Blangé zoekt steun oqo n Thorpe leeft ontspannen naar de wedstrijden toe Sydney 2000 Blessures achtervolgen Nederlandse hockeyploeg Zuijderwijk leidt de dans Twijfels bij Van Moorsel Alles of niets y van Grunsven vaandeldraagster Het protocol staat het niet toe, anders had Anky van en de Nederlandse vlag graag te paard het Olympisch 1 binnen willen dragen. Maar als ridder te voet zal zij ko- vrijdag tijdens de openingsceremonie van de Spelen zo s als vaandeldraagster optreden. De Brabantse be- ^et namelijk als een grote eer dat zij door Jan Loor- uitverkoren. Toch was de keus niet echt verrassend, e chef de mission van de Nederlandse ploeg kon andere d sep aten als Nico Rienks en Peter Blangé met een gerust hart ;k nai ,n omdat die twee reeds in Atlanta de driekleur hadden ze b® en; de gouden roeier tijdens de openingsplechtigheid en ;tobei jen volleyballer tijdens de slotceremonie. Am kes legt olympische eed af Ned De Australische hockeyster Rechelle Hawkes (33) zal de kc gister, met meer dan 250 interlands achter haar naam, ekwi >or de vierde keer mee aan de Olympische Spelen. De el nie ucüg olympisch kampioene en aanvoerster van het Au- laats. hg team zal uit naam van alle deelnemende atleten de afleggen alle olympische regels na te leven en sportief te •Des, ter meerdere eer en glorie van de sport, ithon sarrest' voor Nederlanders on iwcl Trel uit naam van alle adeten de olympische eed afleggen. 'treclin cje Nederlandse olympische ploeg wordt gemop- ier is m het decreet van de ploegleiding, dat een aantal olym- erbiedt om vrijdag de openingsceremonie bij te wonen. rs die een dag na de opening in actie moeten komen le 3 te veei kunnen lijden onder de lange wachttijden, het "gdl' ian en lopen en de onvoorspelbare weersomstandighe den1 dens de urenlange ceremonie. De atleten die zondag ac- an D i is daarom dringend gevraagd 'thuis' te blijven. "ïaaki Blt| brands gunt Blangé mooi afscheid Bondscoach Toon Gerbrands heeft twee weken terug vinn een oefentrip in Argentinië bedankt voor een extra inter- P n volleyballer Peter Blangé in Sydney een mooi afscheid ien gunnen. De spelverdeler vaii het Nederlands team iu precies 492 interlands gespeeld en is met dat aantal al nge tijd wereldrecordhouder. Als Nederland in Sydney vier jaar terug de olympische finale haalt, dan zou dat de wedstrijd van de ploeg zijn en precies de 500ste van De volleyballer zou dan met dat fraaie aantal afscheid 1L At nemen als international. /anl jrij istrong verwacht op tijd fit te zijn aJ-k Lance Armstrong verwacht te kunnen deelnemen aan de c'ef siche Spelen in Sydney. De tweevoudig winnaar van de van Frankrijk herstelt momenteel van een gebroken nek- die hij eind augustus opliep bij een trainingsritje in 'ft (I ijk. „Ik ben voorzichtig optimistisch", zegt de Amerikaan website. „Mijn nek doet nog steeds pijn. Met name 's en 's morgens. De pijn trekt door naar de schouder en iterarm. Ondanks de lichamelijke problemen heb ik wel n trainen. Het gaat elke dag een stuk beter." ivei da wli Ttin Op de tweede dag van de algemene ledenvergadering iey heeft het Internationaal Olympisch Comité de orga- ib h en van de Olympische Spelen in Athene 2004 opgejaagd. fi°n mpiërs uit de Griekse hoofdstad is opgedragen vijf maan- et? rder klaar te zijn. De deadline van mei 2004 is verlegd jaarwisseling van 2003 en 2004. ió, gangskaarten voetbal verdwenen (01 jaagt Athene op Olympische officials maken zich ernstig zorgen over dwijnen van toegangskaarten voor het voetbaltoernooi post zijn verzonden. Het is vooralsnog onduidelijk om ;1 kaarten het gaat, maar het loopt mogelijk in de duizen- Dok al zijn de laatste opdrachten donderdag afgehandeld ;aarten per expres verzonden, toch krijgen we telefoon mensen die hun toegangsbewijzen niet hebben ontvan- ildus Michael Eyers van het organisatiecomité Socog. sydney anp De personele problemen bij het Nederlands mannenhoc keyteam zijn nog niet voorbij. Tijdens de eerste training, gis teren bij het olympisch stadi on, lieten drie basisspelers de groepstraining noodgedwon gen