r van Studenten maken er geen potje CDA en homohuwelijk Gesprek van de Dag Met de trein naar Jap M Als woorden ontbreken WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 152 ^yommon taar Veel orthodoxe kerkgemeenschappen zijn sterk naar binnen gekeerd, ook - en misschien wel - juist in deze 21ste eeuw. Ze centreren zich op de eigen gelovigen, overtuigd van het eigen gelijk, doordrongen van de boosheid van de wereld. In de christelijke partijen ligt het niet anders. Eenmaal ingenomen standpunten krij gen er de status van principes en worden gehanteerd als meetlat. Dat geldt niet alleen voor de klein-christe- lijke partijen, maar ook voor een grote partij als het Christen-Democratisch Appèl. Hoezeer in de christelijke politiek het debat met de snel veranderende maatschappij uit de weg wordt ge gaan, bleek deze week tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp dat het homohu welijk mogelijk maakt en bovendien de mogelijkheden voor adoptie door homoparen verruimt. Met het CDA voorop klonk een negentiende-eeuwse opvatting door: er werd getamboereerd op Bijbelse teksten. Men bleef tegen openstelling van het burgerlijk huwelijk voor ho moparen. Het inzicht dat de praktijk van alle dag ook hier schreeuwt om een heldere juridische onderbouwing in plaats van de zoveelste gedoogsituatie werd van die kant nauwelijks vernomen. Het CDA erkent kennelijk nauwelijks dat het ook een burgerlijk-maatschappelij ke verantwoordelijkheid heeft jegens andersdenken den. Juist een christelijke partij zou zich door de liefde moe ten laten leiden en dienen te waarderen dat twee men sen elkaar eeuwige trouw beloven en elkaar willen steunen in tijden van voor- en tegenspoed. Ook als zij anders geaard zijn. Om enkele parlementariërs uit ei gen kring niet onnodig in gewetensnood te brengen, had CDA-leider De Hoop Scheffer een in de grond der zaak vernederend handigheidje bedacht. Hij ging ak koord met een stemkeuze naar eer en geweten, maar liet drie dissidente CDA-Kamerleden nog wel even ten kantore opdraven om hen te testen op de kwaliteit van hun mening. De gewone man of vrouw in de straat staat allang met beide benen op de grond. Voor hen bepaalt geen dog ma of en hoe mensen kunnen samenleven, maar zaken als liefde en verantwoordelijkheid. Het CDA hanteerde bij de laatste Tweede-Kamerverkiezingen de slogan 'Samenleving doe je niet alleen' en hamerde op de zorgzame en verantwoordelijke samenleving. Ook bij het homohuwelijk geldt misschien wel: 'Wat God heeft verenigd zal de mens niet scheiden'. ïefevisfe Modern ouderschap Moeder zit verdrietig te kijken. Ze glimlacht treurig naar haar zoon van 15. Ze heeft deze Robin volstrekt niet in de hand, dat is duidelijk. Hij liegt tegen haar, daagt haar uit en neemt een loopje met haar. Moeder lijkt de wanhoop nabij en vraagt: „Maar het is toch niet zo dat je niets van mij geleerd hebt?" En Wil vraagt zich af: waarom ben ik hier getuige van? Andere moeder probeert dochter Yvonne van 17 uit te leggen, waarom haar vriendje niet bij haar mag blijven slapen. „Het kan mij niet zoveel schelen wat jullie bo ven doen, maar als wij het goed vinden dat hij blijft sla pen geven wij er officieel toestemming voor", zegt ma ma. Ze staat zich erop voor, dat ze haar kinderen veel 'verantwoordelijkheden geeft', en dat er met haar 'altijd wel iets te onderhandelen valt'. „Maar vind je mij wel een moderne moeder", wil ze weten van Yvonne. En Wil vraagt zich af waarom kijk ik hiernaar? Het is een uitermate treurig programma: Tussen eten en afwasmachine van de Ikon. Het zijn registraties van gesprekken over puberonderwerpen tussen moeders en kinderen. Dat zijn moeilijke gesprekken. De Ikon heeft er een gezellig decor bij bedacht van gele fonteintjes en rijen bordjes en afwasborstels tegen een paarse achtergrond. Het is het enige vrolijke