'Bedrijfsterreinen sneller aanleggen' Economie Japanse bank ziet af van koop Millennium Dome 'Werknemers meer betalen in aandelen' Schuif van zes miljoen Eerste flexibele kantoor opent in oktober de deur NB: Afkoeling economie nodig Commissievoorzitter Prodi voorstander ingrijpen euro NSDAG 13 SEPTEMBER 2000 :WERter bestuurder opgestapt bij Vedior Lrdam N. van der Ven, lid van de raad van bestuur van uit- Iketen Vedior, stapt eind deze maand op. Eerder ruimden al DF nppursvoorzitter Smit en drie van de vijf commissarissen het ilTvolgens een woordvoerder vertrekt Van der Ven omdat hij v.Jnieuwe uitdaging zoekt en zijn taken zijn afgerond'. De top °%edior stapte begin augustus op na grote verliezen en een 8 ojatisch lage beurskoers. over tolgeld verplicht i'j&ELi Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Ierland moeten jy in rekening brengen over tolgelden voor wegen en tun- Het Europees Hof van Justitie heeft dat gisteren bepaald, 'ïuropese Commissie had tegen deze landen een zaak aan bannen. Ze had dat ook gedaan tegen Nederland en Grie- ;jand, maar die twee landen zijn niet veroordeeld. In Neder- ■j gaat het om de tol voor de tunnel onder de Dordtse Kil. ;iens het hof laten Frankrijk, Ierland en het Verenigd Konink je tolstations door particuliere bedrijven bemannen. Zij ko lf daardoor niet in aanmerking voor vrijstelling van BTW- êtstel keurmerk tegen ontbossing 3|0! [aag Het verplichte keurmerk voor houten producten 6 i(lt niet voor 2003 ingevoerd. Aanvankelijk zouden fabrikan- 4! iet keurmerk vanaf juli 2001 moeten aanbrengen. De over al heeft echter meer tijd nodig om te bepalen welke produc- 7^2; inder de plicht vallen. Producten van duurzaam hout moe teen groene stempel of sticker krijgen; andere een rode. g q rzaam hout komt uit bossen die aan strenge criteria vol- 7^0 I. zoals herplant. Fabrikanten menen dat het keurmerk 0 2 tisch onuitvoerbaar is en hoge kosten veroorzaakt: de fabri- 7 A i moeten onder meer bijhouden waar het hout vandaan jedschalk weg als bankpresident iaribo Goedschalk is gisteren opgestapt als president van Centrale Bank van Suriname na overleg met minister Hilden- (financiën). Over enkele dagen neemt Telting de leiding Goedschalk werd in augustus, kort na het aantreden van legering-Venetiaan, een maand met 'verplicht verlof ge- hrd. De raad van commissarissen kreeg de opdracht een on- '6 oek in te stellen naar het monetaire beleid dat hij voerde, jjjschalk heeft de uitslag van het onderzoek niet willen af- iten. 0.9 ell-belang in Chinese oliereus iaag Shell koopt veertien procent van de aandelen van de j| lese staatsoliemaatschappij Sinopec, dat binnenkort naar s gaat. Shells aandeel gaat maximaal 1,1 miljard gulden De maatschappijen werken al enige tijd samen. Shell en pee gaan samen aardgasvelden ontwikkelen en er komt een 'simenlijke onderneming die Shells kolenvergassingstechniek 3: toepassen bij kunstmestfabrieken. Verder gaat het duo vijf- Ij derd pompstations exploiteren. Sinopec is het grootste olie- !&hjf van China met een omzet van 64 miljard. Shell had vorig een omzet van 218 miljard. vakbondswerk 140 doden in 1999 ft'jSEL Vorig jaar zijn wereldwijd 140 mensen gedood bij het 2.0; chten van vakbondsactiviteiten. Het ging om vakbondsle- die zijn verdwenen, vermoord of onder druk van bedreigin- oisf zelfmoord pleegden. Dat schrijft het Internationaal Ver mel van Vrije Vakverenigingen in zijn jaarverslag over 1999. 