schieten. Jacques Brink man (dijbeen), Erik Jazet (rug) en Remco van Wijk (nek) werk ten een aangepast programma af. „Uitermate vervelend al die blessures", verzuchtte bonds coach Maurits Hendriks. De olympische kampioen startte ruim een maand gele den de laatste voorbereiding op Sydney 2000. „Sindsdien heb ik precies één dag met een complete selectie kunnen trai nen", gaf Hendriks te kennen. „Dat was vorige week tijdens ons trainingskamp in Caims." In de afrondende oefencam pagne bleven alleen verdediger Windt, middenvelder Veen en aanvaller Eikelboom fit. De an dere spelers uit het Nederlands elftal kregen allen te maken met lichte of zwaardere blessu res. „Je raakt er een beetje aan gewend", merkte Hendriks op. „We liggen er ook niet meer wakker van. Dat hebben we in de afgelopen periode wel ge leerd. Piekeren is een slechte manier om met deze tegenslag om te gaan." Oranje, na de triomf bij de Champions Trophy in Amstel veen (begin juni) de grote favo riet in Sydney, speelt morgen nog een oefenpotje tegen Po len. Het gehavende trio zal in dat trainingsduel niet of nau welijks aan bod komen. „Voor die spelers is het ook balen", zei Hendriks. „Zet je eindelijk voet op olympische bodem en kun je nog niet voluit gaan. We blijven evenwel hopen dat de selectie hier in Sydney tijdig op volle sferkte is." Het Nederlands team opent zaterdag het olympische toer nooi tegen Groot-Brittannië. Op last van technisch directeur Joop Alberda neemt de hockey ploeg niet deel aan de ope ningsceremonie op vrijdag. „Als je de olympische gedachte als uitgangspunt neemt, is de ontvangst in zo'n vol stadion natuurlijk het mooiste dat er is voor een sporter", stelde Hen driks. „Maar als je een dag later moet spelen, gaan er andere belangen tellen. Daarvoor heb ik alle begrip. Met de gouden medaille om je nek kun je tij dens de sluitingsceremonie al tijd nog goede sier maken. Dat is het doel wat we hier in Syd ney voor ogen hebbben." sydney Wilco Zuijderwijk rijdt tijdens een training op de olympische wielerbaan op kop. Een teken dat het de goede kant opgaat met de blessure van de baanrenner. Zuijderwijk - gevolgd door Jens Mouris, Peter Schep, Robbert Slippens en John den Braber - kampt met een bloeduitstorting op een heup en volgt een aangepast trainingsschema. Hij heeft intensiteit de afgelopen dagen opgevoerd. „Maandag heb ik een half uur voluit achter de demy gereden. Na afloop voelde ik de kwetsuur een beetje, maar het gaat al veel beter." De renner gaat er vanuit dat hij maandag kan starten op de ploegenachtervolging. „Ik heb nog een aantal dagen. Met de intensieve behandeling kan de situatie snel verbeteren." FOTO ANP PAUL VREKER Zieltjes winnen voor een plek in de atletencommissie Peter Blangé vloog als enige volleyballer business-class naar Sydney. Alsof hij al was toegetreden tot het IOC. Maar de Oegstgeestenaar moet nog zwaar lobbyen voor een plekje in de IOC-familie. Bij de verkiezing voor acht plaatsen in de atletencommissie van het IOC is de bezit ter van olympisch zilver (1992) en goud (1996) zeker niet de voornaamste kandidaat. De kans op het winnen van nog een olympische volleybalmedaille acht Blangé zelfs groter dan te worden gekozen in de atletencommissie. „Het zou me verbazen", is hij weinig optimistisch. sydney edwin alblas Voor acht zetels hebben zich 45 kandidaten gemeld. Alle olym pische deelnemers kunnen ie der acht favorieten aankruisen. Het stembureau, naast de eet zaal in het atletendorp, is vanaf 16 september twaalf dagen open. „Ik eet daar elke avond in de buurt", zegt Blangé, die niet te opzichtig campagne mag voeren. Het Nederlands Olympisch Comité trok eerder dit jaar een ton uit om Blangé's kandida tuur uit te dragen. Het IOC stak daar echter een stokje voor toen een deel van dat geld werd aangewend voor het drukken van Engelstalige folders, waarin 'The Man with The Plan' en zijn statements rijkelijk aan bod kwamen. Het NOC had kenne lijk met de 'verkeerde' IOC- mensen overleg gevoerd. Blan gé: „Ze zijn zeker bang dat een vliegtuigje duizend folders bo ven het