aan het programma. Voor de rest wordt je als kijker alleen maar heel verdrietig van die moderne ouders die voor dat de cor zitten en zich tegenover hun kinderen proberen te verantwoorden. „Ik vind mezelf toch wel een moderne moeder, vind je ook niet?" Het zijn gesprekken die buiten het zicht van de camera's vermoedelijk al honderd keer hebben plaatsgevonden en die tot niets leiden. „Hoezo ben ik te jong om zelf uit te maken wat goed voor me is", vraagt Robin aan zijn wankelmoedige moeder. „Volgend jaar mag ik op een scooter rijden. Over drie jaar rij ik auto en over nog eens drie jaar ga ik het huis uit.„Maar je bent nog hele maal niet volwassen", zegt mama. „Hoezo niet volwas seri", zegt Robin, „definieer volwassen." Je zou hem met liefde een grote bek geven. Maar dat doe je niet voor de camera. En dat weten ze bij de Ikon ook wel. Tussen eten en afwasmachine is dus gewoon een serie onwezenlijke toneelstukjes van moeders en kinderen. Zo'n programma waarbij je denkt: er moest zeker weer een halfuurtje zendtijd gevuld worden? WIL BUYS Seizoen Met zijn tachtig jaar is Berend Wilms uit Arnhem de oudste passagier van de Holland-Japan Railcruise. „Maar hopelijk be schouwen ze mij niet als reislei der, want dan krijg ik het de ko mende weken nog druk", grapt de oud-directeur van een co- operatieve landbouwvereni- ging- Uitgezwaaid door minister Ne telenbos vertrokken gisteroch tend vanaf Den Haag Centraal veertig Nederlanders en vijftig Japanners met een luxueuze Pullman Express voor een in tercontinentale treinreis, die 7 oktober eindigt bij het nage bouwde stadje Huis ten Bosch op het eiland Kyushu in Japan. In dertig dagen overbruggen de avontuurlijke senioren - jonge ren hadden geen interesse, tijd en geld - 15.000 kilometer, ma ken ze achttien dagexcursies en overnachten zestien maal in een hotel en dertien maal in een slaaprijtuig. „Een prachtige manier om iets van de geschiedenis van Oost- Europa, Centraal-Azië, China en Japan aan de weet te ko men", verklaart Wim Arendsen (64) uit Maarn zijn deelname. De expeditie is een nabootsing over land van de reis die het schip De Liefde vierhonderd jaar geleden maakte. Iedereen heeft 24.000 gulden (inclusief terugreis per vliegtuig) moeten betalen voor deze bijzondere trip die tot stand kwam ter gele genheid van 400 jaar handels betrekkingen tussen Nederland en Japan. Op het perron is het een drukte van belang. De fanfare van de Nederlandse Spoorwegen blaast een afscheidsmuziekje, kruiers in kostuums uit de jaren twintig brengen koffers in de salon- en slaaprijtuigen, terwijl tientallen Japanners onophou delijk plaatjes schieten en met Jan en Alleman op de foto wil len. „Nee, wij plalcken ze nooit in want dan zouden wi veel albums moeten kc zegt Masato Fukuda (6 eigen zeggen een gepei de 'middenklasser' uit „De belangstelling in J; erg groot. Toen ik hetii krant las heb ik onmidi geboekt." Met echtgenj shiko vloog hij naar Ne om van daaruit Duitsla chië, Polen, Wit-Ruslat land, Oezbekistan, Kaz en China te gaan door! Onderweg zal er enkele worden overgestapt. In schau neemt het gezelj plaats in de nachttrein Moskou. De trein naar kou aan de Chinese gre West-Europese luxe tre Russische breedspoor-i stellen wordt geplaatst vel en de Japanse partn Kyushu beloven dat hei ten aan werkelijk niets; breken. Zo hebben zed schikking over een dou tuig, kapsalon, barrijtui pianist en een Russisch tauratie met exclusieve den. Er rijden vier veilig agenten mee. „Om del sche trein en de passagi gen al te grote nieuwsg te beschermen", verdui Ben Golstein van NS Tr Omdat de ingewanden veelal oudere- reizigers schien niet allemaal evi zijn opgewassen tegeni heemse voedsel, gaatei Moskou een dokter mei „Ach, er is eigenlijk niei ons in de weg zit", zegt Wilms. „Mijn vrouw he nieuwe heupen en is pj staar geholpen. Zelf hel