5;3j rapport meldt schending van vakbondsrechten in 113 lan sje Van de drieduizend mensen die wereldwijd wegens vak- °||;dswerk werden gearresteerd, ging het in zeventig procent i'iode gevallen om Zuid-Amerikanen. In totaal raakten vorig 1.500 vakbondsleden gewond of werden gefolterd bij hun r betere arbeidsomstandigheden. ^O-overleg horeca wordt hervat IGEN re» De onderhandelingen over een nieuwe CAO in de ho- zijn vlotgetrokken. Vakbonden en werkgeversorganisatie inklijke Horeca Nederland hervatten het overleg maandag, overleg liep eind augustus voor de tweede keer vast. De - cgevers willen tot groot ongenoegen van de vakbonden af de zondagtoeslag. Sindsdien organiseerde FNV Horeca- d diverse acties in het land. Volgens de woordvoerster staan cties in de koelkast, maar gaan de voorbereidingen gewoon In de horeca werken 280.000 mensen. De oude CAO liep juli af. SEN valuta aar 2,25 m perkte doorstart Flair Nederland Het failliete Flair Nederland in Gilze, producent van f-3® itstof tuinmeubilair en huishoudelijke artikelen, maakt een 'oerkte doorstart. Besloten is de productie over te hevelen Frankrijk, maar het verkoopkantoor in Gilze met vijftien oneelsleden open te houden. De overige 105 medewerkers >5 inmiddels ingeschreven bij het arbeidsbureau in Breda, i hen hebben al een andere baan aangeboden gekregen, r ging vijf jaar geleden ook al op de fles, maar toen kon het i! fgeslankte vorm verder. Sindsdien heeft het bedrijf tien ver- llende directeuren gehad met ieder een eigen visie. italia diep in de rode cijfers jos|an_» Alitalia, ex-partner van de KLM, heeft over de eerste van dit jaar een verlies geleden van 401 miljoen gulden. In ilfde periode van vorig jaar maakte de Italiaanse luchtvaart - itschappij nog een winst van 33 miljoen. Alitalia denkt over hele jaar toch nog quitte te spelen dankzij financiële mee- :rs. De maatschappij zei daarover alleen dat die onder meer Den te maken met de koersdaling van de euro tegenover de ir. De omzet groeide in het eerste halfjaar met veertien pro tot 5,6 miljard gulden. jpman verzekeraar Univé stapt op »LLE' Algemeen directeur Meinders van Univé Verzekeringen 12 Jgestapt. Daarmee neemt hij de verantwoordelijkheid voor "tegenslag waarmee de verzekeraar kampt bij de uitvoering de vernieuwing van de organisatie'. Univé is sinds begin 9 bezig met een ommezwaai die moet leiden tot meer groei, tevreden klanten en meer gerichtheid op resultaten. Meer een miljoen Nederlandse huishoudens zijn er klant met bij- ieeld een ziektekostenverzekering. Ook is Univé de op een irootste autoverzekeraar van ons land. De Japanse bank Nomura ziet ervan af de Millennium Dome in Londen te kopen. Een nieu we tegenslag voor het noodlij dende project, dat de millenni umovergang moest symbolise ren. De Britse regering maakte in juli nog bekend dat de Dome in handen van een consortium onder leiding van Nomura zou komen. Het zou worden omge bouwd tot een groot pretpark met hotels, een conferentie oord, kantoren en restaurants. Maar de Japanse bank, dat 378 miljoen gulden voor de Do- me op tafel zou leggen, heeft nooit een contract getekend. Nomura zegt zich 'met tegen zin' uit de onderhandelingen terug te trekken wegens grote onzekerheid over de activa die de huidige exploitant zou over dragen. Van sommige zaken was bijvoorbeeld onduidelijk wie de eigenaar is. De millenniumcommissie, die is belast met de financiering van het gebouw, kondigde vori ge week aan nog eens 170 mil joen in de Dome te pompen om zijn voortbestaan tot het einde van het jaar veilig te stel len. De oorzaak van de financi ële problemen is de geringe pu blieke' belangstelling. Van de verwachte twaalf miljoen be zoekers komt mede door de ho ge toegangsprijs van ruim ze ventig gulden tot het eind van het jaar waarschijnlijk nog eens veertig procent opdagen. De Conservatieve oppositie in het Britse parlement heeft het ontslag geëist van de minis ter voor het Dome-project, lord Falconer. De trouwe bondgenoot van premier Blair liet echter weten dat hij aanblijft. Het bedrijf Le gacy Plc heeft een bod op de Dome