Nederland hoort bij best presterende EU-lidstaten Binnenland Majesteit in vuur en vlam Man beleidt emancipatie voornamelijk met de mond Nederland telt veel rokers Coalitie bezweert ruzie benoeming burgemeesters Kamer wil haast met herzien basisvorming ■jk Zuid-Holland udt hand op knip Alarm in Amerika over homohuwelijk Druivenoogst in Dodewaard Kok tornt niet aan positie koningin ISDAG 13 SEPTEMBER 2000 ra inenting tegen kinkhoest lag_ï Kinderen krijgen voortaan op 4-jarige leeftijd nog een >gen kinkhoest. Dit heeft minister Borst van volksgezond- iesloten omdat de huidige inenting kennelijk niet meer et. De afgelopen jaren is er tot twee maal toe een uitbar- van kinkhoest geweest. Dat heeft minister Borst de Twee- mer laten weten. Zij wil dat de vaccinatie zo snel mogelijk lijk wordt gegeven. Nu worden kinderen in hun eerste le- tar ingeënt tegen de ziekte. Maai- desondanks waren er in :n in 1999 uitbraken van kinkhoest. one procedure opvolging Patijn ■M* Voor de benoeming van de nieuwe burgemeester van ;rdam zal de gebruikelijke, besloten procedure worden ge- Dat heeft Commissaris der Koningin in Noord-Holland emenade gisteravond laten weten aan loco-burgemeester der Aa van Amsterdam en de fractievoorzitters in de Am- uTise gemeenteraad. De Provincie Noord-Holland streeft r de opvolging van burgemeester Patijn per ri/februari 2001 te hebben bezegeld. ma is chronisch jgen Astma is een chronische ziekte. Behandeling met ;ijnen is daarom levenslang nodig. Dat blijkt uit onderzoek jrof. D. Postma van het Academisch Ziekenhuis Groningen IZij kreeg onlangs de NWO/Spinoza-premie voor haar jrekende onderzoek. Uit haar onderzoek blijkt dat astma- ïten die op jongvolwassen leeftijd nog steeds astma heb- ir niet meer overheen groeien. •denking Sander Thoenes idam Opinieblad Vrij Nederland en de Nederlandse Ver- ïg van Journalisten (NVJ) herdenken zaterdag met een Ie le één jaar geleden doodgeschoten journalist Sander ies. In De Balie in Amsterdam praten vakbroeders over rijheid in Indonesië. Thoenes, correspondent voor Vrij Ne- id en de Financial Times, werd op 21 september 1999 Indonesische militairen doodgeschoten op Oost-Timor. il haalt eredoctoraat igen Helmut Kohl, voormalig bondskanselier van Duits- komt op 20 oktober eindelijk naar Groningen om het ere- raat van de Rijksuniversiteit Groningen in ontvangst te ne- m ark Hij werd begin vorig jaar al voorgedragen ter gelegenheid mariëi et 385-jarig bestaan van de universiteit, maar had geen tijd die ii het lustrumjaar te komen. De CDU-politicus, die in op- hun i k raakte wegens financiële malversaties binnen zijn partij, ngt het eredoctoraat voor zijn verdiensten als staatsman le internationale veiligheid en Europese integratie. le in Idei erbo enten geveld door bacterie De tachtig studenten die eind augustus op camping irbos in Almere onwel raakten, zijn het slachtoffer gewor- an een voedselvergiftiging. Dat heeft de Keuringsdienst Ifaren gisteren laten weten. Volgens een woordvoerder is in het braaksel van de slachtoffers dezelfde bacterie itroffen. Om welke bacterie het gaat is nog onbekend. jspraak voor moord Albanees ar De rechtbank in Alkmaar heeft gistermiddag een 25- Albanees vrijgesproken van moord. Volgens de rechtbank mvoldoende wettig bewijs tegen de man. Hij werd ervan cht dat hij op 16 januari 1999 een landgenoot om het le- hebben. Er was twaalf jaar geëist. De verdachte zou de fa- :hoten hebben gelost omdat het slachtoffer zou hebben ibeerd diens vriendin als prostituee te laten werken. De chte verklaarde echter niets met de moord van doen te :n. Tijdens de zitting beriep hij zich op zijn zwijgrecht. ma-families naar Odijk ht De Roma-zigeunerfamilies die sinds 18 augustus bi erden op een parkeerplaats langs de A12 bij Bunnik zijn avond vertrokken naar een terrein bij een sporthal in ook in de gemeente Bunnik. Volgens hun advocaat was uatie langs de