Nederland leidt Molukken-missie EU Bush en Gore gaan elkaar met het racket te lijf EF Buitenland Na de stortvloed Ongerustheid in Israël over uitbreiding West-Nijlvirus Oostenrijk viert einde sancties ISDAG 13 SEPTEMBER 2000 ina krijgt veiliger onderkomen u. De Europese 'superminister' voor buitenlands- en vei- dsbeleid, Javier Solana, krijgt een nieuw onderkomen. Hij aar sterk op aangedrongen, omdat het gebouw van de Eu- e Raad in Brussel waar hij nu verblijft volgens hem abso- nvoldoende beveiligd is. Solana was er achter gekomen ch onder de schoonmakers van dit pand ex-criminelen den, dat 'ongewenste elementen' zonder veel moeite een isje krijgen en dat er overal microfoons hangen. Volgens a zouden de VS en de NAVO er voor terugschrikken de EU eheimen toe te vertrouwen, als ze er niet zeker van kun- ijn dat die niet in verkeerde handen vallen. Solana en zijn ten verhuizen begin volgend jaar naar een gebouw dat wel traïrie: Aanslag op Poetin verijdeld De Oekraïense veiligheidsdienst heeft een poging om de iche president Poetin te vermoorden verijdeld. Dat zei het van de dienst, Leonid Derkatsj, gisteren. De aanslag had »n plaatsvinden tijdens de top van negen leiders van voor- e sovjetrepublieken, op 18 en 19 augustus op de Krim. r had Derkatsj de arrestatie bekendgemaakt van vier Tsje- n en 'enkele figuren uit het Midden-Oosten'. Poetin de alleen de eerste dag van de bijeenkomst bij. 's Avonds e hij naar Moskou terug, met de mededeling dat hij thuis Ie te zijn in verband met de ramp met de kemonderzeeër ronauten betreden ruimtestation .naveral Amerikaanse en Russische ruimtevaarders diè ig met het ruimteveer Atlantis naar het internationale «station ISS zijn gevlogen, hebben het station gisteren be- i. Dat gebeurde nadat de Amerikaan Edward Lu en de Rus [alentsjenko enkele voorzieningen aan de buitenkant van ition hadden aangebracht. Het binnengaan van het ISS enkele uren. Er moesten twaalf luiken worden geopend, elke sluis moest worden gewacht tot de luchtdruk in de ide op gelijk peil was gebracht. Het ruimtestation is bijna vang verdubbeld sinds er in mei voor het laatst astronau- bezoek kwamen. De Russische module Zvezda, die de ringscabine en de woonruimte van de astronauten bevat, eind juli als derde segment aan de Amerikaanse module en de andere Russische bijdrage Zarja gekoppeld. vonden door bomexplosie Kaapstad Iad« Enkele mensen zijn gisteravond lichtgewond geraakt ten bomexplosie in de buurt van een moskee in een bui- fik van Kaapstad. Het was de twintigste bomaanslag in vee jaar in Zuid-Afrika's belangrijkste toeristenstad. Poli- ordvoerster Kotze zei dat het explosief aan een boom nabij tesville-moskee was vastgebonden. In het gebedshuis ko- ;eregeld leden van Pagad bijeen, een extreme moslimmili- tegen gangsters en drugs strijdt. De regering heeft de ering meermaals beschuldigd van het plegen van een bomaanslagen op onder anderen criminelen en zaken- 2 en in de Kaapregio sinds 1996. De autoriteiten houden de e ook verantwoordelijk voor de moord op een rechter, vo- reek. De islamitische beweging ontkent. reb pakt Kroatische verdachten i De vroeger zo weigerachtige Kroatische autoriteiten In gisteren zestien mensen opgepakt, onder wie twee ge ils, op verdenking van betrokkenheid bij oorlogsmisdaden inië en Kroatië. Generaal Andabak en generaal-majoor Joman \verden aangehouden op verzoek van het Joegosla- Ébunaal in Den Haag, zo meldde de Kroatische televisie. Jbrden verdacht van oorlogsmisdaden tegen moslims in fë in 1993 en 1994. Premier Racan zei dat Kroatië zal zich jgen als een rechtsstaat, 'of sommigen het daar mee eens |f niet'. Bij een andere politieactie werden veertien mensen ihouden in verband met de moord op Milan Levar. Die li 1997 voor het tribunaal een getuigenis afgelegd over een [partij in 1991 in de stad Gospic, waar tientallen Kroatische Irs waren afgemaakt. nan: Grieks en Turks Cyprus gelijk )RKVN-secretaris-generaal Kofi Annan wil een gelijke voor de Griekse en Turkse partijen op Cyprus. De VN- an poogde hiermee gisteren een doorbraak te forceren in ipende onderhandelingen tussen beide partijen. De uitla- i van Annan zijn tegen het zere been van de Griekse meer ad in het zuiden van het eiland. Hun leider Clerides heeft geweigerd op basis van gelijkheid te onderhandelen met 'urkse tegenstrever Denktash. Cyprus is verdeeld, sinds en van het Turkse vasteland in 1974 het noorden bezetten. 