uitgebracht. Dit bedrijf wordt geleid door Robert Bour ne, een miljonair die de partij van Blair herhaaldelijk ruim heeft bedacht. HST ■■iT'LJH De Millennium Dome in de Londense Docklands is een schip van bijleg. FOTO AP AUSTAIR FULLER den haag anp met de economie. De lonen dreigen dan de pan uit te rijzen en dat kan een weerslag hebben op de economie. Daarom is het van belang een deel van de beloning niet in geld uit te drukken. Ons land heeft een achterstand op andere landen, als het gaat om uitbetaling in aandelen. Tegelijker tijd stelt Vermeend vast dat de lonen in ons land meer dreigen te stijgen dan in het buitenland. Het concurrentievoordeel dat Nederland heeft door de loonmatiging wordt daardoor uitgehold. Tot 2010 groot tekort aan ruimte Minister Vermeend (sociale zaken) wil dat werk nemers meer worden uitbetaald in aandelen van het bedrijf waar ze werken. Dit komt in ons land veel minder voor dan in andere landen. De be windsman overlegt nu met de sociale partners over het wegnemen van knelpunten in wat wordt genoemd 'flexibel belonen'. Vermeend vindt dat vooral van belang in tijden dat het erg goed gaat Tot 2010 is er een ernstig tekort aan nieuwe bedrijfster reinen. In die periode moet drieduizend hectare meer worden aangelegd dan nu is gepland. Dat zeggen de be langenorganisaties VNO-NCW, MKB-Nederland, ITSO (Industriële Technologie Steden Overleg) en de vakcen trale FNV in een gezamenlijk manifest 'Ruimte voor Be drijven', dat gisteren werd gepresenteerd. Zij vrezen dat door de lange beslissingstermijnen die in Nederland gel den, de plannen niet tijdig kunnen worden bijgesteld. drijven, terwijl ze de bijkomen de werkgelegenheid wel graag willen. In het manifest zijn ne gen voorstellen uitgewerkt om de knelpunten het hoofd te bie den. De opstellers zijn scep tisch over de ruimtewinst bij een betere benutting van be staande terreinen. Onderzoe ken gaan uit van een besparing van vijf tot vijftien procent. Volgens de organisaties is dat onvoldoende om aan de vraag naar terreinen te voldoen. Maar voor herstructurering moet wel een budget worden uitgetrok ken van twee miljard gulden voor de komende zes jaar. Ook moeten de regels binnen be stemmingsplannen soepeler den haag gpd De opstellers zien vier proble men. Allereerst zijn dat proce durele knelpunten. Het maken van plannen en het nemen van besluiten vergt in Nederland veel tijd. Ook zijn er volgens de opstellers te veel mogelijkheden om bezwaar aan te tekenen te gen plannen. Dan zijn er de fi nanciële beperkingen van de gemeenten om grond te ver werven, de echte ruimteproble men en de schijnbare ruimte problemen. Onder dat laatste verstaan de opstellers van het manifest de bezwaren die gemeenten heb ben tegen de vestiging van be- niljoen gulden heeft de schuif voor de stormvloedkering in de Holland- bijna twaalf meter hoge stalen gevaarte bij :l gekost. Gisteren werd het tachtig meter lange i 1 den IJssel tussen de twee schuttorens op zijn plaats getild. De oude schuif raakte bij een aanva- r beschadigd. De herbouw, met behulp van originele bouwtekeneningen uit 1958, duurde een half FOTO ANP TON BORSBOOM Voor twintig gulden een uur in het werkcafé arnhem «anp langer", legt Muller uit. ,,Je kunt het vergelijken met het in huren van een uitzendkracht. Dat doe je ook alleen op de uren dat je die nodig hebt." Mullbees heeft grootse plan nen. Met enkele vastgoedinves teerders willen de ondernemers binnen vijf jaar een landelijk netwerk van dertig vestigingen opzetten. Uiteindelijk biedt de onderneming werk aan 150 tot 200 mensen, denkt Muller. Een verwachting van de om zet wil hij niet geven, maar om van een succes te spreken, streeft het bedrijf naar een be zettingsgraad van 70 tot 75 pro cent. Naast de kantoorruimte zal het