Al 2 niet langer houdbaar. Het vruchteloze ek dat vertegenwoordigers van de families gisteren voer- net commissaris van de koningin Staal was de directe aan- ïg om te vertrekken. rinaamse ex-minister overleden ht» De Surinaamse oud-minister van Milieu J. Sariman is overleden. Dat heeft zijn advocaat mr. H. Veen mee- :ld. Sariman moest gisteren voor de rechtbank in Utrecht ht staan omdat hij verdacht werd van fraude. Volgens zijn caat heeft de man zich naar aanleiding van de publiciteit de zaak van het leven beroofd. Sariman zou als penning ter van de Beheersstichting Samenwerkingsverbanden Et- e Minderheden (BSEM) ruim 300.000 gulden aan subsidie- n hebben verduisterd. Volgens advocaat Veen had Sari- de fraude bekend. Hij had het geld belegd in projecten in ame, maar was alles kwijtgeraakt. ag robbert minkhorst Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cea Inkomen ruim boven gemiddelde in gemeenschap den haag anp den haag gpd Ondanks een periode van gestage achteruitgang behoort Nederland economisch, sociaal en politiek gezien nu tot de best presterende EU-lidstaten. Dat schrijft het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in zijn jaarlijkse rapport. node van loonmatiging, maar ook de groei van de binnen landse consumptie heeft mee gespeeld. Verder hebben veel Nederlanders de overwaarde van hun eigen woning verzil verd. Ook profiteerden zij van de stijging van de aandelen markt. De toppositie op het gebied van de sociale zekerheid is Ne derland de afgelopen tien jaar echter kwijtgeraakt. Door sterke De omslag vond plaats aan het begin van de jaren negentig, toen het nationaal inkomen nog ruim veertien procent on der het Europees gemiddelde lag. Inmiddels is het gestegen tot veertien procent boven het gemiddelde van de lidstaten. Volgens het Sociaal en Cultu reel Rapport 2000 komt de ver betering door de langdurige pe- bezuinigingen is ons land ge zakt naar een positie net onder de top. Wat de bijstand betreft is zelfs sprake van een midden positie. Maar daarentegen be hoort de werkloosheidsuitke ring tot de hoogste van Europa, samen met Frankrijk en Scandi- De bevolking neemt verhou dingsgewijs vrij snel toe, waar door het probleem van de ver grijzing zich later voordoet dan in andere landen. Elders in Eu ropa stagneert de bevolkings groei. Nederland blijft met 377 inwoners per vierkante kilome ter zeer dichtbevolkt, die aan tallen liggen in Frankrijk en Duitsland op respectievelijk 107 en 229. Uit het rapport blijkt verder dat Nederland nog altijd het land van de rijtjeswoningen is. De -relatief jonge- huizen zijn niet slecht van kwaliteit. In ver gelijking met andere landen kent Nederland verhoudingsge wijs veel sociale huurwoningen. Het SCP Rapport 2000 noemt Nederland, vergeleken met an dere landen, een modern en to lerant land. Homoseksualiteit wordt breed geaccepteerd. De ontkerkelijking is hier het meest toegenomen. landers hoog. Vergeleken met andere Europese nationalitei ten accepteren Nederlanders echtscheiding het meest. Ook met homoseksualiteit hebben de meesten geen probleem, an ders dan de meeste andere Eu ropeanen. Maar de 'het-moet-kunnen- houding' heeft zelfs in Neder land grenzen. Volgens het SCP keurt de overgrote meerderheid overspel af. In die zin schaart de Nederlander zich onder de andere nationaliteiten. Alleen Duitsers en Italianen staan (enigszins) positiever tegenover een slippertje. Wat buitenlanders betreft denkt de Nederlander niet veel anders dan de andere EU-bur- gers. Zo beschouwen Nederlan ders zich gemiddeld even vaak racist als de andere Europea nen. Hetzelfde geldt voor de mate waarin ze het standpunt huldigen dat hun land niet nog meer buitenlanders kan opne men, gemiddeld 65 procent van de Europese bevolking, stelt het planbureau. De Nederlandse man is veel minder geëmancipeerd dan hij beweert. In de praktijk doet hij niet meer in het huishouden dan