olympische dorp dropt. Zoiets was ik eerlijk gezegd ook van plan, ja." De Nederlandse delegatie stond evenwel op haar achter ste poten toen in het olympi sche krantje een groot artikel met de Amerikaanse kandidaat Bob Cvrtlik, ex-volleyballer, stond. „Toen heeft NOC'NSF direct aan de bel getrokken." Maar het kwaad' was al ge schied. Blangé: „Ach bij het NOC*NSF waren ook al faxen lrri HANS VOS :laj 0 nbordjes op de meters- fel op het immense po- n( vorden in allerijl ver- Met tact, minder dan nuten voor het begin persconferentie van de irren van het Australi- emmen. Ian Thorpe, de ;er, krijgt de plaats die riet zijn staat van dienst tafelschikking toekomt, irvoudige wereldrecord- Verhuist' van de linker- lar het midden. Daar zit half twaalf, in de 1U lts. Heel ontspannen. e ch van Thorpe is min- n diens blik voortdurend op de volgepakte zaal mediacentrum in het iche park. Meer dan camera's bespieden aat van de teenager, recorders wachten op het hoogste woord ai orpe. Maar de vedette deze ochtend het ach- 'an zijn tong niet zien. antwoordt de vragen jetrouw. het op de voorgrond acht Thorpe het nog te op loopafstand van het >che zwemcomplex. Het ■kind van het Australi- vemmen strooit met al- theden. Nu het nog kan, Ian Thorpe (rechts) en Kieren Perkins tijdens de persconferentie van de Australische zwemploeg. FOTO AP» MICHAEL PROBST luttele dagen voor de heroïsche zegt de 17-jarige te zijn. De kast, zo is Thorpe. Nerveuze strijd om olympische eer en toonhoogte van zijn stem duidt trekjes zijn hem vreemd. Die glorie losbarst. Ontspannen, daar op. Dit is geen poppen- passen ook niet op het jongens achtige gezicht. Op de openingsdag van het zwemtoernooi, zaterdag met de 400 meter vrije slag, wordt van Thorpe het startschot van de Australische goldrush verwacht. En sappel maakt de 'voortrek ker' zich niet. Australië ligt breeduit aan zijn voeten, en juist die zijn van het formaat van onverwoestbare propellers. „Ik geniet", zo opent Thorpe obligaat. Het grote genieten kan wat hem betreft beginnen, zo dra het Aquatic Centre de deu ren opent. „Controle over me zelf heb ik." Met dat natuurlijke gevoel van de winnaar probeert Ian Thorpe bij zijn olympische de buut de 400 meter vrije slag naar zijn hand zetten. Hij heeft het over 'de beste performance uit mezelf halen'. Daarmee moet hij het Australische zwemteam het gewenste voor gerecht van een week smullen voorschotelen. Don Talbot, de coach van de Australiërs, twij felt er geen moment aan. Maar, de kampioenenmaker weigert de regisseur uit te hangen van de 'Australië-tegen-de-rest- show', en al helemaal niet van AUS contra het bolwerk USA. „Dit wordt geen race van ons tegen de Amerikanen, sla de historie van. het olympische zwemmen er maar op na", be- OD0 leesten proberen het po of groeihormonen, een van de Nederlandse lolomannen waagde het lanaantjes Australië bin- smokkelen. De atleten n in het vliegtuig in het en Nederlands geïn strueerd vooral geen etenswa ren mee te nemen. De water- poloër deed het toch. Hij kreeg op het vliegveld van Sydney een snuffelende hond aan de broek, waarop de douanier vroeg of er eten in zijn tas zat. De waterpoloër ontkende, moest de bagage toch open maken en liep tegen de lamp. Het Internationaal Olym pisch Comité heeft de beurs getrokken voor een bijzondere daad van fairplay. Esther Kim, 20-jarige taekwondoka uit het Amerikaanse Houston, mag van het IOC de Olympische Spelen in Sydney bijwonen. De Amerikaanse plaatste zich voor het eerste olympisch taekwon- do-toernooi als kampioene van de kwalificatie in het lichtge wicht. In de finale versloeg zij de 18-jarige Kay Poe, die aan de voet geblesseerd was. Kim besloot haar olympische ticket aan haar vriendin Poe af te staan, omdat er volgens haar door de kwetsuur geen even wichtige strijd was geweest. Oprah Winfrey maakte er in haar talkshow voor de Ameri kaanse televisie een ontroe rend sprookje van. Samaranch kreeg die beelden te zien en gaf onmiddellijk opdracht de fair play van Esther Kim te belonen met een uitnodiging voor de Olympische Spelen in