hartoperatie met een pi we kleppen gehad. Maa voelen ons nu gezond a dus dan moet je zo'n bi kans benutten." DOLF RUESINK enselijk semsnuitkever, de pereringworm, de bastaard rups en de kommaschildluis hadden hun onbe spoten werk gedaan. Om over de peregalmug maar te zwijgen. Maar die jaren waren gelukkig zeldzaam. Meestal vielen er toch altijd wel twee of drie peren te vieren die alles hadden over leefd. Dit jaar zijn het er zelfs acht. De natuur heeft flink in de beurs getast. Een aantal exemplaren vertoont groteske vormen. Dat hoort bij kleine perelaars in een stadstuin. Het moderne leven met zijn uitlaatgassen, herrie en zure regen zijn altijd bij de hand. Vandaar die verrassende uit stulpingen en diepe kloven, maar ze stroken nog steeds met de klassieke peer als idee. Gaat het met dat donkergroene en spaarzaam gespikkel de om een 'Comtesse de Paris of is het toch een 'Bonne Louise dAvranches'? Ik weet te weinig van peren. Ik had het over de zegeningen van de milde herfst. De dagen korten in september en de ther mostaat van de verwarming gaat op een kille avond al een streepje hoger. Aan de boom han gen er nu nog drie. Ze gaan weldra vallen op dorre bladeren en zo is het goed. De dood van presentator WILLEM RUYS is voor Nederlanders de be- "WSÊ langnjkste nationale ge- .-ï-, beurtenis van de jaren tachtig. Dat blijkt uit een schriftelijk onder- d|B3i zoek in opdracht van *0 V J Radio 2. Zij zien de val van de Berlijnse Muur 1 tA en de ontploffing in de kerncentrale in Tsjerno- byl als de voornaamste internationale feiten. Het plotselinge overlijden van de populaire tv-presentator Ruys heeft Ne derlanders meer aangegrepen dan de kroning van prinses Beatrix en de huldi ging van het Nederlands Elftal dat Euro pees kampioen werd. ERFPRINS HENRI van Luxemburg, die eind deze maand zijn vader groothertog Jan opvolgt als heerser over het Arden nen-vorstendom, breekt zijn verblijf in Australië af en wordt morgen terugver wacht in Luxemburg. Henri, lid van het Internationaal Olympisch Comité, ver laat Sydney vanwege het ernstige auto ongeval het afgelopen weekeinde van zijn jongste broer Guillaume (37 diens vrouw Sibilla. De Luxemb premier Juncker kan nog niet ze het ongeluk gevolgen heeft vooi telijkheden die rond 28 septeml dag van de troonswisseling, zijn pland. Eerst moet er meer duidt zijn over de toestand van de pril een schedelbasisfractuur heeft in coma ligt. Zijn vrouw heeftee ken been. In Peru heeft de beroemde eeut 'zonneklok' in de Inca-stad MAT PICCHU grote schade opgelop^ het opnemen van een reclames! voor bier. Bij het draaien van di clamefilm stortte een gedeelte» hijskraan bovenop de zonneklof stenen 'klok' wordt beschouwd! heiligste van het heiligste voorc Inca's, die de zon als god aanto Een gedeelte van de zonneklok' brokken uiteengevallen. Peruaa cheologen spraken meteen hun uit over het ongeluk. De directe* brouwerij Cervesurzei dat zijn b weliswaar geen blaam treft, ma: bereid is te helpen bij de restau kanttekening bij haar oi zoek. „Misschien zijn e die gezond leven eerdei neigd aan deze enquête doen als ongezond leve denten. Als dat zo is, da resultaat ook iets te roo rig." Daarnaast, vertelt ze het onderzoek in de; van pasen. In die perioi dekte ze later, waren de studentenverenigingen ten. Daarnaast waren v denten met de feestdag en aten dus thuis mee.' de vraag 'Wat heb je gis avond gegeten' zou dae vals beeld hebben kunn ven. Huisman ('gisteravond met vriendinnen kaasfo gegegeten, maar wel ra veel groente en zonder hol') heeft ontdekt dat! geen moer toe doet aan faculteit de student is w den. Ook het feit of des wel of niet en van welkt dentenvereniging hij lie blijkt van geen belangt! zijn of haar leefgedrag., neeskunde student kan heel goed roken, junkfo en teveel drinken, tem rechten- of de sociale v schapstudent een uiten