13 volgde de stichting van de Turkse Republiek Noord-Cy- maar deze wordt alleen door Ankara erkend. Ook de Tur- ebben problemen met Annans plannen. Denktash eist ge- iardigheid van beide staten. Annan wil niet verder gaan gelijkheid van partijen'. i Jong-il in voorjaar naar Seoul De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il brengt komend lar een bezoek aan Zuid-Korea. Dat maakte een woord- er van de Zuid-Koreaanse regering vandaag bekend. Sinds idag is een Noord-Koreaanse delegatie in het zuiden om te rhandelen over het bezoek van Kim. Beide landen zijn em- p zoek naar verbetering van de betrekkingen. De Zuid-Ko- se president Kim Dae-jung bracht in juni al een bezoek e Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang. De Korea's en in de jaren vijftig een bloedige oorlog uit. Ze kwamen >3 tot een wapenstilstand, maar vrede is nooit getekend. j valser Hitler-dagboek overleden 'ARTDe vervalser van de Hitler-dagboeken, Konrad Ku- maandagavond op 62-jarige leeftijd overleden, zo heeft icht gemeld. Kujau leed aan maagkanker. De galeriehou- unstschilder en gastronoom werd in 1983 wereldberoemd het weekblad Stern zogenaamd onbekende dagboeken van IIWk publiceerde, waarvan later bekend werd dat ze door Ku- iy|emaakt waren. De rechtbank van Hamburg veroordeelde ,_£n 1985 tot 4,5 jaar cel wegens vervalsing. Stern leed door Jflpblicatie enorm gezichtsverlies, net als de Britse historicus "iTrevor-Roper, die de dagboeken als echt bestempelde. Pli stond meermaals voor de rechtbank wegens vervalsingen Elppenbezit. Kabinet praat binnenkort met belangengroepen Nederland zal het voortouw nemen voor een missie van EU-ambassadeurs naar de Molukken. Dat maakte minis ter Van Aartsen (buitenlandse zaken) gisteren in New York bekend. De waarnemersmissie van EU-diplomaten in Jakarta mag van de Indonesische regering poolshoog te gaan nemen op de Molukken, zo kreeg Van Aartsen in de marge van de Algemene Vergadering van de VN te horen van zijn Indonesische collega Shihab. het feit dat Nederland 'continu actieve diplomatie' heeft ge- new york anp-gpd Dat Nederland een leidende rol pleegd, en aandacht heeft ge- bij de missie krijgt, is volgens vraagd voor de problemen op de bewindsman het gevolg van de Molukken. Premier Kok deed dat vorige week nog tij dens zijn speech op de VN-Mil- lenniumtop. Doel van de missie naar de Molukken is volgens Van Aartsen het bekijken van de hu manitaire omstandigheden op de Molukken en de situatie op de eilandengroep in zijn geheel. De voorbereiding kwam giste ren rond tijdens overleg van de EU-ambassadeurs in Jakarta. Het is nog onduidelijk wanneer de missie afreist. Volgens Van Aartsen is het 'heel bijzonder' dat Jakarta een dergelijke mis sie toestaat. Een verzoek van de VN in Jakarta over de situatie op Timor te praten, werd giste ren nog afgewezen. Van Aartsen vindt dat Indo nesië al veel maatregelen heeft genomen om een einde aan het geweld te maken. Dat heeft tot gevolg gehad dat er op de Mo lukken nu sprake is van 'relatie ve rust'. De Tweede Kamer heeft in het verleden sterk aan gedrongen op een missie naar de Molukken. Zelfs de oppositie reageert vandaag dan ook posi tief op de uitkomst van het overleg in New York. Het kabi net heeft binnenkort een ge sprek met vertegenwoordigers van Molukse organisaties over de gewelddadige situatie op de Molukken en de rol die Neder land kan spelen. De organisa ties kunnen zelf bepalen wie ze naar het overleg sturen. Pre mier Kok heeft erop aange drongen dat ook jongeren deel uitmaken van de Molukse dele gatie. Een groepje extreme jon geren dreigde vorige week ex pliciet met geweld in Neder land, als de regering niets zou shinkawa Een taxi staat