bedrijf het aanbod gelei delijk uitbreiden met kinderop vang, het wassen van de auto, een reisbureau, een kleding zaak, fitnessruimte en een boodschappendienst. De kantoorverhuurder mikt vooral op beginnende onderne mers, freelancers, vertegen woordigers en bedrijven die wegens een verhuizing tijdelijk een onderkomen zoeken. Voor een uurtje in het werkcafé be taalt de klant twintig gulden. „Koffie inbegrepen", prijst Muller aan. Het onlangs opgerichte bedrijf Mullbees opent in oktober in Arnhem de eerste van in totaal dertig geplande flexibele kanto ren. Dit jaar volgt nog Den Haag. Het idee is simpel: ver huur tijdelijk een werkruimte en laat mensen gebruik maken van vergaderruimtes, fax, tele foon en computer. Ideaal voor mensen die veel onderweg zijn en genoeg hebben van bellen, telewerken en vergaderen in wegrestaurants of in ongemak kelijke lease-auto's. De plannen zijn ontwikkeld door drie ex-werknemers van Randstad. Dat uitzendbureau zocht nieuwe manieren om flexwerkers te bedienen. „Maar Randstad vond het flexibele kantoor niet passen bij zijn ac tiviteiten", vertelt oprichter en mede-eigenaar Muller. „Dus zijn we maar voor onszelf be gonnen." Elke vestiging telt ruim 150 werkplekken. Het kantoorpand bestaat uit een werkcafé en een businesscen- ter. „Het eerste is open tijdens kantooruren, binnen het laatste kun je ruimte huren voor een periode van drie maanden of worden toegepast. Een zoge noemd 'stil' bedrijf kan makke lijk op een naar milieu maatsta ven 'vol' bedrijfsterrein worden toegelaten. Daarnaast moeten bestem mingsplannen voor een kortere termijn worden geschreven om flexibel te zijn. De huidige ter mijn van vier tot zeven jaar vrin den de organisaties te lang. Bo vendien moeten volgens de op stellers de bezwaar- en be roepsprocedures worden ver kort. Bijvoorbeeld bij de forme le toekenning van een milieu vergunning voor een bedrijf dat aan de bestemmingsplannen van een terrein voldoet. Bezwa ren daartegen houden de toe kenning van een bouwvergun ning op en zijn volgens de op stellers niet gewenst. Volgens Natuur en Milieu overdrijven de bedrijven hun ruimtebehoefte. Het onder zoeksbureau OTB uit Delft con cludeerde in juni dat tot 2010 bijna geen nieuwe bedrijfster reinen nodig zijn, als bestaande beter worden benut. Pomphouders in actie tegen creditcards Pompstationhouders gaan actie voeren uit protest tegen de ho ge kosten voor betaling met creditcard. Met ingang van vol gende week gaan de leden van de Belangenvereniging Tank stations (BETA) hun klanten verzoeken met contant geld of de pinpas te betalen. Ook een totale boycot van creditcards behoort tot de mogelijkheden. De kosten voor betaling met een creditcard worden bere kend als percentage van het to tale aankoopbedrag. Door de stijgende benzineprijzen wor den de transactiekosten voor een volle tank dus steeds hoger. Volgens een woordvoerder van BETA ontvangen de banken nu dertig procent van de winst marge van de pomphouder. „Dat kan zo niet langer. We zijn al jaren bezig met gesprekken over compensatie, maar die le veren niets op. We worden aan het lijntje gehouden." Interpay, dat het betalingsverkeer in Ne derland regelt, legt de kritiek naast zich neer. „Prijzen stij gen, prijzen dalen. Dat is op zich geen reden om de tarieven aan te passen", aldus een woordvoerder. Nederlandse economie worden afgekoeld, gezien 's die ldeven aan een rerhitting: een harde ng met alle gevolgen van- Volgend jaar dreigt onder de hoge olieprijs de infla- iven de vier procent te du- Dat zegt De Nederland- Bank (DNB) vandaag in kwartaalbericht, beste dat de overheid kan volgens de centrale bank begrotingsmeevallers ge- -n voor de verlaging van schuld, zodat de binnen- bestedingen niet meer gestimuleerd. en Het vorige kwartaal