Sydney. Hij belde haar persoonlijk op om het haar te vertellen. Danny Heister is bij de do pingcontrole in het olympisch dorp lichtgewond geraakt aan zijn linkerhand. Na de plasver- plichtingen viel de Amster damse tafeltennisser in een perkje. Bij het steun zoeken verwondde hij daarbij licht zijn speelhand. „Ernstig is het niet", zei Heister gisteren net voor de training. Maar tijdens de oefensessie vroeg hij wel om het pleister, omdat de wond irriteerde. Minister Jorritsma (Economi sche Zaken) en staatssecretaris Vliegenhart (Sport) zuilen na mens het kabinet op de tribu ne zitten bij de Olympische Spelen in Sydney. Maar omdat ze eerst aanwezig moeten zijn bij voorlezen van de troonrede door de koningin, volgende week dinsdag, en de daarop volgende debatten in de Twee de Kamer, zullen ze pas 22 september afreizen naar Au stralië. sydney anp Het olympische gevoel begint te leven bij Leontien van Moor se!Hoewel Sydney al vier jaar bij haar centraal staat, besefte ze bij aankomst in de Australi sche stad pas echt dat ze aan de Spelen deelneemt. „Het olym pische dorp en de omgeving hebben een enorme indruk ge maakt", zei ze renster na haar eerste training op het Dunc Gray Velodrome. „Ik realiseer me nu dat het echt gaat begin nen en ga toch twijfelen of ik het allemaal wel kan waarma ken." Van Moorsel koos er bewust voor later dan de andere leden Peter Blangé. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS binnengekomen van landen, die vroegen om steun voor hun kandidaat. Het gaat natuurlijk nooit helemaal eerlijk. Verte genwoordigers uit kleine spor ten, zoals ik, moeten opboksen tegen grote sporters, die weke lijks met hun kop óp de televi sie komen." Tennisser Nicolas Lapentti, zwemmer Alexander Popov, polsstokhoogspringer Sergei Bubka en speerwerper Jan Zelezny bijvoorbeeld. De 35-jarige Oegstgeestenaar moet hopen dat zijn foto en vi sie in de gemeenschappelijke presentatiegids 'opvallen'. „Ik ben blij dat ik olympisch deel nemer ben want anders had ik hier natuurlijk voor Jan Doedel rondgelopen. Dan had ik wel de hele dag in de eetzaal moeten gaan zitten." Het belangrijkste statement dat hij uitdraagt is de strijd te gen overbelasting van de atle ten. „We willen allemaal zo lang mogelijk van adeten genie ten. Sporters moeten daarom ook een stem krijgen in het af stemmen van programma's." Van 239 Nederlandse stem men waant hij zich al zeker. „En ik reken op mond-tot mondreclame van alle Neder landers. In onze sectie van het olympische dorp hangen pos ters op de deuren, waarop niet alleen staat waar je condooms moet halen, maar ook dat je niet moet vergeten op mij te stemmen." Daarnaast probeert Blangé zieltjes te winnen onder buiten landse atleten. „Ik kwam hier mijn oude masseur van Starlift tegen. Hij is nu chef d'equipc van Aruba. Dat zijn weer vijf stemmen. Helaas is die ploeg niet groter." Niemand hoeft bang te zijn dat het volleybal onder zijn verkiezingsdrift' lijdt. „Ik zou de hekken invliegen als ik tijdens zo'n evenement niets anders zou mogen doen. Ik ben op een leeftijd gekomen dat ik ook wat andere zaakjes om handen moet hebben. Ervaring is ook een synoniem voor oogkleppen af. Maar: ik ben hier in de eer ste plaats als volleyballer." Het is Blangé menens. „Als dingen buiten het veld niet fat soenlijk zijn geregeld, is dat van invloed op de prestatie. Ik was in Nederland ook actief met hel opzetten van een spelersraad en het regelen van contracten. Daar heb ik feeling mee. Dit is me meer op het lijf geschreven dan coachen." weert de welbespraakte Talbot uit respect voor de aanvoerders van de eeuwige ranglijst. „Dat kunnen de Australiërs niet al leen, daar hebben we de hulp van andere landen voor nodig. Hulp van de Nederlanders, de Zweden, de Brazilianen." Talbot spoelt als enige aan ta fel zijn mond met bronwater, al was het maar om zijn woorden stroom flink kracht bij te kun nen zetten. Dat doet hij dan ook. „De Amerikanen moeten zich realiseren dat hier 150 zwemnaties zijn. En wat te den ken van Pieter van den Hoo- genband en Inge de Bruijn, ze