verlaten in een ondergelopen straat in het Japanse Shinkawa. In en rond deze midden-Japanse stad vielen de afgelopen dagen bij hevig noodweer zeven do den. Ruim een half miljoen inwoners van de streek is geëvacueerd. De in de industriestad Nagoya gevestigde autofabriek Toyota liet weten de productie voorlopig te stoppen. FOTO AP SATOSHIOGA jeruzalem afp ming gegeven om insecticiden te spuiten op plaatsen waar zich gevaarlijke concentraties van muggen bevinden. Het heeft de Palestijnse Autoriteit gevraagd om bij de verdelgings- actie met het ministerie samen te werken. In New York brak in juli pa niek uit nadat voor de tweede achtereenvolgende zomer be smette muggen en kadavers van besmette vogels werden aangetroffen. Vorig jaar stierven in die stad zeven mensen na een prik van een besmette mug. De nu in de VS om zich heen grijpende virusstammen komen volgens de Amerikaanse autori teiten uit Israël. Wenen uit politieke isolement Het Israëlische ministerie van volksgezondheid is verontrust over de toename van het aantal besmettingen met het West- Nijlvirus, dat wordt overge bracht door muggen. Sinds midden augustus zijn al zeven mensen overleden aan infectie met het virus. Volgens micro bioloog Rahav is er sprake van een epidemie. Besmetting met het West-Nijlvirus kan hersen ontsteking en hersenvliesont steking veroorzaken. In een poging een eind te maken aan de golf besmettin gen heeft het ministerie van mi lieu na lang aarzelen toestem- brussel marc peeperkorn correspondent De Oostenrijkse kanselier Schüssel is 'zeer tevreden' over het opheffen van de Europese sancties tegen zijn regering met de extreemrechtse FPÖ. „Dit is een groot succes voor ons, het resultaat van geduld en vastbe radenheid", liet Schüssel gister avond in een eerste reactie we ten. De FPÖ van Haider sprak van een 'overwinning van het gezond verstand'. De veertien landen van de Europese Unie besloten giste ren unaniem tot beëindiging van de diplomatieke boycot van Wenen. Die werd begin februari van kracht nadat Schüssels ÖVP met de FPÖ in zee was gegaan. Volgens de veertien hebben de sancties hun nut bewezen. De 'populistische, extreemrechtse aard' van de FPÖ blijft volgens de veertien wel een reden tot 'grote bezorgdheid'. Zij zullen die partij dan ook met 'bijzon dere waakzaamheid' blijven volgen. Premier Kok heeft zijn eis ingeslikt dat de FPÖ uit de regering moest, voordat de sancties van tafel konden. Het einde van het pplitieke isolement van Wenen maakt de weg vrij naar normalisering van de verhoudingen met Oosten- washington john wanders correspondent Al lang voor George W. Bush zich aan meldde voor de opvolging van presi dent Clinton, gold de Republikeinse gouverneur van Texas als de te klop pen man. De Amerikaanse bevolking had geen flauw benul wat voor vlees ze in de kuip had met de oudste zoon van oud-president Bush. Niettemin stond Bush jr. in de peilingen mijlen voor op de Democratische presidents kandidaat Al Gore. „Mijn dochter vindt dat ik zwaar word overschat", bekende Bush op de dag dat hij zich kandidaat stelde. Dat had ze goed ge zien. Als het nek aan nek gaat in de strijd om het Witte Huis, wordt in Washington steevast gesproken over 'een paarden race'. Het gevecht tussen de Democra tische presidentskandidaat Al Gore en zijn Republikeinse opponent George Bush lijkt echter meer op een tennis wedstrijd tussen twee spelers die rede lijk aan elkaar zijn gewaagd. U weet wel, .zo'n zenuwslopende finale in een prestigieus toernooi waarin het initia tief heen en weer golft. Bush wint de eerste set met de vingers in de neus. In de tweede set verspeelt hij drie setpoints. Gore komt terug uit verloren positie. De stand is weer gelijk en Bush wordt merkbaar nerveus. Hij weet dat hij die tweede set had moeten winnen. Hij gaat slechte ballen slaan. Gore voelt zijn krachten toenemen. Hij loopt nu op wolken, slaat alle ballen binnen de lijnen en wint de eerste drie games van de derde set. Het tij lijkt ge keerd. Maar niets is zeker op het center- court. De wedstrijd kan evengoed weer omslaan. Amerikanen