raamde DNB de inflatie voor dit jaar nog op 2,2 procent en voor 2001 op 3,6 procent. Eén pro cent wordt veroorzaakt door de BTW-verhoging van 17,5 naar 19 procent. Bij deze voorspel ling werd nog uitgegaan van la gere olieprijzen en een hogere eurokoers. Verder werd aange nomen dat de CAO-loonstijging door de forse lastenverlichting terugzakt van 3,4 naar 3,2 pro cent. De laatste afgesloten CAO-akkoorden liggen echter rond de vier procent. De centrale bank heeft nu be rekend dat bij gelijkblijvende olieprijzen en wisselkoersen plus een collectieve loonronde van 3,5 procent de inflatie vol gend jaar kan oplopen tot bo ven de vier procent. Een prijs stijging die sinds 1982 niet meer is voorgekomen. Het gevaar dreigt dat de infla tie structureel aanwakkert. Risi co's voor een versnelling van de geldontwaarding in 2001 lijken reëel en worden mede bepaald door de loonontwikkeling, zo schrijft DNB. Nederland be vindt zich al vier jaar in een hoogconjuctuur, die doet den ken aan die van de jaren zestig en de vroege jaren zeventig. Tot en met 1999 bleef de inflatie echter gematigd. Maar in de eerste zeven maanden steeg zij van twee naar 2,8 procent. President Duisenberg van Europese Centrale Bank zwijgt President Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB) wil niets zeggen over mogelijke interventies om de lage koers van de euro op te krikken. „Ik zal u over interventies op de hoogte brengen als ze hebben plaatsgehad", zei hij gisteren in het Europees Parle ment. De voorzitter van de Europese Commissie Prodi is voorstander van gezamenlijke interventie door de centrale banken van Europa, VS en Japan. „Als die op overtuigende wijze euro's uit de markt halen, kan de koers van de veelgeplaagde munteenheid worden op gevijzeld", zegt Prodi in het Duitse weekblad Stern. Volgens hem zijn interventies ook gunstig voor de VS. Het enorme tekort op hun betalingsbalans kan ermee worden verkleind. „Niemand kan leven met zo'n te kort". aldus Prodi. Hij gaf wel toe dat de VS met de presidentsverkiezingen in het vooruitzicht moeilijk zullen zijn over te halen om mee te doen. Volgens Duisenberg hebben de Amerikanen nog geen probleem om het tekort te financieren. Hij meent wel dat dit tekort op langere termijn niet is te handhaven. „Op een bepaald moment moet een correctie van de wisselkoersen volgen." De bankpresident onder streepte verder dat de economische situatie in de eu rolanden uitstekend is en dat de euro te laag gewaar deerd is. „De markt heeft ongelijk", aldus Duisen- berg. Ook Prodi vindt de externe waarde van de euro te leurstellend. De lage koers is voor een deel veroor zaakt door het gebrek aan coördinatie in het econo misch beleid van de eurolanden, zo meent hij. Prodi zegt 'blij' te zijn dat de ECB onafhankelijk van de po litiek opereert, maar vindt ook dat deze bank een po litieke gesprekspartner mist. „Ik wil niet de term fede rale Europese regering bezigen", maar een echt Euro pees uitvoerend orgaan kan het vertrouwen van de markten in de euro terugbrengen, zo zegt Prodi ver der. Volgens Koebnick, bestuurslid van de Duitse centrale bank, halen interventies niet veel uit. Er gaat dagelijks over de hele wereld voor 1.500 miljard dollar in geld om 'dus u kunt zich voorstellen dat daar moeilijk te genin is te interveniëren'. Volgens eurocommissaris Solbes (economische en monetaire zaken) zijn de Europeanen 'te geobse deerd' door de koersen van de euro en de dollar. Die koersverhouding is alleen van belang voor de publie ke opinie, zo zei hij gisteren. De koers ten opzichte van de dollar is niet de sleutel voor het hele systeem van de euro. „Als die koers echt belangrijk was, zou ik nu niet optimistisch zijn", aldus Solbes.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9