer met als thema 'Water'. Vakmensen van binnen en bui ten de tuinen vertellen over hun ervaringen en geven de monstraties. Ze zijn overal in de tuinen de vinden, zodat er vol doende inspiratie aanwezig is, alleen al door de omgeving. Be zoekers kunnen bij hen met al hun tuinvragen terecht, ze staan er voor. Gerda Uyttenbroek vertelt over de natuurlijke vijver in combi natie met amfibieën, Toos Rot tinghuis heeft slimme en han dige oplossingen voor het weg werken van vijverfolie en ande re technische tips voor het ma ken van een mooie vijver. De beplanting van de vijver is een onderwerp waar jo Cuijpers al les van weet. Hij levert graag advies over de planten die je voor de vijver kunt kiezen en over het onderhoud ervan. Jan Doevendans vertelt over al lerlei beestjes op en onder het water, zijn collega Dirk-Jan Ko ning over recyclen van tuinaf val. De vormgeving van tuinen met water en hoe water in de geschiedenis van de tuinarchi tectuur door de eeuwen heen steeds een rol heeft gespeeld, zijn onderwerpen, waarover Anet Scholma de bezoekers van ALEX VAN HOOF Het is weer volop pompoenen- tijd, september en oktober zijn de oogstmaanden. Met pom poenen kun je allerlei kanten op: voor de sier neerleggen, soep van maken of maskers uit kerven. Wie zelf niets zou weten te verzinnen, kan te rade gaan bij de recent verschenen uitga ve 'Het Complete Pompoenen- boek'. Daarin worden allerlei mogelijkheden op een rijtje ge zet. Naast kweekadviezen en de ge schiedenis over de komkom merachtige vrucht, passeren bijvoorbeeld allerlei pompoen gerechten de revue, zoals ge kruide muskaatpompoen. Om de creativiteit van hobbyisten op gang te helpen, worden tips gegeven om de pompoen van grimassen te voorzien. Vooral in de Verenigde Staten is dit vlak voor de feestdag 'Hallo- ween' een geliefd klusje. Prakti scher is het maken van een pot of vaas van pompoei oranje exemplaar mf vruchtvlees komt da pas, zo is in de bijna pagina's tellende uitj k zen. Het werkje bevat ooi: di het kweken van hele exemplaren. Meer di di veer 180 kilo is in oude ter niet haalbaar. Ara m tuiniers hebben er b! meer kaas van gegeti in dat land worden jaai we wereldrecords g rig jaar bijvoorbeeld een pompoen van 51 vier meter doorsnedi Het Complete Pompoi IC door Vicky Stork; uit# S. mos-Z&K Uitgevers, U ii 90 215 8999 0; 39,90 gu de Tuinen van Mien Ruys graag inlicht. Peter van Baal voegt er graag nog zijn kennis van de aanleg van beregeningssyste- men aan toe. Er zijn verscheidene kramen aanwezig waar van alles te koop en te zien is, zoals bloemdeco- raties met materialen uit de herfsttuin, verwilderingsbollen, vijvervissen, vijverfolie. Voorts is er een ruilboekenbeurs (dus oude tuinboeken meebrengen), een kraam met zelfgemaakte ansichtkaarten en bijenproduc ten van imkerij 't Korfje. De tuinen gaan om 10 uur open. Dan is er meteen koffie of thee, in het Theehuis. De toe gangsprijs voor de Najaarsdag is 25 gulden. RIEN POLDERMAN» De Tuinen van Mien Ruys, telefoon 0523- 61.47.74, fax: 0523- 617140, email: tuinen@mienruys.nl Water is een belangrijk element in de tuinen van Mien Ruys. Hier een moerastuin in het tuinencomplex te Dedemsvaart. foto gpd Pompoenen in bonte verscheidenheid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10