hebben een ongekende fascinatie voor cijfermateriaal. Onge acht of het om politiek, sport, natuur of de aandelenmarkt gaat, elke ontwikke ling in hun samenleving wordt vertaald in getallen en grafieken. Dit verklaart het absurd grote belang dat de Ameri kaanse massamedia toekennen aan opiniepeilingen. In die peilingen stond Bush lang op voorsprong. Het maakte hem tot dé favoriet voor 7 november. Te vaak werd over het hoofd gezien dat peilingen onder potentiële kiezers niets zeggen, zolang die kiezers niet op grote schaal aandacht besteden aan de poli tieke race. Een peiling in februari zegt niets over een verkiezingsuitslag in november. Pas de laatste weken is in brede delen van de VS sprake van toenemende be langstelling. De bevolking beseft gelei delijk dat zij binnen afzienbare tijd ant woord moet geven op de vraag wie de komende vier jaar leiding gaat geven aan het land. Op de Democratische conventie in Los Angeles, een maand geleden, wist Al Gore met een ongewoon krachtig op treden uit de schaduw van zijn baas Bill Clinton te treden. Ook slaagde hij in Los Angeles in zijn tweede, minstens zo belangrijke missie. Hij wist met zijn po pulistische speech velen te overtuigen dat er wel degelijk betekenisvolle ver schillen bestaan tussen zijn visie op de samenleving en die van de Republikei nen: „Ik ben voor het volk, zij zijn voor de rijke elite. Ik kom op voor werkende gezinnen, zij voor het grootkapitaal." De trend in de peilingen bewijst het succes van Gore's populistische koers - een strategie die een breuk inhoudt met Clintons stijl. De Republikeinen, die in augustus op hun conventie in Philadelphia een aan arrogantie grenzende overmoed uit straalden, beginnen plotsklaps te twij felen aan hun eigen strategie. Het par tij-establishment heeft twee jaar gele den alle kaarten op Bush gezet. De Re publikeinse partij koos daarmee voor een kandidaat die het liefst in alge meenheden praat en zo min mogelijk ingaat op details. Is dat afdoende? Kan de Texaanse gouverneur de hoge ver wachtingen waarmaken? Afgelopen voorjaar, in de race om de Republikeinse nominatie, stelde het Republikeinse kader zich diezelfde vraag ook al. Toen kreeg Bush in een aantal staten op zijn donder van oppo nent John McCain, die als geen ander vonken deed overslaan in heel Ameri ka. Het was dezelfde McCain die zich eerder dit jaar 'buitengewoon bezorgd' betoonde over het feit dat veel van zijn partijgenoten Gore's kansen op het presidentschap bij voorbaat uitvlakten. Hoogmoed is het laatste wat je kunt ge bruiken in een presidentiële campagne, wist McCain. Met een regelmaat die Republikeinen moet beangstigen, stapelt Bush de laat ste weken fout op fout. Voorafgaand aan een spreekbeurt wees hij zijn be oogd vice-president Dick Cheney met een brede grijns op de aanwezigheid van een politiek verslaggever. „Daar heb je die enorme klootzak van The New York Times", zei Bush, zich onbe wust van het feit dat de microfoon voor zijn neus elk woord registreerde. De opmerking was weinig gepast voor een kandidaat die een centraal thema maakte van de belofte dat hij het fat soen zal terugbrengen naar het Witte Huis. Dan zijn er de inmiddels klassieke ver sprekingen. Bush beloofde in lowa een eind te maken aan 'vier jaar Clinton/Gore', even vergetend dat het duo al bijna acht jaar aan de macht is. In dezelfde speech verkondigde Bush dat terroristische regimes de Ameri kaanse bevolking niet hostile (vijandig) mogen houden. Hij bedoelde natuurlijk hostage (gijzelaar). Zo zijn er al talrijke voorbeelden van Bush-talk, die ieder voor zich steeds meer gewicht geven aan de bange vraag of de kandidaat op gewassen is tegen het loodzware presi dentschap. De campagne zal ongetwijfeld vuiler van toon worden naarmate Bush meer in het defensief wordt gedrongen. In politiek Washington is elk middel ge oorloofd. Het enige dat telt, is de eind overwinning. Iedereen die de 'tennis wedstrijd' tussen beide presidentskan didaten volgt, is gewaarschuwd: Bush en Gore gaan elkaar binnenkort met het racket te lijf. rijk. Daarmee is