ciplineerd leven lijdt." IRENE NIEUWENHUUSE» hij - ondanks alle hectische toestanden om hem heen - erin geslaagd was om de emoties van het moment terug te brengen tot een serie in drukwekkende foto's. Vlak na de prijsuitreiking staat Nikkels nog wat beduusd naar zijn eigen foto's te kijken. Als hij zijn ogen sluit, is Nik kels dan ook zo weer terug op die bewuste 13 mei. Hij was op weg naar een fotosessie met dirigent Jaap van Zweden. Vanaf Hengelo reed hij richting Enschede, toen hij ten hoogte van de Universiteit Twente een gigantische knal hoorde. Het duurde niet lang voordat hij de eerste rookpluimen boven Enschede zag verschijnen. Hoe dichter hij bij En schede kwam, hoe groter de chaos. Hij parkeerde zijn auto en greep in stinctief naar zijn camera. „In eerste instantie wilde ik teruglopen. Ik zat echter helemaal vast en bleef maar klikken. De camera werd een soort schild voor mij." foto gpd fransnikkels De teloorgang van de junkfoodetende, rokende en zuipende student De hedendaagse student drinkt en rookt matig en eet gezond. Een uto pie of de ultieme wens van studentenouders? Neen, het is werkelijkheid. Een onderzoek onder Leidse studenten rekent rigoreus af met bierzui- pende Van Binsbergens en junkfood-etende lullo's. Op momenten dat woorden tekortschieten, komen beelden nog wel eens te hulp. Zo zijn er gebeurtenissen die letterlijk met geen pen zijn te beschrijven. De fotocamera weet er daarentegen wel raad mee. Ach ter een van die camera's verschuilt Frans Nikkels zich, de maker van de beste nieuwsfoto van de Geassocieerde Pers Diensten van het afgelo pen jaar. Geen moment had Nikkels er aan gedacht om de foto's die hij op 13 mei tijdens de vuurwerkramp in Enschede maakte, in te sturen. Naar enig aandringen van zijn collega's bij De Twentsche Courant Tu- bantia stuurde hij er toch maar wat op. Toch won hij dankzij deze fo to's de Fotoprijs van de GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten. De fotograaf heeft gisteren zijn prijs (een kunstwerk en een bedrag van vijfduizend gulden) uit handen van Henk Dam (directeur/hoofdredac teur van de GPD) gekregen. De jury prees Nikkels vanwege het feit dat Desondanks is er nog altijd een harde kern van mannelijke stu denten, twintig procent, dat zich iedere avond vol laat lo pen. En vervolgens, in het gun stigste geval, de pizza-koerier laat komen. Vrouwelijke stu denten doen dat nauwelijks. Zij zijn een toonbeeld van braaf heid. Zij koken vrijwel dagelijks een potje en eten die gezonde maaltijd alleen of gezamenlijk op. Maar diezelfde vrouwen vinden zichzelf nogal eens te dik. Zo'n 47 procent die volgens de heer sende normen toch een goed gewicht heeft, is niet happy met zichzelf. Het zou kunnen zijn, verklaart studente Sasja Huis man een beetje uit de losse pols, dat de slankheidscultus nog in volle omvang heerst. Huisman, student psychologie, onderzocht de eetgewoonten van 315 Leidse studenten. Ze is zelf verrast door de uitslag. „Het ziet er naar uit dat de alge hele gezonde leefstijl ook bij de studenten post vat." Daarnaast kan volgens de onderzoekster geen student er meer omheen dat er moet worden gestudeerd. Het bindend studieadvies en de beperking van de studiebeurs zijn misschien ook wel van in vloed op een serieuzere levens stijl. Maar ook de vele waar schuwingen voor hart- en vaat ziekten zijn wellicht debet aan de ommekeer, is haar nog o zo voorzichtige verklaring. De studentes mogen zich dan over het algemeen een gezonde levensstijl hebben aangemeten, zij gaan af en toe ook goed in de fout. Want als het wat minder gaat met de liefde of de studie resultaten niet bijzonder zijn, kortom als zich een stressvolle situatie aandient, gaat 72 pro cent onbedaarlijk snoepen. Bij de mannelijke studenten speelt stress een minder belangrijke rol in het eetgedrag. Zij kunnen