zijn Europese seksegeno ten, blijkt uit het vandaag ge presenteerde Sociaal en Cultu reel Rapport 2000. De traditionele rolverdeling, waarbij de man buitenshuis werkt en de vrouw het huishou den bestiert, is volgens slechts 19 procent van de Nederlanders de enige juiste. Alleen in Zwe den en Denemarken zijn die percentages nog lager: 15 en 13 procent. De dagelijkse praktijk ver schilt in ons land echter weinig van die bij de buren, zoals Duitsland en het Verenigd Ko ninkrijk. Wassen en strijken is nog steeds 'vrouwenwerk'. Ook beslist moeder de vrouw nog steeds vaak wat er op tafel komt. Alleen bij boodschappen doen groeien de seksen naar el kaar toe. Qua tolerantie scoren Neder- den haag anp Nederland telt vergeleken bij andere Europese landen relatief veel rokers. Dat geldt zowel voor mannen als vrouwen. Rond 1996 rookte 40,9 pro cent van de mannen (boven de 15 jaar), zo blijkt uit het Sociaal en Cultureel Rapport 2000 dat het Sociaal Cultureel Planbu reau vandaag heeft gepresen teerd. Alleen in Spanje was dat met 43,5 procent hoger. Zwe den telt de minste rokende mannen: 21 procent. Ook de vrouwen staan met 31,2 procent rokers op de twee de plaats. Hier neemt Dene marken met 36 procent de kop positie in. In Portugal rookt slechts een op de veertien vrou wen. Wat betreft de gezondheid van de bevolking neemt Neder land in Europa een middenpo sitie in. Enkele decennia gele den behoorde de Nederlandse bevolking nog tot de meest ge zonde. Volgens het rapport is de situatie in Nederland niet verslechterd, maar is het veel eer in andere landen béter ge worden. den haag Op de tweede dinsdag van september, een week voor prinsjesdag, hebben de 400.000 verplegenden en verzorgden in ons land onverwacht 'vorstelijke' steun gekregen. Bij de ingang van de Tweede Kamer hield een nep-Beatrix gisteren een alternatieve troonre de voor een groep demonstrerende verpleegkundigen. De 'koningin van de verpleging' vroeg het parlement namens de vakbonden om een investering van vier miljard in de gezondheidszorg. De 'troonrede' moest korte tijd worden onderbroken omdat de acteur die de rol van Beatrix speelde letterlijk in vuur en vlam stond. De accu van de geluid versterker maakte kortsluiting waardoor zowel de troon als de jurk van de vorstin in brand raakten. Snel ingrijpen van enkele verpleegsters voorkwam lichamelijk letsel. foto anp Raymond rutting den haag gpd De PvdA trekt haar voorstel in om één bur gemeesterskandidaat in het openbaar door de gemeenteraad te laten voordragen. Daarmee is de ruzie tussen de drie rege ringspartijen PvdA, WD en D66 gesust. Om de vrede te tekenen, moesten afgelopen weken de fractievoorzitters eraan te pas ko men en heeft 'Torentjesoverleg' plaatsge vonden met premier Kok. PvdA-woordvoerder De Cloe heeft giste ren zijn voorstel zo aangepast, dat de ge meenteraad maximaal twee kandidaten publiekelijk mag voordragen. Alleen in uit zonderlijke gevallen, zoals bij een gemeen telijke herindeling, kan een raad zich be perken tot één kandidaat. Daarmee kunnen WD en D66 wel leven. De Cloe is tevreden, ook al heeft hij zijn wensen niet voor honderd procent binnen gehaald. „Maar als ik het had gehandhaafd, was er uiteindelijk helemaal geen wets voorstel geweest. Dan had ik met lege han den gestaan. Ik heb hoog ingezet en nu 95 procent binnengehaald. Dit is voor een ge meenteraad de meest maximale positie." Na publicatie van de kritiek van de inspectie bleek de staatssecretaris niet van plan te tornen aan het concept van de basisvorming, één inhoudelijke basis voor alle middelbare scholieren. Volgens de inspec tie is deze basis echter te lastig voor vmbo'ers en te simpel voor vwo'ers. De WD, nooit fervent voor stander van de gelijkschakeling, pleit voor een duidelijk verschil in niveau tussen vmbo en brug klassen havo/vwo. Adelmund lijkt geneigd scholen meer vrij heid te geven bij de invulling van de inhoud