moeten weten dat die twee hier zijn. En hoe wordt trouwens aan het eind van de Spelen de kwalificatie van het beste land bepaald? Als de Amerikanen de meeste gouden medailles win nen en wij het grootste aantal, wie zijn dan de besten?" De sleutel van het Australi sche succes ligt in handen van Ian Thorpe. Bang voor Pieter van den Hoogenband op de 200 meter vrije slag is de optimist niet. Thorpe herhaalt aan het slot van de bijeenkomst de woorden van Michael Klim, de outsider op de 100 meter vrije slag. „Pieter heeft fantastische races gezwommen, die zal hij hier ook willen zwemmen. Maar hij is niet alleen." van de baanploeg naar Austra lië af te reizen. Ze reed in Frankrijk, waar ze vier ritten won, en trainde daarna in alle rust op haar speciaal geprepa reerde baanfiets op de piste in Sloten. „Ik heb nu niet zoveel tijd om me aan te passen. Maar als ik hier lang van te voren zou zijn, was ik na een paar dagen gek geworden." Leontien van Moorsel begint haar olympisch toernooi zon dag op de individuele achter volging. Afhankelijk van het re sultaat en haar gevoel zal ze ook aan de puntenkoers deel nemen. In de tweede week rijdt ze de wegwedstrijd en de indi viduele tijdrit. Japon verandert. De eerste keer dat ik mijn voeten op vooreen judoka heilige grond mocht zetten was in 1993. Amper 18 jaar oud en slechts 86 kilo gram, maar al wel de twee me ter nabij, kostte het me grote moeite te overleven tegen de weliswaar een kop kleinere maar zeker dertig kilogram zwaardere Japanse zwaarge wichten. Helaas spreekt de gemiddelde Jap circa vijf woorden Engels, waarvan de eerste drie al op gaan aan hamburger, McDo nalds en Coca-Cola. Het was ze dus niet echt duidelijk te maken dat de grote blonde reus eigenlijk maar een jonge tje was, nog nat achter de oren. Als een Jap het gevoel heeft dat hij van je kan gaan winnen, dan gaat de turbo er tweemaal op. Samurai ten top, kamikaze vol vooruit. Alles voorde 'hi no maru', de Japanse vlag. Zwiep je hem echter tegen de mat, dan is zijn 'fighting spirit'snel gebroken. En laat hij zich ge willig naar de slachtbank drij ven, de wil gebroken, bereid afscheid te nemen van al zijn zelfrespect. Het is bij de Japan ner alles of niets. Ik lees in een oud stuk Neder landse krant iets over het stij gend aantal tienermoorden in Japan. Het is nog steeds een van de meest veilige landen ter wereld, maar het cijfer stijgt, de bevolking wordt enorm strak gehouden. En hier schuilt mijns inziens het pro bleem. Als motief voor hun da den spraken de jeugdige delin quenten over het gevoel een nummer te zijn, gemis van enige vorm van individualiteit. Met hun daad zet ten zij zichzelf, bewust, in de schijnwerpers. Om, na een kort moment van twijfelachtige roem, achter de tralies te verdwijnen, wederom als een nummer. Het klinkt misschien gek, maar ik kan de gedachtengang wel begrijpen. Een week va kantie per jaar, werkdagen van zestien uur, abnormaal respect voor je meerdere. De helft van de Japanse bladen staat vol met blote vrouwen, echter wel met een zwarte balk over alles wat maar riekt naar seksualiteit. Terwijl een blaad je verder het, veelal pornogra fische, geweld van de 'manga' stripboeken afspat. Dit alles werkt frustratie in de hand. De Japanner schreeuwt om een plaats in de maatschappij, om individualiteit. Gelukkig is niet elke poging hiertoe zo drastisch als hier voor beschreven. Op de judo- mat merk je ook een verschil. Er wordt anders tegen de sensei (trainer) aangekeken, alles is wat vrijer en wat losser. Ook de Japanner leeft maar een keer, en doet dat voor zich zelf. En ze krijgen dat lang zaam in de gaten. Ik herlees het krantenstukje en denk aan mijn trainingen hier, de mentaliteit, van de ju doka's, kamikaze, het alles of niets. Japan verandert, maar het zal niet zonder slag of stoot gaan. Helaas... Dennis van der Geest De zwaargewichtjudoka be reidt zich in Japan voor op de Olympische Spelen. Hij komt in Sydney op 22 september op de mat. Hij schrijft elke woensdag en zater dag een column.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25