het.tussendoortje gemakkelijker laten staan. Over het algemeen eten man nelijke studenten toch.minder gezond. Vooral de alleenwo nende man maakt er, ondanks de positieve wending, nog wel eens een zooitje van. Bijna 40, om precies te zijn 39 procent, eet zelfs (zeer) ongezond, ter wijl 27 van de studentes dat doen. De mannen kiezen, geeft Huisman hiervoor als verkla ring, blijkbaar voor gemakkelijk en snel als het om eten gaat. Mannelijke studenten nemen dus de goede eetgewoontes van huis niet zo vanzelfsprekend mee als hun vrouwelijke studie genoten. Vrouwen bepalen kennelijk zelf beter dan man nen of ze gezond of ongezond eten. Bij het Voedingscentrum con stateert Els Dijkstra dat het een normale zaak is dat hoger op geleiden (de groep waartoe de Hij is er nog wel, de junkfoodetende, rokende en zuipende student. Maar hij is duidelijk op z'n retour. foto united photos de boer michel schnater ouders van studenten over het algemeen toe behoren) meer bewust met voedingsregels om gaan dan lager opgeleiden. „Maar ik dacht altijd dat stu denten er de eerste studiejaren een potje van maakten en na een paar jaar weer terugkeren naar het gedrag van hun ou ders. Ik vind deze uitslag prach tig-" Want er zijn, blijkt voorts over duidelijk uit de resultaten van de enquête, ook steeds minder studenten die het nodig vinden een rokertje op te steken. Slechts dertien procent man nen én vrouwen roken. Deze minderheidsgroep eet ook iets minder gezond. Huisman maakt zelf nog een De mens put voor zijn haastig bestaan troost v uit de wisseling der seizoenen. Hij moet er oog voor hebben en indien mogelijk een tuin van enige schaal. Pas echt uitverko ren is hij als tot de plantaardige have in die tuin tenminste één fruitboom hoort. Het schoonste jaargetijde is zonder enig beding de herfst. Dat komt omdat de herfst het meest de menselijke con ditie benadert. De herfst is de cello on der de jaargetijden. De lente vertegen woordigt de roekeloze jeugd, 'the pro mised kiss of springtime' (met dank aan Oscar Hammer stein). De kleuren zijn dan uitbundig en niet geneigd tot enig vergelijk. Wie al vele lentes heeft beleefd, weet, dit kan niet duren, zelfs al wordt een bloem niet in de knop gebro ken. In de zomer is de tuin middelbaar. Het groen kleurt al donkerder. Wat ro zenbladeren dwarrelen, het gras vertoont zijn eerste kale plekken. De winter ver tolkt de kilte van de dood, takken als geëtst tegen een ijzig witte lucht. Mocht er dan ook nog eens sneeuw vallen dan oogt de natuur als een witte teraardebe stelling. Elke stap op het blanke kortstondig on bevlekte tapijt maakt je meer gewaar van ont binding die naadloos volgt op verval. De herfst had ik even overgeslagen. Het mooiste altijd tot het laatst bewaren. Dat deed je als kind met het lekkerste. In de herfst komt dé na tuur in het reine met zichzelf. Het is het seizoen van de nuance. Geen kleur groen lijkt op de an dere, maar alle zijn in harmonie met elkaar. Ze hebben één ding gemeen: ze hebben voorgoed het streven afgelegd om te stralen en te glanzen. De tuin heeft nu aan zichzelf genoeg. Dit is het uur der kleine waarheid voor mijn perenboom. Hij is nog tamelijk jong en opgegroeid met de kinderen die intussen al langde opgelegde vrij heid van te dure huurappartementen en stu dentenkamers hebben gekozen. Overmatig vruchtbaar is de boom nooit geweest. Uitbundi ge witte bloesem droeg hij wel elke mei. Dat be paalde steeds sterker mijn reserves jegens het voorjaar, want de bloesem liet af en van de daarop volgende vruch tbeginsels, beoogde peren in de dop, kleurde weldra de meerderheid diep zwart, als in pek gedoopt, en viel tenslotte af. Er waren jaren dat geen enkele peer tot wasdom kwam en dat de vroege dood al in de late lente duidelijk werd. De perezaagwesp, de perebloe-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2