van de verschil lende opleidingen. Hierdoor komt toch het concept van de basisvorming in het gedrang. Volgens een woordvoerster van Adelmund kunnen de plan nen in de laatste week van sep tember bij de Kamer liggen. Het kabinet had vrijdag niet genoeg tijd om de ideeën van de PvdA- bewindsvrouw te bespreken. Door prinsjesdag loopt de pre sentatie wat extra vertraging op, aldus de woordvoerster. den haag anp De Tweede Kamer wil dat het kabinet voor 1 oktober duidelijk maakt hoe het de eerste drie jaar van het voortgezet onder wijs gaat reorganiseren. De onderwijsinspectie stelde een jaar geleden vast dat invoe ring van de zogenoemde basis vorming de prestaties van leer lingen niet ten goede komt. Ook stelde zij een aantal radica le beleidswijzigingen voor. Het kabinet heeft nog steeds geen standpunt ingenomen over de ze aanbevelingen. De Kamer wil nu van staatssecretaris Adel mund (onderwijs) horen waar om dit zo Icing duurt. D66-Kamerlid Lambrechts richtte samen met WD-collega Cornielje het verzoek aan Adel mund, maar ook CDA'er Mos terd vraagt zich af waar de plannen blijven. „We willen weten waar het op vast zit." PvdA-Kamerlid Barth heeft minder haast: „Beter een goed voorstel, dan een vroeg voor stel". het komende jaar mondjesmaat de portemonnee opentrekken. „Er komt nog wel een aantal dingen op ons af', gaf Huizer als verklaring voor die zuinig heid. „Zo is investeren in de ei gen organisatie noodzakelijk, om achterstanden in te halen. We moeten ervoor zorgen dat onze organisatie staat als een huis." De kinderopvang voor het personeel moet sowieso be ter worden geregeld en ook de automatisering is nog lang niet afgerond. Op onaangename verrassingen (groter perso neelstekort, duurdere compu ters) wil de provincie zijn voor bereid. Daarbij komt dat de keerzijde van de hoogtijdagen in de eco nomie Zuid-Holland treft: de krapte op de arbeidsmarkt. Huizer: „We willen de provincie neerzetten als een aantrekkelij ke werkgever". Voor bepaalde functies komt een arbeids markttoeslag. Meer geld gaat naar de werving van ambtena ren. Het volgen van opleidingen en cursussen moet het perso neel binden aan de provincie. Voor de EZH-opbrengst zoekt Zuid-Holland nog naar een zin volle besteding. Het moeten duurzame, maatschappelijk verantwoorde uitgaven worden waar de inwoners zoveel moge lijk profijt van hebben, vinden gedeputeerde staten. Zij heb ben die miljoenen immers op gebracht. GS hopen binnen een jaar met provinciale staten het eens te worden over het beste den van de miljoenen. den haag «hans jacobs haags redacteur De aanvaarding van het zoge noemde 'homohuwelijk' zorgde gistermiddag in de Tweede Kamer nauwelijks voor enige zichtbare emotie. De uitslag stond van tevoren vast, alleen het aantal dissi denten in het kamp van het CDA - uiteindelijk drie - was nog een vraagteken. Maar voor het Amerikaanse pers bureau AP was het nieuws belangrijk genoeg om alle aangesloten media met een news alert te alarmeren. Zo'n waarschuwing geldt meestal aardbevingen of het aftreden van een vooraan staand politicus, maar nu dus ook de openstelling van het huwelijk voor partners van gelijk geslacht. Luttele minuten na de stem ming in het Nederlandse par lement, waar 109 Kamerleden vóór stemden en 33 tegen, verscheen op de internetpa gina's van de belangrijkste Amerikaanse kranten al het bericht over deze 'historische gebeurtenis'. Ook CNN en de BBC brachten het nieuws meteen. Kamerlid Boris Dit- trich (D66) sprak van Los An geles tot Londen van het 'meeste emotionele' debat uit zijn loopbaan. De duidelijk aangeslagen SGP'er Van der Staaij, die om een hoofdelijke stemming vroeg zodat ieder parlementslid persoonlijk verantwoording kon afleggen over 'deze breuk met traditie en christelijke waarden', heeft die boodschap over de hele wereld uitgedragen. De belangstelling voor de bij zondere stemming was ge ring. Na het uitvoerige en