het gevaar ge weken dat een gefrustreerde Schüssel eind dit jaar het nieu we Europese Verdrag van Nice en de uitbreiding van de EU torpedeert. De Europese Com missie, als dagelijks bestuur van de EU de hoedster van het Ver drag, is verheugd over het be sluit van de veertien. Opheffing van de sancties lag voor de hand nadat drie 'wij zen' vorige week hadden ge concludeerd, dat voortzetting van het straffegime 'contra productief zou zijn. De VS en Canada handhaven hun con tacten met Wenen overigens wel op het laagste pitje. doen aan de situatie op de Mo lukken. Naast Kok nemen de minis ters Van Boxtel (grote-steden beleid) en Van Aartsen (buiten landse zaken) deel aan de be sprekingen, die komend week einde of begin volgende week plaatsvinden. Kok maakte dat gisteren bekend in de Tweede Kamer, waar hij er nog eens op hamerde dat dreigen met ge weld niet het goede antwoord is. „Onze inspanningen zijn ge richt op de dialoog", aldus Kok. Suriname wil zich losmaken van drugshandel NEW YORK ANP Suriname gaat alle banden met drugscriminaliteit doorsnijden. De nieuwe regering onder pre sident Venetiaan gaat daarvoor het ambtenarenapparaat scho nen van functionarissen die 'niet helemaal kosjer zijn'. Dat kreeg minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) gisteren in New York te horen van zijn Surinaamse collega Levens. Van Aartsen kreeg volgens zijn woordvoerder tijdens zijn eerste kennismaking met Le vens 'een hoopgevend verhaal' te horen. Behalve dat ambtena ren met banden met de drugs handel onmiddellijk zullen worden aangepakt, wil de nieu we regering ook het leger zuive ren. Want ook militairen heb ben soms te maken met drugs, zei Levens tegen Van Aartsen. Van Aartsen en Levens heb ben niet gesproken over oud legerleider Bouterse. De voor malig adviseur van staat is in Nederland voor drugshandel veroordeeld. Van Aartsen vroeg Levens wel of hij eind oktober op bezoek kan komen in Para maribo. Waarschijnlijk vind er voor dat bezoek al overleg plaats op hoog ambtelijk niveau over de ontwikkelingsrelatie. Suriname heeft nog bijna 600 miljoen gulden ontwikkelings geld te goed van Nederland. Premier Kok zei vorige week na een ontmoeting met de Suri naamse vice-president Ajodhia dat het nog te vroeg is voor een volledig herstel van de relatie. Dat moet 'op het goede mo ment, met de goede timing en in de goede volgorde'. 'Oerindiaan' gedood door Brazilianen brasilia ap Kolonisten die in juni diep in het Amazonewoud van Bra zilië aan het jagen waren, hebben het vuur geopend op indianen die behoren tot een groep die nog nooit contact heeft gehad met de moderne wereld. Daarbij is één van de indianen gedood. Agenten vonden het in staat van ontbinding verke rende lichaam van de indi aan vorige week in de buurt van de nederzetting Jordao, gelegen in 'inheems gebied' langs de bovenloop van de rivier de Tarauaca in de wes telijke deelstaat Acre. Het hoofd van politie van Acre, Glorivan Bernardes, zei dat een groep van vijftien ko lonisten had verteld bij het jagen op negen met pijl en boog gewapende indianen te zijn gestuit. Ze vreesden te worden aangevallen, en had den daarom het vuur ge opend. De indianen boden geen weerstand, maar vluchtten het oerwoud in, zei Bernar des. Het met kogels door zeefde slachtoffer werd pas gevonden nadat het Federale Bureau voor Indianenzaken naar aanleiding van geruch ten over de schietpartij om opheldering had gevraagd. Volgens Antonio Pereira Neto van het indianenbu- reau in Acre wonen in Opper Tarauaca, een stuk oerwoud van 142.000 hectare dat in formeel als 'inheems gebied' wordt erkend, ongeveer dui zend indianen die nog nooit met de buitenwereld in con tact zijn geweest. Voor zover bekend vormen zij de groot ste 'ongerepte' bevolkings groep ter wereld. Uit zeldzame vluchtige ontmoetingen die jagers, houthakkers en rubbertap pers uit Jordao hebben ge had met de indianen is be kend dat de laatsten lang van stuk zijn, kortgeknipt haar hebben en jagen met pijl en boog en gestolen geweren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7