soms emotionele debat van vorige week, waarbij de kleine christelijke partijen zich in een andere wereld waanden dan de rest van het parle ment, was al duidelijk hoe de stemverhoudingen lagen. De CDA'ers Wijn, Verburg en Danckers stemden in met het wetsvoorstel, van de coalitie partijen keerde alleen PvdA- 'er Apostolou zich er tegen. Vanwege de zwakke juridi sche onderbouwing, zo ver klaarde hij na afloop. Toen voorzitter Van Nieuwenho- ven de uitslag van de stem ming bekendmaakte, waren er enkele mensen op de pu blieke tribune die een vreug dekreet uitten, terwijl tevre den Kamerleden op hun ta fels roffelden. Het wetsvoorstel, dat ook adoptie van Nederlandse kin deren door homoseksuele paren mogelijk maakt, gaat nu naar de Eerste Kanjer. Als de senaat akkoord gaatkun nen homo's vanaf begin vol gend jaar op dezelfde wijze als hun heteroseksuele mede burgers trouwen. In het bui tenland wordt hun huwelijk vooralsnog echter niet er kend. Pagina 2: commentaar dodewaard Herbergier annex wijnboer Ino Venhorst is gisteren met de oogst begonnen in zijn wijngaard langs de Waal bij Dodewaard. Het is voor Venhorst de eerste keer dat hij kan oogsten. Zijn wijngaard telt ongeveer duizend struiken. Het is de enige in Nederland die buitendijks is aangelegd en daardoor bij hoog water onderloopt. Als eerste is gisteren de soort 'blauwe regent' geoogst. Daarvan is voldoende voor onge veer veertig flessen. foto anp vidiphoto den haag gpd De positie van de koningin in ons staatsbestel blijft zoals zij is. Dat is de strekking van een notitie die premier Kok met Prinsjesdag presenteert. De no titie is geschreven op verzoek van D66-partijleider De Graaf, die dit jaar een discussie op gang bracht over de rol van het staatshoofd. Kok verdedigt volgens inge wijden met verve de rol die de koningin in staatszaken speelt. Hij had al eerder aangegeven geen enkele behoefte te hebben aan een wijziging in de verhou dingen tussen het staatshoofd en het kabinet. De notitie heeft dat ook als uitgangspunt. De Graaf had daarom eerder al gezegd niet veel te verwach ten van de notitie. De D66- voorman beklaagde zich toen wel over de geringe respons die hij had gehad van andere politi ci. Volgens De Graaf is een ech te discussie over de positie van de koningin kennelijk nog steeds taboe. D66 wilde onder meer ant woord op de vraag of de konin gin wel lid van de regering kan zijn. Ook haar lidmaatschap van de Raad van State, alsmede haar voorrecht om kabinetsfor mateurs aan te wijzen, stelde hij ter discussie. De Graaf noemde die taken 'niet demo cratisch' en 'niet van deze tijd', omdat de koningin nooit ter verantwoording geroepen kan worden. Het staatshoofd is im mers onschendbaar, zo staat in de grondwet. WD tegen verlaging van alcoholnorm den haag anp De WD is tegen verlaging van het toegestane alcohol promillage voor automobi listen van 0,5 naar 0,2. De coalitiepartij verwacht dat de pakkans heel klein zal zijn en vindt dat de minis ters Netelenbos (verkeer) en Korthals (justitie) zich moeten richten op mensen die zwaar beschonken ach ter het stuur zitten. Zondag maakte Netelen bos bekend dat ze het straf bare promillage gaat verla gen van 0,5 naar 0,2 pro cent. Dat zou al gaan gel den voor jonge automobi listen, maar iedereen krijgt er nu dus mee te maken. Net als de WD ziet ook het CDA weinig in het voorstel. Desondanks te kent zich een Kamermeer derheid af voor de strenge re wet. Volgens Tweede-Kamer lid Niederer van de WD is de pakkans van mensen die een promillage alcohol in hun bloed hebben van tus sen 0,5 en 0,7 in de praktijk al heel klein. Verdere verla ging acht hij daarom hele maal zinloos. „We sturen de politie op pad met een 'mission impossible'." Het CDA deelt die mening. Ne telenbos kondigde aan dat ze binnenkort duidelijk zal maken hoe de nieuwe norm zal worden gehand haafd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5